BRIEVEN UIT BERLIJN. Radiomuziek der week. EEN VOORBESPREKING Hoe het weer ook zij, GROENTEN EN FRUIT NAAR ENGELAND EN DUITSCHLAND Engeland nog een beter afnemer. 1 HAARLEM'S DACBLAD HAARLEM'S DACBLAD DINSDAG 29 DECEMBER 19311 Een Kerstfeest onder zeer sombere omstandigheden. (Van onzen correspondent). ingezonden mededeelin'gen. a 60 Cts. per regel. Een noodverordening, die terecht als het meest draconische beoordeeld wordt, wat een modern volk in de laatste tientallen jaten heeft moeten doormaken, heeft ingegrepen in het particuliere leven van den Duitschen staatsburger. Millioenen huurcontracten kun nen plotseling opgezegd worden, rente's van hypotheken en van andere schulden zijn door een pennestreek verlaagd, prijzen naar bene den gedrukt en een rijkscommissaris, die uit sluitend als opdracht heeft, de prijzen te con troleeren, heeft zelfs het onbeperkte recht, winkels, die zich niet aan de lagere prijzen houden willen, op rijksbevel te sluiten. Duitschland is nog slechts in theorie een democratisch geregeerd land, in werkelijk heid een bijna dictatoriaal van boven af be- heerschbe republiek, welker parlement sinds jaar en dag zoo goed als uitgeschakeld Ls, en welker burgers nog slechts in schijn de oude rechten bezitten Een strenge censuur waakt over de drukpers, die in alle deelen van het Rijk om vaak luttele vergrijpen weken en zelf? maanden lang verboden wordt. Banken staan onder rijkstoezicht, de beurzen zijn ge'sloten of slechts voor „onderlinge besprekingen" zonder het recht handel te drijven geopend. De regeering regelt zelfs, wie geüniformeerd gekleed mogen gaan. Herinnert een „uni form" aan een politieke beweging of partij, dan mag ze slechts door den bezitter in zijn eigen huis gedragen worden. Komt een par tijgenoot in uniform (zij het dan ook op straat door een dikken overjas verborgen) hem opzoeken, dan maken zich beiden straf baar. Onder zulke omstandigheden wordt Heilige Nacht gevierd en worden de kerstliederen gezongen. En ware ook hier niet een verbod van de regeering gekomen, die een „Gods vrede" decreteerde, welke tot 3 Januari du ren zal, dan zou er in Duitschland van ..vrede op aarde en in de menschen een welbeha gen" een bitter beetje te bespeuren geweest zijn! In de kranten kan men lezen, dat deze Kerstmis wel de zwaarste Ls, die de levende geslachten zich herinneren kunnen. Zelfs de oorlogsjaren schijnen op het Duitsche volk niet een zoo neerdrukkenden indruk gemaakt te hebben als de laatste twee, waarover de schaduw van een crisis zonder weerga ligt. In die oorlogstijden was men in tallooze ge zinnen in rouw om gesneuvelden, en zat men dag en nacht in angst om hen, die nog in de loopgraven waren en elke seconde het einde konden verwachten. Maar men had toch hoop, dat tenslotte alles goed zou worden. Men wist met wiskunstige zekerheid, dat het ook weer vrede moest worden en zag het ein de, ondanks den langen duur van dezen on- menschelijken strijd, binnen afzlenbaren tijd. Het vreeselljke van dezen tijd voor den Duit- scher Ls, dat het einde niet te overzien is, en dat men al twee, drie jaren lang van de eigen regeering heeft moeten hooren, dat nu toch het ergste geleden was. omdat verdere offers eenvoudig boven alle menschelijke kracht zouden gaan, terwijl toch telkens weer nieuwe belastingen, nieuwe dalingen der loo- nen practisch doorgevoerd werden, en ten slotte zelfs een ingrijpen In het allerheilig ste gebied van den staatsburger, in zijn bezit, zijn verzegelde contracten, in al zijn bereke ningen, moest