FINANCIEELE KRONIEK. ©piröfe&lr (#J JI HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 9 JANUARI 1932 Redres op de obligatie-markt. Zal dit aanhouden? Finan clcele moeilijkheden en dividend verlagingen in de Unie. Het Duitsche herstelvraagstuk. Dc rentebetalingen per 1 Jan. 1932 in Duitschland. Aflossing der 6 pet. leening Nederland 1922 A. Een moratorium in Denemar ken. In het algemeen kan worden gezegd, dat de beurzen bet nieuwe Jaar 1932 niet zonder vertrouwen zijn ingegaan. New-York heeft tegen het eind van 1931 belangrijk hoogerc koersen gezonden, ook voor de Duitsche obligaties en te Amsterdam was vooral het aspect der obllgatiemarkt aanmerkelijk gun stiger. Ongetwijfeld is dit voor een deel een quaestïe van sentiment geweest. Een nieuwe periode wordt doorgaans met nieuwen moed begonnen. Ook kan men wel zeggen, dat in doorsnee de koersen der aandeden sterker gedaald zijn dan de momentelijke positie der bedrijven motiveert. Voor zoover op aan deelen nog dividend wordt uitgekeerd, wordt op de tegenwoordige koersen een heel wat hooger rendement verkregen dan een paar jaar geleden. In die koersen is dus reeds do vrees voor een verdere dividendverlaging ver disconteerd. Hetzelfde geldt van de meeste obligaties; het rendement is abnormaal groot. Abnormaal ls het immers, dat, terwijl alle andere winstmarges kleiner worden, de ren- tewinsten van in obligaties belegde gelden stijgen. Op zich zelf is het dus niet meer dan natuurlijk, dat, zoodra er aanwijzingen zijn die voor de toekomst wat meer vertrouwen wekken, de vraag naar obligaties toeneemt, niet alleen in ons land, ook elders, met name in Frankrijk, liggen zeer groote kapitalen renteloos nee?r. Naarmate die naar de obli- gatiemarkt tcrugkeeren, kan voor obligaties in het algemeen een verdere koersverbetering verwacht worden. De vraag is slechts: zijn er inderdaad symptomen, die een grooter vertrouwen in de toekomst wettigen. De beurs Ls met die vraag verlegen, zooals leder er thans wel verlegen mee zal zijn. Vandaar het onregel matig verloop der koersen, waarin van een bepaalde richting geen sprake is. Te New- York hebben de eerste dagen van 1932 een nieuwe koersdaling gebracht, onder den in vloed van 't faillissement eener groote beurs firma, van de dividendverlaging op de aan deden der Atchison Topeka van 10 doll, tot 6 doll, van dat dor American Smelting van 1.50 doll, oo 0.50 doll, van het receiverschap over de fabriek van de meest luxueuse auto mobielen, de Rolls-Royce of America, die de rente op haar obligaties niet meer kan be talen etc. Maar op deze daling Ls onmiddel lijk weer een krachtig herstel gevolgd, op impulsie van een nieuwe Hoover-boodscbap, die de spoedige oprichting van een groote crcdietorganisatie in uitzicht stelt en mede ln verband met de verwachting, dat het Duit sche herstelvraagstuk zal worden opgelost- Volgens de laatste berichten zal dit echter op de conferentie te Lausanne niet geschieden: eerst tegen het midden des jaars zal deze zaak definitief worden behandeld, terwijl in- tusschen de Stlllhalte-overeenkomst zal wor den verlengd. In Engeland juicht men dit voornemen toe, omdat een driejarig morato rium de verlammende onzekerheid in de kringen van handel en bedrijf slechts zou verlengen. Het zal evenwel zeer de vraag zijn of na vier of vijf maanden het inzicht der Fransche en Amerlkaansche regeerir.g der mate is gewijzigd, dat zij met een drastische verlaclng of een annuleering der oorlogs schulden accoord zullen gaan. Het komt ons voor, dat de wereld met de zekerheid, dat Duitschland gedurende drie jaar vrijgesteld zal zijn van zijn voorwaardelijke verplichtin gen, meer gebaat is. We leven, denken