De strekking der Engelsche politiek Vreemdelingen en kunst. BUITENLAND. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAC 7 JANUARI 1932 TWEEDE BLAD. De gevolgen van de regeeringswisseling. Het conservatisme heeEt zich niet alleen ten aanzien van Britsch-Indië doen gelden. Wordt Engeland in de armen van Frankrijk gedreven! Een rede van den Engelschen minister van buitenlandsche zaken. Zullen de Japanneezen Peking bezetten! HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Buitenlandsche Persvereeniging te Lon den heeft Woensdagmiddag den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken, sir John Simon, een noenmaal aangeboden, waarbij deze een rede over den politieken toestand heeft gehouden. „Binnen de eerstvolgende vier weken, aldus de minister, zullen drie groote conferenties beginnen en bij iedere conferentie is Buitenlandsche Zaken nauw betrokken. De datum voor de herstelconferentie is nog niet definitief vastgesteld. De Britsche regeering zou het ten zeerste toejuichen, wanneer de conferentie zoo spoedig mogelijk zou kunnen worden geopend, aangezien ook in Engeland het parlement weldra zal worden heropend. Indien het niet mogelijk is den datum vóór of op 1« Januari vast te stellen, dan zullen eenige ministers er bezwaarlijk aan kunnen deel nemen. Sir John Simon liet doorschemeren dat den minister-president MacDonalci slechts de week, aanvangende 18 Januari, schikt. De minister van Financiën zal wel in ieder geval verplicht zijn naar Lausanne te gaan en ook sir John Simon hoopte hem te vergezellen. De herstelconferentie zal nauwelijks ge ëindigd zijn, of de vertegenwoordigers der mogendheden zullen van de eene zijde van het meer van Genève naar de andere moeten oversteken om te kunnen deelnemen aan de den 25 Januari a s. beginnende zitting van den Volkenbondsraad. Het is mogelijk dat hier Europeesche en Aziatische kwesties ter sprake gebracht zullen worden. De derde conferentie is de op 2 Februari beginnende ontwapeningsconferentie. Hier aan voegde de minister toe dat getracht is aan dezen datum vast te houden. Aan elk van deze drie conferenties, aldus Simon, neemt Engeland met zeer veel belang stelling deel. Engeland zal een houding innemen, die met alle wenschen rekening zal houden. Spr. hoopt dat ook de andere staten in dezen geest zullen handelen. Aan deze opmerking voegde de minister eenige zinsneden toe die ons duister van nietszeggende algemeenheid toeschijnen, en die in ieder geval bewijzen, dat Engeland's minister van buitenlandsche zaken voorlooplg nog aan handen en voeten gebonden is, en dat hij in dit stadium van onderling nterna- tionaal gekonkel nog niets kan, nog niets mag beloven. Uit de jongste berichten kan men opma ken, dat een samenwerking tusschen Frank rijk en Engeland ten aanzien van de buiten landsche poltiek steeds waarschijnlijker wordt! Het behoeft geen betoog, dat dit bij zonder funeste gevolgen kan hebben; de re geeringswisseling in Engeland begint zich hier dus ook al te doen gelden. Dat de Con servatieven bijvoorbeeld achter de Britsch- Indische politiek zitten is duidelijk. De druk van die zijde heeft de kans dat Engeland in de armen van Frankrijk gedreven wordt, blijkbaar aanmerkelijk vergroot! y stabiliteit der wereld een bijna onbereken- baren stap terug doen. Het feit dat dt geallieerden niet de ontwapening van Duitschland hadden nagevolgd, had in Europa een toestand van ongelijkheid ge schapen, die de gevoelens aan het gisten had gebracht. Stimson zeide verder, dat er niet de geringste kans bestond, dat deelneming van