WED. HANDELS- EN LANDBOUWBANK KANS OP OVERNEMING VAN HET BEDRIJF. Het woord is aan... Oud en nieuw Het Belangrijkste. 49ste Jaargang No. 14882 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Donderdag 31 December 1931 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: PV week 0.271/2, per maand 1.20, per 3 maanden fj.57T/j, franco per post 3.87^2, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: •r week ƒ0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. ƒ0.65, franco per post f0.72A UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiteqspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie: 15054 Redactie 106C0 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: 1—5 regels 1.75, elke u-.ccr 0-35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (icdcrcn dag) 13 regels f030, elke regel meer /0.1C, uitsluitend 4 contant. i:atis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Duim f250.-, Wijsvinger f 1 50.-, Elke andere vinger f 1 50.-, Arm-of Beenbreuk f 100.-. 'cm voor Abonnés op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-, Overlijden f600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-, Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIERENTWINTIG BLADZIJDEN. HAARLEM, 31 December. Surseance of faillissement? Wij hebben ©enige weken geleden een over- zicht gegeven van het request clat door eenige crediteuren van de N.V. Nedenlandsche Han dels- en Landbouwbank te Haarlem bij het Gerechtshof te Amsterdam ingediend was om hooger beroep aan te teekenen tegen de surséance van betaling door de Haarlemsche rechtbank voor den tijd van 11/2 jaar ver leend. Woensdagmiddag behandelde het Gerechts hof dit hooger beroep in raadkamer. De president las de betreffende stukken voor, en ook het rapport van den bewind voerder Mr. Bruch, die de schulden op f 594.000 en de baten op f 259.000 getaxeerd had, zoodat de crediteuren op een uitkeering van ongeveer 35 pot. zouden kunnen reke nen. Mr. Bruch bracht nu een uitvoerig rapport uit over de ontwikkeling van de omstandig heden sinds het vonnis der rechtbank, geveld op 24 November. Aan dit rapport ontleenen wij: dat de bewindvoerder in zijn aanvankelijke meening dat voortzetting van het bedrijf voor rekening en risico der crediteuren niet aan te bevelen is, versterkt is; Overneming van de bank door een kapitaal krachtig concern leek den bewindvoerder niet verwerpelijk en practisch niet onmogelijk. Reeds voor de behandeling der surseance aanvraag door de rechtbank, was gebleken, dat dc bank voor meerdere personen en/of combinaties, een min of meer aanlokkelijk object voor overneming scheen te zijn, vooral in verband met de omstandigheid, dat de directeur bij een overneming zou bevorderen den inbreng van een iand'bouwhypotheek- bank en twee assurantieportefeurt.c.- De gegadigden bleken prijs te stellen op het behoud van den directeur, zij het niet zoo zeer 'dn een beheers- of bestuursfunctie, maar als acquisiteur, propagandist en onder leiding werkend organisator. De meening van den bewindvoerder was aldus: Wordt er een combinatie gevonden, die de Bank met haar apparatuur van organisatie relaties en gebouwen wil overnemen, tegen een zoodanig bedrag dat daaruit den credi teuren spoediger en zoo mogelijk groote r provenue toekomt, dan een en ander bij fail lissement het geval zal zijn, zoo is de op lossing bijzonderlijk in dezen tijd, voor de crediteuren verre te verkiezen boven faltliS' sement. Verder deelde de bewindvoerder mede, dat bij de gevoerde