MOETEN WIJ ONTWAPENEN? OUDEJAARSVIERING IN OOSTENRIJK. De meeningen van negen deskundigen. Van alles en nog wat. HAARLEM'S DAGBLAD DERDE BLAD DONDERDAG 31 DECEMBER 1931 1. Ramsay MacDonald M.P. (de Enge!sche Premier). Dat wij, na den laatsten oorlog, allemaal van top tot teen gewapend zouden zijn, in een vergeelsche poging om ons in veiligheid te stellen, dat onze nationale industrieën zouden beladen worden met buitensporig hooge belastingen, teneinde de bewapeningen te kunnen betalen, die, gelijk op zoo overtui gende wijze bewezen is, zelfs al worden ze tot het uiterste opgevoerd, noch voor de over winnaars, noch voor de overwonnenen eeni- ge rust of voordeel opleveren ziedaar een van die zonderlinge, onware dingen, waar aan de volkeren zich overgeven, wanneer hun de moed en het verstand ontbreekt om een logischen gedachtengang te volgen. Het volgende geslacht/ zal voor den oorlog niet terugdeinzen, omdat het van onze ondervin ding op dit gebied niets afweet, het zal de helden van onze modderige loopgraven zien in een romantische omgeving. Wanneer we de nieuwe generatie de ellende, die wij on dervonden hebben, willen besparen, dan zal dat alleen kunnen gebeuren door haar te be hoeden voor een herhaling van onze fouten. Daarom zien we met een zekere bezorgdheid naar de langzame vorderingen van de ontwa pening. We kunnen net zoo veel vredesver dragen sluiten als we willen, maar als we de machine der verzoening en arbitrage niet in werking stellen en haar een kans geven dooi de bewapeningen af te schaffen, staat het als een paal boven water dat we vroeg of laat voor het gevecht worden opgeroepen. Viscount Cecil (Engelsch afge vaardigde in den Volkenbond). De voortgang der ontwapening is onge twijfeld belet door het wantrouwen, dat sommige Europeesche landen nog steeds te genover hun bux-en koesteren. Wij moeten toegeven, dat er nog naties op het vasteland zijn, die eerlijk en ernstig gelooven, dat haar toekomstige veiligheid afhangt van de bewapeningen. Maar ik geloof, dat nu zelfs dc meest wan trouwende landen beginnen te beseffen, wat de Volkenbond voor hun veiligheid heeft ge daan. Op het vertrouwen in dc waarborgen, die de Volkenbond oplevert, in de verdragen, die de Volkenbond heeft bewerkstelligd, in de onvermijdelijkheid, waarmede de in deze ver dragen overeengekomen maatregelen als het noodig is ten uitvoer zullen worden gebracht op dit vertx-ouwen moet onze hoop voor algemeene ontwapening gebaseerd zijn. De publieke opinie heeft de principes van deze ovex-eenkomsten gesteund. Zelfs in de meest wantrouwende landen verklaart een groot deel der publieke opinie zich vóór ont wapening. En om deze reden heb ik goede hoop, dat de aanstaande ontwapeningscon ferentie een werkelijke stap zal beteekenen in de richting van een ontwapening, die uni verseel en internationaal zal zijn. Eenzijdige ontwapening is als volkomen nutteloos te beschouwen. Generaal Wilhelm Groener (de Duitsche minister van Defensie). Duitschland heeft recht op dezelfde be handeling als andere landen Het heeft recht op dezelfde hoeveelheid veiligheid en op de zelfde wijze van ontwapening. Haar is in 1919 plechtig verzekerd, dat andere landen den zelfden weg zouden volgen, die Duitschland met zijn onmiddellijke ontwapening was voorgegaan. Duitschland behoort tot den Vo.kenbond Artikel 3 van het Volkcnbondsverrirag be looft nationale zekerheid voor alle leden. Duitschland's doel op dc ontwapeningsconfe rentie moet daarom zijn: opnieuw nationale zekerheid te bereiken doordat de andex-e landen op dezelfde wijze als waartoe Duitsch land gedwongen is, zullen ontwapenen; dat wil zeggen: aan andere staten mag niet toe gestaan worden, wat aan Duitschland verbo den is en omgekeerd. Graaf Bernstorff (vroeger Duitsch gezant te Washington en afge vaardigde in de Voorbereidende Ontwapeningsconferentie.) Algemeene ontwapening is een dringende zaak in onzen tijd en een zeer belangrijke taak voor den Volkenbond. De voltooiing is op het oogenblik een kwestie ..op leven en dood" voor den Bond. Ik heb dit breedvoerig besproken bij de discussies in de Voorberei dende Commissie voor de Ontwapeningscon ferentie te Genc-ve. Helaas heeft, deze com missie mijn raad niet opgevolgd en een ontwerp-verdrag opgesteld, dat geen werke lijke oplossing van het ontwapeningsprobleem kon brengen. Duitschland was daarom ge dwongen het ontwerp af te wijzen. De Algemeene Ontwapeningsconferentie, die in Februari bijeen zal komen zal andere wegen moeten inslaan om haar doel te be reiken. Het ontwerp-verdrag zal ingrijpende veranderingen dienen te ondergaan. Alleen dan zal er eenige mogelijkheid geschapen wox-den voor een merkbare vermindering van den zwaren last der tegenwoordige enorme bewapeningen op het. economische en poli tieke leven der volkeren, voor dc opheffing van het gevaarlijke systeem van den bewa peningswedloop, voor het verdwijnen van de ongelijkheid, zooals die thans in Europa be staat en tenslotte voor de recht vaardige eischen van de door de vredesovereenkomsten ontwapende naties voor gelijke veiligheid en gelijke rechten in den Volkenbond. Senator Scialoja (Italiaansche gedelegeerde in den Volken bond). Naar mijn meening is de grootste moeilijk heid, waarvoor de komende Ontwapenincs- conferentie zich geplaatst ziet, de kwestie der controle. Vele landen zijn er tegen. Zij vinden het oen onrechtvaardige bemoeiing in hun eigen zaken, een vernedering voor hun eer. Sommige landen voeren terecht aan. dat nog nooit in het verleden een buitenlandsc.he commissie erin geslaagd is de bewapeningen te controleeren, als het gecontroleerde volk het niet wenschte. Om deze reden ben ik geneigd Lord Robert Cecil gelijk te geven: door middel van zijn budget kan de beste controle worden uitge oefend op het doen en laten van een vreemd land. Het is heel moeilijk met cijfers tc gooche len, wanneer deskundige financiers inzage hebben van 's lands schatkistpapieren. Na tuurlijk zou het mogelijk zijn zelfs een oov- logsbudget te camoufleeren door het onder een ander hoofd onder te brengen, maar ik vermoed, dat hiertegen maatregelen geno men zullen worden, als het juiste oogenblik er voor aangebroken is. Voor het oogenblik moeten we doorgaan met te pleiten voor datgene, wat we op ons hart hebben en ik denk, dat we zullen sla gen. dank zij onzen bondgenoot: „behoefte". Overal roepen de naties om vermindering der uitgaven, met het gevolg, dat werkloos heid en gebrek ontstaat. Denk eens een oogenblik aan de bezuinigingen, die gemaakt zouden kunnen worden, als er geen leger- en vlootbudget en geen luchtmacht waren. WEENEN, 27 December. Men wordt met veel meer voorkomendheid behandeld dan gewoonlijk. De kellners en de piccolos in de koffiehuizen, bierlokalen en restaurants zijn veel beleefder geworden. Zij komen, zoodra ge een établissement betreedt, onmiddellijk op U af om U te vragen, wat ge wenscht te gebruiken en ze laten U niet eerst een tijdlang zitten wachten