0 LICHAMELIJKE OPVOEDING. De lichaamsoefeningen en de crisis. ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Tuimelt je en Kruimeltje in het Kabouterland. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 12 JANUARI 1932 Het mag als bekend worden aangenomen, Öat de lichamelijke opvoeding het beste wordt verzorgd door middel van de school, dat wil dus zeggen als onderdeel van de oefenstof en leerstof, die volgens het leer plan in de school worden onderwezen. De organisatie van het schoolwezen waarborgt een regelmatige en systematische behande ling van de verschillende vakken, dus ook van de lichamelijke opvoeding. Dit geldt in verband met de leerplicht wel in de eerste plaats voor de lagere school. Alle kinderen van 5—13 jarigen leeftijd moeten de lagere school bezoeken, zoodat voor deze leeftijds- phase de factoren aanwezig zijn om de licha melijke opvoeding naar behooren te kunnen verzorgen. In 1936 zal volgens de lager on derwijswet 1920 het vak „lichamelijke oefe ning", zooals het in de terminologie van die wet heet. op alle scholen moeten zijn inge voerd. Waar geen vakonderwijzers aan een school zijn verbonden, zullen de klasse-on derwijzers ook voor dit leervak de zorg op zich moeten nemen. Met de rijpere jeugd, de 1319 jarigen, is het minder goed in orde. Voor zoover deze categorie middelbare of daarmee gelijk te stellen onderwijsinrichtingen bezoekt, dan wel uitgebreid lager onderwijs volgt, is be hoorlijk onderricht in lichaamsoefeningen mogelijk. Als regel vindt men dan ook de gymnastiek en het openluchtspel in het leer plan van zulke scholen opgenomen. Maar welk deel van de rijpere jeugd vindt men eigenlijk in deze scholen: hoe groot is het percentage, dat in eenigerlei vorm voortgezet onderwijs geniet? Eenige jaren geleden heeft een staatscommissie kunnen vaststellen, dat 13 procent van de rijpere jeugd op een of andere wijze voortgezet onderwijs volgt. Bij lang niet alle vormen van dit onderwijs zijn de 'lichaamsoefeningen in het leerplan opge nomen, doch aangezien het bovenvermelde percentage niet in den laatsten tijd is vast gesteld en waarschijnlijk dus nu wel weer een grooter deel van de rijpere jeugd voortgezet onderwijs geniet, mogen wij misschien wel aannemen, dat 13 procent van de rijpere jeugd als onderdeel van het onderwijs, dat zij volgt, geregeld aan lichaamsoefeningen deel neemt. Ik geloof, dat wij den toestand op deze wijze wel op zijn gunstigst hebben voor gesteld. De resteerende 87 procent blijft dus verstoken van geregelde en systematische toe passing van lichaamsoefeningen. Men zal mij nu misschien willen tegenwer pen, dat de vrijwillige sportbeoefening in de laatste jaren toch een groote vlucht heeft genomen. Dit is inderdaad waar, maar hoe wel dit natuurlijk beter is dan niets, moet men hieraan als middel tot lichamelijke scho ling toch geen overwegend groote beteekenis toekennen. Bij vrijwillige sportbeoefening ontbreekt als regel de deskundige leiding en al zijn dan ook het nemen van intensieve beweging en het verblijf in de buitenlucht op zichzelf zeer gunstige invloeden, anderzijds mogen de bezwaren, die zich kunnen voor doen niet onderschat worden. Men mag toch nimmer vergeten, dat de sportbeoefening be hoort tot den bovenbouw van de lichamelijke opvoeding cn het zal wel duidelijk zijn, dat een goed gebouw alleen aan bepaalde eischen kan voldoen, wanneer de fundeering behoor lijk verzorgd cn voldoende stevig is en geen groote fouten vertoont. Sport-beoefening voor 13—18 jarigen zal alleen dan een gunstig re sultaat opleveren, wanneer zij wordt voor afgegaan en nog