en oordeelen ln dezen tijd niet op langen ter mijn. Aan een langdurige periode van be drijfszekerheid, gelijk we die vroeger kenden, gelooven we nauwelijks meer. Met een ,Atem- pause" van een of twee jaar Ls men thans meer dan tevreden. Een moratorium van drie jaar voor Duitschland is eerst voldoende om het bedrijfsleven de gelegenheid te geven zich te redresseeren. Nog altijd heeft Duitsch land de betalingen op zijn particuliere schul den niet. stopgezet: slechts een enkele gTOOie gemeente (Dortmund en Dresden) bleef per 1 Januari 1932 met de rentebetaling ln ge breke, terwijl er met betrekking tot de Duit sche grootbedrijven geen andere berichten zijn. dan dat het Ruhrverband van de op 1 Januari 1932 aflosbare 7 pet. obligaties slechts 25 pet. kan aflossen. Zooals men weet heeft de Duitsche regecrlng bij haar Jongste nood verordeningen ook de rentelasten van geld- leeningcn tot 6 pet. verlaagd, voor zoover ze tot een hooger percentage waren gesloten. Over het algemeen zijn de noodverordenin gen ook in het buitenland gunstig beoor deeld. Het schijnt, dat ook dc gedwongen ver laging van loonen en prijzen in vele gevallen mogelijk ls en op die wijze de exportmogelijk heden van Duitschland worden vergroot. Een goeden indruk maakte ook het overschot der Rijksinkomsten over de maand November. Zoo waren er dus meerdere factoren, die de koersen van Duitsche obligaties deze week konden stlmuleeren. Overigens heeft men zich deze week kun nen vergasten aan enkele optimistische jaar overzichten, die natuurlijk van Amerika af komstig waren. Men meent daar ook zonder een herstel in Europa, de crisis wel te boven te zullen komen. Intusschen wijzen de be- drijfsberlchten nog altijd op een achteruit gang van zaken. Ook in de Unie kan men alleen langs den weg van bezuiniging op de staatsuitgaven en verlaging van productie kosten Ln de bedrijven tot wezenlijk herstel komen. De eerste dagen van het nieuwe jaar wa ren voor de Amsterdamsche Beurs niet bijster opwekkend Op de obllgatiemarkt konden de tegen 30 December 1931 opgeloopen koersen van Nederlandsche en Nederl-IndLsche obli gaties niet behouden blijven. Allicht is het herstel in een te vlug tempo ontstaan, mede tengevolge van dekkingen door baissiers, die den laatsten tijd blijkbaar ook in Nederland sche staatsfondsen opereeren. De aankondi ging dat de 6 pet. leening 1922 A van Neder land op 1 April zal worden afgelost was voor de meesten een verrassing en geeft blijk van een zeker optimisme by den Minister van Financiën ten aanzien van de mogelijkheid straks op voordeeliger voorwaarden een nieu we leening te plaatsen. Voorts deden de nieu we bezuinigingsmaatregelen der Indische regeering aan de obligaties van Nederi.-Irudië deugd, waarbij ook de dollarleeningen flink monteerden. Maar gelijk we zeiden, het avans ken niet geheel behouden blijven. Ook voor de Gemeenteleeningen werden in het begin dezer week weer wat lagere koersen genoteerd. Toch Ls de tendentie voor Nederlandsche Beleggingswaarden te Am sterdam aanmerkelijk beter dan eenigen tijd geleden. Op de voorkeur, welke zij boven bui- tenlandsche fondsen bezitten, hebben we in deze rubriek herhaaldelijk gewezen. Hoezeer men in het buitenland telkens weer aan verrassingen bloot staat, blijkt nu weer uit het voornemen om in Denemarken een moratorium in te stellen voor het ge- heele bedrijfsleven. De staatsschuld valt na tuurlijk wel daarbuiten en allicht ook de obli gaties van Deensche ondernemingen, welke in het buitenland zijn geplaatst, dit neemt niet weg, dat een zoo ernstige stagnatie in het geldiverkeer op de beurzen als een weinig bemoedigend omen zal worden beschouwd. Prolongatie 2 a 2 