om dan eerst met een verveeld gezicht op U toe te stappen. Ze helpen U op bijzonder gedien stige wijze in en uit uw jas, ze letten er nauwkeurig op, dat hetgeen ge krijgt ook pre cies das is, wat ge besteld hebt. en ze komen eventueel af en toe bij u om te vragen, of ge ook tevreden zijt. De telegrambestellers en de radioboys. het personeeraan de loketten van het radio telegraafkantoor vanwaar ik steeds mijn perstelegrammen afzend, de man, die gere geld Uw telephoon komt controleeren. de man, die den gasmeter komt bekijken, en zijn collega, die het toezicht op Uw electriciteits- meter heeft, alsmede de man van de water leiding, allen doen steeds, alsof zij hc-t. bui ten gewoon pleizierig vinden U te ontmoeten. En de portiersvrouw heeft alle trappen en gangen in het huis brandhelder gesehi'obd en zich zelfs de moete gegeven de koperen knop pen en sloten aan de deuren van de wonin gen te poetsen. Iets, waaraan men hier niet veel doet! Wat is er gebeurd? Waarom dat alles? Niets is er nog gebeurd. Maar er gaat wat gebeu ren: er gaat een nieuw jaar aanbx'eken en dan verwachten alle lieden, die meenen U steeds groote diensten te bewijzen en onont beerlijk voor U te zijn, nieuwjaarsfooien! In tegenstelling met de gewoonte in Neder land. waar men Oud-en-Nieuw het liefste aan den huiselijken haard viert, zoekt men in Oostenrijk, en vooral te Weenen. zijn heil op den laatsten avond en in den laatsten nacht van het jaar zoo veel mogelijk buitenshuis. Men wil alle lasten en zorgen van het ten einde loopende jaar van zich afwerpen, men wil niets meer zien of hooren van wat voor bij is, men wil noch door kamers, noch door voorwerpen aan het verledene herinnerd wor den, men wil de entourage vaxx zooveel din gen, die gebeurd zijn," ontvluchten, mexx wil muziek hooren en vroolijk zijn, men wil zingen en dansen en springen en alleen maar vroolijkc gezichten om zich heen zien. En eten endrinken! Op Silvesterabend is het in dc straten van Weenen zwart van de menschen. Hoe later De houding van Italië ten opzichte der ont wapening is in het kort, deze, dat er zoo spoedig mogelijk toe besloten moet worden, indien de Volkenbond eenig recht van be staan heeft en ik vind het merkwaardig, dat Amerika tenslotte ook de noodzakelijkheid ervan is gaan beseffen en beloofd heeft de helpende hand te bieden. Rusland staat on getwijfeld nog steeds aan de andere zijde der afscheiding, maar het heeft gezegd op ae conferentie tegenwoordig te willen zijn. In ieder geval staat het buiten Europa en onze eerste gedachte moet zijn ons van de in stemming onder ons eigen volk over de kwes tie te verzekeren. Als dit eenmaal gedaan is, zijn de andere landen genoodzaakt kleur te bekennen. Setsujo Sawada (Japansch gede legeerde in den Volkenbond). Japan's houding ten opzichte van de kwes tie der ontwapening is bekend. Wij hebben onze meening geuit op de vlootconferenties te Washington en Londen. Ik geloof, dat de ontwapening zal komen, maar ik geloof ook, dat ontwapening gelei delijk moet komen. Wij moeten niet te op timistisch zijn. Als men te hooge verwach tingen koestert, zal de teleurstelling des te grooter zijn. Want het vraagstuk is te ge compliceerd om er een eenvoudige oplossing voor te vinden. Men kan van een land niet verwachten, dat het ontwapent., tenzij zijn veiligheid gewaarborgd is. De ideale waar borg sluit een ontwikkeling in van kwalitei ten. die de menschhcid thans nog ontbreken. Zooals het nu is kijken de volkeren, heel na