Nieuwe Uitgaven. HAARLEM'S DAGBLAD geopend. Deze betreurde het in zijn ope ningswoord, dat deze Kerstavond niet stond in het teeken van vrede en welvaart, want van de werkloozen vallen talrijken als slachtoffer van de crisis, terwijl de nog wer kenden door loonsverlaging worden bedreigd. Nadat Me vouw van der Veen-Wilson een tweetal gedichten had voorgedragen, werd het woord verleend aan Ds. A. van der Heij den, lid der tweede Kamer, die in een uit voerig betoog de bittere tegenstelling schet ste tusschen de hoogste idealen van Kerst mis en de werkelijkheid. In den breede be sprak Ds. van der Heijden de oorzaken, die het ontstaan van de wereldcrisis in de hand hebben gewerkt, om tenslotte de verbetering in uitzicht te stellen door het socialisme, dat spreker een benadering noemde van het grootc Kerstideaal. Nadat Mevrouw van der Veen nogmaals met eenige gedichten was opgetreden, werd de vergadering gesloten. HEEMSTEDE ADVIESCOMMISSIE VOOR DE WERKLOOSHEIDS. VERZEKERING. VIER OF ZES LEDEN? De leden van den Raad, de heeren Dissel- koen en De Tcllo, hebben den Raad voorge steld, art. 2, le lid van de Verordening o-p de Commissie van Advies voor de Werkloos heidsverzekering zoodanig te wijzigen, dat het daarin genoemde aantal leden van vier wordt Uitgebreid .tot zes. In hun toelichting zeggen de voorstellers ojn.: In de raadsvergadering van 24 November 1.1. werd in de vacature van een lid-werk nemer dezer commissie voorzien door de be noeming met 7 tegen 6 stemmen, van een vertegenwoordiger der Prot. Christel, vakbe weging. De zes, niet op dezen, uitgebrachte stem men werden uitgebracht op een vertegen woordiger van de moderne vakbeweging. Namens dc Katholieke fractie, dus namens 6 van de overige 7 raadsleden, werd verklaard dat men. er wel de wenschelijkbeid van ge voelde, de opvattingen der moderne vakbe weging in deze commissie tot uitdrukking te doen komen en deswege 'bereid was, deze com missie daarvoor uit te breiden. Het blijkt ons echter, dat van B. en W., althans voor de eerstvolgende raadsvergade ring. geen voorstel terzake te wachten is, zoodat in dit winterseizoen, met zijn schrik barende werkloosheid, de moderne vakbewe ging in Heemstede verstoken zou blijven van de mogelijkheid, in deze commissie haar ad viezen ie doen kennen. Nog langer uitstel achten de voorstellers niet alleen ongewensebt. maar ook niet in overeenstemming met de opvattingen van den Raad, zooals die op 24 November j.l. tot uitdrukking zijn gekomen. Tot zoover dit voorstel. iB. en W. doelen thans den Raad mede. dat in genoemde raadsvergadering reeds is gebleken, dat zij in beginsel tegen het voor gestelde geen bezwaar hebben. Wijziging van die verordening is door B. en W. dan ook reeds overwogen doch zij waren van meening, dat die wijziging zich niet enkel diende te bepalen tot uitbreiding van het ledental. Het was B. en W. bekend, dat zal moeten worden overgegaan tot de instelling van een commissie van toezicht, krachtens art. 16, 3e lid der Arbeldsbemiddelingswet. waar van de inwerkingtreding spoedig was te ver wachten. Inmiddels verscheen in het Staatsblad van 21 December 1931 het Koninklijk Besluit van 8 December 1931 waarbij ds bepaald dat deze wet op 1 Januari 1932 in werking zal tre den. Krachtens deze wet zal een commissie van toezicht moeten worden benoemd wier werk zaamheden eveneens nader zullen moeten worden geregeld en B. en W. meenen, dat het be ter is dc n adere ui tv oer i ngs v oorsoh r i f ten dezer wet af te wachten om daarna deze materie in