worden doorgevoerd. Het merkwaardigste van dit zware jaar 1931 is zeker wel geweest, dat het desondanks nergens in Duitschland tot ernstige onlusten Ls gekomen. Men heeft gemeend, dit aan een toenemende apathie van de bevolking te moe ten toeschrijven. En een feit is het, dat de massa's hier afgestompt zijn niet alleen, maar dat zij ook verstandiger geworden zijn en zich afvragen, wat opstanden, wat plun deringen en daaropvolgende botsingen met de gewapende macht aan de situatie verbe teren kunnen. Men wacht af, en een zeker fatalisme heeft zich van de menschen meester gemaakt. Van alle? Natuurlijk niet van allen.Daar zijn er en dat zijn er in het onder alle omstandigheden nijvere Duitschland niet weinigen, die tegen alle verdrukking in verder zwoegen, zonder veel verbetering in hun zaken te kunnen be speuren. Maar aan den anderen kant ook minder sterke, wilskrachtige karakters, die in massa's den strijd om het bestaan opgeven. Maar nog altijd kan men in buitenlandsche bladen, die Duitschland niet goed gezind zijn, lezen, dat hier met geld gesmeten wordt, dat de Duitscher nog niet wil inzien, dat hij als staatsburger en in de meeste gevallen ook ais particulier arm geworden is. en dat het geen gur.stlgen indruk maakt, als hij nog altijd naar badplaatsen reist, zijn dure hotelkamers moet hebben en zoo nu en dan aan tafel ook zijn flcschjc champagne laat ontkurken. Natuurlijk zijn er nog altijd menschen, die geld verdienen en die het ook gaarne weer met volle handen uitgeven. Zoo erg kan het met een land en een volk niet gesteld zijn, of er zijn toch nog kleine groepen, die profi- teeren van de algemeene misère. Men gene- raliseert. als men deze betrekkelijk weinige onsympathieke figuren „het volk" noemt. Ze zijn een uiterst kleine minderheid en niet aan eenige nationaliteit gebonden. Zulke ty pe's heeft ook Nederland gekend en zij zul len in elk ander land voorkomen. Negen en negentig procent, van de Duit- scherx van heden kan intusschen met den besten wil niet meer spilziek zijn, omdat de duiten daarvoor ontbreken. En al leest men in de kranten van de laatste dagen ook, dat kort voor Kerstmis alle slaapwagens uit verkocht waren en de noodige honderden extra treinen naar de wintersportgebieden moesten loopen, dan beteekeht dat bij nader inzien toch ook geen luxe. Immers, de trein is in deze feestdagen extra goedkoop. Men reist per vaaentiekaart derde klasse door ge heel Duitschland en is van de meeste pun ten uit in hoogstens drie tot vier uren reeds in het gebergte Men weet maar al te goed, dat in deze tijden de allergoedkoopste dorps logementen geen schande zijn en men leeft daarbuiten in de bergen heel wat goedkooper dan thuis, waar de prijzen weliswaar eindelijk naar beneden gaan, maar ook de inkomsten en waar tal van noodzakelijke en onvermij delijke uitgaven, die met groote steden ver bonden zijn, en het „stand ophouden" tegen over kennissen niet in de laatste plaats, het budget toch meer belasten dan daarbuiten, waar men zich voor nieuwsgierige blikken verbergen kan. Kerstavond 1931. Rondom het groote plein waaraan ik woon, worden de kamers in halfduister gehuld. Honderden kaarslichtjes vlammen op, en ze ker wordt nu overal gezongen, waarbij huis vriend Radio een gast geworden is voor hen. die zich vroeger met een ontstemde piano en een daarop hakkelende huismoeder en latei- met een stel gramofoonplaten tevreden moesten stellen. Nu klinken koren en solo stemmen van beroepskunstenaars in alle bin nenkamers, en zelfs de klokken van dertig