Het Hildebrand-monument. Het woord is aan... Onze inzameling voor het Crisis Comité. Wraak. Het Belangrijkste. 49ste Jaargang No. 14884 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 4 Januari 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per weck ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week ƒ0,05, per maand f 0.22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post 0.72'j-. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëNi5 regiIs 1 1 elke regel meer f0.35. Reclames ƒ0.00 per regel. Reductie bij abonement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60. elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog f.400.-. Duim f 250.-. Wijsvinger f 150.-. Elke andere vinger f 1 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100— Idem voor Abonnés op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-, Overlijden f600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Geen eenstemmigheid over de plaats tusschen B. en W. eenerzijds en het Comité en Prof. Bronner anderzijds. Kans dat het monument buiten Haarlem komt? Bij de behandeling van de gemeentebe- grooting is reeds door B. en W. medege deeld, dat er geen eenstemmigheid bestaat over de plaats waar het Hildebrand-monu ment moet worden opgericht. In 1914 was het zooals bekend is de bedoeling het monument bij hotel Roozen (thans hotel „den Hout op te richten, maar door den aanleg van den provincialen ver keersweg is die plaats thans niet meer be schikbaar. De adviseur der gemeente de tuinarchitect de heer Leon A. Springer, heeft zich uitge sproken voor de plaatsing van het monument aan het einde van de Dreef waar nu de kiosk staat. De ontwerper van het monument de heer J. Bronner, en het Hildebrand-comité hebben daarentegen een plek ten Zuiden van de Hertenkamp uitgekozen. Het comité heeft thans een uitvoerig adres aan den gemeenteraad van Haarlem gezonden waarin wij o.a. lezen, dat, nadat de eerstgekozen plaats niet meer beschik baar was, door B. en W. twee andere plaat sen in den Hout zijn aangegeven, waar vol gens hun meening het monument thans zou moeten komen. Deze twee plaatsen werden door het Comité en Professor Bronner als totaal ongeschikt verworpen, doch als een voor het monument geschikte plek werd aan gegeven, het ten Zuiden van de Hertenkamp gelegen grasveld. Over deze plaats zijn daarop eenige bijeenkomsten gehouden tus schen het Comité, een vertegenwoordiger van B. en W. en de hoofden van dienst van Openbare Werken, Politie en Hout en Plant soenen. B. en W. hebben, na een bezoek ter plaatse, in een schrijven van 7 Mei 1931 aan het Co mité medegedeeld, dat bedoelde plek niet beschikbaar kon worden gesteld, doch dat de aandacht werd gevestigd op een plaats naast de oorspronkelijke Dreef, waar door omlegging van den weg een kleine opper vlakte vrij zou kunnen komen. Hierop heeft het Comité, na overleg met Prof- Bronner, aan B, en W. medegedee'd, dat de thans aangegeven plek ten eenen- male ongeschikt was. en dat, wilde het mo nument in den Hout verrijzen, een andere plaats beschikbaar moest worden gesteld. Hierna is dóór den Burgemeester nog een poging aangewend om door een bespreking van Prof- Bronner met den heer Leon A. Springer een oplossing te vinden op de het laatst beschikbaar gestelde plaats, doch daal de ernstige bezwaren tegen deze plek niet ondervangen konden worden, geen resultaat worden bereikt. Ter toelichting van de bezwaren tegen de laatstelijk door B. en W. beschikbaar ge stelde plaats wordt door het comité het vol gende opgemerkt: Deze plaats mist voor een monumentale opzet als de onderhavige (een complex fi guren) ruimte en andere verdere eigen schappen; zij is in tegenstelling met de al lereerst toegezegde plaats, die een bekro ning van de Dreef was, zonder eenig nood zakelijk verband hiermede, zij is slechts een uitlooper van het groote grasveld voor het Paviljoen. De allereerst beschikbaar gestelde plek had een lengte van 85 M. waarmede bij het projecteeren van het monument rekening is gehouden, terwijl de thans aangeboden plaats in het gunstigst geval (wanneer de weg langs de Hertenkamp weder wordt om gelegd! 