^"Abdijsiroop Uit Haarlem's Gemeenteraad. Stop vlug dien GRIEP-aanval HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAC 24 DECEMBER 1931 Algemeene beschouwingen over de begrooting. '(Vervolg der zitting van Woensdag 23 December). Openbare Werken. In zijn voortgezette rede drong de heer Groenendaal (S.D.A.P. aan op het weg' halen van het urinoir op de Grootc Markt. Bij het brandspuithuisje zou een urinoir ge bouwd kunnen worden die achter den muur van de vischhal valt. De heer Mars (S.DA.P.) vroeg ter wille Tan de 7000 bewoners van het Slachthuis- kwartier de pont over het Zuider Buiten Spaarne ook op Zondag te laten varen. De heer Visser (C. H.i op verlangen van B. en W. in telegramstijl sprekend: Zijlweg- verbetering dringend noodig. Straatonder- houd voortzetten. Bij eventueelen bouw mo numentale gebouwen moet O. W. niet hard nekkig vasthouden aan eenmaal gekozen bouwstijl. Hoe staat het met Hildebrandmo- nument? Waar komt het? Molen ..Adriaan staat met twee wieken, kan herstel bevorderd worden? Verzoek aan O. W. bij scholenbouw zooveel mogelijk te bezuinigen. Zonder telegram-stijl betoogde de heer Visser, dat het aanbeveling zou verdienen als de werkloozen die steun ontvangen arbeid zouden verrichten in het belang van de ge meenschap. Bijvoorbeeld het herstel van den molen. De heer Re in al da (S.D.A.P.) vond, dat <Je heer Visser voorzitter van de Ned. ver- ccnlglng van werkgevers moet worden. 1-Iet Ss af tc keuren, dat een vertegenwoordiger der Christ. Historische partij zoo iels durft voor te stellen. De werkloozen hunkeren naai werk, maar zij be'danken er voor, het beetje werk. dat er nog is, onder het uurloon te gaan uitvoeren, want daardoor zouden zij de arbeiders die nog werken in den rug aan vallen. Spreker betoogde, dat het noodig is om Voor dc gemeente gronden aan te koopen om wegen aan te leggen die noodig zijn voor do verdere ontwikkeling van Haarlem. Haar lem heeft een goede toekomst. Het is te voor zien. dat Amsterdam en Haarlem in de toe komst de eenige steden zullen zijn in dit ge deelte van Kennemerland. De oasen-ge meenten zullen verdwijnen. Amsterdam gaat langs het Noordzee-kanala naar Zee en Haar lom zal ook haar grenzen uitbreiden tot de zee. Maar als wij dat zoo zien, dan is het noo dig. dat Haarlem er naar streeft de gronden in handen te krijgen die in de toekomst noo dig zullen zijn voor het aanloggen van de noodige wegen en andere dingen die aan de stadsuitbreiding vastzitten. Als de particulie ren de gronden in eigendom hebben moet de gemeente steeds duur koopen. Het is in dit licht bezien ook onjuist, dat de gemeente de weinige gronden die zij bezit verkoopt. Laten B. en W. deze belangrijke zaak eens bezien en aan den raad een beschouwing toe zeggen. Dc heer Van Kessel (R.-K.) vroeg over dekking van eeh gedeelte van de groente markt. Mr. Gerritsz, wethouder van Openbare Werken, betoogde, dat er nog steeds vrij be langrijke werken op stapel staan. O.a. het plan voor de brandweerkazerne (dit plan zal in gedeelten worden uitgevoerd), de verbou wing van het Openbaar Slachthuis, de ver plaatsing van het R.C.IT.-terrcin naar den Vcrgierdcnweg. de huisvesting van den keu ringsdienst, het bouwen van een transforma torenhuis, de nieuwe begraafplaats, een brandspuithuisje aan de Pijlslaan, een nieu we school in het Amsterdamsche kwartier. Voorts worden de plannen voorbereid voor een nieuwe bad- en zweminrichting in liet Amsterdamsche kwartier, een nieuw gebouw yoor den Geneeskundigen dienst, enz. B. en W. zlulen, hoewel er bezuinigd zal worden, waken tegen vcrwaarloozing van do bestrating. De directeur van O. W. heeft aan B. en W. een rapport gezonden, dat door een doelmatige regeling van het vervoer van ma terialen f 10.000 bezuinigd kan worden. Nu rivierzand gebruikt wordt als onderbed hou den dc straten zich veel beter. B. en W. zullen overwegen een beperkten dienst op Zondag voor het veer ajm het Zui der