NIEUWS UIT VELSEN, IJMUIDEN EN BEVERWIJK Raadsvergadering. RA ARIFM'S DAGBLAD WOENSDAG 6 JANUARI 1932 IJMUIDEN FONDS VOOR SOCIALE VOORZIENINGEN. VELSEN. DE NEDERLANDSCHE KOOPVAARDIJVLOOT. WAT IN 1931 GEBEURDE. Van de reederij Jos. de Poorter te Rotter dam is op 3 October haar stoomschip „Jo hanna" bij Brest vosgaan; gelukkig konden de opvarenden gered worden. De „Solleveld, v. d. Meer en F. H. van Hattum's Stoomvaart •Mij." te Rotterdam was een bekende tramp- reederljdie vroeger voel booten had, alle met namen eindigend op dijk, als „Moerdijk" etc. Dcze reederij is geheel teniet gegaan in 1931. Haar stoomschip „Waaldijk" werd naar Ita lië verkocht en de andere schepen gingen over aan den Neder landschen Lloyd te Rot terdam. Deze' reederij beschikt thans over 6 goede schepen. Van de Stoomvaart Mij. Tri ton to Rotterdam lagen de meeste schepen op. Thans maakt alleen de Ameland" een reis naar Australië. De Maatschappij „Hout vaart" te Rotterdam kreeg er twee moderne vrachtschepen bij, hl. de „Berkel" en de „Mark" waardoor deze reederij thans 14 sche pen bezit, meest voor het vervoer van hout en des winters van fosfaat en grondnoten. De reederij P. A. van Es en Co. te Rotter dam kon haar 4 schepen ook geregeld in de vaart houden in de diensten Rotterdam AmsterdamHamburg en RotterdamCar diff. De Wm. H. Müller en Co.'s Scheepvaart Mij. te Rotterdam is bekend door de Batavier lijn op Londen. Vroeger had deze reederij groote ertsbooten, waarbij een met 14 masten. Met de Admiraal de Ruyter werd de laatste groote boot deez reederij verkocht. Sindsdien heeft deze reederij belangen in andere ree- derijen gekregen. Zij verkreeg de directie over de Stoomvaart Mij. „Zeeland" te Vlissin- gen en over den Kon. Holl. Lloyd te Amster dam. Verder onderhoudt zij diensten van Harlingen op Hull en van Rotterdam en Am sterdam op Rouaan en Parijs, benevens van Rotterdam op Hamburg, op Aberdeen en Middlesbourough op Bordeaux en van Londen op Parijs. Zij verkocht in 1931 haar motor schip Active" naar Italië. De reederij Gebr. van Uden te Rotterdam kon haar vrachtschepen ook in de vaart hou den. Zij onderhoudt een lijn van Rotterdam op Riga en zooveel mogelijk wordt door haar een dienst onderhouden op de Amerikaansche havens Savannah, Tampa en Mobile. De Maatschappij „Zeevaart" te Rotterdam onder houdt met twee' kleine stoomschepen een ge- regelden dienst van Rotterdam en Amster dam op Ierland, terwijl zij 5 groote vracht schepen in de wilde vaart heeft. Do N.V. Stoomvaart Mij. Westpolder te Rot terdam, die een dienst op Londen onder houdt, kreeg een mooi en modern stoomschip In de nieuw gebouwde Oranjepolder. De N.V. Handels- en Transport Mij. „Vul- caan" te Rotterdam onderhoudt met haar Halcyon-lijn zooveel mogelijk een dienst van Rotterdam en Hamburg op La Plata. De Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart Mij. te 's-Gravenhage is een reederij, die ge zamenlijk behoort aan alle groote reederijen van ons land. Zij onderhoudt vaste diensten op Oost-Azië. Australië, Britsch-Indië en Afrika. De dienst op Zuid- en O.-Afrika wordt onderhouden in combinatie met de Holland- Zuid-Afrikalijn, welke 5 schepen heeft. De dienst op West-Afrika wordt onderhouden in combinatie mot, de Holl. Stoomboot Mij. De reederij Ch. van Ommeren te Rotterdam had vroege'r enkele kleine schepen voor de vrachtvaart, doch verkocht deze en bezit nu enkele groote tankschepen, bijna alle nieuw en van 10.000—12.000 ton groot, als do Mij drecht, Dordrecht enz. in totaal 10 tanks. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen: 5 Januari: Ned., Van Rensselaer, Suriname. Ned., Perseus, Kopenhagen, Ned., Brion, Lapallice. Ned., Marne, Parijs. Ned.. Fauna, Malaga. Duitsch, Grünewald, West-Indlë. Vertrokken schepen: 5 Januari: Noorsch, Marvel, Oslo. Duitsch, Finkenau. Hobro. Ned., Apolinaris, Hamburg. Ned., Tanlmbar, Antwerpen Duitsch, Tirpltz, Hamburg- Duitsch, Watussi, Antwerpen. Estlandsch, Kodulaa, Huil. Ned., Maasstroom, Lelth. Ned., Rijnstroom. Huil. Ned., Zaanland, Hamburg. Noorsch, Jernland, Thamshavn. AANRIJDING. Hedenmorgen had op den hoek van de Frans Naereboutstraat en Tromstraat een aanrijding plaats tusschen een autobus welke den dienst op Katwijk onderhoudt en een A. T. O. wagen. De autobus uit Katwijk werd ernstig beschadigd. Naar dc jchuld- vraag wordt een onderzoek ingesteld. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Do Cursus E.H. b. O. welke wordt gehouden in school H onder leiding van Dr. Oepts en dc cursus onder leiding van Zuster Westra, zullen op Donderdagavond wederom worden hervat. De leden der transportcolonne worden ver zocht te verzamelen op Donderdagavond 3 uur in de Cronjëstraat tot het houden van een buitenoefening. CAFé PARKZICHT. Dat ondanks de radio, men nog wel zijn huis verlaat om het gebodene tevens te zien, bewees de drukte Zaterdag en Zondag in Café Parkzicht aan de Meeuwenlaan. Het Humoristische Amsterdamsche Trio trad daar weer met groot succes op. Het ensemble zal voortaan Zaterdags, en Woensdags zich doen hooren. Een afwisseling van de goede soort, dc eigenaar van „Parkzicht" toont zijn tijd te begrijpen. TEGEN ACHTERSTAND IN BETALINGEN. Vele malen reeds is er op gewezen, dat het met het storten van de bijdragen in het Fonds niet gaat zooals het behoort. Van een aantal reederijen valt nog te vor deren 23.186 mandagen, tot een totaal bedrag van 4803,01. ongerekend de 15.267 mandagen tot een totaal van 2851.49 van een aantal in staat van faillissement verkeerende reede rij en, welk laatste bedrag het Fonds wel kan afschrijven, aangezien hetgeen daarvan te recht komt van geen beteekenis is, schrijft de „Uitkijk". De Raad van Beheer besloot dan ook, daar mee niet langer genoegen te nemen en schreef een aantal reederij en aan om tot af betaling te komen en tevens een regeling te treffen, dat het ontstaan van deze schulden voorkomen wordt. Het is te hopen dat aan dit verzoek gevolg wordt gegeven. Het nieuwe jaar is er en vele werklooze zeelleden doen opnieuw een be roep op het Fonds, zoodat het van het groot ste belang is dat deze bedragen ten spoedigste worden gestort. SCHEEPVAARTNIEUWS. Het Nederl. passagiersschip „Van Rensse laer" van de K.N S.M. is Dinsdagmorgen met passagiers en stukgoederen van West-Indië via Havre te IJmuiden aangekomen en opge varen naar Amsterdam. Het Duitsche s.s. „Marie Ferdinand" is Dinsdagmorgen na lossing harer lading ijzer erts aan het hoogovenbedrijf, te IJmuiden, in ballast naar Immingham vertrokken, alwaar het schip een lading kolen voor Rostock zal innemen, na lossing dezer lading zal het schip