zijn geheel te bezien. B. on W. verwachten deze voorself rif ter. zeer binnenkort en achten het meer raad zaam de afdoening van het voorstel van den heer Disselkocn aan te houden totdat omtrent deze aangelegenheid door hen nadere voorstellen worden gedaan. Mocht de Raad met den heer Disselkocn evenwel van meening zijh, dat een uitbrei ding van het aantal Commissieleden onaf hankelijk van de spoedig te verwachten nieuwe regeling nu reeds noodzakelijk is, dan zullen B. en W. zich daartegen, niet ver zetten. Zij ontkennen echter dat „de opvattingen van den Raad. zooals die op 24 Nevenvber j.l. tot uitdrukking zijn gekomen", aanleiding gaven reeds in de eerstvolgende vergadering een voorstel .tot uitbreiding te doen. DE GEMEENTE-BEGROOTING. Een onveranderde belasting-hef fing. Hoogerc uitgaven voor ar men- cn vvcrkloozenzorg. De eindcijfers van de door B. en W. aan de raadsleden gezonden ontwerp-gemeente- begrooting voor 1932 zijn: f 1.820.820. met epn bedrag van f40.152 voor onvoorziene uit gaven. De rekening over 1930 sluit met een nadee- lig saldo van f 14.702. B. en W. stellen voor in 1932 slechts f5000 in het fonds voor bijzondere doeleinden te storten. In 1930 is daarin f 100.000 gestort, in 1931 f 125.000. Er wordt, gerekend op een uit-kecrlng uit het gemeentefonds van f106.241. f250.000 zijn als ontvangsten geraamd voor rente die dc gemeente Haarlem zal moeten uitkeeren van schadeloosstellingen Ingevolge art. 22 en 26 der Annexatiewet. Voor onderhoud van de straatverlichting is f54.830 uitgetrokken, tegen f48.300 voor 1931. f5000 is uitgetrokken voor het dekken van het nadeelig saldo op het beheer der zwem vijvers. Voor 1931 was daarvoor f4000 ge raamd. Voor 1932 wordt evenals dit loopende jaar op f4500 tekort van het badhuis ge rekend. De subsidie voor de wijkverpleging is van f1600 ot f2000 verhoogd omdat die werk zaamheden der vereeniging dit noodig maken. Voor onderhoud van straten, pleinen, we gen en voetpaden is f 56.500 uitgetrokken, tegen f62 250 voor 1931. In 1930 is daarvoor f87.134 uitgegeven. Voor onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen bedraagt do raming nu f 25.760 ivoor 1931 f 26.045). De uitgaven voor Groe- ncndaal zijn geschat op f 31,555 (voor 1931: t 29.155). !Dc nadeeligc saldi voor dc verschillende MAANDAG 28 DECEMBER 1931 takken van onderwijs zijn op de volgende bedragen geraamd: Openbaar gewoon l.o. f 9,294; openbaar uitgebreid l.o. f 6.361, bijzonder gewoon l.o. f 48,563, bijzonder uitgebreid l.o. f 19,353. bij zonder voorbereidend l.o. f 11.000, middel baar onderwijs f 58,750. hooger onderwijs f 9.550 en nijverheidsonderwijs f 10.500. De subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur is op f 71.100 geraamd (voor 1931: f 52.000). Verder is f 10.000 uitgetrokken voor werkver schaffing aan werkloozen (voor 1931: f 5000) De opbrengst der belas tingep zijn als volgt geraamd: Hoofdsom grondbelasting f 54.787, 80 op centen grondbelasting f 56.016. hoofdsom pei-soneele belasting f 162,000. 