CACLIOSTRO. DE AMBACHTEN IN DEN LOOP DER EEUWEN. „RICHE" FOTO ART. UIT HET LEVEN VAN CHARLIE CHAPLIN. HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAG 24 DECEMBER 1931 DERDE BLAD Een reeks interessante vergelijkingen tusschen verleden en heden. X. De Zeeman Wij geven een reproductie van de ets van Luyken die een blik geeft op het leven van den zeeman in vroeger eeuwen. In de „Spie gel van het menschelijk bedrijf" is er de yolgen.de wijze les bij gevoegd: Pie 't Oosten wil bereiken, Moet van het Westen wijken. In den ouden tijd moest de zeeman dit doen met den wind als bondgenaat. De sche pen waren toen notendopjes vergeleken bij de trotsche zeekasteelen, die nu de Oceanen bevaren. De Nederlanders hebben altijd bekend ge staan als koene zeevaarders. Menige bladzij van het vaderlandsche geschiedenisboek legt daarvan getuigenis af, niet het minst den tijd van de Oost-Indische Compagnie. Van moed en stoere zeemanschap getuigen ook de pogingen om den weg naar Indie over „de Noord" te vinden, toen de weg over ,de Zuid" (langs de Kaap de Goede Hoop) door den oorlogstoestand pract-isch afgesloten was. Met eerbied gedenken wij Jacob van Heems- kerck en Willem Barendf«, die met hun man nen op Nova-Zembla „strandden". Onze hel den uit den glorietijd waren ook bekwame zeevaarders, terwijl de ontdekkingsreizigers zeker op niet minder waardeering van het nageslacht aanspraak mogen maken. Volgens het journaal van de eerste reis naar Oost-Indië door de Hollanders, onder leiding van Cornells de Houtman in 1595 on dernomen. namen 4 schepen aan den tocht deel. Het grootste schip was de .Mauritius", dat 200 last mat, en het kleinste „Duyken" van slechts 15 last Te Haarlem bestonden twee gilden van schippers, één voor hen die „de groote zee bevaren en één voor de schippers van de groote stroomen, dus wat wij nu de binnen schippers noemen. St. Olof was de schuts heilige van de zeevaarders, St.-Christoffel de patroon van de binnenvaarders. De gilden hadden tezamen één altaar in de St.-Bavo- kerk. De Zeeman. In den vroegsten gildetijd heeft er ook nog een Schoonevaardersgild bestaan. Dit ont leende zijn naam aan het hoofdbedrijf zijner leden of broeders, namelijk aan hun han delsvaart op de Oostzeehavens en vooral op het eiland Schoonen. St.-Olof. een Noorsch vorst, die in de 11e eeuw regeerde en in heel Scandinavië in hooge eer stond, was als schutspatroon aangenomen. Toen dit Schoo nevaardersgild werd opgeheven, heeft het zeevaardersgiki St. Olof als patroon over genomen. De herinneringen aan de schippersgilde wordt hier ter stede levendig gehouden door de drie scheepjes, die opgehangen zijn tus schen de twee kolommen, waar vroeger het altaar stond. Door den volksmond wordt ver teld, dat dit de Damiatescheepjes zijn, die een herinnering zijn aan de dapperheid der Haarlemmers bij de verovering van Damiate in 1219 aan den dag gelegd, maar zooals dik wijls Is de volksmond ook nu onjuist in haar 'bewering. De schoepjes zijn van veel latere dan 13e eeuwsche bouworde. Zij zijn in 1686 door zekeren David Koenen gemaakt en door het Groot-schippersgild aan kerkmeesteren ten geschenke gegeven. Toen de scheepjes in 1825 hersteld moesten worden vond men in het grootste een perkamente rol. waarop ver meld stond, dat de scheepjes door de be stuurders van het gild in 1730 opgekaleva- terd en weer in de kerk opgehangen waren. Niet onmogelijk is dat er vroeger in de kerk scheepjes