40 Meter beschikbaar stelt, absoluut onvoldoende voor het monument. De plaats mist plan en situatie en alle voordeelen o.a. den achtergrond van boomen en Herten kamp die de oude plek had en biedt daar voor in de p'aats een willekeurige situatie, geheel ongeschikt voor dit monument, met de electrische tram, die er langs ratelt, als achtergrond. Deze plaats zou voor een veel kleiner ge- denkteeken b.v. een Hildebrand-buste ge schikt zijn, voor een monument als het on derhavige is zij absoluut uitgesloten. Over de door het Comité en Prof. Bronner gewenschte plaats ten Zuiden van de Her tenkamp wordt opgemerkt: Hier is de situatie in groot verband, het monument wordt gedacht in de as van het Paviljoen: er is gelegenheid het van grooten en kleinen afstand te bezien: er behoeven geen boomen gekapt te worden en de om geving behoudt haar karakter van bosch. De bezwaren, tegen deze plek aangevoerd zijn. dat het doorzicht van Spanjaardslaan tot Paviljoen door het beeld van Hildebrand zcu worden verbroken, terwijl het verder ter plaatse te weinig in het oog zou vallen voor vreemde bezoekers van den Hout, Wat het eerste bezwaar aangaat, bleek bij opstelling van silhouetten op werkelijke grootte ter plaatse, dat slechts op één en kele plaats van misschien een halven meter breedte het doorzicht be'emmerd werd, zoo dat gezegd kan worden dat op deze plek het monument, het doorzicht absoluut niet be lemmert. Wat het afgelegene betreft, kan worden vastgesteld, dat ieder, die den Hout door komt. het monument onmiddellijk, van wel ke kant ook zal moeten zien. Het Comité meent dan ook. dat de door hem en Prof. Bronner gewenschte plek, nu de oorspronkelijk voor het monument be stemde plaats niet meer beschikbaar is, de eenige aangewezen plaats voor het monu ment is. Zoo deze of een gelijkwaardige plek niet beschikbaar gesteld zou kunnen worden, zou 't Comité zeer tot zijn leedwezen te rade moe ten gaan, om in verband met andere ge meenten. waar Nicolaas Beets gewoond heeft, aldaar het monument een waardige plaats te geven. Het Comité heeft de hoop en het vertrouwen, dat een dergelijke stap overbodig zal zijn. en Haarlem alsnog door het beschikbaar stellen van de gewenschte plek een zijner grootste burgers zal weten te eeren. Het comité wendde zich daarop tot den Raad met het verzoek het grasterrein ten Zuiden van den Hertenkamp voor het monu ment beschikbaar te stellen. Uit de stukken blijkt dat het plan van het monument aan de Dreef (waar nu de kiosk staat) van den tuinarchitect den heer Leon. A. Springer is. Bij het adres van het comité is een uitvoerige nota van Prof. Bronner ge voegd, waarin hij het plan van den heer Springer afkeurt en de keuze van het gras veld ten Zuiden van den Hertekamp aanbe veelt. Tegenover de meening van den heer Springer dal de Hout een bosch is en dat daarin geen monument behoort, merkt Prof. Bronner op: ..De Hout moge in aanleg ais bosch bedoeld zijn, deze oorspronkelijke De- doeling heeft in den loop der tijden al heel wat verloren en zal onherroepelijk nog meer verliezen. In den Hout staat ook reeds het monument van Lourens Coster". Ten Zuiden van den Hertekamp is zoo vervolgt Prof. Bronner de stilte en intimi teit die de „Camera" en de beelden behoe ven, er is gelegenheid het op grooter en kleiner afstand van alle kanten goed te zien. Er behoeven