tuurlijk naar meer practische waarborgen uit. Een oplossing zou misschien kunnen ge vonden worden in de oprichting van een internationaal leger tot instandhouding van den vrede. Tegelijkertijd moeten we werken aan de voltooiing van de ontwappning, daarbij re kening houdend met de veiligheid en waar borgen, die alleen den vrede mogelijk kunnen maken. Dr. Sao-Ke Alfred Sie (Chineesch gezant te Londen en gedele geerde in den Volkenbond). Wij in China zijn niet blind voor de moeilijkheden, die het vraagstuk der ontwa pening te wachten staat, maar wij voelen dat er iedere reden is om er een optimis- tisclxen kijk op te hebben. Als de wereld niet stap voor stap stijgt tot een hoogte, waar oorlog onmoge lijk is, wat is dan de beteekenis geweest van den Volkenbond, van de vredesverdra gen die geteekend zijn? De oorlog is zoo afgrijselijk geworden, zoo vernietigend zoo wel voor overwinnaars als voor overwonnen, dat het zijn eigen oogmerkexi onmogelijk maakt. Hij kan niet langer beschouwd worden als een bevre digend middel ter be slechting van ge schillen cn de wereld het wordt, hoe drukker het verkeer. Dc zoo genaamde Silvesterbummel' begint, een pan toffelparade welke zich langzaam over het stukje Ring bij de groote hotels Bristol en Grand Hotel door de Karntnerstrasse. den Stefansplatz en over den Graben beweegt. Eindelijk vallen twaalf donkere en zware klokkeslageiv van den hoogen toren der St. Stefanskathedraal, bijna onmiddellijk gevolgd door het slaan der torenklokken van ontel- bare andere kerken. Het oude jaar is heen- gevloden. het nieuwe heeft zijn intrede ge daan! Wat zal het brengen? Niemand weet het. maar een ieder hoopt, dat het veel goeds zal zijn. „Prosit Neujahr!" hoort men aan alle kan ten roeoen. Bekenden en onbekenden geven elkander de hand of vallen in eikaars armen. Ook worden kussen uitgedeeld, bij voorkeur natuurlijk aan mooie jonge meisjes en aan schoone Weensche vrouwen. Niemand heeft het recht daarover boos te worden of er zich over op te winden. En er winden zich ook maar heel weinig menschen op en er worden ook maar heel weinig kwaad! Wanneer men het gevaar had willen ontloopen, had men zich maar niet in dc drukte moeten begeven! Dat moet toch leder inzien! Alle lokalen in de stad, die op Kerstavond gesloten zijn geweest, zijn nu feestelijk ver licht, Uit tal van établissementen klinkt mu ziek. In alle schouwburgen en operctten- theaters. in bioscopen, cabarets en bars wor den nachtvoorstcllingen gegeven cn ook in tal van koffiehuizen en restaurants, bier- en wijnhuizen heeft men op Oudejaarsavond £f- wisselingsrijke cabaretprogrammas in elkaar gezet, waaraan dc eerste kunstenaars en kunstenaressen van het land medewerken. Zij kunnen natuurlijk niet overal tegelijk zijn en zij moeten toch op één avond cn in cén nacht op zoovéél plaatsen optreden. Zij razen als dollemannen in taxis van het eenc lokaal naar het andere. Alles moet als een bus klop pen. alles moet in elkaar grijpen als de ra deren van een tandradwerk. Op cie minuut hebben de artisten hun tijdindeeling bere kend. Het zijn vermoeiende uren voor hen. uren van hevige opwinding, maar er wordt grof geld mee verdiend en voor tal van kunste naars beteekent een Oudejaarsavond met tal van engagementen in tal van lokalen een groot geluk. De verdiensten stellen hen vaak in staat al hunxchulden opeens te kunnen betalen In alle lokalen, ook in dc schouwburgen en opcrettentheatcrs worden klokke twaalf alle beschouwt hem