BUITENLAND. Veel belangrijk nieuws uit het buitenland. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 9 JANUARI 1932 VIERDE BLAD Briand treedt af. Om gezondheidsredenen. Wat zal Laval doen! Over de kansen tot af treden der regeering. De reactie op Amerika's stap inzake Massdsjoerife. Belangrijke poli tieke vergaderingen in Berlijn. Heftige woor den der Sociaal Democraten. Bijeenkomst der Nazi's ontbonden. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Briand. 't Ontbreekt het jeugdige nieuwe jaar waarlijk niet aan opwindende politieke ge beurtenissen. Nog voor de Herstelconferentie, de Ontwapeningsconferentie en de Januari vergadering van den Raad van den Volken bond goed en wel aan de orde zijn, werd de wereld reeds verrast met een reeks evene menten, die stuk voor stuk van het aller grootste belang zijn. Indië, Mandsjoerije, Amerika, Duitschland hebben interessante stof geleverd; thans is Frankrijk aan de beurt. Reuter seint namelijk: PARIJS, 8 Januari. De Fransche minis ter van Buitenlandsche Zaken, Briand, heeft om gezondheidsredenen zijn portefeuille ter beschikking gesteld. Volgens N.T.A. zal Briand als minister zon der portefeuille in het kabinet blijven en Frankrijk in den Volkenbond en op inter nationale conferenties vertegenwoordigen. Overigens is nog niets beslist over een recon structie van het kabinet; het is nog niet zeker of slechts een aanvulling zal plaats heb ben dan wel of de regeering zal aftreden en daarna een nieuwe zal worden gevormd. Dat dit laatste lang niet uitgesloten geacht moest worden reeds direct na den dood van Maginot, blijkt wel ten duidelijkste uit het geen wij elders in deze rubriek opnamen; daar wordt uiteengezet dat het zeer goed mo gelijk is, dat Laval binnen enkele dagen met het heele kabinet ontslag zal nemen. Vlak voor de conferenties van Lausanne en Genève is het duidelijk Frankrijk's belang, het minis terie op breeder basis te brengen en een na tionaal eenheidsfront van alle partijen te vormen. Thans rijst de vraag of het aftreden van Briand inderdaad al het einde beteekent van een schitterende carrière. De slechte gezond heidstoestand van Briand wettigt deze ver onderstelling inderdaad wel Toch schijnt de thans afgetreden minister van buiten landsche zaken nog werk van beteekenis te moeten verrichten bij de aanstaande confe renties. Wellicht dat juist deze omstandig heid hem genoopt heeft als minister van buitenlandsche zaken af te treden. Een ande re mogelijkheid is, dat Briand, die weet dat hij spoedig gedwongen zal zijn, om gezond heidsredenen zich als actief politicus terug te trekken (na een 40-jarigen diensttijd) de kans op onmiddellijke successen in Genève en Lausanne, zeer gering acht, en het niet de moeite waard acht zijn wankele gezondheid verder in de waagschaal te'stellen. Bovendien kan de onmiddellijke nabijheid van den premier Laval (die toch zeker geen man van groote politieke allure is) waarlijk geen sti mulans van Briand zijn om aan te blijven. Merkwaardig is het, dat er in regeerings- kringen een zekere weifeling bestaat, over de vraag of het bericht van Briand's aftreden wellicht nog voor tegenspraak vatbaar zou zijn. Inzake de regeeringsreconstructie bestaat nog groote onzekerheid. De bladen verwach ten vrij algemeen, dat de regeeringsbasis naar links zal worden verbreed, maar in po litieke kringen neemt het aantal stemmen toe, dat een officieele deelneming van de tot nutoe tot de oppositie behoorende linksche groepen aan de kabinetsvorming, uit partij politieke en psychologische overwegingen uiterst moeilijk en daarom onwaarschijnlijk acht. Eerder verwacht men dat Laval do re geering zal completeeren door eenige voor aanstaande politici in zijn kabinet op te nemen. In dat geval zou een aftreden en-bloc niet strikt noodzakelijk zijn. Tardieu wordt intusschen al genoemd als vertegenwoordi ger van Frankrijk ter Ontwapeningsconfe rentie. Ook