1/2 pet. LETTÏNGA. MIDDELBAAR ONDERWIJS. B. en W. stellen voor aan de Middelbare school voor meisjes met 5-jarigen cursus al hier te benoemen tot tijdelijk leerares in het Latijn Mej. N. H. J. te Klef te te Haarlem. VOORBEREIDEND LAGER ONDERWIJS. B. en W. stellen den raad voor Mej. S. Duba te benoemen tot onderwijzeres aan de School voor voorbereidend lager onderwijs No. 5 (Lelsche plein). COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET L.O. In de Commissie van plaatselijk toezicht op het lager onderwijs zijn vijf vacatures ont staan wegens periodieke aftreding. Teneinde in die vacatures te voorzien wer den door genoemde Commissie de navolgende aanbevelingen ingezonden: Groep A. Ouders van leerlingen eener open bare school: (Vacature AMeilink): 1. A. Meilink, 2. J. R. H. de Smidt. Groep B. Ouders van leerlingen eener bij zondere school: (Vacature Mevr. J. v. d. Berg- Vermeer)1. Mevr. J. v. d. Berg-Vermeer, 2. Mevr. J. v. d. Werf-Cassee. Groep C. Onderwijzers eener openbare school: (Vacature E. H. Dik): 1. E. H. Dik, 2. H. van Leeuwen. Groep D. Onderwijzers eener bijzondere school: (Vacature H. A. Reith): 1. A. H. Reith, 2. J. Th. Kloosterman. Groep E. Overige Inwoners der gemeente: (Vacature M. I. Pezon)1. M. I. Pezon, 2. Dr. C. L. de Liefde De Haarlemsche Damclub werd opgericht op 24 Juni 1907. De Haarlemsche schoolvereeniging werd 1 September 1907 opgericht Het nieuwe gebouw van de H. B. S. aan de Zijlvest werd op 3 September 1907 feestelijk in gebruik genomen. De vreesachtige zoom Hoe weldadig deed het, aan te vernemen, dat in dezen tijd, nu veel paedagogen zich druk maken over de zelfstandigheid der jeugd, wat ze niet zouden doen als ze zelf tot die jeugd behoorden en van welk gemeier die in gevaar verkeerende jeugd zich niets aan trekt, zoolang ze weer zelf geen jeugd krijgt FEUILLETON 15) „Hou todh op Marie fk hob niet veel tijd ik ben hier gekomen onder duizend gevaren. Ik wil naar Amsterdam. Daar zal lk alles van jou te weten komen wie je vader was hoe dat zit met die voogdij van Dr. Layen wanneer Je vrij bent en zoo meer. Je moet niets doen voor je dit allemaal weet en je moet niet je verbinden vóór je vrij bent. Je moet eerst 't leven leeren kennen cn niets doen waar je later spijr, van kan hebben. Hou je van me? „Tk ken 't leven niet. Ik ben niet vrij". „Hoe heette je vader?" „d'Ombreull". „Ik zal alles onderzoeken. Je moet dan op me wachten, tot we alle twee volwassen zijn. Dan gaan we trouwen. Hou dien Frits zoo lang op een afstand hou 'm aan 't lijntje". „Hoe kom je bij jc tante binnen? „Er is maar één middel, als lk maar geld had". „Hoeveel heb je noodlg?" „Hoe meer hoe beter". „Ik kan Je vijftig gulden geven". „Engel". Een poosje later stond ik op straat. Ik vod mc te vermoeid om mijn terugtocht door huls van den dokter te beschrijven Mn intrede in 'i huis van tante was even grandioos als eenvoudig, dank zij ae f 50 van Marie, want dit geld was mijn touwladder en ai mijn handigheid. Ik wachtte tot ongeveer zes uur. waarop getrouwe dienstbode Annetje naar benéden scharrelt en de luiken de armen neemt. Zij kwam de keukendeur uit om 6.05 en ik ging door die deur naar binnen, terwijl ik haar f 50 in haar handen stopte. Zij zei niets, maar een minuut later was ik boven veilig, gelukkig en doodclijk vermoeid. 