Duitsche domkerken, welker stemmen door handige regie achtereenvolgens opgenomen worden. En er zal wel niet één Duitscher zijn, van welke politieke overtuiging ook, die op dit oogenblik niet een diep-ernstigen wensch in zijn binnenste voelt opkomen: dat Kerstmis 1932 voor zijn volk wat meer vreugde en hoop moge brengen! H. v. B. door KAREL DE JONG. Wegens het tijdstip van de publicatie dei- Radioprogramma's kon dit artikel niet tijdig genoeg geschreven worden om nog vóór de Kerstdagen te verschijnen. Het zou dus als mosterd na den maaltijd zijn om de program ma's van Zondag nog aan een beschouwing te onderwerpen, en daarom willen we met die van Dinsdag beginnen Op verschillende programma's dezer week komt de Symphonia in Bos van Johan Chris tian Bach voor: bovendien zendt het Colle- glummuslcum Dinsdagavond via Frankfort werken van Bach's Zonen" uit. De titel doet een beetje aan een handelsfirma denken, de drie zonen die den roem der muzikale dy nastie. die in Johann Sebastiaan haar hoog tepunt bereikte, ophielden en voortzetten wa ren: Wilhelm Friedemann (1710—1784), de oudste en mcestbegaafde, lieveling zijns va ders. maar helaas van ongeregelden levens wandel waardoor hij zelden tot rustig en ge stadig arbeiden kwam; Karei Philipp Ema nuel <17141788), de z.g. „Berliner of Ham burger Bach, de auteur van het beroemde werk „Versuch über die wahre Art, das Kla vier zu spielen" (17531762) dat nu nog als document betreffende de uitvoering der oude versieringen („manieren") groote waarde bezit; Johann Christian '17351782), de z.g. Mailander of Engclsche Bach, evenals W. F. zeer begaafd, maar meer geneigd tot een lichter schrijfwijze en daardoor een der baan brekers voor een nieuweren stijl. Een Curiosum van Dinsdagavond Ls de uit zending van Beethoven's pianoconcert op. 61. n.b. de bewerking van het vioolconcert door Beethoven zelf. Beethoven schijnt dit gedaan te hebben om zijn uitgevers eenigszins scha deloos te stellen voor het. weinig blyver.de succes dat. het vioolconcert had. De Weener „Theaterzeltung" gaf na de première van 23 Dcc. 1896 een beschouwing, waarin het spe» var. den violist Clement, die het concert n.b zoo goed en kwaad als 't ging van 't blad ge lezen had. hoogclijk geprezen werd. maar waarvan, wat het werk zelf betref, de slot conclusie is: „Man fürchtet zuglelch. dasz. wenn Beethofen (sic!) auf diesom Weg fort- wandelt, so worde er und das Publikum ïibol dabei fahron". Tientallen jaren daarna bleer het werk vrij-.vel onopgemerkt en eerst door Joseph Joachim's inzicht en verheven kun. heeft hot de hem toekomende plaats kunnen innemen. Pet arrangement *oor piano wordt echter vrij algemeen als een mislukking beschouwd en dan ook zoo goed als nooit in 't open baar gespeeld. Het Tripelconcert, dat Dins dagavond door Milaan uitgezonden wordt, behoort ook niet tot Beethovens sterkste werken, maar wordt toch tamelijk vaak uit gevoerd. De „Davld en Goliath" van Johann Kuhnau 11660—1722) die Zaterdag door Ka- lundborg wordt uitgezonden, behoort tot diens „Muslkalische Vorstellungen einiger biblischer Historiën in sechs Sonaten auf dem Klavier zu spielen", die dus als een merkwaardige uiting eener programmatische toonkunstinrichting zijn te beschouwen. Zij dateeren van het jaar 1700. Verschillende Duitsche stations zenden op Oudejaarsavond Beethovens Negende of al thans het slotkoor „An die Freude" uit. Het is wel de meest, ideale Nieuwjaarswensch die men zich kan denken, maar het zal waar schijn lijk voorlooplg nog wol ideaal blijven: ..Alle scid umschlungen. Millionen. diesen kuss der ganzen Well.": de woorden, die Schiller dichtte, die Beethoven verklankte, worden door de radio verwezenlijkt, meer dan Schiller en Beethoven ooit hadden dur ven droomen. Over werelddeelen, zeeën en gebergten overspringend, vliegt de bood schap. op aethergolven gedragen. Maar van het „Alle Menschen werden Brüder" zijn we nog een eind af! Misschien dat Genève ons in 1932 daar iets nader bij brengt. Mis schien dat we 't ook beleven dat in den aether „Alle Menschen Briider werden". In middels den luistervogelx van diverse plui mage mijn groeten, en beste wenschen voor 1932! tentoonstelling van piet van WIJNGAERDT BIJ BOSKAMP (OVERVEEN) Het is moeilijk in deze donkere dagen, nu het eigenlijk maar nauwelijks dag wordt, schilderijen te bekijken; hachelijker word; het, wanneer men u verzoekt er een oordeel over neer te schrijven. En ware het niet, dai Piet van Wijngaerdfs werk ons Lang niet vreemd is. dan zou men zich misschien be denken. vooral omdat de kleur in dit werk zoo gewichtig is. Maar on verzoek werd het weifelende dag licht in Boskamp's zalen door eenige elec ta isehe lampjes versterkt en dit alles te zamen deed ons weer veel herkennen, wat wy wis ten en waardeerden in van Wijngaerdfs werken. Er is hier op deze expositie een fraaie *:r»»ze gedaan uit verschillende perioden en >.et !.s steeds een genoegen dit allss te zier. en terug te zien, omdat deze kunstenaar zijn eigen wogen gaat. Hij is een colorist met een zwaar, donker guur en schraal, regenachtig of koud, vat heeft het niet op uw gezicht, als gij U tot gewoonte maakt het 's avonds met een weinig „Zij"'-Crcmc in te wrijven. Uw huid blijft dan onder alle omstandigheden fraai van teint cn zacht als fluweel. kleurengamma, maar tegelijk in zekeren zin een beeldhouwer, die een scherp oog heeft voor de vormen, voor de plastiek van figuren en dingen. Het ezijn vooral de bloemen, die (hij lief heeft en waarvan hij menige mach tige, maar tegelijk teedere uitbeelding heeft gegeven. Zoo lijken anij ook op deze ten toonstelling zijn bloemenstillevens de aan trek kali jkste van het vele, dat er vertoond wordt. En ik zou dan bovenaan de nos. 8, 9, 22 en 24 willen noemen. Het zijn alle vier vazen met rozen; wezen en contour dezer vorstelijke bloemen heeft hij scherp en lief. devol geobserveerd; ihaar karakter helder en klaar weergegeven, maar bovendien de kleu renpracht in alle heerlijkheid gepenseeld. Wat zijn zij simpel: een enkel vaasje met drie, vier dezer bloemen, zonder overtollig bijwerk, maar met welk een gloed in de kleuren! Deze zijn bezonken, rijk doorwerkt en zeer gecul tiveerd. Dit compliment kan men lang niet aan al onze moderne schilders maken! Er zit een groote, zelfs stoere kradht in zijn behandeling van dit onderwerp; tegelijk echter weet hij er een gratie in te bereiken die zijn zeer persoonlijk eigendom is. Ondanks de sterke vormen, ondanks de zware, diepe kleuren, hebben deze werken iets luchtigs en elegants. Deze bloemstukken bezitten naast hun kleurenpracht een spiritueele waarde. Zeer te prijzen Ls er verder een groot vrouwennaakt; een achterover liggende figuur geschilderd in een donker, warm kleurengam ma; met hier en daar fel belichte partijen. Treffend is hier de machtige, grootsche vormgeving, die 's kunstenaars sterk plastisch voelen verraden, evenwel gepaard aan rijke coloristische kwaliteiten. Enkele landschappen toonen den kunstenaar van zijn beste zijde. Zoo moet no. 27 vooral genoemd worden, een landschap