65 opcenten personcele belasting f 105.300, 48 opcenten di vidend- en tantièmebelasting f 2500, honden belasting f 5000, vermakelijkheidsbelasting f 2000, vergunningsrecht f 700. De H. O. V. krijgt f 500 subsidie waarvoor een concert gegeven moet worden. Het batig saldo van het electriciteitsbedrijf is geraamd op f 36.194. van het gasbedrijf op f 34.193. Wat het waterleidingbedrijf aangaat wordt op een nadeelig saldo van f 9.633 ge rekend. De reiniging zal volgens raming in het a.s. jaar f 29,552 kosten. EXTRA KERSTGAVE AAN R.K. GEORGANI SEERDE WERKLOOZEN. Donderdagavond had een extra uitkeering plaats aan werkloozen, georganiseerd in de verschillende R.K. organisaties. Om half 8 waren in de groote zaal van het R.K. Vcreenigingsgebouw aanwezig 112 ge zinshoofden en kostwinnaars en 65 ongehuw- den. De voorzitter der R.K. bouwvakorganisatie, de heer N. J. v. d. Linden zeide dat, nu velen getroffen zijn door het zwaard der werkloos heid, de besturen der organisaties daanaast wilden stellen een daad van naastenliefde, om zoo een kleine lichtstraal te brengen in deze zoo donkere dagen. Spr. hoopte dat deze daad op prijs zou wor den gesteld, niet als een bedeeling maar om zoo den vriendenband te versterken er aan herinnerend dat de menschen vooral in deze donkere dagen als vrienden op elkander zijn aangewezen. Naar de grootte van het gezin ontving iedere gehuwde of kostwinnaar een pakket vleesch cn krentebrooden, de ongehuwden sigaren en tabak. AFSTAND VAN VAARRECHTEN. Voor de doortrekking van de Heemsteed- schc Dreef is het noodzakelijk dat verschil lende slooten, gelegen ten Noorden van de Lanckhorstlaan, worden gedempt. Maar eerst moeten de op de slooten gevestigde vaar- rechten worden opgeheven. Ten einde hiertoe te geraken stellen B. en W. voor, met den heer- H. N. Eldering en de N.V. Boerderij Bron stee een overeenkomst aan te gaan. VERKOOP VAN GROND BIJ DE GL1PPERWEG. B. en W. stellen den Raad voor, ondershands te verkoopen aan notaris van Niekerk te Haarlem voor vergrooting van zijn tuin, een berm, gelegen tusschen zijn tuin aan den Glipperweg cn de Van Mcrtenvaart, ter op pervlakte van 229 M2. voor f 1 per M2. COMMISSIE VAN TAXATIE VOOR HET GRONDBEDRIJF. Daar B. en W. de meening zijn toegedaan dat 'het niet juist is, dat de commissie van taxatie voor de terreinen van het grondbe drijf (welke schatting elke vijf jaar moet plaats hebben) telkens uit dezelfde personen bestaat, bevelen B. en W. thans als leden van die commissie aan de heeren: 1. C. L. Kwak, 2. H. M. Fockens. 1. P. G. Smit, 2. G. J. Smit- Thz. 1. R. Jorritsma, 2. D. F. de Wilde. Tevens stellen B. en W. voor, de vergoeding voor de te verrichten werkzaamheden te bepalen op f 100 per lid. VERHOOGING CR EDI ET VOOR WERKVERSCHAFFING. MET ƒ9100.—. B. cn W. stellen den Raad voor, het voor 1931 ten behoeve van de werkverschaffing toegestaan credlct te vorhoogen met f 9300. Naar aanleiding van dit voorstel deelen B. en W. den Raad mede, dat de groote werk loosheid voor hen reden is geweest om maat regelen te nemen. waardoor nagenoeg alle werkloozen (dus niet alleen arbeiders die hun vak verstaan) in de gelegenheid worden gesteld, werk te verrichten bij don aanleg van sportterreinen, ophooging van een terrein aan den Glipperweg, het bouwen van een brug en het. maken van een jachthaven. iHervoor is een rouleersysteem ingevoerd, waardoor de werkloozen om de 14 dagen ge durende 14 dagen kunnen werken. Om echter een zoo groot mogelijk aantal personen te helpen, moeten verschillende werkzaamheden, die anders door paarden of mechanische kracht worden verricht, door mensc.henhande.il worden gedaan. De kasten der werkzaamheden worden daardoor belang rijk verhoogd. Tenslotte deelen B. en W. den Raad mede dat in het begin van 1931 ook in Grocnendaal verschillende werkloozen zijn te werkgesteld Daardoor zijn ook daar hoogere kasten ge maakt, dan het geval zou zijn geweest, wan neer geen werk voor werkloozen was ge zocht. HILLECOM EEN AUTO DIE VERWOES TINGEN AANRICHT. TWEE GEWONDEN. Dondcrriagnamiddag