BINNENLAND HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 5 JANUARI 1932 EEN SOMBER RAPPORT. De toestand van onze industrie i METAAL- EN SCHEEPSNIJVERHEID HET ERGST GETROFFEN. Verschenen te het rapport over do resul taten van oen onderzoek naar de bedrijvig heid op 1 October 1931 in de fabrieks- en scheepsbouwnijverheid. het mijnwezen, de koopvaardij en in het havenbedrijf, welk on derzoek is ingesteld met medewerking van de Arbeidsinspectie, van de Inspectie van den Havenarbeid. het Mijn toezicht en de Scheepvaart-inspectie, en is ge schied door den directeur-generaal van den Arbeid, in gevolge opdracht van den minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid, om op korten termijn een onderzoek in te stellen naar de bedrijfstoestanden in de verschillen de industrieën, teneinde te kunnen doen na- in hoeverre de crisisinvloed zich in het bedrijfsleven deed gelden. Aan het rapport is ontleend, dat 8764 vra genlijsten worden verzonden aan de hoof den der industrieele bedrijven, die normaal 10 of meer fabrieks- of werkplaatsarbeiders plegen te hebben en dat van deze circulaires 7382 werden terugontvangen. Onder de bijna 1400 ondernemers, die de vragenlijst niet te rugzonden, bevinden zich slechts zeer weinig vooraanstaande industricelen. Verschillende ondernemers gaven niet on duidelijk te kennen, dat zij het nut van der gelijke onderzoekingen niet inzagen. De me dewerking was in 't algemeen niet groot. Het. beeld, dat bij het onderzoek per 1 Oc tober jl. werd verkregen, kan in het kort als volgt worden weergegeven: I Groep (Steen-, glas-, aardewerk). De toestand in de aardewerk- en glasin dustrie is zeer slecht: in de baksteenindustrie cn kalkstoenlndustrle treedt verslapping in. In de geheele groep ih de personeelsbezetting ongeveer 15 pet. achteruitgegaan, in vergelij king met 2 jaar geleden. I Groep II (diamantbewerking). Toestand critiek. Op dit oogenblik werkt slechts 1/5 der bezetting van 2 Jaar geleden cn niet meer dan 1/10 der bezetting van vóór den wereldoorlog. I Groep m (typografie). Toestand normaal op 1 October 1931, zelfs geringe personeelstoeneming. die echter thans voor teruggang dreigt plaats te maken, daar het arbeidsaanbod toenemend is. Groep IV (bouwbedrijven). De toestand is aanmerkelijk slapper dan 1 Jaar geleden, ofschoon niet zoo onrustbarend als oppervlakkig wordt aangenomen. Bepaal de cijfers omtrent de personeelsbezetting staan niet ter beschikking. Hot feit, dat over de verloopen 9 maanden van 1931 25 millioen gulden minder is aanbesteed dan in 1930, maakt het aannemelijk, dat de toestand op dit oogenblik in het bouwbedrijf niet bepaald rooskleurig is. Groep V (chemische nijverheid). Niettegenstaande de oprichting van 2 groo- te stikstoffabrieken (die. behoorende bij de Staatsmijnen, bleef buiten het onderzoek is deze industrie, over het geheel in perso neelsbezetting achteruitgegaan. Groep VI (houtbewerking). Toestand niet gunstig. Personeelsbezetting pl.m. 17 pet, achteruitgeloopcn in 2 jaar tijd* Deze groep hangt af van de drukte in het bouwbedrijf, van onzen export (b.v. kisten-, manden- cn hoepelfabricage) en van de koop kracht van het publiek (meubelindustrie). Deze 3 factoren oefenen een zeer ongunstigen invloed uit op den huldigen stand van zaken in de houtbewerking. Groep VTÏ (Klccdingfaidustrie). Bedrijvigheid