geen boomen gekapt te worden en de plek zal geheel het boschachtig ka rakter behouden. Het Hildebrandt-comité bestaat thans uit de heeren J. de Breuk Lzn., A. C. A. baron van Dedem, Mr. Julius Hoog en G. D. Gra- tama. Uit een onderhoud dat wij heden met mr. Hoog hadden bleek ons, dat er volledige overeenstemming bestaat tusschen het comi té en prof. Bronner. De plek die B. en W. aan de Dreef hebben aangewezen is absoluut on geschikt. Het terrein is veel te klein, zoo zelfs dat niet eens het geheele monument ge plaatst zou kunnen worden. Het monument bestaat uit de fonteinbak met de 8 figuren uit de „Camera", op den achtergrond het groote beeld van Hildebrand en op den voor grond de ban ken. Nu is er op deze plek geen eens gelegenheid om de banken te plaatsen. Achter het monument zouden boo men. geplant moeten worden, om de storende electrische tram aan het gezicht te onttrekken, maar wat men ook doet. men krijgt op oie plek geen geschikte plaats voor een greotsch monument. Het comité vertrouwt, dat de raad zich ver eenigen zal met- de keuze van het comité cn pr:f. Bronner en het grasveld ten Zuiden van den Hertenkamp zal aanwijzen. Anders zou maar daarmee bedoelt het comité geen dreigement een andere waardige plek voor het comité opgezocht moeten worden. Het geldt hier toch een Nederlandsche hulde aan Hildebrand. die te Leiden gestudeerd en in verschillende plaatsen als predikant ge arbeid heeft. o.a. te Heemstede. Prof. Bronner was zoo vernamen wij tenslotte aan zijn monument flink opge schoten. Nu er evenwel onzekerheid is waar het zal komen, heeft hij zijn arbeid voorloo- pig weer gestaakt, Als er eenstemmigheid over de plaats is. heeft men zekerheid dat nol binnen twee jaar op de aangewezen plek staat. De heer Springer, oud-adviseur van den Hout en jurylid van de prijsvraag voor het Hildebrand-monument, schrijft in de N, R. Cl. o.a.: Toen in 1913—1914 de prijsvraag uitge schreven werd, was als voorwaarde gesteld, dat liet monument moest komen op het his torische plein tu^chen einde Dreef cn Buitensociëteit. Erfo. het moest zijn in over eenstemming met de plaats en omgeving: aan de Westzijde het Hotel Schollen en an dere hulzen, zuidelijk het sociëteitsgebouw tot achtergrond, oostelijk beplant open terrein met muziektent, daarachter Hertenkamp. Het vormt dus een overgang van stad en bosch. Bovendien waren er dertyds de stoom tram en de paardentram. Het was toen een even druk punt ais nu, vooral des Zondags als in de nabijzïjnde muziektent een concert gegeven werd. In den tijd van Hildebrand en zelfs vroeger was het evenmin een rustig hoekje. De ontwerpers wisten dus. in webk: omgeving het monument bij plaatsing zou komen, en dienovereenkomstig is het ont werp van Jan Bronner, thans prof. Bronner dan ook gemaakt. A. J. Cummings Ik ben een beetje sceptisch gestemd over het gezegdedat de historie zich herhaalt. In werkelijkheid herhaalt de historie zich slechts ten halve. Veel vati de blunders, in den grooten oorlog begaan door antieke generaals en afgetreden-paadjes-loope.ndc staatslieden waren het gevolg van den waan dat wat vroeger gebeurd was opnieuw zou gebeuren, altijd weer op dezelfde manier. De problemen van heden kunnen niet door één enkele natie opgelost icorden, ook niet voor zichzelf alleen. Zooals die van 1830. De problemen van heden kunnen alleen door weloverlegde samenwerking der naties wor den opgelost. Nu gaat het toch niet aan thans te beweren dat het monument een rustige omgeving noodig heeft. Ware de oorlog er niet tusschen gekomen, het monument zou er staan en het verkeer zich daarnaar geregeld hebben. Bovendien zijn de beide trams daar reeds sinds jaren niet meer. Het is dubbel te be jammeren, dat het bureau van openbare wer