te ongeveer half zes had alhier een ernstig auto-ongeval plaats. Een groote vrachtauto kwam over de Hille- gommerbrug in de richting Leiden. De be stuurder trachtte met groote snelheid een luxe auto te passeeren. maar raakte de macht over het stuur kwijt. De wagen reed het trot toir op, trof een daar loopende juffrouw v. d. Lam. om daarna de geheele pul van den ma nufacturenwinkel van den heer Spiering te vernielen. Van dc vier groote winkelruiten en de dikke houten stijlen bleef zoo goed als niets over. Met deze verwoesting nog niet tevreden schoof de auto dwars over de Hoofdstraat over een lengte van ongeveer 40 meter, daarbij een wielrijder tegen den grond gooiend, om tenslotte van het winkelhuis van den heer Christofferscn een gedeelte muur te vermorzelen. Mcj. v. d. L. en dc wielrijder, de heer Gran- neman, werden ernstig verwond opgenomen en onmiddellijk per ziekenauto naar het Leid- sche Ziekenhuis vervoerd. De chauffeur zoowel als de beide inzitten den kwamen met lichte verwondingen vrij. Volgens bewering van den chauffeur is het ongeluk te wijten aan een gebrek der stuur inrichting, ofschoon het vaststaat, dat hij met veel te groote snelheid heeft gereden. De wagen is door de politie in beslag geno men ter onderzoek. Bij navraag bleek ons Zondagavond dat de toestand van den heer G. bevredigend is; behalve verschillende verwondingen aan hoofd en armen heeft hij oen hersenschud ding opgcloopen; mej. v d. L. gaat eenigszins vooruit, ofschoon het gevaar nog niet gewe ken is. FIETSDIEFSTAL. Tijdens de Kerstdagen is hier wederom voor de x-de maal op den Stationsweg een rijwiel gestolen. Van den dader geen spoor. BLOEMENDAAL A. N. W. B. Op 9 Januari zal de A. N. W. B., Toeristen bond voor Nederland, alhier een bondsavond organiseeren, bestaande in een expositie van kaarten, gidsen, reisboeken, enz., voor auto-, motor-, rijwiel-, water-, wandel- en ruiter- toeristen, een lezing over het werk van den Bond en de vertooning van een mooie serie lantaarnplaatjes. De Bondsavond is, zoowel voor niet-leden als voor leden toegankelijk. ZANDVOORT PLAATSELIJK CRISISCOMITé. Een oproeping. Aan de ingezetenen dezer gemeente wordt medegedeeld, dat alhier een Plaatselijk Cri sis Comité is opgericht. Het Comité beoogt steun te verleenen aan de inwoners dezer gemeente die tengevol ge van de thans heerschende crisis hulpbe hoevend zijn geworden. Vooropgesteld zij, dat de te verleenen hulp die of in geld of in natura zal worden ver strekt, zich niet alleen zal bepalen tot die personen die reeds van het Burgerlijk Arm bestuur of andere commissies steun ont vangen. Ten einde de noodige gelden te verzamelen wordt o m. het volgende beoogd. 1. Aan verschillende in deze gemeente be staande vereenigingen zal worden verzocht om voor het geval, dat een vereeniging een uitvoering geeft, aan het Plaatselijk Crisis Comité toe te staan om het zij in de pauze, het zij tijdens het. dansen, dat als regel na afloop plaats vindt, een collecte te houden, terwijl verder aan die vereenigingen zal wor den medegedeeld, dat, voor het geval de ver eeniging bereid is een uitvoering ten behoeve van liet Crisiscomité te geven, zulks ten zeer ste zal gewaardeerd worden. 2. Na overVg met de Handelsvereeniging en .De Hanze" worden in verschillentde win kelzaken busjes geplaatst, waarin gelden ten behoeve van het comité kunnen worden ge stort. 