DORLAS De Financiëele Positie van Arnhem. De economische geschiedenis van ons land. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 31 DECEMBER 1931 Hoe het jaar 1931 was. Onderling overleg geen gekrakeel. Het jaar 1931 zal te allen tijde geboek staafd blijven als een donkere bladzijde in dc economische geschiedenis van ons land. De oorzaken daarvan zijn deels van nation a - len-, deel van internationalen aard. Zij. die van oordeel waren, dat Versailles in 1918 werkelijk vrede zou brengen, zijn langzamer hand tot de overtuiging gekomen, dat, in- plaats daarvan een nieuwe oorlog ontketend is geworden op economisch gebied, die Europa zooal niet geheel, dan toch grootendeels ver nietigd heeft. Door het creeeren van nieuwe Staten die men als het ware levensvatbaar heid moest inblazen, heeft men medegewerkt aan het voortdurend omhoog drijven der ta riefmuren. Ieder land trekt zich thans zoo veel mogelijk binnen zijn eigen grenzen te rug. Het onze ondervindt daarvan in hooge mate de nadeelige gevolgen, omdat het dom zijn ligging vóór alles is aangewezen op het bewijzen van diensten voor anderen. De geest van Genève. door velen zoo lang mogelijk hoog gehouden, heeft gefaald. Het voor het handelsverkeer zoo onmisbare vertrouwen is bijkans geheel verdwenen. Menigmaal ontziet men zich niet, door min-olrbare middelen den geest yam eenmaal overeengekomen afspraken met voeten te tre den. De waarde der meestbegunstigings- Clausule, in vele handelsverdragen opgeno men, heeft een gevoeligen knak gekregen. Waar zij als grondslag -diende bij gevoerde besprekingen, ontzag men zich niet zoo zulks pas gaf zijwegen te bewandelen en via contlngenteerings-bepalingen enz. de waarde daarvan grootendeels te ontnemen. Het raderwerk van het economisch leven loopt stroef en is hier en daar geheel tot stilstand gebracht. Wij hebben ook in ons land een productieapparaat opgebouwd, hetwelk een afzetcrisis heeft veroorzaakt, die geleid heeft tot fatale prijsdaling. De over vloed van producten hooft gevoerd tot een ramp. In vele gevallen is de stijging van het productievermogen vier-, vijf of meermalen streker geweest, dan de bevolkingsaanwas. De wereldproductie van riet- en bietsuiker steeg sedert 1920-1921 van 18 mill loon ton tot ruim 29 mllliloen ton in 1930-1931. Blijkens het door professor Minderhoud uitgebrachte prae-advies voor de laatstgehouden vergade ring van de Vereeniging voor Staathuishoud kunde en Statistiek bedroeg de wereldpro ductie van tarwe (Rusland inbegrepen) tus- schen 1909 en 1913, gemiddeld: 103 millioen ton, in 1928 127 en in 1929: 112 milllloen ton. En hoe verklaart men de krach in de tar- weprijzen? De heer J. B. Westerdijk schreef deze toe aan de mechaniseering van den overzeeschen landbouw (zie De Economist van Juli, Augustus en November 1930), prof. Minderhoud kende daarenboven een groote beteekenis toe aan een toevalligen samen loop van voor de tarweproductie noodlottige omstandigheden. De totaal-wereldproductie van koffie be droeg in 1921-1922 14.020.000 metercen-tenaars ln 1928-1929: 17,280,000 en in 1929-1930: 19.000.000 metercentenaars. De totaal we reldproductie van rubber verliep als volgt: in 1923: 486.000 metercentenaars, in 1929: 882.000 en in 1930: 830.000 metercentenaars. In zes jaren tijd steeg de wereldproductie van wol 1.278.300 ten in 1923 tot 1.647.300 ton in 1929. De steenkolenproductie bedroeg