Uit het Buitenland. Bij Ruwe Gesprongen Handen Stillen de hoest Maken los HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAC 24 DECEMBER 1931 Het Belangrijkste nieuws. Rapport der B. I. B. gereed. De commissie is het er over eens, dat Duitschland na af loop van het Hoover-jaar niet ♦in staat zal zijn, het voor waardelijke deel der annuï teiten over te maken. Wan neer men zich niet aan de situatie aanpast, is een catastrophe onvermijdelijk. Diepgaande conclusie. Een laatste waarschuwing aan een verdwaasde wereld. Volledige overeenstemming Is thans bereikt over den inhoud van het rapport van de speciale commissie der Bank voor Internatio nale Betalingen. Het rapport, dat door den voorzitter der Sir Walter Lay ton. commissie, prof Beneduce, aan de xegeerin- gen en aan de Bank voor Internationale Be talingen zal worden toegezonden, bestaat uit vier hoofdstukken en eenige by lagen, waarin de resultaten der werkzaamheden van de subcommissies voor de buitenlandsohe schul den en vorderingen van Duitschland, de be- grootlng en de rijksspoorwegen zijn gevat. Het advies van de Commissie geeft in hoofd stuk I een overzicht van den huldigen toe stand en bespreekt in 'hoofdstuk n oorzaken en in hoofdstuk III de (maatregelen der Duit- sche regeering. In het vierde hoofdstuk komt het dan tot de volgende conclusies: Het staat vast dat Duitschland het uitstel- bare deel der annuïteiten na afloop van het Hooverj aar niet zal kunnen t-ransfereeren. Dc commissie verwijst naar de ernst van de crisis waarvan de omvang ongetwijfeld de „betrekkelijk korte depressie" overtreft. Het nieuwe plan gdng uit van de permanente uitbreiding van den wereldhandel, waarbij de herstelbetalingen een factor van geringere be'.eekenis zou worden. Feitelijk is het tegen deel geschied. Niet alleen is de wereldhandel ingekrompen, maar ook de feitelijke lasten van de jaarlijksche annuïteiten zijn met 40^ verhoogd. Het Dultsche probleem edscht ge meenschappelijk optreden dat slechts van de regeeringen kan uitgaan. Dc Commissie Wig gin heeft reeds in Augus tus een buitengewoon ernstige waarschuwing doen hooren. De gebeurtenissen wachtten niet. De crisis heeft geweldige afmetingen aangenomen. Indien niets gebeurt, zullen de moeilijkheden voorboden zijn van cata- strophen. Door den terugslag van het eco nomische leven op den poli tietoen toestand en omgekeerd zal de alge mee ne toestand nog ingewikkelder worden. Er zal slechts volgens economische wetten tounnen worden gehandeld. ProJ. Beneduce. Transferbetalingen in den omvang dat zij de betalingsbalans sohade berokkenen, -kunnen den chaos slechts verscherpen. De bevrijding van een debiteurs iaat van een ondragelijke last. zal mogelijk de last op een crediteurstaat overhevelen. De «enige stap welke duurzaam het vertrouwen zal kunnen leerstellen, is de aanpassing van alle schulden fcussdhen de staten onderling (herstel- en andere oorlogs schulden) aan den huldigen ontredderden toestand van de wereld. Eindelijk zijn stappen noodzakelijk cm de energieke maatregelen waarmede de Duitsche regeering de stabili teit van haar valuta verdedigt, duurzame uitwerking te verzekeren. De Commissie richt tot de regeeringen het appèl onverwijld te beslissen cn daarmede nieuwe hoop te geven op een verbetearen van de ernstige crisis, welke allen in gelijke mate drukt. Uit dit deel van het rapport kan men dus opmaken, dat de commissie het noodzake lijk acht, dat het moratorium verlengd wordt. Terecht spreken enkele Duitsche bladen er hun leedwezen over uit, dat hoewel het Plan Young gedesavoueerd, er geen sprake is van schrapping der herstel betalingen. Voor het overige is het echter onmiskenbaar, dat, hoewel de commissie de kern heeft moeten vermijden, zij 'n document heeft opgesteld van groote waarde, omdat er openlijk In wordt vastgesteld, dat de wereld aan den rand van een catastrophe staat. Inzooverre kan Duitschland tevreden zijn met het werk der commissie! Het is een laatste waarschuwing aan een verdwaasde wereld! L. A. Duitschland. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Koffie Thee De afzonderlijke hoofdstukken van het B. I. B.-advies. Hoofdstuk I geeft een overzicht van den huidigen toestand in Duitschland en ontwik keling hiervan. In het bijzonder werken de tolmuren, de voorschriften van het buiten land. invoerbeperkingen en contingentee- ringen samen met den verscherpten wedloop inzake de devalorisatie van het pond en an dere valuta in tegengestelde richtingen. Duitschland heeft een weloverlégdc prijs- en loonsverlagingspolitiek gevolgd ten einde zijn economischen toestand tegenover hêt buitenland zooveel mogelijk te beschermen. Prijzen en loonen werden bij de laatste Nood verordening verder verlaagd. De werkloosheid is per 1 December tot 5 millioen gestegen. De landbouw met zijn groote lasten heeft de renten nauwelijks kun nen opbrengen, zoodat maatregelen genomen moesten' worden welke op een moratorium gelijken, ten einde zijn ineenstorting te voor komen. De crisis heeft ook voor de openbare financiën een crltieken toestand geschapen. De bclastinglast is volgens dc opvatting van de commissie zoo hoog gestegen dat voor een verdere verhooging geen plaats meer is. De inkrimping van het bedrijfsleven blijkt ook uit de achtuitgang van de inkomsten van de Rijksspoorwegen. In het jaar 1931 ble ven de ontvangsten met 23 pet. achter bij die van 1929. Het bedrijfsoverschot wordt op niet meer dan 178 milioen geschat. Daardoor was zelfs het betrekken van de reserves der Rijks spoorwegen in het Jaar 1930 niet voldoende en uit de ontvangsten betalingen te verrich- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. FEUILLETON 4) Het was prachtig weer om te wandelen en do zon scheen werkelijk beurig, door de nog steeds groene bladeren der boomen, op gen weg in allerlei lichte vlekken, zoodat die weg me deed denken aan m'n eigen levens pad, waar immers ook licht en schaduw zoo wonderlijk gemengeld waren. Zoo phllo- sopheerend had ik misschien een uur geloopen toen een meneer op een motor inet zijspan mo «chit-crop rood. HU snorde me voorbij cn verdween om een bocht van den we.g, maar vijf minuten later zag ik hem weer, wamt hij stond nu aan den kant „en panne". Zooals 't een gentleman betaamt, ging ik naar hem toe en vroeg, of ik hem misschien mot. lets van dienst kon zijn. Maar juist toen sloeg dc motor weer aan en liij bedankte me en zei, dait. 't alweer in orde was. Hoe wonderlijk lijkt ons dikwijls ons ge drag in een bepaalde situatie, waarin we ver keerd hebben, als wo er later op terugzien! Want hoe aardig en naïef stond ik daar op dien zonndgen weg naast dien vriendelijken meneer cn hce beleefd vroeg ik hem: „Kunt u me misschien ook zeggen, of dit weg naar Sasasaka is?" En hoe was die meneer niet één en al glimlach toen hij antwoordde: „Gaat u naar Sasasaka? Neen. dit is de weg niet. d.w.z. over een minuut of vijf, d.w.z bij de tweede bocht moet u linksaf en dan rechts tot. u bij een houtvesterswoning komt en dan niet hcelemaal links, maar zoo schuinsweg door oen dennenbosch, maar toch tegelijk een beetje recht» draaden tot u bi.; m li komt en'dankunt u me volgenV" „Als u niet harder rijdt dan 5 K.M. zal t wel gaan", zei ik, terwijl ik duizelig werd, want 't scheen me zoo toe. dat ik niet meer wist, wat links of rechts was. ..Maar Ik weet beter", lachte de «lier- innemendste vreemdeling. „Stapt u in, ik rijd er wel niet heen, maar toch een goed eind in dc richting". „Top", riep ik en zat al in de zijspan, overgelukkig met dit buitenkansje en daar reden we voort. Hoeveel zijwegen we links en rechts in sloegen. weet ik niet meer en i\oevecl keer we schuinsweg links reden cn toch een beetje naar rechts draalden, ben ik vergeten, maar eindelijk, geheel onverwacht, reden wo een laan in, die me bekend voorkwam en dat was zoo wonderlijk niet, want 't was de laan, waar tante woonde. Ik keek mijn gedienstigen chauffeur strak aan. maar hij zag niet op of