aldaar worden opgelegd. Het Engelsche s.s. „The Emperor" is Maan dagavond in ballast van Rouan aan het Hoogovenbedrijf, te IJmuiden, gearriveerd, alwaar het schip een volle lading ruwijzer voor Engeland zal Innemen. Het Spaansche s.s. „Manuchu" is Dinsdag avond na lossing zijner lading ijzererts aan het Hoogovenbedrijf, te IJmuiden, in ballast naar Rotterdam vertrokken. MOTOR-TRAWLERS. Sinds maanden varen van IJmuiden" uit de beide Rotterdamsche Motor-Trawlers „Antje" en „Betje" van de Visscherij-Mij. „Pixeter", welke niet op de IJmuider-regeling voeren. Reeds geruimen tijd worden door de orga nisaties besprekingen gevoerd met de directie van bovengenoemde maatschappij om te komen tot volledige toepassing (storting Fonds incluis) van het te IJmuiden geldende contract, schrijft de „Uitkijk". Ook met den vertegenwoordiger der Rot terdamsche stoomtrawler „Wielingen", den heer IJff, werden dienaangaande besprekin gen gevoerd. Thans hebben de organisaties bericht ont vangen, dat alle IJmuider-regelingen cn overeenkomsten door beide reederij en worden aanvaard. Laatstgenoemde zou zich aanslui ten bij de IJmuider Reedersvereeniging. NIEUWE PREDIKANT. In de Maandagavond gehouden vergade ring van mannelijke lidmaten der Gerefor meerde Kerk te IJmuiden is beroepen ds. C. W. Keur, Geref. Predikant te Oudewater. BESOMMINGEN. Manden: Trawler: 220 Rotterdam-IJmuiden 112 f2500.— 150 Bergen 2000.— 360 Schoorl 4600.— 65 Ita 2100.— 440 Adriatie 5100.— 550 Gerard 4200.— 60 Dolfijn 2200.— Loggers: Schevenlngen 84 f 600.— MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1.25—f 1.05. Griet per 50 K.G. f 50—f 20. Tongen per K.G. f 32f 1.15. Grooto schol per 50 K.G. f 31. Middelschol per 50 K.G. f 41—f 34. Zctschol per 50 K.G. f 35—f 33. Kleine schol per 50 K.G, f 39f 30. Schar per 50 K.G. f 15. Tongschar per 50 K.G. f 45f 35. Rog per 20 stuks f 35f 18. Vleet per stuk f 3f 2.30. Pieterman en poon per 50 K.G. f 8f 4.20. Groote schelvisch per 50 K.G. f 45. Middelschelvlsch per 50 K.G. f 37.50f 32. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 40— f 22.50. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 26—f 6.80. Kabeljauw per 125 K.G. f 76f 28. Gullen per 50 K.G. f 27—f 7. Leng per stuk f 2.35f 0.50. Heilbot per K.G. f 1.45—f 1.05. Wijting per 50 K.G. f 12.50—f 3.60. Koolvisch per stuk f 0.85f 0.28 Makreel per 50 K.G. f 25, AANVARING De stoomtrawler Corry ÏJM. 21 had door het weigeren der machine een aanvaring met de aan de Tegeltjesmarkt liggende mo- torkotter Kromhout IJM- 113. Van den kot ter werd de buitenboordverschansing en achter galg tegen het dek gedrukt. De Cor ry kreeg geen averij en vertrok naar zee. RATTENPLAAG Reeds lang wordt geklaagd over het groot aantal ratten, hetwelk zich aan de zuid zijde der visschershaven bevindt. Heden morgen liet de Katwijksche ratten verdelger N. v. d. Oever een interessante proef zien. Hij had drie groote ratten in een kist w^ke door een vloeibaar vergif machteloos ge worden waren en zich niet bewegen konden. Dit vergif is voor menschen onschadelijk en als bewijs hiervoor, nam dc heer v. d. Oever het zelf in. Gisteren zijn reeds twintig log gers ontrat naar zee gegaan. Dinsdagavond werd een vergadering van den gemeenteraad van Velsen gehouden on der voorzitterschap van burgemeester R. G. Rij