Buiten Spaarne in tc voeren. Dit is geen k. I. h. r. (kluitje in het riet). De verbetering van den Zijlweg moet wach ten op de reorganisatie van de N.Z.H.T.M. Het is evenwel te verwachten, dat dc auto bussen niet eerder zullen gaan rijden dan in het najaar van 1932, zoodat dan de rails pas verwijderd zullen kunnen worden. B. en W. zullen ingaan op het verzoek van den heer Reinalda om onder oogen te zien hoe in de toekomst gehandeld moet worden wat aankoop en verkoop van gronden be treft. De verbetering van den toestand wat het urinoir aan de Groote Mjrkt betreft, zullen B. on W. overwegen. B. en W. en Bouw- en Woningtoezicht stre ven er naar om de bouwvergunningen zoo veel mogelijk te bespoedigen. Het is gebleken, dat in Augustus nog al eens vertraging ont staat. Het zal in de toekomst vermeden wor den door de vacanties meer te verdeelen. Werkverschaffing aan werkloozen is moei lijk. omdat er voor gewaakt moet worden, dat aan menschen die werken gcan werk ontno men wordt. Ook moet tegen loondruk opge treden worden. Spreker is er van overtuigd, dat. het Crisiscomité ook niet op het denk beeld van den heer Visser zal ingaan. Men zou eenige tientallen guldens laten verdie nen. maar onnoemelijk veel nadeel stichten. De voorzitter deelde mede. dat B. en W. een plaats voor het Hildebrand-monu- ment hebben uitgezocht. Prof. Bronner wil een andere plaats. Er wordt getracht door onderhandeling tot overeenstemming te ko men. De heer Van Licmt- (R.-K.) wethouder, doelde mede dat B. en W. het verzoek tot overdekking van een deel der groentemarkt nog eens zullen overwegen. De heer Klein Schiphorst (R.-K.) stelde voor om den post f 53.000 voor tijdelijk personeel aan Openbare Werken te schrap pen. De heer Visser (C. H.) verklaarde, dat hij bedoeld had nlet-productief werk Werk dat anders niet zou worden uitgevoerd. Om misverstand te voorkomen trok hij even wel zijn denkbeeld in. Voorts ontraadde hij openstelling van het veer aan het Zuldcr Buiten Spaarne op Zon dag. Men moet het Zondagswerk niet onnoo- dig verzwaren. Wethouder M r. Gerritsz S.D.A.P.) deelde mede. dat de post van f 53000 niet ge mist kan worden. Als voor OW. dc persop.eel- reserve wordt vastgesteld zal de post voor 1 ij dc 1 ij k personeel verminderen, terwijl die voor vast personeel vermeerderen zal. Het tijdelijke personeel is namelijk reeds nu in dienst. De heer Klein Schiphorst (R.-K.) als het zoo is trek ik mijn voorstel in. Onderwijs Mevrouw El zin ga (V. D.) had met vreug de vernomen dat B. en W. het voornemen hebben een nieuw gebouw voor de Meisjes school. De tijdelijke financieele bezwaren zal men moeten erkennen. Toch is het te verde digen om zooveel mogelijk spoed to betrach ten. De toestand is immers onhoudbaar. Som mige meisjes zitten tegen het raam of tegen het kachelscherm, omdat de klassen te klein zijn. Het gymnastieklokaal is een gewoon klasse-lokaal. Het speelterrein wordt door de fietsenbergplaats vrijwel geheel in beslag ge nomen zoodat de meisjes in de rustpoozen naar buiten moeten. Ook het meubilair laat zeer vee! te wenschen over. De trappen, waar meer dan 200 leerlingen van gebruik moet maken, zijn niet breeder dan in een gewoon huis. De meisjesschool Is stiefmoederlijk bedeeld ten opzichte van dc andere middelbare scho len. De Meisjesschool zou nog veel meer leer lingen krijgen, als er een. HR.S.-afdeeling aan werd ingericht. Op de gewone middelbare scholen is alles Ingericht op de eigenschappen van de jon gens en dit in het nadeel van de meisjes. Vandaar dat vele ouders voor hun dochters de meisjesschool verkiezen. Het zou evenwel aanbeveling verdienen de Meisjesschool te splitsen in een 5 en een 6- jarige opleiding en op te leiden voor de exa mens bedoeld in art. 55 en 57 der M. O.