De stichting van New-York. DIERENBEULEN TE PARIJS. Nieuwe uitgaven. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 9 JANUARI 1932 Oorspronkelijk een Hollandsche stad. Het was de elfde September 1609, toen Henry Hudson, die in dienst was van de West-Indische Compagnie, de z.g.n. Narrows passeerde en landde op de plek, waar later New-Vork zou verrijzen. Hij voer echter nog enkele mijlen verder tot ongeveer daar waar thans Albany ligt. De inboorlingen beschouwden de blanken met diep ontzag en hielden hen voor godde lijke wezen*, terwijl zij het vaartuig „De Hal ve Maan" voor een drijvend huis aanzagen. Toen Hudson, in het scharlaken gekleed, met zijn manschappen aan land stapte, zon ken de bewoners voor hem op de knieën en zonden boden naar het binnenland om te berichten, dat de godheid hun in levende wijze was verschenen. De plek, waar zij landden, kreeg den naam van Manhattan, hetgeen volgens sommigen plaats der dron kenschap beteekent daar Hudson de in boorlingen terstond op brandewijn tracteerde, waarvan de gevolgen niet uitbleven en volgens anderen het Indiaanschc woord voor stroomversnelling is. Zoolang dc Indianen goed behandeld wer den, had men niet de minste moeite met dc rustige ontwikkeling van de kolonie, maar, zooals gezegd, men schonk hun brandewijn en als zij dronken waren maakten zij zich schuldig aan alle mogelijke uitspattingen waarvoor zij dan gestraft werden. Dit wekte langzamerhand hun wraakzucht op en er ontstonden samenzweringen, waarvan menig Europeaan het slachtoffer werd, o,a. Hut chinson op Rhode-Island, totdat het einde lijk John Underhill gelukte aan den Indiaan- schen oorlog een einde te maken. Van 1610 af bezochten tal van Hollanders het Manhattan-Island, want de pelshandel bleek een rijke bron van inkomsten op te leveren. Teneinde er meer vasten voet te krijgen legde men er in 1614 een vesting aan die den naam kreeg van Nieuw-Amstcrdam, terwijl de geheelc streek Nieuw Nederland werd gedoopt. Ook bij Albany werd in 1615 een volksplanting gesticht met den naam Fort Orange. In 1625 kwam de eerste Gouverneur. Peter Minnewit en kocht het geheele Manhattan- eiland van de Indianen voor de som van' vierentwintig dollar! Nieuw-Amsterdam ontwikkelde zich meer en meer, steeds kocht men meer land van de inboorlingen en stichtte er weer nieuwe volksplantingen. Daar er gebrek was aan ar beidskrachten, wist de West-Indische Com pagnie de landverhuizing te bevorderen door de bepaling, dat elke kolonist, die in staat bleek, binnen vier jaar een kolonie te stich ten van vijftig menschen, den titel ontving van patroon of beheerder en dat hij van de Indianen een strook land mocht eischen van vijf mijlen lengte. Intusschen hadden ook andere volken, on der welke de Zweden, hun nederzettingen in Amerika gekregen en in 1655 ontving Stuy- vesant het bevel van de regeering Nieuw- Zweden te gaan veroveren. Zweden kon we gens zijn politieke verwikkelingen en oor logen zijn overzeesche bezittingen niet meer handhaven, doch het ongestoord bezit van hun nederzettingen in Amerika zouden ook de Hollanders niet lang houden. In 1664 had Karei n van Engeland zijn broeder Jacobus de geheele kust van Con necticut tot Delaware geschonken en een sterke vloot trok erop uit om dit cadeautje op de Hollanders te veroveren. Reeds bereidde Stuyvesant zich op tegen weer voor, maar dc verdeeldheid onder dc Hollanders, die aan den eenen kant ontevre den waren over het strenge militaire bestuur en aan den anderen kant wanhoopten aan het succes der verdediging, was oorzaak, dat hij zich op goed geluk aan de Engelschen overgaf. Stuyvesant was wel een uitstekend militair, maar geen staatsman. Van een con- stitutioneelcn regeeringsvorm wilde hij niets weten en weigerde in dit