kens. Afwezig de heer G. Heykoop. N icuwjaarsrede De voorzitter houdt de volgende nieuw jaarsrede: Mijne Heer en, Zooals U bekend kan zijn, ben ik geen voorstander van het houden van nieuwjaars reden, omdat die in de meeste gemeenten neerkomen op het opsommen van al wat in het afgeloopen jaar is gebeurd en het af- dreunen van statistieken, die men beter le zen dan hoor en kan. Als ik er dit jaar wel eens aan wil doen, dan is het, omdat er nu werkelijk op an der gebied iets te zeggen valt. Want als wij ons afvragen, wat het jaar 1931 geweest is voor de geschiedenis van onze gemeente, dan is er niet één, die niet zal antwoorden, een droevig jaar, een jaar dat nog lang een spoor zal nalaten. Zoo zwaar, zoo zwart, zoo somber, als thans, is nog zelden de toekomst ingezien. Het ergst is wel de zwarte schaduw der werkloosheid, die het pad, dat vóór ons ligt, verduistert. En dan antwoorde men niet, nu ja, dat hebben alle gemeenten gemeen; want dan zeg ik, neen, omdat de gemeente Velsen in deze wel een uitzonderingspositie bekleedt. In deze zoo sterk vooruitgaande gemeente toch, zijn in den loop der jaren groote wer ken uitgevoerd door het Rijk. Die werken lokten een stroom van arbeiders naar ons en zoolang die allen aan den arbeid konden blijven, konden we ons over dien toeloop verheugen. Maar aan die werken kwam een einde en de arbeiders, die geen werk meer hadden, bleven. Voeg daarbij de depressie in het Vis- scher ij bedrijf, het feit, dat verschillende fa brieken met korteren tijd zijn moeten gaan werken, den achteruitgang in het tuinbouw bedrijf, enz. enz. en ge zult u niet meer ver wonderen. dat de uitkeeringen aan steun in den laatsten tijd, het ontstellende cijfer van f 11.000 per week hebben bereikt. Ieder begrijpt, dat dit zonder dat er hulp van buiten komt, niet kan doorgaan. De gemeente Vfelsen, die er in de laatste jaren financieel gunstig voor stond en ver trouwen genoot en nog geniet bij geld leveranciers, vindt thans, evenals trouwens alle gemeenten, de Banken geblokkeerd en bij een dergelijken toestand kan alleen het Rijk hulp verschaffen. Dat het Dagelij ksch Bestuur voortdurend moet trachten die hulp te verkrijgen, spreekt van zelf cn het doet dit dan ook. Maar ik hoop, dat men ons niet zal op- zweepen met allerlei voorstellen, die, hoe goed ook bedoeld, ons vaak belemmeren in ons pogen en valsche hoop wekken bij hen, die toch al ongelukkig genoeg zijn. Wat zij noodig hebben is uw vertrouwen. Blijkt het, dat we verkeerd hebben gedaan, dan is de tijd voor critiek daar. Ik weet wel, wij zijn verdeeld ook wij betrekkelijk klein gezelschap en het kan niet anders; door groote en kleine geschil len. Wij zijn het niet eens over vragen van staatkundigen, kerkelajken en maatschap- pelijken aard en dikwerf staan wij fel te genover elkander, maar thans zijn we de bemanning van een schip, dat in nood ver keert. Wij kunnen de wereldsituatie niet redden, daarvoor zijn andere personen en lichamen aangewezen dan deze Raad. Onze taak is om, als leden Van dezen Raad betere tijden te helpen voorbereiden door onzen naastliggenden plicht te doen, dat is, die tegenover de gemeente. En daar heb ben wij onze handen meer dan vol aan. Of ik dan geen enkel bemoedigend woord heb voor de toekomst? Zeker, wij bestuurders moeten weten