over de functies, die Briand eventueel nog op vergaderingen en conferenties zal be- kleeden is dus feitelijk nog niets positiefs be kend L. A. Frankrijk, Zal Laval ontslag van het kabinet aangeboden worden? Vele Parijsche bladen zUn van meening. dat Laval naar aanleiding van den dood van Maginot. bij president Doumer de ontslag aanvrage van het geheele kabinet zal in dienen. President Doumer zou dan weer aan Laval de samenstelling van een nieuw kabinet op dragen, Teneinde hem gelegènheid te geven een concentratie-regeering op breederen grondslag te vormen, aldus de NH.C. De Petit Parisien weet te berichten, dat Laval uiterlijk a.s. Woensdag de ontslag aanvrage van het geheele kabinet bij presi dent Doumer zal indienen. Vlak voor de con ferenties van Lausanne en Genève is het duidelijk Frankrijks belang, het ministerie op breeder basis te brengen en zoo mogelijk een nationaal eenheidsfront van alle partijen te vormen. Briand heeft, den laatsten tijd herhaaldelijk aan Laval te kennen gegeven hoe bezwaarlijk hij de aan de conferentie ver bonden vermoeienissen verdragen kan. De moeilijkheden voor Laval bij de samen stelling van een nieuwe regeering. worden door de bladen niet onderschat. Wanneer Laval inderdaad eraan gedacht zou hebben een ministerie van nationale eenheid samen te stellen, echter onder uitsluiting van de socialisten, dan zal het antwoord, dat hem hierop gegeven wordt door de socialistische Populaire in een artikel van den afgevaar digde Frossard, hem tot nadenken stemmen. Dit blad schrijft n.l. o.m. het volgende: Indien Laval met dit denkbeeld speelt, dat zijn geestelijken vader gevonden heeft in Franklin Bouillon dan geschiedt dit slechts om de radicalen meerderheid toe te voegen. Dit experiment schijnt echter weinig uitzicht op succes te hebben. Wij staan drie maanden voor de verkiezingen en Laval is geen Po in care. De radicale bladen brengen, deels openlijk deels tusschen de regels door, de gedachte tot uitdrukking, dat men zich van Briand wil ontdoen, ofschoon diens gezondheidstoe stand volstrekt nog niet zijn uittreden uit het kabinet noodzakelijk maakt. Zij leggen er den nadruk op. dat de radi calen. zoo vlak voor de verkiezingen, hun positie, door deel te nemen aan een groot kabinet Laval, slechts slechter kunnen ma ken. China. De opmarsch der Japanners. MOSKOU 8 Jan. (V-D.) Naar uit Tokio ge- me'd wordt zetten de Japansche troepen in China hun offensief in het Zuiden voort en hebben zij twee belangrijke steden in de streek Tsintsjau, n.l. Itchdjeou en Tsingsing bezet. De Japanners hebben zich meester ge maakt van de administratie van den spoor weg Peking-Moekden op den sector gelegen tusschen Moekden en Sjanghaihoean, waar zij den Nederlander Engstrom, chef in genieur van den spoorweg uit zijn functie onthieven. Nota der V. S. aan Japan te Sjanghai overhandigd. SJANGHAI, 8 Jan. (VX>.) De consul gene raal van de Vereenigde Staten te Sjanghai heeft hedenmiddag aan den Chineeschen minister van Buitenlandsche Zaken de no ta der Amerikaansche regeering overhan digd inzake het conflict tusschen China en Japan en de houding der Amerikaansche regeering. Verscherping der Japansche actie te verwachten. TOKIO. S Jan. (V.DUit officieele bron verluidt heden, dat het mogelijk kan wor den, dat Japan matrozen in China aan land zet. of zelfs de voornaamste Chineesche ha vens blokkeert, wanneer de anti-Japansche boycot voortgezet wordt. Nanking voornemens diploma tieke betrekkingen met Japan te breken? LONDEN, 8 Januari (VjD.) Volgens Brit- sche berichten uit Nanking, zou de Chineesche regeering voornemens zijn de diplomatieke betrekkingen met Japan te verbreken, ten einde aldus een druk te oefenen op de Ja pansche regeering. Zij zou voornemens zijn tegelijkertijd een conferentie voor te stel len voor de onderteekenaars van het Kellog- pact en het Negenmogendhedenverdrag. Het Japanscke kabinet afgetreden. TOKIO, 8 Jan. (V.D.) Minister-president Inoekai heeft den keizer het ontslag van het Japansche kabinet aangeboden. Aangezien geen nadere bijzonderheden bekend zijn omtrent de po'itieLe redenen, die tot dit ontslag aanleiding konden ge ven en er, voor zoover bekend is. inzake het Japansche optreden in Mandsjoerije in Ja pansche regeeringskringen volledige homo geniteit heerscht, wordt er aan herinnerd, dat het een Japansche zede is. dat het ka binet na een aanslag op den Keizer zijn ontslag aanbiedt. Een verzoenende nota aan Washington te wachten. TOKIO. 