normaal, de personeelsbezet ting pl.m. 3 pet. toegenomen; vooruitzichten niet bevredigend. Groep VIII (Kunstnijverheid). Toestand slecht; is een luxebedrijf, dat on middellijk don terugslag ondervindt van de yodaalde koopkracht. Kunstenaars en kunst- iijveren hebben het uiterst moeilijk. In de Inecr industrieele bedrijven op dit gebied te de personeelsbezetting 20 pet. achteruitgeloo pcn. Groep IX (Leder-, rubberbewerking). Bedrijvigheid nog weinig verminderd. Per soneelsbezetting 4 a 5 pet. minder dan 2 jaar FEUILLETON En zij antwoordde, dat zo met Fnts ver loofd was, of tenminste zoo'n beetje. „Ja", zei ik. „dat weet ik wel, maar houd je werkelijk van hem?" „Och", zei zij, ,ik geloof *t wel het 1* zoon flinke jongen cn hij te zoo goed en hij wil later, dat we alle menschen goed doen. We moeten heelemaal leven voor andere on gelukkige menschen!" „Maar", zei ik. ..dan moet jc juist van mij houden want ben ongeakk.g wer kelijk Marie het is haast je plicht". En zij zei. dat deze gedachte haar erg trof, want dat ex veel waars in zat en dat zij er nog eens over na zou donken. „Want", zei ik, ..hoe willen jullie dan die menschen goed doen?" „Nou door een sanatorium te bouwen, waar Frits directeur van zal worden, waar na tuurlijk alleen heele nette lui komen cn 'n groot laboratorium er bij voor bloedonderzoek en hoogtczon en zoo en Frits zal directeur worden". „Ja maar te hU dan rUk genoeg voor zoo iets?" „Nee, dat niet. maar als ik meerderjarig Pen, ert ik 't geld van mijn ouders -weet geleden. Belangrijke bedrijfsinkrimping spoe dig verwacht. Groep X (teer, steenkolen, turf). Mijnbedrijf staat voor groote veranderin gen door invoerbelemmeringen cn daling van het pond; veenderijen slechter, evenals de turfstrooiselfabrieken. Voor het veenderij- bedrijf spelen de zeer ongunstige zomers van de laatste jaren een rol, voor de turfstrooisel fabricage do reeds sedert jaren verminderde vraag naar het artikel en de moeilijkheden bij den export, vooral naar Engeland, door de daling der valuta. Groep XI, XII, XIII (Metaalbewerking, machinebouw, scheepsbouw). Toestand buitengewoon ongunstig. De per soneelsbezetting in de geheele metaalgroep is 36 pet. minder, dan 2 jaar geleden. Het index cijfer der werkeloosheid voor de metaalnij verheid zal op dit oogenblik hooger zijn dan het laatstbekende cijfer (eind Augustus jl.) toen het 20 was. Dit cijfer is na 1923, toen het bijna een jaar schommelde tusschen 18, 20 en 19, niet meer bereikt. De machine-nijverheid ondervindt in hooge mate den invloed der stagnatie in de Indi sche cultures en in den scheepsbouw. De scheepsbouw sukkelt reeds jaren met een tekort aan opdrachten als gevolg van liet teveel aan se heepsruimte. Wel was 1930 een tamelijk werkgevend jaar, doch met verlies gevende prijzen. Werven, die van nieuwen bouw leven moeten, zijn reeds sedert jaren zelden in de gelegenheid winst te maken, doch accepteeren in het gunstigste geval or ders, die zoo min mogelijk verlies geven. Gezien den internationalen toestand, tee kent de situatie zich voor de naaste toekomst uiterst somber af: de personeelsbezetting met 50 pet. verminderd. Groep XIV (papier). Toestand niet gunstig. Personeelsbezetting 15 a 16 pet. achteruitgegaan, hoofdzakelijk als gevolg van de stagnatie bij onze export- industrieën. Groep XV (Textielnijverheid). Met uitzondering der deken fabrieken, sajet fabrieken, kunstzijdefabrieken en nettenfa- brieken, die vrijwel normaal werken, is de bedrijvigheid in de overige deelen der textiel nijverheid verminderd. De wollen stoffen-in- dustrieën staan er op dit oogenblik nog be ter voor dan de katoenindustrie. Voor de ge heele groep XV beloopt de personeelsachter- uitgaan ongeveer 16 pet. vergeleken bij twee jaar geleden. De in Twente sterk toegenomen rationalisatie mag hier niet buiten beschou wing worden gelaten. Dit zelfde geldt voor de kunstzijde-industrie, waar bij sterke inkrim ping van personeel zelfs productie-verhoo ging is tot stand gebracht. Groep XVI (Vervaardiging van gas en electriciteit. Toestand normaal (zie hieronder ook Over heidsbedrijven). Groep XVIÏ (Bereiding van voedings- en genotmiddelen). XVIIa (Bakkerijen). Bedrijvigheid normaal. Personeelstoename ongeveer 4 pet. XVIIb (Graanmalerijen en meelfa brieken). BedrUvigheid normaal; meer werk door uitvoering Tarwewet. XVIIc (Zuivelindustrie). Personeelsbezetting iets toegenomen, doch algemeene toestand ongunstig. XVIId (Tabaks- en sigarenfabrieken) Personeelsbezetting iets toegenomen, toe stand over het geheel bevredigend. XVIIe (overige bedrijven.) Iets achteruitgeloopen. Personeelsbezetting met 5 pet. verminderd. Algemeene toestand voor tal van bedrijven niet gunstig. Zeeschecpvaartbedrijf. Personeelsbezetting in twee jaar tijds pl.m. 20 pet. achteruitgeloopen; het vervoer be langrijk meer. Hot teveel aan wereldtonnage vcor het verminderde vervoer maakt, dat de vrachten laag zijn. Deze lage vrach- je, je doet me aan mijn vader denken". „Ik?" „Ja het is lang geleden Moeder heb ik nooit gekend, maar vader had net zulk soort pakken als jij en rook ook zoo lekker en hij had ook zoo iets grappigs. We woon den toen in een groote stad maar ik her inner 't me allemaal zoo goed niet meer ik was acht jaar toen ik hier kwam". En toen vertelde ze weer hoe Frits later heelemaal voor de wetenschap en de mensch- heid wilde leven en ik voelde me somber worden en ik keek naar den grond en Marie vroeg ineens, waarom ik zoo triest keek en ik zei, dat ik altijd zoo'n akelig gevoel kreeg van minderwaardigheid als ik zoo van die edele menschen hoorde, want dat ik zoo niet was en later wel liefdadig zou zijn aLs ik rijk was, maar dat ik toch ook een auto zou willen koopen. En toen vroeg zij, wat voor een auto en ik zei, dat ik twee auto's zou (koopen. een luxe wagen om naar den schouwburg te gaan en een toerwagen om groote tochten mee te maken door heel Europa. En toen vroeg ze. wat ik nog meer zou doen. a'.s ik rijk was en ik zei, dat ik ook oen mooi huis zou willen hebben om zoo r.u en dan eens in te wonen en verder veel zou reizen en bijv. naar Parijs zou gaan cn daar naar alle comediestukken on revue's gaan kijken en des avonds dansen en des morgens uitslapen. En Marie vroeg me. om dit nog eens een beetje meer an bijzonderheden tc vertellen, maar toen waren we al bij de sociëteit en troffen we de anderen, die al naar ons ute stonden te kijken en zoo gingen we naar binnen. Maar van de repetitie herinner ik me niet. veel. want ik zat maar naar Marie tc kijken cn. zij keek naar mij cn eenmaal gaf ze een knipoogje, juist toen Frlts Laycn als officier reciteerde: ..Ik houd van u juffrouw ja, werkelijk