de Vereenigde Staten aan de ontwape ningsconferentie hun toetreding tot den Vol kenbond zou medebrengen. Motie tegen de prohibitie te wachten. NEW-YORK, 6 Januari (V. D.) On de a.s. democratische nationale conventie zal de nationale voorzitter van de partij John Ras- cob een motie indienen inhoudende .dat in de constitutie van de Vereenigde Staten niets een staat kan weerhouden de volledige con trole in handen te nemen over den drank handel op zijn eigen terrein". Wanneer de conventie deze motie aanvaardt, verwacht men, dat er vier jaar benoodigd zul len zijn voor het uitvoeren van de noodzake lijke referenda. Langs dezen weg wil men de prohibitie opheffen. Britscli'ïndië L. A. China. Japansche ovmarsch naar Peking? MOSKOU, G Jan. (V.D.) Naar uit betrouw bare bron gemeld wordt, zouden Japansche troepen uit Tsjintsjau zijn vertrokken voor een opmarsch naar Peking. Het Japansche garnizoen te Tientsin, dat 2400 man telt, is met talrijke vliegtuigen en met artillerie ver sterkt. Te Moskou neemt men aan dat de Japanners voornemens zijn Peking te be zetten. Verklaring van Stimson te wachten? Stimson zal naar men meent t-e weten, binnenkort een belangrijke verklaring afleg gen over de politiek der Ver. Staten in het Verre Oosten. Communistische demon straties in Osaka. TOKIO. 6 Jan. (V-D.) In Osaka ontston den ernstige botsingen tusschen stakende arbeiders en politie. De arbeiders hie'den een betooging en voerden doeken met com munistische leuzen mee. die de politie in beslag wilde nemen, waardoor een vecht partij ontstond. Twee-en-dertig arbeiders werden gewond, waarna de politie er in slaagde de demonstratie uiteen te drijven. Amerika. Stimson voor het oorspronke lijk ontwapeningsplan. Stimson, het woord voerend in de commis sie van buitenlandsche zaken van het Repre sentantenhuis zeide dat het noodzakelijk was energieke maatregelen voor het doen slagen van het oorspronkelijk plan van ontwapening te nemen. Indien, zoo zeide hij. de Vereenigde Staten geen delegatie naar de Ontwapenings- .conferentie zenden, zouden de vrede en de Fondsen worden in beslag genomen. LONDEN, 6 Januari (V. D.) De fondsen, die het congres ter beschikking stonden zijn op de banken in beslag genome^. Het zaken leven te Bomboy staat stil. Er wordt gepost voor de zaken in buitenlandsche textioi- goederen, die in handen zijn van inlanders. Te Bombay maken de pariahs gemeene zaak met de agitatoren, elders echter dreigen zij een directe actie te beginnen tegen de on gehoorzaamheidsbeweging. Er is thans bekend, dat twee personen zijn gedood en 100 ernstig gewond, toen de po litie zich gedwongen zag te vuren op de menigte in Benares. Ook het provinciale congres van Bombay onwettig. BOMBAY. 6 Januari (V. D l Bij bijzon dere verordening is thans ook het provin ciale congres met alle aangesloten instan ties te Bombay voor onwettig verklaard. Door deze verordening worden ongeveer 500 or ganisaties getroffen. Dc bestuursambtena ren in alle districten hebben volmachten ge kregen om alle gebouwen die geschikt zijn voor-het onderbrengen van overheid, politie en militairen, in beslag te nemen. Verder onderzoek naar de gelden van het Indische congres. De politie heeft te Bombay een onderzoek ingesteld bij de banken naar de gelden van het Congres ten bedrage van 4000 pond ster ling. die op particuliere rekeningen staan. Na in de boeken een onderzoek te hebben inge steld, heeft de politie aan de banken order gegeven deze sommen niet aan te raken. Zuid-Amerika. De putsch-pogingen in Argentinië mislukt. BUENOS-AIRES 6 Jan. (V.D.) Dc „Prenza" meldt, dat de putsch-pogingen in dc Noordoostelijke provincies van Argentinië zijn mislukt. De omwentelingspoging is uitgegaan van aanhangers van den voormaligen president Irigoyen.Hoewel de regeenr.g van Uruguay op verzoek van Argentinië de leiders der aan hangers van Irigoyen cenigen tijd geleden in het binnenland van Uruguay geïnterneerd heeft, is een aantal hunner er in geslaagd naar Argentijnsch grondgebied over te ste ken. Bloedige politieke botsingen in M exico. MEXICO City. 6 Januari (V.D.) In ver- schillende deelen des lands is het tot politieke botsingen gekomen. Te Ouadelupe (Zacatecas) werden vier personen gedood en tien gewond. Te Atatonilco (Jalisco) werden drie personen gedood'en 6 gewond. Genève. Bijeenkomst der Europeesche commissie in Februari? GENèVE, 6 Januari (V.D.) In zijn kiva- liteit- van voorzitter der Europeesohe Com missie heeft Briand een circulaire gericht aan alle Europeesche mogendheden, waarin hij voorstelt de bijeenkomst der Europeesche commissie, die op 22 Januari a.s. was bepaald uit te stellen tot Februari. Bijzondere rol van Venizelos te Lausanne? ATHENE. 6 Jan. (V-D.) Er gaan gerueli- ten. volgens welke de bij de Duitsche herstel betalingen belang hebbende kleine mogend heden voornemens zouden zijn Venizelos den strijd voor de verdediging van haar stand punt op te dragen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 - TEL. No. 10756 PHILIPS' RADIOTOESTELLEN Zwitserland. Aanslag op het Italiaansche consulaat te Lugano? LUGANO, 6 Januari (V. D.) In het Ita- liaansche consulaat te Lugano is in den cor ridor een paketje gevonden, waarin zich twee cylinders bevonden, waaraan niet ontbrande lonten waren bevestigd. De cylinders waren 10 c.M. lang, en zagen er uit als granaten. De politie weigert iedere nadere mededeeling over deze vondst. Frankrijk. Zal Briand deelnemen aan de conferenties te Lausanne en Genève? PARIJS. 6 Jan. (VJ5.) De gezondheids- toestand van Briand maakt het twijfel achtig of hij persoonlijk in staat zal zijn deel te nemen aan de conferenties te Lau sanne en te Genève. Ilct wordt waarschijn lijk geacht, dat de verdaging van de zit ting der Europacommissie mede bepaald is door den ongunstigen gezondheidstoestand van Briand. Het Fransch-Britsche overleg. De Britsche en de Fransche regeering, aldus seint Reuter uit Londen, trachten een grondslag te vinden, waarop zij kunnen sa menwerken, met het doel het slagen dei- conferentie van Lausanne te verzekeren. De Britsche regeering meent, dat het hoofddoel moet zijn het herstel van het ver trouwen der wereld in den economischen en algemeenen toestand van Duitschland. Denemarken. Een binnenlandsch moratorium voor den landbouw? KOPENHAGEN. 6 Januari (V. D.) Naar in regeeringskringen verluidt, zal binnenkort de regeering den Rijksdag een wetsontwerp voorleggen inzake een moratorium voor den noodlijdenden landbouw In de afgeloopen weck heeft het kabinet zich ook bezig gehou den met andere takken van industrie, die zich in kritieken toestand bevinden, zoodat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat het wetsontwerp een uitbreiding van het mora torium tot het geheele Deensche bedrijfsleven zal inhouden. De ministerconferentie begonnen. KOPENHAGEN. 6 Januari IV. D Woens dagmorgen is in het gebouw van het ministe rie van Buitenlandsche Zaken de conferentie begonnen van dc ministers van buitenland sche zaken van Denemarken. Zweden en Noorwegen betreffende de gemeenschappe lijke valuta- en handelspolitieke kwesties. Een officieel communique betreffende, het verloop der beraadslagingen zal Donderdag worden gepubliceerd. Duitschland. Bijeenkomst van Duitsche ambassadeurs te Berlijn. BERLIJN. 