met veel plastiek en ruimtegevoel en met levendig geschakeerde lichtwerking. Een houtskool teekening (no. 36>. voorstellend een boschge- zioht, mag niet onvermeld blijven. In wel gekozen en goed afgewogen partijen van licht en donker wordt een sprekende pleinair stem ming gesuggereerd. Die, welke een meer ro- mantixchen stijl vertoonen (ais bijv. de nos 2 en 33), kunnen mij minder bekoren. Ook lijkt mij van Wijngaerdit minder zich zelve in de groote figuurstukken, die de gecultiveerde distinctie missen, waarvoor hij anders zoo to prijzen is. Ls hij hier niet ooi der invloed van anderen? Namen willen, wij maar niet noennen! Zij getuigen wel van een sterk vormgevoel, maar zij zijn wat forsch en vooral wat rauw in de voordracht. Hoe steekt bijv. no. 20 (een zittende vrouw in een in terieur) bij deze bonkige, min of meer grof behandelde figuur het stilleven af, dat op de tafel rechts staat. In de groene aardewerk kan en in het stuik witten muur op den ach tergrond vinden wij de geraffineerde schil derswee 1de van den kunstenaar terug die. mijns inziens, in de figuur gemist wordt. Met een aantal droogcnaald etsen toont ons van Wijngaerdt ook dezen kant van zijn veelzijdig talent. M. J. SCHRETLEN. MUZIEK. Comedian Harmonists. Het was na het groote succes van hun eer- eerste optreden te voorzien, dat de Comedian Harmonists (waarom ook al weer een Engel se he naam voor dit Duitsche gezelschap?) terug zouden komen niet alleen, maar dat zij dan een veel grootor auditorium in den Stadsschouwburg zouden vinden. Zoo was het dan ook Maandagavond. Men heeft zich weer kostelijk geamuseerd bij hun farces en jazz-imitaties. Den avond te voren had de radio er ook eenige van uitgezonden, maar dit is slechts half werk: men moet deze vroo- lijke artisten niet slechts hooren, maar ook zien in de vermakelijke dronkemansscène van „Was schenkst «du mlr dann?" in de brallende nonsens van „Ich hab' für dien 'nen Blumen- topf bestellt", in hun wilden Russischen dans en eigenlijk in al hun nummers, want hun gebaren en mimiek zijn evengoea factoren van beteekenis als hun virtuoze zang, die zich voor alle klanknabootsingen leent, verwon derlijke lenigheid aan absolute zekerheid van intonatie paart en nimmer de grenzen van beschaafdheid en welluidendheid over schrijdt. Ook de pianist, Erwin Bootz, bezit een volkomen zekere techniek en even ze ker is aller memorie. Zij imiteeren de jazz of parodieeren haar, die parodie verzacht haar felheid en brutale opdringerigheid te vens en vervalt nooit tot absoluut leelijke geluiden, zoodat in dit geval de parodie mooier is dan het geparodieerde. Natuurlijk is en blijft de muzikale inhoud der praes- taties oppervlakkig en vaak gelijksoortig; de sentimentecle nummers vervelen dan ook op den duur. Een bepaald progiamma was dit maal niet opgesteld: er werd door hen een keuze uit een aantal in het programma ver melde nummers gedaan en telkens meege deeld. Meerdere daarvan hebben we de vo rige keer ook gehoord. Tot veler genoegen hebben ze ditmaal „Marle, Marie" met al hun virtuoze nabootsingen gezongen. De geestdrift in de zaal groeide geleidelijk en verwierf een paar toegiften, die weer met „Auf Wiedersehn" eindigden. In het najaar hopen ze terug te komen. K. DE JONG. ol'd hollan'dsche poppenkast in den stadsschouwburg. Woensdagmiddag zal in den Stadsschouw burg een voorstelling gegeven worden door Herma's Oud-Hollandsche Poppenkast. Onder meer zal opgevoerd worden de ge schiedenis van den jongen die jokte: een boeiend, grappig en leerzaam