opzicht elke tege moetkoming, hetgeen zich toen heeft ge wroken. Nieuw-Amsterdam werd ter eere van Jaco bus, toenmaals Hertog van New York, in Ncw-York herdoopt. De Engelschen waren zoo verstandig de bewoners der nederzettin gen niet te verdrijven en zelfs Stuyvesant leefde tot aan zijn dood onder Engelsch be stuur. Ook de verdere koloniën boden geen te genstand en zoo is zonder bloedvergieten de stad New-York van Hollandsche in Engelsch handen overgegaan, totdat bij den vrede van Versailles in 1783 Engeland de onafhanke lijkheid van de dertien Vereenigde Staten moest erkennen. W. S. COMMUNISTISCHE STOKERIJ IN DE WERKVERSCHAFFINGEN. Hoe de staking voorbereid tverd. TACTISCH OPTREDEN VAN BURGE MEESTER BUISKOOL. De inspecteur van de rijkswerkverschaf fing, de heer H. J. Buiskool, burgemeester van Delfzijl, heeft aan de N.R.Ct. over de staking der te werk gestelden te Jisping- huizen verklaard, dat hij van meening is, dat dc staking als een zuiver communisti sche beweging moet worden beschouwd. De staking werd reeds- eenigen tijd voorbereid, maar 'alles is zoo ongemerkt toegegaan, dat men er op de werkverschaffing niets van heeft vernomen. Dc bedoeling van dc com munisten was oorspronkelijk, aldus de heer Buiskool, om reeds de laatste week van het vorige jaar in staking'te gaan. Men heeft toen Oudejaarsavond herrie gemaakt, omdat men met den gewonen trein te laat op de plaats van bestemming zou aankomen om nog het Oudejaar te kunnen vieren. De heer Buiskool heeft dat echter begrepen en daarom voor dien dag de werkuren zoodanig ingedeeld, dat de arbeiders tijdig thuis kon- d enzijn. Tegen dc verwachting van de com munisten kon daarom toen niet tot staking worden overgegaan, omdat de aanleiding daartoe ontbrak. Nu echter eenmaal de sta king geproclameerd was, kon zij niet meer worden ingetrokken en zoo zijn in den nacht van Woensdag op Donderdag verscheidene arbeiders van Laudermarke. waar de haard van het verzet is. naar Rhedersveld, Jipsing- huizen, en het Weenerveeld geloopen, een afstand van ongeveer elf kilometer om de andere arbeiders ook over te halen de werk zaamheden neer te leggen. De aanleiding werd gevonden in het voor het Nieuwjaar verschafte voorschot van tien gulden, dat nu van het loon afgetrokken zou worden. Dit voorschot is daarom verstrekt, omdat de rijksinspecteur dc billijkheid inzag, dat de arbeiders niet midden in de week, met een feestdag voor zich, zonder geld naar huis zouden gaan. Het was evenwel geenszins de bedoeling, dat dit voorschot deze week van het loon afgetrokken zou worden. Integen deel. deze week was te onvoordeelig voor de arbeiders geweest om een aftrek van dit voorschot door te zetten en dat zou ook nu niet. geschieden. Bovendien zouden de arbeiders ontstemd zijn over het feit. dat zij met de korte dagen minder zouden verdienen, maar ook dit is niet- Juist, omdat daarvoor een bijzondere regeling bestaat. Noch het een, noch net ander kan dus daarvoor aanleiding zijn. ver telde de heer Bulskool ons. De geheele staking is een communistisch opgezet zaakje dat niet tegen te houden was. De heer Buiskool vertelde verder, dat hij Donderdagmorgen vroeg naar Westerwolde is gegaan, allereerst naar Jipsinghuizcn, waar hij het nu niet bepaald gemakkelijk heeft gehad, daar de arbeiders alles behalve ren vriendschappelijke houding aannemen. Keet voor koet. is hij langs gegaan. Hij deelde mee, dat ieder, die in staking zou gaan. onverbiddelijk geschorst zou worden. Daarop Is hU naar Laudermarke gegaan, waar de haard van het verzet zat De heer Bulskool lieeft daar weinig kun nen uitrichten. Veel van hetgeen hij zcide werd n.l. overstemd door oen voortdurend gezang van do arbeiders, die de internatio nale en andere strijdliederen aanhieven. Dc