-wet. Dit zal vermoedelijk geen duur experiment zijn, temeer omdat aangenomen kan worden, dat de hervormde meisjesschool veel leerlin gen der andere middelbare school zou trek ken. Tenslotte pleitte spreekster nog voor gelijk stelling der leeraressen wat de salarissen be treft met de andere middelbare scholen. Een leerares die als ingenieur cum laude slaag de verdient aan de Meisjesschool evenveel als een bediende in het natuurkunde onder wijs. namelijk f 3000. Het is niet waar dat het middelbaar on derwijs aan de Meisjesschool anders is dan aan andere middelbare onderwijsinrichtin gen. De heer S c h o 11 (S D.A.P.) herinnerde aan hetgeen de verschillende politieke par tijen in den verkiezingsstrijd gezegd en be loofd hebben op onderwijsgebeid. De S.DA.P. is niet te spreken over het beleid van het college van B. en W. op onderwijsgebied. Ver schillende vraagstukken kwamen niet tot een oplossing. Wat de huisvesting van het M. O. betreft, zitten wij in een slop. De schoolbouw voor het voorbereidend onderwijs is stopge zet. Het overleg van den wethouder van on derwijs met de onderwijsorganisaties is niet zoo vruchtdragend als onder den vroegeren wethouder van onderwijs. B. en W. volgen te veel het advies van enkele personen. De organisaties hebben zich verklaard te gen e opheffing van school 1 tijdens den loopenden cursus, maar de wethouder komt toch met het voorstel bij den raad. Kunnen en W. de zaak nog eens bekijken als zij weten hoe de aangifte der leerlingen, voor den nieuwen cursus zal zijn. Uit de toelichting van B. en W. Is gebleken, dat B. en W. in 1932 eenige nieuwe scholen willen bouwen. Die voorstellen hebben in het algemeen zijn sympathie. Het is jammer, dat B. en W. pas voor 1933 met een plan willen komen om een nieuw ge bouw voor de Meisjesschool te stichten. De nood Is zoo hoog gestegen, dat uitstel be treurd moet worden. en W. willen na het jongste raadsbesluit blijkbaar iets doen wat de 7ste en 8ste leer jaren betreft. Dat gaat toch niet. Het is onjuist, dat B. en W. van de bezui nigingscommissie verschillende voorstellen heeft overgenomen op onderwijsgebied, zon der de onderwijsorganisaties te hooren. De Bond van Ned. Onderwijzers heeft een adres gezonden over de reorganisatie van het 1. onderwijs. Hoe denken B. en W. daar over? Onjuist achtte spreker het, dat B. en W. in de zitting van heden nog eenige voorstellen hebben ingediend. Tijd voor bestudeering daarvan ontbreekt. Daai'om drong spreker op aanhouding aan. Er komt van verschillende kanten aan drang tot bezuiniging op onderwijsgebied. Spreker hoopt evenwel, dat B. en W. kans zullen zien om het onderwijs te Haarlem op peil te houden, De heer Boes (V. D.) wees er op. dat de volksreserve ln goed onderwijs ligt. Toch kan op onderwijs wel bezuinigd worden, mits het mes niet met omzichtigheid wordt gehan teerd. Opheffing van een school is uit te voeren als er kleine klassen zijn, maar daarmee moet gewacht worden tot de nieuwe cursus begint. De fractie zal meegaan met de opvoering van het aantal lesuren der leeraren van 24 op 26. Maar ook dit zal moeten ingaan met den nieuwen cursus, anders is het storend voor het onderwijs Wethouder Roodenburg (C. H.)dat gaat ook pas in met 1 September. De heer Boes hoopte, dat als de finan cieele omstandigheden veranderen. B. en W. spoed zullen betrachten met het nieuwe ge bouw voor de Meisjesschool. Spreker zal een voorstel Indienen om i n beginsel tot financieele gelijkstelling voor de leeraressen der Meisjesschool te besluiten. De uitvoering kan evenwel wachten tot de tostand verbeterd is. Spreker is liet. niet eens met het denkbeeld van mevrouw Elzinga om de Meisjesschool te splitsen in een 5- en een 6-jarige afdeeling. De V.D. fractie zal stemmen voor het voor stel der S.D.A.i'. om de voorbereidende school in Haarlem-Noord te bouwen. Mevrouw Schel tenia (V.B.) verklaarde zich voor het beginselbesluit wat de finan cieele gelijkstelling voor de leeraressen van de Meisjesschool betreft. Er is geen enkele reden om dc Meisjesschool achter te stellen. Invoering' van het denkbeeld van mevrouw Elzinga, wat de