HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 5 JANUARI 1932 IJMUIDEN CHRISTELIJKE MUZIEKVEREENIGING JULIANA". De Christelijke Muziekvereeniging „Juli ana" heeft haar plaatsnaam gewijzigd van IJmuiden-Oost in VelsenIJmuiden-Oost. Dat zij zich in 'n gestadige groei mag ver heugen, blijkt wel hieruit, dat zij wederom zeven nieuwe instrumenten heeft aange kocht. te weten 2 buggies. 2 trompetten, 2 cornets en 1 trombone. Het bestuur hoopt tegen April a.s. een bazar te organiseeren, teneinde middelen te verzamelen om de noo- dige instrumenten aan te kunnen koopen, zoodat een volle bezetting zal zijn verkregen. Het bestuur hoopt, dat degenen, die met de Muziekvereeniging meeleven, een en ander zullen maken of afstaan voor de bazar. Op de bazar komen wij nog nader terug. DE WERKLOOSHEID. In „de Uitkijk" lezen wij: „Tot welk een ontstellenden omvang de werkloosheid is gestegen, moge blijken uit de volgende cijfers: De IJmuider Federatie aangesloten bij den Centralen Bond, keerde aan haar leden alleen over November uit: Werkloozenkas f6214.55; fonds f 573, gemeentelijke steun f 3.762.90, totaal f 10.550.45. Vanaf 1 Januari tot eind November werd uitgekeerd een bedrag van f 174113.82. Voorwaar cijfers, welke den toestand te ÏJmuiden scherp weergeven en de heer- schende ellende demonstreeren. BESOMMINGEN. Manden Trawlers. 130 105 190 60 175 90 90 Peter D. f 1999 Groningen f 1781. Proef 2 f 2416. Roode Zee f 2074. Johanna Elisabeth f Friesland f 1400 Dordrecht f 2700. IMARKTPRIJZEN. Tarbot per kilo f 1.20f 1. Griet per 50 kilo f 50f 20. Tongen per kilo f 2f 1.20. Groote schol per 50 kilo f 24f 22. Middelsohol per 50 kilo f 32—f 27.50. Zetschol per 50 kilo f 39f 32. Kleine schol per 50 kilo f 30f 18. Schar per 50 kiio f 16f 13. Rog per 20 stuks f 26f 15. Vleet per stuk f 3.50—f 2. Groote schelvisch per 50 kilo f 38—f 27. Middelschelvisch per 50 kilo f 33f 26. KI. middelschelvdsch p. 50 kilo f 27.50f 18. Kleine sohelviscih per 50 kilo f 21f 13. Kabeljauw per 125 Jdlo f 63—f 40. Gullen per 50 kilo f 20—f 5.50. Leng per stuk f 2.90. Wijting per 50 kilo f 12f 6. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Va.n ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopijden inzender niet teruggegeven. SOMBERE GEDACHTEN. De laatste berichten dat tusschen de be sturen van de werkgevers en werknemers geen overeenstemming is bereikt, erger, dat de onderhandelingen zoo goed als afgebroken kunnen beschouwd worden, stemmen som ber. Zooals men weet was de overeenkomst in zake het lossen van visschersschepen opge zegd. De overeenkomst liep af op 31 Dec. 11. en naar we vernemen is het op dien dag ook met de onderhandelingen vastgeloopen. Zou ons dus ook de ramp nog beschoren zijn dat we nu in dezen tijd een staking krijgen waardoor de levenssappen van 't bedrijfsleven geheel zullen opdrogen? We hopen, al is het niet zonder vreeze, dat zulks alsnog voorkomen zal worden. We kun nen nog niet oordeelen althans niet volledig over de eigenlijke oorzaak waarop de onder handelingen zijn afgesprongen, 't Was ons bekend dat de onderhandelingen waren be gonnen en dat reeds eenige conferenties hadden plaats gehad. In ieder geval is dus getracht elkander te benaderen, wat dan tijdens de laatste confe rentie onmogelijk is gebleken. Nu weten we wel dat deze besprekingen al leen nog maar plaats hebben gevonden tus schen wederzijdse he besturen of delegaties uit de besturen en dat eerstdaags er wel meer licht over schijnen zal, als