CHIEF WHIP BUITENLAND. Over het vraagstuk der herstelbetalingen. Ijfiaiiuyaa/i ^gckikaUm faiidiaeti-M fóekotHstiam ttook&ts <KUi da -óasïa suja/taZ' vooï ótzd&ts (jeiy^ndkaid! HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAC TWEEDE BLAD. 31 DECEMBER 1931 Den Haag toch niet de plaats der Con ferentie? Naar alle waarschijnlijkheid zal Lausanne uitverkoren worden. Het Amerikaansche Standpunt. Een Fransch—Engelsch plan-de-campagne 1 Een bevestiging en voortzetting van de door Hoover ingeluide uitsteltactiek. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Reuter meldt uit Londen, dat in officieele kringen ihet bericht de ronde doet, dat de Britsohe regeering den betrokken landen in derdaad heeft voorgesteld de Herstelconfe rentie op 18 Januari te deen ophoudenDeze landen zijn: Frankrijk, Italië. België, Japan, Griekenland, Roemenië, Joego-Slavië, Polen, Tsjecho-Slowakije, Portugal en Duitsoh- land. Het Persbureau V.D. dat het zelfde bericht door geeft, voegt hier aan toe, dat de Engel- sche mededeeling tevens het voorstel inhoudt de conferentie te Lausanne te doen houden. De vreugde van de Haagsche hotelhouders is dus, tengevolge van voorbarige mededeelingen helaas ongegrond geweest. In officieele Engelsche kringen wordt ver der gezegd, dat door afwezigheid van de Ver eenigde Staten op de a.s. herstelconferentie de werkingssfeer van de conferentie 'beperkt zal worden, omdat Amerika den sleutel tot het geheele herstelvraagstuk in handen 'heeft Men twijfelt er daarom aan of de conferentie buiten aanwezigheid van de Vereenigde Sta ten (tengevolge van de vijandige houding van het Amerikaansche Congres) een alge- meene regeling van het herstelvraagstuk zal kunnen tot stand brengen. Volgens de Brit- sche regeering vormen de herstelquaestie en het vraagstuk der oorlogsschudden één, niet te scheiden probleem. Door het niet deel nemen van de Vereenigde Staten aan de conferentie zou men daar niet in staat kunnen zijn de quaestie der oorlogsschulden te behan delen. Intuschen neemt Amerika nog steedis het zonderlinge standpunt in, van zich als „niet uitgenoodigd" te beschouwen. Het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken, heeft nu een officieele mededeeling ontvangen van de ambassade der Vereenigde Staten te Londen over liet Engel sche vorostel om de conferentie op 18 Januari te houden. Hte departement legt dit echter niet uit als een uitnoodiging aan de Vereenig de Staten om deel te nemen aan de confe rentie. Volgens een telegram van Reuter ziet het gecombineerde Engelseh-Fransohe program ma er als volgt uit: 1. Aan Duitschland zal een voorloopig mo ratorium van drie jaar worden toegestaan voor het beschermende deel der hensteibe talingen. 2. Gedurende dien tijd moet Duitschland het onbeschermde deel der annuïteiten uit hoofde van het plan Young, betalen, doch Frankrij'kzal deze gelden, zooals ook geduren de het Hoover-jaar is geschied, terstond weder bij wijze van leening aan de Duitsche spoorwegen ter beschikking stellen. 3. Duitschland zal er in toestemmen ook in de toekomst aan Frankrijk. Roemenië en Joegoslavië zoo weinig mogelijk leveringen in natiira te verrichten. 4. Na afloop van het drie-jarig moratorium zal Duitschlands betalingscapaciteit opnieuw worden vastgesteld. 5. Duitschland zal met de Amerikaansche Engelsche. Fransche en de neutrale banken een overeenkomst sluiten over de geleidelijke terugbetaling van de „bevroren" credieten op korten termijn. 