Cl „ARNHEM STADSNIEUWS HAARLEM'S DACBLAD MAANDAG 4 JANUARI 1932 SOCIËTEIT „TROU MOET BLYCKEN". DE JAARZANG. Volgens de aloude gewoonte heeft de Fac tor van de Sociëteit „Trou Moet Blycken" de heer J. Gruno, op 1 Januari in tegenwoor digheid van Hoofden en leden In het Socië teitsgebouw de door hem vervaardigde „Jaarzang" voorgedragen. Wij doen uit dezen zang hier eenige grepen. Na den gewonen „Heilwensch van den Knegt" brengt de dichter hulde aan de na gedachtenis van den overleden keizer, den heer Vincent Loosjes en den heer Haitsma Muiier. Aan wijlen den heer Loosjes worden de volgende regelen gewijd: „Toen Trou moet blycken U tot keizer heeft verkoren. Stond gij nog, Vincent Loosjes, in uw volle kracht, Nu wordt door ons met smart de droeve dag herdacht, Dat stad cn sociëteit voor altijd U verloren. Voor uwe vaderstad streedt gij uw gansche leven, Aan „Trou" waart gij met heel uw hart en ziel verknocht,- Uw taak hebt gij vervuld tot aan uw laatsten ademtocht, Aan ons uw raad cn trouwe vriendschap steeds gegeven. Bedroefd staan we aan uw graf, nu kunt ge ons niets meer schenken, Maar de herinnering blijft aan wat gij hebt gedaan; Geen tijd verwischt uw beeld, 't blijft in ons hart- bestaan. Met weemoed en met eerbied zullen we U gedenken". Hierna wordt herinnerd aan de uitbarsting ▼an den Merapi: „Hoe heerlijk was 't, dat in die droeve dagen, En Insulinde èn Holland hulpe bood; Met 't arme volk den zwaren last wou dragen, En redding bracht in d'allergrootsten nood". En wat den binnenlandschen toestand ln Indië betreft: Nederland kan niet geöoogen. „dat Moskou's hand het huis dat wij bouw den, vernielt". „Maar blijft 't gezag aan ons dan hebben wij ook plichten, Dan reik' men den Javaan een trouwe vriendenhand, Dan zij het onze taak 't bewind zoo in te richten, Dat hij t niet voelt als boel, maar als een zachten band. Slechts als er chaos dreigt, is 't tijd om te regeeren Met sterke, straffe hand; maar steeds met groot beleid; Dan moet 't Maleische volk tot eigen welzijn leeren, Dat ook zijn voorspoed slechts in orde goed gedijt. En moog de wijze spreuk die Hooft eens heeft geschreven, Voor 't schoone Amsterdam, op d' oude Spinhuispoort, Ook gelden voor den man, die nu tot vorst verheven, Het rijke land behcerscht. lHij spreke dan het woord: „Schrlck niet: ick wreeck geen quaedt: maar dwing tot goedt: Straf is mijn handt; maer lleflyck myn gemoedt". De dichter drijft dan den spot met eenige dingen van den dag: het stinken der grach ten, de puzzle-manie, het gesol met dc schoonheidskoninginnen. Hulde wordt gebracht aan hetgeen Neder land presteerde op de Koloniale Tentoon stelling te Parijs en aan de energie waar mede na den noodlottigen brand, die zooveel kunstschatten vernielde, binnen veertig da gen hersteld werd, wat eerst onherstelbaar scheen. Het St. Elisabeths Gasthuis vierde een ju bileum: het werk van mannen als de docto ren Kersbergen en Westerman zal nooit ver gaan. Diep moet de ramp van de „Ooievaar" be treurd worden, maar dat neemt niet weg, dat het vertrouwen in de vliegkunst toch onge schokt bleef. Hulde wordt gebracht aan de nagedachtenis van groote overledenen in buiten- en binnenland: Edison, Wegener, Nolens, Schafer, Treub. Tal van onderwerpen komen hierna nog aan de orde. In de eerste plaats de ontwape ning: „Ach, wanneer komt de tijd, dat men geen grens zal schenden. Dat volken broeders zijn en dat men walgt van strijd. Geen land meer wordt verwoest door ruwe oorlog.sbcnden, En men geen menschen meer als vee naar 't slagveld leidt!" Koning Alfonso heeft afstand gedaan van de regcering, maar daarmede is in zijn land toch de rust niet gekomen. En in Italië dweept Mussolini met vredesdroomen „wijl hij den bodem van de schatkist ziet". De vrijheid, die in Rusland steeds tot een last was, is daar onder het tegenwoordig régime „ook nog een ongenoode gast". „Geweld alleen heerscht er in deze streken: Door dwang wordt men tot werken aangezet, Maar zal het volk niet zelf de boeien breken, Zal het steeds buigen voor de ijzeren wet?" Het zijn thans booze tijden: zelfs in het rijkste land ls gebrek aan werk. Het Engelsche pond heeft een deel van zijn oude waarde verloren. Maar het Engelsche volk stelt zich te weer. Het „vergeet zijn veeten om voor 't vaderland te strijden". „In Duitschland is de nood zeer hoog gerezen. Er is geen werk en zwaar drukt de oorlogsschuld: Het arme volk leeft nu in duizend vreezen; Te loor gaat eindlijk t lang beproefd geduld. Geen eenheid heerscht er bij de Duitsche stammen: Looft hier men Hitier, daar wordt Marx vereerd, Zoo moet er wel een woeste strijd ontbranden, Die dan misschien 't geheele land verheert". „Zal *t aan den wakkren Brüning nog gelukken, Met hulp van d'ouden, fieren president, De twisten en de tweedracht t' onder drukken, Waardoor men slechts de eigen landen schendt?" Betere tijden hadden misschien kunnen aanbreken als Hoover's plan geslaagd was en „Frankrijk niet zijn loon gevraagd had". „Maar Shylock eischte 't pond. Geen smeeken en geen klagen Kon Gallic vcrteed'ren". Met een lofzang op „prachtig Kennemer- Iand" en op Haarlem, de „stad van bloe menweelde" eindigt de Factor. KINDERMATINéE VAN HAARLEM'S TOONEEL Zaterdagmiddag bood de Tooneelvereeni- ging „Haarlem's Tooneel" meer bekend onder de initialen H- T. aan de kinderen der leden in den Schouwburg aan den Jans weg een aardige cn zeer geslaagde matinée aan. Dit goede resultaat stond eigenlijk al bij voorbaat vast, daar men zich de medewer king had weten te verzekeren van de jeug dige leerlingen van mcj. Cor Tevcs en van den bekenden goochelaar en poppenkastver- tooner Henri Nolles. Als slot stonden er eenige films op het programma, waarvan één helaas door een defect niet vertoond kon worden. Maar dit was dan ook de eenige schaduw die op den middag geworpen werd en de voorzitter, de heer Ant. Meyer, die den middag geopend en de T. T.-jeugd veel genoegen gcwenscht had, kreeg dubbel en dwars zfjn zin. De zang- cn dansspelletjes hadden zeer veel succes en het moet dan ook gezegd wor den dat zij aardig werden uitgevoerd, vooral die waar wat actie in zat, zooals de „Ver keersagent" cn „Pa ik wil een voetbal". Bij de dansspelen had de heer J. v. d. Wateren de leiding. En dan het eerste bedrijf van „Sneeuw witje". waarmede de middag geopend werd, met die aardige entrée van de dwergjes! De goocheltoeren van den behendigen en grappigen goochelaar vielen zeer in den smaak, vooral ook omdat zooveel kinderen de gelegenheid kregen, een werkzaam aandeel te nemen in de goochelarij. De klap op de vuurpijl was wel die be schaafde poppenkastvertooning. waarin Mickey Mouse, de beroemde, onder de zin spreuk „wie niet sterk is moet slim zijn" triomfen vierde. Zoowel de kinderen als het bestuur van H. T. kunnen met voldoening op dezen pretti- gen middag terugzien. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Laat uw Mantel in een Croene of Bruine Modekleur verven. J. LOTTGERING, Gr. Houtstraat sa Tel. 10771 Tijdelijk 20 pCt.kor ting op alle SIOOMGOEDEREN DE PROPAGANDA AVOND VOOR DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE. SAMENWERKING TUSSCHEN VERSCHIL LENDE VEREEN 1GINGEN EN PARTIJEN. Op voorstel van de afd. Haarlem en Om streken van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede werd dezer dagen een voorberei dende vergadering belegd met de afgevaar digden der daartoe uitgenoodigde pacifisti sche vereenigingen in Haarlem (Der Jonge ren Vrees Actie, Alg. Ned. Vrouwen Vredes- bond, Kerk cn Vrede, Intern. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid. Nooit-Meer-Oorlogs- federatie, R.K. Vredesbond), de zes groote politieke partijen in Haarlem »R.K Staats partij, AR. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje", C. H. Partij, Sociaal Dem. Arb. Par tij, Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond, Vrijz. Dem. Bond) en het Departement Haar lem der Maatschappij tot Nut van het Alge meen, teneinde, met terzijdestelling van verschillen in zienswijze omtrent Vrede en Ontwapening, gemeenschappelijk een groote bijeenkomst te organiseeren tegen het ein de van deze maand, waarop een zestal, in onderling overleg gekozen sprekers van ver schillende levensrichting het woord zou voe ren ten gunste van een welslagen der Ont wapeningsconferentie. Ter vergadering zou dan een resolutie kunnen worden aangeno men, welke ter kennis van de Ontwape ningsconferentie en van onze gedelegeerden aldaar, zou worden gebracht. De besprekingen, welke een zeer bevredi gend verloop hadden, konden slechts een voorloopig karakter dragen, daar de afge vaardigden. welke slechts ter oriëntcering aanwezig waren, uiteraard geen mandaat hadden. Niettemin werd reeds een commissie van uitvoering samengesteldd die, zoodra de finitieve toezegging tot medewerking van de respectievelijke vereenigingen en partijen is ontvangen, onverwijld tot organisatie der bijeenkomst zal overgaan. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De agenda voor de' 88ste vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, te houden op Dinsdag 5 Januari 1932, des namiddags te 7 1/2 uur in het gebouw der Kamer, luidt: 1. Opening. 2. Installatie nieuw gekozen en herkozen leden. 3. Verkiezing algemeen voorzitter. 4 Verkiezing voorzitter afdeeling Grootbe drijf. 5. Verkiezing voorzitter afdeeling Kleinbe drijf. 6. Verkiezing plaatsvervangende voorzit ters afdeelingen Grootbedrijf en Kleinbedrijf. 7. Verkiezing leden vaste commissies. 8. Notulen. 9 Ingekomen stukken. 10. MededeeÜngen. 11. Bespreking voorstel-Gunters inzake re geling vacantie. 12. Rondvraag. 