om, maat reed in een sierlijke bocht bij mijn tante voor de huisdeur. Deze vriendelijke dame deed 2eli open. „Wei bedankt, meneer Layen!", riep ze „Tot uw dienst, freule", zei meneer Layen. ..Kom er maar uit, Chip", zei tante tot my. Ik stapte uit en voelde mij. of ik droom de. Later verleide tante, dat ik zulke dwaas heden niet moest uithalen, want dat ik geen sitap kon doen, of ze wist 't want het hcele dorp was van mijn signalement op de hoogte en ze vertelde one ook nog. dat als 't me gelukt was in Sasasaka aan te komen, ik daar teruggestuurd zou zijn, desnoods als ijigoed. omdat ze ook daar iedereen gewaar schuwd had. Het menschelljk vernuft is een fijn instru ment en zulke mokerslagen kan het op den duur niet verdragen. Moet ik mij onderwerpen? HOOFDSTUK II. 10 September. Hot is typisch, dat je bij het ouder worden steeds weer toppunten ziet van situaties, die je tot nu voor "t toppunt had gehouden. En zoo werd in één avond alles wat ik tot nu had meegemaakt op 't- gebied van zleleadel, schitterend geslagen cn ik weet haast niet waar ik beginnen of ein digen moet. Wie denkt, dat hij wel eens wait 'y usch heeft gezien, meet eerst nog maar cms gaan kijken naar tante AmaJia ais ze een Visite gaat maken. Toen ik het voor de eerste maal zag, wilde ito weer naar m'n slaap- ten voor herstel- en schuldverplichtingen. De sub-commissie welke rapport moest uitbren gen over den toestand van de Rijksspootpvegen is tot de conclusie gekomen dat de Rijksspoor wegen au fond een gezonde onderneming is en bij het in acht nemen van de principes van koopmanschap een bedrijf overschot zal kunnen geven wanneer Duitschland en ae wereld weer hun evenwicht zullen hebben te rug gevonden en normale economische ver houdingen zullen zijn ingetreden. Hoofdstuk II behandelt de omstandigheden en verhoudingen welke geleid hebben tot den huldigen toestand. Evenals alle andere lan den heeft ook Duitschland onder de gevolgen van dc buitengewone prUsineenstorting gele den. welke karakteristiek is voor het econo mische leven ter wereld sinds 1929. L)e ach teruitgang van de koopkracht van breede massa's heeft een vermindering of een vol komen verdwijnen van de rentabiliteit, ern stige werkloosheid en een verlaging van de waarde der effecten ten gevolge had. Talrijke banken zijn in gevaar geraakt. Deze bankcrisis weer leidde tot een terug trekken van buitenlandsch kapitaal uit de landen van Midden-Europa. Duitschland heeft een groote kapitaalbe hoefte ten einde de hiaten welke door den nawerkingen van den oorlog en de inflatie zijn veroorzaakt, weg te werken. en De stijgende uitgavcnpolitiek is openlijk gecrltlseerd, evenals het systeem der finan- cieele effening tusschen Rijk en landen en gemeenten. Hoofdstuk III bevat dc Duitsche bijzondere maatregelen ter bestrijding van de crisis. De commissie heeft deze maatregelen aan een beschouwing onderworpen. De commissie is van meening dat de maatregelen welke ge nomen zijn ter verdedinging en handhaving van de stabiliteit der valuta en de begroo ting den vasten wil der Rijksregeering erken nen. den toestand het hoofd te bieden. Hoodstuk IV bevat de reeds vermelde con clusies. Het BIB-Advies ondertcckcnd. BAZEL, 23 Dec. (V. D.) Het Advies van dc Commissie van de BIB is Woensdagavond kort na tien uren door alle delegatieleiders onderteekend. President Beneduce gaf een kort overzicht van de ingespannen werkzaamheden gedu rende drie weken en sloot de conferentie met goede wenschcn uit te spreken voor de toe komst. Een nieuwe noodverordening. Heden is door den Rijkspresident een nieuwe verordening opgesteld, die de uitwer king inhoudt van de verordeningen van fis calen aard, die in de vierde noodverordening van 8 December slechts in hoofdzaak werden aangegeven. Onder meer betreffen de bepa lingen van deze nieuwe noodverordening een toeslag van 5 pet. op de inkomsten-belasting over meer dan 8000 mark cn een verhooging van belasting, die door vrUgezellcn wordt betaald. Dc nieuwe