6. De voormalige geallieerde regeeringen zullen als schuldeischers van Duitschland de regeering van Washington trachten te over tuigen, dat, nadat zij het economisch herstel van Duitschland hebben begunstigd, hun schulden tegenover Amerika dienovereenkom stig moeten worden verlaagd. Dit nieuwe programma brengt d<us geen wijzigingen, geen verlossing, doch een beves tiging van de uitstel-tactiek die Hoover heeft ingeluid. L. A. Amerika. Nieuw bezuinigingsplan var Hoover. WASHINGTON, 30 December. President Hoover heeft een nieuw plan uitgewerkt voor bezuiniging op de openbare uitgaven door de samenvoeging van een aantal departementen en bureaux. De president zal deze plannen, welke een besparing van véle millioenen dol lars moet enbrengen, in een speciale bood schap in de eerstvolgende weken -aan het Congres voorleggen. Hoover zal hierin adviseeren. dat alle bouwprojecten meta uitzondering van de zuiver militaire en maritieme opdrachten zul len worden geplaatst onder toezicht van één enkel bureau. Verder zal hij voorstellen, dat- de scheepvaart en alle daarmede verbano •houdende belangen onder toezicht van het departement van Handel zullen worden ge bracht. De onderstaatssecretaris van Financier.. Ogden Mills, heeft het democratisch belas- tingprogram „totaal onvoldoende ter over winning van de financieele moeilijkheden' genoemd. Tegelijkertijd heeft hij het. plan der re geering verdedigd. Mills verklaarde, dat het plan der democraten tot gevolg zal hebben dat slechts kleine bedragen bij de schatkist binnenkomen en dat er geleend zal moeten worden om het tekort voor het volgend jaar te dekken. China. De opmarsch der Japanners in Mandsjocrije. SJANGHAI, 30 December 'V.D.1 De op- marsch der Japanners in Mandsjoerije is tot niet gestaakt. Generaal Kamura heeft met nu toe, ondanks ten terugtocht der Chineezen een Japansche af deeling, Patischifu, in de omgeving van den spoorweg Peking-Moek- den bezet. Hierbij kwam het tot een botsing tusschen Japansche pantserwagens en Ohineescbe troepen. De Chineezen werden op de vlucht gedreven. Twee Chineesche troepentremen passeerden, komende van Kintschau, Woens dag Sohan Hai Kwan, zonder door de in de stad gelegerde Japansche troepen ter sterkte van 500 man te worden opgehouden. Een Japansche kruiser en drie torpedojagers zijn te Schan Haikwan aangekomen. In berichten over den terugtocht der Chi neesche troepen tot achter den Chineeschen muur, wondt er bijzonder den nadruk op ge legd, dat daardoor meer dan 450 K.M. van den spoorlijn Peking-Moekden, die ten deele Engelsch bezit is, door de Japanners is bezet en door hen thans gecontroleerd wondit. Duitschland. De moeilijke arbeid der prij zen-commissaris. In de chocolade-branche eindigt met 1 Januari de overeenkomst voor de inzake de merkenartikelen overeengekomen prijzen. De bond van chocoladefabrikanten ver klaarde dat de chocolade-industrie niet tot een prijsverlaging kon overgaan daar reeds in de eerste helft van 1931 de prijzen aan merkelijk verlaagd waren. Door dit besluit eindigt met 1 Januari de overeengekomen prijs voor merkenartikelen en komen deze in de vrije concurrentie. De prijzen-commissaris zal de hierdoor ontstaan de prijsontwikkeling in het oog houden. De rijkscommissaris voor het toezicht op de prijzen heeft voor die artikelen van da gelij lcsche levensbehoefte, op welker prijs vorming centraal zeer moeilijk invloed kan geoefend worden, zijn bevoegdheden op de hoogste autoriteiten der lariden overge dragen. Een Nieuwjaars-oproep van Adolf Hitler. MUNCHEN, 30 Dec. (V.D.) Adolf Hitler de leider der Duitsche nationaal-socialisten, heeft een voor den Nieuwjaarsdag bestemde oproep aan al zijn aanhangers gepubliceerd, waarin hij schrijft: „Het twaalfde jaar van den strijd onzer beweging is ten einde. In het jaar 1931 is onze beweging tot de grootste partij van Duitschland geworden. Duitschland is bezig, met groote snelheid nationaal-socialistisch te worden. Op 14 September 1930 telde onze partij 293-000 leden. Heden. 