8 Jan. (V.D.) Het Japansche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken kondigde officieus aan dat een in verzoenende ter men gestelde antwoordnota aan de regee ring te Washington zal worden gezonden, waarin dc steun aan het Ke'logpact en het Negenmogendhedenverdrag wordt toege zegd en de wensch wordt herhaald in di recte onderhandelingen met China te treden Na den aanslag op den keizer. BERLIJN. 9 Jan. «V. D.) Het secretariaat van dr. Goebbels publiceert de volgende ver klaring. die dr. Goebbels had willen afleggen in de door de politie ontbonden vergadering der nat.-soc. in verband met de kwestie der rij kspresidentsverkiezing. Of de ambtstijd van den rijkspresident door den thans zitting hebbenden rijksdag kan worden verlengd is in de eerste plaats een kwestie van grondwet en eerst in de tweede plaas een kwestie van politiek. De rijksieiding van de NS.D.A.P. houdt zich be zig met te onderzoeken in hoeverre een der gelijke verlenging van ambtsduur op grond van de grondwet mogelijk is en welke gevol gen daaruit mogelijkerwijze kunnen voort vloeien voor de binnen- en buitenlandsche politiek. Adolf Hitler zal, alvorens hij tot een defi nitief besluit komt, pogen met de leiders der naionale oppositiepartijen en -bonden tot een gedachtenwisseling te komen. Duitschland. Krachtig optreden der sociaal-democraten. Heftige aanval op Hitier. BERLIJN, 8 Januari (V. D.» Het „IJze ren Front" heeft Vrijdagavond in de Garma- niazalen zijn eerste groote betooging na den Godsvrede gehouden. 1 Regeeringsraad Muchle (Soc. Dem.) zeide o.m. dat het politieke leven zich in de laatste 48 uren in Duitschland dermate heeft toege spitst dat een duidelijke en beslisence stel lingneming vereischt wordt. Misschien is slechts een vonkje noodig om den buirier- oorlog teweeg te brengen. De Rijksbanier marcheert. De marsch zal niet worden onder broken voor de zege is bevochten. Eerder zal het puin boven de republikeinen ineenstorten dan dat Duitschland zal worden uitgeleverd aan het fascisme. Thans moet duidelijk mor den gemaakt welke houding de republikeinen ten opzichte van den Rijkspresident von Hin denburg innemen. De keuze van Hindenburg heeft indertijd plaats gehad door dc schuld der communisten. Wanneer thans de repu blikeinen de mogelijkheid zouden hebben van een vrije beschikking in Duitschland, zou Hindenburg niet hun candidaat zijn. Ten einde evenwel het presidentschap van een nationaal socialistischen volksverderver te ver hinderen, zullen ook de republikeinen zware offers moeten brengen om voor Kiniertburg op te komen. De Bondsdag van de Rijksba nier heeft wat nog niet bekend is. 24 Sep tember het besluit genomen dat de Rijksba nier in de wedercandidaatstelling van Kin denburg ae eenige mogelijkheid ziet hot pre sidentschap van een nationaal socialist of een burgeroorlog te verhinderen. Spr. critiseerde dan met scherpe woorden de officieele ontvangst van Hitier door Brue- ning en Groener. Het beste zou zijn Hitier hoe eerder hoe beter over de Duitsche grenzen te zetten. Indien zulks, met het oog op de po litieke verhoudingen op het oogenblik met mogelijk is, zal een verbod tot verbluf van Hitier worden uitgevaardigd voor Pruisen. Indien Hitler illegaal of legaal in Dui schland aan de macht komt dan beteekent zulks In ieder geval burgeroorlog in Duitschlana. De sociaal