ln 1922- 1.047,800.000 ton. in 1930 1 209 000 000 ton. In dien alle mijnen op volle capaciteit zouden werken zouden zij 200 millioen ten kolen meer produceeren dan het verbruik over de geheele wereld bedraagt. De koperproductie INGEZONDEN MKDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Koffie1 7 Thee bedroeg in 1921: 552.000 ton, in 1929: 1.981.000 ton. Niettegenstaande de groote verwoesting van schepen gedurende de oorlogsjaren en de ontzaglijke aanmaak daarna ligt thans een groote vloot van koopvaardijschepen werke loos. Volgens Lloyd's Register bedroeg de we reldtonnage van <ie koopvaardijvloot op 30 Juni 1913 46.971.000 ton. Op 30 Juni 1929 was deze opgevoerd tot 68,074.312 ton. op 30 Juni 1930: 69,607.644 en op 30 Juni 1931 zelfs: 70.131.000 ton. Deze voorbeelden zijn met vele andere aan te vullen, Zij leveren het bewijs, dat men ovcrgeproduceerd heetf. In vele productie- takken is de productie niet meer loonend; de zoo gewenschte bestellingen blijven uit. Het verband tusschen productie en koop kracht is verstoord. Vele doctoren bevinden zich aan het bed van den zieke. Even zoovele recepten worden uitgereikt. Van hun heil zame werking is nog vrijwel niets te bespeu ren. Moet men niettegenstaande dat, blijven afwachten en een houding aannemen, alsof het einde nabij is? Allerminst. Moeten de twijfelaars aan het herstel geen ruggesteun kunnen vinden? Ongetwij feld. En dienen de leidex-s onzer bedrijven daar bij geen acht te slaan op wat in de laatste tien jaren passeerde? Zeer zeker. Wat is er bijv. overgebleven van de theorie dat hooge loonen per sé welvaart brengen? Men denke in dit verband slechts aan toe standen in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika. En als tegenhanger daarvan zou men mogen wijzen op de positie bij onze Zuidelijke buren, waar bij lagere loonen, dan ten onzent, de werkloosheid allerminst bin nen redelijke perken is gebleven. Zijn de gevolgen van den toestand in Duitschland toe te schrijven aan de zware oorlogslasten of aan andere oorzaken? Engeland gaat met zijn onmetelijke hulpbronnen gebukt onder een ontzettende werkloosheid. Zal deprecia tie van het pónd sterling daar uitkomst brengen? En in ons eigen land? Daargelaten, dat wij grootendeels heil zullen moeten zoeken bij internationaal getroffen regelingen, is ook binnen onze landsgrenzen stil zitten uit den booze. Zeker, velen achten een uiterst krach tig ingrijpen van overheidswege noodzake lijk'. Men ziet in die kringen het eonige red middel in een drastische verlaging van sa larissen en loonen van hen, die in overheids dienst werkzaam zijn.Van meer dan één zijde wordt dit recept "ondeugdelijk geacht- Maar hoe men ook over de te treffen maatre gelen denkt, het is m.i. onbillijk om het hui dige kabinet te verwijten werkeloos te zijn. Daarbij is de mate van werkzaamheid ge limiteerd door dc beperkte middelen, waar over men beschikken kan. De positie onzer staatsfinanciën is van dien aard, dat met de grootste voorzichtigheid gehandeld moet worden. Na de ergste wintermaanden treedt de sa lariskorting op de ambtenaarssalarissen in werking. Zou men ook niet veel meer moe ten werken in de richting van verminde ring van het aantal ambtenaren? Als gevolg van het feit, dat een juiste ambtenarensta- tistiek nog ontbreekt, is het moeilijk met ab solute zekerheid te zeggen, of het aantal te groot is. Algemeen bestaat