13. Besloten vergadering. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Een polls der LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ ls een waarborg voor het welzijn van Uw gezin. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Konings, M. van Heemskerkstraat 34, arm bandhorloge: van Halst. Oranjestraat 177, boordje; Logman. Stormstraat 3, bril in étui; Bos, Saenredamstraat 12, kinderbeursje; Moog Tulpenstraat 34 zwart, étui voor pijp; Van Drongelen, Oranjestraat 108. hand schoen; Veltkamp, Oostvest (woonschip 2054) idem; Glysteen, Geweerstraat 42, idem; Vo gelslang, Groote Houtstraat 28, idem: Van Waard, Spaarnhovenstraat 5, idem; Quint, Brcestraat 12, idem; Ekenhout, Van Mee kien- burgstraat 10, idem; Van der Horst. Rijn straat 32. idem; van der Linden, Riviervisch- markt 7. horloge; De Jong. Julianapark 4. hangslot Reuss, Zijlstraat 71, kat; Lange veld Damiatestraat 4. R.K. Kerkboek; Jansen, Sterreruboschstraat 62, oorbel; Kruyer, Leid- schestraat 29, pantoffel; Garf, Kleverpark weg 35, por tem. met inhoud; Velthuis, Kas tanjestraat 30, idem; Wit, Nassau straat 6, idem; van Wijk, Zuidpolderstraat 62 rood; rozekrans; Molenaar, Rijksstraatweg 191, ring; Huigen. Oostvest (woonschip Maca), rijwiel belastingplaatje; Otten. Jacobstraat 21 autoslinger; Dekker. Reitzstraat 72, sleu tels; Boon. P. Kiesstraat 18. kindertaschje. Klumper, Leidschevaart 398, tasch met boeken. Bureau van politic Smeejestraat 9, damestaschje; Wesselink, Amsterdamsche vaart 218, vulpenhouder. NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over December 1931—1930. Aantal behandelde posten 1)880 (v. j. 14752). Aantal inlagen 7238 (v. ,j. 9208). Aantal terugbetalingen 4642 (v. j. 55441. Ingelegd f 424.519,98 1/2 (v. j. f 533.253,52). Terugbetaald f 547.055.9 (v. j. f 746.591.65 1/2). Minder ingelegd f 122.535,91 1/2 (v. minder f 163.338,13 1/2). Aantal nieuwe boekjes 152 (v. j. -65) Aantal afbetaalde boekjes 197 (v. j. 212». Spaarbusjes op 31 December 1931 in om loop: 3502. Geledigd in December 1931: 405 busjes met totaal f 5.194.66. Aantal kluisloketten verhuurd op 31 De cember 1931: 318. EXAMENS. Geslaagd is voor het Mercurius examen in de Engelsche Handelscorrespondentie onze stadgenoot de heer M. Schnitger. SPAARBANK N. O. G. De Onderwijzers-Spaarbank van het Neder- landsch Onderwijzers Genootschap keert over 1931 een rente uit van 4,2 pet. SCHEEPVAARTBERICHTEN Ariadne 2 v. Amsterdam n- West-Indië. Blommcrsdijk 2 v.m. tc Boston, Rotterdam naar Norfolk. Bodegraven 31 v. Tocopilla n. Arica. Delftdijk 2 v. Rotterdam n. San Francisco, Kernland 31 v. Las Palmas, Amsterdam naar West-Afrika. Helder 31 te Valparaiso v. Amsterdam. Kota Inten 2 v. Rotterdam naar Hamburg. CrIJnssen, 2 v. Amsterdam n. Hamburg. Folydorus 1 8 u. 27 m. 100 mijl Z.-West van Fishguard, Liverpool n. Houston. Tiberius 31 te Kingston (J.) v. Amsterdam. Ulysse 1 12 u. 43 m. B0 mijl Z.