besprekingen over de over neming van de bank princlpieele overeen stemming werd bereikt over de volgende pun ten: a. Betaald zou worden het volledige bedrag waarop de preferente crediteuren geacht zouden kunnen worden batig te zullen worden gerangschikt, resp. de preferente crediteuren zouden hun onderpanden zelve uitwinnen, indien met hen geen overeenstemming over de te ramen batige rangschikking zou kunnen worden verkregen; b. Betaald zou worden een bedrag gelijk staande met 40 pet. der concurrente vorde ringen en der preferente vorderingen, voor zoover niet uit de onderpanden gebaat; c. Betaald zou worden een bedrag van f 30.000 voor kosten; d. Garantie zou worden verstrekt in nader aan te geven vorm ten aanzien van niet verschenen crediteuren en/of voorwaardelijke Jasten der Bank. De bewindvoerder had het voornemen, als overeenstemming bereikt zou worden, alleen de overneming goed te keuren, als een groote meerderheid der crediteuren (het mlnimum- vereischte voor.het aannemen van een ge- rectoterlijk accoord) daarmede instemde. Naderhand heeft de partij waarmede on derhandeld werd een schriftelijk voorstel in gediend. dat op diverse punten aanmerkelijk ongunstiger was. Het. bedrag van 40 pet. werd teruggebracht tot 37 12 pet. Het bedrag der kosten ad f 30000 wordt niet vermeld, terwijl ook geen garantie wordt genoemd omtrent vorderingen van niet verschenen crediteuren en/of voor waardelijke lasten der Bank. Eindelijk werd niet onmiddellijke betaling voorgesteld, doch afdoening in zes termijnen waarvan de eerste ad 20 pet. voldaan moet worden 2 maanden na het definitief tot stand komen der overeenkomst, de vier volgende termijnen elk ad 15 pet. daarna telkens met een tusschenruimte van 6 weken, en de laat ste termijn van 20 pet. wederom zes weken daarna. De bewindvoerder heeft doen weten, dat dit voorstel niet in overweging genomen kon worden. Een definitieve afwijzing van 't door hem gesuggereerde denkbeeld is daarop ech ter nog niét gevolgd. Al moge de bewindvoerder, gezien de erva ring met betrekking tot vorige besprekingen, de kansen op een tot standkoming van een overneming op den basis, althans in den geest, van de door hem aangegeven richtlij nen niet hoog meer aanslaan, volstrekt ver keken is de kans nog niet. Bovendien deelde de bewindvoerder mede. dat de laatste dagen nog twee andere gega digden zijn komen opdagen. De beslissing zal evenwel, zoo vervolgde de bewindvoerder, zeer gauw genomen moeten worden. Immers reeds is de executoriale verkoop aangezegd van het Bankgebouw te Haarlem, waarin het hoofdkantoor is geves tigd. tegen 14 Januari 1932. Het transport vindt 6 weken later, dus 25 Februari 1932 plaats. Is dit gebouw in andere handen overgegaan zulks bleek bij de bespreking met alle ge gadigden dan is voor hen van het aan lokkelijke veel verloren/Voor den bewindvoer der staat vast. dat. zoo na liet doorgaan der executie op 14 Januari 1932 het hoofdge bouw komt in handen van niet-interessen- ten. zulks beteekent onmogelijkheid van overneming op voor de credieteuren aan nemelijke voorwaarden en dus nutteloosheid der surseance. Het eerste rapport moet door den bewind voerder uitgebracht' worden, den 24sten Fe bruari 1932 De bewindvoerder had het vaste voornemen, om, indien op 14 Januari 1932 het Bankgebouw wordt geëxecuteerd, en niet binnen korten termijn alsnog bevredigende interessen ten voor overneming het onder hands in handen krijgen, intrekking der sur séance te bevorderen, en in elk geval bij het eerste