de organi saties met haar leden over het verloop van de onderhandelingen zullen vergaderen. Maar er is toch reden voor groote bezorgd heid. Immers dat de ledenvergaderingen, zou den aanvaarden wa t de besturen onaan vaardbaar achten, is niet denkbaar. Tenzij dan, dat de besturen zich op het standpunt hebben geplaatst: wat de werk gevers voorstellen willen wij bij onze leden niet verdedigen, maar wij onthouden ons ook om het advies te geven, de voorstellen van de werkgevers niet aan te nemen. Dar. komen de leden dus geheel vrij te staan in hun beoordeeling. Maar al zou dit laatste waar zijn dan zijn we er allesbehalve gerust op. dat het niet tot moeilijkheden en stagnatie zal leiden. Dat we nu wel het allerminst moeilijkhe den kunnen hebben, zal ieder onderschrij ven. Men begrijpe ons goed. We stellen ons in dezen geen partij. Ten eerste omdat we dat niet kunnen, om dat ons zelf de voorstellen niet bekend zijn en we dus ons onmogelijk een oordeel kunnen aanmatigen of de voorstellen al of niet ac ceptabel zijn; anderzijds omdat we van oor deel zijn dat in dit blad, in dit stadium geen plaats voor pro of contra zou kunnen worden ingeruimd. Dat mag ons niet weerhouden om onze le zers ïn te lichten betreffende het gevaar dat er dreigt. We hopen dat het onheil nog afgewend mag worden en dat er alsnog een weg zal ge vonden worden, waardoor veel ellende voor komen zal worden. Er wordt over deze zaak veel gesproken en de verschillende mogelijkheden worden over wogen. hoe in de naaste toekomst dit con flict zich kan ontwikkelen. We willen ook onze gedachten over de quacstie neerschrijven. We nemen aan. dat de leden de voorstellen van de werkgevers ook niet aannemelijk, achten en het dus tot geen overeenstemming komt. Men komt dan te staan voor een contract loos tijdperk. Hoewel dat minder gewenscht is, zou dit nog niet behoeven te beteekenen dat het tot moeilijkheden aanleiding geeft. We hebben er u slechts op te wijzen, cat in ae koopvaardij al langer dan een half jaar geen contract bestaat, De werkgevers zijn ook daar gekomen, met verslechtering, wat door de werknemers is afgewezen en tot op dit oogenblik gaat alles nog zijn ouden gang doordat de werkgevers het niet op de spits hebben gedreven en tot nu toe geen wijzi gingen voor de mindere opvarenden hebben ingevoerd. Zoo zou het ook hier kunnen gaan, om dan de tijdsomstandigheden af te wachten en in middels te trachten tot overeenstemming te geraken. Maar't kan ook anders gaan. De werkgevers kunnen op 't standpunt staan, dat de verslechteringen aanstonds moeten worden doorgevoerden wat dan? Dan zijn er twee mogelijkheden. De eerste is dat men daartegenover in verzet komt en eenvoudig weigert en dan is er het conflict in zijn vollen omvang. Maar het zou ook kun nen zijn dat de arbeiders overeenkwamen om onder protest het hoofd te buigen, zoolang de omstandigheden zoo kritiek zijn. Zouden de werkgevers hiermede genoegen nemen, dan zou er een godsvrede tot stand kunnen komen, die, zeg van maand tot maand, ver lengd zou kunnen worden en waardoor we al thans voor het moment uit de impasse zouden zijn. Dat we het laatste liever zouden wenschen dan het eerste, ligt voor de hand. Niets komt ons minder te pas, dan dat we op het oogeniblik in een conflict zouden ge wikkeld worden, dat juist nu voor ÏJmuiden van zoo diep ingrijpende beteekenis zou kun nen worden. Wellicht wordt er opgemerkt dat er ook nog een andere mogelijkheid bestaat, en men doelt daarmede