14 October. Het gerucht doet in het dorp de ronde, dat er bij Dr. Layen is inge broken en de politie zoekt ijverig naar den dader. Niemand kan iets vermoeden, maar toch is het of tante sinds dien nacht nog meer op mij let dan eerst; ze laat me let terlijk niet meer uit het oog. behalve in huis en zoo ging ik vanmiddag boodschappen met haar doen, na afloop vari 't kantoor. Het. was griezelig donker buiten en koud en ik voelde mij zoo melancholiek als nooit te voren, maar daar kwamen wij in den garen en bandwinkel van Juffrouw Hendrix* en daar stond Ada Raymussen, die ik sedert dien ©enen middag nooit meer had gezien en zij herkende me. maar ik knipte met m'n oogen en we deden net of we elkaar niet kenden, maar m'n gedachten gingen zoo vlug als een een trlfugaalmachlne en ik zag plotseling in. dat hier al m'n redding lag. Dit was de eenige medemensch. die ik kende cn die vrij was en niet onder tante's invloed stond. Stom dat ik daar niet eerder aan gedacht had. Ik heb nu alles in orde tenminste geestelijk: de uitvoering van myn plannen wacht op geld. 15 October. Sinds vanavond weet ik hoe ik aan geid zal komen en het zal zijn door een misdaad, maar er is geen andere weg. Vanavond hadden we namelijk een voorbe reidende vergadering van den anti-alcohol - bond en daar waren Peperkorn en mevrouw Layen en nog wat andere dames, al-lemaa' by tante aan huis en ik moest voor tante aanteokeningen maken want zij schrUft- altyd de notulen van de vergaderingen. En iedereen dronk thee en limonade en ze spraken over den propaganda-avond en wat er verde: moest gebeuren behalve de redevoering van Frits, want. er ls niet veel geld meer, want bijna al het geld wordt gebruikt voor de LANGS DE STRAAT. Gladdigheid De straten zijn glad als een spiegel; en het ergste is, dat ze er zoo onschuldig uitzien, net of er alleen maar een beetje losse sneeuw ligt. Zoo vanuit het raam gezien heeft de straat een Breugheliaansch aspect, met al die zwarte figuurtjes afgeteekend tegen den witten achtergrond. Maar waag je er niet in, want dan vergaat je alle lust tot kunstzinnige beschouwingen. Ik vlieg de deur uit ben laat, zooals ge- wooniyk. Ter verduideHJking van wat volgen gaat, diene dat ik pumps aan heb met hooge hakken, en een actentasch onder mijn arm. Vroolijk huppel ik naar buiten. De huppel gaat over in een langen glij, automatisch. Het is heel erg glad, en lk ben er niet op ge schoeid. Op den hoek van de eerste zy straat glipt mijn eene hak verradeiyk weg, ik maak een charlestonpas, en dan Ze hebben me in Zwitserland vallen ge leerd. Vallen op ski's, vallen van je slee, in de juiste houding en zonder jezelf te beschadi gen. Maar die dingen gaan nooit zoo bliksem snel, je kunt er heusch vaak nog aan denken, hoe je terecht wilt komen. Aan die wijze in structies heb lk hier niets. Hier plof ik neer. Totaal onvoorbereid, en hoogst pijnlijk. Eén been steekt vooru.t. Mijn andere been is voorloopig zeek. Ik heb een gat in mijn kous, zie ik. Want een van miin schoenen ligt tien meter verder en mijn tasch is heelemaal weg. Een geronk achter me maakt mij er op attent, dat ik aan den dood ontsnapt ben. Een oude Ford wou Juist de straat indraaien. Nu staat hij vlak achter me, te trillen, en de zwengel vooraan slingert zachtjes mee. Zoo'n motor vlakby geeft wel warmte anders, als je in de kou midden op straat zit. Ik zal nu toch moeten opstaan. Maar ik ben zoo suf van den val. En waar is toch mijn eene been? Ik ontdek, dat ik er op zit. Uit de Ford komt een dikke juffrouw. ,,Kan ik u helpen, lk ben van Eerste Hulp". Dat woord heeft tooverkracht. Ik krabbel direct op. Stel je voor dat ze me op een baar gaan leggen, en me met twee gespalkte beenen thuisbrengen. Een bakker snelt toe met mijn schoen. Hij raadt me aan een glaassie (hU zegt er niet bij water) te nemen voor den schrik. En een zeer schele wissellooper met helblauwe oogen vischt ergens mijn tasch op. Brrrr Pffff, zegt de Ford, en zet zich weer in beweging. Het spUt de Eerste Hulp-juf frouw zichtbaar, dat er geen gecompliceerde