verhaal in 5 bedrijven. De avonturen van Jan Klaassen zulton oud en jong doen schateren van het lach.n. In dozen vacant iettld. waarin nu bij uitzon dering ook des Woensdags eens een uilinée wordt gegeven, zal voor deze vroolyke voor stelling ongetwijfeld veel belangstelling be staan. Wat de exportcijfers van November te zien gaven. Bij een bespreking van exportcijfers is de eerste vraag, die men zich stelt: is de inzin king der Duitsche-, al dan niet grootor, dan die der Engelsche cijfers? In de afgeloopen maand November was de positie deze. dat de uitvoer van groenten en fruit naar Engeland 12.493.000 K.G. bedroeg, tegenover '1.711.000 K G. naar Duitschland. De waarde van dezen November-export naar Engeland was ruim één millioen gulden, die van den November- export naar Duitschland circa 900.000 gulden. Engeland is dus ook in de' afgeloopen maand een gunstiger afzetgebied gebleven dan Duitschland. Vergelijkt men evenwel de cijfers van November 1930 en 1931. dan komt men tot eigenaardige gevolgtrekkingen. In November 1931 was de uitvoer naar Engeland 1.376.000 K.G. kleiner, dan in November 1930. Het ligt voor de hand, dat men ditzelfde beeld zeer zeker ook in de waarde zou meenen te rug te kunnen vinden. Dit is niet het geval. De waarde van den Novemberuitvoer naar Engeland was in 1931: f 190.000 hooger. dan in November 1930. Precies het omgekeerde beeld vindt men bij den Duitschen November- export van groenten en fruit. Daar was de uitvoer in Nevember 1931: 4.909.000 K.G. groo tor, dan in November 1930, doch de waarde was f 19.000 lager. Een gunstig beeld geeft de Novemberuit voer dezer artikelen naar Zwitserland te zien Hier stegen de beide cijfergroepen. De tuin- bouwexport (groenten en fruit) bedroeg 997.000 K.G. in November 1930. tegenover 1.855.000 K G. in November 1931. De waarde was resp. f 70.000 tegenover f 88.000. De totaal export van groenten en fruit was in November 1931 bijna 8 millioen K.O. groo- ter dan in November 1930, doch hij bleef aan zienlijk ten achter vergeleken bij November 1929, niet minder dan ongeveer 17 millioen K.G. De waarde van dezen export bedroeg in November 1931 bijna twee en een half mil lioen gulden, tegenover ruim 2 millioen gul den in de overeenkomstige maand van het vorige jaar en ruim 41/2 millioen gulden in November 1929. De toename van den November-uitvoer is te danken aan den appelen export in de af geloopen maand en ook aan den grooten uit voer van druiven en bloemkool. De Novem- berexport van appelen was dit jaar ruim 3 1/2 millioen K.G. meer, dan in November 1930, die van druiven bijna 1 millioen K.G. meer en die van bloemkool circa 3 millioen K.G. meer. De Novemberuitvoer van appelen over de laatste vijf jaren toont wel een buitengewoon grillig beeld. I. November 1929 was deze het grootst, ruim 14 millioen K.G., in November 1928 het laagst, ruim 1 millioen K.G., in de vorige maand 3.731.000 K.G. De gemiddelde exportwaarde van appelen was in November 1931 zeer laag, f552 per 10.000 K.G. De Novemberuitvoer van druiven bedroeg 1.457.000 K.G., de grootste hoeveelheid in No vember, sedert 1925, uitgevoerd. Maar de ge middelde exportwaarde van druiven was ook nog nooit zoo laag als in November 1931, nJ. f 3555 per 10.000 K.G. Import van druiven ge schiedde de vorige maand in het geheel niet. Een dergelijk beeld toonen dc cijfers van den bloemkooluitvoer. In November 1930 was de export van dit artikel 7.363.000 K.G., een hoeveelheid in de Novembermaanden sedert 1925 nooit bereikt. Het meeste nabij