BUITENLAND. De laatste berichten uit China. IN ENGELAND. Van Oud naar Nieuw. Bij W. Geisler, den Meester-glasblazer. HAARLEM'S DACBLAD DINSDAG 29 DECEMBER 1931 TWEEDE BLAD. China's nieuwe regeering. Tsjang Kai Sjek een functie op den achtergrond. Van het Mandsjoerijsche strijdtooneel. Allerlei zonderlinge invloeden. Oncontroleerbare geruchten. Engeland, Frankrijk en de herstelconterentie. Geen onderhoud Laval- Maedonald. Wel besprekingen achter de schermen. De zonderlinge berichten over een aanslag op den Japanschen ambassadeur in Moskou. Vanek ontkent ten stelligste. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Bri.Sch-IndJc Volgens de laatste berichten uit China is de regeering thans definitief samengesteld. De plenaire bestuursvergadering van de Kwo Min Tang heeft Lien Sen tot voorzitter van den Staatsraad en daardoor tot staats president gekozen. Voorzitter van het Execu! tief Comité, welke functie overeenkomt met die van Minister-president, werd Soen Fo. Vervolgens werden voor de ministerfuncties, gekozen tot voorzitter van de conrole-com- missie Yoe Yoe Yan, voorzitter van het wet gevend bureau Tsjang Tsji, voorzitter van het Bureau van Justitie Wang Tsjing Hoei, en Tsjang Koeng Po werd gekozen als Minister voor de Industrie. In het Dagelijksch Bestuur van de Kwo Min Tang werden de afgetreden president Tsjang Kai Sjek, Tsjang Min, Wang Tsjing Hoei en de nieuwe Minister-president Soen Fo ge kozen. Dit bericht maakt ons niet véél wijzer. Tsjang Kai Sjek neemt geen regeeringsfunc- tie waar, doch hij blijft lid van het bestuur van de Kwo Min Tang. Hij is dus niet van het tooneel verdwenen. De eerste daad van de nieuwe regeering is de aankondiging van een gemeenschappelijk optreden (Kanton en Nanking) tegen de com munisten in Mandsjoerije (het door de Ja- ners terecht of ten onrechte gewraakte ditisme). Over de ChineeschJapansche verhouding k weinig nieuws te vertellen. Hst blijft bij geruchten en mededeelingen, welker waarde voor de beoordeeling van den toestand vrij wel nihil is. Volgens één dezer geruchten wordt er thans in Moekden over een wapen stilstand onderhandeld, door de Japansche en Chineesche regeering. Tevens is de vor ming van een nieuwe Mandsjoerijsche repu bliek onderwerp van bespreking. Wij vestigen er de aandacht op, dat dit bericht reeds ette lijke malen, in de maand December opgeld ïieeft gedaan, zonder dat het ooit tot iets degelijks gekomen is. Eveneens uit Tokio komt de twijfelachtige surprise en het nog geenszins geloofwaardige bericht, dat de Mongoolsche vorst Koiombai heeft verklaard, dat de Mongoolsche vorsten besloten hebben onder de bescherming van Japan een nieuw Mongoolsch Rijk te stichten. Vorst Koiombai zou voor het voeren van on derhandelingen naar Tokio vertrokken zijn. Al deze en dergelijke berichten bewijzen natuurlijk niets, zij toonen slechts aan, dat de Mandsjoerijsche zaak een onbeperkt aan tal facetten heeft, waarvan de afstralingen stuk voor stuk van invloed kunnen zijn op den gang van zaken 111 het land der werkelijk on begrensde politieke ontwikkelingskansen. Van belang was het bericht, volgens het welk Macdonald en Laval, voor het begin van de Herstelconferentie een onderhoud zouden hebben. „r Quai d'Orsay spreekt dit bericht A-lians of ficieel tegen. Tot dusver is over een bespre king tusschen de beide Minister-Presidenten niets vastgesteld. Desalnietemin wordt naar aanleiding van deze tegenspraak opgemerkt, dat wanneer op het oogenblik geen officieele onderhandelingen gehouden worden, achter de coulissen de besprekingen over den grond slag van de aanstaande regeeringsconferen- tie toch worden voortgezet. Zoolang iog niet een gemeenschappelijke basis is ge vond -n. acht de Fransche regeering een confer en... tusschen de Ministers niet van belang. Aanleiding tot de geruchten over een Fiansch-Engelsche ministerconferentie is het bericht van een