rijksinspecteur vroeg hun toen om de eischen maar zij gaven daarop geen antwoord. Blijk baar had men toen nog geen eischen en heeft men die pas later opgesteld, althans geformuleerd. Toch is het hem gelukt hier nog een aantal Groningers, ongeveer 150 te bewegen, aan het werk te blijven. Dezen deden dit. omdat zij. naar zij zeiden, een toezegging van B. en W. hadden gekregen, waarvan intusschen den heer Buiskool niets bekend was. Na Laudermarke bezocht te hebben, is hij naar Laude gegaan om de tram te waar schuwen, opdat deze de arbeiders voor don ker zou kunnen weghalen, terwijl hij tevens de in de onmiddellijke nabijheid gelegen ge meenten van een en ander op de hoogte stelde. Daarop is de heer Buiskool nog naar Rhedersveld geweest om zich te voorzien van eenige dienaren van de wet. Daar waren veel werkwilligen maar intusschen waren daar ook de communistische leiders aange komen en door geschreeuw „rood front" en het zingen van de internationale, kon ook daar geen overleg plaats hebben. Intusschen is het den heer Buiskool ook daar gelukt nog een honderdtal menschen ervan terug te houden het werk neer te leggen, na deze werkwilligen toegesproken te hebben en hun duidelijk te hebben gemaakt, dat wanneer zij ins taking zouden gaan, zij hun rechten geheel zouden verspelen. Het optreden van den rijksinspecteur heeft dus tot gevolg gehad, dat Vrijdagmorgen weer ongeveer vijfhonderd arbeiders aan het werk zijn gegaan. Alle anderen zijn voor- loopig geschorst: naar het zich laat aanzien voor geruimen tijd. BEROEP OOK OP NEDERLAND. IN DE MANDSJOERIJSCHE KWESTIE. Naur de N. R. Ot. verneemt heeft de Ame- rikaansche regeering aan den Nederland- schen gezant te Washington medegedeeld, dat zij. naar aanleiding van het optreden van Japan in Mandsjoerije een beroep wenschte te doen op de regeeringen, die bij het verdrag van Washington der negen mo gendheden betrokken zijn .Tot deze staten be hoort ook Nederland. ONZE KATTEN DOOR EEN EPIDEMIE BEDREIGD. DE „BRAAKZIEKTE" MAAKT TAL VAN SLACHTOFFERS. In zeer ernstige graad heerscht op het oogenblik een epidemische ziekte onder de huiskatten, waaraan tal van deze dieren bezwijken. Dr. C. J. Folmer, dierenarts van de Vereeniging „Asyl voor noodlijdende dieren", tot wien het persbureau V.D. zich wendde deelde mede, dat de thans heer- schende ziekte onder onze huisdieren een telkenjare terugkeerendc epidemie is, die evenals de influenza bij den mensch, soms een zeer goedaardig, soms 'n kwaadaardig karakter aanneemt. Thans is de moraliteit der z.g. braakziekte bij katten zeer groot en de kadaver-afhaaldienst van het asyl voor noodlijdende dieren heeft druk werk met hot afhalen van gestorven katjes. Al meent de eigenaar steeds te doen te hebben, met vergiftiging van zijn huisdier door minder goedgezinde buren, de ware oorzaak is een smetstof, die door tusschenpersoivcn of door katten zelf wordt overgebracht. Oogen- schijnlijk gezonde katten, z.g. smetstofdra gers spelen hierbij een rol. De verschijnselen van de ziekte komen in het kort hierop neer: het dier wordt loom, zoekt een koele plaats om op te zit ten, mijdt zijn mandje of dekentje, braakt een weinig wit schuim, eetlust afwezig (soms bestaat groote neiging tot water- drinken Bij ongunstig verloop van de ziekte volgt braken van geel vocht, dat daarna groenachtig (gall van kleur wordt De dood volgt dan spoedig. Het verloop is soms zeer snel, het komt. voor, dat binnen twaalf uur de dood volgt. Ook duurt de ziekte wel enkele dagen. Psychische invloeden schijnen het ont staan der ziekte zeer te beïnvloeden, zeer typisch is bijvoorbeeld omgevingverandering. De besmettelijkheid is zeer groot. Er zijn gevallen bekend van het optreden der ziek te bij katten, die op bovenhuizen verbleven bij