1 Januari 1932. heeft zij de 800.000 reeds overschreden. Op 1 Januari 1931 bevonden zich ruim 100.000 man in onze S. A.- en S. S.-roepen. Heden, 1 Ja nuari 1932, bedraagt hun aantal veel meer dan 300.000, Het aantal onzer aanhangers overschrijdt de 15 millioen. Niet slechts het winnen van de arbeiders in de steden, maar ook het winnen van de boeren is in ver hoogde mate begonnen. De wereld gaat een beslissende periode tegemoet, zooals in dui zenden jaren slechts éénmaal voorkomt. De burgerlijke partijen zijn zoo klein en kort zichtig, dat zij ook thans in het bolsjewisme nog niet de vernietiging van elke men- schelijke cultuur zien. Zij hebben er geen idee van, dat een overwinning van het bo's- jewisme niet slechts het einde van ons volk, zijn staat, zijn cultuur, zijn wetenschap doch ook het einde van zijn godsdienst be- teekent. Nationaal-socialisten, wij gaan een nieuw jaar tegemoet in de overtuiging, dat het 't moeilijkste jaar voor den strijd onzer bewe ging zal zijn. ïk herhaal, wat ik het laat ste jaar van u geëischt heb: Ik eisch van u niets onwettigs, verlang niets, dat uw ge weten in conflict met de wet kan brengen, verlang echter, dat u mij op den weg, dien de wet toestaat en die mijn geweten en in zicht mij voorschrijft trouw zult volgen en uw lot aan het mijne verbinden. De weg van de zeven mannen naar de 15 millioen was moeilijker dan die van de 15 millioen naai de Duische natie. Zooals wij eens de durf hadden, aan ons gigantisch doel en zijn ver werkelijking te ge'ooven, zoo willen wij thans den moed bezitten om a's een ridder zonder vrees of blaam, tusschen hel. dood en duivel, den weg naar de overwinning en de vrijheid te kiezen. Wij willen aldus eindigt Hitier zijn oproep als strijders het nieuwe jaar binnenmarcheeren, opdat wij het als overwinnaars verlaten." Dortmund in financiëelen nood. DORTMUND, 30 December (W.B.) De door den slechten economischen toestand en de verhoogde uitgaven voor ondersteuning moeilijke financieele positie van de stad Dort mund, noopt het gemeentebestuur den len Januari slechts een zesde der salarissen en loonen van het gemeentepersoneel uit te be talen. Het gemeentebestuur heeft zich voorts schriftelijk tot de hypobhecare schuldeischers gewend en om uitstel van betaling verzocht. Roemenië. Een Roemeensch-Russisch non-agressie pact in voorbereiding BOEKAREST, 30 December. 'Reuter). Van officieele Roemeensche zijde wordt be vestigd, dat de Roemeensche regeering met de Russische regeering in contact is getre den om de mogelijkheid van onderhandelin gen over een Roemeensch-Russisch non- agressieverdrag te bespreken. Dit. contact staat, zooals cie Roemeensche officieele me dedeeling zegt. in nauw verband met de on derhandelingen over een non-agressiepact INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 Ct«. per retreï. ARDATH LONDON INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. por regel STOFZUICERHUIS MAER BARTEL JORIS STRAAT 16 - TEL. N PHILIPS' RADIO TOESTELLdn GYMNASTIEK. VERGADERING CONCORDIA. Het bestuur en de Tech. Commissie van Concordia vergaderden onder leiding van den heer F. G. J. van den Berg voornamelijk: ter bespreking van de a.s. uitvoering. Deze zal worden gehouden in de Gemeente lijke