democratie verdient in het gekken huis te worden opgenomen, indien zij defas cisten slechts met democratische middelen zou tegemoet treden. De Rijksbanier is op iedere mogelijkheid gewapend. Zyi zal ook het middel van bruut geweld gebruiken. Incuen Braun of Severing ook maar een haar ge krenkt zullen worden, zal de volkstoom m Duitschland en het volksgericht met uit blijven. De politie ontbindt Nationaal- Socialistische manifestatie. BERLIJN, 8 Jan. (V.D.) De eerste groote manifestatie der Beriljnsche nationaal soc.a- listen na den Godsvrede, welke hedenavond in het Sportpalast werd gehouden, is Vrij dagavond vroegtijdig beëindigd. Rijksdagafgevaardigde Dr. Goebbels nam het woord. Spr. werd dor een stormachtig applaus begroet. Hij had ongeveer 20 minu ten gesproken toen een politieambtenaar in burger zich verhief en de vergadering voor ontbonden verklaarde, Nadat er aanvankelijk groote onrust, onder de aanwezigen werd teweeggebracht verzocht ae leider van de Geuw-Beriijn dringend om onvoorwaardelijke discipline. Hij deed een beroep op den ouden partijgeest en refereerde er dan dat het thans gaat om het lot der beweging te Berlijn, welke geenszins door on bezonnenheid zich mag laten schaden. De vergadering ging vervolgens in vol maakte orde uiteen. Dr. Goekbels over de Rijks presidentsverkiezing. TOKIO, 8 Jan. (V. D.) In verband met den aanslag op den keizer van Japan heeft de Japansche* politie geconstateerd, dat de da der van den aanslag Rihosjo in relatie heeft gestaan met de z.g. Koreaansche regeering. Rihosjo zou van haar de bommen en 300 yen hebben gekregen. Verder zou aan het licht zijn gekomen, dat de pleger van den aanslag en zijn opdrachtgevers betrekkingen hebben onderhouden met communistische organisa ties en dat ook nog aanslagen werden voor bereid tegen vooraanstaande regeeringsper- sonen. De gearresteerde heeft tot nu toe slechts ten deele bekend. Wat de Rijksdagfracties er van vinden. De Rijksdaggroep van de oeconomische partij is bijeengekomen om haar standpunt nopens de verlenging van den ambtsduur van Von Hindenburg te bepalen. Naar Wolff verneemt verklaarde voorzitter Mollath met algemeene instemming, dat de oeconomische partij het in het belang van het rijk zou toejuichen, wanneer de bemoeiingen van den rijkskanselier in dit opzicht succes hadden. Van haar kant zal de oeconomische partij alle stappen steunen, die ertoe kunnen leiden, dat het rUk de leiding van Von Hin denburg. welke in den huidlgen critieken tijd bijzondere waarde heeft, blijft behouden. De Rijksdaggroep van de Duitsche-natio- nale volkspartij zal zich eveneens met de onderhandelingen van dr. Bruening nopens deze kwestie bezighouden, aldus de N-R.Ct. Partijleider dr. Hugenberg is op weg naar Berlijn. De Rijksdaggroep van de sociaal-democra tische partij zal vermoedelijk de volgende week bijeenkomen; het groepsbestuur zal dan rapport uitbrengen over de besprekin gen met dr. Bruening. Er is vast op te reke nen. dat de fractie zich zal vereenigen met een verlenging van den ambtsduur van Von Hindenburg onder voorwaarde, dat andere partijen, onder voorwaarde, dat andere partijen hieraan geen voorwaarden knoopen, en dat de rijksregeering geen politieke ver bintenissen jegens andere partijen aangaat. Het is echter mogelijk, dat in deze zitting nog geen beslissing ower de bUeenroeping van den Rijksdag valt, daar dc onderhande lingen der partïjen over de verlenging van den ambtsduur ran Von Hindenburg dan misschien nog niet afgeloopen zyn. De Rijksdaggroep van dc Beiersche volks partij zal zich de volgende week Dinsdag eveneens met deze kwestie bezighouden. Von Hindenburg wel genegen aan te blijven? De besprekingen tusschen dr. Brünir.g en do leiders der soc.