komt dan nog de Novembermaand van 1928. toen deze uitvoer 6.191.000 K.G. bedroeg. Alle andere jaren doen een export in November zien van circa 3 1/2 millioen K.G. Ook de gemiddelde exportwaarde van bloem kool was in November 1931 buitengewoon laag en bedroeg f 486 per 10.000 K.G. De uitvoer van tomaten was in November 1931 ongeveer even groot als in Novemoer 1930. Over de in 1931 reeds verstreken maan den bedroeg de tomatonuitvoer circa 84 mil lioen K.G., tegenover 79 millioen K.G. in 1930 en 80 millioen K.G. in 1929. De totale export waarde bedroeg in 1931 ruim 17.5 millioen gulden tegenover 19 millioen in 1930 en circa 16.4 millioen gulden in 1929. De Novemberexport van uien was gunstig. Geëxporteerd weiden ruim 13 millioen K.G. tegenover ruim 12 milioen K.G. in 1930. De waarde van den Novemberuitvoer 1931 was f 692.000, die van November 1930 f 429.000. Ook de gemiddelde exportwaarde van dit ar tikel doet een gunstig beeld zien. MOLLERUS. LANGS DE STRAAT. Verloren Hulst. De heer-met-bril bukte zich haastiglijk, tastte, niet voldoende ondersteund door bij ziende oogen, naast en achter het op den grond gevallen husttakje, totdat een zacht geuit kreetje een toe-kijkenden slagers jongen de overtuiging gaf, dat de heer-met- Hec takje was bijzonder sierlijk van bes en opmaaksel, terwijl een coquet rood lintje primo het hulsttakje in vorm hield en se- cundo symbool was van het naderende feest. De heer zag rood in het gelaat, hetgeen echter met Kerstmis niets uitstaande had, doch oorzaak vond in het langdurig bukken. Misschien was er ook nog een andere reden, doch deze werd door den slagersjongen niet begrepen. Anders zou hij nu niet de vraag gesteld hebben: Wil ik het de dame met m'n fiets even achterop brengen? Ik heb óók gezien, dat die dame het verloor. Reeds een kwart straat verder liep de dame, door den slagersjongen nog gemakke lijk. door den gebrilden heer met eenige in spanning per oog te volgen. Ze liep goed, ze liep élégant wiegend, terwijl alreeds van deze plaats bezien, haar bontmanteltje, waar onder een donker rood rokje uitkwam, deed vermoeden, dat het prettig moest zijn met die dame 'n praatje te maken. Althans zoo bezag de gebrilde heer' dit geval en daarom wees hij barsch af het aanbod van den slagersjongen. Deze eenigszins bijziende heer ving aan te loopen, het hulsttakje recht voor zich uit houdend. Hij liep niet kwaad, deze heer, neen wer kelijk niet. Maar het is niet gemakkelijk in een drukke straat verschillende dingen te gelijk te doen en dit werd van hem ver langd. Zijn opgave bestond in het vlug achterhalen van een doorloopcnde. niets ver moedende dame. in het vermijden van bot singen, waarvoor hij nu eens links, dan weer rechts moest uitwijken, zonder één oog van de dame af te houden, waarbij hij. tenslotte ook nog bezorgd had tc zijn een niet al te mal figuur te maken, tegenover mogelijke kennissen. Dit alles tezamen in aanmerking genomen, mocht dc bebrilde heer zich ge lukkig prijzen, dat hij zienderoogen won. Zelfs de meerijdende slagersjongen, die mo gelijk om dc barsche afwijzing anders had gewild moest het toegeven: de heer won. In de omstandigheden van den heer had de slagersjongen nu geroepen of gefloten, maar zulks deed de heer niet. Integendeel scheen het. of hij iets voor zijn voordeel prijsgaf, om even op adem te komen, de kleur van zijn gelaat iets te temperen en een goeden aanloop te verzinnen voor het overhandigen van het hulsttakje aan de rechtmatige eigenaresse. Ook met deze zaken scheen hij nu gereed