deze meening evenwel. Met vrijwel honderd procentige in stemming heeft men besloten tot hergroe- peering van eendge departementen. „Land bouw" is overgebracht naar het nieuwe de partement van Economische Zaken en Ar beid. Het bekende contiwgenbeerJmigsontwerp is aangenomen en is een gevaarlijke kant ontnomen door de aanneming van het amen dement-Oud. Aan de nooden van industrie, landbouw, tuinbouw en veeteelt, kan door dit ontwerp tegemoet gekomen worden, als tenminste de uitvoering aan ter zake bevoeg den wordt overgedragen. De ingestelde com missie voor de exportcrediet-garanties, de toegestane subsidie van honderdduizend gul den voor een reclame-campagne, ten behoeve van het gebruik van Nederlandsch fabrikaat, de credietverleening aan de Veenkoloniën, de tijdelijke vrachtprijsverlaging voor vroe ge aardappe.len, de steun aan de tarwe- teelt, aan den tuinbouw in Noord-Holland, diverse invoerrechten, enz., zijn alle maatre gelen, die al mogen zij van verschillende kanten en op verschillende wijzen bezwaren INGEZONDEN MKDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zich thans abonneeren ont vangen het Handelsblad deze maand GRATIS. Abonnement f 1.90 per maand en f 5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (WENSING'S Alg. Adveri.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209. ontmoeten toch ongetwijfeld het bewijs zijn, dat niet wordt stilgezeten. In onderling overleg zal men moeten trachten door de moeilijkheden heen te ko men. Het is geen tijd voor onderling gekra keel. Het geschokte vertrouwe.n moet her wonnen worden. Dat is m.i. de eerste elsch die voor het nieuwe jaar 1932 gesteld moet worden. MOLLERUS. OVEREENKOMST MET BELGIë. OM ELKAAR NIET TE SCHADEN NrET ECONOMISCH VERWEER. Dinsdag Is op het Belgische Departement van Buitenlandsche Zaken te Brussel de on- derteekening geschied van een protocol, waarbij de Nederlandsche en Belgische Re geeringen zich onder beding van weder- keerigheid verplichten om in het geval, dat één der partijen in- of uitvoerbeperkingen of verboden of andere maatregelen, die de wederzij dsche handelsbetrekkingen zouden kunnen belemmeren, moet uitvaardigen, die maatregelen niet toe te "passen op een artikel, hetwelk in het bijzonder voor de andere partij van belang is, voordat onder handelingen zijn geopend met het doel om de nadeelen, die uit die toepassing mochten kunnen voortvloeien, zooveel mogelijk te beperken. ONDERZOEK TE BANGKOK TEN EINDE. DE HEEREN BEHAGE EN MEIJER ZWIJGEN NOG. Aneta seint uit Batavia, dat dr. Groeneveld Meijer, hoofd van het bureau voor Lucht vaart van het departement van gouverne- mentsbedrijven, die na de ramp van de „Oievaar" te Bangkok zich met den heer Behage van de K.N.IJL.M. derwaarts begaf, teruggekeerd is. De heer Groeneveld Meijer verklaarde dat het rapport van de door de Siameesche re gering ingestelde commissie van onderzoek over de „Ooievaars-ramp, reeds gereed is, doch-beide heeren zijn niet bereid mededee- lingen te doen alvorens zij een onderhoud met hun principalen hebben gehad. Woensdag heeft naar het Handelsblad meldt, het vrachtschip „Kota Nopang", van de Rotterdamsche Lloyd, het stoffelijk overschot van de slachtoffers van de „Ooievaar", de piloten Wiersma en Van Onlangs en den Werktuigkundige Kotte aan boord genomen. Het schip wordt op 29 of 30 Januari te Rot terdam verwacht. RADIOREDE VAN