splitsing van het onderwijs aan de MeLsjesscliool betreft, vindt spreek ster sympathiek. In beginsel gevoelde spreekster voor de uitbreiding van het aantal scholen voor voor bereidend onderwijs, maar bij den moeilijken financieelen* toestand zijn er andere onder- wijsdingen die nóg noodiger zijn. Daarom zal de V. B. tegen het voorstel der S. D. A. P. stemmen. Voor de leeraren bij het M. O. geldt ook INGEZONDEN lUEDEDEELIN'GEN. a 60 Cts. per regel. Griep la een ziektetoestand, die door Abdijsiroop op een bijzondere wijze wordt bestreden. Abdijsiroop houdt de ontwikke ling en het verder razen van een griep-aanval tegen, door de taaie slijm bezwangerd met ziektekiemen - uit te drijven. Abdijsiroop kalmeert het hoesten, verzacht de plekken. die ruw en rauw zijn ln Uw keel. en Uw gestel ondervindt den gunstigen invloed. Onovertroffen bij Hoest e Griep Bronchitis Asthma. ,„Voor dc Borst" Atom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50. Fl. 2.75, Ft. 4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 cl). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) reeds de 7 pCt. aftrek en nu wordt nog hun 1 zijn om haar te vestigen in een gebouw waar aantal lesuren van 24 op 26 uren gebracht. Dit is dus in feite een nieuwe salarisverlaging. Is dit voorstel van B. en W. ook een tijdelijke maatregel? Kan dc commissie voor onderwijszaken deze aangelegenheid nog eens overwegen? De heer Visser (C.H.) betoogde, dat goed onderwijs niet samenhangt met een weelde rige entourage. In den ouden tijd, toen de omstandigheden veel ongunstiger waren werd er door de leerlingen harder gewerkt. Er wordt te veel aandacht gewijd aan sport en spel. Het sigaretten-rooken door kinderen moet ook door middel van de school tegengegaan worden, want dat is verderfelijk. De heer Klein (R.K.) drong ook namens zijn fractie aan op een goede huisvesting der Meisjesschool. Het is evenwel niet aan den tegenwoordigen wethouder van onderwijs te wijten, dat er nog niets op dit gebied ge daan is. Wat de salarieering der leeraressen betreft, wil spreker eerst de rapporten afwachten. De voorstellers zullen bovendien moeten aange ven hoe zij de gelden die daarvoor noodig zijn, zullen vinden. Bezuinigen op onderwijs zal sprekers frac tie steunen, mits daardoor niet de vitale be langen van het onderwijs aangerand worden. De heer W e u s t i n k (R.K.) kwam er te gen op, dat in de afdeeling gezegd Is, dat de wethouder van onderwijs een tegenstan der van het Openbaar Onderwijs is. Dat is namelijk niet waar. Onder dezen wethouder is veel gedaan voor het Openbaar onderwijs. Beschuldigingen uiten is gemakkelijk, maar bewijzen moeilijker. Het onderwijs beharti gen voor alle kinderen is de taak van een wethouder van onderwijs. Degenen die dit ge zegd hebben zijn vermoedelijk afgegaan op de bewering van een trottoir-blaadje, dat lasterpraatjes verspreidt over een man die naar eer, geweten en wet geroepen is om de belangen van het onderwijs te dienen. De inspecteur van het L. O. heeft zich in dertijd zeer gunstig uitgelaten over het on derwijs te Haarlem. Haarlem mag trots zijn op haar onderwijzers. Het bijzonder onderwijs is voor de gemeen te goedkooper dan het openbaar onderwijs. De klassen bij het bijzonder onderwijs zijn over het algemeen grooter. Ook zijn er scho len die minder leerkrachten hebben dan zij mogen hebben, hetgeen aan de gemeentekas ten goe<je komt. De gemeente moet voorzichtig zijn met het bouwen van nieuwe openbare scholen, omdat er andere scholen zijn die op uitsterven staan. Bij het bijzonder onderwijs is het an ders. Daar zijn zooveel leerlingen, dat bin nenkort aangevraagd zal worden om drie nieuwe scholen te bouwen. Het Nieuw Malthu sianisme vreet de openbare scholen leeg. Er zijn veel te kostbare schoolgebouwen gezet. Er zijn scholen met hallen van l</: klasselokaal-grootte, in elk lokaal een fon tein, gebouwen met handsteenvorm, mooie tegels enz. De heer Reinalda (S. D. A. P.): Dus terug naar de vierkante lokalen? En alleen bij het openbaar onderwijs? De heer We us tink: Neen ook het bij zonder onderwijs. Maar dat doet het, omdat het gedaan wordt bij het openbaar onderwij Alle schoolgebouwen moeten eenvoudiger worden. Haarlem geeft meer voor den bouw uit dan andere gemeenten. Ook bij het buitengewoon onderwijs kan bezuinigd worden. De klassen kunnen wat grooter worden en de salarisregeling moet herzien worden, zonder dat getornd wordt aan bestaande rechten. Haarlem geeft aan de onderwijzers van deze scholen meer dan andere steden. Een hoofd te Haarlem krijgt 800 meer dan zijn collega te Amsterdam en met de onderwijzers is het ook een verschil van 500 of f 600. Waar schuilt de fout dat op de Haarlem- sche middelbare scholen zooveel leerlingen blijven zitten. Haarlem heeft goede oplei dingsscholen, goede leeraren bij het M. O. Ligt dc fout soms aan de ouders, die kinde ren naar school sturen die niet voldoende aanleg hebben? Is in de laatste jaren te veel toegeefelijkheid betracht bij de toelating van nieuwe leerlingen? Onze scholen moeten weer den goeden naam krijgen die zij altijd gehad hebben. Het is onbillijk, dat de leeraren der bijzon dere middelbare scholen lager salaris genie ten dan hun collega's aan de gemeentelijke scholen. In dezen tijd zal geen voorstel door spreker gedaan worden, maar als de toekomst beter wordt, moet dit onrecht herzien wor den. Iets anders zou het zijn als Haarlem weer de subsidie op het M. O. zou aanvra gen. Dit zou een financieel voordeel voor Haarlem betcekenen van 100.000. Mevrouw Maarschall (S.D.A.P.) dank te den heer Boes voor den steun van de Vrljz. Dem. raadsleden voor haar voorstel inzake de stichting van een school voor voorbereidend onderwijs in Haarlem-Noord. Teleurstellend was de houding van mevrouw Scheltema in zake het voorbereidend onderwijs. In dezen stillen tijd voor O. W. kunnen dc plannen klaar gemaakt worden voor de voorbereiden de school. De behoefte aan die school is de laatste maanden nog toegenomen. Avond vergadering. De heer Wolzak (A.-R.) was het eens mot dc raadsleden die betoogd hadden, dat voor de Meisjesschool een betere huisvesting I wordt gezocht. Het zal misschien mogelijk I I nu een iagere school gevestigd is. Een „afleg gertje" behoeft dat nog niet te zijn. Het open bare I. o. ging verleden jaar met 4 1.2 achter uit, terwijl het bijzonder 1. o. met 5 pet. steeg. In Amsterdam is dit verschijnsel ook waargenomen. Het voorstel inzake do gelijkstelling van de salarissen van de leeraressen der Meisjes school is primatuur. B. en W. zouden het voor praeadvies kunnen nemen en het in het licht bezien van de gegevens die de heer Weustink heeft gegeven. Er zal wel een voorstel gedaan worden om opnieuw de rijkssubsidie voor het M. O. aan te vragen. Spreker heeft met eenige andere rechtsche raadsleden een voorstel gedaan, om voor het verplichte personeel bij het bijzonder voor bereidend onderwijs dezelfde pensioenrege ling toe te passen ais geldt voor het openbaar voorbereidend onderwijs. B. en W. hebben dit voorstel zonder meer afgewezen, hoewel het bijzonder voorbereidend onderwijs moreele aanspraken heeft. Amsterdam staat sym pathieker tegenover het bijzonder voorberei dend onderwijs Spreker zal zijn voorstel voor- loopig intrekken om het weer in te dienen als de financieele toestand verbeterd zal zijn. Ais de raad het voorstel van mevr. Maar schall om een openbare voorbereidende school in Haarlem-Noord te stichten, aan neemt, komt het onlangs gesloten compromis met het bijzonder voorbereidend onderwijs. Het bijzonder onderwijs zou dan ook aan spraken kunnen maken op medewerking voor tijdelijk uitgestelde bouwplannen. De gemeente heeft inzake het voorberei dend onderwijs geen plicht. Daarom zou zij goed doen om dit onderwijs geheel aan het particulier initiatief over te laten. De heer Peper (communist) bestreed elke verslechtering van