dan op de Rijksbemiddeling. We hebben daaraan ook wel gedacht, maar we vreezen dat die bemiddeling weinig zou baten. Natuurlijk willen we daarom niets afdoen aan het instituut van de Rijksbemiddeling; ze heeft in het verleden getoond dat door haar optreden, conflicten voorkomen zijn. Ondankbaar zou het zijn dit niet- te erken nen. De tijd waar in wij leven is echter thans niet normaal en wij zijn van oordeel dat de Rijksbemiddeling beter op haar plaats is in gewone dan in buitengewone omstandighe den. Daar komt nog wat anders bij. Partijen zijn wel verplicht om het geschil aan den Rijksbemiddelaar voor te leggen, maar niet gebonden aan de uitspraak van den Rijksbe middelaar en indien hij een tussc henvoor stel ontwerpt, zijn beide partijen geheel vrij dat voorstel al dan niet te aanvaarden. We zijn bang dat nu juist de inmenging van den Rijksbemiddelaar partijen niet nader tot elkander zal brengen en als dat waar zou zijn dan zouden partijen scherper tegenover el kander komen te slaan en dat kunnen wij allerminst hebben. Neen, dan zouden we de voorkeur geven aan een arbitrale uitspraak die voor partijen bindend zou zijn, al was het dan, dat de duur van die bindende uitspraak, slechts kort zou zijn. We kunnen echter gis sen, veronderstellingen uitspreken en wen- schelijkheden bepleiten, we zullen eenvoudig geduldig hebben of te wachten wat de ko mende dagen ons brengen. Dat onze gedachten somber zijn, is alles zins verklaarbaar. Laat ons hopen dat de donkere wolken die zich thans boven ÏJmui den hebben saamgepakt, voorbij mogen drij ven zoodat we, dankbaarder gestemd, eer lang kunnen verklaren dat we wel wat al te somber zijn geweest. OTTO. VELSEN gemeenteraad Door den burgemeester is de volgende sup- pletoirc agenda voor de openbare vergadering van den Raad der gemeente Velsen op Dins dag 5 Januari 1932, des namiddags 7 uur, ten Gemeentehuize, aan den raad gezonden. Punt 2. Ingekomen stukken en mededee- lingen. Een adres van het Bestuur der afd. Velsen van den R.K. Dioc. Land en Tuinbouwbond in het Bisdom Haarlem, inzake steunvorlcening aan noodlijdende tuinders (in handen van B. en W. te stellen om advies). Een schrijven van het raadslid den heer A- van der Flier, die namens de Sociaal-Demo cratische fractie voorstelt, te besluiten om de post van 832 voor de tijdelijke onderwijzeres in nuttige handwerken aan de school voor O.B.L.O. (No. 282 der Begroóting), welke post op voorstel van B. en W. werd geschrapt, als nog in de begrooting weer op tc nemen". Een verzoek van het raadslid den heer W. F. Visser, B. en W. te mogen interpelleeren over het gegeven ontslag aan een aantal tijdelijke werklieden bij Gas en Water (B en W. stel len voor. de gevraagde toestemming te ver- leenen en dit punt te behandelen aan het einde der agenda.) Steun werkloozen. B. en W. deelen mede, dat door hen van den Minister van Binnenlandschc Zaken en Landbouw bericht ls ontvangen, dat het sub sidie van het Rijk in de kosten van Steun- verleening voor arbeiders, werkzaam in het vlsscherijbedrijf, het haven- en transport bedrijf en de metaalindustrie, tot en met 2 Januari 1932 definitief is vastgesteld op 50%. Punt 11a. Verkoop van grond. Kasgeldleening. Punt 11b. Aangaan van een tijdelijke kas- geldleening met den Staat der Nederlanden. Zooals bekend is, heeft de gemeente een rekening-courant, aangegaan met de N V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage. Deze instelling dringt er op aan. zoo spoedig mogelijk de