redacteur van Havas ge weest-, volgens hetwelk de Britsche premier MacDonald den Franschen premier Laval voor een bespreking had uitgenoodigd. MacDonald's uitnoodiging houdt natuurlijk verband met de besprekingen, die Leith Ross, dc expert der Britsche schatkist-, onlangs te Parijs heeft gehad. Daarbij bleek men het er over eens te zijn. dat als gevolg van de hou ding der Vereenigde Staten het herstelpro- bleem in de eerstvolgende weken slechts op een begrensde en voorloopige basis kan wor den behandeld. De toestand van Duitschland ls van dien aard, dat aan het rijk met ingang van 1 Juli a.s. een tweede moratorium, dit maal bepaald door de Europccs'che crediteu ren, zal worden toegestaan. Daarom wenschen zoowel Frankrijk als Engeland te voorkonTn, dat zij uit eigen zak de stortingen aan de Ver eenigde Staten uit hoofde der intergcallieerde schuldenregelingen moeten verrichten. Tenslotte nog een en ander over het zon derlinge bericht, dat wij gisteren publiceer den, en volgens hetwelk de Tsjechische lega tiesecretaris Vanek een aanslag zou hebben willen uitlokken of voorbereiden, op den Ja panschen ambassadeur in Moskou. Het Tsje chische ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede, dat nog geen officieele mede deelingen uit Moscou zijn ontvangen. Berich ten van de Tsjechoslowaaksche vertegen woordiging in Moscou vermelden slechts dat de iegatiesecretaris Karl Vanek is vertrokken en op weg is naar Praag. Volgens de Prager Abendzeitung heeft Vanek gezegd, ciat hij met den Japanschen gezant te Moskou door jarenlange gemeenschappelijke werkzaam heden persoonlijk bevriend is. Voorts heeft Vanek een Amerïkaansch verslaggever medegedeeld, dat de beschuldi ging volkomen ongemotiveerd is en dat hij bereid is, dit- onder eedc te bevestigen. Direct na zijn aankomst te Praag zal hij aan zijn regeering uitvoerig rapport uitbren gen. Den Rus, dien hij zou hebben willen overhalen tot het plegen van een aanslag, kent hij al drie jaren en hij heeft van diens diensten herhaaldelijk gebruik gemaakt voor het verkrijgen van schouwburgbiljetten en voor het koopen van antiquiteiten. Nooit heeft hij echter met dien man over politiek gesproken. Wij voegen hieraan toe. dat het nogal on waarschijnlijk klinkt, «jat een legatiesecre taris van Tsjechoslowakije een aanslag zou hebben willen plegen op een ambassadeur van Japan. Men vraagt zich af. door welke motieven deze Iegatiesecretaris dan wel ge dreven geweest moet zijn, indien hier ten minste geen sprake van inderdaad merk waardige persoonlijke betrekkingen tusschen Vanek en een groep terroristen is. L. A. Botsingen bij Gandhi's aan komst in Bombay. LONDEN. 28 December (V.D.) De In dische nationalisten-leider Gandlhi is van zijn reis naar Europa in Bombay terugge keerd. Kort voor zijn aankomst was het tot bloe dige botsingen gekomen tusschen Paria's en congresaanhangers; de Paria's verscheurden de vlaggen en guirlandes welke door de con gresaanhangers in de straten werden meege dragen. Kort voor het b;nr.enstoomen van het schip, waarmede Gandhi de reis heeft ge maakt stroomden de belangstellenden naar de havengebieden, waar een gevecht tusschen de paria's en de congresaanhangers ontstond, dat eerst door krachtig ingrijpen der politie kon worden beëindigd. Er werden 25 perso nen gewond. De oorspronkel'iik vastgestelde plechtige ontvangst waarbij Gand'hi in een met witte paarden bespannen wagen door de straten van Bombay zou rijden, is niet doorgegaan Niettemin was een ontzaglijke menschen- menigte naar de haven gestroomd. Er waren naar schatting 500.000 menschen aanwe zig. Gandihi werd luide toegejuicht. Tegenover persvertegenwoordigers verklaar de Gandhi dat hij het resultaat van de Lon- aensche conferentie zeer gering noemt. De conferentie was slechts een debatingclub geweest. Betreffende den wapenstilstand van Delhi zeide hij dat hij de onderteekening van dit verdrag