rapport. Namens de appellanten werd het woord gevoerd door mr. P. Tldeman, die aan Mr. Bruch hulde bracht voor de uitnemende wijze waarop hij deze zaak behandeld heeft. Hij ging accoord met het voornemen om, als de eerste weken nief blijkt, dat overneming van ae bank op gunstige voorwaarden mogelijk is, het tot faillissement te laten komen. Mr. S. Groen, de raadsman van de bank, ging ook met dc conclusies van Mr. Bruch accoord. Na eenig overleg tusschen het Hof. Mr. Bruch. Tideman en Groen, werd door het Hof beslist, dat ae behandeling van het hoo ger beroep tegen de surséance verdaagd wordt tot Dinsdag 26 Januari as. In dien tijd kan blijken of er kans is op overneming van ae bank. Mr. Bruch deelde nog mede, dat als het tot failissement komt, gerekend moet worden op een langdurig veiToop. Er zijn vorderingen, die alleen binnen te halen zijn door weke- lijksche afbetalingen over een termijn van 6 of 7 jaar. ALWEER EEN GASONTPLOF FING IN LONDEN. GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN. LONDEN, 30 December. (N.T.A.) In de nabijheid van de Bank van Engeland. ;s het hedenochtend wederom tot ontploffingen in de omdergrondsche gasleidingen gekomen. Het plaveisel werd op vele plaatsen openge- sc'neudrd en in de lucht geslingerd. Ver scheiden metershooge vlammen schoten uit de gaten omhoog. Onder talrijke voorbijgan gers ontstond een paniek, doch gelukkig werd niemand gewond. NOG EEN AUTO MET 5 PERSONEN TE WATER» AUTO IN DE BIJLMERVAART VERDWENEN. Woensdagmiddag te half zes is onder Wees- perkarspel op den Abcouderstraafcweg een „witte band"-taxi, waarin behalve den chauf feur vier visschers gezeten waren, in den gevaarlijken bocht nabij een spoorwegover gang. ten gevolge van de gladheid van den weg geslipt en in het water van de Bij Inter- vaart- gereden. De wagens verdween bijna ge heel in de modder. Omwonenden en voor bijgangers snelden onmiddellijk toe en slaag den er. na veel moeite in al ie inzittenden op 'net droge te brengen. Na van droge kieeren voorzien te zijn. zijn de drenkelingen met een andere auto naar hun plaats van be stemming. Amsterdam, overgebracht. De auto is later uit de vaart gehaald. NOG GEEN WIJZIGING IN DE LOONEN SPOORWEGPERSONEEL. HERZIENING R. D. V. OPGESCHORT. Naar wij vernemen heeft de Minister van Waterstaat goedgekeurd dat de herzienings- termijn van het Reglement Dienst Voorwaar den van het spoorwegpersoneel met een half jaar wordt verlengd, zoodat deze voorwaarden niet voor 1 Juli 1932 zullen worden herzien Dit. beteckeir, dus, dat in geen geval voor Juli 1932 wijziging zal worden gebracht :n de loonen van het °©<wwegpersoneel. Een Nieuw Hoofdstuk. Over 1931, het hoofdstuk der historie waar onder wij vanavond een. streep zetten, zal ik maar liever geen uitweidingen meer houden. Dat is onnoodig. V/ij zijn het allen eens over het gehalte van den inhoud, het geen in de laatste maanden uit taliooze beschouwingen gebleken is. En wat helpt het er nog eens over na te jammeren? Kan het eenig nut hebben Oudejaarsavond te vergal len met sombere her ia neringen en pessimis tische gevolgtrekkingen? Integendeel. Beter kunnen wij he>t nieuwe hoofdstuk met moed aanvangen. Dat liet belangrijk zal worden lijdt geen twijfel. Te duidelijk blijkt, dat dit nieuwe jaar critieke beslissingen zal moeten brengen. De grootste van alle zal in handen liggen va.n de Internationale Ontwapeningsconferentie. Niet omdat wij verwachten kunnen, dat 1932 de wereldontwapening zal brengen, maar om dat in Genève definitief beslist