Concertzaal op 27 Februari. IN- nieuwe dames-vlag zal dan na den opmarsch wor den overhandigd door den heer J. Hop, eere voorzitter van Concordia. Het verdere pro gramma luidt: optreden kinderklasse, vrije oefeningen heeren. springen jongste jongens, (afdeeling Haarlem). volksd;insen jongste meisjes (Haarlem). bal-oefeningen en toe steloefeningen oudste meisjes Haarlem), bank-oefeningen oudste jongens (Haarlem), deze laatste met de heeren toestel-oefenin gen; vrije oefeningen, toestel-oefeningen en brug-oefenlngen dames, adspiranten '.afdee- ling Haarlem-Noord) vrije oefeningen en toe stel-oefeningen. Door de groote uitbreiding van de kinder klasje zal deze worden gesplitst. Toegevoegd wordt dan een uur op Dinsdagavond in het Gemeentelijk Lyceum. Voorts word besloten, om dezelfde reden de meisjes-afdeellng in Haarlem-Noord te splitsen. De vergadering besloot verder, marsehen uit te schrijven voor leden en oudste adspi ranten. Aan de deelnemers, die de marschen volbrengen, za! een onderscheidlngstecken worden uitgereikt. tusschen RuslandPolen en Rusland- Frankrijk. Tot dusver bestaan er tusschen Rusland en Roemenië geen diplomatieke be trekkingen, daar Rusland zijn rechten op het Bessarabische gebied, dat na den wereldoor log aan Roemenië is toegewezen, niet heeft opgegeven. Uit Warschau woi'dt gemeld, dat het PoolschRussische non-agressiepact waar schijnlijk einde Januari te Genève zal wor den onderteekend. België. Belangrijke gebeurtenis in de Belgische kunstzijde industrie. Naar de bladen melden, hebben de lang durige onderhandelingen tusschen de Bel gische kunstzijdeproducenten over de oprich ting van een Belgisch verkocpsbureau voor kunstzijde thans tot principieele overeen stemming geleid. Bij ddt bureau zullen zich. behalve de Tubize, die de leiding zal hebben, ook de Viscose-Groep, Soie d' Obourg en de Soie de Ninove aansluiten, aldus het Handelsblad. De eerste maatregel van het nieuwe bureau zal de vaststelling van minimumprijzen voor Belgische kunstzijde-fabrikanten zijn. Men neemt aan, dat het bureau zeer bin nenkort samenwerking zal zoeken met het internationale verkoopsbureau te Berlijn. Het Het oorspronkelijke eBLgische plan om alle fabrieken van beteekenis in één groote trust te vereenigen, heeft men definitief opgege ven. Bratsch^Iradië Gandhi krijgt een waarschu wing van den onderkoning. CALCUTTA. 30 Dec. (Reuter.) Britsch- Indië's onderkoning, lord Willingdon, heeft hedenavond op het jaarlijksche diner van de European Association een redevoering gehouden, die tegelijkertijd een Nieuwjaars- wensch voor geheel Indië, een waarschuwing aan het adres van Gandhi en een krachtige verklaring inzake de jongste ongeregeldhe den was. De onderkoning zei o.a., dat de Indische regeering geen enkele ordeversto- rende beweging zou dulden, die de uitvoe ring van het grondwettelijk programma zou verhinderen. Finland. SPORT EN SPEL VOETBAL. ONZE PORTRETTEN-GALERIJ. De volksstemming over het alcoholverbod HELSINGFORS. 30 Dec. (V.D.) De Finsclie Volksstemming inzake het alcoholverbod is Woensdagavond geëindigd. De deelneming in de steden was grooter dan op het platte land. Het definitieve resultaat evenwel wordt niet voor de volgende week verwacht. Men verwacht stellig dat in de steden een groote meerderheid zich heeft uitgesproken tegen de pnohibite en hiermede het alco hol verbod veroordeeld. Het resultaat der landelijke gemeenten is evenwel zeer twijfel achtig. Men verwacht dat de Rijksdag die eigenlijk in Februari moet bijeenkomen reeds in Januari de zittingen zal hervatten ten