3. In de eerste week van de maanden, Ja nuari. Februari en Maart 1932 wordt namens het comité op nader bekend te maken datum een collecte langs de huizen gehouden. De verantwoording der ontvangen gelden zal maandelijks in de plaatselijke bladen vermeld worden. Eventueele vrijwillige stortingen kunnen worden gedaan bij de Twentsche Bank (Kan toor Zandvoort) Gironummer 9711 onder vermelding: „Crisis Comité Zandvoort". Wij meenen heden te kunnen volstaan met deze mededeel in g en achten het overbodig om onder de aandacht van dc ingezetenen te bren gen den ernst en den nood der tijden. Ook in Zanvoort zal naar onze overtui ging die nood erkend en gevoeld worden en wij mogen een beroep doen op de offervaar digheid^ van de ingezetenen om ons te steu nen in het verzachten van liet lot van hen, die het in deze tijden moeilijk hebben. Zandvoort 18 Dcc. 1931. Namens het Plaatselijk Crisiscomité: VAN ALPHEN. voorzitter. P. VAN DER MI.TE. secretaris. H. J. PEPER, penningmeester. E. H. BROK ME IER I,. L. M.GEERS. H. VOLGER. ZANGCONCOURS. Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de Chr. Zangvereen. Immanuel alhier hoopt dc Ring Leiden en omstreken van den Bond van Chr. Zangvereen haar jaarlijkseh concours te Zandvoort te houden op 5 Mei 1932 (Hemelvaartsdag). Het bestuur van Immanuel verzoekt, den Raad een krans, tak of medaille voor dit doel beschikbaar te stellen. LUNAPARK. Van de vereenigde attractiebedrijven Gebr. Hommerson en Vermolen te Ginneken Is weer eer. verzoek binnen gekomen te Zandvoort een Lunapark te mogen bouwen en daarvoor vergunning te verkrijgen voor 5 jaar. WERKLOOZENZORG. De Zandvoortsche Bestuurdersbond heeft bij den Raad oen verzoek ingediend dc werk loozenzorg zoodanig te regelen, dat: a voor georganiseerde, gehuwde en onge huwde kostwinners als grondslag f 13.50 per week genomen wordt, benevens f 1.50 per week voor elk kind, tot een maximum van f 19.50. b. voor georganiseerde kostgangers f 10 per week: c. een huurtoeslag van minimum f 1 cn maximum f 3 per week te verleenen. benevens f l por week als brandstoffentoeslag. d. gezinsinkomen beneden de f 5 niet in mindering te brengen; c. aan georganiseerde en ongehuwde werk loozen. inwonend bij hun ouders, aan gedeel telijk werkloozen, aan georganiseerde 65-ja- rigen en de jeugdige werkloozen, die geheel ten laste der ouders komen, een billijke te gemoetkoming te verstrekken en voor de laat ste groep te bevorderen, dat door vak- of ont wikkelingscursussen van de straat gehouden 1 worden. In overeenstemming met een schrijven van den dienst van MaaUsch. Hulpbetoon advi- seeren B. en W. afwijzend, omdat elk geval i op zich zelf beschouwd moet worden. De cursussen voor vakopleiding worden slecht bezocht, maar deze zaak heeft de volle aandacht van het college. GEMEENTERAAD. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Zandvoort gehouden op Woensdag 30 December 1931, des namiddags 7,1/2 uur ten Raadhuize. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken. 2. Prae-advics omtrent het verzoekschrift van de schooltandarts. betreffende de uit keering van haar salaris over Augustus en September 1931. 3. Prae-advies omtrent het adres van het N. O. G., betreffende de wijziging der salaris- regeling van het onderwijzend personeel. 4. Prae-advies omtrent het adres van den Raad van Ilpendani, betreffende de .water voorziening van z.g. niet-rendabele gemeenten. 5. Prae-advies omtrent het verzoekschrift van de af deeling Zandvoort van den Neder- landschen Bond van Loodgieters- en Fitters- patroons om slechts georganiseerden toe te laten als installateurs bij de bedrijven. 