ons boven deze tijdelijke el lende te verheffen. Er zijn meer tijden geweest in de geschie denis der menschheid, van ons vaderland en van onze gemeente, dat men dacht, dat al les verloren was en toch brak eindelijk de zon weer door. De huidige ellende mag ons niet tot moede loosheid voeren. Want waar blijft het oude spreekwoord „moed verloren, al verloren" Uit moed en vertrouwen wordt de vaste wil geboren. Laat ons dan niet te veel spreken over depressie en malaise, maar laat ieder onzer moed betoonen, moed, die kracht geeft om te werken, maar ook om te lijden, als het moet. Zie, de dagen lengen al; wij bespeuren het nauwelijks nog; maar de kortste dag is voorbij. Langzaam klimmen we naarhet licht. Die stijging zij ons een teeken. Met den wensch, dat 1932 voor onze ge meente, voor U en uwe gezinnen een beter jaar moge worden dan het afgeloopen, stel ik U voor onze werkzaamheden voort te zet ten. De heer Vermeulen (A.R.) beantwoordt deze rede als oudste raadslid en zegt dat het een droevige reden is, waarom van de gewoonte tot het houden van een Nieuw jaarsrede wordt afgeweken. Te vrcezen is, dat dit jaar nog slechter zal zijn dan het vorige. Spr. zegt dat op het verzoek van den voorzitter om vertrouwen de leden nu zeker meer dan ooit op het vertrouwen van de leden zullen kunnen rekenen en wenscht het- college Gods zegen op den arbeid- Verzoek van het bestuur der St. Vincen- tius-Patronaatscommissie te Velsen, om over eenkomstig art. 25 der Nijverheidsonder wijswet de noodzakelijkheid uit te spreken van de instandhouding ecner R.K. Teeken en Schildersschool aldaar. De heer Laurent (R.K.) zegt zich niet met het prae-advies van B. en W. te kunnen vereenigen. Er zijn genoeg redenen om de noodzakelijkheid dezer onderwijsinrichting uit te spreken, nu de school ruim 40 leerlin gen telt, welk aantal nog grooter zoude zijn, als men niet voor financieele moeilijkheden stond. Mr. v. d. Flier (S. D. A. P.) noemt dit een heel andere melodie, dan spr. in de commis sievergadering heeft gehoord. Spr. zegt, dat men hier in Velsen moet denken aan het feit. dat hier het nieuwe gebouw der Nijver heidsschool wordt geopend, waar vo'doen- de plaats is. Dc heer van Heyst (Neutraal) betreurt ook de splitsing en zegt daaraan niet te zul len medewerken. De heer ten Broeke (G.-H.) zegt dat juist door de gevraagde uitspraak de diploma's van de vereeniging wettelijke bevoegdheid krijgen. De heer Vermeulen (R.R.) vraagt wan neer aan het verzoek niet wordt voldaan op welken rechtsgrond dan straks kan wor den uitgesproken dat het vak schi'deren wel noodig is aan de Nijverheidsschool, ook van een particuliere vereeniging. Wethouder Tusenius (V B noemt deze zaak een netelige kwestiê, want het secta- risme speelt hier een rol. Spr. zegt dat het bestuur der Nijverheidsschool besloten heeft geen onderwijs in schilderen te geven. Spr. zou het vroegere prae-advies van B. en W. aangenomen willen zien n.l. dat de noodza kelijkheid alleen wordt uitgesproken voor het schilderen. De heer Laurent (R.K.) gaat hiermede ac- coord. Mi', v. d. Flier (S. D. A. P.) betreurt het dat aan de Nijverheidsschool geen onderwijs in schilderen zal worden gegeven en vraagt of hierop niet kan worden teruggekomen. Het gewijzigd prae-advies van B. en W. wordt met 18 tegen 8 stemmen