gepaard gaat met geregelde toepassing van goed geleide schoolsche li chaamsoefeningen. Wanneer men dit goed voor oogen houdt, zal men wel overtuigd zijn dat de lichamelijke opvoeding van bijna de geheele rijpere jeugd eigenlijk aan het toe val wordt overgelaten; 87 procent er van mis sen althans alle deskundige leiding. In 1913 is van Rijkswege eeh regeling ge troffen, die de lichamelijke oefening van de mannelijke rijpere jeugd mogelijk maakte. Daartoe werden cursussen in het leven ge roepen, waaraan de deelneming geheel vrij willig was en die voor de gegadigden geen kosten met zich bracht. De leiders van deze cursussen werden bezoldigd naar het aantal leerlingen dat aan bepaalde eischen wist te voldoen. Aangezien de meisjes geheel buiten deze regeling bleven, is haar de critiek niet gespaard. Mede om het feit, dat de organisa tie van dit stukje rijpere-jeugd-opvoeding was tot stand gekomen door samenwerking van de departementen van bmnenlandsche zaken en van oorlog zag men in de geheele regeling niet veel meer dan militaire be langen. In 1916 kwam een nieuw Koninklijk besluit voor deze materie ook de meisjes in de ge legenheid te stellen aai; soortgelijke cursus sen deel te nemen. De leiding en organisatie berustten toen bij het inmiddels ingestelde departement van onderwijs. Met een en ander was een belangrijke verbetering verkregen. Wel was de deelneming geheel vrijwillig, maar de gelegenheid was er toch en wij we ten. dat. waar lichaamsoefeningen op aan trekkelijke wijze worden onderwezen, de jeugd zich gaarne aanmeldt. Het aantal deel nemers zal steeds uitbreiding ondergaan, zoo dat, zonder het opleggen van een verplich ting. toch verwacht mag worden, dat lang zamerhand een belangrijk deel van do rij pere jeugd tot de vaste deelnemers aan de cursussen zal behooren. Om evenwel zoo'n deelneming op groote schaal te bereiken zul len vele Jaren noodig zijn. En daarom is het zoo jammer, dat de regeering deze nuttige' zaak uit zuinigheidsoverwegingen eenige ja ren geleden heeft stop gezet: het Koninklijk besluit, dat deze aangelegenheid regelde, is geschorst, Wij weten allen, hoe moeilijk het is een dergelijk besluit weer in werking te stellen. Het is zoo gemakkelijk, de schorsing telkens weer een jaartje te doen voortduren; en ondertusschen valt een belangrijke achter uitgang te vreezen, want het is ondenkbaar, dat, bij hervatting van de cursussen het to taal aantal deelnemers over. het geheele land al dadelijk weer gelijk zou zijn aan dat op het. oogenblik van schorsing van het Konink lijk besluit. Zoo wordt wat met de eCnc hand moei zaam is onzebouwd, met de andere radicaal weer afgebroken. In den crisistijd, dien wij thans doormaken is natuurlijk niet denkbaar, dat de cursussen voor de rijpere jeugd weer zullen worden hervat- Hoe lang zal deze crisis duren en, wanneer er eenmaal een einde aan is gekomen, hoe lang zal dan de nawerking zich doen gevoelen? Niemand zal die vraag op 't oogenblik kunnen beantwoorden, maar het zal wel niet ver bezijden dc waarheid zijn. wanneer wij aannemen, dat de cursussen in lichaamsoefeningen voor do rijpere jeugd voor een lange reeks van jaren van dc baan Zijn. Ten onzent wordt nu eenmaal de lichame lijke opvoeding als een vorm van luxe be schouwd, die in tijden van bezuiniging op de uitgaven in de allereerste plaats moet worden opgeofferd. Dit wordt wel niet er kend, maar de feiten wijzen toch ongetwij feld in deze richting. En zoolang men zich niet boven dit bekrompen standpunt weet op te voeren, zal het met de lichamelijke op voeding wel tobben blijven. Dat is heel jam