6. Prae-advies omtrent het adres van den Zandvoortschen Bestuurdersbond betreffende de regeling der werkloosheidsuit-keeringen. 7. Voorstel tot het verhuren van grond. 8. Voorstel tot het aankoopen van een schuur. 9. Voorstel tot het nader vaststellen van de wedde van een ambtenaar bij de Bedrijven. 10. Voorstel tot het vaststellen van eene nieuwe verordening tot heffing van school geld voor de school voor voorbereidend lager onderwijs met de bijbehoorende invorderings verordening. 11. Voorstel tot het geven van eene nadere bestemming aan het gebouw der oude be waarschool. 12. Voorstel tot het voorloopig vaststellen van de rekening der gemeente c.a. over het dienstjaar 1930, benevens tot oninbaar verkla ring van een aantal bedragen. 12. Voorstel tot het vaststellen van de voor waarden, enz. voor de verpachting van standplaatsen voor ijskarren, voor het tijdvak eindigende 1 April 1934. BENZINEBELASTING. HET BIJZONDER INVOERRECHT TREEDT 1 JANUARI A.S. IN WERKING. De Inspecteur der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen schrijft ons: Den len Januari 1932 treedt in werking de wet tot heffing van een bijzonder invoer recht op benzine ten bedrag van f 6 per 100 K.G. Ten aanzien van de navordering van dit invoerrecht van voorraden benzine welke op 1 Januari 1932 in het vrije verkeer in een op slagplaats hier te lande voorhanden zijn be paalt <de wet het volgende: De gebruiker of hoofdgebruiker van een opslagplaats, waarin benzine, met inbegrip vair de hoeveelheid benzine welke met in gang van 1 Januari 1932 naar de opslag plaats in vervoer zijn, in zoodanige hoeveel heid aanwezig is, dat de voorraad voor na vordering in aanmerking komt, moet hiervan den tweeden Januari 1932 en indien de voor navordering vereischie voorraad door late- ren inslag van reeds vóór 1 Januari 1932 af gezonden hoeveelheden benzine wordt be reikt of verhoogd, telkens den eerstvolgeniden werkdag na den dag van inslag schriftelijk aangifte doen bij den Ontvanger der invoer rechten en accijnzen. Als gebruiker of hoofdgebruiker van een benzinepomp met ondergromdsche tank wordt aangemerkt degene die eigenaar is van de in de pompinrichting aanwezige benzine, of. in dien de eigenaar buitenslands is gevestigd, degene die hier te lande als zijn vertegen woordiger optreedt. De aangifte waarvoor geen model Is voor geschreven moet onderteekend zijn en moet bevatten: den naam en woonplaats van den aange ver; nauwkeurige aanduiding van de plaats of plaatsen, waar de benzine zich bevindt; de hoeveelheid benzine in kilogrammen of liters, die op iedere plaats aanwezig is; die hoeveelheden moeten echter voor de onder hetzelfde ontvangkantoor gelegen opslag plaatsen naar denzelfden maatstaf woixlcn aangegeven den juisten stand van de telwerken van benzinepompen bij den aanvang van den len Januari 1932. Onverminderd de verplichting van den eigenaar van de benzine of van diens verte genwoordiger tot het doen van aangifte, is de beheerder van dc benzinepomp verplicht op den 2en Januari 1932 bij den ontvanger dei- invoerrechten en accijnzen aangifte te doen van den stand van het aan de onder zijn beheer staande pomp bevestigde telwerk, bij den aanvang van den len Januari 1932. De eigenaar van de in een tankinstallatie opgeslagen benzine doch wiens opslagplaats door den bezine-leverancier is verzegeld moet hiervan melding maken in zijn aangifte on der opgave van den naam van dien leveran cier en van het bijkantoor van dien leveran cier, tot welks rayon hij behoort. Alle beheerders van benzinepompen moe ten