6 Januari f V. D De Duitsche- ambassadeurs Vort I-Ioesch uit Parijs, von Neurath uit Londen en Von Schubert uit Rome werden morgen te Berlijn verwacht. Zij zullen besprekingen voeren met den Rijks kanselier en met de bij het herstelvraagstuk betrokken ministers, teneinde nauwkeurig op de hoogte te komen van het standpunt der Rijksregeering inzake het herstelvraagstuk, en van de richtlijnen, die bij de groote inter nationale conferenties gevolgd zullen worden De herstelcommissie uit het Rijkskabinet zal waarschijnlijk morgen voor de eerste maal bijeenkomen ter bespreking van de aan staande conferentie. Verlenging van het Stillhalte- verdrag voor één jaar? BERLIJN. 6 Januari (V. D.) Nopens de Stillhalteonderhandelingen welke te Berlijn worden gevoerd, wordt, gelijk tot nu toe, een streng stilzwijgen in acht genomen. In ieder geval kan worden gezegd, dat thans een aan nemelijk voorstel het Stillhalteverdrag voor den tijd van een jaar te verlengen, zeer groo te belangstelling heeft. Behandeld worden thans de voorwaarden waaronder een verlen ging met 1 jaar zou kunnen worden toegestaan, waarbij het belangrijkste is of en in hoever binnen dit kader terugbetalingen mogelijk zullen zijn en of een verlaging van den rentestand kan worden toegestaan. Brüning confereeert met den Amerikaanschon ambassadeur te Parijs. BERLIJN. 6 Januari (V.D.) Heden middag zal Rijkskanselier dr. Brüning deel nemen aan een lunch, die de Amerikaansche ambassadeur Sackett aanbiedt ter gelegen heid van het verblijf te Berlijn van den Ame- rikaanschen ambassadeur te Parijs Edge. De lunch zal tevens gelegenheid bieden voor een bespreking tusschen den Rijkskanselier en Edge, aangezien het van Duitsch' standpunt bezien ongetwijfeld gewenscht is dat ook de Amerikaansche ambassadeur te Parijs het standpunt der Rijksregeering inzake het her stelvraagstuk leert kennen. MARKTNIEUWS HAARLEM. Appelen 1440 ct. per kilo. Peren 2040 ct. per kilo. Knakpeen G—8 ct. per kilo Brusselsch lof 1216 ct. per kiic Veldsla 4060 ct. per kilo. Boerenkool 2040 ct. per kist. Andijvie f0.60—f 1.40 per kist. Groene kool 1025 ct. per stuk. Bloemkool 1018 ct. per stuk. Knolselderij 36 ct. p. stuk. Gele kool 47 ct. per stuk. Roode kool 36 ct. per stuk. Prei 415 per bos. Selderij 312 ct. per bos. Pieterselie 412 ct. per bos. Spruiten f 0.70—1 2.75 per zak. Hef geval van MUe Chemet. LONDEN, 5 Januari Dezer dagen kregen de menschen. die naar een radio-program luisterden, te hooien dat de Fransche violiste Renée Chemet niet zou optreden in een ophanden concert aangezien het ministerie van Binnenlandsche Zaken de noodzakelijke vergunning er voor had gewei gerd. Dit is een nieuw voorbeeld van de doel treffendheid, waarmede van officieele zijde in dit land de bedreiging van vreemden bo dem, waaronder de „home industry" siddert, wordt afgewend. Het verlof om op te treden was geweigerd aangezien mademoiselle Re née indien zij, zooals de Manchester Guar dian het uitdrukt, haar vreemde en verfoeide klanken op den ether van Groot Brittannio had kunnen dumpen. Britsche musici zou heb ben beroofd van werk. Dc opmerking van het blad was voor hen die het niet kennen is het wellicht niet overbodig het te vermelden ironisch. De British Broadcasting Corporation vond dc houding van het Home Office klaarblijke lijk kortzichtig, een meening welke ongetwij feld door alle redelijke en alsnog niet door bekrompen nationalisme volstrekt in hun