mer want ons volkskarakter, dat nu eenmaal wat traag is, heeft dit belangrijke stuk op voeding zoo dringend noodig. Het particulier initiatief toont in deze aangelegenheid vaak een beter en ruimer begrip, doch beschikt veelal niet over de financieele middelen om goede plannen volledig uit te voeren. De over heid dient, wanneer zij zelf de leiding niet op zioh neemt, in ruimer mate steun te ver- Ieenen. In ons land wordt jaarlijks een zeer aanzienlijk bedrag voor onderwijs uitgetrok ken en het is mijn vaste overtuiging( dat zonder dit bedrag te vergrooten, meer voor de lichamelijke opvoeding gedaan had kun nen worden, zeer zeker in de gunstige jaren, die achter ons liggen. Het spreekt we! haast vanzelf, dat, om gelden voor lichamelijke op voeding vrij te maken zonder de begrooting van onderwijs zwaarder te belasten, verschil lende groepsbelangen in het gedrang zouden komen. Maar zou ook dat niet een voordeel zijn? Wij zijn, behooren althans te zijn, een volk van Nederlanders en niet een volk van groepen met een minimum aan verdraag zaamheid en een maximum aan groeps egoïsme. Het wordt tijd dat het algemeen be lang wat bete rwordt gezien en gediend en de groepsbelangen niet meer zoo angstvallig worden ontzien, want dit laatste kost geld. veel geld. H. L. WARNIER. Voor den Politierechter. De boksbeugel. Iemand) had een boksijzer gevonden en ontmoette zijn zwager, die een stuk hout had gevonden, waarop de eerste zei: „mooi weertje vandaag", daarbij het boksijzer too- ner.de en de ander: „geen wolkje aan de lucht", en hij liet het stuk hout zien. Er na derde een agent en de beugel vond een. rustplaats in, het gras. De zwager echter meende de agent er attent op te moeten ma ken, dat de ander een boksijzer bezat en hij ging, wat je van familie toch niet mag ver wachten, zoover te beweren, dat hij daar mee bedreigd was. De agent bedacht, dat er een wapenwet bestaat waarin wordt vermeld, wat je alzoo niet dragen mag en omdat hij meende, dat een boksijzer tot die verboden artikelen be hoorde. vroeg hij uitlevering daarvan. De man, die het voorwerp in het gras had gede poneerd. verzweeg die omstandigheid en zei, wat juist was, dat hij geen boksijzer bezat, maar de agent, die een onvoorwaardelijk geloof hechtte aan de woorden van den zwa ger, meende dat hij werd belogen en het minder oorbaar vindend op straat de zak ken van den man te doorzoeken, wat juist gezien was, wilde hij dit. in het posthuis doen: hij vroeg den man hem daarheen te volgen en deze deed dat gewlilig tot zoover was het dus pais en vree. Nu zou je zoo zeggen, dat de man in het posthuis triomfantelijk had moeten uitroe pen: „keer m'n zakken maar om, agent", maar volgens dezen deed hij dit niet, maar weigerde beslist zich te laten fouilleeren en toen de agent dit toch wilde doen, verzette hij zich met geweld hier tegen. De man gaf een andere lezinghij had niet geweigerd zich te laten fouilleeren, maar de agent was zonder verdere plichtplegingen begonnen zijn jas stuk te trekken en daar tegen was hij in verzet gekomen. In allen gevalle stond hij voor het verzet terecht en het boksijzer, dat door een ande ren agent in het gras was gevonden, lag op de rechterstafel. Daarvóór stond Mr. Drilsma, de verdedi ger en die begon het wetboek van strafvor dering, professor Simons en Leon's recht spraak erbij te halen om aan te toonen, dat de agent niet in de rechtmatige uitoefening zijner bediening was geweest, zoodat van vel zet geen sprake kon zijn. De agent toch mag alleen een verdachte fouilleeren en verdachte bon je alleen als er deugdelijke bezwaren bestaan. Hoe