A. B. KLEEREKOPER. Naar Het Volk meedeelt, za! de heer A. B. Kleerekoper op Nieuwjaarsdag te 10.30 uur uit het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam, waar 'hij nog steeds verpleegd wordt, voor den microfoon van de V.A.R.A. een rede houden, getiteld „De mannen van Saron". Voor het eerst sinds Mei 1929 zal zijn stem weer tot de hoorders klinken. De heer Kleerekoper is in zoovere hersteld dat hij naar het telefoontoestel kon loopen. WIJZIGINGEN IN AMSTERDAM'S TRAMNET. Met ingang van 1 Januari 1932 vervallen te Amsterdam de tramlijnen 12 Mercator pleinAmstellaan; 15 Stations Willemspark Plant. Parklaan: 19 MercatorpleinSta tionsplein; 21 MolukkenstraatStations plein. Een aantal eindpunten van andere lijnen wordt gewijzigd. De duur van een overstapkaartje wordt gebracht van een uur op drie kwartier. De Burgemeester van Arnhem over de noodzakelijkheid van loonsverlaging voor het Gemeentepersoneel. De burgemeester van Arnhem, de heer mr. S. J. R. de Monchy heeft in antwoord op de hem door het Persbureau Vaz Dias gestelde vragen over de positie van zijn gemeente verklaard, dat de economische crisis onge twijfeld voor Arnhem ernstige gevolgen heeft. De publieke lichamen ondervinden de grootste moeilijkheden gewoonlijk eerst na dat in de maatschappij de crisis reeds eeni- gen tijd heeft gewoed; het jaar 1930-1931 was dan ook nog vrij gunstig. Uit den aard der zaak is de toestand ln de industrie in het algemeen weinig bevredigend. De meeste groote bedrijven hebben wegens slapte werk volk moeten ontslaan. Het aantal werkzoekenden, dat op 1 De cember 1930 bij de Arbeidsbeurs stond in geschreven. bedroeg (met inbegrip van de genen, die bij de werkverschaffing bulten de gemeente waren geplaatst) 1696. Op 1 De cember 1931 bedroeg dit aantal 2209 of 30.2 pet hooger. Naar raming zal dit jaar voor werkloozen-uitkeering 'n bedrag van f 121,830 nocdig zijn tegenover f 55.047 over 1930. Ten aanzien van de kaspositie der ge meente Arnhem merkte de burgemeester op, dat de financiering van buitengewone wer ken, waarvan de kosten over een aantal ja ren moeten worden verdeeld, d.w.z. dat deze moeten worden opgenomen in een geldlee- ning op langen termijn, gedurende de laat ste maanden moeilijkheden oplevert, zoowel door gebrek aan. aanbod van kort geld als door de geringe belangstelling van het pu bliek voor obligaties ten laste van de open bare lichamen, waardoor het plaatsen van een geldleening op langen termijn op niet te zware voorwaarden lastig is, Gedurende de eerste negen maanden van 1931 liep alles zeer vlot en kon de gemeente Arnhem kas- geldleeningen sluiten tegen, een abnormaal lage rente. De grootte van. het gezamenlijk bedrag, da: aan kasgelöleeningen uitstaat, is afhan kelijk van den omvang der in uitvoering zijnde buitengewone werken. Telkenjarc wordt aan B. en W. machtiging verstrekt tot het aangaan van kasgeldleeningen, welke ge lijktijdig een bedrag van zes millioen gulden niet te boven mogen gaan. Dit bedrag is in de laatste jaren nimmer bereikt. Wanneer het gelukt, deze vlottende schuld te consoli- deeren, dan baart de kaspositie voorshands geen zorgen meer, daar de gewone inkomsten der gemeente zoodanig toevloeien, dat de ge wone uitgaven daaruit regelmatig kunnen worden gedaan. Vergelijkenderwijs, aldus vervolgde mr. de Monchy, is de financieele toestand der ge meente niet ongunstig. De afschrijvingen op de