verordening verbiedt uitdrukke lijk, dat aan huiseigenaren, die op grond van de vierde noodverordening van 8 December, hun huishuurbelasting amortiseeren, daarna een hoogere grondbelasting wordt, opgelegd Ter bestryding van den smokkelhandel be vat deze nieuwe noodverordening ook nieuwe bepalingen. Binnen een strook van 50 M. breedte van de grens af, mag slechts met toestemming dc deur ging open cn cr kwam een meisje binnen, waartoe ik mij voelde aangetrokken. kamertje teruggaan om een oud pierrot- costuum aan te trekken, want ik dacht, da- we op weg waren naar een baimasqué. On danks een zekere levenservaring, had Ik toch nog nooit de dwaasheid gezten. waartoe het fatsoen sommige dames brengt. Terwijl ik naast tante voortging, voelde ik me oen soort archeoloog en ik was razend nieuwsgierig wat voor Indruk we zouden maken op de familie Laycn. die we ginger, bedoeken. Maar de famlhe Laycn was heeie- maal niet verbaasd en behandelde mijn tante van de douane-autoriteiten worden gebouwd Auto's, die voor den smokkelhandel worden gebruikt, worden geconfiskeerd. De binnenscheepvaart wordt gemachtigd tot het organlseeren van vereenigingen in verband met den crisistijd, dien het bedrijf nu meemaakt. Het vierde hoofdstuk van de nieuwe nood verordening bevat maatregelen om gewezen •soldaten en politie-agenten en ook vermink ten aan een beroep te helpen, zonder noch tans anderen daar onder te laten lijden. Om het gevaar te voorkomen, dat belang rijke Duitsche kunstwerken naar het buiten land gaan. zUn de beschermende bepalingen, die de verordening van December 1919 in dat verband bevat, met een jaar verlengd. Onderhandelingen met de Sovjet-Unie geëindigd. BERLIJN. 23 Dec. (V. D.) Officieel wordf medegedeeld dat de op 14 November door den rijksminister voor economische zaken prof. Warmbold aangevangen economische onder handelingen met den leider van de delegatie der Sovjetunie, den Russischen ambassadeur Tsjlntsjoek, teneinde een v as teren grondslag te leggen en de mogelijkheden uit te breiden voor wederzijdsche economische betrekkingen op 22 December zijn geëindigd met de onder- teekening van een protocol. Dit protocol, dat door de beide regeeringen moet- worden goedgekeurd, heeft in de eerste plaats de strekking de moeilijkheden uit den weg te ruimen, die tengevolge van de econo mische wereldcrisis op alle afzetmarkten in den laatsten tijd zijn ontstaan. Uit het verloop der besprekingen put men de verwachting, dat het gestelde doel inder daad bereikt zal worden. China. Japansche opmarsch naar Tsjintsjau gestaakt. TOKIO, 23 December (Reuter) Het gevaar, dat de opmarsch van de Japansche troepen in de richting van Tsjintsjau, voor die stad beteekende, schijnt thans geweken te zijn. Volgens de laatste nieuwsberichten is een groot deel van het Japansche leger na de actie tegen de bandietenbenden, weer terug gekeerd naar de Japansche zone van den Zuid-Mandsjoerijschen spoorweg. Een vliegtuig moederschip en een kruiser zullen naar Port Arthur vertrekken in geval dat noodzakelijk blijkt te zijn. Dr. Woe minister van buiten- landsche zaken. NANKING. 23 December (B.T.A.I Dr. Woe, vroeger ambassadeur van China te Washin- ton, is benoemd tot minister van buiten- landsche zaken. Britseh'lndic Handelsdeputatie verzoekt Gandhi voorkoming van bur gerlijke ongehoorzaamheid CALCUTTA, 23 December (Reuter) Een deputatie van dc voornaamste handelslieden te Calcutta zal Gandhi Maandag te Bombay opwachten en haar uiterste best doen om hem van het besef to doordringen, dat de jutehandcl den laatsten tUd aanzienlijk is verbeterd, zoodat dc vooruitzichten voor 1932 uitmuntend zijn. doch dat de handel zou worden lam geslagen door non-cooperatïe en heel Bengalen onherstelbaar failliet zou gaan. indien het Congres dc burgerlijke on gehoorzaamheid weer proclameerde. Een Rcutcrbericht meldt uit Allahabad, dat met het oog op den aanstaanden terug keer van Gandhi de provinciale raad van het Nationaal Congres de politieke conferentie van Etawah heeft opgeschort. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. MIJN HARDT'S SALMIAK-TABLETTEN Dooxen 20 en 30 ct. Bij ApolH. en Droflisten landen nemen en nog kunnen nemen, de Belgische regeering nopen verdedigingsmaat regelen te treffen. De regeering beschikt te dien opzichte over de noodige bevoegdheden en zij zal er een voorzichtig gebruik van maken. Doch zU zal zich krachtig yan haar plicht kwijten, want de ondergang van be paalde industrieën en de uitbreiding der werkloosheid moeten worden vermeden. Vandèrvelde betoogde namens de Socia listische Party dat de verklaring der regee ring een wapen is om aan alle economische noodzakelijkheid het hoofd te bieden. De Socialistische Partij zal de door de regeering te nemen maatregelen goedkeuren, daar zij gèlooft, dat zij slechts tijdelijk zullen zijn. JAPANSCHE SUCCESSEN IN MANDSJOERIJE. FAKOEMEN DOOR DE JAPANNERS BEZET. LONDEN, 23 Dec. <V. D.) Dc in Mandsjoe- rije oprukkende Japansche troepen hebben thans de stad Fakoemen, die honderdduizend inwoners telt. bezet. Fakoemen was een der voornaamste bases voor talrijke ongeregelde Chineesche troepen. ACTIE DER VROUWEN VOOR DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Een twaalftal groote internationale vrou wenverenigingen, vertegenwoordigend ruim 45 millioen vrouwen, heeft een comité van actie gevormd voor de Ontwapeningsconfe rentie, dat zijn zetel heeft te Genève en zich ten doel stelt, in ieder land dc verlangde duidelijke uitspraak van de openbare mee ning te verkrijgen. Voor Nederland heeft zich een comité ge vormd te Amsterdam, dat op initiatief van den Nationalen Vrouwenraad van Nederland, een bijeenkomst organiseert op 12 Januari 1932 in het Koloniaal Instituut te Amster dam. Mevrouw A. Röellbaronesse de Vos van Steenwijk en mevrouw C. de VlugtFlentrop zijn eere-presidenten van dit comité, waarin verder zitting hebben mevrouw C. M. Door man-Kielstra, presidente, mejuffrouw Rosa Man us en mej. L. C. A van Eeghen, vice-pre- sidenten, mevrouw F. P.H. Kleiweg de Zwaan Vellema, le secretaresse, fnevrouw Emmy van Lokhorst, tweede secretaresse, mejuf frouw A. C. Schippers, eerste penningmeeste- resse, mevrouw A. M. Roldanus—Daners, tweede penningmeesteresse, mevrouw W. van ïtallievan Embden, mevrouw L. Huisman- van Kol, mejuffrouw F. Muysken. MOOIE BIJDRAGEN VOOR HET CRISISCOMITé. K. N. V. B..-BESTUUR WIL 10.000 GEVEN. België. De regeering gaat bescher mende maatregelen nemen. BRUSSEL, 23 December (B.T.A.) In de Ka- mer heeft minister-president Renkin een verklaring afgelegd, waarin hij o.a. zeide, dat de protectionistische maatregelen, die alle Het bestuur van den Kon. Ned. Voetbal bond heeft besloten 'aan dc leden ter bond- vergadering voor te stellen een bedrag van 10.000 ter beschikking te stellen van het Nationaal Crisiscomité. De Hofmaarschalk van de Koningin heeft aan het Comité bericht, dat het personeel van het Paleis Noordeinde zich heeft erbon- den tot een periodieke bijdrage waarvan het totaal circa 600 per maand zal bedragen. De senaat van het Delftsche studenten corps heeft 1000 aan het nationale -••'r.s- comïté afgedragen. Dit bedrag is geheel uit vrijwillige bijdragen bijeengebracht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten... 75 ct- Laxeer-Tabletten 60 cl- Hoofdpijn-Tabletten 60 cl- Bij Apoth. en Drogisten zelfs of ze een gewoon medemcnsch was, waar uit al weer blijkt hoe veel 't -toch waard is, als men zich laat leiden door een overtuiging, want de familie Layen laat zich door haar overtuiging leiden en nu zijn zo allemaal ernstig en blijmoedig. De oude heer is dokter en een broer van den man, die zoo vriendelijk was mij weer thuis te brengen, toen ik bijna afgedwaald was naar Sasasaka. Het i.s zijn idee dat alle mensohén goed zouden zyn, als zc zoo zouden zijn als hij is. Want hij staat eiken morgen om 6 uur op cn neemt dan een koud bad cn nu is hij vijf en zestig en kan nog een zware eiken stoel aan één