gehangen hebben, die her innerden aan den tocht naar Damiate, maar dat zij zoo vervallen waren, dat zij door an- d°re scheepjes vervangen moesten worden. Het scheepje van het Haarlemsche Schoonevaardersgild. In het Frans Halsmuseum hangt een mo del van een schip van het Schoonevaarders gild. Daarbij is de volgende spreuk geschreven: Laet koomst en lust aijn vroLlckhyt. En schouwt het twist warren - kt Praet discours in Soeticheyt Maar gaat niet boven de starren. Het schippersgilde had zijn gildehuis in het perceel Turfmarkt 8. In het Frans Halsmuseum is een gekleurd roset te bewonderen, dat vroeger in de zol dering van dit gildehuis gevonden werd. Het randschrift geeft bet volgende te lezen: Onder dees roos Verstaet de gloos Zult zün(n) verholefn' Wat men zegt, Al waert quaet besceyt, t Wordt u bevoleln). Blijkbaar was het de bedoeling om de broeders die den eed van trouw aan het gil de aflegden, t* doordringen van de beteeke- nis daarvan. Roset van het schippersgilde. St. RAPHAëL. Woensdagavond hield de afdeeling Haar lem I (spoor) eenvergaderipg in gebouw St. Bavo, onder leiding van den tweeden voor zitter de heer Ferron, wegens ziekte van den voorzitter, den heer De Rooy. De voorzitter deelde mee, dat de afdeeling uit bijdragen der leden aan de werklooze leden van den Volksbond een Kestgave kon schenken. Een bedrag van 209 20 was bijeen gebracht. De heer Ferron bracht verslag uit van den Raad van Afgevaardigden. De penningmeester, de heer Veltman, deel de mede dat het saldo van den bazar voor het Mgr. Mutsaersoord ruim 800 was. De begrooting van den penningmeester werd na een uitvoerige bespreking der contributie goedgekeurd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. p«r regel. Familiegroepen 169 CR. HOUTSTR. - TELEF. 13472 Door BERT WILLIAMS. Welke boeken zijn het meest gekocht in Duitschland Onderzoek over 1931. Het Tagebuch heeft aan 25 boekhande laren in Berlijn, Hamburg, Hannover, Keu len en nog enkele andere groote Duitsche steden gevraagd, welke boeken uit 1931 het meest gekocht zijn. Zij moesten elk vijf boe ken opgeven. Het resultaat was o.a. dat 9 boekhande laren „Der rote Handel droht" van Knicker bocker opgaven, dat 8 „Das Buch von San Michele" van Axel Munthe noemden, dat 7 Knaurs Konversatlonslexicon aangeven, „Etzel Andergast" van Wassermann, „Die geschwister von Neapel" van Werfcl en „Das Ende des Kapitalismus"van Fried. Vijf noem den „Schlosz Grlpsholm" van Tucholsky en „Der Arzt Gion" van Carossa. Kastner's „Fablan" werd door 4 handelaren aange geven, terwijl 3 boekhandelaren „Das Wunsehklnd" van Seidel. „Die Kathrin wird Soldat" van Thomas, „Vanadls" van Isolde Kurz. „Cimarron" van Edna Ferber, „Dor und der September" van Boree, „Kleine Liebe zu Amerika" van Hausmann en „Hellung durch den Geist" van Zwelg noemden. Een bockhandel In Bremen gaf als het meest gevraagde boek „Frauen der Coorn- velts" aan, van Jo van Ammers—Küller. JUBILEUM. Op 31 December hoopt de heer G. v. Baaren. seinwerker aan de Ned Spoorwegen den dag te herdenken dat hij vóór 25 jaar in dient trad. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Brugwachter. Catharljneburg, autoband, Bureau van politie, Smedestraat 9. boekje, slinger van een auto. Meijer, Tedlng van Rerkhoutstraat 37. boek, Kollaart, Jan Nieu- wenhuizenstraat 8, hond, Corijnus. Riouw- straat 22, een paar handschoenen, v. Zonne veld, Ternatestraat 42, doode kip, C. Koele- wijn, Brederodestraat 30, portemonnaie m. i. Brinkman, Anegang 25. parapluie. Brug wachter, Langebrug, sleutel v. melkbus, Koops Rollandstraat 89, schoen, v. Hesteren, Nieu we Kruisstraat 13, taschje m. i. J Blesgraaf, Gierstraat 46, trajectkaart. G. Jonker, Ar chipelstraat 58, tasch m. i. E- de Smeth, Laan v. Bloemenhove 2, Heemstede, vulpen houder, Postkantoor, God. Oude Gracht 2, portemonnaie m. i. en een vulpotlood. WAARSCHUWING De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt ons plaatsing van het volgende: De brigade-commandant der RJjksveld- wacht te Wouw waarschuwt, namens den Officier van Justitie te Breda tegen A. J. F. Schaap, directeur van het Instituut voor Mu- ziek-Theorie te Arnhem, Utrechtscheweg no. 54. Deze persoon reist het land af tot het aanwinnen van cursisten, zegt propa gandist te zijn voor dat instituut en noemt zich gewoonlijk Brenner. Hij bezoekt veel R.K. geestelijken, k'oosters en onderwijzeres sen en is indringerig. Hij verzoekt den per sonen, die hij bezoekt, op een soort brief kaart naam en adres te plaatsen, waardoor deze personen zich verbinden voor een ze keren tijd aan dien cursus deel te nemen, vaak zonder dat 7.1J dit begrijpen of willen. Hij heeft in een klooster voorgegeven, door het moederhuis te zijn gezonden, hetgeen onwaar is gebleken. Het Is dus raadzaam, al vorens tot het teekenen van zulk een kaart of tot het daarop plaatsen van naam en adres over te gaan, eerst goed te informee- ren, wat met een en ander wordt be doeld. Het Einde der „Mumming Birds". Charlie bij de film. LUCHTVAARTBERICHTEN. Reiger, 23 Dec. 14 30 uur te Cairo. Am sterdam n. Batavia. Ekster. 23 Dec. 15.25 uur te Bagdad. Ba tavia n. Amsterdam. Toen wij op tournee waren in het weste lijke gedeelte van de veeteelt-districten, huurden Charlie en Fred Kamo Junior (de zoon van onze baas» paarden en gingen uit rüden. Charlie was heelemaal stijl en pijn lijk na zijn eerste rit In het dlep-doorgebo- gen cowboy-zadel. „Je moet bijna aldoor rechtop staanver telde hij mij, ..met je boenen recht naar be neden langs de zijden". Maar al spoedig leer de hU het beter en bracht menig prettig uurtje op zijn lange prairletochten dootf Zijn grootste liefhebberij is echter visschen en ln Seattle, later op onze tournee, heeft hU me nig snoekje verschalkt. Op weg van Salt Lake City naar Kansas City beleefden wf) een spoorwegongeluk. Onze trein liep op een lorrie van een spoor wegarbeider, één die nog met de hand voort bewogen werd. De Italiaan op de lorrie werd gedood. Na enkele uren kon de trein zijn rit vervolgen. U kunt zloh onzen toestand indenken, want niets enerveert een troep zooveel, als de vrees te laat voor de voorstel ling te zullen komen. Te Kansas City ondervonden we wat een strenge Amerikaansche winter is. We sneeuwden in bij een temperatuur van 3o graden onder nul Daarna kwamen Takoma Seattle Portland, waar het gehcele schouwburgper- soneel ons in den steek liet en we alles zelf moesten doen; ik zie nog, hoe Charlie, ter wijl het zweet zijn schmink vlekte, het brandscherm met zijn schouders omhoog trachtte te krijgen, de verdwenen tooneel- knechts hadden namelijk de touwen uit d* katrollen gehaald en het nam ons uren in beslag om ze er weer in te krijgen. In Seatlle gaven we op één dag vijf voor stellingen en toen deze verschrikkelijke dag voorbij was, verscheen de manager achter de schermen en bood ons ieder 75 cent aan! „Waarvoor is dat?" vroegen