-dem. en nat. soc. partijer. hebben de verkiezing van den rijkspresident in het centrum der belangstelling gebracht. Hinder.burgs ambtsperiode loopt in Mei af. De verkiezing van den nieuwen president moet, daar ce wet twee stemmingen mogelijk maakt, op een Zondag in Maart plaats heb ben. opdat de mogelijke tweede stemming in April kan worden gehouden. De rijksregeering heeft een wetsontwerp uitgewerkt, waarin een verlenging van den ambtsduur van president Hindenburg wordt voorgesteld. Dit ontwerp, dat een verandering in de grondwet noodzakelijk maakt, moet met een meerderheid van minstens twee derder. van den Rijksdag worden aangenomen. Als alle partijen met het voorstel der regeering accoord gaan. zal de regeering Dinsdag het Seniorenconvent voorstellen om dien Rijks dag nog voor de conferentie van Lausanne bijeen ic roepen, om in korten tijd het voor stel In drie lezingen te behandelen, aldus meldt het Handelsblad. Volgens de „Voss. Zhg." zou president Hin denburg zich niet tegen een verlenging van zijn ambtsperiode met één jaar of tot het cir.de der wetgevende periode verzetten, als dit door alle voorname partijen gewenscht zou worden. De .Hheinische Ztg." het blad van het soc rijksdaglid Sollmann, schrijft op grond van bijzondere mededeelingen uit Berlijn: ..Wij nemen aan, dat talrijke soc.-democratische politici tegen een korte verlenging van den ambtsduur van den president geen onoverko melijk bezwaar zullen hebben. Onze beslissing moet door de quaestie beïnvloed worden of en onder welke voorwaarden een meerderheid van tweederden mogelijk ls. Een overeen komst met Duitsch-nat. en nat.-socialisten komt voor ons niet in aanmerking". Men kan wel aannemen, dat deze mededee lingen van dit soc.-democratlsch blad niet uit de lucht zijn gegrepen. Een rede van dr. Stegerwald over de internationale conferenties. KEULEN, 8 Januari. (V. D.) Donderdag avond heeft de rijksminister van arbeid dr. Stegerwald te Keulen in een vergadering van het Centrum een rede gehouden. Hij gaf een overzicht van den politiekcn arbeid sinds de verandering van staatsvorm en van den hul digen politieleen toestand. Niet alleen het Duitsche volk. doch ook het buitenland heeft, zich in de jaren 19241929 geen juist beeld gemaakt van hetgeen de staat en het oeconomische leven wel en niet kunnen doorstaan. Wij hebben in het open bare en particuliere leven royaal uitgegeven, zwaar op leeningen geleefd: wij hebben bij deze leeningen meestentijds niet de beginse len van den eerlijken koopman in het oog gehouden met het gevolg, dat niemand in binnen- en buitenland ons tharis nog iets wil leenen. De voornaamste taak van het ka- btnet-Brüning was het door het openbare en particuliere leven in de jaren 19241929 verspeelde vertrouwen In binnen- en buiten land te herstellen, de openbare financiën en die der particuliere ondernemingen zonder nieuwe schulden te maken weer in orde te brengen, het Duitsche oeconomische leven zoo mogelijk in staat tc stellen te kunnen concurreeren op de wereldmarkt, de Duitsche valuta tegen inflatie te beschermen en van Duitschland weer een goedkoop land te ma ken. Een groot deel van de voorwaarden om dit doel te bereiken, is reeds tot stand ge bracht. Hoe zouden wij thans voor de Herstelcon ferentie staan, zonder den arbeid van de laatste anderhalf jaar? Waar zouden wij thans staan wanneer op dezelfde wijze werd voortgegaan als in de jaren 19241929? Lees het laatste rapport van de commissie te Ba zel en u zult zien, dat de critiek op het open bare huishouden in Duitschland. waarmede Parker Gilbert jaren lang de openbare mee ning der wereld heeft bewerkt, thans ver stomd is. Ook gedurende de laatste weken waren er voor de rijksregeering op financieel gebied twee niet los te laten standpunten: le. Wij moeten onder alle omstandigheden naar Bazel en naar Lausanne gaan met een begrooting. die in evenwicht is. 2e. Wij mogen onder geen voorwaarde ten gevolge van een niet in evenwicht zijnde be grooting meegesleept, worden in de inter nationale valuta-inzinking. Aan deze beide punten moet al het andere ondergeschikt