menschen, die weinig of geen contact heb ben met. de buitenwereld, terwijl deze katten het, bovenhuis niet verlieten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. ZekerTriescheHee/enbaai,maardan DE CRISIS-OVEREENKOMST MET BELGIë. ZIJ HEEFT EEN RUIME REDACTIE. In de vergadering van de Commissie voor Herziening der Handelsverdragen heeft de voorzitter Dr. J, A. Ncderbragt, meegedeeld, dat het met België op 29 December 1931 ge sloten protocol, waarbij elk der partijen zich verplicht, in bepaalde gevallen te zullen on derhandelen over voorkoming, zooveel moge lijk, van nadeel voor de andere partij als zij tot contingfenteering van invoer-artikelen of analoge maatregelen overgaat, in- en uit- voebeperkingen en -verboden omvat, maar voorts ook alle andere regeeringsmaatrege- len, die het goederenverkeer tusschen par tijen zouden kunnen belemmeren. Ook de viezen-regelingen vallen er onder; dit is de eerste overeenkomst tot bestrijding van het euvel, uit dat soort regeling voortvloeiende. Over de toekomst zei de voorzitter, dat al lereerst aan de orde is de kwestie van het handelsverdrag met België, dat een tweede stap moet zijn op den aangegeven weg. Nau were samenwerking met de andere staten der Oslogroep staat mede op het program. Dan komen eventueele overeenkomsten met ver schillende staten tot beperking van euvelen, voortvloeiende uit crisis-politiek (deviezen- kwestie, enz.) DE STAKING VAN TE WERK GESTELDEN De staking van te werk gestelden te Jip- singhuizen heeft zich uitgebreid tot Wester broek en Bovenkalkwijk, ook hier onder com- munistischen invloed, Nu de 1500 stakers naar hun woonplaatsen zijn vertrokken heb ben de 400 te Jipsinghuizen wonenden uit solidariteit stakenden, het werk hervat. ACHTERUITGANG VAN DEN WESTLANDSCHEN TULPEN. HANDEL. ENGELSCH TARIEF DOET ZICH VOELEN. De druk van de Engelsche invoerrechten op den West-landschen bloemenhandel doet zich met den dag zwaarder gevoelen, schrijft de N. R. Ct. De prijzen gingen ook gisteren nog voort in dalende lijn. Voor Prins van Oostenrijk-tulpen werden prijzen van 1624 cents per dozijn besteed, terwijl Fred. Moore om en bij 25 cents per dzn ging. Tegen deze noteering kan van een loonende cultuur geen sprake meer zijn. NIEUWE OPROEP VAN HET NAT. CRISISCOMITé. STEUN IN NATURA DRINGEND NOODIG. Het Nationaal Crisiscomité publiceert een nieuwen oproep waarin gezegd wordt: Met uitzondering van de zoo mooie gift van 1000 ton eierkolen door de staatsmijnen in Limburg en de particuliere mijnen zijn de giften in natura bij het N. C. C. geheel ver deeld. De ergste wintermaanden moeten evenwel nog komen. De nood is ontzettend en gelukkig kunnen zeer velen zich daarvan geen denkbeeld vormen. Wij meenen zelfs te mogen vaststellen, ddt het grootste deel van het Nederlandsche volk steun kan geven aan zijn minder bevoordeelde, landgenooten. Maar wij hebben veel, zeer veel nog noodig om den nood te lenigen en wij roepen daar voor dringend de medewerking in van die industrieën en maatschappijen, die ons gra tis levensmiddelen, dekens, lakens, kle dingstukken en brandstoffen kunnen ver strekken. Wij herhalen, dat de nood groot is en dat er zeer, zeer spoedig steun moet verleend wor den. GROOTE TOELOOP VAN ERFGOOIERS. Ieder ontdektdat hij er ook een is. VANWEGE DE UITKEERING BIJ ONTBINDING VAN „STAD EN LANDE". Nu er kans bestaat dat de f 2 millioen, zijnde de opbrengst van den verkoop van de gronden voor het Gooireservaat, eerstdaags onder de leden van Stad en Lande van Gooi land verdeeld zal worden, is het aantal ge gadigden naar het lidmaatschap buitenge woon toegenomen, schrijft de Standaard. Be droeg het getal erfgooiers enkele jaren ge leden nog 1600, thans is dit reeds gestegen tot 13.000 en op de vergadering van Donder dag jl. waren wederom 430 aanvragen om op de ledenlijst geplaatst, te worden. 