beschouwd als een daad van wijs staatsmansbeleid van de zijde van het Indische congres. Later hield de mahatma een redevoering waarin hij het volk opwekte zich gereed te houden, wanneer de strijd niet te vermijden zal zijn. Hij verklaarde evenwel niets te zul len nalaten om een vriendschappelijke oplos sing te vinden. Patel zeide tegen persvertegenwoordigers, dat veel dingen wijzen op een eventueele revolutie in Indië. Indiè moet den boycott tegen Britsche waren nog veel krachtiger doorvoeren dan tot nu toe het geval is. Omtrent de botsingen tusschen paria's en congresaanhangers, welke bij Gandhi's terug keer in Bombay plaats vonden, meldt Reuter nog het volgende: De paria's beschuldigen er Gandhi van ter Ronde Tafel-Conferentie hun belangen niet voldoende te hebben behartigd. Zij beweren, dat Gandhi wel concessies heeft gedaan aan de Mohammedanen en de sikhs met betrek king tot het aantal zetels, aan deze groepen toe te wijzen in een nieuw Britsoh-Indisoh parlement, doch dat hij de eisohen van de paria's onverbiddelijk heeft afgewezen en zelfs een aanval op hen heeft gedaan. Uit Londen wordt bericht, dat de premier MacDonald in een interview over den toe stand in Indië heeft verklaard, dat het zeer te betreuren en zeer hard is, dat .terwijl De Amsterdamsche glasblazer woont in' een verstild hoekje van een wat obs cure en soms rumoerige buurt van de oude stad. Zijn huis staat geleund tegen den toren van de Oude Kerk en de zuivere lijnen van den sterken toren zijn het symbool van zijn kunst; uit de puurheid van een enkele vlam en wat geblazen lucht gestalte te geven aan het heldere glas, het schoone te scheppen uit de harde en onhandelbare stof. De deur Ls breed en rustig met den naam en de kwaliteit: „W. Geislcr. Glasblazerij"; in sierlijke witte krulletters er op. zooals het past bij hot eerbiedwaardig ambt van Mces- ter-Blazer. Geisler is oen naam. die roem draagt in de geschiedenis van 't glas. Sinds een eeuw zijn de Geislers de blazers van het kunstglas. Niet van het glas met ar tistieke pretentie, maar van het chemische en physische glaswerk, dat gebruikt wordt in de laboratoria en leslokalen, do kolven en ge bogen buizen, de bollen en hevels en fles- schen. En de jaren door handhaafden zij een monopolie, gewaarborgd door het vakge heim. dat familiebezit bleef en overging van vader op zoon. Zoo was tot voor kort de Amsterdamsche meesterblazer de eenige kunst-glasblazer in Nederland, leverancier van het Rijk voor alle laboratoria. Zijn grootvader GeLsler. was een wever te Iegelshieb in Saksen Meiningen er. het moet in het laatst van de achttiende eeuw geweest zijn. dat hij het blazen der ge bogen buizen uitvond. Hij had twee zoons. Heinrich en Rudolph, die hem opvolgden in de kunstglasblazerij en haar tot grooten roem brachten. Zij zijn de uitvinders van de Gois- lcrsche buizen, de glazen buizen met licht gevend gas gevuld, die later bij de uitvinding van de Röntgenstralen van zoo onschatbaar nut bleken te zijn. De beide broeders vestig den een fabriek van physisisch en chemisch glas te Bonn, de universiteitsstad en bleven in het belang der wetenschap werkzaam, want nog andere instrumenten vonden zij uit. kwikpompen, glazen kranen, een vapori- meter. Zoo groot was hun faam, dat de Nc- derlard5Che regeering een hunner, de vader van den Amsterdamsch.cn glasblazer, ultnoo- digdc om naar Nederland te komen en hem benoemde tot leverancier var. de Rijkslabora toria. Deze Geisler vestigde ch in Den Haag. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a GO Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Barteljorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 105.