HAARLEM'S DAGBLAD TERAARDEBESTELLING H. S. ISBRuCKER. Heel groot was de belangstelling voor de teraardebestelling van het stoffelijk over schot van den heer H S. Isbrückcr, voorzit ter van den Ncd. Cricketbond en penning meester van H.V.V. Onder de aanwezigen wer den opgemerkt Mr. J. B. Kan, Staatsraad; Dr. D. van Prooycn, voorzitter van den K. N. V. B.; Mr. Davidson, vice-voorzitter Ned. Cricketbond en vertegenwoordigers van ver schillende clubs, o.a. ook van Rood en Wit. Aan de groeve werd het woord gevoerd door Mr. J. C. Jager, chef van den Marinestaf op het Departement van Defensie: Jhr. Mr. C. Felth; Mr. Kleijn, voorzitter van H.V.V.: Mr. Dirkzwager, namens den Ned. Cricketbond en de heer W. J. H. Muller, eere-voorzitter .van den K. N. V. B. Er waren zeer vele bloemstukken. Een zoon van den overledene dankte voor de betoonde belangstellng. DE PROEFPOLDER BIJ ANDIJK EEN GROOT SUCCES. GROND EN OPBRENGST UITSTEKEND Jit een overzicht van dc resultaten van den proefpolder te Andijk in 1931, blijkt, dat de proefpolder een groot succes is. De toe stand van den bodem is thans zoodanig, dat daarop alle gewassen met succes verbouwd kunnen worden. Het blijkt hoe langer hoe meer, dat de grond van den proefpolder van Uitstekende kwaliteit is, terwijl hij, zelfs op de zwaarste gedeelten een prachtige struc tuur heeft. Gedurende dit jaar, dat meer regenval bracht hoewel niet abnormaal veel dan de voorafgaande Jaren, kwam de groole waar de van een afdoende ontwatering wel zeer sterk uit. Zoowel aan den toestand van den grond als aan de grootte van den oogst de monstreerde zich de noodzaak van een goede ontwatering zeer duidelijk. Op de goed ontwaterde gedeelten Is de bouwvoor thans geheel vrij van keukenzout, op enkele slecht ontwaterde gedeelten is dat nog niet het geval. Op grootere diepte treft men nog wel zout aan. Met uitzondering van de niet- en van de Slecht-ontwaterde gedeelten, was de op brengst van alle verbouwde gewassen, de ma tige opbrengsten van. dit Jaar in aanmerking nemend, zeer bevredigend. De roode klaver gaf alle reden tot tevre denheid. De samenstelling van de zode en de bedekking van den grond met grassen en kla ver voldoen geheel aan de verwachting. De in 1028 en 1929 aangelegde proeven betref fende de vastlegging van stuifzand door het inzaaien van een gras- cn klavermengsel, mogen als volkomen goslaagd worden be schouwd. De akkers welke thans voor het derde Jaar in cultuur waren gaven aanzienlijk hoogere opbrengsten dan twee ernaast liggende gelijk soortige akkers, welke dit jaar voor hei eerst in cultuur waren gebracht. DE NED. ZIONISTENBOND EN DE KOLONISATIE IN PALESTINA. In de algemeene vergadering van den Ne- derlandschen Zionistenbond, gehouden te Amsterdam, is tot lid van den Bondsraad gekozen de heer D. Roos Czn. te Haarlem. In de zitting van Zondag heeft de Bonds voorzitter, de heer F. Bernstein, een rede gehouden, waarin hU opmerkte, dat de poli tieke toestand ln Palestina kennelijk onbe vredigend is Hij JulehU t/v\ dot de zionisti sche leiding eindelijk niet langer volhardt ln de jarenlang gevoerde politiek van lijdelijk heid, welke zich bij elke schending harer rechten neerlegde. Mr a. J. Herzberg te Amsterdam hield vervolgens een beschouwing over „De alge meene situatie van het Jodendom". In de zitting van Zondagavond heeft ir J. F. Cahen uit Geldrop een beschouwing ge wijd aan „De wensehelijkheld van arbeid ln Palestina op particulier Initiatief". Aangenomen werd een