het onderwijs. Men is te Haarlem aan het bezuinigen op de meest krenterige manier. Schoolbibliotheken, eereblijken en schoolreisjes moeten er onder lijden. Op de salarissen der handwerkonder- wijzeressen willen B. en W. ongeveer 35 pet. bezuinigen. De buitenschool heeft goede re sultaten opgeleverd, maar het is noodig, dat een tweede school gesticht wordt. Ook een boschschool blijft noodig. De Bond van Ned. Onderwijzers heeft aan den raad gevraagd om de schoolvöeding en -kleeding voortaan aan gemeente te trekken, maar B. en W. hebben het niet noodig gevonden om zoo'n voorstel te doen. Daarom zal spreker zoo'n voorste! indienen. Ter wille van de gelijkstelling van man en vrouw is spreker voor de herziening van de salarissen van de leeraressen bij de Meisjes school. De raad moet deze onbillijkheid even wel onmiddellijk opheffen, het personeel is niet geholpen met een wissel op de toekomst. Spreker deelt niet de meening van B. en W. dat het niet op den weg der gemeente ligt om deel te nemen aan de actie tegen het ontwerp-Terpstra, omdat dit ook voor Haar lem noodlottige gevolgen zal hebben. Mr. van Dam (V. D.) wees er op, dat het standpunt der Vrijzinnig-Democraten steeds geweest is, dat de gemeente moet streven naar goed openbaar en bijzonder onderwijs. De Vrijzinnig-Democraten hebben nooit het bijzonder onderwijs geschaad, evenals van de twee rechtsche wethouders van on derwijs gezegd moet worden, dat zij nooit de belangen van het openbaar onderwijs heb ben geschaad. Op de schoolgebouwen van het 1. o. kan wel bezuinigd worden, zonder in de kale mu ren te vervallen. Het zou niet gewenscht zijn te tornen aan het buitengewoon l.o., dat een goeden naam in het land heeft. Als de gemeente het voorbereidend 1. o. aan het particulier initiatief zou overlaten, zou dit beteekenen geen openbare voorbe reidende scholen meer stichten. Dat is even wel geen gelijkstelling. Het voorbereidend onderwijs is een voor portaal voor de lagere school. Men zou het openbaar onderwijs dus benadeelen, als men den bouw voor openbare voorbereidende scho len zou stop zetten. De heer Westerveld (S.D.A.P) vindt het' onjuist om de openiuchtdagen voor de middelbare scholen te laten vervallen. He! kost slechts f 100 per school. De raad heeft nu pas kennis genomen van het voorstel van B. en W. om het aantal les uren voor de leeraren van het M. O. van 24 op 26 te brengen. Er is nu geen tijd voor studie geweest. Als de maatregel noodig is, dan moet duidelijk uitkomen, dat het slechts een t ij d e 1 ij k e bezuinigingsmaatregel zal zijn. Dan kan later de invloed van die wijzi ging onderzocht worden. De Meisjesschool is een zwakke plek in het Haarlemsche onderwijs. Alles in het gebouw primitief. Bij de W.C.'s ontbreken zelfs fonteintjes Wethouder Roodenburg: ik kan daar aan niets doen. De heel' Westerveld: ik kan niet be grijpen, dat u van den wethouder van Open bare Werken niet gedaan zou krijgen, dat er fonteintjes komen. De bouw van de nieuwe Meisjesschool kan niet wachten tot 1933. Daarom stelde spreker •oor den bouw te brengen op het programma van 1932. De bewering van den heer Visser, dat de leerlingen vroeger beter werkten dan te genwoordig, is niet juist, al is het gelukkig, dat- er meer aan sport gedaan wordt. Wat de lage overgangsexamen op de mid delbare scholen betreft, moet bedacht wor den, dat kinderen levend materiaal zijn. Als van de 100 leerlingen er 20 blijven zitten, gaat het niet aan de vraag te stellen of de leera ren er schuld aan hebben. Voor vele kinde ren is het goed als zij eens blijven zitten. Er worden door ouders kinderen naar de H.B.S. of het Gymnasium gestuurd, die er niet thuis behooren, terwijl die kinderen er bovendien tegenzin in hebben. Toelatingsexamens voor een middelbare school zijn een paskwil. Be ter is, zooals men dit in Den Haag gedaan heeft-, om de aansluiting tusschen lager middelbaar onderwijs beter to maken. De heer Castricum (R.