- de regeering zich gesamenhjk met- de leiders van de Indische openbare meening voorbe reidde om in een zeer gToote mate van vrij heid voor Indië toe te stemmen, aanhangers van geweld er. wanorde den aangeboden beker van Indië's lippen hebben verugge- stoo:en. De huidige gebeurtenissen zijn een voudig het resultaat van een verderfelijke beweging, welke den vooruitgang van Indië vrijwillig nadeel berokkent. Zwitserland. Het Bazelsche rapport nog niet aan de regeeringen gezonden. BERLIJN, 28 Dec. (V.D.) De juiste tekst van het rapport van Bazel is nog niet offi cieel aan de verschillende regeeringen toe gezonden. Het rapport wordt Dinsdag of een der volgende dagen te Berlijn verwacht. Griekenland. Venizelos en Maris naar de Herstelconferentie. ATHENE, 28 Dec. (V.D.) Venizelos en de minister van financiën Maris, zullen den 7 Januari a.s. Athene verlaten om als waar nemers deel tc nemen aan de Herstelconfe rentie. Verwacht wordt, dat zij ongeveer een maand buitenslands zullen blijven. Genèvc. Binnenkort beslissing over de plaats der regeerings- conferentie. GENèVE, 28 Dec. (V.D.) Tot dusver is nog geen beslissing genomen over de plaats waar de regeeringsconferentie zal bijeenko men. Van Fransche zijde wordt Lausanne voorgesteld; Engeland en Duitschland geven echter den voorkeur aan Den Haag. Te Ge neve neemt men aan dat binnen enkele da gen een beslissing zal worden genomen. Duitschland. De loonsverlaging na de Noodverordening. BERLIJN. 28 Dec. (V.D.) Officieel wordt medegedeeld: In de openbare meening is twijfel gerezen aan het dwingende karakter van de bij de Noodverordening van 8 December 1931 voor geschreven loon- en salarisverlaging. Vol gens de opvatting der bevoegde instanties, welke ook in het. officieele communiqué be treffende de Noodverordening tot uitdruk king is gekomen, kan er geen twijfel over bestaan dat de in het nauwste verband met de verlaging van het geheele prijsniveau staande verlaging van de overeengekomen loonen en salarissen met ingang van 1 Ja nuari 1932 wetskracht verkrijgt. Het Sklarek-proces. BERLIJN. 28 Dcc. .(V.D.) Het Sklarek- proces werd heden voortgezet. Behandeld werd de verhouding van de Sklareks met de Stadtbank. De Directeur van dc Stadtbank Hoffmann verklaarde, dat men bij de Stadtbank met het oog op de credietwaardigheid van de Sklareks geen bedenkingen had de wissels van de Sklareks te disconteeren. Eerst later had men bedenkingen, doch de gemeente raadsleden Rosenthal en Brolat zijn voor de Sklareks opgekomen. De voorzitter merkte op. dat de rechtbank slechts wilde weten, of de Stadtbank de Sk'areks in het bijzonder heeft begunstigd, zooals de Justitie ten laste legt. Hoffmann antwoordde, dat dit uitgesloten is. De ander bleef te Bonn en ontving aan de Universiteit de doctorsbul. Later verhuisde de glasblazer Geisler naar Amsterdam en het was daar. aan den Groen burgwal, dat de zoon al vroeg zijn opleiding kreeg. Toen hij twaalf jaar was. en zijn vader ge storven, werd hem gevraagd, wat- hij liever wilde, op school of in de glasblazerij en zoo als de meeste jongens zouden gedaan heb ben. antwoordde hij; In de glasblazerij. Twintig Januari nu. wordt de Amsterdam sche nazaat van een beroemde familie 75 jaar en met evenveel welgevallen als waar mee hij u het schip toont, dat ragfijn met want cn stengen en ra's en takelage, geheel van glas geblazen is, vertelt hij u van den tijd, dat hij opgroeide in de laboratoria der studenten en een autoriteit werd op het ter rein der kunst glasblazerij. Een autoriteit als examinator voor het on derdeel glasblazerij bij de examens voor ama nuensis cn laboratoriumassistent, ais genoo- digde op vergaderingen van de Maatschappij tot bevordrelng van de Fabrieks- en Hanci- werksnijverheid in Nederland, waar hij lezin gen hield, als jurylid en ook als inzender op tentoonstellingen, waar hij vele malen be kroond werd met goud. Want al mochten er zijn. die het kunstglasblazen konden nadoen, het product van Geisler was door meester hand en vakgeheim geadeld als geen ander glas. Hij weet u te vertellen van den professor, die zonder uitzondering brak. nadat hij