opgenomen gelden terug te betalen. Pogingen om deze gelden in een vaste leening onder te brengen, hebben nog geen resultaat gehad. Naar aan leiding daarvan hebben B. en W. zich thans tot de Regeering gewend, diè bereid is deze gemeente een tijdelijke kasgeldlcening to verstrekken van ten hoogste 2.000.000. voor den tijd van twee maanden, tegen een rente berekend naar 4 3'4 per Jaar. In verband met het vorenstaande, stellen B. en W. voor. daartoe te besluiten. Punt 11c. Visscherljschool. Teneinde het mogelijk te maken, dat aan de Visscherijschool te ÏJmuiden het vak ..mo torenkennis" wordt ingevoerd, zonder dat zulks meerdere kosten voor Rijk cn Gemeente met. zich zal brengen, Is door B. on W. beslo ten de aanstellingen van de tijdelijke leeraren Lavoo en van Driesten niet te verlengen, waardoor meer lesuren beschikbaar komen. De Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen kan zich hiermede vereeni gen, met dien verstande evenwel, dat de heer Lavoo alsnog wordt, benoemd voor het tijdvak 1 tot en met 29 November 1931. gedurende wolk tijdvak hij zonder aanstelling aan de school is werkzaam geweest, daar deze op 1 November j.L afliep. HOOFD VAN DEN DIENST DER VEREN. Met ingang van 1 Januari jj. is de opzie ner bij de Rijkselectriciteitswerken J. H. Kroon, to Terneuzen, benoemd tot hoofd van den dienst bij de stoompontveren over het Noordzeekanaal, ter standplaats Velsen. BEVERWIJK DE GEMEENTEBEGROOTING. Blijkens de Memorie van toelichting, welke heden is verschenen, sluit de gemeentebe- grooting voor het dienstjaar 1932. voor zoover het den gewonen dienst betreft, in ontvang sten en uitgaven met een bedrag van 840.370,181 2. (In 1931 841.513.95) terwijl de kapitaaldienst een eindbedrag vertoont van 600.000. Deze begrooting wijkt in zooverre van haar voorgangster af, dat enkele uitgaaf-posten lager zijn geraamd om de begrooting sluitend te krijgen. Bovendien zullen B. en W. den raad een verhooging van den gasprijs voor stellen. Als eerste post prijkt het batig slot op den gewonen dienst van 1930 op de begrooting, zijnde een bedrag van 30999,33. Het eerste hoofdstuk, algemeen beheer, vermeldt eenige voorstellen van B. en W.. n.l. om met ingang van 1 Jan. j.l. de jaarwedden der klerken ter secretarie van 500 per jaar te bepalen op 750. met 5 écn-jaarlijksche verhoogingen van 50 tot een maximum van 1000. Verder achten B. en W. het gewenscht. dat het archief der gemeente over het tijd vak van 1817 tot 1851 wordt geordend dooi den heer N. J. M. Dresch, gemeente-archivaris te Alkmaar. Voor dit doel wórdt voor 1932 een bedrag van 200 uitgetrokken. Het stenografisch raadsverslag, dat bij raadsbesluit van 5 Juni 1931 werd ingevoerd, willen B. en W. al weer afschaffen, waar mede een bedrag van 40 per raadsvergade ring kan worden bezuinigd. Als gewoonlijk worden ook thans weer dc gewone subsidies voorgesteld aan dc diverse instellingen tot bevordering der Volksge zondheid als „Witte Kruis", „Wit-Gele Kruis", Drankbestrijdingsvereenigingen. enz. Alleen ten opzichte van het subsidie aan de plaat selijke afdeeling van het Ned. Roode Kruis wordt ditmaal een uitzondering gemaakt. Ten behoeve van de exploitatie van het in de Vondellaan gestichte Roode Kruis Ziekenhuis wordt, bij raadsbesluit van 13 Juli 1925 aan deze instelling voor den tijd van 25 jaren een jaarl. bijdrage van 8000 gegeven, onder beding, dat de gemeente zich het recht voor behield. om op het subsidie de eventueel door omliggende gemeenten