peilstokken voorhanden hebben, voor het opnemen van de in de tanks der pompen aanwezige benzine. Van de navordering zij:n uitgezonderd de voorraden benzine die per opslagplaats, met inbegrip van de hoeveelheid benzine die met ingang van 1 Januari 1932 naar die opslag plaats in vervoer'zijn, niet grooter zijn dan tweehonderd K.G. MUZIEK OP KERSTMORGEN Op den morgen van Eersten Kerstdag had zich het muziekcorps van het Leger des fJeils opogesteld op den torentrans der Noorder- kerk. Zoodra de kerk uit was, begon het concert, waarbij eenige Kerstliederen op kranige wijze werden ten beste gegeven. Heel wat kerkgangers bleven staan of ver wijderden zich langzaam. Velen, die kwamen aanwandelen, luisterden ook eenigen tijd, ter wijl in de omgeving menig raam op een kier stond. Tegen half een was alles afgeloopen en heerschte in de omgeving de gewone Zondags stilte weer. MER KINDEREN VERBRAND. PARIJS. 28 December (V. D.) In een woonwagen in de nabijheid van Colmar is Zondagavond tengevolge van te hard stoken van een kachel, brand uitgebroken. In den wagen sliepen vijf kinderen, wier ouders af wezig waren. Het vuur verspreidde zich zóó snel over den ge'neelen wagen, dat het slechts aan het oudste kind. een twaalfjarig meisje, met moeite gelukte zich in veiligheid te bren gen. Haar vier zusjes van acht. zeven en vijf jaren en een baby van vijf maanden, kwa men in de vlammen om. Een tweejarig kind. dat toevallig ook in den wagen was, kreeg zulke ernstige brandwonden, dat men voor liet behoud vreest. ONDERSCHEIDING VOOR BARON KRAYENHOFF. Wij vernemen, dat de Fransche regeering Baron Krayenhoff, chef van de afdeeling propaganda bij de Ned. Spoorwegen, benoemd heeft tot Officier in de orde van het Legioen van Eer. MAN BIJ EEN VECHTPARTIJGEDOOD. Zondagavond te ongeveer half elf is te 's-Hertogenbosch naar de Crt. meldt een man bewusteloos gevonden, die bij nader onder zoek vreeselijk gewond bleek te zijn. Vermoe delijk is er een vechtpartij geleverd. Het slachtoffer, zekere Venrooy uit Orthen, gaf eenige oogenblikken nadat hij gevonden was, den geest. De recherche is den dader reeds op het spoor. LETTEREN EN KUNST MUZIEK. Haarlem's Gemengd Koor Bach's Weihnachtsoratorium. Dat de uitvoering van de eerste vier 'der zes cantates, die het Weihnachtsoratorium vormen in den loop der jaren gaandeweg voor Haarlem de voornaamste kerstgebeurte- nis op kunstgebied geworden is, bleek ditmaal weer uit de groote belangstelling er voor van de zijde van het publiek, dat de gemeentelijke concertzaal nagenoeg geheel vulde, ondanks crisis en malaise, die zich bij de meeste ande re concerten zoo voelbaar maken. De belang stelling was gerechtvaardigd: het koor, groot in aantal en nog door een jongenskoor ver sterkt heeft zich voortreffelijk van zijn taak gekweten en naar het mij toescheen frisscher en rijker genuanceerd dan vroeger gezongen;" de solisten Theodora Versteegh, Jac. van Kempen en Jac. Caro waren als steeds uit muntend: de vertolking der orkestpartij door onze H.O.V. liet op een paar kleine onnauw keurigheden na weinig of niets te wenschen over; clavecin- en orgelpartij waren bij Bets Nederkoorn en Piet Halsema in goede han den en de kleine sopraansolo's werden door Maria de Petit uitstekend gezongen. Waar deze uitvoering niet principieel ver schilde van de vorige en alleen een gradueele verbetering vertoonde kunnen we eigenlijk met deze verheugende vermelding volstaan. Het zou echter niet billijk zijn de wanne ex pressie van Theodora Versteegh, de zeldzaam