het had ontvangen, wat Geisler voor hem blies. Dan kwam de professor terug en de glasbla zer schudde het hoofd, want dat het den 'nooglceraar nog al duur te staan kwam. was het ergste niet: wat de Meester-blazer af levert is een kunstwerk als zoodanig cn alle vakkennis, risico en beroepsgeheimen, die er in geconcentreerd zijn, liet de prof zonder pardon aan gruizels vallen op de steenen van den hal of op de stoep. Een aardige herinnering Ls ook een bezoek, dat de heer Philips bij Geisler bracht, nu 40 jaar geleden, toen hij diens medewerking in riep bij de stichting der fabriek. En dan: een aanbieding, die de heer Geisler kreeg, om zich in Rusland te komen vestigen. Het is nog maar sinds kort, dat het Rijk in zijn laboratoria een oig<m glasblazer in vas ten dienst heeft genomen, en nu is ook in het Voor de Britten ls de wereld een jaar ouder wanneer de Eerste Kerstdag voorbij ls. Voor hen. als men de Schotten uitzondert, ls Oudejaarsavond en de overgang van Oud naar Nieuw van geen bijzonder gewicht. De eerste dag van het nieuwe jaar is een werk dag, tenzij hij op een Zondag valt. En aan gezien het voor dc meesten den anderen dag weer vroeg dag is blijven zij niet op op „New- Year's Eve" met punch en bollen of met oes ters en champagne, zooals wij wel doen. Er zijn de laatste jaren wel Oudejaarsavond vieringen gekomen in hotels en restaurants. Dat zijn gewone openbare vermakelijkheden. Het vermakelükheidsbedrijf. dat naar zijn aard alle gelegenheden aangrijpt om dit be drijf uit te breiden, heeft zich na den oorlog af geleidelijk meer ingespannen om ook van den laatsten avond van het jaar een avond van feest en pret, van eten. drinken en dan sen en van attracties (voor de datnes) te maken. Het vermakeiykheidsbedrijf heeft uiteraard de beschikking over de beste mid delen om den avond als zoodanig populair te maken en „New Year's Eve" komt er dan ook meer en meer in. Maar Engelsche traditie zit er niet aan vast, en het blijft daarom een wat onbevredigende zaak. De Schotten daarentegen vieren het Oude uit en het Nieuwe in, niet ongelijk aan de wijze waarop wij het doen. In Londen, waar veel Schotten wonen, concentreert de viering zich rond de kathedraal van St. Paul. waar zich tegen twaalf uur middernacht vele men schen, wier wieg benoorden de Tweed stond, verzamelen en naar men zegt ook vele menschen van andere stammen, die mee wil len doen „for a lark". De Engelschen staan feitelijk buiten deze heibel, en zien er met overigens goedgestemde hooghartigheid op neer, als op een zonderlinge gewoonte van een vreemd volk. De Schotten en zij die er voor willen doorgaan (want zelfs de meest stambewuste Engelschman gaat wel graag door voor een Schot) en zij die zich in de pret mengen .vormen wanneer de klok van de kathedraal begint te luiden arm in arm een keten rond het gebouw en hossen er rond. al zingend het beproefde lied van den Schotschen grond. Auld Lang Syne. Men drinkt whisky, meegebracht in jaszakken, onder de oneindigheid van den nachtelijkcn hemel. Maar deze volksverzameling rond St. Pauls, wanneer het oude jaar weg wij kt onder de monotone slagen van Great- Paul, de grootste klok van Engeland, is in wezen on-Engelsch. Voor de Engelschen is het oude jaar voorbij wanneer Kerstmis voorbij is. En het is voor hen een zeer gedenkwaardig jaar geweest. Het heeft naar allen schijn een belangrijk keerpunt gebracht in de politiek van het land, waarvan de weerslag al is on dervonden in binnen- en buitenland, een weerslag die straks zeker nog veel krachtiger gevoeld zal worden. Men heeft plotseling het oude gebouw van den Vrijhandel altijd door de drie jongste geslachten in het land aangezien voor een vasten onneembaren burcht nagenoeg ineen zien storten. „De logica der gebeurtenissen' 'heeft dit volgens hen, die de ineenstorting met vreugde heb ben aanschouwd, bewerkt. Zij verzuimen er bij te vermelden dat de