zal moeten worden over dc vraag: gaat. ae wereld door op den weg der waanzin, leidend in een voortgezetien wedstrijd in bewapening naar haar zelfvernietiging, of zal het gezond ver stand zegevieren, de rem aanzetten en de eerste a'.gemeenc verminderingen op de idiote defensie-begrootingm toepassen? Wordt dit laatste verwezenlijkt, dan zal 1932 een schoon jaar zijn. Het is het beste waar wij op hopen kunnen, het is tevens de hoofdvoorwaarde om het einde van de wereld crisis te bereiken. De hoofdvoorwaarde wil niet zeggen: de eenige. Annuleering van oor logsschulden, herziening van de onuitvoer bare verdragen van Versailles sluiten er zich bij aan. Maar de eerste eisch is: herstel van vertrouwen. Hetgeen niet zoo eng opgevat moet worden aLs sommigen het doen, door het alleen te zien als een verbetering van de verstandhouding tusschen de naties onderling De Mensohiheid snakt naar een veel grooter herstel: dat van het vertrouwen in zichzelf. Het is geschokt, ondermijnd door dit stomme doorrennen op den weg, waarvan ieder in zijn hart weet dat het de weg is die naar den ondergang leidt. De gevolgen van de crisis zullen onverbid delijk nopen tot verdere verlaging van het geen als „den levensstandaard" betiteld wordt Dat zal vele moeilijkheden opleveren, en niet temin onvermijdelijk blijken. Voor vrijwel iedereen zal het criterium: wij moeten ons er doorheen zien te slaan overneerschend zijn. En daarbij zal het voor diegenen, van wier beleid ook het welzijn van een aantal medemenschen afhangt, een zaak van diep verantwoordelijkheidsbesef moeten zijn daartoe alles te doen wat in zijn vermo gen is. Mocht 1932 een keer ten gunste in den al- gemeenen economischen toestand brengen, dan zal dit nog niet in de verste verte een herstel van de condities vóór October 1929 kunnen beteekenen. De verwoesting, door de crisis teweeggebracht, kan alleen door een geleidelijk herstel gevolgd worden. Het is niet onmogelijk dat dit al betrekkelijk vroeg in liet jaar zou kunnen intreden, zoodra iets van een nieuwen geest in de internationale onderhandelingen tot uiting mocht komen zullen wij cp den weg naar het herstel zijn. Zoodra blijkt, dat de groote Europeesc'ne mogendheden (in de eerste plaats) inzien, dat zij niet onafhankelijk van elkaar haar eigen welvaart kunnen herstellen, en hun regeer ders den moed hebben de werkelijkheid te erkennen, moet het groote keerpunt bereik: zijn. Daarover zwartgallige beschouwingen te houden helpt niets. Met pessimisme en scep ticisme is nog nimmer iets bereikt, maar in tegendeel wel altijd veel belemmerd en af gebroken. Moed, optimism, enrgie zijn in dezen tijd meer dan in eenige andere de noodzake Hjke eigenschappen. En van de meesten van ons zuilen zij, hoe de gang van zaken ook moge zijn, in hoogen mate vereischt wor den. Het nieuwe hoofdstuk laat zich op het mo ment nog niet rooskleurig aanzien, maar het belooft toch veel. Het opent groote mogelijk heden, het g«eft de kans op groote wen dingen ten goede. Groote stroomingen zullen elkaar erin ontmoeten, zullen erin botsen, en het is de vraag nog welke winnen zal. Maar dit staat vast: het zal de sterkste, de moedigste zijn. Een die moet voeren tot beter tijden. R. P. Bolland Het ideaal is het onmogelijke, waardoor ons leven mogelijk blijft. Benzineprijs wordt morgen verhoogd. 13 cent per Liter. AMSTERDAM. 