arm-, been- of schedelbreuken te behandelen vallen. De bakker schuift weer verder achter zijn kar (de gelukkige, hij heeft een houvast), en mijmert over glaassies. De blauwoog belt al weer bij zijn volgenden klant. En ik sukkel weer verder, achter een geluk kig sterveling, die sokken over zijn schoenen 3an heeft! L. S. JUBILEA. BELANGRIJKE DATA. In ons vorig nummer gaven wij een op somming van jubileau in 1932 van 40 tot 325 jaar. Hier volgen nog de zilveren jubilea: In Maart 1907 werd begonnen met den bouw van het nieuwe weeshuis der Ned. Her vormde Kerk in de Olieslagerslaan. 20 Februari 1907 besloot de gemeenteraad dat in het vervolg gymnastiekonderwijs aan leerlingen van het Gymnasium zou worden gegeven. 25 Februari 1907 werd de ijsvereeniging voor Haarlem en omstreken opgericht. De R.K. Kerk in het Schoterkwartier (Paul Krugerstraat werd op 14 Maart 1907 inge wijd. Ds. A. Binnerts .Sz. deed op 14 April 1907 zijn intrede als predikant bij de Vereenigde Doopsgezinde gemeente. 2 Mei 1907 Werd het Openbaar Slachthuis officieel geopend. Het eerste scheidsgerecht van de Alge- mcene verceniging voor Bloembollencultuur werd op 27 Mei 1907 geinstalleerd. uitgave van een propagandaboekje en dat boekje zullen ze rondsturen aan iedereen in Nederland d.wg. aan 10.000 menscihen 16 October. Ik heb mijn misdaad ge pleegd en het is goed gegaan! Ik was vanmorgen wel 'n beetje zenuwachtig, toen ik om een uur of elf ihet privé-kantoor van den lieer Peperkorn binnenstapte, maar ik had mij goed gekleed en de nood dwong. De limonadefabrikant zat achter z'n les senaar en keek na een minuut of vijf op en zag mij verwonderd aan en bromde: „Wel eh jongmensoh". „Ik zou u graag even spreken". „Weer een stommiteit begaan?" Verontwaardigd wuifde ik met m'n hand. „Ik wilde u nu niet spreken in m'n kwali teit van uw volontair, maar in die van lid der Anti-Alcohol Vereeniging". ..Ik woonde gisteravond de vergadering bij waar u ook tegenwoordig was". „Mogelijk ik heb niet onder de tafel gekeken". „Ik daarentegen heb alles goed gevolgd en speciaal met belangstelling kennis ge nomen van de interessante propaganda- brochure". „Deze brochure kost de vereeniging f 5000". .Js zij 't niet waard?" ..O. meer dan dat". .Wat wilt u dan?" Dit „U" beviel mij wel en onverstoor baar ging jk verder: „Zij is 50 pagina's groot dat is dus f 100 per pagina". „En?" ..Van deze 50 pagina's worden er 20 in be slag genomen door advertenties voor uw limonade. Welnu, ik heb er niets van gehoord cat u de vereeniging 20 x f 100 is f 2000 hiervoor betaalt. Waarom niet?" „Zoo. aap, heb JU daar niet van géhoord? En mijn werk voor de vereeniging dan er. myn kostbare tijd en mijn Invloed mijn naam ik zal Je laten royeeren ik zal Kalm liet ik hem uitrazen; toen hij sidde rend in z'n stoel terugviel, zei ik: Voor den Politierechter. .Echtelijke drama's. 't Is meer gezien: eerst loopen ze van me kaar weg en dan zoeken ze mekaar weer op, dat wil zeggen, dat doet can gewoonlijk de party, die aan 't kortste eind trekt. Het leek er tenminste sterk op, dat de man, die he den terecht stond, nu juist niet de meest be voorrechte was. al had hij dan zijn volle vrij heid weer gekregen, wat soms veel waard is. Hij ning echter aan materieele dingen, want spijtig verklaarde hy, dat zijn vrouw bij haar vertrek hem zelfs geen kussentje in de schuur had gelaten, wat je voor een hond nog zou doen. Dit nu vond ik een vreemd gezegde, want eerstens: wat moest hij met een kussen tje in de schuur doen en tweedens was het fijngevoelig van de vrouw om zoo Iets niet achter te laten, waarmee zij gedemonstreerd zou hebben, dat ze hem gelijkstelde met den hond. De vrouw vertelde, dat