ik bemin, u", ten en het opgelegfd houden, van sche pen oefenen op een toestand van het Neder landse he reederijbedrijf een ongunstigen invloed uit, zoodat groote bezorgdheid heerscht over het voortbestaan van een groot deel van onze koopvaardij. Havenbedrijf. Toestand slecht, als direct gevolg van het verminderde scheepvaartverkeer. Overheidsbedrijven. Deze monopolistische consumptiebedrijven vertoonen weinig invloed van de crisis. Algemeen overzicht. Zooals uit het algemeen totaal blijkt, waren op 1 October j.l. 508.766 arbeiders cn 62.030 geëmployeerden, in totaal 570.796 personen, werkzaam, tegen 602,163 arbeiders en 62 014 geëmployeerden (totaal 664.177) op 1 October 1929. In de verloopen twee jaren is de per- soneel-bezetting dus met 9338 achteruitgeloo pen, ofwel pl.m. 14 pet. Het zwaarst is de metaalindustrie getroffen, alwaar de bezet ting in de beschouwde twee jaren met 52.307 man daalde. De op 1 October 1931 gevolgde werktijd bleek voor 431,131 arbeiders en 61,103 geëm ployeerden normaal, terwijl 77635 arbeiders en 927 employé's een verkorte werkweek moesten volgen. Van de eigenlijke arbeiders bevolking werkte in de beschouwde in dustrieën derhalve plusminus 84 procent nor maal en plusminus 16 procent met (soms be langrijk) verkorten werktijd. Sedert 1 October 1931, waarop de laatste statistische gegevens betrekking hebben, heeft de toestand zich nog zeer sterk in on gunstigen zin gewijzigd en tal van fabrikan ten zien met groote zorg de naaste toekomst tegemoet. De val van hot pond sterling en van de kronen en de Engelsche protectie hebben behalve den in het verslag niet behandelde land.- en tuinbouw en de veel teelt, ook in iets mindere mate de industrie en de koopvaar dij getroffen. De invoerbeperkh in Frankrijk krimpen de mogelijkheden, om naar dat land uit te voeren, voor tal van bedrijven op pijnlijke wijze in. Do December-noodverordening in Duitsch- land en de noodtoestand die haar deed gebo ren worden, zullen op het handelsverkeer met- dat land allerminst een gunstlgen in vloed uitoefenen. De wijzigingen sedert 1 October, betreffen voor de industrie bijna uitsluitend den uit voer, voor land- en tuinbouwproducten, steenkolen en enkele nijverheidsproducten ook den invoer) zoodat een groote groep van nieuwe slachtoffers niet geholpen wordt door de verwachte wetten op den invoer. HANDEL IN PLEEGKINDEREN. PRACTIJKEN VAN INTERNATIONALE OPLICHTERS. Wij lezen in de N.R.Ct.T De Berlijnsche recherche werkt op het oogenblik samen met de Nederlandsche wegens het optreden van twee ploegen zwendelaars, die van adoptiebedrog hun beroep maken. In Nederlandsche bladen plaatsen zij ad vertenties. berichtende,-dat een -Duitsch kind wordt afgestaan. De" vader is officier ge weest, de moeder behoort tot 'n zeer behoor lijke familie. Om bijzondere redenen mogen de verwanten der ouders niets weten van de geboorte van het kind en daarom moet de zaak zeer discreet "behandeld worden. Aan een Duitschen bemiddelaar moet poste restante geschreven worden. Het is ontzagwekkend, hoeveel aanvragen speciaal van Nederlandsche families, om het kind binnenkomen. Toen op zoo'n poste- restante-zending beslag werd gelegd, stelde de recherchevast, dat in enkele gevallen zich 2000 families hadden gemeld, die het Duitsche kind wilden opnemen. Al de candidaten krijgen