motie van het hoofdbestuur waarin wordt uitgesproken, dat de tijd is aangebroken, waarop rendabele in- vestatie in Palestina noodzakelijk is voor den voortgang der nationale kolonisatie. Het Bondsbestuur wordt opgedragen tot dat doel plannen voor te bereiden. Een amendement van dr. A. van Raalte sympathie uitsprekende met de stichting van een Pardes Hollandia, oftewel een Ncder- landsche sinaasappelenplantage, werd even eens aangenomen. DE GEVALLEN VAN TRICHINOSE TE UTRECHT. Over Ihet voorkomen van trichinose te Utrecht schrijft de N.R.Ct. nog. dat bij de onderzoekingen, die men te Amsterdam op alle slachtvarkeas verricht een resultaat is verkregen van 1 geval op 200.000. Trichinen "worden reeds gedood bij 58 gr. Celcius, zoo dat ln de eisch om het vleesch geheel gaar te koken, een mime marge begrepen Is. Voor eenige ongerustheid is dus absoluut geen sprake. VOLLEGRONDSBLOEMEN- TENTOONSTELLING. TE NOORDWIJK. De afdeeling Noordwijk van de Algem Ver. eeniginp, voor Bloembollencultuur heeft het plan, bij gelegenheid van haar vijftigjarig be staan ln 1932 een vollegronds-bloementen- toonstelling te organiseeren, door haar aan gekondigd als „Florapark 1932". Deze benaming heeft een hlstorlschen on dergrond. De afdeeling Noordwijk toch was de pionierster op het gebied der vollegronds- tentoonstelllngenln 1887 en 1898 werden ■door haar zulke tentoonstellingen georgani seerd. Het „Florapark 1932" ls dus het derde, dat te Noordwijk wordt georganiseerd en het belooft ook het grootste en mooiste van de drie te zullen zijn. De tentoonstelling wordt gehouden onder leiding van den lieer H. Copijn van Groene- kan op een terrein van ongeveer twee H.A. in de bosschen van 't schoone landgoed „Of- fern", met bosch- cn waterpartijen, van Leo pold graaf van Limburg Stlrum. Ambachts heer van Noordwljk. Bedoeling Ls het popularlseeron van onze bloembollen voor park- en perkbcplantlng. Verwacht mag worden, dat verschillende medailles, bekers en kunstvoorwerpen als prijzen beschikbaar zullen worden gesteld. DINSDAG 29 DECEMBER 1931 DE BRANDCATASTROPHE TE TILBURG. NADERE BIJZONDERHEDEN. TILBURG, 29 Dcc <V.D.) Omtrent den noodlottigen brand kan nog het volgende worden gemeld. De brand is uitgebroken in het café. waar een kachel stond te branden. Vermoedelijk is de oorzaak aan dezen kachel te wijten. Toen de brandweer, die te kwart voor twee werd gealarmeerd en 3 min. later reeds uit rukte, voor het brandende gebouw verscheen, was er van de bewoners niets meer te zien. Na ongeveer een half uur kon de brandweer met ladders langs de voor- en achterzijde de bovenverdieping binnendringen. De bewoners werden gevonden op den overloop op de le verdieping. Vermoedelijk hebben zij nog ge tracht naar het achterhuis te komen, dat een plat dak heeft en via de keuken ls te berei ken. Het vuur woedde echter ln de keuken zoo hevig, dat passeeren niet mogelijk was. Toen men de slachtoffers vond, waren de beide kinderen, twee knaapjes van 2 1/2 jaar en 6 maanden, reeds overleden. De 40-jarlge caféhouder J. Q. Roeien, geboren te Klundert en zijn 25-jarige echtgenoote Adriana C. M. Damen, geboren te Zevenbergen, die ernstig gewond was, leefden nog, doch stierven, nog voordat zij vervoerd werden. Hun werd door de geestelijken van de parochie Heuvel nog geestelijken bijstand verleend. De 19-jarige dienstbode J. Broeders, geboren te Zeven bergen. werd stervende naar het St. Elisa- bethsgasthuls overgebracht. Daarheen zijn ook de lijken van de