289 gega digden konden onmiddellijk bewijzen, dat zij sinds 1700 rechtstreeks in mannelijke lijn van een erfgooicr afstamden, maar 112 leden van de familie Schaap uit Huizen konden dit bewijs niet afdoende leveren. Wel hadden zij een stamboom doen vervaardigen, die op pa pier 7 Meters lang was, maar de moeilijkheid zat 'm in een tweetal voorvaders, die beiden Gijsbert Schaap heetten, van wie dc een Gijs bert Schaap Lzn., in 1779 en de andere Gijs bert. Schaap Jzn„ in 1780 is doodgegaan. Op de ledenlijst van 1805 komt wel een Gijsbert Schaap zonder verdere aanduiding voor, maar nu is niet meer na te speuren, wie van belden de eigenlijke erfgooicr was. Zij worden derhalve niet toegelaten. De kan tonrechter moet nu beslissen. Voorts werden maatregelen getroffen te gen het misbruik, dat velen de vergadering enkele oogenblikken bezoeken om het pre sentiegeld van f 7.50 machtig te worden. Dit werd oplichting genoemd. De heer Hom Zwanikken zei, dat deze op lichting ook bij Hooge Staatscolleges voor komt. Goedgekeurd word de aankoop van een tent met 3600 staanplaatsen voor de verga dering, die niet meer in do Groote Kerk te Naarden mag gehouden worden. Gruwelijke martelingen. (Van onzen Parijschen correspondent). Huhu, beestwacht eswil je niet loopen Een lucifer, een bos strooen de beul jaagt de vlammen onder het dier, dat ver wilderd opspringt. Even verder, vermoeid, vernuft na een reis, zakt het dier weer in elkaar. De baas is er weer bij. Hij heeft twee zware blokken hout en verplettert daarmee den staart Weer springt het dier op en zoo wordt het- verder gedreven van de veemarkt van La Vilette naar de abattoirs. De schapen, die angstig opeen gedrongen staan,... de kerel pikt er een uit en smijt het dier dan ver weg, te midden van de an dere slachtoffers.... Het arme beest heeft zijn pooten gebrokenwat doet het er toe.over enkele uren wordt het toch im mers afgemaakt in de slachtplaatsen.... Tallooze andere mishandelingen hebben plaats. De trein komt voor. Er is wel zooiets van een wet, een wet van 1898, die zegt, dat de dieren tijdens het transport gevoed moeten worden en dat ze te drinken moeten hebben, maar zoo nauw moet men het er niet mee nemen. Zoomin als met het reglement dat voorschrijft, hoeveel dieren in één wagon mo gen worden vervoerd. Het perron, waar de trein aankomt ligt één meter twintig hooger dan de begane grond. Een loopplank? Geen tijd -vooruitalle dieren worden er uit gesmeten, Ze vallen op hun knieën breken hun pooten't doet er allemaal nies toe? Er is maar één zorg: als 't dier 't maar haalt tot aan het abattoir, want doode bees ten worden nu eenmaal niet geaccepteerd. Een dier is maar een dier. Met stokslagen, met geschreeuw, met trap pen wordt de kudde voortgedreven. Als een schaap, in bang voorgevoel, blaat.hu, krengwil je wel eens je shouden. Een trap met een klomp in de lendenen het dier zakt in elkaar, maar het wordt ver der gesleurd. De morsige keien zijn nat van bloed. Zijn wij in Parijs? in een hart van de be schaving? in het land van een Pasteur, een Hugo, eeh La Fontaine? Stierengevechtenhanengevechten; de wet verbiedt ze, maar elk oogenblik moet men tusschenbeide komen, moet het publiek luidruchtig demonstreeren en worden de belhamels dan als misdadigers opgepakt, om dat ze de wet geëerbiedigd willen zien. De oude en verouderde wet legt een boete van ongeveer 25 francs op aan hem, die toch een stierengevecht organiseert; de eenige straf, maar waar hij duizenden en nog eens dui zenden recette kan makenToen enkele dierenvrienden enkele avonden geleden be gonnen te fluiten toen in een Parijsche mu sic-hall dat walgelijk schouwspel van „ge leerde" honde'n