verschillende objecten voldoen aan de technische eischen. Er is in de afgeloopen jaren een kleine algemeene reserve gevormd en daarnaast zijn nog reserves in diverse be drijven aanwezig. Steeds wordt een solide begrootingspolitiek gevoerd, waarvan het ge volg is dat men in de laatste jaren nimmer heeft gestaan voor een teleurstellende uit komst van den dienst. De belastingen werden in 1929, 1930 en 1931 aanzienlijk verlaagd, terwijl de bedrijf starleven in voor de con sumenten gunstigen zin zijn gewijzigd. Het eindcijfer van de begrooting voor 1931 was f 11.412.548,51 en vcor 1932 is het f 11,539,978,77, een stijging derhalve van rond f 127.000. De stijging is voorhamelijk toe te schrijven aan den bouw van een nieuw zie kenhuis. waarvan de rente en aflossing voor het eerst op de begroeting voor 1932 zulllen drukken, aan een vermoedelijke stijging van het aantal werkloozen, aan den bouw van nieuwe scholen, aanleg van nieuwe straten en andere werken in verband met de uit breiding van de bebouwing der gemeente. Na afhandeling van de begrooting zullen B. en W. aldus vervolgde Mr. de Monchy zich er nader rekenschap van geven wat ter versobering van den Gemeentedienst kan worden gedaan. De loonen van het Gemeen tepersoneel zullen daarbij wel niet onaan getast kunnen blijven. Het ware trouwens niet verantwoord om in een tijd, waarin vrijwel alle waarden op een lager geldpeil zijn afgezakt, wat zich ook in de inkomsten der gemeente zal weerspiegelen, de voor naamste uitgaafpost onveranderd te laten. Van andere versoberingen zal men zich, na hetgeen op dit gebied in de laatste tien j aren reeds is geschied, geen groote voorstellingen kunnen maken. Het gemeentepersoneel is in aantal zóó gedaald, dat verdere inkrim ping haast bij geen onderdeel meer moge lijk Ls. Met betrekking tot. de financieele verhou ding tusschen het Rijk en de gemeenten ver klaarde de Burgemeester van Arnhem, dat de wet voor zijn gemeente over het' algemeen een gunstig gevolg heeft gehad. De contrl- bualbelen moeten een belangrijk geringer be drag aan belasting opbrengen (voor 1931- 1932 ruim vijfhonderdduizend gulden minder) De gemeente-fir.anciën worden niet meer zóó sterk afhankelijk van stijging of daling van inkomen, hetgeen bepaaldelijk in dezen cri sistijd een niet gering voordeel is. Er is der halve een zekere stabilisatie van de inkom sten der gemeente uit belastingen ingetre den. Hiertegenover staat, dat somtijds een grootere elasticiteit voor het bepalen van de gemeentelijke inkomsten nuttig kan zijn, welke mogelijkheid nu veel beperkter is ge worden. De Burgemeester deelde tenslotte nog mede dat waarschijnlijk in het begin van 1932 on der directie van oer. Rijkswaterstaat zal worden begonnen met den bouw van een vas te brug over de rivier. Als openbare werken van eenigen omvang zijn verder nog in uit voering de werken in het Arnhemsche Broek, dat door ontpoldering en wegenaanleg voor bebouwing gereed wordt gemaakt. Dit is normaal werk. Speciaal als werkverschaf fingsobject is in voorbereiding de aanleg van rijwielpaden in eenige mooie gedeelten van de gemeente. Oe toekomst zal sterk afhankelijk blijken van den algemeenen economischen toestand. Dat het vreemdelingen verkeer in 1931 eenige teruggang aanwees, schreef de burgemeester echter geheel op rekening van het ongun stige weder. GEARRESTEERDE NOTARIS OP VRIJE VOETEN. Naar de Tel verneemt