slachtoffers vervoerd. Aan de achterzijde is de brand nog overge slagen naar het aangrenzende hotel de Linde boom. Hier werd het vuur echter spoedig ge- bluscht. Aan de andere zijde ligt de woning van dr. Dröge, die nog even gevaar liep. welk gevaar echter door de brandweer werd ge keerd. Het bericht van den brand verspreidde zich spoedig hedenmorgen door de stad en heeft allerwegen grooten indruk gemaakt. HAARLEMSCHE VOLKSUNIVERSITEIT. Aan de leden cn cursisten van de Haar lemse he Volksuniversiteit heeft liet bestuur de volgende circu-laire gericht. „In de tegenwoordige ernstige tijdsom standigheden kunnen er wellicht onder u zijn, die door werkloosheid gedwongen, den gewaardeerden steun, die zij tot nu toe aan de V. U. boden, aan onze vereeniglng moeten onttrekken of die, ofschoon zij tot nu toe veel aan de V.U. hadden en op de leringen en cuTsu.ven veel vonden, dat waarde had voor hun leven, onder den druk der tijden geien animo hebben om onze avonden te bezoe ken. Laten zij zich niet van de V. U. afwen den! Zij zouden het bestuur van de V.U. een groot genoegen doen met aan den secreta ris hun moeilijkheden kenbaar te maken. I.n elk geval zal een regeling te treffen zijn. waardoor zij voor dit bijzondere geval gratis, hetzij tegen zeer geringe vergoeding lid of cursist blijven". TER SON ALIA. Voor het pramen Mercurius Engelsche Handelscorrespondentie slaagde mej. B. v. Aken, alhier. „KINDERHULP". Voor mij ligt het verslag over het Jaar 1930 van „Kinderhulp". ..Kinderhulp" is een ver- eenlglng tot opvoeding van halfverweesde verwaarloosde of verlaten kinderen in het Huisgezin. Het is 36 jaar geleden, dat deze vereeniglng werd opgericht door eenige kin dervrienden. Het was hun bekend geworden, dat pl.m. 3000 kinderen in ons vaderland met den strafrechter in aanraking kwamen we gens misdrijven en overtredingen van aller lei aard. drieduizend kinderen die zedelijk en geestelijk ten ondergang waren gedoemd, als geen reddende hand zich naar hen uitstrekte. Behalve Kinderhulp zijn er gelukkig meer vereenigingen geweest die de hand ter red ding hebben uitgestoken. Maar Kinderhulp wilde haar kinderen neutraal opvoeden, d.w.z zonder kerkelijk etlquet. Van vele zijden heeft ze in die jaren steun ondervonden. Ze heeft oen Kinderhuis kunnen bouwen, waar in de kinderen konden worden geobserveerd cn geschikt gemaakt voor opneming in goede, met zorg gekozen gezinnen. Vele moeilijkheden, vele zorgen zijn de ver eeniglng ten deel gevallen. Toen In 1905 de Kinderwetten werden uitgevaardigd kon het kind beter beschermd en bewaard worden te gen misdadige ouders, die het goede werk van Kinderhulp niet meer teniet konden doen. Door woord en geschrift werd een kraclr- tige propaganda gevoerd. Mannen en vroii- wen hebben hun beste krachten gegeven voor dit menschlievende werk. maarnu heeft de kille hand der malaise ook dit mooie werk aangetast. Een aantal leden zeggen hun lid maatschap op; de giften verminderen. Steeds meer kinderen moeten gevoed en gekleed cn gehuisvest worden, 't Beheer ls zoo zuinig, als 't maar kan. Er moeten reeds aanvragen worden afgewezen. Verleden jaar ls juist door de mildheid van eenige kindervrienden het Kinderhuis te Bussum vergroot .Er is wel plaats, maar geen geld. Mag dat? Ik zou alle leden wel willen toeroepen: bedenkt u driemaal, voor ge uw lidmaatschap opzegt. Wat moet er van deze stumperds worden, wanneer ze de kille maat schappij worden ingestuurd? 