geestvermogens gestoorde menschen zal wor den gedeeld. De B. B. C. toonde geen berouw en durfde tegenover de beslissing van het ministerie verklaren dat er buitenlandsche kunstenaars zijn van internationalen roep. die zich in Engeland- moeten kunnen laten hooren. Er waren solisten, dirigenten, com ponisten van buitenlandsche geboorte en ver blijf. die in de vertolking van zekere muzikale werken of speciale muziek een onbetwiste superioriteit toonden. De B. B. C. is het niet eens met een beleid „tot bescherming van de binnenlandsche markt" dat zulke interna tionale talenten zou willen uitsluiten. Renée Chemet was naar het oordeel van dc B. B. C. zulk een artieste Maar hetgeen het ministerie van Binnenlandsche Zaken of dat- van Arbeid op dit punt beschikt is nu alleen van belang. En me deze opwelling van ontstellend? reac tie op alle gebied en verbijsterende national? eenzelvigheid zal het niemand meer verbazen indien straks menschen als Kreisler. Pade- rewsky, Stravinsky. Weisbach e.a. met een invoerverbod zullen worden getroffen. Namens het ministerie van Arbeid is in middels nog weer eens verklaard dat zijn ge dragslijn in de jaren onveranderd Is geble ven. dat zijn houding in het algemeen was dat geen werk aan buitenlanders zou worden gegeven, dat ook door een onderdaan von Koning George kon worden gedaan. Dat de bemoeienis van het ministerie den laatst en tijd meer aandacht had getrokken en tot dispuut had geleid was. meende men aan Ar beid. waarschijnlijk te wijten aan het feit dat in de muziekwereld machtig veel werkloos heid en armoede heerschten, een reden waar om men met vergunningen voor optreden van vreemde musici zeer spaarzaam moes: zijn. Met het beginsel als zoodanig kan men zich onder de bestaande omstandigheden wel verzoenen, zij het niet zonder moeite. Maar de wijze waarop het beginsel juist toepassing heeft gevonden in het geval van dc vermaar de Fransche violiste vindt ook in Engeland in intellectueele kringen ernstige veroordee ling. Ongeveer drie maanden geleden was de houding van de regeering tegenover buiten landsche musici zooals ze toen werd om schreven zoodanig dat althans solisten van bijzondere en uitzonderlijke verdienste niet zouden worden geweerd. De vraag is ge steld hoe een ambtenaar van het ministerie van Labour kan uitmaken of een kunstenaar al of niet bijzonder en uitzonderlijk is ten einde hem of haar al of niet do faveur te gunnen van optreden op een Engelsch con certpodium. Die vraag is beantwoord door het ministerie met de opmerking dat besturen van organisaties van werkgevers in muziek worren geraadpleegd alvorens een beslissing wordt genomen. Dat wordt in het bijzonder gedaan in moeilijke of twijfelachtige geval len. Het geval Chemet en het feit dat officieel is medegedeeld dat het ministerie zijn be voegdheden vee.l strenger zal gaan toepassen doen vreezen dat de deur die in October nog voor buitenlandsche beroemdheden apen of op een kier stond, zal worden gegrendeld. Aan het feit dat Engeland geen ministerie voor Schoone Kunsten heeft is het wellicht alleen te danken dat men thans in Picca dilly de stukken van Fransche moderne schil ders in al hun luister kan bewonderen. Was er zulk een ministerie geweest dan zou men allicht aanleiding hebben gevonden den in voer van dit werk te verbieden, al was het slechts op grond van 'iet niet te ontkennen feit dat hel dc aandacht afleidt van de pro ducten der binnenlandsche industrie. Max Reinhard heeft nog net gelegenheid gehad La Belle Hélène in Britsche bewerking voor Engeland in scène te