tegenwoordig met vrees en walging. China heeft altijd zijn pacifistisch gemoed getoond. Het heeft zonder reserve den wa penstilstand aanvaard, die beschouwd werd als ccn inleiding op de „wereld"-ontwape- ningsconferentie. Het is van meening. dat dc economische crisis spoedig opgelost zou kunnen worden, wanneer het geid, dat thans aan oorlogsvoorbereiding wordt uitgegeven, zou besteed worden voor productieve doel einden. Tegelijkertijd zijn wij ons zeeT nauwkeurig bewust van onze positie, die door de laatste gebeurtenissen in Mandsjoerije in een an dere richting gedreven is. Ais deze ontwa peningsconferentie mislukt, kan China geen keuze meer doen en ofschoon we er feite lijk afkeerig van zijn, zullen we in de eerste plaats onze aandacht moeten vestigen op een defensie! systeem, dat onze veiligheid tegen iederen 'vreemden inval zal waar borgen. Laten wij hopen, dat de noodzakelijkheid zich niet zal voordoen. Laten wij hopen, dat dc ontwapeningsconferentie een bevredigen de oplossing zal vinden. Alleen dan kan de beschaving verdedigd worden. Mahatma Gandhi (de leider der Indische beweging). Ik verklaar mij nadrukkelijk vóór ontwa pening. Het ligt by de staatslieden om te be slissen of wij ons op den rand van een an deren wereldoorlog bevinden. Maar laten wij alles doen om zoo'n verschrikkelijke cata strofe af te wenden. Men heeft mij gevraagd wat de reden was, waarom de jaloersche na ties elkander in de afgeloopen jaren niet in het haar gevlogen zijn. Ik zou gaarne aan nemen, dat de vrede, die sinds den oorlog DOODELIJKE AANRIJDING BIJ TURNHOUT. ANTWERPEN, 30 Dee (V.D.) Hedenmid dag tegen vijf uur voelde dc machinist van de stoomtram Turnhout-Antwerpen dicht bij Vosselaere plotseling een schok. Hij rem de krachtig en ontdekte, toen de ram stil stond, dat er twee lichamen terzijde van de tram naast de rails lagen. Het bleken twee grondwerkers te zijn, die door de tram ge grepen waren. Beiden waren op slag gedood De machinist van de stoomtram ver-klaar de dat hij, op het oogenb'ik toer\ de aanrij ding plaats vond, verblind was door het licht van een uit de tegenovergestelde rich ting komende auto, zoodat hij niemand op de tramrails had kunnen zien loopen. WERKEN NOORDZEEKANAAL. Op 22 Januari zal door den Rijkswater staat worden aanbesteed het toegankelijk maken van de walinrichtingen van het stoompontveer over het Noordzeekanaal nabij de Hembrug. Dc raming bedraagt 99.000. lichten gedoofd. Eenige seconden zit men in het pikdonker en geeft elkander de hand en wenscht elkaar veel heil en voorspoed en ook hier mag, net als op straat, naar hartelust gezoend worden. Dc muziek zet vroolijkc wijsjes in, cham- pagnekurken knallen, wijnflesschen worden open gemaakt en in sommige logalen, vooral in die. waarin veel Hongaren zijn, danst men op stoelen en tafels. Roetzwarte schoorsteen vegers, symbolen van geluk, komen de lokalen binnen, met schreeuwende biggetjes onder den arm. Een ieder tracht deze beestjes te aaien, want dat brengt geluk En ook pro beert. men een paar borstels uit hun rozige velletjes tc trekken, want dat brengt nóg meer geluk. De arme diertjes vinden dat be grijpelijkerwijze minder plezierig en gillen dan ook, alsof zij vermoord werden. Niemand denkt er nog aan naar huls te gaan. De pret is nog in vollen gang en waar om zou men dan al gaan slapen? Geen kwes tie van Om drie en vier uur 's nachts is het op straat nog net zoo druk als des avonds om negen. Overal in de lokalen klinkt nog mu