't Is pas Kerstmis geweest en we hebben gezongen of hooren zingen van Vrede op Aarde en het Licht dat kwam schijnen in de duisternis. Wanneer dat licht ook in ons hoeft geschenen, dan kunnen we ons hart niet meer sluiten voor de donkere wereld- plekken. Het verwaarloosde kind is het kind, dat op ons rekent, dat de hand naar ons uitstrekt. Mogen wij het van ons stooten in dezen don keren tijd? Het secretariaat van „Kinderhulp" ls ge vestigd: van Oost-zanenlaan 15. Heemstede, het postgironummer is 175832. Mocht, het zoo zij. dat 1932 het aantal loden der Haarlem- sche afdeeling doet verdubbelen cn de., pen ningmeester met vreugde een nieuw jaar in gaat. Begunstiger is ieder, die een jaarlijk- sche bijdrage van f 1 geeft. Tot leden der vereeniglng worden aangenomen zij, die zich verbinden Jaarlijks ten minste f 2.50 bij te DE MALVERSATIES BIJ DEN PENSIOEN RAAD. 5 Januari zal voor dc Haagsohe Recht bank worden behandeld de zaak tegen de drie verdachten van dc malversaties bij den Pensioenraad. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: P. Takken. Rustenburgerlaan 43. Aktentasc'n m.i.; J. Eizenberg, Aeibertsbergstraat 99, armbandhorloge: C. de Bruin, Reitzstraat 34 idem; Kuipers, Tetterodestraat 67, autoslln- ger: v. d. Keur, Semarangstraat 29, armband horloge: H. v. Emmerik Paul Krugersrraat 70 bankbiljet; J. Matthleu Ged. Oude Gracht 79 bril; J. J. Vermeeren, Kooitseeg 8, broche: Snoek Ruysdaelstraat 9 zw. beiteltje; J. van Kampen, Lombardsteeg 3, ceintuur; P. v. d. Ven Gen. de Weustraa: 54, autodop; D. Staring Harmenjangweg 16, handschoen; A. van Stralen Zoctestraat 18. idem; v. Engelen. 2e Üurdpoldersrraat 22. idem; Hooahout, Zwa- iuwenstraat 7. Jas: Mr. Brlét, Willem de Zwij- ge^laar. 9, kanarievogel; P. Jonker, Pepijn- straat 12 kip: Bureau van Politie Smedsstraai 9. muts; Schoone. Rijksstraatweg 59. porte- monnaie m.i.; Aards. Burgwal 68. idem; A. Bosse. Barteijorisstraat 12, portefeuille au. A. Schenk Spaarnhovenstraat 24. pakje m.i. Vooges, Oosterstraat 24. poxtemor.na:e m.i. Bureau van Politie Smedestraat rijwielpomp J Bol, Prinsessekade 24. rozenkrans; Sweerts Timorstraat 42, rijwiel; J. v. Delden. Spoor wegstraat 28 rood, schoenen; Ekel, Nachte gaalstraat 25, sleutels. UIT DE PERS. De Kerstrede van de Koningin. Over de Kerstrede van de Koningin sahrijft de Telegraaf (neutr.): ..Hoe ook het Nederlandsche staatsbestel zich de figuur van het Staatshoofd heeft gedacht en het heeft ontdaan van de be voegdheden en de regeermacht die in vroe ger tijden de vorsten omgaf de Konin gin is de eerste vrouw in den lande en naar wie zou in tijden van depressie en verdriet de blik eerder uitgaan dan naar de hooge vorstin, die niet alleen door eigen persoon doch door een reeks van roemrijke voor vaderen historisch met ons land en zijn lot ls verbonden. Want nu het Schip van Staat in dien «luisteren nevel gevaren is, die geen uitkijk biedt op kusten en reddende haven nu de bevarenste zeelieden van Staat met zorgelijke oogen in den mist staren en aan de angstige passagiers geen andere uit komst gunnen geven dan een enkel woord van hoop, dat in het eigen binnenste geen weerklank vindt nu denkt men onwille keurig aan den grooten leider uit het Huis van Oranje, aan den Zwijger, en aan de on ster fe-lljkeu regelen, die Marnix van St. Aldegonde aan zijn herderstaai wijdde". „En in deze tijden van benauwenis komt de klankvolle stem van de vorstin door den aether en dringt door alle wanden van alle woningen en spreekt ons bemoedigend