een antwoord, waarin f 10 tot f 20 voor de informatie- onkosten wordt gevraagd, want een kind van zulke ouders kan maar niet aan den eerste den beste worden toevertrouwd. En inderdaad zenden ongeveer 80 pCt. Neder landsche families dat geld enhooren nooit meer iets. In een ander geval wordt een afkoopsom geëischt, gemiddeld 10.000—20.000 mark. Voor een honderd mark of wat worden arme lieden hun kinderen afhandig gemaakt, dan worden de papleren van die kinderen ver- valscht en worden zij onder allerlei hoog dravende woorden naar Nederlandsche ge zinnen gebracht, die er goed voor betalen. Het verschil tusschen „inkoop en verkoop" is voor de zwendelaars. HOOFDSTUK IV. MUn goede geluk hield vandaag niet op. want toen we thuis kwamen, was tante in de beste stemming en de gedachte aan den avond scheen haar vroolijk te maken en z* zei tegen mij, dat ik me maar netjes moest maken, want we moesten eens goed voor den dag komen. En zij trok zelf een japon aan. die my onder 't eten bezig hield er zat zelfs geen boordje op en een paarlencollier had ze om haar mageren hals geslingerd. Ik ihad m'n smoking aangetrokken, m'n zwarte, want m'n blauwe leek mij voor dit dorp een beetje tè en bovendien gaat daar de aardigheid weer wat af tegenwoordig. En zoo deden we onze entrée in de groote zaal van de sociëteit, die voor deze gedegen heid versierd was met oranje cn rood-wit- blauw en groote schilden, waarop stond „Juliana" cn een ooievaar met een kindje in z'n snavel en dat was niet zoo erg toe passelijk meer, maar dat hadden ze nog over gehouden van het feest bij de geboorte van de prinses. En alle families kwam binnen met hun officieren cn de burgemeester had den kolonel en ze stelden iedereen aan ieder een voor. maar eindelijk zaten we dan toch naast Mevrouw Layen en Marie, want de dokter en Frits waren zich aan het kleeden en natuurlijk was mevrouw Layen heel zenuwachtig, maar die twee dames zaten tusschen Marie en mij in, aoodat wij niet veel plezier hadden. Eindelijk ging het scherm op en daar zagen we dr. Layen als fabrieksdirecteur en hU zei, dat-ie zoo'n goed man was en alles voor z'n arbeiders deed en toen kwam er een soort van meesterknecht op, die in werkelijk held candidaat is bij den notaris en die zei. dat er zoo'n onrust heersohte onder de arbeiders en toen zei de directeur weer, dat hij toch zoo goed was en toen zei do can didaat niets meer. want hij was z'n toI ver goten cn cat maakte den dokter zoo in de war, dat hij ook niets meer zei en zoo ston den ze daar cn mevrouw Laycn werd wild AANSLAG OP VROEGERE VERLOOFDE. MEISJE TE RIJSWIJK ERNSTIG GEWOND. Maandagmorgen is te Rijswijk een moord aanslag gepleegd op een 18-jarige dienstbode. De Tel. verneemt hierover dat zich 's mor gens aan het perceel aan de Eiklaan 71 iemand van 24 jaar wonende in Den Haag. vervoegde, die de 18-jarige dienstbode M. H. wenschte te spreken. Nadat zij oorspronkelijk geweigerd had hem te woord te staan, omdat zij gisteren juist haar verloving met hem had verbroken, kwam zij op zijn nerhaald aandringen toch naar beneden aan de voor deur, omdat hij, naar hij zeide, een bood schap van haar moeder had. Plotseling hoorden de bewoners van net per ceel een vreeseüjk gegil en zagen zij het meisje zwaar bloedend aan gelaat en handen de keuken invluchten. Het bleek dat zij ernstige