te verlecnen bijdra gen. in mindering te brengen. Wijk aan Zee cn Duin verleent, evenals in 1931. ook thans weer een bijdrage van 500. op welken grond B. en W. den Raad voorstellen van genoemd recht gebruik te maken en het subsidie in plaats van op 8000 op 7500 vast te stellen. Het. bestuur der plaatselijke afdeeling van het Ned. Roode Kruis heeft onmiddellijik na het bekend worden van dit voornemen een adres aan den gemeenteraad gezonden, waarin met klem wordt aangedrongen op he*, verleenen van de geheele bijdrage, omdat de exploitatierekening deze aderlating van f 500 niet, kan verdragen. De Raad zal thans heb ben uit te maken of niet eerder andere pas ten voor besnoeiing in aanmerking komen. De kosten van gemeentereiniging zijn aan merkelijk hooger geraamd. Werden d'eze in 1931 geraamd of f 18.234 in 1930 werd f 13.321 uitgegeven— voor 1932 is f 21.155.75 uitgetrokken. De kasten van besproeiing van wegen zullen f 2388 bedragen, waarvan door de gemeente Wijk aan Zee cn Duin een ge deelte wordt terugbetaald. Voor de eerste maal is op de begrooting een post van f 1000 uitgetrokken voor cc verstrekking van gemeentewege van voeding en Weeding aan schoolgaande kinderen. De subsidies van de beide plaatselijke mu ziekcorpsen n.l. f 300 voor de Beverwij ksche Harmoniekapel en f 200 voor de R.K. Harmo nie St. Jozef zijn gehandhaafd. De kosten van het Gemeentelijk Sportpark zijn geraamd op f 1794.62 .terwijl voor het onderhoud dor speelterreinen voor de Jeugd aan de Baanstraat en de Stumphuisstraat f 906.50 is begroot. Voor ondersteuning aan behoeftige n is f 40000 geraamd voor de instelling Maatschap pelijk Hulpbetoon tegen f 16000 in 1931. Van de bedrijven is het het Openbaar slachthuis, dat een nadeelig saldo van f 1000 vertoont. Het gasbedrijf brengt f 55.000 (In 1931 f 24.000) en het Eiectricateitsbedrijf f 33.000 (tegen f 27000 in 1931) in de gemeentekas De post. onvoorzien is geraamd op f 8061.15 1/2. MARKTBERICHT. Andijvie, 100 str. f 1—f 3. Raapstelen, 100 bos f 3. Koolrapen, per zak f 0.85f 1. Bieten, per K.G. 23 ct. Schorseneeren. per K.G. 812 ct. Aardappelen, kiel per K.G 6—7 ct. Idem. zand, per K.G. 8 ct. Spruitjes, per K.G. 812 ct. Boerenkool, per bak 3040 ct. Roode kool. per 100 f 4f 6. Savoije kool, per 100 f 7f 8. Bloemkool, per 100 K.G. f 8—f 14. Uien, per K.G 5—6 ct. Prei, per bos 8—16 ct. Pieterselie, per bos 46 ct. Selderie, per bos 67 ct. Appelen, per K.G. 1016 ct. Peren, per K.G. 814 ct. SANTPOORT TURXVEREENTGING „SANTPOORT" Door bovengenoemde turnvereeniging wordt dc tweede uitvoering op 4 Februari gegeven. In tegenstelling met den eersten keer wer ken thans ook de adspiranten mee. Voorts ligt het in de bedoeling voor de leden met Pinksteren een tweedaagsch uitstapje te- or- ganiseeren, verder zijn ook de onderlinge wedstrijden weer op het programma gezet. De lSden Januari houdt de verecniging haar jaarvergadering. Van het. bestuur tre den dan periodiek at mcj. H Vegersteen en de heeren A. Tabernal cn A. W. Volmer. SCHOORSTEENBRAND Bij een schoorsteenbrand ln de woning van de familie M., bij de Ruïne van Brede- rode, behoefde de brandweer geen water te geven. Het brandje werd op andere wijze gebluscht- FANCY-FAIR Op Zaterdag en Zondag a.s. organiseert de Toonee'vereeniging „Ons Genoegen" in ..Zo- meriust" een fancy-fair met diverse attrac ties. Na de sluiting Zondagavond is er ge legenheid tot dansen. EEN MOTOR-SPORTPARK Naar we vernemen, is dc kans zeer groot, dat Santpoort binnenkort