toe brengt ons een boodschap van .meedoogen en hoop. Hoe zou men dit koninklijke woord kunnen misverstaan en niet weten dat het voortkomt uit het innigste medeleven met ons uit het hoogste verantwoordelijk heidsgevoel van de Leidster, die haar volk in donkere tijden weet als woleer en imensehe- UJkerwljze niets kan doen dan voorgaan op den weg dien Vlj hebben te gaan". Het Algemeen Handelsb lad (lib.) de Kerstrede van ir. Alberda besprekend', vindt, dat hij zich te veel richtte tegen den „eenheidsboeman" het 'kapitalisme. Op de klassenindeeling berusttte het ganschc so ciaal-democratische Kerstbetoog. Het blad ziet een onderscheid tussohen socialisten als socialisten en socialisten als menschen en het zegt. daarvan: „Juist die menschelijke qualifceiten (waar toe bij velén ook het z.g. „kapitalistische" winstbejag is terug te brengen) scheppen risico's en problemen die niet eenvoudig met de tegenstelling: kapiitalisme-isoclailisme zijn op te lossen. De wereld moet dan ook in ruimer gezichtskring worden bezien dan het beperkte veld van een klasse-inzicht", of ook van een bepaalde godsdienstige overtui ging. In dat opzicht zouden wij ditmaal ook in een andere Kerstboodschap een brecdere meer algemeen menschelijke opvatting heb ben verwelkomd. De Avondpost (lib.) juicht de rede toe. Het blad heeft uit goede bron vernomen, dat de Koningin de rede zelf heeft opgesteld- He t Vol k (s.d.) plaatst boven een artikel den titel „Neergedaald uit den hooge". Het acht dit neerdalen, een vergissing. De koningin, zoo luidt de mythe. Is de verpersoonlijking van het heele volk. Het werd nu echter duidelijk, dat zij een mensch is, als al die andere menschen, met haar eigen persoonlijke opvattingen die niet de opvattingen zijn van dat ge- heele volk, maar slechts overeenstemmen met de opvattingen van een grooter of kleiner deel van het volk. Wat zij voor droeg was een vriendelijk Zondagsschool - preekje. van ethisch-Irenischon aard, in den trant zooals Christdllj k-HistorIsohe predikanten die eiken Zondag uitspre ken. Voor de Joden, terwille van wier Sab- bath-wetten de toespraak vervroegd was, voor de Roomschen, die aan gansch an dere predicates gewend zijn, voor de Gereformeerden, van wier* preekstoel het pleegt te donderen en te bliksemen, voor de ongeloovigen, wier koningin toch ook de radio-spreekster is, voor die allen moet de toespraak een ontgoocheling ge weest zijn. Om nog te zwijgen van hen, die de toespraak vooral esthetisch recen seerden en hun crltiek op voordracht en uitspraak in den huiselljken kring niet achterwege hielden. Blijkbaar sprak de koningin hier haar innerlijks te wezen uit, het wezen van een traditioneel-vroom lid van de Neder- duitsch-Hervormde Kerk van de orthodoxe richting, echter niet van de uitersten dier richting, die naar het Calvinisme neigen. Dit was nu echter juist do groote ver gissing, dit wezen voor he«t luisterende volk te onthullen. Het blad meent, dat de constitutioneede monarch niet rechtstreeks <tot -het volk spreekt Het beschuttend scherm van het ministerie staat er tusschen. UIT DE OMSTREKEN IJMUIDEN SCHEEPVAARTNIEUWS. Het Duitsche s.s. „Marie Ferdinand" ls 25 December met een volle lading ijzererts van Bilbao naar het Hoogovcnbcdrljf, te iJmuldcn vertrokken. Het Duitsche s.s. „Grundsee" op reis van Gothenburg naar Rotterdam is Maandag morgen de haven van Umuiden binnenge lopen wegens gebrek aan bunkerkolen. Het schip heeft ligplaats genomen in de buiten haven "onder