einde te beslissen over de wijziging van de Alcohol- wetten. Denemarken Ook een conferentie te Oslo. Op voorstel van den Deenschen minister van Buitenlandsche Zaken, Munch, zullen op 6 Januari te Kopenhagen de ministers van Buitenlandsche Zaken der Scandinavische landen bijeenkomen, aldus „De Tel." De conferentie heeft, naar de Noorso.v minister van Buitenlandsche Zaken. Braad- land, verklaart, in de eerste plaats het uit wisselen van inlichtingen ten doel. De ont wikkeling van den internationalen toestand aldus de minister, heeft in den laatsten tijd talrijke nieuwe problemen doen ontstaan, die de Scandinavische landen niet zuilen nalaten gemeenschappelijk onder oogen te zien. De op 6 Januari te houden bijeenkomst is niet bedeeld als een vervanging der be oogde conferentie van de ministers van Bui tenlandsche Zaken der mogendheden, die tot de conventie van Oslo zijn toegetreden. J. A. VAN POLANEN. (HAARLEM.) Jan van Polanen. de linksbinnen van Haar lem, is geboren 20 Mei 1907 alhjer. Hij heeft het voetballen geleerd in Indië. waarheen zijn ouders hem op negenjarigen leeftijd meena men. Hij heeft daar 6 1 2 jaar gewoond. In 1922 keerde hij naar Nederland terug en wel naar Leiden. Hier werd hij lid van „Lugau- num", toen spelende in de derde klasse van den N. V. B.. Hij werd linksbinnen in het vijfde elftal, maar na een half seizoen kwam hij al in het derde en wederom na eenige maanden in het tweede, waar hij een heel seizoen gespeeld heeft. De laatste twee sei zoenen versterkte hij het eerste elftal van die vereeniging. In 1927 werd hij lid van „Haar lem"; hij kreeg een plaats in het tweede. Af wisselend speelde hij de laatste jaren in het tweede en het eerste, maar velen zijn van meening, dat hij in het eerste elftal thuis be hoort, zooals dan ook den laatsten tijd het geval is. Van Polanen beschikt over een enorm hard schot. Hij heeft „Haarlem" dan ook menigmaal aan een kostbaar goaltje ge holpen. En dat verwachten we ook in het verdere gedeelte van dit seizoen van hem. SCHAKEN. HANDBAL. HET PROGRAMMA Nieuwjaarsdag A. H. C. I—A. H. C. II (dames) De dameselftallen der A. H. C. zullen te elf uur een vriendschappelijken wedstrijd spelen. 3 Januari: A. H. C. II—RAPIDITAS II De reserve-elftallen van bovengenoemde clubs zullen elkaar te half elf op het terrein aan den Vergierdeweg ontmoeten. LIJNDEN II—RAPIDITAS I (heeren) Ook hier zullen twee ongeveer even sterke partijen elkander ontmoeten. Rapiditas is thans weer verzekerd van den steun van haar rechtshalf J. Augustijn. Deze wedstrijd vindt tc twee uur te Halfweg plaats. LIJNDEN I—A. H. C. I (heeren) Deze elftallen, die de twee beste vari Haar lem zijn, zullen elkander voor de tweede maal bekampen en wel om tien uur 's morgens te Lijnden (Halfweg). Het verdere programma voor Januari luidt: 10 Januari: Lijnden I—A. H. C. II 2 uur Rapiditas IConcordia 17 Januari: A.H.C. IRapiditas I 2 uur ConcordiaA.H.C. II 1U uur 24 Januari: A.H.C. IILijnden n 10 uur Lijnden IRapiditas I 2 uur De stand der competitie luidt thans als volgt: Lijnden I 6 6 0 0 12 30— 7 2 A.H.C. I 4 3 0 1 6 15— 4 1.5 Lijnden II 6 3 0 3 6 17—20 1 Rapiditas 5 1 2 2 1 13 -13 0.8 Concordia 5 1 1 3 3 516 0.6 A.H.C. II 6 6 1 5 1 4—24 0,7 HAARLEMSCHE SCHAAKVEREENIGING. In de laatste ledenvergadering van de Haarlemsche Schaakvereeniglng zijn,, in de plaats van de afgetreden bestuursleden Dr. P. Ozinga (voorzitter) en Cii. Mook (commis saris van materieel), als zoodanig gekozen respectievelijk de heeren Louis J. Vreugde en W. van der Voort, beiden te Haarlem. HF.T TOURNOOI VAN HASTINGS. Uit Hastings: In een partij die zes uren duurde, heeft. Dr. Euwc remise gemaakt met Yates na 55 zetten. Het spel kenmerkte zich door gedurfde zetten. Yates kwam een pion voor te staan, doch Dr. Euwc slaagde er na schitterend spel in om remise te forcecren. VOETBAL. ZWALUWEN—BOEDAPEST (2—3). Woensdagavond had op het verlichte V.U.C.