aangenomen. Benoemingen. De raad gaat in besloten zitting. Na een uur wordt de vergadering heroptnd. Benoemd wordt tot onderwijzeres aan school H te IJmuiden mej. W. Kornmann, tijdelijk onderwijzeres aan deze school. Tot onderwijzer in de gymnastiek aan de openbare lagere scholen D, Dl, E, F, G, en H, de heer J. van Geel te Rotterdam- Tot leden Van de Alg. Burgerlijke instel ling van Maatschappelijk Hulpbetoon de heeren G. v. d. Pijl en J. E. Sluiters en tot lid van de R.K. Burgerlijke Instelling van Maatschappelijk Hulpbetoon de heer H. Steenman. Tot lid der Commissie van Toezicht op de Rijks H. B. S. de heer G- D. Boerlage. Ingekomen stukken Naar aanleiding van brieven van J. Mel- gerd c.s. te Velsen en J. Veldhoven te Sant poort inzake reorganisatie van de brandweer adviseeren B. en W. hierop niet in te gaan. De heer van Heyst (Neutraal) zegt, dat de laatste branden, die plaats gehad hebben, hebben doen zien dat een vrijwillige brand weer op zijn plaats zou zijn. Spr. wil dan ook wel op deze brieven ingaan. De heer Dalmeyer (groep Schilling) vindt de brandweer ook nog niet in ox-de- De mid delen van Jan Gijzenvaart zijn b-v. niet vol doende. Spr. vraagt of een handspuit daar geen dienst kan doen. De heer Diependaal (R.K.) wil ook betere voorziening voor het zuidelijk deel der ge meente. De heer Homburg (A.R.) vraagt of het personeel der spuiten niet al te zeer inge krompen is, omdat bij den laatsten brand te IJmuiden burgers dienst moesten doen. Wethouder Tusenius (V.B.) betoogt dat, ais men deze verzoeken inwilligde, er twee brandweren zouden komen. Wat, den brand in de Prins Hendrikstraat te IJmuiden be treft, zegt spr. dat het misschien bet,er ware geweest, als de burgers, die nu geholpen hebben, gewacht hadden tot de brandweer er was. Verder wil spr. opmerken dat de hoogste politieleiding het met de reorgani satie der brandweer niet eens was en wat den brand te IJmuiden aangaat: dc politie is daar niet goed opgetreden. Zij had allerlei burgers van het dak moeten jagen. Spr. wil bevorderen, dat de spoorboomen niet 10 minuten gesloten blijven in het zui delijk deel van IJmuiden. De heer Maas (R.K.) meent dat de wet houder z. i. onvex-diend een blaam op de po litie heeft gewox-pen. Spr. was bij den brand te IJmuiden aanwezig en heeft voor het vlugge optreden der politie alle lof. Als zij nierzoo krachtig opgetreden was, ware deze brand wellicht geheel anders afgeloopen. De heer Zalm (S. D. A. P.) zegt ook lof te hebben voor het snelle optreden der politie. Maar later had de politie verschillende men schen van het dak moeten weghalen. Wethouder Tusenius (V. B.) merkt op, met zijn critiek alleen bedoeld te hebben de politieleiding. De voorzitter zegt de zaak met den com missaris te zullen besprekeix Het advies van B. en W. om op de reox*ganisatie niet terug te komen wordt aangenomen. Verhooging van stcunuitkecringen. Door den IJmuider Bestuurdersbond, den Chr. IJmuider Besturenbond en den R.K. Volksbond is een adres aan den Raad ge richt met verzoek adhaesie te betuigen aan een door den Gemeenteraad van Amsterdam genomen besluit, om met de gemeentebestu ren van Rotterdam, Den Haag en Utrecht, overleg te plegen ixizake verhooging van steunuitkeeringen aan werkloozen, alsmede om te besluiten, dat aandrang zal worden uit