het fort. Het Nederl. s.s. „Zaanland" is Zondagavond met een lading stukgoederen van Buenos Aires voor Amsterdam aangekomen en pas seerde de sluizen te IJmuiden met een diep gang van 70 d M. Het Duitsche s.s. „Derfflingcr" van de ND. L is Maandagmiddag van Japan voor Am sterdam aangekomen teneinde aldaar een partij stukgoederen o.a. tabak te lossen. Het schip passeerde de sluizen te IJmuiden met een diepgang van 77 d.M. De Nederl. sleepboot. „Ebro" arriveerde Za terdagmiddag met een kraan „S-S.M. No. 7" van Rotterdam bestemd voor de Amsterdam- sche haven. De sleepboot keerde naar Maas sluis terug. Het Spaansch s.s. „Arinda Mendi" ls 24 dezer met een volle lading ijzererts van Bou gie voor het Hoogovenbedrijf, te Umuiden, vertrokken. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen: 27 December: Ned., St. Annaland, New-Castle. 28 December: Ned., Maasstroom, Lelth. Ned., Ulysseus, Hamburg. Noorsch, Brunla, Oslo. Duitsch, Grundsee, Gothenburg Duitsch, Derfflinger, Japan. Vertrokken schepen: 28 December: NedMeerkerk, Rotterdam. BESOMMINGEN Manden: 210 Ommering f 1300 525 Utrecht f 3000 400 Beatrice f 1700 180 Duyvis f 1100 490 Gloria f 2300 220 Balder f 1400 90 Perseus f 1500 100 Oentoeng 1500 145 Neptunus f 1100 405 Irene f 1900 160 Orion f 1300 335 R O 9 (Wielingen) f 2300 150 Olympia f 2500 600 Cornells f 2100 190 Sylvani f 1600 Logger: KW 1120 f280, KW 40 f390. NAGEKOMEN BESOMMINGEN. Ewald f 2520 Timor f 1622 Caroline f 2053 Donald f 1279 Beuger: VI. 167 f 1074. Logger: KW 29 f 442 Kotter: YM 113 f 584 MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1,20—f 1 Griet per 50 K.G. f42—f 13,50 Tongen per K.G. f 1,75f 1,20 Groote schol per 50 K.G. f 19,f 15,50 Middelschol per 50 K.G. f25— 19 Zetschol per 50 K.G. f30—f24 Kleine schol per 50 K.G. f26—f5,20 Schar per 50 K.G. f 7—f 4 Tongschar per 50 K.G. f 45f 35 Rog per 20 stuks f24f 11 Vleet per stuk f 1,91f 1,15 Pieterman en poon per 50 K G. f7,50f3,30 Groote schelvisch per 50 K.G. f 23f 17 Mlddelschelvisch per 50 K.G. f 16,50f 12 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 13,50 —f6 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 8,50f 2„40 Kabeljauw per 125 K G. f40f 14 Gullen per 50 KG. f 12—f0,70 Leng pe. stuk f 1.10f 0,35 Heilbo„ per K.G. f 1,40—f 0,95 Wijting per 50 K.G. f 2,30—f 0,70 Koolvisch per stuk f 0,40f0,10 Makreel per 50 K.G. f 18,50f 11,50 De R O 9Wielingen voerde een steur aan van 57 K.G. opbrengst f71,25. BEVERWIJK MARKTBERICHTEN Notcerlng van 28 December 1931. Spinazie per kist f 0400.70 Andijvie, 100 str. f 23 Raapstelen 100 bos I 3. Koolrapen, per zak f 0.85—1. Wortelen per K.G. f 0.080.15 Bieten, per K.G. f 0.02—0.03. Schorseneeren per bos f 0080.10 Aardappelen, klei per K.G. f 0.060.07 Idem zand f 0.08 Srpuitjes per KG. f 0 060.10 Boerenkool per bak f 0 100.20 Roode kool per 100 f 46. Savoye kool per 100 f 68. Bloemkool per 100 f 1014. Uien per K G. f 0.05 Prei, per bos f 0.080.14 Pieterselie per bos f 0.050 06 Selderie, per bos f 0.040.06 Appelen per K G. f 0.100.16 Peren per K.G. f 0.08—0.12 HEEMSTEDE REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKE LINGEN. De afd. Heemstede van bovengenoemde bond hield Maandagavond haar jaarvergade ring ln Hotel v. Ree. In het verslag van den secretaris werd ge klaagd over weinig deelneming aan de oefe ningen en aan den cursus, die thans gehouden wordt. Ook dit jaar boden enkele leden hulp bij ongevallen. Speciale hulde bracht het ver slag aan den heer