worden gemaakt. Wij zullen het jaar 1932 even goed doorkomen als wij den winter 1930—1931 zijn doorgekomen en wij den winter 19311932 zullen door komen. Ook de boomen der nationaal-soeialisten groeien in 1932 niet in den hemel. Het be slissende is thans niet de soort der regeerings combinatie, een onafhankelijke regeering of een rechtsche of een linksche regeering, het beslissende is dat de Centrumpartij zich on der geen enkele voorwaarde voor nieuwe bin nen- en buitenlandsche politieke experimen ten laat vinden. Ik verzeker, dat in het jaar 1932 geen extremistische illusionist RUkspre- sident zal worden. Voor menschen, die op hun gemak gesteld rijn, is in de eerstvolgende Jaren in Duitsch land zeker geen plaats. Britsch'Iridië Derde president van Pan- Indisch congres gearresteerd. BOMBAY, 8 Januari (V.D.) De derde president van het Pan Indische congres, Asariu. werd evenals de secretaris-generaa; van het. congres. Daulatram. gearresteerd en naar de gevangenis overgebracht. Talrijke autoriteiten te Bombay hebben bij zondere volmachten ontvangen, waarbij zij maximumstraffen van zeven jaren kunnen opleggen m plaats van tot twee jaren zoo- als tot nu toe het geval was. Oostenrijk. Oostenrijk staakt de Stillhalte- betalingen. WEENEN, 8 Januari (V.D.) Naar verluidt heeft ce Oostenrijksche Nationale Bank de particuliere banken, met uitzondering van de Kreditanstalt, die door speciale overeen komsten met de schuideischers een bijzon dere positie inneemt, medegedeeld, dat zij van 10 Januari af nauwelijks in staat z..l zijr. de voor de StADtoaltebe talingen noodza kelijke deviezen, ter beschikking te stellen. Dientengevolge zaJ een nieuwe conferentie der particuliere buitenlandsche schuideischers onder deelneming van den Nederlandse hen adviseur van de Oostenrijksche Nationale Bank. Prof Bruin bijeengeroepen worden, teneinde een nieuwe regeling te ontwerpen van Süühalteovercenkomst. Deze overeen komst, die eind Augustus 1931 tot stand is gekomen, bepaalt, dat de rembourscredieten in 7 driemaandenjksche termUnen van 15 pet. de laatste van 10 pet. en de eigenlijke con tante credieten in 4 gelijke driemaandelijk- sche termijnen moeten worden terugbetaald. In den tijd van het afsluiten van deze over eenkomst bedroeg de totale schuld aan het buitenland welke onder de overeenkomst viel, ruim 30 millioen dollar. Bulgarije. Pessimistische verklaring over 's lands financiën. Minister-president. Moesjanov. die binnen kort met den minister van financiën naar Genève zal vertrekken, heeft een pessimis tische verklaring afge'egd omtrent den fi- nancieelen en economischen toestand van Bulgarije. De toestand is buitengewoon slecht, hoe wel Bulgarije alle voorschriften van de fl- nancieele commissie van Genève heeft uit gevoerd De deviezendekking der Nationale Bank ia zóó ingekrompen, dat Bulgarije ter handha ving zijner valuta om buitenlandsche hulp zal moeten verzoeken. Engeland. Lloyd George wil alle oorlogs schulden schrappen. Bij zijn terugkeer uit Zuld-Afrlka Is Lioyd George al dadelijk aan boord van de Rajpu- tana door journalisten geïnterviewd. Hij ver telde natuurlijk eerst van den storm. „wy zaten in den muzieksalon, toen plotseling het heele meubilair door de zaal werd geslin gerd. Ik wist- het door een sprong te vermij den en weldra zaten we allemaal op den grond met hel. meubilair ln een hoop om ons heen. Zoo hebben wij gezeten tot het weer bedaarde. Ik heb ervaren dat de manier van zitten van Gandhi op den duur de beste is." Al spoedig kwam het gesprek op de politiek, waarbij Lloyd George zeide, dat zijn denkbeel den niet veranderd waren, maar dat hij van den stand van zaken op het oogenblik niet veel afwist, daar de draadlooze slechts be knopte berichten had gegeven. Ik weet alleen, zei hij. dat de groote meerderheid tegen m'J is. Ik heb echter altijd getracht mijn land naar mijn beste weten te dienen en zal daar mee tot