ziek. Ook de radio zal dit Jaar tot drie uur spelen. Tegen vijf uur wordt het iets rusti ger in de stad. Maar het is al lang licht en nog steeds ziet men vroolijke troepjes feest gangers door de straten dolen. Vaak nog worden serenades onder de vensters van vrienden en bekenden gebracht om ook hen veel geluk en voorspoed toe te joelen. In sommige streken van Oostenrijk wordt op Silvesterabend nog een oud gebruik ge huldigd, dat Silvesterschlagen heet. In de versierde gelagkamers van herbergen hangt een groote krans van dennegrocn aan het plafond en in een hoek van het vertrek zit een vreemd uitged<?;te gëStalte, die Silvester, oftewel het Oude Jaar voorstelt. Hij heeft een twijg mistletoe op het hoofd. Tot midder nacht mag hij een ieder, die zich te dicht in de buurt van den dennckrans waagt, een kus geven. Maar hij moet dat dan later duur betalen, want nauwelijks is het twaalf uur, of alle aanwezigen werpen zich op hem en beginnen hem met roeden cn dennetakken af te ranselen. Het Oude Jaar wordt gestraft voor al het leed en al de zorgen, die het ge bracht heeft. Ook worden hier en daar om middernacht alle ramen opengedaan om „het nieuwe jaar binnen te laten". Dan begint men alle takjes mistletoe, die zich in het huis bevinden, bij een te zoeken om hen te verbranden. Vaak hoeft men deze op de meest onmogelijke plaatsen verstopt, zoodat het zoeken ernaar met veel vroolijkheid gepaard gaat. Verder wordt in den nacht van Oud op Nieuw veel aan „Bleigiessen", het gieten van lood, gedaan. Men legt het een of andere voorwerp van lood op een lepei en laat het metaal dan boven oen vlam vloeibaar wor den. Uit de grillige vorm. die het lood bij het afkoelen dan heeft aangenomen, kan men dan een er ander omtrent de toekomst vap den gicte: opmaken. W. M. BEKAAR. bestaat, te danken is aan cie pacific pogingen van vredelievende mannen vrouwen: maar ik geloof niet, da' dit i geval is. Omstandigheden, waar zij geen con trole over hebben, zijn er aansprakelijk voor -- zooals bijvoorbeeld gebrek aan geld voor een nieuwen oorlog, om maar één voorbeeld te geven. Ontwapening alleen kaxx de wereld redden van het doodclijkc gevaar, dat haar bedx'eigt. August Zaloski (Poolsch minitUr van buitenlandsche zaken). Ieder rnenseh van goeden wil in elk land zal vurig verlangen naar het succes van de eerste wereld-ontwapeningsconferentie, .die indien zij zal slagen, een belangrijke stap naar de voltooiing van een algemeenen vrede zal beteekencn. Maar men moet ook duide lijk begrijpen, dat het succes van de confe rentie slechts verzekerd kan worden als de verschillende volkeren er overtuigd van zijn, dat zij door in ontwapening toe te stemmen, hun veiligheid niet zullen compromitleeren. Het is daarom een internationale plicht, aan den eencn kant uit te zien naar een practisch cn krachtdadig middel om deze veiligheid te verzekeren, en aan den ande ren kant alles te vermijden, dat. bijdragen kan tot verspreiding van wantrouwen en verdachtmaking in de internationale betrek kingen. De verwerkelijking van moreele ontwape ning met betrekking tot de voorstellen, die de Poolsche regeering op de laatste vergade ring van den Volkenbond heeft gedaan en de organisatie van een systeem van weder- zijdscne hulpverleenlng tegen den eventuee- len aanvaller dit zal, naar myn mecning. de beste waarborg zijn voor het succes van de komende ontwapeningsconferentie. Nadruk verboden). Dezer dagen hebben twee jongens in Fin geland terecht gestaan omdat