wij. ..Voor je avondmaal, jullie hebben het verdiend", ant woordde hij. Inderdaad, dat hadden we. In San-Francisco kwamen we op een avond een café binnen om wat te eten na de voor stelling. Iemand, ik ben vergeten wie pre cies, .boog zich naar Charlie en zelde: „Ik wed, dat jij dien kellner niet durft laten struikelen". „Zou ik niet durven?" zei Charlie De dikke zwarte negerkellner kwam er juist aangeschulfeld met een blad vol met gevulde glazen: toen hij bij ons was lachte Charlie. „Durf ik niet?" riep hij. „Dat zal je eens zien! Zijn voet schoot naar voren pats, daar lag de kellner en de heele boel kletterde op den grond. De geheele zaal was onmiddellijk in opschudding! De donkere kellners dach ten, dat we een „gang" (bende) waren, een geveoht wilden beginnen en den heelen boel kort en klein wilden slaan. Alle menschen stonden op en riepen door elkaar. De kellner brulde bloeddorstige kreten tegen Charlie en ons uit en trok een scheermes! Dit ontnuch terde ons niet en wij grepen onze messen en de flesschen op tafel! De kellners. aan dit soort gebeurtenissen gewend, grepen echter snel in, sloten ons in en drongen ons door de deur naar buiten, zoodat het nog zonder bloedvergieten afliep. Wij trokken toen naar een naburig restaurant. Ten slotte Los Angelos hier was het dat Mack Sennet, de pionier van de komi sche films, onze voorstelling in het Empress Theater zag en door het spel van Charlie ge heel werd ingenomen en deze met aanbie dingen vervolgde. Eindelijk, verleid door het hooge aangebo den salaris 1140 dollar ln de week) en de groote mogelijkheden van de film ziende, verliet Charlie ons. Het was een treurig mo ment. Het speet ons allen, dat hij ging Maar toen zijn contract met Fred Kamo afgeloo- pen was, ging Charlie naar Bennet over en deed zijn eerste intrede in de filmstudio".--. Dit was m 1813 ,na twee jaar op tournee to zijn geweest. Iedereen weet verder hoe het Charlie ge- De koning der kwakzalvers. De persoon van dezen merkwaardigen Italiaanschen avonturier, die zich Aiessandro graaf van Cagliostro noemde,, doch cie eigen lijk Giuseppe Balsamo heette, werd door Schiller in „Geisterseher" en door Goethe in „Grosskoptha" op dichterlijke wijze getee- kend. Cagliostro was de zoon van Pietro Balsamo een kleinen winkelier in Palermo, in welke stad hij 8 Juni 1743 werd geboren Aanvanke lijk werd hij opgevoed in een klooster, waar hij gedurende den maaltijd moest voorlezen uit „De levens der Heiligen". De jonge man bezat toen reeds den fantastischen geest, dien hij zijn geheele leven zou blijven be houden; tijdens de voorlezingen hield hij zich niet aan de letter, maar vlocht er ver schillende bijzonderheden voor den be trokken heilige meestal niet erg vleiend tusschendoor, met het gevolg, dat hij, ook wegens verder wangedrag weggestuurd werd. Hij kwam nu in verkeerd gezelschap, ver- vaLschte biljetten voor den schouwburg, ver volgens een testament, bedroog een goud smid, onder voorwendsel een verborgen schat te zullen ontdekken en werd tot slot nog beschuldigd van moord. Toen werd de grond van Palermo hem te warm onder dc voeten en hij ging volgens zijn eigen verklaring naar Alexandrië, waar hij door hennep in zijde te veranderen veel geld verdiend zou hebben. Daarna zou hij naar Malta zijn ver trokken, om er scheikunde te studeeren. Maar dit alles is slechts een inleiding tot Cagliostro's veelbewogen leven. De eerste authentieke berichten