ken bij de veranderingen der wegen er niet op gerekend heeft, dat de kwestie van het monument te eeniger tijd weder ter sprake zou komen. Evenwel, er blijf: oldoende ruim te over om het monument te plaatsen en zoo, dat het bij de omgeving, die nagenoeg onveranderd is. past. Wat nu betreft de plaats, door prof. Bronner thans aangegeven, deze acht ik heel verkeerd. Beziet men zijn plattegrond, dan zijn stand beeld cn fonteinbak gescheiden, doch verbon den door breede paden, omzoomd door heg gen. Een dergelijke aanleg past absoluut niet in de omgeving- en zou het geheele doorzicht van de verlengde Spanjaardslaan bederven, zeLfs al zouden de heggen niet aangebracht wor den. Ik kan mij voorstellen, dat prof. Bronner zijn schepping in een boomrijtke omgeving wil hebben, maar dan had hij een ander ont werp moeten maken. Bovendien, de Hout is geen park waar dergelijke zaken passen. Het grafmonument voor Laurens Koster is ook zulk een misstap geweest, doch doet door zijn plaats minder kwaad. De Hout moet een rustig en onopgesmukt, bosch blijven in den geest, waarin J. D. oZcher Jr.. den Ouden heeft met zijn fraai geboomte geen versier- Hout heeft veranderd. De Haarlemmer Hout selen noodig. Dergelijke zaken als het monu ment al zijn deze nog zoo mooi, doen er schade aan. Het Hildebrand-monument is ontworpen voor het bedoelde plein en omgeving, ook historisch daarvoor aangewezen en moet dus op het plein komen. Ergens anders, maar ook in den Hout, zou het niet kunnen. Hel past daar, waarvoor het ontworpen is. Hebt gij reeds uw bijdrage aan ons blad gezonden voor het Comité tot Bestrijding van de gevolgen der werkloosheid te Haarlem? Het nieuwe jaar is een mooi moment om dit te doen. of opnieuw te doen. Ook giften voor het Nationaal Crisis Comité worden nog gaarne door ons verant woord en doorgevoerd en in verband daar mede verzoeken wy den gevers duidelijk te vermelden, voor welk comité hun gave be stemd is. Daarbij merken wij op. dat wij prin cipieel, dezen regel volgen: giften uit Haar lem worden, wanneer niet speciaal anders wordt verzocht, ten behoeve van het Haar- lemsche Comité geboekt, giften van lezers buiten Haarlem woonachtig worden geschre ven op rekening van het Nationaal Comité. Tenzij zending aan het Haarlemsche utidruk- kelijk is voorgeschreven. COMITé TOT BESTRIJDING VAN I)E GEVOLGEN DER WERKLOOSHEID. Het Comité bericht met dank de ontvangst van de volgende bijdragen: Personeel Franken's Broodfabr. f 33.65: Leerl. M. T. S. f 112.47; mevr. F. J. v. V. f 5; J. Th. J. H. f 25: E. F. v. d. B. I 50: Mr. W. C. K. f 50; Mr. A. S. Jr., f 25.—. mej. M. de L. f 10.— Inschrijvingen: Alg. Noord Holl. Mij. v. Lev. f 300. A. W. L. f 10. Wed. J. B. f 10. Wed. .1 B f 2. Wed. B H. gcb. H f 2.50, P R. f 10. J v. d. H. f 10. Past. J. L. f 25. Cath. F. f 0.50; C. S. f l. R.-K. Kraamverz. f 2.50: Wed. J. B. Szn. f 2.50; J. C. S. f 2.50, W. de J. f 2.50. Wed. J. J. S. f 3. M. S. f 5. A. A. v. W f 10. Mej. W. C. J. B. f 10. J. A. F. f 25. P. H P. H. S. f 25, Mrs. A. H. J. M. en L. V. H. f 25. AUTOBUSSEN. DE BROCKWAY GEEN VERGUNNING VOOR HET TRAJECT HAARLEM—SANTPOORT. De Haarlemsche Brockway Bus Maatschap pij had aan Gedeputeerde Staten vergunning gevraagd voor het instellen van een autobus lijn HaarlemSantpoort, Ged. Staten hebben die aanvraag afgewe zen uit de overweging, dat op dit traject door de bestaande verkeersmiddelen (spoor, tram en autobus) voldoende in de behoeften voor zien wordt. Nu tobben wij dus weer met duurder benzine, Al zijn we ook reeds zoo armoedig van bloed. Men vraagt ons weer meer, 't is een zware beproeving Voor ons licht ontvlambaar benzinegemoed, Het scheelt ons, wanneer ik het zoo eens mag zeggen. Per borrel benzine een stevige slok. 