geoefend op de regeex-ing teneinde de in het adres genoemde verbeteringexx ook voor deze gemeente doorgevoex'd te krijgen. In de raadsvergadering van 24 November j.l. werd een voorstel verworpen van de hee ren W. P. Visser e.a. om de regeering te ver zoeken, goed te keuren, dat de algemeene steunnormen worden verhoogd. Aangezien het verzoek hetzelfde beoogt als het verworpen voox*stel, stellen B. cn W. den Raad voor niet aan het verzoek te voldoen- De heer Van Woensel (C.P.) zegt dat dit voorstel van geen beteekenis is, daar het een afschuifsysteem beteekent. De heer Visser (S.D.A.P.) verdedigt het voorstel. De heer Vermeulen (AR.) zegt dat de toelichting van den heer Visser hem reeds van voorstemmen zou doen afhouden. De heer Maas (R.K.) zegt, dat een verhoo ging der uitkeering zal neerkomen op de ge meente en spr. vreest dat de tegenwoordige uitkeex-lngen niet gehandhaafd zullen kunnen worden. Wethouder Bosman (V.D.) is van oordeel dat men in de Tweede Kamer deze vex-hoo- gingen niet voor elkaar kon krijgen. Spr. acht het uitgesloten dat de regeering iets in een verhooging der uitkeeringen zou bij dragen. De heer Ten Broeke (CH.) zegt dat hij een uitkeering van 10.000 per week 400 ar beiders t? werk kunnen worden gesteld op een loon vaxi 25 per week. Spr. hoopt dat cr nog ernstige pogingen voor werkverschaffing gedaan zullen worden. Wethouder Bosman (V.D.) zegt dat .voor werkverschaffing ook gelden voor materialen en grondstoffen noodig zijn. Spr. wijst er op dat B. en W. aan de regeering objecten van werkverschaffing hebben voorgelegd Dc voorzitter merkt op dat mogelijk is dat de Minister goed vindt, dat arbeiders uit Vel sen naar de werkverschaffingen gaan. Het afwijzend advies van B. en W. wordt met 7 stemmen tegen aangenomen. Aanschaffing van nieuwe gordijnen. Naar aanleiding van een besluit van Ge deputeerde Staten d.d. 30 December j.l. waar bij met vernietiging van het raadsbesluit is beslist, dat medewerking behoort te woi-den verleend tot de aanschaffing van nieuwe gordijnen ten behoeve van 4 lokalen der Chr. Nat. School te IJmuiden, stellen B. en W. voor van dit Besluit In beroep te gaan bij de Kroon. Wordt goedgekeurd. Hamerstukken. Vaststelling van de 2e suppletoire begroo ting der gemeente, dienst 1931; inbreng van gronden in het grondbedrijf; verhuur woning Kerkweg 23a te Velsen; dempen gedeelte beek te Saxxtpoort; advies omtrent een beroep schrift van A. en P; Bleeker te IJmuiden tegen de weigexüng van een bouwvergunning; advies omtrent een adres van P. Hes te Sant- poox-t om hem vrijstelling te verleenen van het bepaalde bij art. 4 al. 1 der Bouw- en woningverordening, verkoop van 585 M2. bouwterrein aan J E. A Kaub te Velsen voor 6.50 per M2.; vaststelling van het over 1931 aan het bestuur der Emma-school te IJmui den te verleenen voorschot; het aangaan van een tijdelijke kasgeldleening met den Staat der Nedex-landen groot ten hoogste 2.COO.OOO, tegen een rente van 43/4 's jaars. Interpellatie van den heer W. F. Visser. De heer W. F. Visser krijgt verlof, B. en W. te interpelleeren over het ontslag van een aantal tijdelijke werklieden bij gas exx water. De heer Visser (S.D.A.P.) licht de interpel latie toe en critiseert dat een onderhoud aan de vertegenwoordigers der organisaties door den directeur