zijn motor-sport park krijgt. Een combinatie heeft n.l. het oog laten vallen op dc voormalige terreinen der Kennemer Golfclub aan den Hagelingerweg. Wanneer deze plannen werkelijkheid moch ten worden, dan zou dit ongetwijfeld het vreemdelingenverkeer naar Santpoort zeer bevorderen. Wanneer er motorwedstrijden tn Alkmaar plaats vinden, dan trekken er dui zenden liefhebbers van deze sport naar de aloude kaasstad. Voor een groot deel van deze bezoekers ligt Santpoort heel wat gun stiger. niet alleen omdat het dichterbij is gelegen, maar ook omdat men dan niet te maken heeft met het overzetten per pont over het Noordzee-kanaal. wat dikwijls met een uur en langer wachten gepaard gaat. Het deel van het voormalige terrein der Kennemer Golfclub, waarop men de baan denkt- aan te leggen, is gelegen tusschen de spoorbaan Haarlem—Velsen en den Hage lingerweg. Het bleek vroeger ook een ideaal golfveld. Aanvankelijk lag het in de bedoeling het middenterrein in te richten als voetbalter rein. Naar we echter vernemen moet men hierop zijn teruggekomen. Eén onzer gemeen telijke bestuurders, wien we om inlichtingen verzochten, was hieromtrent echter nog niets bekend Het ligt in de bedoeling om met bekwamen spoed aan het. werk te gaan. opdat zoo spoe dig mogelijk de motoren op de baan kunnen ronken. Het gemeentebestuur zal dit zeker ook aangenaam zijn wegens de werkverschaf fing, want vermoedelijk kunnen bij het bou wen der overdekte tribune, het. aanleggen der banen enz. Velser werkkrachten in aanmer king komen. HEEMSTEDE GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te ontvangen bij: mevr. Briët. Wil lem de Zwijgerlaan, Haarlem, een kanarie. Bleekervaartweg 5a, een huissleutel, Koele- meijer. Zandvoortschelaan 159, een ringetje met steen; C. G Bosman. Landzichtlaan 13. een jonge herdershond; J Warmerdam. Ipen laan 30. een kinderbeursje; R. Hageman. Lin delaan 9 een handwarmer. P. Rulgrok. Ban- kasraa 78, een haan; Taarling, Borneostraat 29, een rozenkrans in etui; W. Romijn, Drie- heerenlaan 20. een huissleutel; Dekker, Land zichtlaan 6, een lederen heerenhandschoen; J. B. Kaiser, Zandvoortsche laan 79. een vul pen; Bureau van politie. Raadhuisstraat, een paar lederen wanten en een Fransch gebe denboekje; Bureau van Openbare Werken. Wipperplein l tafelmes, 4 dessertmesjes en 3 zilveren lepeltjes. EEN DEPUTATIE. Een deputatie van het Heemsteedsch po litiecorps ls hedenmorgen naar Kerkdriel vertrokken om namens dat corps de laatste eer te bewijzen aan de veldwachter Tap. die op Oudejaarsavond om het leven gebracht is en wiens stoffelijk overschot heden graf waarts wordt gedragen. BLOEMEN DAAL GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Veen, Zijlweg 288, Haarlem, een doublé ring met steen; A M. Stut, Zij-Zijlweg 14. Haarlem, een honden zweep; Bijkantoor Twentsche Bank. Bloe- mendaalscheweg. Bloemendaal, een vulpen. Biereris de Haan. Slingerweg 2. Aerdenhout. een pakje mei inhoud; P van Altena. Stol berglaan 7. Aerdenhout. een hondenrlem: J B. Heuperman. Prins Hendriklaan 118. Overveen, een autoband op velg; W. A. van Ooyen, Lage Duin en Daalsc'neweg 9b. Bloe mendaal, een crick van auto; W. Elchhorn, Middentuindorplaan 17, Overveen, een cein tuur; De Boer, Iepenlaan 56, Bloemendaal, een imitatie collier: Akersloot, Zandvoort schelaan 160, Heemstede, een zilveren speld: G. Zwarteveen, Lage Duin en Daalscheweg 15. een klut; Zwemmer. Kennemerstraat 9F rood, Haarlem, een dameshandschoen; A. L. Huijser. Dr. Bakkerlaan 