zelfde logica der ge beurtenissen straks misschien dc gansche rest, die voor een natie of een gemeenschap de grootste waarde vertegenwoordigt, in de ineenstorting zal doen deelen. Vrijhandel of Bescherming was nog geen kwestie, toen de Labour-regeering er in Augustus geen gat meer in zag en op den 24sten van die maand moest aftreden, aangezien zij geen eenstem migheid kon bereiken over de maatregelen, welke een sluitende begrooting moesten ver schaffen. MacDonald heeft geconfereerd met de toenmalige Oppositieleiders, met Neville Chamberlain en met Sir Hei-bert Samuel. Dc een had zelfs niet protectie gefluisterd, de ander zelfs niet Vrijhandel gemompeld. Het oude bedrijf der Amsterdamsche kunstglas blazerij malaise ingetreden. Personeel is er niet meer, alleen, wanneer het druk is. helpt mevrouw Geisler. die behalve op verdienste lijke wijze qe schrijfpen en het teekensUft ook vaardig het blaasroer hanteert, een handje. Maar veel kunstglaswerk kan tegen woordig machinaal vervaardigd worden Zooals de kunst van het glasblazen beslo ten ligt in het geheim van een enkele bewe ging van de har.d, zoo bepaalt de kunstglas blazer zich tot een enkel instrument, dc over verhitte gasvlam. Zijn werkplaats is niet een fabriek, waar in do gloeiend heete glaspot het product ontstaat, uit soda, zand en kalk steen. Zijn grondstof ontvang hij uit Jena. de glazen buizen, die in bossen in de werk plaats staan, buigzaam en zwiepend als riet, wanneer ge ze in de hand neemt. Achter de kleine ruitjes van het hooge. raam naast den toren kunt ge den meester zien zitten, een figuur uit de verhalen van Hauff, een Kohlenpeter, het grijze hoofd ge bogen over de suizende, door den luchtbalg aangeblazen vlam, die heeter wordf dan de kwikthermometer wijzen kan. Rood en wit gloeiend laat hij het glas worden, tot het smelt, om dan de buis te trekken tot 'n draad ter dikte van een haarvat. Maar die toch een buis gebleven is, wat hij u bewijst, door er in te blazen, zoodat het luchtbellen geeft in een glas water Glas geleidt niet cn glas snijdt niet. dit toont hij u door de gloeiende grondstof te blazen tot een bol. do mond aan het einde van de buis. die in het midden kokend heet is, de vinger aan het andere einde. Een bol, die zoo dun is, dat hij uiteenspat met licht geknap, als ge er aan tipt met uw vingers, waarna ge het glas in de handen kunt wrij ven tot pulver, zonder dat ge u bezeert-. Hun meestersnaain verwierven de Geislers met hot bulgen van het glas. Het buigen van oen glazen buis in vele bochten, zonder dat zij dicht raakt, dat was hun geheim. Een geheim van ademtechniek en het draaien van de glasbuis tusschen de vingers, om den vorm te scheppen. En de kundigheid om naar een teekenig te werken. Zoo ontstonden areometers, burre'ten, manometers, U-vor- mige buizen, koortsthermometers, Woulfsche flesschen, en wat niet al. Maar: artikelen, die tegenwoordig de fa brieken in Duitschland óók leveren. Deze Geisler is de laatste van zijn geslacht. Een opvolger heeft hij niet. Mocht hij het werk neerleggen dan zal een oud stuk hand werknijverheid verdwijnen. Maar de toren zal het geheim bewaren als •cn Sphynx. Want de fabrieksarbeid heeft zijn eigen geheimen. Pk. Jaar 1931 werd het jaar van de twee natio nale regeeringen, de eerste ontstaan uit den onmiddellijken nood van het oogenblik. die eer. sluitende begrooting elschte cn de on middellijke uitvoering der bezuinigingsmaat regelen. voor zulk ccn sluitende begrooting noodzakelijk. Toen dit afgedaan was. hadden de Conservatieven het land op dc mouw ge speld dat verkiezingen terstond moesten plaats hebben. De partijtactiek, welke hierop aanstuurde, was voortreffelijk in theorie en zou ontstellend effectief blijken in de prak tijk De tweede nationale regeering welke uit de Verkiezingen voortkwam, was weer vol tallig. Het- noodbestuur van tien had plaats gemaakt voor een volledig ministerie