-West van Land's End, Amsterdam n. Curacao. Aludra 3 5 u. v. Buenos Ayres to Rotterdam verwacht. Amstelkerk 2 v. Amsterdam n. West-Afrika. Aleinous te Amsterdam V. Batavia. Ahbekerk 20 v. Genua. Rotterdam n. Japan. Aldabi 31 v. Rio de Janeiro. Buenos-Ayres naar Rotterdam. Flandria 1 11 u. v. Montevideo, Amsterdam naar Buenos Ayres. Heemskerk 2 v.m. te Rotterdam v. Durban Jacatra p. 1 17 u. Finisterre, Rotterdam naar Batavia. Kota Agoeng 31 te en 1 v. Port Soedan, Ba tavia naar Rotterdam. Kota Nopan 1 v. Singapore, Batavia naar Rot terdam. Kota Pinang 1 2 u. te Bremen, Hamburg n. Rotterdam. Kota Radja p. 1 14 u. Point de Galle. Rotter dam naar Batavia. Maaskerk 1 v. Lagos, West-Afrika n. Am sterdam. Oranje Nassau 31 19 u. v. Paramaribo n. Madeira en Amsterdam. Patria 2 11 u. v. Port Said, Batavia naar Rot terdam. P. C. Hooft 31 v. Genua, Amsterdam naar Batavia. Poelau Bras 31 te Belawan Deli v. Batavia. Randfontein 2 v. Durban n. Lorenco Marques Simon Bolivar 1 v. Amsterdam n. W.-Indië Siantar p. 31 23 u. Kaap del Arml, Batavia naar Rotterdam. Sibajak 1 17 u. v. Southampton, p. 2 19 u. Ouess&nt, Rotterdam n. Batavia. Siaoe 31 v. Belawan Deli naar Batavia. Tjibadak 30 v. Batavia n. Hongkong. Tolamor 2 te Amsterdam v. Puerto Barris. Tapanoeli 2 14 u. to Belawan. New-ïork n. Java. Tajandoen 2 v. Batavia n. Amsterdam. Tosari p. 31 15 u. Gibraltar, Rotterdam naar Batavia. Titus, p. 1 15 u. Azorcn, Amsterdam naar West-Indië. Van Rensselaer 2 17 u. te Havre verw.. 4 8 u. v. Paramaribo te Amsterdam verwacht. Waal kerk 1 te Antwerpen, Beira n. Rotter dam. Westerkcrk p. 1 Perl in. Beira n. P. otterdam. Van Houtsz. 30 te Hongkong v. Kobe. Tjinegara 31 v. Shanghai n. Hongkong. RADIO-PROCRAMMA DINSDAG 5 JANUARI. HAMBURG 372 M. 610 Populair concert: 10.20 Gramofoon- muziek. 11.50 Idem. 6.50 Kamermuziek. 9.50 populair concert LANGENGERG 472 M. 6.25 Gramofoonmuziek. 1! 50 idem 12.25 Middagconcert o.J.v, Wolf. 4.20 Vesperconcert. 7.20 Concert o.l.v. Wolf. HILVERSUM 1875 M. 8.00 A.V.R.O Tijdsein en gramofoonmuziek. lO.OOMorgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Mevr. Nanny Wolf—Kaufmann: Kook- praatje. 11.— Solistenconccrt. 12.00 Tijdsein en gramofoonmuziek. 1230 Omroeporkest o.l. v. Nico Treep. 2.Rustpoos voor het verzor gen van den zender. 2.30 Gramofoonmuziek. 4.30 Radio Kinder koorzang o.l.v Jacob Ha mel. 6.30 Cyclus o.l.v. Casper Höweler. 5.— Gramofoonmuziek. 5.30 Uitzending uit Res taurant „Haeck" Den Haag. 600 Concert door Hongaarsch orkest o.l.v. Pali. 6.30 Cyclus vervolg. 7 00 Prof. Dr- D. Cohen „Het Joodsche Nationaal Fond cn Zionisme". 7.30 Engelsche les. 8.00 Tijdsein en Omroeporkest o.l.v. Nico Treep 9.00 Radio tooneeltje. 9.20 Kovacs Lajos en zijn orkest. 9.45 Louis Noiret. 10.00 Vaz Dias. 10.15 Kovacs Lajos. 10.30 Louis Noiret. 10.45 Kavacs Lajos. 11.00 Gramofoon muziek. HUIZEN, 298 M. 8.00 K.R.O. Morgenconcert. 10.00 Gramo foonmuziek. 1130 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Tijdsein en Politieberichten. 12.15 KRO- trio v.l.o. Piet Lustenhouwer. 1.45 Gramofoon muziek. 2.00 Vrouwenuurtje 3.00 Knipcursus. 3.30 Cursus hoedenmaken. 3.45 Knipcursus voo rgevorderden. 4.00 Rustpoos voor het ver zorgen van den zender. 4.30 Paedagogisch sonatencyclus. 5.30 Kunstenscmble o.l.v. Piet Lustenhouwer. 6.40 een Praatje over de Sia- gersvak- en Middenstandstentoonstelling 1932. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.10 Dr. L H. M. Berger, „de verhouding der ouders tot el kaar in haar beteekenis voor de opvoeding. 