het einde toe doorgaan. Lloyd George ziet er aldus do N. R. Ct„ goed uit. en zoowel hijzelf, als zijn dochter Megan hebben verklaard, dat de reis hem veel goed heeft gedaan. Lloyd George heeft enderweg geregeld gewerkt aan zijn herinne ringen. In welken vorm deze mettertijd zullen verschijnen, staat nog niet vast. maar het voornaamste werk eraan is reeds gedaan. Lloyd (J.orge heeft zich voorloopig weer naar Churt begeven. Ook daar schijnt hij geïnter viewd te zijn. Er wordt althans gemeld, dat hy aan verslaggevers verklaard heeft, dat alle oorlogsschulden en herstelbetalingen ge schrapt dienden te worden. Amerika. De verantwoordelijkheid voor, het in het buitenland verloren geld. Naar aanleiding van een verwyt van den riemocratischen senator Carter Glass, dat het dept. van buitenl. zaken „moreel verantwoor delijk" zou zijn voor het geld. dat in buiten landsche leeningen verloren is gegaan, publi ceert dit departement volgens een Reuterbe- richt uit Washington een verklaring, waarin het formeel ontkent ooit een oordeel te heb ben uitgesproken over de waarde van buiten landsche loenlngcn. waaromtrent het van bankiers een voorstel ontving, en waarop de gebruikelijke antwoord-formule slechts luidde: het departement heeft geen belang bij de voorgestelde affaire. Een der medewerkers van het Handelsblad meldt nog. dat Glass de regeering heeft ver weten. dat zy uit politieke onverwegingen dc leeningen aan buitenlandsche regeeringen en gemeenten zou hebben goedgekeurd en daardoor de Amerikaansche koopers van bui- ttenlandsche obligaties zou hebben gedupeerd. De regeering zegt in haar antwoord o.a. nog. dat het staatsdepartement zich nimmer heeft uitgelaten over de soliditeit maar alleen heeft verklaard, dat tegen de betrokken lee ning eventueel geen bezwaren van buitcn- landsch-politleken aard bestonden. Speciaal wat de Duitsche leeningen betrof, is het departement nog verder gegaan en het heeft reeds in December 1924 in ernstige be woordingen de banken gewezen op de gecom pliceerde Duitsche situatie, speciaal op het ge vaar. dat de herstelbetalingen op grond van het vredesverdrag de voorkeur zouden hebben boven de particuliere schulden. Amerika's terechtwijzing inzake Mandsjoerije. Over de nota van de Vereenigde Staten aan de Japansche regeering verneemt Reuter, dat de Amerikaansche regeering blijkbaar door deze nota de ongerustheid der wereld heeft willen wegnemen, ontstaan door het schen den van het negen mogend'neden-verdrag, waardoor China beschermd wordt. Het gerucht, dat binnenkort drastische maatregelen zouden worden genomen, ais by voorbeeld het afbreken der diplomatieke be trekkingen, wordt naar Reuter verneemt, niet bevestigd. Het afzenden van de Amerikaansche nota beteekent feitelijk een wijziging in de tot dusver gevolgde politiek van protesten naar aanleiding van de Japansche opmarsch in Mandsjoerije. De regeering van de Vereenigde Staten be perkt er zich thans niet meer toe. inlichtin gen te vragen en adviezen te geven, doch zU heeft thans bescheiden, doch met klem ge wezen op de rechten van haar burgers en op rechten, voortvloeiende uit verdragen tot welker handhaving zU zich verbonden heeft. Deze stap van de Vereenigdo Staten staat geheel buiten de bemoeiingen van den Vol kenbond. Naar de Associated Press uit Tokio ver neemt, zou de Japansche regeering elke in menging door de Ver. Staten ln de Mandsjoo- rijsche quaestie van de hand wijzen. Reuter verneemt voorts nog, dat het de partement van buitenlamdsche zaken te Washington er den nadruk op legt, dat de Vereenigde Staten geenszins de vraag in het geding willen brengen van de rechten, welke Japan u.: hoofde van het gesloten verdrag in MandsJocrUe heeft verkregen. Evenmin wil de regeering lusschenbeide komen by eenige regeling, welke Japan zou kunnen treffen om uit de huidige moeilijk heden te geraken.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 11