van twintig. Vermaarde veteranen stonden er buiten of werden terzijde gesteld: Sir Austen Chamberlain, Lord Reading. Churchill, Sir Robert Home, Amcry. Lloyd George, van cen ernstige zlekte herstellende, had geen werk zaam aandeel genomen in de schokkende po litieke gebeurtenissen. Maar men weet waar men met hem aan toe ls. De „nationale" ver kiezingen vonden ln hem een verwoed tegen stander. Hij meende de bedoeling dor Conser vatieven te doorzien en bleef de vlag van den Vrijhandel hooghouden (waarschijnlijk moer om politieke overwegingen dan uit innige overtuiging). Wanneer hij straks terugkeert in het Lagerhuis zal hij or aan den oppositie kant zitten. ..He'll play a lone hand" met zijn familiepartijtje. Wat nu? De regeering heeft nominaal de begrooting sluitend gemaakt. ZIJ heeft zich verder aan de taak gezet de handelsbalans sluitend te maken, een zaak waarmede een regeering zich normaal nimmer zou bemoeien of zou mogen bemoeien. Maar de tijden zijn niet normaal. Zelfs nu zijn er ook in Enge land nog vele bekwame mannen, die niet ge- looven aan een ongunstige handelsbalans of aan het vermogen van een regeering welke regeering ook haar „gunstig"' te maken. Het. jaar 1931 was gedenkwaardig. Maar het heeft niets uitgemaakt cn niets beslist, niet in dit land, niet in de wereld. Het practlsch effect van de nieuwe nationale regeering op de verwoestingen van wat Churchill den eco- nomischen sneeuwstorm heeft genoemd, is nihil geweest. Het jaar 1932 zal wel veel ge denkwaardiger worden dan 1931 ooit had kunnen zijn. Het dreigend probleem van oorlogsschulden en herstelbetalingen, de cri sis in Britsch Indië cn de alsnog ontembaar voortwoedende „economic blizzard" gaan met ons het nieuwe Jaar ln. A- K. v. R. HOOGE WATERSTAND VAN DE THEEMS. LONDEN. 28 December (V.D.) Tenge volge van den storm boven ce Noordzee, ge paard gaande met een krachiigen springvloed Ls het water van dc Theems tot oen abnor male hoogte gestegen. Dc politie waar schuwde de bewoners van een aantal huizen, nabij het Embankment bij West minster om hun woningen te verlaten. Bij Southend staat het water tien inches boven het op de peilschaal aangegeven crltische punt. Te Chelsea staat het water precies tot aan den kaderand van het Embankment en spoelt het herhaaldelijk erover heen. Bij Grave send staat een deel van de kaden onder water. Scotland Yard heeft een speciale bewa kingsdienst georganiseerd langs dc geheele Theems om alarm te maken zoodra er gevaar dreigt. In Luxor Theater treedt thans op Prof. Roland, dc man met het fotografisch ge heugen. Men ziet hem hier terwijl h\j een exemplaar van ons blad haalt, waarmee hij in de voorstellingen experimenteert. De bezoekers ontvangen een exemplaar van ons blad, zoeken er een zin uit op cn dc gc- heugenkunstenaar raadt van xoelkcn zin er sprake is. AGENDA Gem. Concertzaal; Avondconcert H. O. V. Solist Karei dc Jong (piano), 8.15 uur. Stadsschouwburg; N.V. Het Schouwtoo- neel. De Vriend uit Amerika. 8 uur. Brongebouw: Feestvcrgadering N.V. Sport fondsen. 8.15 uur. Rembrandt Theater: ..Dc Honderdduizend" Op het tooneel; Jim Wong Comp. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: De boemei'uitenant. Op het tooneel: Troupe Aicardi. 8.15 uur. Luxor Theater: De Race om het Geluk. Op het tooneel: Prof. Roland. 8.15 uur. Velsen; Gemeenteraadsvergadering. 7 u. Heemsted e: Gemeenteraadsvergade ring, 8 uur. WOENSDAG 30 DECEMBER Stadsschouwburg: Herma's Oud-Holland- sche Poppenkast, 2,30 uur. Lange Veerstraat 16: Toynbee Vereenlging alg. ledenvergadering. 7.30 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Zandvoort: Gemeenteraadsvergade ring. 7.30 uur. APOTHEKEN' 'AVOND- EN NACHTDIENST) Tn. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, Tel. 11596. Fa. Begcmann en Sneltjes, Jansstraat 27. Tel. 10043. De Kunstglasblazerij van Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5