31 December. Naar wij vernemen, zal dc benzineprijs met ingang van Vrijdag I Januari worden verhoogd. De prijs der benzine is door dc Shell vast gesteld op f 14,per 100 Lifer in bussen van 10 Liter en f 13,per 100 Liter aan dc ben zinepomp. Deze verhooging geldt ook voor dc A.P.C, De officieelc prijs van de benzine was 8 cent aan de pomp. Doordat per Liter 4 12 een' belasting wordt geheven komt de prijs op 121/2 cent. waarvan de maatschappij n gemaak' hebben. STRAF TOT BIJNA DE HELFT VERMINDERD. Het Gerechtshof te Arnhem heeft den aan rander uit Klarenbeek, gemeente Voorst, die door de rechtbank te Zutphen was veroor deeld tot 6 jaar gevangenisstraf met ter beschikkingstelling van de Reegering, veroor deeld tot 3 jaar en 6 maanden eveneens met ter beschikking stelling van de Regeering. Vrienden, op den scheurkalender Rest één enkel blaadje maar, Ook dat zal niet lang meer leven En we hebben 't nieuwe jaar. 'k Zie u allen, in gedachten, Als de klokken twalef slaan In den kring van uw gezinnen Bij het jaarverscheiden staan. Sterker voelt gij weer de waarde Van den ouderlingen band, Gij omhelst elkander innig, Krachtig drukt de broederhand. Ernstig blikt gij in een toekomst. Welks geheim gij nog niet kent, Maar die gij niet licht duft wegen In dit plechtige moment. Vrienden lezers, lezeressen, 'k Vraag u bij dit jaarbesluit: Maak u los van wat voorbij is, Richt uw blikken slechts vooruit Daar vooruit, dat is wel zeker, Ligt een zware levensstrijd, Die ons, stap voor stap, moet voeren Naar een nieuwen, beet'ren tijd. Er wordt kracht en optimisme, Er wordt moed van ons gevergd, Om de zorg te overwinnen, Die de toekomst nog verbergt. Maar de zegepraal zal komen, Als wij met elkander staan, Moedig en eendrachtig strevend. Zullen wij niet onder gaan. 't Oude jaar is afgeloopen Straks begint het nieuwe jaar, Niet afzonderlijk voor ieder, Maar voor allen met elkaar. Er is ndg geluk te over Voor een flink en krachtig mensch Vrienden 'k druk uw aller handen En u weet, wat Ik u wensch. P. GASUS. VREESELIJK ONGELUK TE SMILDE. Auto met 5 personen in de Hoofdvaart gereden. VADER EN DOCHTERTJE VERDRONKEN. Een ontzettend ongeluk is Woensdagmid dag te ongeveer half drie ln de nabijheid van Oranjekanaal te Smilde gebeurd. Tengevol ge van de gladheid van den weg slipte bij het passeeren van een andere auto een auto. waar in gezeten was de familie Visser uit Sema- rang (Nederl.-Indië) met het gevolg, dat de wagen in de diepe Drentsche Hoofdvaart ver dween. Door omwonenden werden onmiddel lijk pogingen in het werk gesteld om de in zittenden te redden. Na veel moeite mocht het gelukken man. vrouw en drie kinderen op het droge te brengen. De vrouw bleek nog goed bij kennis te zijn, daarentegen waren dc man en de drie kinderen bewusteloos. Twee doktoren, die onmiddellijk ter plaatse waren stelden alle pogingen in het werk om de le vensgeesten bij het viertal op te wekken. Bij twee kinderen een jongetje van 12 en een dochtertje van 10 jaar. mocht dit gelukken, dcch de vader en een dochtertje van pl.m. 6 jaar bleken overleden te zijn. De familie was met vacantie uit Indië over De man, die inspecteur is bij dc waterleiding te Scmarang, was Dinsdag uit Marseille ge komen en de familie had den nacht in Hen gelo doorgebracht, vanwaar zij Woensdag morgen om elf uur naar familie in Gronin gen vertrok. De kinderen en mevrouw Visser zijn naar het ziekenhuis te Assen overgebracht. Wij vernemen, dat de toestand van het jongetje niet gunstig is. Over het ongeluk verneemt het Handels- Over het vraagstuk der herstelbetalingen. De conferentie toch in Lausanne? (2e blad, lc pag.) Nieuivjaarsgroet van Adolf Hitier. (2e blad. Ie pag.) Vreeseiijk