konden die bezwaren bestaan, al.s de man geen boksijzer had en het boks ijzer zelfs geen wapen was. want indertijd is uitgemaakt, dat zoo'n ding zonder punten wat het. corpus deliti was niet als wapen moet worden beschouwd: welke andere be stemming het heeft dan om er iemand mee toe te takelen, is me nooit duidelijk ge weest. De officier stelde den agent in het ge lijk, deze wist vooruit van die onpuntigheid niets af en had hij eerst aan den zwager moeten vragen ..Zijn er punten op of niet? In het laatste geval trek ik me er niets van aan", kon je zoo iets van den agent verlan gen? Moet hij, als men zegt, dat iemand een INGEZONDEN MEDEDEELBiGEN- a 60 Ota- per regel. Gorgel droog mef WYBEftT bescherm» U ieder joor tegen verkoudheid en Je brïglnetie 86M»n 3 8. <5 en 65 tf». revolver heeft, eerst informceren of het soms geen alarmpistool is of een ding waar mee je niet kan schieten? Dit alles zei de officier wel niet, maar ik stel me voor, dat zoo ongeveer de gedachten- gang is geweest, het openbaar ministerie vond het optreden van den agent gerech tigd en dus het verzet strafbaar, waarom f 25 b:ete werd geëischt. De rechter had inmiddels zijn overwegin gen geboekstaafd en las deze voor, waaruit bleek, dat het het in zooverre met Mr Drils ma eens was, dat de verdachte de wapenwet niet had overtreden en dat hij dus ook niet als verdacht van die overtreding gefouilleerd kon worden, waarom het gepleegde verzet geen strafbaar verzet was, zoodat dc man werd vrijgesproken. Een driftig kastelein. Ook in deze zaak. waren het weer twee zwagers die een minder vriendschappelijke ontmoeting hadden gehad, mij dacht zoo. dat je iemand, die de goedheid heeft met je zuster ie trouwen, waardoor deze een be hoorlijk bestaan heeft, juist daarom een goe.d hart moet toedragen, maar als in zoo veel andere dingen schijn ik het hier ook weer niet bij het rechte eind te hebben, al thans de IJmuidenaar, wiens zuster hem een zwager had bezorgd, had zich op zeer onwel willende wijze uitgelaten. De zwager, die een café hield, ging 's avonds een luchtje schep pen en zooals een ander bij zoo'n gelegen heid zijn hondje of een wandelstok mee neemt. zoo nam hij een gummistok mee, waarvan het verkeerde dadelijk in het oog springt, als men bedenkt, dat IJmuiden nu niet zoo groot is of meat loopt kans er bij zijn avondwandeling een zwager tegen het lijf te loopen, die oneerbiedig over jezelf en je vrouw heeft gesproken. Deze ontmoeting bleef ook nu niet uit en het gevolg was, dat de gummistok in aanraking kwam met het hoofd van den zwager, die getuigde, dat het puur raak was geweest. Terwijl de getroffene van zijn ontmoeting met den gummistok verhaalde, stond de ver dachte er glimlachend en hoofdschuddend bij oals wilde hij zeggen: hoe kan iemand zich zoo vergissen! en toen hij aan' het woord mocht komen, verbelde hij dan ook dat er geen sprake was van een gummistok; hij zou dit eens even rechtzetten. Op zijn wande ling toevallig zijn schoonbroeder ontmoe tende, had deze een lat van een droogrek afgebroken om hem daarmee te lijf te gaan en toen had hij een andere lat genomen; hij kon niet heipen, dat bij die zelfverdedi ging zijn zwager de klappen opliep. Van dit alles werd zooveel notitie geno men als het waard was. dat wil zeggen heele- maal geen notitie en de eisch van f 20 werd toegewezen. Ik geloof, dat de man nog in hooger beroep ook wil gaanze laten het ge woonlijk bij één domheid niet. UITGAAN. Schouwburg Jansweg. Donderdag 14 en Vrijdag 15 Januari zullen door het gezelschap Jacques Sluyters nog twee opvoeringen worden gegeven van het succes