duidelijke dictie cn onverwoestbare stemtech- niek van Jac. van Kempen en het prachtig- sonore basgeluid van Jac. Caro niet nog eens in 't bijzonder te releveeren, en ook aan de heeren Vonk cn De Vries past een woord van lof voor hun vertolking der solo-viool- en trompetpartijen. De frissclie stemmen van het jongenskoor gaven bij de koralen aan de sopranen en alten een enorme versterking. Jan Booda leidde het geheel met zijn ge wone geestdrift, zoodat de feestelijke in druk dezer kerstgebeurtenis alleen getem perd werd door de zwarte kleedij van het dameskoor, die Passie-indrukken gaf. Bij het Kerstfeest past licht en kleur! ét K. DE JONG. TIJDSCHRIFTEN. „Nederlandsch Fabrikaat". In de December-aflevering trekt de aan dacht de begrooting van inkomsten en uitga ven, voorhetj aar 1932. Het valt op te merken dat deze vereeniging met geringe geldmidde len moet werken? Vervolgens wordt mededeeling gedaan om trent de nieuwe uitgave van de Vereeniging het „Industrieel kwartetspel". Onder het hoofd „De Kleinindustrie, de Jaarbeurs en de Rijksnijverheidsvoorlich tings dienst" vestigt de heer directeur van het Rijksnijverheidslaboratorium te Delft de aan dacht op de wijze waarop de kleinindustrie onder leiding en met medewerking van den rijksnijverheidsvoorlichtingsdienst haar be langen door collectieve deelneming aan de Utrechtschc jaarbeurs kan bevorderen. Daarna wordt een en ander medegedeeld omtrent de „Hollandia" bron te Haarlem mermeer, volgt een beschijving van de Ta- lens fabrieken te Apeldoorn en voorts iets omtrent een jonge Nederlandsche industrie n.l. „Janson's Bestelauto's" te Rotterdam. Verder treffen wij aan een uitvoerige op gave van in den laatsten tijd verleende Ne derlandsche Octrooien. Mevrouw Willy Corsari verzorgt de rubriek „Voor de Nederlandsche Vrouw" terwijl de heer S. Kal ff zijn artikel over de Holland- sche kaarsen fabric age vervolge. Tenslotte nog officieele rubrieken. De Witte. In de Nederl. Bibliotheek van de Wereld bibliotheek te Amsterdam is verschenen de 22e druk van De Witte door Ernest Claes met penteekeningen van Felix Timmermans. Met Hagenbeek in het Oerwoud, door Wilhelm Munnecke. Uitg. Schellens en Giltay, Amsterdam. Er zijn reeds meer boeken verschenen over het merkwaardige en avondtuurlijke emplooi van de Duitsche firma Hagenbeek, namelijk het opsporen en vangen van exotische dieren voor dierentuinen circussen enz. Maar geen dezer boeken heeft voor Nederlandsche lezers de speciale attractie van dit nieuwste werk, geschreven door den medewerker van John Hagenbeek. Want de helft van dit boek be schrijft de wederwaardigheden van deze dierenvangers, die tevens zulke groote die renvrienden zijn in het oerwoud van ons eigen Oostersclic eiland Sumatra dat uitge strekt gebied van onuitputtelijke verschei denheid in flora cn fauna. De andere helft van het boek speelt in Ceylon. Het is een zeer interessante en levendige beschrijving gewor den die den lezer een blik gunt in een onbe kende wereld en een onbekend bedrijf. Een royaal aantal bijzonder goede dieren foto's zet den inhoud verderen luister bij. Deze illustra ties zijn grootendeels in ons Indië gemaakt. Een boek om te koopen, of om te vragen als de gelegenheid zich voordoet. De Nederlandsche bewerking is van J. van Emmerik. Het Bolsjewisme dreigt Verschenen is bij de drukkerij Henri Berg mans en Cic te Tilburg een brochure Het Bolsjewisme dreigt, door Friedricht Mucker- mann S.J. bewerkt door K. ,W. P.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 14