zij behalve den in boedel, waartoe ook het kind behoorde, ook de broodwinning had meegenomen, want zij was degene, die voor het gezin moest zorgen, wat hij. naar 't scheen, als de meest natuur lijke zaak der wereld beschouwde; zij was dat- niet met hem eens, waarom ze, als gezegd, vertrok en kwam er dus bekaaid af. In zijn vrijheid en zijn eenzaamheid ver langde hij waarschijnlijk naar den andere toestand terug en zinnende op middelen om daartoe te geraken, bedacht hij waarschijn lijk, dat. als hij het kind kan bemachtigen, vrouw, huisboedel en bestaansmiddel vanzelf zouden volgen en zoo wachtte hij op een avond in November by 't Bramenlaantje te Heemskerk, achter een schutting verscholen, de bus van Haarlem af, die vrouw en kind naar Heemskerk zou brengen. Er kwam een bus, hy schoot van achter de schutting, zijn oogen zochten het inwendige van de bus af. maar zagen vrouw noch kind en hij kroop weer terug in zijn schuilplaats. Nog enkele malen schoot hij tevergeefs uit, maar eindeiyk zag hij de lang verbeiden. Tot zoover is er geen duisternis ln de zaak, maar dat hoefde ook niet, want dat was alles maar bijzaak; waar hij voor terecht stond, was, dat hij de vrouw had geslagen, wat getui gen hadden gezien, maar wat hy ontkende, bewerende, dat een der getuigen half dronken in de kroeg had gezeten, waarop deze getuige opstond en verklaarde dat hij dit als een be- leediging beschouwde; in de vergaderingen onzer volksvertegenwoordigers zouden ze zeggen: een persoonlijk feit. Van dit persoonlijk feit werd verder geen notitie genomen dan kon je wel aan den gang blijven maar des te meer van 'smans gelieg, waardoor hij alle sympathie des offi ciers verspeelde, die veertien dagen vroeg. Wat heeft U daarop te zeggen? vroeg de rechter. ,,'k Ga in hooger beroep", zei de man en de rechter gaf 14 dagen. Het tweede drama had zich te Zaandam af gespeeld waar t ook alweer de man was, die de vrouw opzocht, schoon hij zich voor het- gemis al schadeloos had gesteld door een an der gezin te stichten. 't Werd niet duidelijk, waarom de man weer contact zocht met zijn vrouw, maar wel duidelijk, dat dit een contact was geweest op de wijze van een aanraking met een electri- sche draad onder hoogspanning, want de vrouw was achterover tegen den grond ge slagen, wat haar een bloedende hoofdwonde en, als 'k goed begrepen heb. ook zoo'n beetje inwendige stoornis veroorzaakte en waarmee ze in allen gevalle een veertien dagen mooi en nog eenige weken halfmooi was geweest, ja haar gezondheidstoestand veroorloofde haar niet ter terechtzitting te verschijnen, wat de man smoesjes vond, want zy liep eiken dag op straat- Ook nu weer waren getuigen en beklaagde het oneens; de eersten beweerden pertinent, dat hij haar een formidabelen tik op het hoofd had gegeven en hij zei maar. dat hij aan slaan niet was toegekomen en daarbij maakte hij een beweging met den rechter arm, waarbij de hand hardnekkig naar de voeten en niet naar 't hoofd wees en hij deed als iemand, die in 't donker om zich heen voelt. Zoo iets zou hij gedaan hebben en de weinige stabiliteit der vrouw, zoomede de gladde straat zouden oorzaak zijn geweest, dat bij die voelerij de vrouw was gevallen. Ook deze man verspeelde met zijn malle praat de sympathie van officier en rechter, die al klaar stonden hem een paar maanden te geven, maar omdat de vrouw niet ver schenen was en de man met alle geweld haar wilde hooren verklaren, dat hij haar had ge slagen, werd de zaak uitgesteld. Men klampt zich veeal aan een stroohalm vast. „Luister Peperkorn een zakelijk voor stel: jij royeert mij, jij beschuldigt, mij, jy maakt je net zoo druk als je wilt; ik zal de vergadering op die