7.30 Politieberichten. 7.45 Verbonds radio kwartiertje. 8.00 De Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneej". orkest o.l.v. Johan Gerritsen. In de pauze Persberichten van het Persbureau Vaz Dias. 1100 Gramo foonmuziek. KALUNDBORG, 1153 RL 11.20 Kunstensemble 2.00 Concert. 9.20 Con cert door het Omroeporkest o.l.v. Emil Reesen. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Orgelrecital. 1.20 Populair concert. 2.25 Gramoioonmuziek. 4.20 Concert. 7.40 concert o.l.v. Leslie Woodgate. 9.40 Concert door het B.B C.-oikest. BRUSSEL, 509 M. 12.35 Gramofoonmuziek. 6.50 idem. PARIJS, 1725 M. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.25 idem. MILAAN, 501 M. 405 Gramofoonmuziek. 4.15 Populaire mu ziek. 8.20 Symphonieconcert. ROME, 441 M. 4.50 Vocaal en instrumentaal orkest. 8.20 Cor.cert. WARSCHAU, 1411 M. 4.55 De Philharmonïe van Warschau. 7-35 Omroeporkest. 10.10 Dansmuziek. BERLIJN, 418 M. 8.30 Concert. PARIJS EIFFEL, 1446 M. 8.20 Concert. WEENEN, 517 M. 9.25 Dansmuziek. FEUILLETON „Ja", zei hij, „gemeen van jullie, om in je vacantie ons na te doen", zei hij. „heb ik toch laatst een geval mee gehad. Kwam ik aan een soort vlllatje", zei hij, „vroeg ik een kleinigheidje voor een arme man en zoo, 't gewone smoessie, dee >me een meisje open niet 't meissie maar de dochter", zei hij, „zei ze haha kom u binnen riep ze d'r moeder d'r bij riep der moeder me ook binne zatte rtie alledrie binne vroege ze me of ik trek had in e koppic thee. Zee 't meisje, of ik e glaasje van dit of van dat cn kreeg ik een sibaretje en zee t meisje waar of tat ik studeerde cn in de kost lei zei ik dat ik niet studeerde schrokke ze geweldig stond d'r moeder op en zei ze: Maar 't ls een échte en zee ze op ik wel als de- weerga make wou dat ik weg kwam en dat ze anders de pontic zou opbeüe, want dat 't e gemeene bedriegerij was, zei ze, om ndet te doen op je e student ben en Je ben maar e gewone iandlooper. Ik ben op weg naar Ams'ordam", zei ik, om 't-gesprek een andere richting te geven. „O", zei hij, „en reis ie altijd in de goede renwagen?" „Ik heb geld", zei ik, „cn zal een kaartje nemen". „Doe ik ook meestal zei hij. „Heb-ie veel geld?" Ik vond dit een gevaarlijk onderwerp en •hield de grootte van mij# bezit in 't vage. „Nou", zei hij, ..ik mot nog verder ik gaan Zutfe es probeere". „Bonjour", zei ik. „Adieu", zei hij en hij stond op en suk kelde den weg verder af. Nou, ik had 't warm gekregen van dit ge sprek cn ik was moe en hoe 't kwam weet ik niet, maar ik sukkelde in s'.aap. Met een een schrik werd ik wakker. Ik keek op m'n horloge: 2.10. Gauw stond ik op en liep vlug door want m'n trein ging om 3.05. Om vijf voor drie was lk bij 't station cn ik vroeg oen kaartje derde Amsterdam. Het kaartje lag er al en lk wilde betalen en toen ont dekte L; pas. dat m'n geld weg was Eerst dacht ik. dat lk door den grond zonk. maar helaas gebeurde dit niet. Haastig trok ik me terug en inspecteerde ln de eenzaamheid al m'n zakken grondig 't eenige wat ik vond was f 1.57 12 en een kaartje, waarop ge schreven stond: Soms slaapt zelfs Homerus. Dit slaapje kost je f 14 die ik beschouw als 'n leening. Ik