zotten. Dit schouwsoel met muziek van den Fransch-Dultschen Israëliet Offenbach belooft straks in Londen hei stuk van het jaar te worden. Dc heer Cochran, grootste „show man" van Engeland, is gelukkig nog niet bezeten van vreemde- lingenvrees. Maar de positie van buitenland sche toonkunstenaars is hier hachelijk ge worden. hachelijker nog dan die van jonge groenten, die althans tegen betaling van idem zooveel binnen worden gelaten. Het is allemaal erg droevig. Het is droevi ger omdat het in zekeren zin verklaarbaar is. Al deze maatregelen worden tenslotte in gegeven door den drang naar nationaal ze't- behoud. En Engeland is er zeker niet mee be gonnen. En zelfs al heeft men in dit land al tijd wat misprijzend neergekeken op men schen en dingen van vreemden bodem, de menschen en dc dingen zijn er toch altijd goed verdragen, veelal tot voordeel van allen. En wanneer dc wereld als geheel, hoe spoe diger hoe tbcter moet men hopen, omzwenkt naar het besef dat de naties bestaan voor eikaars steun en verheffing, dan zal Enge land hopelijk een van dc eerste landen zijn die overeenkomstig dat besef zal handelen. A. K. v. R. LETTEREN EN KUNST ,De Klop op de Deur." Kon Ver „Het Nederlandsch Tooneel". In de tweede bespreking van „Dc klop op dc Deur", i.'.e eerste was van dc hand van in heer J. B. Schuil ter gelegenheid van de Amsterdamsche première) is dan een vertegenwoordiger aan het woord van de zonder twijfel kleine groep, die het veelbe sproken boek van m?vrouw Boudier - Bak ker niet gelezen heeft, en strikt geno men is de opinie dezer groep toch wel een zeer belangrijke Men gaat nu eenmaal niet naar den schouwburg om er de achteraffe verbeelding van een litterair genot te vinden Het is bij aldien een zeer groot compli ment voor den regisseur Defresnc. die het boek ook voor het tooneel bewerkte, dat thans inderdaad gebleken is dat zij die het boek niet lazen het tooneclspel ..De klop op de deur" hoogelijk hebben kunnen waardeeren. Uit eenige gesprekken met andere vertegenwoor digers van hen die van het litteraire product geen kennis namen is ons dit wel zeer duide lijk gebleken. De omstandigheid dat Defresnc zijn bewerking na de Amsterdamsche vertoo ningen ingekort heeft, zal hier zeker het hare toe hebben bijgedragen. Enkele principieele bezwaren blijven na tuurlijk bestaan: Dit alles is revue, zij hot revue in mineur en revue van een artistieke en dramatische gebondenheid die het spel der volmaakte zotheid vreemd is. Bovendien maakt de omstandigheid dat men zich hier slechts van de allermarkantste onderdeden van het boek bedienen kan een eigenlijke dramatische verdieping onmogelijk en ein delijk verhindert de uitgebreidheid van dc stof den bewerker de klassieke eischen waar aan een goed tooneelspcl nog steeds moet voldoen, in te willigen. Zoo kon er dus niets anders overblijven, dan zooals dat met een Fransche gemeen plaats heet; une tranche de vie, en dan nog wel van een groep uit een voorbije samenle ving die toch niet als de allerbelangrijkste beschouwd mag worden. Dat dit nogal vlakke en over vele Jaren loopende tijdperk (1860—1918) zoo kernach tig on karakteriseerend door Defresnc werd weergegeven, moet als een zeer aanmerkelijke prestatie geboekstaafd worden! Wij kunnen in deze tweede bespreking kort zijn: memoreeren wij nog even de prachtige rol van Laseur. die na de herhaalde vertoo ning natuurlijk aanzienlijk aan innerlijke waarde gewonnen moet hebben. Welk een consciëntieus kunstenaar is Laseur toch! Hoe bewonderenswaardig is deze ro! 