't Komt neer op een stijging van honderd procenten, Dat is een verhooging die klinkt als een kloK- De fiscus knijpt toe, en een scheutje benzine. Druipt neer uit den bijna verdroogden citroen. En droevig betaalt de benzinegebruiker, Want wat kan de stakker er verder aan doen. Welaan dan, gij mede benzineverbranders, Ik roep u te hoop tot een krachtig verzet. Men haalde te ver ons het vel over d'ooren, Men zal ons niet temmen in naam van de wet. Ik geef u het voorbeeld, de fiscus zal zeker Uit mij de benzine milllocnen niet slaan, Ik heb mijn sigarenaansteker verloochend En steek weer mijn rooktuig met lucifers aan. P. GASUS. 1 In de Berlijnschc „voorstad" Buckoiv-Ost, werd in de Rudowcrstrapse een gat ontdekt in de afsluiting van een kabelschacht. Bij onderzoek bleek, dat cr van hieruit de aftak king op de?i lijn KonigswusterhaüsenPaleis van den Rijkspresident, ivas gemaakt dat hier een communistische microfoon inge schakeld wasdoor middel waarvan de rede van Von Hindenburg gestoord xoerd. Ttcce telegraafbeambten werden gearresteerd. Eén van beidoji heeft men intusschen weer vrij moeten laten. RIJWIELPLAATJES VOOR T.BC.- BIISTRIJDING. AMSTERDAM. 4 Jan. De Vereenigïng tot Bevordering der Belangen van T.B.C.-Patiën ten in Nederland. Secretariaat, Vrccdewcg 5, Amsterdam deelt door deze mede. dat de in zameling tot op heden 4000 KG. heeft opge leverd. HOE GANDHI GEARRESTEERD WERD. Hij glimlachte en zweeg. PATEL RICHT ZICH TOT HET VOLK. BOMBAY. 4 Januari (Reuter). In het be velschrift tot inhechtenisneming van Gandhi wordt gezegd, da*, voor deze arrestatie goede en voldoende redenen bestaan. De aankomst, van zes politiemannen met een commissaris aan het hoofd Teroorzaakte groote beroering. Gandhi stond 's nachts om drie uur op. las hot arrestatiebevel cn gaf zich glimlachend, zonder een woord te spreken, over. Het was namelijk don dag van zijn stilzwijgen. Allen die Gandhi volgden, vooral luid wce- nende vrouwen en ook zijn eehtgenoote, smeekten den commissaris, dat zijn eehtge noote met hem naar de gevangenis zou wor den gebracht. Gandhi zelf scheen zeer kalm te zijn en werd per auto weggevoerd onder de kreten der Nationalisten. Hij werd naar de Yrwada-gevangcnis over gebracht te Poona waar ook Patel is opge sloten. Patel heeft voordat hij vertrok een bood schap gericht tot het land waarin hij zegt: Het zal een hardnekkigen oorlog zijn. zonder genade, maar ik vertrouw cr op. dat de natie tot de hoogste offers bereid zal zijn in den volmaakten geest van het niet-gebruiken van geweld. Patel heeft tot zijn opvolger als voorzitter van het Congres benoemd Baboe Rajendra- nath Praoad. Gandhi gcarrcsleerd. Thans hard tegen hard (3e blad. Ie pag.) Dc Japanncczcn bezetten Tsjintsjau. (3e blad, le pag.) Hoe Gandhi gearresteerd werd. de blad, le nag Debat P. J. Schmidt -L. de Visser. Het ver schil tusschen links-socialist cn commu nist. (le blad, 2e pag.) Belastingverhooging te Rotterdam. (le blad. 2e pag.) Siameesche conclusie over het ongeluk met de „Ooievaar". (le blad. Het Hildebrand monument. (le blad, le pag.) ARTIKELEN, ENZ R. P.: Verwarring. (le blad. le pag.) (Laatste berichten 2e pag. le blad.) HAARLEM, 4 Januari. Verwarring. Bij den aanvang van 1932. met de Herstel conferentie en de Ontwapeningsconferentie vlak voor den boeg, ziet de positie er bij de vier meest-belanghebbende groote mogend heden aldus uit: Duitschland kan voorloopig geen cent meer betalen, hetgeen door de experts-conferentie te Basel is bevestigd. Frankrijk tracht, al moet het dan wel In een uitstel toestemmen, nog steeds het onder ste uit de kan te halen en zelf de leiding van zaken te houden. Amerika, de groote crediteur van Europa, doet alsof het niets met de onderhandelin gen te maken heeft