27, Bloemendaal, een paar wanten; J. v. d. Winde, H. Roozen- laan 25, Haarlem, een liniaal. D. dc Vos. Kin- heimweg 69. Bloemendaal. een voetbal; Kes- ting, Platanenlaan 85. Bloemendaal, een da- meshandschocn: J. van Poeteren, Kerkhof- straat 12 zw Haarlem, een gele regenpijp; Politiepost Aerdenhout, een lens van een autolantaarn, een kinderportemonnaie met inhoud, een dameshandschoen, een zwarte damesparapluie, een huissleutel; Bureau van Politie Overveen; een ijzeren staaf, een handbeschermer van rijwiel, een broche, een damestaschjc waarin kerkboekje, een dames handschoen. een rljwielbelastingmerk. Bl'RGERLIJKE STAND. Bevallen; D. J. van Burkenvan Hunnik z. C. Th. Bouvyvan Oosterhout z. OverledenE. Hudig 53 jaar, overleden te 's-Gravenhage; D. dc Clercq 77 Jaar, overle den te Haarlem. BELANGRIJKE OPDRACHT VOOR ONZEN SCHEEPSBOUW. IERSCH DOK WORDT TE AMSTERDAM GEBOUWD. Reuter seint uit Londen, dat het haven bestuur te Limerick in Ierland dc inschrij ving van dc Nederlandsche Maatschappij voor Havenwerken te Amsterdam voor dc uitbreiding van het drijvende-dokkenmace- rieel geaccepteerd heeft. De inschrijving be loopt oen bedrag van 139.947 pond sterling. Met het werk zal worden begonnen 1 Maart. OVERSTROOMING VAN GRONINGSCHE LANDERIJEN. HOEVEELHEID WATER NIET TE VERMALEN. Door de aanhoudende regens der laatste dagen is dc waterstand in het Groningsche waterschap „Oldambt" zoo gestegen, dat het nieuwe gemaal ,,De Cremer" het water niet kan verwerken. Dc gezamenlijke stoomge malen werpen per minuut 1300 kub. Meter water in het boezemkanaal, terwijl De Cre mer 1000 kub. Meter per minuut verwerkt. De landerijen te Eelderwolde en omgeving zijn ondcrecloopen. terwijl in het waterschap „Duurswold" onder Siddeburen de dijken zijn bezweken. Men heeft maatregelen genomen tot keering van het "water. ZORG VOOR DE VLIEGERS DER K. L. M. WAT DE FAMILIES VAN VERONGELUKTEN ONTVANGEN. Op de vragen van het Kamerlid Van Braambeek ts.d.) over de geldelijke gevolgen van het ongeluk met de ..Ooievaar" voor dc nagelaten betrekkingen der vliegers, (heeft de minister van Waterstaat geantwoord, dat behalve de uitkeeringen. welke op grond van de Ongevallenwet «en ten aanzien van een dor vliegt uigbestuuröers. op grond wan de Militaire Pensioenwetworden gedaan, van de zijde der Koninklijke Luchtvaart Maat schappij boven cn behalve tegemoetkomingen in cle onmiddellijke geldelijke gevolgen van het ongeval, zijnde de kosten van vervoer er. begrafenis van het stoffelijk overschot aan de nagelaten betrekkingen uitgekeerd wordt, het salaris en een bedrag aan vlieggelden over cle maand December; voorts wordt, wat lederen vliegtuig-bestuurder betreft, een uit- keering in eens van f 5000 gegeven. Tenslotte worden ten aanzien van d<- piloten die van de bij de-maatschappij bestaande spaarrege ling gebruik hebben gemaakt, de spaargel den vermeerderd met de gekweekte rente, uit betaald. De spaarregeling bestaat hierin, dat de helft van het vlieggeld bij een bank wordt gestort en de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij hierop rente vergoedt. Ontvangen zullen dus: de weduwe van den vlieger Wiersma: a. ingevolge de Ongevallenwet f 1502.40 per jaar; b. ingevolge de Militaire Pensioenwet eon bedrag, dat. te zamen met het. onder a genoemde bedrag van f 290 per jaar niet to boven mag gaan c. f 20.000 in eens: d. salaris en vlieggelden over de maand December: e begrafeniskosten enz.; de erven van dev. vlieger Van