f 2000 wijzen, ik zal die guldens voor hun oogen laten dansen, ik zal ze zeggen, wat ze er niet voor plezier, feestelijkheden etc. voor konden hebben en we zullen zien wie 't wint; of jij geeft mij nu f 200 en ik zwijg". Nog nooit had ik een medenvenséh ten prooi gezien aan zoo'n zielestrijd, het ver wonderde mij dat z'n broze aarüsche lichaam niet brak onder den druk van dit geestelijke, meer dan aardsche conflict. Tenslotte raakte hij in een soort verdooving en daaruit eindelijk ontwaakt-, trok hij een la van z'n bureau open en smeet twee bank biljetten op de tafel. Tweehonderd gulden. Het eerste geld. dat ik in den handel verdiend heb. Hoe spijt 't iemand soms, dat hij geen echt thuis heeft, geen lieve oude moeder, om vol trots z'n eerste verdienste aan haar te laten zien en koekjes bij de thee te kunnen koopen, zoo- als je als kind altijd in de boekjes las! Tien minuten later ging ik de telefooncel binnen en belde Raymussen op. Ik kreeg Ada aan de telefoon. „Hallo, met Ohip". „Hallo. Zeg wou je me niet kennen?" „AI m'n hoop ls op jou gevestigd: ik kan geen uitleggingen geven, maar doe precies wat ik zeg, als je me wilt redden". .All right". „Vanmiddag gaat er een bezending limonade naar jullie toe. In de kist zit een brief. Doe deze op de bus. maar niet nier in Sasasaka. of waar je wilt niet hier". „Is dat alles?" „Op dien brief komt over een dag of wat antwoord aan jouw adres Doe dat antwoord dan weer in de leege kist. die gehaald za. worden. Bel op, als die brief er is, of ze de kist willen laten halen". .AU right". „Duizendmaal dank". Ik hing den hoorn op. Nu moet ik wach ten. 17 October. Geen brief. 18 October. Niets. groot te brengen hoe weldadig zeg ik. deed het aan te vernemen, dat er moeders zijn. die de teugels van 't bewind strak weten te hou den en den officier speet het zelfs, dat hij die moeder niet in levende lijve voor zich zag; waren we in Aemirka, een onderne mend variété directeur zou haar onmiddel lijk engageeren. Weet namelijk, dat die moe der er zoo den wind onder haa, dat haar 19- jarige zoon met een benauwd hart naar huis ging. omdat hij vijf en dertig cent verteerd had. wat bij het nazien van zijn portemon- naie zou blijken. Liever alles tro'seerende dan de moederlijke terechtwijzingen, verzon hij, toen hij naar huis fietste, een verhaal, dat in dezen gelukkigen tyd van echte en gefin geerde beroovingen, niet misplaatst was en zoo vertelde hij zijn moeder, dat twee kerels hem hadden staande gehouden, een revol ver onder den neus geduwd en hem hadden gefouilleerd, waarbij de portemonnaie werd gevonden, die van haar 35 cent werd ontdaan, waarmee die leegte verklaard was. Maar moe der, ook niet dom, wilde, dat de jongen dat feit ter kennis van de politie zou brengen en met den stok achter de deur doe je heel wat. Hij ging dus naar de politie, die 't eerst half en later in 't geheel niet geloofde en de jon gen viel door de mand. Nu stond hij terecht voor t doen van een valsche aangifte en dat kostte hem een tien tje. Hij greep meteen in den binnenzak van zijn jas om te betalen moeder had op alles gerekend maar dat kan je daar niet doen. Als je zooveel geld in je zak hebt, mag je wel oop3ssen, dat ze je niet berooven. zei de officier, die leuk uit den hoek kan komen. SCHEEPVAARTBERICHTEN Alpherat 7 Jan. van Santos, Buenos Aires, n. Rotterdam. Boschdijk 7 Jan. n.m. te New Orleans van Rotterdam. Blommersdijk 6 Jon. van Boston, naar Rotterdam. Bodegraven 7 Jan. van Paita naar F.o. Colombia 8 Jan. 13 u. van Havre, 9 Jan. 10 u. 30 m. van Barbados te Amsterdam ver wacht. Oremer 6 Januari te Hongkong. Drechterland 8 Jan. 8 u. van Espberg, Ho- sario n. Amsterdam. Delftdijk