autoongeluk te Smilde. Vader en dochtertje verdronken. (Ie blad. Ie pag.) .Ved. Handels- en Landbouwbank. Surscar.ce of faillissement? Kans op overneming van het bedrijf. (Ie blad. Ie pag.) De financieelc positie van Arnhem. (2e blad, 2e pag.) Intimus; Eerste Kamer. Dc laatste vergade ring van 1931. Vlagvertoon in Australië. De nood va)i dc Indische schatkist. (4c blad, lc pag.) ARTIKELEN, ENZ R. P.: Een nieuw Hoofdstuk (le blad. Ie pag.) Moeten wij ontwapenen? De meeningen van negen deskundigen. (3e blad. le pag.) W. M. Bckaar: Oudejaarsviering in Oosten rijk. (3e blad, le pag.) Jhr. J. C. Mollerus: De ccotwmische geschie denis ran ons land. Hoe het jaar 1931 tras. i2e blad, 2e pag.) Lettinga; Financieelc Kroniek (3e blad. 2e pag.) E. E. J.P.: Dc halte op den weg. Oude jaarsavond. (6e blad, 2e pag.) Be.p Ottcn: Nieuwjaar. (6e blad, 2e pag.) NAAR AANLEIDING VAN NIEUWJAARSDAG ZAL ONS EERSTVOLGEND NUMMER ZATERDAGAVOND VERSCHIJNEN. blad nog. d-at men den heer Visser ontraden had den Rijksweg te nemen, wegens den slechten en daardoor bepaald levensgevaar opieverenden toestand van den Rijksweg. De heer Visser nam tie binnenwegen van Meppol naar .Assen, raakte editor verdwaald en kwam noobiottigenvijze toch op den Rijksweg. Tegevolge van den sneeuwval in den nacht van Dinsdag op Woensdag was deze weg zeer glad geworden. Waarschijnlijk om dat hij voor een naderende auto naar rechts moest uitwijken, slipte de auto van de fa milie Visser, kwam in het rulle zandpad naast de tramrails terecht, reed toen tegen een boom op, waarna de auto naar links zwenkte, weer tegen een boom zwaaide en daarop dwars over de rails der Drentsche Hoofdvaart, inreed en onder water verdween. De Rijksstraatweg langs de Drentsche Hoofdvaart Ss langzamerhand bij cc wegge bruikers berucht geworden om de talrijke on gelukken die daar gebeuren. Nog in dit voor jaar is tuscshen Hoogersmilde en Hylkersmll- de een auto met vier personen, welke een andere auto wilde voorbij rijden, "eveneens in het smalle zandpad naast de tramrails ge raakt en vervolgens in de vaart terecht ge komen. Alle vier inzittenden zijn toen ver dronken. Deze ongeveer twintig K.M. lange hoofdver keersweg naar Assen vereischt dringend ver betering. De rijweg is er zeer smal: nauwelijks vier meter! Naast den weg is een rul zand pad van ongeveer 50 cM. en daarnaast lig gen de rails van de tram naar Assen. Als au tos' elkaar in hun vaart moeten passeeren behoort er werkelijk veel stuurmanskunst toe om de wagens uit het smalle zandpad of. zooals men het in d^ze omgeving noemt, uit het ..gootje" langs de trambaan te houden. Geraakt de bestuurder in het ..gootje", dat onder het niveau van liet wegdek ligt, dan kost het hem veel inspanning zijn wagon cr weer uit te halen. Meermalen is er op aangedrongen in dezen wantoestand verbetering te brengen door het zandpand langs de rails te verharden en op het niveau van den Rijksstraatweg te bren gen; tot nu toe echter nog steeds zonder re sultaat. Uit informaties ter plaatse kon het blad niet duidelijk te weten komen wie ïfi eigenlijk voor dezen onhoudbaren toestand aansprakelijk gesteld kon worden: de Rijks waterstaat of de directie van de NederL Tram weg Maatschappij. De Trammaatschappij is niet ongenegen om verbetering aan te brengen, mits het pad niet meer ais jaagpad gebruikt wordt. ex-Keizer van Duitschland en zijn gemalin brachten Woensdag vijftigste bezoek, aan gravin Von Panjuoitz te Bennebroek.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1