werd vertoond, werden de betoogers hardhandig de zaal uitgezet en op gebracht naar het politiebureau. Hoe ongelooflijk het ook klinkt, het is een bittere waarheid: er wordt in Frankrijk wei nig, of zoo goed als niets voor het dier ge daan. Toen we enkele weken geleden in het Parijsch hondenasyl waren, hebben we het nog kunnen constateeren: een woedend twist gesprek met den oppasser, wiens methode het was om de arme opgevangen honden aan hun staart weg te sleuren door een meterslange gang, hen dan zoo op te hijschen en in hun hokken te smijten, alsof 't oude vodden wa ren. Als men zulk speciaal personeel in het officieele asyl heeft, vraag dan maar niet hoe 't er elders mee is gesteld. Bij de vele autoriteiten, met wie we reeds over dit onderwerp hebben kunnen spreken, bestaat wel een goede wil; er zijn tallooze dierenvrienden onder hen. De prefect Chiap- pe b.v. en de directeLir van de politie, M. Guichard, doen alles wat in hun macht is om de dieren te beschermen, maar de wet dient te worden veranderd. Er dienen, zware straffen te worden uitgedeeld aan de beulen, die meenen. dat de eenige manier, om eelt konijn te dooden is, om hem zijn beide oogen uit te rukken. Revisie van de wet-Gramomnt, zoo heeft men reeds dikwijls gevraagd en de moedige Fr arische vereeniging van dierenbescher ming, de Société Protectrice des Animaux, wier presidente, Mme Camille du G-ast, tijd, geld en alles- ter beschikking stelt om een verbetering te brengen in het lot der dieren, heeft reeds alles geprobeerd om die wet te laten herzien en vei-beteren. De vereeniging doet véél, héél veel, en gelukkig wijst het steeds klimmend aantal leden er op, dat het groote publiek gruwelt van de practijken, welke htans nog mogelijk zijn, maar er is hier ook steun van overheidswege noodig. Het gaat er niet alleen om tehuizen voor ver dwaalde dieren te openen en drinkbakken voor paarden, maar vooral en daarin on derscheidt deze vereeniging zich zoo gunstig van andere, soortgelijke instellingen om de oogen te openen van hen, die met weerzin vernemen dat toestanden, zooals hierboven geschetst nog mogelijk zijn in een land van beschaving. En 't is een goed verschijnsel, dat de Société telkens weer, wanneer ze eén proces aanhangig maakt tegen een dieren beul, gelijk krijgt. Maar om tot goede resul taten te.^ komen dient er nog heel wat té worden gedaan. HENRY A. Th. LESTTJRGEOïC, De criminaliteit in Amerika. Nieuwe methoden. Uit een officieel rapport over de crimi naliteit in de Vereenigde Staten in den loop van het afgeloopen jaar blijkt, dat de mis dadigers hun werkwijzen gaan vernieuwen. In Chicago zijn o.a. acht vergiftigingsgeval- len geconstateerd. In twee gevallen hebben de deskundigen, ondanks nauwkeurige on derzoekingen, den aard van het gif niet ver mogen te ondekken, meldt le Journal. Het gebruikte vergif heeft zoo weinig spo ren nagelaten, dat zonder de bekentenis van den moordenaar de dood nooit toegekend zou zijn aan vergif. In den loop van het onder zoek is komen vast te staan dat in Chicago een ware vergif-beurs bestaat. In twee andere gevallen maakten de moordenaars van geluidlooze pistolen gebruik. Een hunner schoot zijn slachtoffer door een sleutelgat in de deur dood, door middel van gas-kogels. De dader zou misschien nooit ontdekt zijn als hij een gestolen sieraad niet bij een goudsmid te koop had aangeboden, In het tweede geval werd de kogel door een raam geschoten, terwijl de bandiet in een boom zat. Het bleek een collega te zijn van het slachtoffer, een circusartist. Door deze wetenschap is het der politie gelukt den dader te grijpen. Tenslotte is er een geval, waarin de dader zich van radium bediend heeft. Een 70-jarig industrieel stierf onder geheimzinnige om standigheden. Sporen