tc zijn. want met een laatsten. waarlijk onverbeterlyken spurt be reikte hij de dame ter linkerzijde en hij zei: Nee. maar. jij De dame in kwestie bleef staan, keek met een vernietigenden blik naar het hulsttakje, vervolgens naar den heer. Er was niet veel wijsheid voor noodig. om hier een drama te vermoeden. Dc dame keek zoo. dat deze heer absoluut haar eigen man moest zijn En mis schien had deze heer, in wiens gchand- schoende handen het hulsttakje nog rustte, nog wel de geschikte uitvlucht gevonden, als op dit oogenblik de slagersjongen zijn kans niet had waargenomen, op den heer was toe getreden. hem zonder complimenten het hulsttakje had ontnomen, op de fiets was gesprongen, en vooruitwijzend had toege voegd U heeft u toch één dame vergist. Het is de volgende TON RUYGROK. examens heilgymnastiek en massage. Geslaagd 10 candidaten. Afgewezen 3. Mevr. A. Vries- -Draa's-ma. M;ddelbu-g: W. ••?,n Wijk. Tilburg: Fr. Largrweg. Den Haag: R. Daenen. Maastricht: Jan Olg, Leeuwarden. B. Mi edema, Heemstede. J. Wassenaar. Lei den, C. Ootteraan, Den Haag, Mej. A. Cijffers UIT DE STAATSCOURANT. HOOGER ONDERWIJS. Op verzoek is met 1 Januari a.s. eervol ontslagen met dank dr. J. W. C. Goedhart als directeur van het Rijksherbarium te Leiden, tevens lector in faculteit der wis- en natuur kunde aan Rijksuniversiteit aldaar voor on derwijs in systematische botanie. Benoemd zijn voor het jaar 1932 aan dë Rijksuniversiteit te Groningen tot prosector- conoservator bij pathologische anatomie dr, E. Behr; ot conservator bij heelkunde P. D. Schut; tot conservator bij psychiatrie dr. a. Zeckcl; tot conservator bij anorganische che mie dr. L. Lifschitz; tot conoservator bij pharmacie mej. dr. IJ. van der Wal en tot prosector bij anatomie mej. dr. J. H. Bijtel. VERBODEN VREDES ACTIE VAN EEN EX-MARINE-OFFICIER. STROOIT VLUGSCHRIFTEN BOVEN HAMBURG. HAMBURG. 23 Dec. (V.D.) Gisteren, Zondag, charterde een ongeveer 50-jarige man op het vliegveld Fuhlsbuettol een vlieg tuig voor een rondvlucht over Hamburg. Bo ven het Centraal Station wierp de passagier plotseling eenige duizenden vlugschriften uit De bestuurder, die dit merkte, vloog onmid dellijk naar het vliegveld terug, waar de pas sagier direct bij de landing werd gearres teerd, daar hest afwerpen van vlug schriften boven Hamburg verboden is. Op een zijde van het vlugschrift bevond zich een gedicht, welks verzen gericht waren aegen het Verdrag van Versailles en aan ein digde met de woorden: „Weg met het schan- deverdrag". Aan de andere zijde van het vlugschrift stond vair den zelfden schrijver een artikel, waarin gepleit werd voor den wereldvrede. Bij zijn verhoor bekende de gearresteerde de schrijver te zijn van het vlugschrift. De gearresteerde bleek te zijn de tandarts Dr. Egon Wenberg, uit Nicbuell, die daar zijn practijk uitoefent en voorzitter van de plaat selijke marineveree-niging is. Dr. Wenberg was vroeger marine-officier en is een der overle venden van de „Gneisenau" waarop hij als cadet voer. HET „ALTE SCHLOSS" BRANDT NOG STEEDS. STUTTGART, 28 December (V.D.) In verband met de geruchten, dat in het Oude Slot te Stuttgart nog meer instortingen heb ben plaats gehad, word gemeld, dat de toe stand niet veranderd is. Overwogen wordt, de puinhoopen van den afgebranden vleugel met hefkranen uit elkaar te halen. Daardoor zal het vuur. dat nog steeds voorwoedt, geen nieuw voedsel meer kenljgen. IS DE COURANT «li WAARIN GU MET HET MEESTE SUCCES ADVERTEERT «II

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 8