snijwonden aan gelaat en handen had gekregen. Onmiddellijk riepen de bewo ners de hulp in van een drogist, die een nood verband legde en daarna het meisje per auto naar het gemeentelijk ziekenhuis m Den Haag overbracht. De dader was hard weggeloopen, doch werd achtervolgd door een zoon des huizes, waar na hij in een perceel in de Eschdoornstraat vluchtte, waar hij door de politie kon worden gearresteerd. De verwondingen zijn toegebracht met een scheermes. De omstandigheid dat het mes af brak en het meisje de handen voor het ge zicht hield heeft erger gevolgen voorkomen. Waarschijnlijk zal het meisje geopereerd moeten worden. Naar verluidt zou zij een pink moeten missen. WEER EEN GEVAARLIJKE BRAND IN EEN CAFé. Te Blerick is brand uitgebroken in een. café terwijl de bewoners te slapen lagen. Dertien menschen, die in het huis waren konden zich bijtijds redden. VOOR HET NATIONAAL CRISISCOMITc. Het personeel van De Groene Amsterdam mer heeft f 54 40 ten behoeve van het Na tionaal Crisiscomité afgestaan uit het winst aandeel over 1931. De firma Turkenburgte Zaadhandel te Bo degraven heeft 500 pond witte boonen ter be schikking gesteld van het comité. De N.V. Hema (Hollandsche Eenheidsprij - ze Maatschappij) heeft f 4700 aan het comité geschonken. SAMENVOEGING VAN A.O.V. EN U.S.O.? De commissie van onderzoek naar den toestand van de Arnhemsc'ne Orkestvereeni- ging heeft rapport uitgebracht. De meerder heid stelt voor het orkest aldus te reorgani- seeren. dat het een orkest voor de- Oostelijke provinciën wordt. De minderheid, mr. J. Hu- ges, deelt in een afzonderlijk rapport mede, dat besprekingen gevoerd met den secreta ris van het Utrechtsch Stedelijk Orchest over eventueele samenvoeging van de orkes ten een gunstig perspectief openden. LOONSVERLAGING IN TILBURG- SCHE TEXTIEL-INDUSTRIE AANVAARD. ALLE ARBEIDERS DE FABRIEKEN BINNEN In de Tilburgsche textielindustrie ls Maan dag de loonsverlaging ingegaan. Het geschied de zonder eenigen tegenstand van de arbei ders, die allen de fabrieken binnen gegaan zijn, de leden van de R.K.. zoowel als die van de moderne organisatie. Alleen de commu nisten hebben getracht onrust te stoken, het geen hun niet gelukt is. DOODELIJK ONGELUK IN EEN GARAGE. Te Leiden is een 17-jarige leerling-monteur in een garage gedood, doordat hij met een borstel kortsluiting veroorzaakte, waardoor de benzine waarmee hij aan het schoonma ken was, vlam vatte en de jongen zware brandwonden kreeg. De directeur der garage, de heer Van Eek, is eveneens gewond, doch zijn toestand js niet levensgevaarlijk, schrijft het Handelsblad. AANSLAG OP VROEGERE VERLOOFDE. MEPPEL. 4 Januari (V. D.) Hedenmor gen, omstreeks half 8 heeft zekere J. K. uit Hollandsche Veld bij Hoogeveen een aanslag gepleegd op zijn vroegere verloofde, mej. Jentje Stakelbeek uit Meppel. Het meisje kreeg messteken in hals en borst. Haar toe stand is redelijk wel te noemen. Zij wordt thuis verpleegd. De dader is door de mare chaussee in arrest gesteld. en fluisterde, dat 't heele succes van haar man bedorven werd door dien ezel en een dame die voor haar zat zei, dat-ie altijd zoo'n sufferd was, die candidaat, want hij had laatst nog een vergissing gemaakt met een koopacte en dat had haar man nog f 100 gekost en zoo begon de heele zaal te fluiste ren en langzamerhand te converseeren en