blijspel .De Spaansche Vlieg". Gezien het succes hetwelk met de vorige uitvoerin gen behaald werd, twijfelt de directie niet of veleru zullen van deze gelegenheid profitee- ren.OTn dit stuk te gaan zien. WINTERCURSUS OVER BIJENTEELT. Door de Vereeniging tot bevordering der Bijenteelt in Nederland, afd. Kennemerland, zal te Haarlem een cursus in Bijenteelt wor den gehouden door den leeraar in Bijenteelt den heer R. ter Brugge te Heiloo. De cursus bestaat uit 8 lessen van 2 uur. De cursus vangt aan Vrijdagavond 15 Januari. Voor hen die bijen houden of willen gaan houden of voor hen, die belangstellen in bijen teelt, wordt deze cursus bijzonder aanbe volen. (Reeds in een deel van een vorige oplaag opgenomen.) KENNEMER FOTOKRING De Kennemer fotokring (vroeger de Bloe- mendaalsche amateur fotografenvereeni- ging) houdt haar maandelijksche vergade ring op Maandag 18 Januari in het gebouw der sociëteit Vereeniging aan den Zijlweg. Het bestuurslid de heer J. Panman houdt een voordracht met uit de hand gekleurde pro jectieplaatjes over de Dolomieten. Verder zal de heer P. Windt het omkleuren van bro- midevergrootingen met pyrocatichine (weg- bleeken en verhelderen) demonstreeren. SCHOUWBURG JANSWEG. Woensdag 13 Januari zal in bovengenoem- den schouwburg door het Rotterdamsch Hof stad Tooneel, directeur de heer Cor van der Lugt Melsert, voor de eerste maal hier te Haarlem opgevoerd worden: .Pariser Platz 13". blijspel in 3 bedrijven door Vicki Baum, .schrijfster van ..Menschen im Hotel". Medewerkenden hierin zijn: Fien- tje de la Mar. Louise Kooiman, Caroline van Dcmmelen, Jan van Ees, Hans van Ecs, e.a. KOOKCURSUS Men schrijft ons: Het voeding-vraagstuk staat allerwege in dc volle belangstelling. Meer dan vroeger het geval was, geeft men zich rekenschap van de voedingswaarde der stoffen, die we dagelijks tot ons nemen. De afdeellng Haarlem van den Ned. Vegetariërs Bond heeft daarom een- kook-cursus- georgani seerd. die bestaat uit 10 avonden en ge houden wordt in de keuken van gebouw Theosophia- Deze cursus staat onder leiding van mevr. De JongKersbergen uit Amster dam. Naast de gekookte gerechten wordt aan de rauwkostvoeding de volle aandacht geschonken, daar. ook wetenschappelijk steeds meer in deze richting wordt gestuwd, om tot een alleszins volwaardige voeding te komen. De eerste cursus ls reeds aangevangen en het vereischte aantal dames is compleet. Voor een volgende cursus (die aanvangt op 14 Maart) zijn nog plaatsen open. In aansluiting hierop organiseert het be stuur in Maart a.s. een openbare rauwkost- maaltijd, waarover nadere berichten vol gen. SCHEEPVAARTBERICHTEN Ansgir, 11 te Amsterdam van Bremen. Alcinous 11 te Amsterdam v. Hamburg. Beemsterdijk 9 0 u. 25 m. 1000 mijl West van Scillv, Norfolk n Rotterdam Bengkalis 10 n.m. van Amsterdam n. Makas sar. Boskoop 10 te Amsterdam v. Antwerpen. Boschdijk, 9 n.m. van New Orleans n. Rot terdam. Baralt 7 te Colon. Crijnssen 11 te Amsterdam van Hamburg. Cremer 7 v. Hongkong n. Swatow. Drechterland 9 22 u. te Moss, Rosario n. Amsterdam. Gaasterkerk 10 n.m. te Antwerpen, vertrekt 11 of 12 n. Hamburg, Australië n. Rotter dam. Hoogkerk p. 10 Perim, Rotterdam n. Cal cutta. Heemskerk 11 te Amsterdam v. Hamburg. Johan van Oldenbarnevelt 9 te Belawan Deli, Batavia n. Amsterdam. Jason 7 te Colon van Amsterdam. Kota Tjandl 11 te Batavia v. Rotterdam. Kota Radja 11 te Batavia v. Rotterdam. Kota Baroe 8 v. Vancouver n. Calcutta. Kota Pinang p. 11 8 u. Ouessant, Rotterdam n. Batavia. Lochkatrine 8 v.m. te Seattle. Pacifickust n. Rotterdam. Melampus 9 v. Padang. Amsterdam naar Ba tavia. Meerkerk 9 v. Genua. Rotterdam n. Japan. Nieuw Holland 8 te Singapore v. Adelaide. Nieuwkerk 9 v. Las Palmas, Z.