moest vandaag naar Amsterdam, waar een vriend promoveert. Schrijf me je adres voor terugzending cn rente. Je collega vagebond, die verrukt was over de kennismaking. Op den achter kant stond: J K L. Verstraelen. med. stud. Keizersgracht, Amsterdam. Dank zij een vrachtauto, die me een eind meenam, was ik ongeveeT half zes weer bij Handjegauw terug en de toestand waar in ik me bevond kan 't best hij begrijpen, die voor de 2de maal voor een examen gezakt is. Maar de voortreffelijke Handjegauw bleek mij al gauw de man te zijn. dien ik in deze omstandigheden noodi? had, want toen hU m'n' avontuur gehoord had, zei hij, dat 't eerste wat ik noodig had. een bad was en hij kleedde me weer ais 't neefje van mijn tante en toen ik in de kamer terug kwam. zat mijn gastheer daar al met een gias port og me te wachten. „Om te beginnen", zei deze edelste der menschen, „hier zijn je tien pop. Later krijg ik ze wel weer eens terug, maar be halve zindelijk cn goed gekleed moet een jongmensch altijd voorzien zijn van eendg geld: money in the pocket and the world is mine; doe 't- ondertusschcn in de voering van je vest, voor 't geval tante je zakken omkeert". Met tranen in de oogen dankte ik mijn gastheer, want (hij vroeg me te eten en onder 't diner hield hij een philosophisohe beschouwing over 't echec, die me nu over deze oogen blikken heen helpt en die ik hier aan de vergetelheid wil ontrukken: „Kijk", zei hij „(Nog een bordje soep? Neen dan een croquetje ze zijn goed) hc". echec Ls iets dat ik de gelegenheid heb gehad te bestudeeren, zooais alle mannen met eer. veelbewogen leven. Geloof mij gerust, dat elke succesvolle carrière voor den man-zelf altijd nog meer lijkt op een reeks mislukkingen, want onze pogingen gaan uit naar 't oneindige, onze resultaten blijven binnen 't mogelijke. Julius Caesar, Napoleon, Carnegie etc., die in de school boekjes word envoorgest-eld als succesvolle figuren, geloof me vrij, dat zij, zelfs op 't toppunt van hun roem, hun leven eerder als een mislukking gezien hebben, want wat de anderen een wonder leek, leek hun nog maar een zwakke glans van den glans, waarvan ze droomden. „Elk succes is de mislukking van een grooter gedroomd succes, de millionnair is een mislukte milliard air, het grootste genie een mislukte halfgod. Denk niet dat er twee soorten van mislukkingen bestaan, die waaraan we zelf schuld hebben en die waaraan we geen schuld hebben. Dat is schoolmeesterpraat, want elkee actie brengt zooveel onberekenbare reacties mee. dat 't verschil tusschcn eigen schuld en geen eigen schuld voor 't wetenschappelijk denkend verstand niet valt te bepalen. Maar er zijn twee soorten van menschen. Zij die hun echec voor een succes laten gelden. Het is de kunst om tot de eerste te behooren. Als je een millioen verliest (Nog een mootje zalm? wat mayonaise?) moet je maken dat de menschen denken: „Dat Ls een spie rinkje, dat hij uitgooit om 'n kabeljauw te vangen". „Daarom: heb 't land, dat je nog bij je tante zit en niet in Amsterdam, maar acht er jezelf geen haar minder om". Het zijn deze redenaties, die mij de kracht gaven te blijven staan, toen ik in de kamer stond te midden van tante en de Layens en alle andere