iedereen was al zoowat het heele tooneel vergeten, toen ineens de candidaat wat sta melde. Dit zette den dokter in beweging en zoo ging de eerste acte kalm verder. In de tweede acte moest ik ook mee spe len achter de schermen met m'n teiltje en 't was een reuze stampij aahter de schennen, want er werden vijf soldaten geschminkt en Frits Layen kon nergens z'n sabel vinden en boven alles uit klonk 't dispuut van den dok ter en den candidaat: wie eigenlijk de schuld had, want de dokter zei. dat met ..ik meen het goed ja werkelijk ik meen 't goed" zijn partij uit was en dat dan de candidaat had moeten zeggen, „dat weten wij meneer ja inderdaad dat weten wij" en de candidaat hield vol dat de dokter eerst nog had moe ten zeggen: „ik meen het dus goed, wel nu en dat hij daardoor in de war ge raakt was en ze disputeerden zoo heftig, dat toen 't tweede bedrijf begonnen was de can didaat pas bedacht, dat hij zich nog ver- kleeden moest als oppasser en toen Frits al lang en breed op 't tooneel stond en riep om z'n oppasser, stond deze in z'n sous-pan talon achter de schermen r.aar z'n bretelles te zoeken en zoo waren er allerlei kleine on gelukjes, maar juffrouw Tervliet troostte zich later op den avond door aan iedereen te vertellen, dat dit altijd bij een première zoo gaat. En na de voorstelling begon 't bal en dat leek eerst heel aardig, want de kolonel en de majoor cn een stuk of wat oude kapi teins lieten zich aan alle jongedames voor stellen. en dansten met alle jongedames cn hun trouwringen glansden daarbij in hc: cdectrische licht en de jonge officieren gingen NA HET AUTO ONGELUK TE SMILDE. BEGRAFENIS DER SLACHTOFFERS. Op de begraafplaats te Groningen i Maandagmiddag ter aarde besteld het stof felijk overschot van den heer Visser, inspec tur van het waterleidingbedrijf te Semaran) en diens zesjarig dochtertje, die de vorigi week Woensdag bij het auto-ongeluk aan d( Smildervaart om het leven zijn gekomen. Op de begraafplaats dankte een broer vat den overledene de heer C. H. Visser te Hen gelo voor de belangstelling cn in het bijzon der die personen die te Smilde al het moge lijke hebben gedaan om de beide slachtoffer: in het leven te behouden. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 6 JANUARI. HAMBURG 372 M. 6.10 Gramofoonmuziek. 11.50 populair con-l eert, 9.50 Dansmuziek. LANGENGERG 472 M. 6.25 Gramofoonmuziek. 8.50 Vesperconcerf» o.l.v. Pensis; 7.20 Concert. HILVERSUM 1875 M. 6.45 (Vara) Lichaamsoefeningen o.l.v. G. Kleerekoper; 7.30 idem.; 8.00 Gramofoonmu ziek. 10.— V.P.R.O. Morgenwijding. VARA, 10.15 Uitzending voor arbeiders in de Continu bedrijven; 12.Tijdsein en Vara-septet o.l.v. Is. Syl; 1.45 rustpoos voor het verzorgen van den zender; 2.15 P. J. Kers. Onze keuken. 3.— Dina Becht, zang; 3 30 Kinderuurtje; 4.30 Gramofoonmuziek. 4.45 Vraaghalfuurtje; 5 30 Amsterdamsch Solistenkwintet, o.l.v. Lou Co- hen; 6.Toespraak door het Onthouders- Radio-Comité door Garmt Stuiveling ..Onze toekomst". 6.10 Concert; 6.30 M. J. Brusse: Mijn leven onder de menschen; 7.Vervolg concert; 7.30 Blijspel; 9.15 Vara-orkest o.l.v. Hugo de Groot; 10.Uitzending voor den Bond van Handels- en Kantoorbedienden. 10.15 Vervolg concert; 11.Persberichten van het Persbureau Vaz Dias; 11.10 Concert. HUIZEN, 298 M. T - r. 8.uur (N.C.R.V. "schriftlezing. 