en zichzelf in alle om standigheden zal kunv *-~dden. Engeland, door het "t van Westmin ster feitelijk van zij- re beroofd. met een opstand in Indië k voor zich, terug gezakt op het tweede plan. voert een misluk kende tarievenpolitiek, „werpt boomerangs", cn toont op het moment het duidelijkst hoe de algemeene toestand er uit ziet: Verwar ring overal. Een typisch voorbeeld geeft het ceval met het reuzenschip van de Cunard Line De maatschappij heeft, gedwongen door de tijdsomstandigheden. den bouw stopgezet. Dit ls eer. zware slag voor den Britschen trots, omdat het ..de grootste mailboot ter we reld" zou zijn. Het schijnt bijna kinderachtig dat dergelijke Amerlcanlsmcn nog een be langrijke rol zouden kunnen spelen in den hoogst ernstigen toestand van dezen tijd. nu in de meeste landen volkomen beseft wordt dat wij blij mogen zijn als een revolutie- of een oorlogsramp, Ja als de ineenstorting van Europa wordt afgewend. Maar een wolk zoo als het Engelschc. dat een lange periode van welvaart en wereldmacht achter zich heeft, kan maar niet zoo spoedig aannemen dat de schoone dagen van Aranjuez voorbij zijn. Dc openbare mccning oefent derhalve pressie op parlement en regeering uit. om gelden te vo- teeren om dat reuzenschip af te bouwen. Ramsay MacDonald laat daarop weten dat de moeilijkheid niet in don afbouw zit. maar in het. feit dat dc Cunard Line geen kans ziel dit schip te laten rendeeren als zij het in de vaart brengt. Iels dat wij hier al lang begre pen hadden, gezien de algemeene malaise in de scheepvaart en het feit. dat talloozc sche pen zijn opgelegd, maar dat een deel der En gelschc pers als „een sensatlonecle onthul ling" ontvangt. Typeerend bewijs van totaal gebrek aan Inzicht in den toestand. Even merkwaardig maar als verschijnsel meer verheugend, ls het feit dat een der voornaamste „press-lords". Lord Rothermcre. eigenaar van de Daiiy Mail. Evening News. Weekly Despatch enz die met zijn volksbla den oen ontzaglijken invloed op de openbare meening uitoefent, op Nieuwjaarsdag plotse ling totaa'. overstag is gegaan. Hij laat al zijn imperialistische theorieën blijkbaar op slag varen, en verklaart, tot stomme verbazing van zijn tegenstanders, dat hij niets liever wil dan internationale samenwerking. Econo mische nood is geen nationale zaak. zegt hij. Frankrijk en de Vereenigde Staten zijn er, ondanks hun tariefmuren en gouden barriè res. niét in geslaagd de wereldcrLsls buiten hun grenzen te houden. Economisch natio nalisme dat hij zelf in zijn bladen steeds hardnekkig verdedigd heeft is nu ineens ..een der primaire oorzaken van de wereld crisis". Natuurlijk, natuurlijk! De huidige in dustrie, met haar hooge productie-capaciteit is als een motor ploeg, die met voordeel op een klein bouwland gebruikt kan worden. Het terrein van de wereldmarkt is in kleine lanjes verdeeld door tariefmuren. Als de be schaving wil gedijen, moeten die gesloopt wordenenz. Wat gaat dc Engelsche conservatieve 'z.g. Nationale» regeering. die deze maand haar definitieve houding moet vaststellen, nu eigen lijk beginnen mot haar enorme meerderheid in het Lagerhuis? Geen doorzetting van de tarievenpolitiek, die telkens représailles van andere landen uitlokt en waarvan men tot dusver geen voordeel heeft? Geen conserva tief beleid?"Wat dan? MacDonaid's persoon lijke kansen schijnen weer wat te stijgen. Gaat hij een eigen bewind voeren, een soort verkapte dictatuur, met zijn zonderlinge meerderheid van clkaar-bestrijdende conser vatieven cn verkleurde liberalen? Is hij daar sterk genoeg voor? Het zal moeten blijken of de groep grijs aard-, die de Engehehe regccring vormt, cn Ywaarbij er nogal wat zijn die in de laatst^

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1