geweigerd is. Spr. vraagt hoe het met het werk aan die bedrijven staat en of er geen menschen meer te werk gesteld kunnen woihen. Wethouder Tusenius (V.B.) zegt, dat overal gemeente - ar beide :s worden ontslagen, ook in Zaandam. Aan hem is ge vraagd de losse arbeiders in vasten dienst aan te stellen en ze dam te ontslaan, opdat ze wachtgeld krijgen, maar dit gaat niet. Spr. zegt, dat er helaas geen wex-k is en dat hij zelfs vx-eest of alle vaste arbeiders wel aan het werk kunnen blijven, omdat er niet meer gebouwd wordt. De heer Visser (S.D.A.P.) repliceert, doch B. en W. antwooxxleni hier niet meer op. Rondvraag. De heer Dalmeijer (groep Schilling) vraagt of er geen werkgelegenheid komt bij het aan te leggen Sportpark te Santpoort. De voorzitter antwoord dat B. en W. er niets van kuxinen zeggen, maar zij zullen' die zaak wel bevorderen. De heer van Zutphcn (R.K.) vraagt wat B. en W. zullen doem met het terrein langs den IJmuiderstraatweg, waar menschen tuintjes en kippenfokkerijen hebben. Wethouder Nijssen (R.K.) zegt, hierom trent een plan te hebben. De heer Maas (R.K.) spreekt over een auto ongeval, waarbij de ziekenauto drie kwartier later eerst ter plaatse kwam. De voorzitter zegt een onderzoek toe. Te 11.45 uur wordt de vergadering geslo ten. BURGERLIJKE STAND Geboorten: M. G de Boer-Kramer z. M. A. van SonPirovano, z. J. J. Heeremans- Kaandorp, z. C. Stevenhagen-van Straten, z. M. A. P. H. Holtermaxi-Bax-tels, z. Overleden: Johs. Theodorus Koelink, 10 w. E. Veldheer 9 w., Adolf B. Visser, echt genoot van T. Mets, 65 j. Jacobus C. van Splunter, echtgen. van A. M. Westerhout. 37 j. Cornelia van Alphen, 3 mnd. BEVERWIJK WILLY DERBY-AVOND. Voor een goed bezet Kennemer-Theater gaf Willy Derby en zijn gezelschap een vroo- lijken avond in het Kennemer Theater. Na- tuurlijk werd im het eerste gedeelte van het programma herinnerd aan Derby's tournee door Imdië, waarvan de populaire conferen cier in een praatje en een liedje zijn onder vindingen op smakelijke wijze opdischte. Na de pauze vergastte hij zijn auditorium op vele liedjes, waarbij vrooüjke songs door een sentimenteel wijsje werden, afgewisseld. De bekende parodie op „Dichter-und-Bauer" be sloot zijxi optreden. Daverend succes oogstten de beide accor deonisten, die zich dan ook inderdaad als virtuozen op hun instrumenten ontpopten- Zij werden xxa hun optreden door het langdu rig applaus tot een toegift gedwongen. Bob Snoek aan den vleugel deelde zeer verdiend in het succes. Alles bijeen was het een welge slaagde avond, waarmede het publiek zich zeer ingenomen toonde. MEER RAADSVERGADERINGEN. In verband met het wegens het late uur niet geheel afwerken van de agenda in de vorige raadsvergaderingen heeft de heer J. Visser den gemeenteraad voorgesteld den voorzitter te verzoeken in het vervolg in der gelijke gevallen binnen acht dagen een nieu we vergadering uit te schrijven. HAARLEMMERMEER RIJWIELDIEFSTALLEN. J. M. aan den Aalsmeerderweg alhier, kwam 's morgens tot de ontdekking dat een onge- noode gast 's nachts een bezoek op het erf had gebracht en een heerenrijwiel uit de schuur was verdwenen. Ook ten nadeele van A. C. te Hoofddorp werd een heerenrijwiel weggekaapt, dat on beheerd tegen een winkel was neergezet

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10