zij in een kiosk hadden ingebroken. Bovendien hadden zij een auto gestolen, waarmee zij naar New Forest zouden gaan en daar wilde ponies vangen. Het lag in hun bedoeling cow-boy tc worden. De invloed van de film.... Het totaal aantal personen van uithecm- sche geboorte in de Vercenigdc Staten be droeg eenigen tijd geleden 14.204.149, tegen 13.920.692 in 1920, een toeneming dus met 283.457 of 2 procent. Meer dan cie helft van deze vreemdelingen is geconcentreerd in de Midden-Atlantische of Centrale Noordelijke Staten. Dc „Wienor Rundfunk" heeft eenigen tijd geleden aan den psychologischen professor Dr. Karl Bühler gelegenheid gegeven om te onderzoeken, welken indruk verschillende stemmen van voor den microfoon spreken den, op de luisteraars maken. Deze hadden dus de opdracht om uit het timbre, sterkte en toonval der stem zich een beeld tc vormen van den spreker. Dc deelname aan dit experiment was enorm! Prof. Bühler ontving uit alle landen van Europa brieven, samen niet minder dan 3000. Prof. Bühler is nu met dc uitwerking van het studie-materiaal bezig. Langer haar. In Parijs klagen de kappers over het feit, dat de vrouwen heur haar laten groeien. Het schijnt, dat zij voor het onderhoud van een langere coiffure minder vaak de kappers noo dig hebben dan vroeger bij de shingle. Ruim 2000 bedienden zijn onlangs in het Seine de partement ontslagen. De Engelsche natuuronderzoeker professor Andrews heeft zich bezig gehouden met dc vraag hoeveel mieren tot een bepaalde mte- renstaat, behooren. HU liet een kleine mieren hoop uitgraven en naar zUn laboratorium brengen en begon de mieren te tellen. Hij stelde daarbij vast, dat deze kleine staat door vijf koninginnen werd geregeerd, onder wie ongeveer 25.000 mieren waren geplaatst. Niet afgehaald colli. Een gezelschap schoolkinderen is voor de Kerstdagen onder leiding van den directeur van het internaat naar hun ouders tc Londen gebracht. Een jongetje van 4 jaar kwam met een label, waarop zijn naam „Patricx Phil lips" geschreven stond. Er was echter nie mand aan het station om hem af te halen. HU is naar een kindertehuis gebracht, waar hij een prettige Kerstmis heeft gevierd. Tot op eergisteren avond had nog niemand naar hem gevraagd. Bij de jongste volkstelling in Frankrijk is gebleken, dat er 17 steden zün van boven 100.000 Inwoners; 39 met 50—100.000; 47 met 30- 50.000; 71 met 20—30.000 en 77 met 15— 20.000 inwoners. De steden boven de 100.000 inwoners zUn ln vologorde: ParUs. Marseille. Lvon. Bos-rieaux, Nice. Lille. Toulouse, Saint-Etienne, Nantes. Strasbourg. Le Havre. Toulon. Rouen. Nancy, Roubaix, Reims cn Clermont-Ferrand. ParUs telt 2.891.000 Inwoners. Een Amerikaansch mlillonair en groot vlieg enthousiast heeft een auto laten maken met een glazen dak, opdat hij de vliegtuigen even tueel kan zien, ook als hu in zijn auto zit. FINANCIEELE BERICHTEN TWEEDE DIVIDEND VAN DEN BERGH'S FABRIEKEN De Directie der N.V. Van den Bergh's Fa brieken deelt mede. dat zU heeft besloten over te gaan tot de tweede uitkeering over het boekjaar 1931 van 3 pCt. op de 6 pCt. cumulatief preferente winstdeelende aan- deelen A. cn B. INTERIM-DIVIDEND INCASSOBANK De Incasso Bank keert per 2 Januari ccn Interimdividend van 1 1 2 pCt. uit Het vorige jaar werd een interimdividend van 2 1 2 pCt. uitgekeerd cn een slotdlvidcnd van 31/2 pCt. Heel Weenen op de been. DeSilvesterbummel". (Van onzen Weenschen correspondent).

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 9