- terrcin onder groote belangstelling de wed strijd plaats tusschen Zwaluwen en Boeda pest. Hot Zwaluwen-elftal had nogal eenige wijzigingen ondergaan, tenslotte was het verschenen met de volgende opstelling: Doel: Odijk. Achter: Weber. Lélyveld. Midden: KooLs. Hulzlnga, Strijbosch. Vóór: Wels, van Reenen, van den Broek, Mol. W. Tap. In de eerste helft waren de Hongaren ab soluut sterker dan hun tegenstanders. Hun combinatie sloot best. het aangeven was zui ver, alleen in het afwerken der aanvallen haperde nogal wat. Het schieten is niet hun sterkste zijde. Op regelmatige wijze wisten zij in dc eerste helft een 3—0 voorsprong te ver krijgen. Het Zwaluwen-elftal stelde daar te genover een spel, dat m geenen deele tegen dat van Boedapest was opgewassen. In de achterhoede werden bijvoorbeeld fouten ge maakt; vooral Odijk was lang zoo safe niet als anders. In dc middenlinie was spil Hui- zinga zwak; alleen Kools kweet zich behoor lijk van zijn taak. In de voorhoede lukte vrij wel geen enkele combinatie. Na dc rust heb ben van den Broek van Van Reenen van plaats verwisseld. Direct bleek dit een ver betering te zijn. Onmiddellijk na de hervat ting geeft van Reenen goed over aan Mol, die met een uitstekend schot een tcgenpunt maakt. (13). De Hollanders komen er nu veel beter in; als door een wonder ontkomt even daarna het Hongaarschc doel aan een doorboring. Toch lukt het nog den achterstand te ver kleinen als Wels oen schot lost, dat do Hon gaarschc keeper niet stevig in de handen kan houden. (23). Het spel gaat nu vrijwel gelijk op, terwijl langzamerhand de Zwaluwen zelfs een over wicht verkrijgen. Weber en Lelyvold zetten de buitenspelval open; aan de Hongaren wordt hierna vrijwel geen kans meer gege- WIELRIJDEN. H. S. V. „DE KAMPIOEN" De H. S V. „De Kampioen" organiseert op dc Zondagen 3 en 10 Januari een open wedstrijd op hometrainers om het persoon lijk kampioenschap van Noord-Holland in het clublokaal aan de Kleine Houtstraat.. 3 Januari l K.M. voor Nieuwelingen Onaf hankelijke!! en Amateurs; 10 Januari: 3 K.M. voor Nieuwelingen en 5 K.M. voor Onafhan- kelijken en Amateurs. Belangstellenden hebben vrij(*n toegang. AGENDA DONDERDAG 31 DECEMBER Rembrandt Theater: ,.De Honderdduizend" Op het tooncel: Jim Wong Comp. 7' uur. Palace bioscoop gesloten. Luxor Theater: De Race om het Geluk. Op het toon eel: Prof. Roland. 8.15 uur. Teyler's Museum, Spaarnc 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. VRIJDAG 1 JANUARI Stadsschouwburg: N V. Het Schouwtoo- neel. „Een goede buur is beter dan. 8 u. -Sociëteit „Trou moet blijeken" Nieuwjaars bijeenkomst. 8.30 uur nam. Bioscopen. Nieuw programma. .APOTHEKEN (DAG- EN NACHTDIENST) Fa. C. G. Loomeyer en Zn., Barteljoris- straat. 11. tel. 10175. Park-Apotheek, Kleverparkwcg 13. tel. 11793. ZATERDAG 2 JANUARI Stadsschouwburg: N V. Het Schouwtoo- neel: „Een goede buur is beter dan 8 u. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. APOTHEKEN (DAG- EN NACHTDIENST) P. Th. A. van Rijn. KI. Houtweg 15. tel. 10539. Fa. C- G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34, tel. 12495. Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19, tel. 1271L

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5