van zijn „werkzaamheden" zijn afkomstig uit Rome. waar hij penteekeningen verkocht, of juister gezegd prenten, die met Oost-Indischen inkt waren overgehaald en die hij als pentee keningen aan den man bracht! Hier maakte hij ook kennis met de schoone Lorenza Feli- ciani, die hem in zijn verdere avonturen trouw ter zij ie zou staan. Het paar verliet Rome. ging naar Venetië, Marseille. Madrid, Cadiz, Lissabon, Brussel, Den Haag. kortom trok door bijna geheel Europa, nu eens onder den eenen, dan weer onder eer, an dere* voornamen titel, totdat het tenslotte den naam aannam van Graaf Aiessandro en Gravin Seraphina Cagliostro. In hun koets met vier paarden trok]:- zij van de eene stad naar de andere, vondc.. toegang tot de hoogste kringen en verspreid den op ruime schaal hun kwakzalversmid delen, amuletten en minnedrankjes. Door middel van een kostbaren Egypti- schen wijn, die druppelsgewijze werd ver kocht, beweerden zij aan afgeleefde man nen en gerimpelde oude vrouwen weer nieu we schoonheid en een tweede jeugd te kun nen schenken, waarbij Seraphina zich zelf uitgaf als een levend bewijs voor de kracht der verkochte middelen, want niettegen staande haar jeugdig uiterlijk, zoo beweerde ze, was ze toch zestig jaar! Men kan echter niet zeggen dat het do- ze twee menschen steeds voor den wind ging. Meer dan eens maakten hun bedro gen slachtoffers het hun vrij lastig en ge durende een bezoek aan Londen moest mijn heer de graaf" eenigen tijd in de gevange nis doorbrengen. Maar datzelfde Londen zou ook zijn op komst en glorie zijn. Daar stichtte hij een zoo genaamde Egyptische vrijmetselarij, noem de zich dc „Groot Koptha" en achtte zich geroepen de menschheid tot wedergeboorte te brengen en de broederschap in haar ouden roem te herstellen. Onder de oude en verge ten arcana of geheime middelen, waren de „steen der wijzen", een elixer van de eeuwige jeugd, en een pentagoon of vijfhoek die zijn bezitter weer de oorspronkelijke onschuld te rug gaf, die de rnensch ln het Paradijs had verloren. De langdurige en ingewikkelde ceremoniën, waarmede deze zegeningen ver kregen konden worden, waren de reden, dat Cagliostro's bedrog niet zoo spoedig werd ont dekt. Geeerd en gevierd reisden hij en zijn vrouw als de „Groot Koptha" en de „Groot Priest«res6e" van stad tot stad. In Straatsburg vooral leefde hij op grooten voet; de Prins Kardinaal de Rohar. uitte het als zijn vurigsten wensch cm Cagliostro te mogen ontmoetcn.Maar deze antwoordde: Indien Monseigneur de kardinaal z!ek is. laat hij dan bij mij komen en ik zal hem genezen, maar indien hij gezond is, heeft hij mi] niet noodig en ik hem evenmin!" De weigering had een wonderlijke uit werking, want de kardinaal was nóg meer ge steld op een kennismaking met den beroem den man en eindelijk werd hem na lang aan dringen een kort onderhoud toegestaan. De terughoudendheid van Cagliostro was slechts schijn, want door zijn vleierijen kwam Prir.s Louis de Rohan, die daar uiterst vatbaar voor was, volkomen in zijn macht. „Uwe ziel", zei Cagliostro, „ls gelijk aan dc mijne; u ver dient deelgenoot te zijn van al mijn gehei men", En de kardinaal was in de wolken over de groote eer, welke de groote man hem aandeed! Voor Cagliostro gold deze verovering on getwijfeld als zijn grootste triomf. In gezelschap van den Kardinaal ging het illustre echtpaar naar Parijs, waar het nog grootere successen boekte dan het tot dan loc had behaald. Doch