is Dinsdagmiddag de dezer dagen gearresteerde notaris, die in het Huis van Bewaring te Amsterdam opgeslo ten was, onder borgstelling op vrije voeten gesteld. AUDIëNTIE VAN DEN BISSCHOP. De Bisschop van Haarlem zal op Nieuw jaarsdag audiëntie verleenen van 12 tot 1 uur voor de Ieeken, Eerw. Broeders en Zus ters, en van 1 tot 2 uur voor de Eerw. geestelijkheid. SCHEEPVAARTBERICHTEN Arnfried 27 te Santos v. Amsterdam. Alwaki 29 te Montevideo, Rotterdam naar Buenos Ayres. Amstelkerk 30 4 u. v. Hamburg naar Am sterdam. Breedijk 30 16 u. voorgaats van den N. Waterweg verwacht. New York n. Rotter dam. Christiaan Huygens 30 v. Colombo, Bata via naar Amsterdam. Deucalion 28 v. San Domingo n. Puerto Barrios. Columbia 29 10 u. v. Barbados n. Plymouth en Amsterdam. Crijnssen 30 te Amsterdam v. W. Indië. Costa Rica 30 v.m. v. Amsterdam te Bar bados verwacht. Flandria 29 19 u. v. Santos Amsterdam n. Buenos Ayres. Gaasterkerk 29 v. Alexandrië, Australië n. Rotterdam J Insulinde 30 3 u. v. Port Said, Rotterdam naar Batavia. Kota Nopan 30 v. Batavia n. Rotterdam. Laertes p. 30 Wight, Batavia n. Amsterdam Maaskerk 29 te Lagos, W.-Afrika. Nictheroy 26 te Seattle- Antwepen n. Pa- cifickust. Nebraska "30 te Liverpool, Vancouver naar Rotterdam. Poelau Bras 29 te Singapore, Batavia n. Amsterdam. P. C. Hooft 29 v. Algiers, Amsterdam naar Batavia. Rhea 28 v. Sanchez n. Havre en Amsterdam Randfontein 29 v. Beira n. L. Marques- Siaoe 29 te Belawan-Deli. Sibajak 30 v. Rotterdam naar Batavia. Saleier p. 29 Perim, New York naar Java. Streefkerk 30 te Antwerpen, Calcutta n. Rotterdam. Soekaboemi p. 29 Point de Galle, Batavia naar Rotterdam. Tjisadane 29 te Macassar v. Sanghai Tjisalak 28 v. Hongkong n. Swatow. Tosari p. 29 21 u. Finisterre. Rotterdam n. Batavia. Van Rensselaer 28 v. Madeira n. Havre. West-Indië naar Amsterdam. IJstroom 29 te Warri. West-Afrika naar Amsterdam. FEUILLETON 8) Toen kwam zij voorbij en ik rende 't kreupelhout uit en stond tegenover haar en 't was net als een klein, kind, dat een g-rootcn hond tegen komt, want we stonden stokstijf tegenover elkaar en we waren alle- twec bang voor elkaar. Ze had een muziek - tasch in de hand en dat bracht mij op een idee. want ik vroeg haar: „Komt u van mu ziekles?" „Ja", zei ze. „O", zei ik. .speelt u piano?" „Nee", zei zij, „ik zing". „O", zei ik, „dat is 't mooiste wat er be staat kent u „Look look look at the stars above?" ,Nee", zei zij, ..ik ken nog maar drie liedjes: Mijn Vaderland, Stoute Poes en Met een dank baar gemoed breng ik u zonne mijn groei „O", zei ik. „Stoute Poes dat ken ik ook" en ik zong. zoo goed als ik kon: „Poes, poos. leelijke poes, wist je niet wat er van komen moest?" Maar zij kreeg oen kleur en z«l. dat ze een heel ander liedje van Stoute Poes- ken de. „O", zei ik, „neem me niet kwalijk „Ik moot gauw naar huis", zei zij toen. L al?" zei ik, „Als ik te laat ben, zou ik niet weten wat ik zeggen moest". „Ja maar, als u nu al weggaat, weet ik niet zoo gauw wat. ik zeggen moet en ik wou u zooveel zeggen". "Als u er dien avond niet geweest was, was ik dood gegaan". „Nou moet ik naar huis". „Komt u hier weer de volgende week?" „Misschien". „Mag ik u dan Marie noemen?" „Dag!" „Dag Marie". Ze liep weg, maar juist bij de bocht van liet laantje keek ze om, ze keek om en nu zit ik hier op mijn lief kamertje en weet niet of ik eigenlijk een ezel ben of niet want