Band voor zijn hulp bij het ongeval aan de Waterleiding. Het ledental bedraagt 112, waarbij 64 dames. Het financieel verslag sloot met een klein batig saldo. Als voorzitter werd herkozen de heer L. Kooijman. In 2 bestuursvacatures weraen ge kozen de hceren F. v. Dort Jr. en A. H. Dekker Bij de rondvraag kwam ter sprake het Sport fondsenbad en de flnancieele deelneming daarin, in den vorm van het nemen van een spaarbrief. Het bestuur kreeg volmacht,, naar omstan digheden te handelen. Er bestaan plannen voor een zwemfeest In den aanstaanden zomer. Ook zal getracht worden voldoende deelne ming te krijgen voor een insigne, te bevesti gen op de kleeding. Er had een verloting plaats, waarna nog een gezellig samenzijn volgde. j INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Het beste adres voor diners, soupers, koude en warme schotels is MAISON KEUR, KONINGINNEWEG 65 TELEFOON 14627 HAARLEM v.h. chef-kok Restaurant Hildebrand LETTEREN EN KUNST MUZIEK. Jazzband-Concours voor Amateurs. Zondagmiddag. De zalen van het feestge bouw Bellevue vullen zich met jeunesse dorée en jeunesse poudrée. Alle tafeltjes, alle stoe len raken bezet; velen moeten zich met staanplaatsen vergenoegen, worden her- en derwaarts gewezen door een ordecommissaris, die de doorgangen wil vrij houden. Op de beide podia, een groot vast en een klein tij delijk, zitten reeds de bands 1 en 3 opgesteld in afwachting van het sein tot beginnen, dat de jury geven zal. Maar de jury is er nog niet: een paar der voornaamste leden hebben nog elders bezigheden, die vertraging veroor zaken, Kovacs Lajos en Pierre Palla moeten per auto uit Hilversum komen. Schijnwerpers en een klankfilmapparaat staan voor het kleine podium gereed. Een fotograaf neemt een kiek van de zaal, vóór de sigarettenwalm de lucht al te ondoorzichtig gemaakt zal hebben. Om twee uur zou het door het weekblad „Het Leven" georganiseerde concours begin nen om kwart voor drie is de jury voltallig en vijf minuten later wordt het sein tot den aanvang gegeven. Een kwek van een gestopte trompet, een zacht gejank van een saxofoon: no. 1, de Utrechtsche „Syncopaters", heeft de rij der strijdenden geopend, lacht tegen den regen. Het zijn 6 man. waarvan één violist. Hun geluidsvolume is bescheiden, de drum mer domineert. Nauwelijks heeft band no. 1 zijn 3 hummers afgewerkt of krachtiger, brutaler geluiden komen van het andere, grootere podium: „The Victoria Band" uit Breda, vollediger uit gerust dan de vorige en 12 man sterk. Ik krijg het visioen, in een fabrieksruimte vol knar sende machines beland te zijne waar regen vlagen de glazen bedekkingen striemen. Er wordt ook bij gezongen; de „braune Madon na" komt voor de eerste maal, niet voor de laatste op dit coucours, uit kelen, bekers en trechters. Het is alles hard en het applaus is daaraan evenredig. De 7 man der „Blue Lyrles" uit Leiden zijn weer bescheidener, doch toonen een relatieve virtuositeit die enormen bijval uitlokt. „Fiesta" komt met hen ten tooneele. om later n«g 3maal te verschijnen. Een klankfilm vereeuwigt hen. Al het voorafgegane wordt In de schaduw gesteld door Jack Hoedemaker and his Or chestra uit Antwerpen. De initialen des lei ders prijken ln monogram op witte scherm pjes; hij zelf springt vóór zijn band heen en weer, maakt de zonderlingste hand- en arm bewegingen, zonder dat zijn 12 man. .waar onder 2 pianisten, in de war raken. Zij jazzen onverstoorbaar, hebben als de voiigen en vol genden de ziekte goed te