-Afrika n. Rotterdam (vla"Duinkerken). Nebraska 10 te Rotterdam v. d. Pacific kust. Phrontis 9 16 u. 1 m. 145 mijl Zuid van Land's End, Batavia n Amsterdam. Patria p. 10 1 u. Finisterre. 12 1 u. te Cowes verwacht en 13 9 u. v. Batavia te Rotter dam verwacht. P C. Hooft p. 9 Perim, Amsterdam naar Ba tavia. Poela Utello p. 10 Perim, Amsterdam naar Batavia. Rijnland 11 v. Amsterdam n. Bremen Rhea 9 1 u. 300 mijl Noord van de Azoren, Sanchez n. Amsterdam. Rantaupandjang 8 v. Shanghai n. Japan. Sembilan 11 v. Suez. New-York n. Java. Sibajak p. 10 1 u. Kaap del Armi, Rotterdam n. Batavia. Soekaboemi 10 v. Port-Sald, Batavia n. Rotterdam. Serooskerk 11 te Iloilo, Rotterdam naar Japan. Springfontein 10 te Rotterdam van Durban. Streefkerk 11 te Rotterdam v. Calcutta. Phrontis 11 te Amsterdam v. Batavia. Flandria 10 8 u. v. Montevideo, Buenos Aires n. Amsterdam. Tarakan 10 te Amsterdam van Batavia. Tanimbar 10 te Amsterdam v. Antwerpen. Telamon 11 te Amsterdam van Hamburg. Talisse 11 te Amsterdam v. Hamburg vertrekt 12 n.m. n. Rotterdam. Tjibadak 7 v. Hongkong n. Amoy. Tjlnegara 8 v. Manilla n. Macassar. Tajar.doen 8 v. Belawan-Deli n. Suez. Valentia. Rotterdamn. de Pacifickust. Zeelandia 12 3 u. te IJmuiden verw., Buenos Aires n. Amsterdam. Zaanland. 11 te Amsterdam v. Hamburg. Zuiderkerk 10 v. Sabang, Japan n. Rotter dam. Alsnog ontvangen scheepvaartberichten: Astrea 8 v. New-York n Inagua. Bodegraven 8 te Guayaquil' v. Corral. Boschdijk 11 n.m. te Havana, New-Orleans n. Rotterdam. Gaasterkerk vertrekt 11 n.m. r. Antwerpen n. Bremen, Australië n. Hamburg en Rot terdam. Helder 9 v. Corral n. Talcahuano. Johan van Oldcnbamcvcld 10 v. Sabang, Batavia n. Amsterdam. Jacatra p. 11 17 u. Suez. Rotterdam n. Ba tavia. Maasdam 11 n.m. te Havana, Rotterdam n. New-Orleans. Oranje Nassau 11 v. Madeira n. Plymouth, Paramaribo n Amsterdam. Poelau Laut 11 te Middlesbro v. Hamburg. Tosari 11 12 u. v. Port Said, Rotterdam n. Batavia. KON NED STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Agamemnin, 9 Jan. van Melilla naar Car tagena. Amazone. 9 van Messina naar Catania, te en van Catania naar Venetië. Berenice. 10 Gibraltar gepasseerd. Boskoop. 9. 19 uur van Antwerpen naar Amsterdam. 0.30 Vlissingen gepasseerd. CriJnssen 9. 19 u. v. Hamburg. 11 Jan te Am sterdam. Eos 9. van Rotterdam naar Gibraltar. Euterpe. 9 van Vigo naar Amsterdam. Hercules, 10. Gibraltar gepasseerd. Irene, 9 van Bari naar Catania. Iris 9 van Rotterdam naar Passages. Mars, 9, v. Rotterdam naar Tangar. Meropc. 9 te Alexandria, van Alcxandrië n. Famagusta. Nereus, 9 5 uur van Aalborg naar Am sterdam. Nero. 10 Holtenau gepasseerd. Nlckeric 10 van Curasao naar Pto. Oabcllo Perseus, 10 Holtenau gepasseerd. Poseidon 9 te Amsterdam. Rhca, 9 1 uur 300 M. N. van Azoren. Stella, 9 te Constantinopel. Telamon, 9. 19 u. v. Hamburg, 11 te A'dam. Tnescus, 9, 19 u. van Stettin r.aar Amster dam. Venus 9 van Genua naar Livorno. Vesta 10 te Lissabon. KON. HOLL. LLOYD. Rijnland 11 Jan. van Amsterdam n. Bre men. Zeelandia, 12 Jan. 5 uur. te IJmuiden ver wacht. RADIOPROGRAMMA WOENSDAG 13 JANUARI 1932 HAMBURG 372 M. 6.1" Orkestconcert. 10.20 Gram.muziek. 11.50 Middagconcert v. t!. Norag 3.50 Concert. 8.20 Concert door het Harmonieorkest. 9.50 Dans muziek. LANG ENG ERG 472 M. 6.25 Concert. 11.20 Gram.muziek 12.25 Con cert onder leiding van Bensis. 4.20 Concert oncit leiding van Kuhn. 9.20 Concert onder leiding van Wolf. 10.20 Concert uit café Handelshof. HILVERSUM 1875 M. VARA. 6.45 Lichaamsoefeningen onder lei ding van Kleerekoper. 