Onlangs: a. ingevolge de Ongevallenwet wordt uit gekeerd. indien de betrokkene als kostwinner was te beschouwen een bedrag van ten hoog ste f 751.20: b. f 20.000 Sn eens; c. salaris en vlieggelden over de maand December; d. spaargelden met rente ten bedrage van f 3543.02; e. begrafeniskosten enz de weduwe van den werktuigkundige Kotte: a. ingevolge dc Ongevallenwet f 1126.80 per jaar; b. f 5000 ln eens; c. salaris en vlieggelden over de maand December: d. begrafeniskosten enz. In dit geval ver meerderd met een bijzondere tegemoetkoming van de zijde der maatschappij, bestaande in een extra uitkeering in termijnen. De minister doet voorts meedeelingen over de ongevallenverzekering, waarvan cle on kosten geheel door de maatschappij worden gedragen. Bij afloop van de dienstbetrekking worden aan de vliegtuigbestuurders de bespaarde gel den en de daarop gekweekte rente uitge keerd. De bestaande regelingen worden voldoen de geacht. VROUW DOOR EEN HOND GEDOOD. Te Stokkum bij Diepcnheim is, naar de Tel meldt, een landbouwersvrouw door een hond gebeten, dien zij een haan wilde ont nemen. De vrouw werd zoodanig aan het been gewond, dat zij tengevolge van bloed verlies is overleden. KORDATE JUFFROUW WEERT INDRINGER AF. MET DE POOK BESTREDEN. De Tel. maakt melding van een over/al op een Juffrouw tc Nijmegen, die alleen thuis was. Zaterdagavond om 11 uur drong een onbe kende gemaskerde man haar slaapkamer binnen, die na op zijn vragen ten antwoord tc hebben gekregen, dat er niemand anders thuis was, 16 gulden van dc Juffrouw elschtc. Toen de vrouw zei. geen geld in huls tc hebben, stortte de man zieh op haar en greep haar bij de keel. Door krachtig cn on verschrokken verzet wist de juffrouw den man af te weren, waarna zij hem een pook naar het hoofd wierp. Hiervoor ging de man op dc vlucht. De man droeg een grijs col bertje. Dc recherche stelt een uitgebreid onderzoek naar hem ln. DE MAGERE BRUG TE AMSTERDAM. SCHILDERACHTIG PUNT BLIJFT BEHOUDEN. Het Handelsblad heeft vernomen, dat zeer spoedig dc voordracht zal verschijnen. waar- In aan den Raad wordt voorgesteld een c.re- dlet van 169.000 te voteeren voor liet doen brengen van de Magere Brug te Amsterdam in haar oorspronkelijken vorm. Aanvankelijk werden de kosten op 200.000 geraamd; zij zijn echter teruggebracht op 160.000. Het bouwen van een moderne steenen brug, waartoe ecnlgen tijd geleden de Schoonheids commissie. met het oog op het verkeer, had geadviseerd, zou ruim een half millloen heb ben gekost. De Magere Brug ls een pittoreske ouder- wetsche ophaalbrug over den Amstel tus schen de Kerkstraat en de Nieuwe Kerk straat, dus ln een secundairen verkeersweg. DE REORGANISATIE RIJ AMSTERDAMS TRAM. Dc Amsterdamsche wethouder dr. Abra hams maakt een studiereis door Dultschland om zich voor te bereiden op de reorganisatie van het trambedrijf tc Amsterdam in Mei. WEER EEN ROOFOVERVAL, DIE GEFINGEERD BLIJKT. GEVAARLIJK SIMULANT VERWEKT OPSPRAAK. Naar de N R. C. verneemt ls de overval, clie begin December op den Schoveningschcn Weg te 's Gravenhagc op een Fransehman ge pleegd zou zijn. gefingeerd. De Fransehman is gebleken een gevaarlijk simulant -e zijn. die in België reeds eens wegens diefstal ls gearresteerd. Hij zon den overval bedacht heb ben om een Haagschc familie, waarmee hij een financieele relatie had. die niet lot zijn genoegen afgewikkeld was, in opspraak tq brengen. De man ls over de grens geset,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 11