'van jeugd tc', ouderdom en dood) opgebouwd. Hoe fijn en aristocratisch is deze Jeune premier a!s de oude, vergrijsde Frederik Craets, die. als hij uitgediend heeft, rustig en waardig in dc armen van Annetje. de veel begrijpende, veel vermoedende diep door het leed gewonde Annetje, sterft. Charlotte Kohier, onze moderne ac trice bij uitnemendheid, heeft lang niet al les mee voor deze rol, vooral niet zoo'ang zij nog het jonge onwetende vrouwtje van om streeks het midden der vorige eeuw te spe len krijgt. Doch tot welk een hoogte stijgt zij niet, als de oude mevrouw Craets-Goldeweyn! Hier kwam zij ver uit boven de historische epi sode waarvan zij één der draagsters is. hier was zij de universeele verbeelding van de voorstelling die mejj in a'le tijden van de eenzame vrouw gehad moet hebben, die zich alle geluk in haar kinderen langzaam maar halstarrig zeker ontglippen voelt. Prachtig waren ook Willy Haak. en Cruys Voorbergh. De eerste strak en verteerd door diepe be proevingen, a's Stance, de vrouw van den innerlijk vergiftigden Otto. dc tweede als Karei dc Roos. dc philosooph en schoon- hcidszoekcr, die boven zijn verdriet uitge groeid is en dit in een zuiver leven in den kleinen boekwinkel tc sublimeeren wist. Noemen wij dan nog van hen die samen de zeer lange lijst der medespelenden vor men Henri Eerens, a's Sytse Goldcwcyn en als Kraus, en zeer zeker ook Ncll Knoop als Lou Craets. het meest trieste voortbrengsel van een trieste en armzalige levenswijze. Bijzonder waardig werd „de feministe" (Sara Heyblomgespeeld. De hevige uitbarsting van opgekropte gevoelens in het nauwe Am sterdamsche straatje (met als zeer goede partner Rob Gcraerds) behoorde tot dc beste momenten van den avond. En vergeten wij dan tens'otte niet onze jeugdige st-adgenoote Georgette Hagedoorn die in twee kleine rollen uitmuntte, door pittig en frisch spel. L. A. GROOTE SLAPTE IN DE TILBURGSCHE TEXTIEL INDUSTRIE. De toestand in de textielindustrie in Til burg wordt met den dag slechter. In de mees te fabrieken werkt nog slechts een klein ge deelte van de arbeiders. De groote fabriek van dc „Beka" heeft de werkweek Ingekrompen van 32 tot 24 uur. Van de afdceling van den R. K. Textielarbeidersbond ,Bt-I.ambcr- tus" is op het oogenbllk van de 4300 leden meer dan de helft geheel of gedeeltelijk werkloos. AGENDA DONDERDAG 7 JANUARI Stadsschouwburg: Ver. Rott. Hofstad Too neel (Cor v. d. Lugt Melscrt) „Vadertje Langbeen". 8 uur. Schouwburg Jansweg: „Vier dag?n uit het leven van een onfatsoenlijk meisje. 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: R.K. Oratoriumver- ceniging ..Die Jahreszeiten" o. 1. v. Hubert Cu.vpers. 8.15 uur. Nieuwe Kerk. Evangelische Alliantie. 8 uur Cinema Palace: De slag bij Bademünde. Op het tooneel: Baranclini met zijn pop August. 8.15 uur. Rembrandt Theater: Viktoria und Ihr Husar. Op het tooneel: Hadges Biler Ballet. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: Zijn Dubbelganger Op het tooneel: Variété Attractie. 8.15 uur. VRIJDAG 8 JANUARI Wtlhelminakcrk: Evangelische Alliantie. 8 uur- Stadsschouwburg: N.V. Italiaansche Opera Madame Butterfly. 8 uur. Gem. Concertzaal: Concert van „Zang en Vriendschap". Solisten: Jo Vincent (so praan i en Carl Lankhout (plano) 8 uur. Bioscopen. Nieuw programma. Teyler's Museum, Spaarne 16- Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN* CA VOND- EN NACHTDIENST) P. Th. A. van Rijn, KI. Houtweg 15, tel. 10539. Fa. C. G. Loomeyer en Zn.. Zijlweg 34. tel. 12495. Schoterbosch-Apotheck, Rijksstraatweg 19, tel. 12711.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5