had ik haar niet direct een kus moeten geven? HOOFDSTUK Hl 23 September. Gisteravond ben ik, in het gevolg van mijn geliefde tante, naar een vergadering geweest en behalve mijn chef, de zahn-in-blikjcs-fabrikanV waren er allemaal dames en liet was een heel ge-animeerde ver gadering. Er gaat iets bijzonders gebeuren, want er komen manoeuvres hier in 'l dorp en 't bijzondere daarvan zijn de officieren, die altijd met de manoeuvres meekomen. En voor mij was 't ook een bijzondere avond, want mevrouw Layen was er en zat naast ons en 't bijzondere van mevrouw Layen is Marie, die altijd met haar mee komt en zoo zat ik tusschen m'n tante en de vrouw van den dokter en als ik m'n oogen naar links draaide zag ik net 't pro fiel van Marie en dat is een recht neusje en een paar roode lippen en een eigenwijs kin netje. alles even gevoelvol en bekoorlijk er. dat zijn van die oogenblikken dat je je ge ïnspireerd voelt tot iets hoogers dan dit aardsche bestaan en dat je werkelijk lust voelt met je geliefde ln een auto ergens heen te gaan, waar je ook nog wel op aarde bent maai: waar je zoo goed. voelt» dat, je, geen steek meer schelen kaïn of je nog op aarde bent of niet. Maar de presidente van de vereeniging was al opgestaan, het is Juf frouw Klokkerok en ze sprak als volgt. „Geachte eerevoorzitter, geachte dames, Dat wij, dames, voor alles goede patriotten zijn en onze geëerbiedigde koningin liefheb ben, spreekt vanzelf. Nu Is het een feit," dat men z'n liefde niet alleen met woorden moet verkondigen, maar ook met daden moet toonen. (Laat je dit gezegd zijn Chip, dacht ik.) Toen H. K. H. de Prinses geboren werd. hebben we dit gedaan door een dozijn zijden luiers, eigenhandig geborduurd, naar Den Haag to brengen en liet was een aardig reisje, ik wil zeggen: hot was een mooie cn edele egsto (Applaus). „Do gelegenheid om onze liefde voor het koningshuis daadwerkelijk te verwerkelijken biedt zich nu op een andere wijze. Binnen kort zullen hier eenige mannen komen, die zooals men zegt in 's konings rok loopen, of eigenlijk dus in de rok van de koningin enfin ik wil zeggen: officieren. Laten we deze gelegenheid niet verzuimen om te laten zien dat. we een breed en kijk op de dingen hebben en daarom vriendelijk zijn tegen de mannen, wier plicht 't ls, om 't vader land te verdedigen. „Ik open dus de discussie over de beste wijze deze helden te eeren cn onze sympathie duidelijk te maken". Na een frenetiek applaus stond er een dame op. mevrouw Servalen die 't volgende voorstel deed: „Wij hebben, door 't voorstel van onze presidente bij acclamatie aan te nemen, een delicate taak op ons genomen. M.i. moet er iets opvoedends uitgaan van onze huldiging cn daarom zou deze 't best den vorm aan kunnen nemen van een cantate «en vredes- cantate. Mijn oudste zoon heef: een prach tige cantate gedicht. „Mijn man heeft de muziek er bij ge- maak:. Mijn dochters kunnen de soli prach tig gingen, er ls een ait-soli on die heb ik al heel ernstig ingestudeerd". De volgende spreekster, mevrouw Dinde- ren, vond 't idee van mevrouw Servalen heel aardig, maar ze was bang, dat t te veel van de krachten vain één familie vroeg en dat 't bovendien de heeren officieren niet geheel bevallen zou. Zij had zich meer een soort bazar gedacht, waarvoor alle dames Iets zouden maken en dan konden de of ficieren van alles koopen en dat zouden ze natuurlijk heel leuk