van brandwonden als door radio-actieve stralen werden ontdekt. En •eindelijk vond met een ring, die een fa milielid van den overledene hem had gege ven op zijn verjaardag. Daarin ontdekte men een radio-actieve stof. Ofschoon niet met ze kerheid vaststaat, dat hierdoor de grijsaard stierf, is de mogelijkheid toch groot. Het lijkt op romans van Wallace! DE MOEILIJKHEDEN BIJ HET NED. TOONEEL. In een vergadering van het personeel dei- Kon. Ver. Het Nederlandsch Tooneel is met algemeene stemmen besloten tot het doen van een tegenvoorstel aan de directie, hierop neerkomend, dat men zich bereid verklaart door te werken, mits langs arbirairen weg naar een oplossing van de bestaande moei lijkheden voor dit en in het bijzonder voor het volgende speelseizoen zal worden ge zocht. IIET JUBILEUM VAN AMSTERDAM'S UNIVERSITEIT Te Amsterdam is een openbare vergadering gehouden, waarin de rector-magniflcus van de Gemeentelijke Universieit, prof. mr. P. Scholten .officieel mededeeling heeft gedaan van de viering van het 300-jarig bestaan in dezen zomer. GEBREKEN IN HET KINDERLEVEN Over bovenstaand onderwerp houdt de heer Bandell op Dinsdag 12 Januari a.s. in Hotel Lion d'Or c en lezing voor de afd. Haar lem van den Bond van Onderwijzeressen bij het Voorbereidend Onderwijs, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. GROOTE OPRUIMING wegens verplaatsing der zaak. LEO H. DE NIE Edelmetaalbedrïjf en Moderne Kunstnijverheid Ito. Pandpoort; Zijlstraat 87 A Jaarboekje van de Gereformeerde kerk. Bij G. Pellïcaan J. C.zn. te Haarlem is ver schenen het officieel Jaarboekje van de Ge reformeerde Kerk van Haarlem, voor het jaar 1932, 3e jaargang. Het is een uitgave, die, zooals ds. Boeijinga in de inleiding schrijft, een zuiver beeld geeft van den tegenwoor- digen toestand. Gebed. Door de N.V. Mij tot verpreiding van goede en goedkoope lectuur Amsterdam is uitge geven een gebed voor onkerkelijke religieu- sen. Doctor Dolittle's Tuin. Hugh Lofting heeft weer wat geschreven van doctor Dolittle ditmaal van zijn tuin. Het boek is voorzien van vele aardige teckrvingen van den schrijver en is in de Hollandsche be werking van G. W. Elberts uitgegeven bij Nijgh en Van Ditmar N.V. te Rotterdam. Het meisje van Andros. In de berijmde vertaling van Th. Ph. van Raalte is verschenen Het Meisje van Andros blijspel in vijf bedrijven door Terentius. Dr. J. de Decker zegt in zijn voorwoord, dat de geest van Terentius in deze vertaling geheel leeft. W. J. Thieme en Cie te Zutphen gaf het boek uit. Onze middagtafel. Door J. Storm te Amersfoort is uitgegeven Onze Middagtafel, zijnde een verzameling menu's en recepten uit de kalenders der Nederl. vereeniging van Huisvrouwen, aan gevuld met eenige practische wenken en het dekken en dienen. Het werkje bevat een menu voor eiken dag, voor de Zon- en Feestdagen ee"n uitge breider. Voor speciale, niet algemeen beken de schotels zijn recepten verstrekt. Boven dien is een groot aantal vruchtenrecepten ge geven, afkomstig uit familiebezit. Maag- cn Darmziekten. Bij de fa. J. C Auf Der Heide S. D. te Hilversum is in de serie Populair-medische werkjes verschenen Maag- en Darmziekten en hunne genezing door dr. med. Kurt Bie- ling, specialist voor inwendige en zenuw ziekten in Friedrichroda (Thüringen). Het boekje stelt den patient in staat om met de uit het werkje opgedane kennis, met zijn arts mede te werken, daar waar een to taal onkundig leek zoo vaak onbewust zijn genezing tegenhoudt. Het is voor velen een uitkomst dat de bekende Duitsche specialist zijn rijke ervaringen in een jaren lange prak tijk opgedaan, door het- schrijven van dit boekje ten dienste van de lijders aan maag- en darmziekten stolt.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10