8.15 Mor genconcert: 10.Zang door N.C.R.V.-dames koor; 10.30 Korte ziekendienst; 11.Har moniumbespeling. 12,Politieberichten? 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Middagconcert» 2.Tijdsein en gramofoonmuziek; 2.30 Chr. lectuur; 3.Het Delftsche trio; 4.30 Gra mofoonmuziek; 4.45 Rustpoos voor het ver zorgen van den zender; 5.Kinderuurtje? 6.Uurtje voor de landbouwers door A. P. den Engelse; 7.Uitzending voor het On derwijsfonds voor de Binnenvaart; 730 Poli tieberichten; 7. Berichten van het Ned. Chr. Persbureau; 8.Tijdsein en het Vrij willige Muziekcorps te Amersfoort; 9.Cau serie; 9.30 Vervolg concert; 10.— Persberich ten van het Persbureau Vaz Dias; 10.30 Gra mofoonmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Strijkorkest o. 1. v. A. Bendix; 430 Gramofoonmuziek; 7.20 Concert. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Orgelconcert; 1.05 Gramofoonmuziek^ 1.30 Concert; 3.50 idem; 930 Concert, BRUSSEL, 509 M. 12.35 Gramofoonmuziek; 6.50 idem; 9.03 Gramofoonmuziek, PARIJS R 1725 M. Gramofoonmuziek; 135 idem; 9.05 Gira4- mofoonmuziek; 9.50 idem. ROME, 441 M. 5.05 Concert; 730 Gramofoonmuziek MILAAN, 501 M. 6.20 Gramofoonmuziek. WARSCHAU, 1411 M. 5.05 Concert door het Politie-Harmonie- orkest; 9,15 Kamermuziek; 10.30 Dansmuziek, PARIJS EIFFEL, 1446 JL 8.20 Concert. WEENEN, 517 M. 9.15 Populair concert. als één man op de oudere dames af en vroe gen die voor de polonaise en later voor alle dansen en dat leek eerst heel beleefd, maar toen begonnen de jongedames een beetje vreemd te vinden en na een uurtje zat de kolonel met nog wat oude heeren in een kring van jange dames en de jonge officieren deden net of ze de jongedames niet zagen en spraken heel galant met de oudere dames en hadden het druk over inmaak en schoon maak en kleine 'kinderen, maar zoo nu en dan gingen ze naar het buffet dat de heer Peperkorn had ingericht cn daar had hij succes van, want de sandwiches en zoo meer waren nog vóór elf uur verdwenen cn toen. stond dc kolonel op cn dankte het bestuur on hij ging weg cn alle:, officieren volg den hem en wij bleven achter en we keken naar elkaar en mevrouw Servalen zei, dat 't tooh zoo'n aardige avond geweest was en de jongedames Dinderen in hun zigeunerpakjes vonden het ook een echte gezellige avond. „Ja", zei juffrouw Sizon in haar avond japon uit Parijs, „een echte gezellige avond" cn alle dames vonden 't een echte gezellige avond, maar toen zei er een dat 't toch wel een beetje vreemd was geweest, dat die kolonel zoo'n beslag had gelegd op de jonge meisjes en zij vonden t wel beleefd, maar vreemd, dat die jonge officieren zoo afzijdig waren gebleven en ze vonden al die officieren echte gentlemen, maar toch vreemd en het was er een beetje vervelend door geweest. Ja, dat vond de presidente ook, „een echte gezellige avond, maar een beetje vervelend en die officieren, echte gentlemen, maar een beetje vreemd haast onhebbelijk". Juffrouw Sizon vond eigenlijk ook den avond eenigszins vervelend door die vreemde haast onhebbelijkheid van die officieren en toen zeiden de vier zigeunerinnetjes, dat ze dien avond werkelijk vervelend gevonden, hadden door die onhebbelijkheid van die lui. die officieren, en toen zei me rouw Ser valen, dat 't een bedorven avond was. .(Wordt vervolgd.^ A

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 6