vinden. Mejuffrouw Sizon dacht ook wel, dat dit heel leuk zou zijn. vooral als alle dames toe valiig in 't bezi: waren van zulke snoezige zigeunerpakjes, als zij wist dat de vier doch ters van mevrouw Dinderen nog hadden van 't vorig bal masqué, maar daar dit niet zoo was* voelde zij meer voor een gewoon bal. Juffrouw Tervlict zei, dat ze ook wel voor een bal zou voelen, ais ze toevallig ook pas een nieuwe avondjapon uit Parijs had laten komen, net als juffrouw Sizon, maar nu daolit zij, dat -een tooneelstukje met een strekking bijv. veel idealistischer en mooier zou zijn. Op een vraag van de presidente, wat ze daarmee bedoelde, zei ze, dat ze zelf zoo'n tooneelstukje geschreven had, waarop me vrouw Dinderen heel hoorbaar „tha" zei. waarop juffrouw Tervliet een kleur kreeg en .schande" lispelde, waarop de limonadefa brikant opstond en af.es stil werd. „Geachte dames", sprak deze waardige man, „als ik de discussies goed gevolgd heb„ komt 't idee van de vergadering hierop neer: een aardige avond en toch ook oen avond met een bepaalde idealistische strek king. Welnu wat is makkelijker dan dit? We beginnen met een tooneelstukje. gever, dan een zangnummertje en eindigen met een bal. Niets belet de jongere datnes ter wille van de algemeene vrooiijbheid op da: bal ecu zigeunerpakje aan te trekken of oen avondjapon uit Parijs „Hoera!" „Zeer juist!" klonk 't van alle kanten. Alleen, dames, een, kleinigheid moet ik nog. even onder uw aandacht brengen. Voorzoover ik de keurige officieren van ons dappere leger ken, houden zij er van zoo nu en dan hun geest te verfrisschen door 't lichaam te ster ken, mens san-a in corpore eano zooals de Romeinen zeiden, wat be teekent: idealen vallen zwaar op een leege maag, d.wz. we moeten de heeren "iets aanbieden, iets drink baars en iets eetbaars. Als de vergadering dit aan mij wil overlaten, wil ik deze taak op mij nemen en naar mijn zwakke krachten bij dragen tot 't welslagen van dezen avond. De rekening presenteer ik dan wel, als ge woonlijk. aan de penn'ngmeestercs(Luid applaus). Onder daverend applaus werd dc ver gadering gesloten en zonder dat ik Mario een woordje had kunnen toefluisteren, gin gen we naar huis. 24 September. Alles is vol van de a.s. repetitie voor het tooneelstukje, die morgen avond bij do*. Layen gehouden zal worden. Zelfs tante is er van vervuld en vandaag merkte ze niet eews, dat ik niet op den ciec- trischen stoel zat, zoodot het plan in mij op kwam om van deze tijdelijke verslapping ge bruik te maken en nog eons een poging te wagen om naar Sergy te komen. Geld heb ik voldoende voor een spoorkaartje en des noods een nacht logee ren. Natuurlijk zal ik eerst weer moeten loopen en wel naar een plaatsje in de buurt, maar 'omdat iedereen me zoowat kent, zal Ik me moeten vcrk'.eeden. en hier dacht ik natuurlijk in de eerste plaats aan Handjegauw. En zoo gin gik vanmiddag naar dezen heer toe en hij was direct bereid om mij te helpen, want hij heeft nog een oud pakje dat een echt landlooperspakje is en daarin zalik me veröeeden, nadat ik t van hem ge kocht heb voor f 10. De beste dag leek me Zaterdag a.s.. want dan is 's middags de generale repetitie en 's morgens komen de soldaten aJ. zoodat. 't. wel een reuze stampij zal zijn en de fuif zelf- is Zondagavond. Maar die hoop ik niet mee te maken. .(Wordt vervolgd.)! j

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6