poot boven z'n macht tillen. En als alle mensohen zoo waren, zou deze wereld een betere wereld zijn om in te leven, want niemand zou meer drinken of stelen of moorden, maar iedereen zou vroeg opstaan cn stoelen optillen, wat tenslotte niemand kwaad doet. Mevrouw zegt liever verzen op ci^zoo zijn zU een heel amusant stel, vooral als hun zoon er is. die in Utrecht medicijnen stu deert en dus een student is. Hy houdt veel van zijn lieve ouders, aan wie hij alles te danken heeft en studeert werkelijk, wat typische eigenaardigheden zijn voor een stu dent en hij drinkt ook geen sterke dmank evenmin als zyn vader, die sinds z'n veer tiende jaar geen druppel meer heeft ge proefd. Door deze drie mensbhen werden wij zeer hartelijk begroet en wij gingen om de tafel zitten en zaten naar eikaar te kijken. We keken elkaar wel tien minuten blijmoedig en ernstig aan, maar ik werd er zóó zenuw achtig van, dat het me overal begon te krie belen en ik de grootste moeite had om me te beheersohen. Eindelijk zei de heer Layen, dat cr weer een bedroevend voorbeeld in het dorp was voorgevallen van de afschuwelijke uitwerking van .'terken drank. Een zekere Melis Veldervliet had de ge woonte eiken dag twee borreltjes te pakken Maar z'n vrouw werd ziek en had verster kende middelen r.oodlg. Toen had Dr. Layen een gesprek met Melis gehad en hem laten beioven niet meer te drinken, maar al het geld eiken dag in een spaarpotje te doen en dan kon z'n vrouw daarvoor als het zomer wash een dag of veertien naar buiten. Eerst had Melis er niet veel zin in gehad, maar toen hij hoorde, dat „bulten" ver weg was. in de buurt van Amsterdam, begon hij er wat voor te voelen en kregen z'n betere ge- j voelens de overhand. Toen kochten ze een spaarpotje en dat was een brievenbus, want 't is gek, maar al* je wilt gaan sparen moet Je altijd eèrst geld uitgeven. En eiken dag deed Melis èen brief en een drukwerk in de bus, cn de brief was een kwartje en het drukwerk één stuivertje. En de dokter had aan de bus een kaartje ge hangen met „Naar Amsterdam!" erop aan den achtNkant „Naar de Gezondheid!" En Melis werd heelemaat eeil ernstig oppassend man en hij ging niet meer uit met z'n ka meraden, maar zat altijd thuis op z'n brieven bus te passen. En soms nam hij de bus in z'n hand en bekeek de opschriften en woog dé zwaarte ên lachte stil in zich zelf. Maar toen kreeg hy een verdrongen complex en dat is net zoo iets als dat je buikpijn krijgt, omdat je niet durft lachen. Want op een middag kwam vrouw Veldervliet thuis en ze was doodverbaasd, dat zc Melis niet bij de brievenbus zag zitten. En ze ging naar brievenbus toe om te controleeren of Melis z'n post ai bezorgd had. want vrouw Velder vliet had een trucje ontdekt, om met een mes de bus te lichten en ze deed 't nu en dan, om met een vriendin een brandewijntje te nemen. Maar tot haar schrik was de heele bus leeg en toen ze goed keek zag ze dat er een ander papiertje aanhing en daar stond op „Naar de Kameraden". En daar kwam Melis al terug cn hij had 't geld regelrecht verdronken en hij kwam op handen en voeten de kamer in. Toen hij z'n vrouw met 't busje in haar handen zag, wilde hij haar met alle geweld pro'oeerom te posten; hy wilde haar opsparen, zooals hij zei, voor de ouwe dag. Nadat hij zoo z'n vrouw vreeselijk had mishandeld en zelf geen heel stuk goed meer aan z'n lichaam had, begon hij den boel af te broken en wilde alles in z'n spaarpot doen. Want hij zei dat sparen toch maar alles was en dat hij Voortaan alles wilde opsparen. Maar bij een poging om het fornuis te posten .vlogen de keukengordijnen in brand en toen wilde hij 't vuur in z'n spaarpot doen om voor den win ter wat warmte te hebben. En hij ver brandde z'n handen, zoodat hij brullend van de pijn 't huis uitliep cn tegen ieder ver telde. dat z'n brandkaf, gelukkig in orde was, dat de boel wel kon verbranden, want dat gelukkig z'n vrouw cn alles In dé safe zat. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6