pakken cn hun rhythmische klonische krampen maken hen immuun tegen den invloed van aperiodische contracties. De dirigent grijpt een viool, als een tweede Dajos Bela, en zingt later zelfs door een trechter. Een man blaast door een aangekleede klarinet, een trompet gilt Het is alles zeer hard en zeer grof en zeer dierlijk en wekt enormen bijval. No. 5: vier man uit Den Helder, dc „Baros Band". Een soloviolist met ondragelijk senti- menteele portamenti, zoo iets om een cent in zijn hoed te gooien teneinde hem kwijt te zijn, een pianist zonder stem, die desondanks poogt te zingen, een zeer jeugdige drummer, die de scheeve rhythmen al aardig te pakken heeft en ons bovendien vergast op een solo op een blikken lavementspuit. Het mooiste komt nog: de leider geraakt ln een soort wilde vervoering, danst eerst met ,dan zonder viool heen en weer alsof het kleine podium in de binnenlanden van Afrika stond Zoo gaat het door. „The Romancers" uit Den Haag willen me overtuigen, dat ik niet treurig moet zijn; het „Orquestra de Tangos Argentinos „Miguel" uit Tilburg speelt buiten mededinging en doet het gelukkig zonder toeters; alleen de zeurende harmonica is me nog te opdringerig. Ze zijn de eenigen die geen Engelschen naam aangenomen hebben. Dan komen „The Fussy Fizzing Fellows" of The F.F.F. uit Amsterdam. Zij spelen fff en uitzonderlijk valsch, hebben een hysterische trompet en een zingende trombone en bena deren het meest de „Naturlaute", wanneer men tenminste daaronder verstaan wil pau wen ln doodsnood, uilen en jakhalzen in den nacht en gekeeld wordende varkens. Dat was het muzikaal menu voor den mid dag. 's Avonds voortzetting en uitspraak der jury. Antwerpen en Leiden hadden tot dus ver de meeste punten verworven. De avond zitting ben ik niet meer gaan bijwonen. Louis Schmidt heeft in het jongste num mer der Radiobode Interessante beschouwin gen gegeven over de dansmuziek der laatste eeuwen. Hij ziet in de Jazz vooral het parodis tische, dat vermaakt door de zaken op den kop te stellen of anderszins te verdraaien. Amusementskunst dus. Maar hij ziet er meer ontwikkelingsmoge lijkheid in dan ik. Spot en parodie hebben voorzeker bestaansrecht. Maar het zijn nega tieve waarden waaruit geen positieve kunst ontwikkeling te wachten is. Het scheeve en verdraaide kan alleen weer goed worden door het recht te zetten. Wat ik Zondag gehoord heb was grooten- deels in zijn soort niet slecht; de door ama teurs bereikte resultaten overtroffen de ver wachtingen ook der jury. Om die resultaten te bereiken moet heel wat studie voorafge gaan zijn. Ik voor mij vind het jammer dat zooveel studie, ijver en kosten besteed worden voor Iets wat wel een soort vermaak, maar geen veredeling geisn kan. De werking der Jazz kan voor zoover ik heb kunnen waar nemen, een roes geven, maar indien de Wals prikkelende champagne kan zijn, dan is het meerendeel der Jazz brandspiritus, gedena tureerde foezel bevattende alcohol, welks in- tonicatie rhythmische spasmen in de lede maten verwekt en de hersenen afstompt tegen nobeler kunstindrukken. En is het niet een teeken van de armoede onzer eigen cultuur wanneer we in ver-Engelschte imitaties van negermuziek de toevlucht van onzen naar kunst begeerigen geest zoeken? Daarom ver wacht ik van de jazz niet veel voor onze mu ziekcultuur. Dc enkeie serieuze geslaagde pro ducten. de gerectificeerde alcohol, zijn al geen echte jazz meer. K. DE JONG.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10