-K.) verdedigde het standpunt der R.-K. partij ten opzichte an het onderwijs. Uit de rede van den heer Weustink is duidelijk gebleken, dat het oude verwijt, dat rechts hot openbaar onderwas zou achterstellen bij het bijzonder onderwijs, ongegrond is. Het zal noodig zijn de salarisregeling voor het buitengewoon l.o. te herzien. Spreker diende een voorstel in om B. en W. uit te noodigen een regeling te ontwerpen die meer ter overeenstemming is met die in andere steden. Verder stelde spreker voor het bedrag dat beschikbaar gesteld wordt voor de inrichting ■an nieuwe scholen te verlagen van f 6000 op f 4000. Mr. de R ij k e (CU.) vond het jammer, dat bij het onderwijs niet oneer aandacht gewijd wordt aan hetgeen te Genève gebeur!. Dit kan zonder dat er politiek op de scholen komt. Er kan wat verteld worden over den Volkenbond, het internationaal hof van arbi trage. enz. Nu aan het personeel der middelbare scholen pas 7 pet. gekort is, gaat het dus niet aan dit I 'personeel nu nog eens extra te pakken te nemen door hun salaris nog meer te vermin- I deren door weer de rijkssud>-die voui nee M. O. aan te vragen, want dit zou opnieuw financieele gevolgen voor -het personeel heb ben. Spreker diende een voorstel in, om B. en W. uit te noodigen, als de besturen van de te Haarlem gevestigde bijzondere scholen voor middelbaar en voorbereidend hooger onder wijs dit wenschen, en de financieele toestand der gemeente dit toelaat, voorstellen in te dienen om te komen tot gelijkstelling van de salarieering der leeraren op die scholen en de gemeentelijke scholen. De heer Roodenburg (C.1-I.)wethouder van onderwijs, wees de verdachtmaking, in de verkiezingsdagen in het orgaan van de S. D. A. P. geuit, d-at de rechtsche wethouder van onderwijs allereerst zou zorgen voor de belan gen van het bijzonder onderwijs, met veront waardiging af. Dit blad stond onder redactie van een raadslid. Men mag toch ook niet veronderstellen, dat socialisten die rijksamb tenaar zijn, allereerst aan de belangen van hun partij denken en daarna pas aan de be langen van het rijk. De heer Scholl heeft geklaagd over het feit, dat de voorbereidende school in de Tetterode straat niet gebouwd is. Dit is evenwel niet sprekers schuld. De raad wou meer en dat is aanleiding, dat het toen aanhangige plan niet uitgevoerd is. Waarom zegt- de heer Schol! nu dat hij niets meer hoort van de 7de en 8ste klassen, terwijl in de onderwijscommissie, waarvan de heer Scholl lid is, besloten is eerst scholen in Amersfoort en Leiden te bezoe ken? Spreker wint steeds de adviezen van de on derwijsorganisaties in, al neemt hij aan, cat de heer Scholl het jammer vindt, dat de ad viezen van den Bond van Ned. Onderwijzers niet ai-tijd gevolgd worden. Er is evenwel alle reden voor spreker om ook te luisteren naar den adviezen van de organisatie van de hoof den en van het N.O.G. Aan de organisaties van het L.O. is cm plannen voor bezuiniging verzocht. Een orga nisatie gaf bezuiniging aan, een andere orga nisatie antwoordde zonder meer: „er kan niets bezuinigd worden". De leeraren van het M.O. hebben belang rijke bezuinigingen, aangegeven. De schildering die mevrouw Elzinga van de meisjesschool gegeven heeft, was niet over dreven. B. cn W. zullen onmiddellijk opdracht geven om plannen te ontwerpen voor een nieuw gebouw voor de meisjesschool. Als het mogelijk is om met die plannen in 1932 klaar te komen, zullen B. en W. als de financiën liet toelaten voorstellen die plannen onmid dellijk uit te voeren. Deze motie van mevrouw Elzinga villen B. en W. dus overnemen. Het voorstel om de Meisjesschool -te splitsen in een 5 en een 6-jarige opleiding kunnen B. en W. niet aanvaarden. Van zoo'n wijziging verwacht spreker niet veel succes. Bovendien zou aanneming van dit voorstel het te zetten gebouw weer belangrijk duurder maken Ook de exploitatie zou veel meer kosten. Een leer ling van de meisjesschool zou vermoedelijk f 1000 