dames van 't tooneelstukje en de radio plotseling zei: Dames cn Heeren, even onderbreking voor een politiebericht". Stilte. „Hier politiebericht No. 624 door bemiddeling van de AVRO, Hilversum. De brigadier der marechaussees te SasasakaSasasaka. ver zoekt opsporing en terugbezorging van Chip de naam Chip gespeld met ae beginletters van Cato. Hendrik, Ida, Pieter, Chip, die van morgen het huis van zijn tante te X bij Zutfen verliet en nog niet terugkeerde. Zijn bestemming was vermoedelijk Amsterdam". Een der dames wilde de radlio afzetten, maar tante weerhield haar. .Signalement", ging 't onmeed oogend verder „tamelijk lang, lummelachtige houding". Onwillekeurig, maar Tante en Frits Layen zeer willikeurig. keken allen me aan, om te vergelijken! „Neiging tot X-beenen, X- beenen". Ik kon niet nalaten zelf naar m'n beenen te kijken. Er klonk onderdrukt gelach. „Wipneus, wipneus Zandkleurig haar. zandkleurig. Geplakte scheiding. Waterachtige groene oogen. Oogen: waterachtig groen Heeft over geheel iets geaffecteerds en spreekt met Haagsch accent. Gekleed in grijs colbert, blauw overhemd, blauwe das. licht grijze sokken, bruine lage schoenen. Ik dank u". „Ik zal even laten opbellen, dat-ie terug is", zei tante tot 't gezelschap. „Het signalement klopt precies tenminste' meende de student. „Chip, ga naar je teiltje", zei tante verder, „we gaan weer repeteeren". Maar toen ik daar .zonder op of om te durven zien, voor m'n teiltje zat en lusteloos er op bombardeerde en nu en dan riep: ./Hierheen makkers!" gebeurde onverwacht 't wonder, want ineens hoorde ik vlak bij m'n oor, in een even waalenden adem, fluisteren: „Als je weer gaat, neem mij dan mee" en daar zat Marie schuin achter me en ik durfde niet om te kijken, maar die woorden heb ik gehoord en alles is goed cn ik wil haar nu spreken, hoe dan ook. maar nu ben ik te moe en ik stel dat uit tot morgen. 28 September. Het ls zeker waar, dat wij ons geluk bijna nooit aan onszelf te danken hebben en altijd aan anderen en or.s zelf door al ons gepruts maar steeds dieper in den put werken, maar dan komt er ineens een gelukje door de omstandigheden en zoo ging ik vanmiddag met Tante naar de familie Layen cn daar is een officier inge kwartierd en de heele familie moest naar de repetitie van het tooneelstukje, want Frits speelt erin mee en Dr. Layen ook en zoo wilde mevrouw Layen ook graag mee en ik moest ook mee met tante en alleen Marie bleef thuis. Maar toen we op weg waren naar hel ge bouw van de sociëteit .dacht mevrouw Layen ineens aan dien officier, die ook thuis ge bleven was en dat maakte haar ineens on gerust en zoo stuurden ze mij met een bood schap om Marie ook te halen, want die kon dan nog voor 't een of ander van nut. zijn en zoo ging ik Marie halen en zoo liepen we een minuut later samen op straat en de zon scheen en ik wist niet wat me gebeur de. Maar ik had m'n verstand beter bij elkaar dan op 't rendez-vous en ik stak a.rec-, van wal en ik zei, dat ik toch al zoo'n gek figuur geslagen had. dat 't toch niet gekker kon on dat ik daarom maar ineens ze: dat ik dolveel van haar hield, en hoe of zij over mij dacht. (Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 6