dc gloriedagen waren haast ten einde. De geheimzinnige geschiede nis van het diamanten halssnoer van Marle Antoinette zou ook hun val worden. Kardinaal De Rohan had de gunst van het Hof verloren en hij deed alle mogelijke moeite om die te herwinnen. De sluwe be driegster „gravin" Lamotte, beloofde herrt hierbij te zullen helpen. Een middel hiertoe, was volgens haar, een diamanten halssnoer van 1.600.000 livres, dat aan de Koningin te koop was aangeboden, doch welk bedrag zij te hoog vond. De Rohan zou het voor dc koningin moeten koopen en zich borg -stel len voor een betaling in termijnen. De kar dinaal stemde toe, de .gravin" nam de dia manten in ontvangst en De Rohan kreeg als belooning ln het duister een kort onder houd met een ais Marle Antoinette verkleede demi-mondaine! Toen het bedrog ontdekt werd, beschouwde men dc Cagliostro's als mede-schuldigen Het bewijs kon echter nimmer worden geleverd en na negen maanden in de Bastille opgeslo ten te zijn geweest, werden ze vrij gelaten, doch moesten uit Frankrijk vertrekken. Zij gingen naar Londen en woonden twee Jaar in Sloane Street, waar zij handelden ln Egyptische pillen. In Mei 1787 verlieten ze EeigcUnd en zwierven van het eenc land naar het andere, door achterdochtige regeeringen steeds be waakt en bemoeilijkt. Eindelijk kwamen ze in Rome waar zij een Egyptische loge oprichtten; kort daarop wer den ze gevangen genomen en Cagliostro werd wegens bedrog en ceelneming aan de vrij metselarij ter dood veroordeeld, doch door den Paus begenadigd: zijn verder leven moest hij echter doorbrengen op het fort Rocca d: San Leone. Hij stierf 26 Augustus 1795 ln den Jerftijd van 52 jaa- Zijn vrouw die ln een klooster werd opgesloten, overleef de hem nog verscheidene Jaren. W. S. gaan is. De geschiedenis hoe hij bij do Key stone Company kwam, zUn snelle opkomst, hoe hij beroemd werd. het ls alles reeds zoo vaak verteld en dat door die er beter toe ln staat waren dan lk. want toen Charlie de „Mumming Birds" verliet, duurde het vele jaren voor lk heb terugzag. Toen onze beste speler weg was. vervolg den wij onzen tocht niet. Het was het einde. De meesten van ons keerden terug naar Engeland. Stan Laurel bleef achter en maak te een goede carrière. Leeves. onze manager, werd in 1917 bij Charlie bedrijfsleider. De troep ging uit elkaar, de „gelukkige familie" was er niet meer en ieder ging sljn eigen weg. Eén dezer dagen liep lk over de Em bankment in Londen en hield even stil om te kijken naar een trofctoirartUt, die met krijt aan het teekenen was. Zijn werk was knap, en lk beschouwde het met aandacht. Toen keek lk eens naar den zoo schamel ge- kleeden maker van deze trottoir-schilderijen en toen onze oogen elkander ontmoetten, herkenden we elkaar dadelijk. „Wel. Arthur!" zei lk. Hallo, Bert!" was het antwoord. Het was Arthur Webb, één van oiUv... ouden troep, een goede kameraad en een uit stekend speler ln de dagen, toon hij nog zijn buiging voor het publiek maakte. En terwijl de meeuwen over ons hoen vlo gen en krijschten en de sleepbooten met het vloedgetij mee naar boven voeren, en en kele stuivers door de haastige voorbijgangers In Arthur's pet werden geworpen, kwamen de vervlogen Jaren in onze herinnering weer terug en wU praatten en praatten maar, over, die goede oude dagen. Arthur op de Embankment: ik stage manager ln een clreus: Charlie, Stan Laurel. Alf Reeves in Hollywood. De hemel weet waar de anderen