kosten, terwijl de leerlingen der andere middelbare scholen f 600 kosten. B. en W. staan evenals eenige maanden ge leden. afwijzend tegenover het voorstel tot gelijkstelling van de leeraressen der meisjes school met de leeraren van de andere mid delbare scholen. Hoewel spreker ln beginsel de juistheid er kent die er in het voorstel-Mr. de Rijke ligt, moeten B. en W. de aanneming ontraden. Allereerst in verband met de financieel© moeilijkheden. Bovendien zijn er nieuwe rijks,, maatregelen te verwachten op 'het gebied van het middelbaar onderwijs. B. en W. hebben een commissie ingesteld, t die B. en W. advies zal geven over het in standhouden van het Lyceum. B. en W. hebben aan de curatoren van het gymnasium gevraagd wat de reden is van de slechte resultaten der overgangs-examens. B. en W. zullen dit rapport aan den raad overleggen. Reeds nu kan spreker zeggen dat ook in andere steden slechte cijfers zijn verkregen. Misschien zit het in de toelating. B. en W. hebben het advies van den Bond van Ned. onderwijzers inzake de reorganisatie van het u.l.o. aan de onderwijsorganisaties om advies gezonden, alsook aan den inspec teur van het handelsonderwijs. B. en W. heb ben daarom aan den Bond medegedeeld, dat zij geen reden vinden om op het verzoek Ln te gaan. De stukken zuilen voor de raadsleden ter inzage gelegd worden, zoodat de raad later op terug kan komen. Waar het mogelijk is, moet op onderwijs gebied bezuinigd worden. Maar wij willen alleen de franje raken, de kern moet onaan getast blijven. B. en W. willen de opheffing van school 9 alsnog uitstellen tot 1 September. Het be zwaar -tegen opheffing tijdens een cursus wordt daardoor ondervangen. Spreker zou gaarne een volkomen gelijkstelling tusschen bijzonder en openbaar voorbereidend onder wijs voorstellen, ook wat betreft de pension- neering, maar de tegenwoordige financieele moeilijkheden beletten dit. B. en W. kunnen het voorstel der S.D.A.P. om een openbare voorbereidende school in, Haarlem-Noord niet overnemen, want dan komt het compromis met het bijzonder' voor bereidend onderwijs in het gedrang. Het voorstel Castricum om voor nieuwe scholen geen f 6000 maar f 4000 te geven voor inrichting, willen B. en W. voor praead- vies nemen, omdat die quaestie al in behan deling is doordat B. en W. aan een commissie advies gevraagd hebben. Het tweede voorstel Castricum inzake de salarieering van het personeel van het bui tengewoon l.o. willen B. en W. nader onder oogen zien. B. en W. zouden graag een tweede buiten school wilien bouwen, maar de geldmiddelen laten dit niet toe. De quaestie van de schoolbleeding en -voe ding zal eerst behandeld worden door de commissie voor onderwijszaken. De gemeente heeft, omdat zij lid is van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, al haar bezwaren in Den Haag kenbaar ge maakt tegen het ontwerp-Terpstra. Het is niet waar, dat het afwijzen rijks subsidie voor het M. O. aan Haarlem een ton kost. Dat bedag is belangrijk verminderd. Het bedrag is nog slechts op f 20.000 of f 25.000 tc schatten. B. en W. hebben (ie bedoeling de vermeer dering van het aantal lesuren voor hot M.O. eerst te doen ingaan op 1 September 1932. De onderwij s - o r gan i sa ties gaan. uitgezon derd de Bond van Ned. Onderwijzers, ac- coord met liet voorstel van B. en W. om de salarisregeling van de handwerk-onderwijze- ressen te herzien. Mi'. Gerritsz (S.DA.P.) zei, dat hij niet voor het voorstel voor de gelijkstelling der leeraressen der meisjesschool is, omdat de arbeid dier leeraressen niet gelijk gesteld kan worden- met die van het personeel der andere middelbare scholen. De heer Boes «V.D.) hield bij de replieken vol. dat. hij in de mannen van rechts tegen standers van het openbaar onderwijs ziet, maar dat wil niet zeggen tegenwerkers. De heer Wolzak A.R.) verduidelijkte, dat hij bedoeld heeft de bestaande openbarg

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 16