7 30 idem. 8.00 Tijdsei nen Gram.muziek. VPRO. 10 Morgenwijding. VARA: ln.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven. 12 Tijdsein en Amster- damsch Solisten kwintet. 2.00 Verzorging van den zender. 2.30 Onze keuken P. J. Kers Jr. 3.00 Pianorecital. 3.30 Voor de kinderen. Kin derhoorspel. 4.30 Gram.muziek. 4.45 vraag- halfuurtje. 5.30 Gram.muziek. 6.30 R. V. U. 7.00 Joodsch uurtje. 800 Tijdsein en uitzen ding van de opvoering „De Moeder". 9.30 Het VARA-orkest onder leiding van Hugo de Groot. 10.15 Uitzending Alg. Ned. Bond van Kantoorbedienden. 10.30 Concert. 11.00 Pers berichten van Vaz Dias. 11.15 Concert ver volg. 12.00 Sluiting. HUIZEN, 298 M. NCRV. 8.oo Tijdsein en Schriftlezing. 8 15 Morgenconcert 10.00 Tijdsein en zang door dames koor. 10.30 Tijdsein en korte zieken- dienst. 11.00 Harmoniumbespreking. 12.00 Po litieberichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Tijdsein en middagconcert. 2.00 Tijdsein en gram.muziek. 2.30 Lezen van Chr. lectuur. 3. Tijdsein cn kamermuziek. 4.30 Gramo foonmuziek. 4.45 Verzorging van don zender. 5.00 Tijdsein en kinderuurtje. 6.00 Tijdsein en C. Vink over „Kaasgebreken" voor de land bouwers. 7.CO Tijdsein en S. M. v. d. Gallicn. 7.30 Politieberichten cn persberichten van Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Tijdsein en Ds. B. J. C. Rijnders over „De opvoedende kracht der Zending". 8.30 Concert door H. O. V. 9.00 P. L. Gerritse over „Het belang van dc verzekeringswetten voor ons volk". 9.30 Ver volg concert. 9.50 Persberichten van Vaz Dias 10.45 Gram.muziek. KALUNDBORG, 1153 >1. 12.05 Strijkorkest, 2.20 het ensemble Louis Proil. 4.20 Gramofoonmuziek. 7.20 Fransche balletmuziek. 8.35 Decnsche muziek 9.50 Man dolineconcert. 10.20 Dansmuziek. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Concert. 1.35 Orgelrecital 3.50 Stede lijk orkest. 5.05 Orgelconcert. 8.35 Concert. 10.55 dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 12.35 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroeporkest 6 50 Gramofoonmuziek. 8.20 Orroeporkest. 9.20 Vervolg concert. Maar het muisje scheen maar nïet op te willen houden en Tuimelt je vond het natuurlijk erg leuk. Een kabouter stond al met een afgunstig gezicht te kijken. En eerst toen Tuimeltje erg dol was, hielden ze op en danste het muisje om dc beurt met de anderen. Zoo bleef er een leuke stemming in dc feest zaal hangen en de oude kabouter rond het zelf ook fijn. dat kon je goed aan zijn gezicht zien. „Nou weten jullie nog niet eens waarom het muisje hier is komen dansen," zei dc kabouterbaas eindelijk. „Laat ze het zelf maar '•ens vertellen." En met haar piepstemmetje vertelde het muisje, dat ze zoo graag wat eten voor haar broertjes had. Direct kwamen alle kaboutertjes aanloopen «net mandjes vol lekkers en zoo g:ng het muisje met een hecle hoop eten naar haar huisje terug. Den volgenden morgen waren de kaboutertjes weer uit gerust van het feest cn toen Tuimeltje cn Kruimeltje de» kabouterbaas tegenkwamen, was deze erg zenuwachtig. „Ik moet jullie allebei hebben," zei de goede man. „De andere kabouters mogen hier niet» van weten, maar jullie moeten samen naar het kanteel van mijn grootvader. Daar ligt in een der kasten mijn geboorte-acte cn deze moet ik hebben, want 'k kan er niet achter komen boe oud ik nu al ben. Maar je mag het tegen niemand zeggen, hoor." en nadat Tuimeltje en Kruimeltje beloofd hadden alles geheim te zullen houden» gingen ze op stap.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7