zitten. Zoo zijn de jaren voorbij gegaan en ik ben alleen met mijn pijp, mijn werk. mijn herinneringen en enkele oude. vergeelde fo to's van ons oude goede gezelschap, dat eens de wereld rondtrok. Charlie Chaplin, toen nog droomend van roem, met zich meevoe rend. .VANBESTEDING. De uitslag der door Aug. M. J. S Svenhuy- sen gehouden aanbesteding voor den bouw van 10 woningen op een terrein aan de Zomerkadc te Haarlem voor rekening van de W.B.V. „Onze Woning" te Haarlem ls: v. d. Beek, te Haarlem 40500— B. Boerrlgter te Haarlem 41200. A. de Bondt, Dubbeldam 52000. W. Botbeil. Heemstede 39145. J. Brevoord, Haarlem 45920— Donselaar. Vogelenzang 51950. J. v. d. Geus, Haarlem 41690. Glas Smits. Dlcmen 47474— Van Hoften, Haarlem 38800— J. Kes. IJmuiden 39350 J. W. Kappers. Haarlem 48300. Fa. Lastdrager. Haarlem 40880— G. Metten, Haarlem 32835— J. v. d Putten, Haarlem 30400.— Gcbrs v. d. Putten. Heemstede 36390— F. Philips. Haarlem 41120— A. Rinkema. Aerdenhout 41343— Van Soest De Vries. Zaandam 4» 853. Gebr. Teljeur. Valkenburg Z.-H. 38505 J. v. d Wal. Amsterdam 34043. Botbeil, Hillegom 34465— INCEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE N. Z. H. EN DE BROCKWAY. Haarlem, 22 December *31. Geachte Redactie, Naar aanleiding van de mededeelingen Sn het nummer van Vrijdag J.I., inzake de door de NZ.H.T.M. te cxploKeeren buslijnen in de Gemeente Haarlem, het volgende. Mijn bezwaar is dat nu aan de N.ZH. wordt toegestaan, wat de HBBji verboden is. De Broekway Bus Mij. toch heeft reeds ge- ruimen tijd geleden vergunning aangevraagd voor: le. Verlenging Lijn III naar Santpoort. 2e. Verlenging Lijn III naar Heemstede. 3e. Verlenging Lijn IIj naar Maasstraat. 4e. Instelling van een verbinding Amster- damsche Buurt met Leidschc Buurt. 5e. Uitbreiding van de IJJn Haarlem— Umuidcn, via Blocmcndaa.1. door een 20 minuten-dienst iivplatas van 40 mi nuten-dienst. Op al deze aanvragen werd door gemeente en <of) Ged. Sta'.en. het stilzwijgen bewaard, afwijzend beschikt of geantwoord, dat men eerst wensohte te wachten op de „tramplan nenzoodat dus de N.Z.H. wordt bevoor recht. Mijn meening ls, dat, wanneer de N.ZH. haar trammateriaal wil vervangen door au'.obus sen en daardoor niet ln conflict wil komen met de concessievoorwaarden van de H.B B.M zij d:e bussen de bestaande routes van de tramlijnen 2, 3 4 en 5 moeten laten berijden. Kan zij dat niet, dan behoort de voorkeur aan H.B.B.M.. die toch 3 1 2 Jaar geleden de stoute schoenen durfde aantrekken en der halve do oudste rechten heeft. Bij alle verrichtingen van de Broekway werd tot dusverre afbrekende critlek uitge oefend, met name werd er geschreven van overvolle bussen, hobbelende, slingerende en rammelende vehikels enz. Als het nu bij d<- tram druk is, worden de wagens óók vol geladen en bij de bussen aal het ook zoo gaan nJ. 16 zit- en verder staan plaatsen .liefst 8. maar desnoods ook 18. Wanneer die bumen eenmaal een half Jaar rijden, rammelen zij even hard als de Broek way Bussen, waarop nu critlek wordt geoefend tenzij de gemeente alle straten welke door de bussen van de N.Z.H. worden bereden, laat asf alteeren. De Brockwaybussen moeten nu rijden langs ♦res. Steinstraat. KrlUlngerstraat. Atjehstr., Floresstraat, omgeving Schoterboschplein en M d-'enweg, Koogeiwoerd enz., waar aües uit ar rammelt. Met dank voor de plaatsing, EEN BROCKWAY -CHAUFFEUR,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 9