S Jan. v.m. te Swansea, Rotter dam n. de Pacifickust. Eciam 8 Jan. te Rotterdam v. New Or leans. Gaasterkerk 7 Jan. 8 uur 41 m. 170 mi>l Zuid-West van Land's End, Australië naar Duinkerken en Rotterdam. Gaasteriand 8 Jan. van West-Afrika te Am sterdam verw. Grootekerk 7 Jan. te Shimonosekl van Yokohama. J. P. Coen, 8 Jan. te Amsterdam van Ba-tavia. Kota In ten 8 Jan. 11 u. te Rotterdam van. Vlaardingen. Kota Radja 7 Jan. te Penang van Rot terdam. Lochkatrine 7 Jan. van Vancouver, Pacific kust n. Liverpool, Southampton, Londen, Rot terdam. Lochgoil 10 Jan. te Liverpool verwacht, Pacifickust n. Southampton, Londen en Rot terdam. Maaskerk 7 Jan. van Konakry naar Las Palmas, West-Afrika naar Amsterdam. Niobheroy 7 Jan. van Vancoucer, Pacifickust n. Glasgow. Liverpool, Havre, Londen, Rot terdam. Nieuw Zeeland 6 Jan. te Melbourne, van Singapore. Poseidon 7 Jan. 10 u. 54 min. 125 mijl Zuid- West van Land's End, Puerto Barios naar Amsterdam. Randfontein 7 Jan. te eBtra van Port Natal. Rietfontein 7 Jan. te Port Soedan van Rot terdam. Siamtar 7 Jan. 17 u. te Cadix, Batavia n. Rotterdam. Soekaboemi 7 Jan. van Diedda, Batavia n. Rotterdam. Simon Bolivar p. 15 u. Azoren, Amsterdam n. West-Indië. Statendam 7 Jan n.m. van New York naar West-Indië. SLmaloer 7 Jan. te Suez, aBtavia n. New York. Tosari p 8 Jan. 4 u. Kaap del Armd, Rot terdam n. Batavia. TjineGara 7 Jan. te Manila van Shanghai. Tjibadak 6 Jan. te Honkong van Batavia. Tjisalak 7 Jan. te Shanghi vn Hongkong. Venezuela 7 Jan. van Curasao naar Puerto Cabeülo. Waalkerk 7 Jan. te Hamburg van Bremen. Zuid er kerk 7 Jan. van Singapore, aJpan n. Rotterdam. Ohristiaan Huygens 8 Jan. van Port Said, Batavia n. Amsterdam. 19 October. Jim is een lammeling. 20 October. Ik ben verraden. 21 October. Gered Vanmorgen was de brief van Jlm er en hij schreef, dat-ie nog nooit zoo verbaasd is geweest als over mijn brief, maar dat hij alles in orde gemaakt heeft en dat ik op hem kan rekenen. Hij heeft f 50 kunnen leenen die hij van mij terug zal krijgen en een auto besproken voor den eersten dag van de Herfst vacantie, 31 October. Hij zal dan quasi- toevallig, aan komen rijden en ondertusschen zullen we elk nog een brief schrijven, die tante mag lezen. 30 November. Ik zit tegenover m'n tante. Ik rook een sigaret en naast dit papier staat een whisky-soda. Nu en dan neem ik een slok en dan laoht tante mij vriendelijk toe. Zij is bezig een avondboterham voor me klaar te maken, bestaande uit geroosterd brood, een stukje zalm, wat biscuits en een kop sterke koffie. Zoo direct gaat se naar bed, zoodat ik nog wat rustig door kan wer ken. Ze gaat dan naar dc kamer, waar eerst Annetje sliep. Annetje is weer naar den zolder verhuisd cn ik slaap op de groote kamer boven, annex badkamer. Er is iets veranderd, en dit maakt mijn bestaan hier ragelijker, al zou ik 't niet uithouden zonder m'n geregeld weekend in Amsterdam, dat tante mij gaarne toestaat. Er schijnt een tijd geweest te zyn, da: ik min of meer bang was voor dese vriende lijke dame, maar soms moeten oen paar menschen eerst eens een dag of veertien bij elkaar weg geweest zijn. om eikaar te leeren waardeeren en ik ben er toen een dag of veertien tusschenuit gegaan. Den 31sten October kwam ik om twaalf uur uit kantoor thuis en vond daar Jimmy, in druk gesprek met m'n tante. Hy was niet Jimmy, maar een vriend van m'n vader, die eens kwam kyken hoe ik 't maakte. Ik maakte 't best en de vriend van m'n vader bleef koffiedrinken en stelde na c!» koffie een autoritje ••oor in z'n nieuwen v-—n. Het was wel koud, maar toch zonnig weer en de wagen was electrisch verwarmd. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 6