BELGISCHE IMPRESSIES. BRUSSEL. Nieuwe Uitgaven. Rubriek voor Vragen. HAARLEM'S DACBIAB Gare du Nord. Zondagavond. Een drukte van je welste. Scholieren met antipathieke potten, soldaten, huiswaartskeerende families cn geen enkel fatsoenlijk gezicht. Wat wij „fatsoenlijk" plegen te noemen. Ongetwijfeld waren dit allemaal hoogst brave lieden, maar helaas heeft menig Waal zijn uiterlijk niet mee. Nogmaals... dit is niet als belecdi- ging bedoeld! Brussel was vóór den oorlog overwegend Vlaamsch. Toen ik er zeven jaar geleden voor het eerst kwam, was de verfransching in vollen gang. En het is interessant te zien hoe in de laatste jaren het Vlaamsch weer ter rein wint. We zoeken een taxi, vinden er een heele rij onbeheerd staan, en stappen maar vast in. Na vijf minuten komt de chauffeur opdagen, Hij vertikt het alvast om Vlaamsch te praten, hetgeen me tegen hem inneemt. Dan rijden we weg. Het schijnt in de in structies van de Brusselsche verkeersagen ten te staan, dat ze van tijd tot tijd het ver keer uit alle richtingen stop moeten zetten Zulks om het geheele overzichtelijker te ma ken en den weggebruiker geduld en lijdzaam heid te leeren. De Brusselsche politie-auitori- teiten schijnen veel menschkundig en paeda- goglsch inzicht te hebben. We worden onderaan de Rue Leopold slachtoffer van deze verkeersbepaling en na ongeveer toen minuten is de kluwen ont ward en mogen we verder gaan. En dan merk ik tot mijn verbazing, dat we precies den verkeerden kant oprijden. De chauffeur wil blijkbaar het gewone trucje toepassen cn ons in een wijde bocht, langs vele omwegen, naar ons pension voeren. Jammer voor hem ben ik met de locale toestanden op de hoogte. En zoo volgt een explicatie in Brus- selsch-Fransch contra Zwitsersch-Fransch, We zijn volkomen tegen elkaar opgewassen. Alleen moet ik toegeven dat hij meer kracht termen weet te gebruiken dan Ik, 't Slot is, dat er juist een agent passeert en als ik die in de zaak wil betrekken hij moet dan uit maken wat den korsten weg is vreemd, dan rijdt de chauffeur opeens weg, in de rich ting die ik in wilde slaan, en inderdaad staan we dan binnen vijf minuten voor de deur van het pension. Madame ontvangt ons allerliefst. Het is pas twee maanden geleden, dat ik er het laatst was. en het feit, dat ik nu alweer te rug kom in haar „humble maison", en dan met twee van die beeldige, elegante-char mante Hollandaises.... Madame houdt er van, te vleien, en legt het er dan dik op. Ze is verschrikkelijk dik, en ruischt aan alle kanten van het satijn. Op haar boezem flonkeren groene steenen als signalen. Mid den op haar mond heeft ze een klein fel-rood hartje geschilderd, en haar welvarend gezicht met de twee onderkinnen is dik met poeder bestoven. Aan haar ooren bungelen ook weer signalen. Haar „humble maison" is een geweldig bak beest van een heerenhuis. Ik ben er graag, omdat het er rustig Is, en je er goed slaapt cn goed ontbijt. De rest van den dag ben je toch buiten de deur. Wc beslaan met z'n driecn de eerste ver dieping. Mijn appartement,: een imposant hooge kamer met serre. Overal draperiën. tapijten en kwasten. Een immens statie-bed op een verhooging prijkt tegen een der wanden. Gouden kwasten hangen van een gedrapeerde bruinfluweelen „hemel". Een waschtafel is nergens te bekennen. Wél een toilettafel waarop een geweldige geslepen kristallen flacon wordt geflankeerd door twee precies eendere Maria-beeldjes. De schoorsteen staat vol bronzen gedoe op kleed- jcs-met-balletjes. en als piece de milieu han gen er op rood fluweel, achter glas, de orde- teekenen van wijlen Madame's echtgenoot in leven kolonel bij hel Belgische Leger. Ver der, zoover het ook reikt, niets dan portret ten van Madame en haar dochter, op alle leeftijden en in allerlei poses. Liefst in kleu ren. En dan nog een marmeren buste en een juffrouw met een sjaaltje om, op een mar meren zuil. Hier moet ik slapen! Gelukkig staat er in de serre een divanbed. er is is ook een soort gootsteen met een kraan, waar heusch water uitkomt. Behou dens een gammele rieten stoel is dit vertrek leeg. Een en ander komt meer met mijn denk beelden aangaande slaapkamers overeen, en dus breng ik daar de nacht door, lekker met alles wijd open, zoodat de kwasten en por tretten ook eens wat frissche nachtlucht kunnen happen. Van die serre uit, heb ik een prachtig uit zicht over de stad. Er is toch af en toe iets bijna-grandioos In Brusssl. Een poging die mislukt om Parijs na te doen. En toch Brussel op z'n best hééft iets Fransch. Het uitzicht van de terrassen van het Pa lals de Justice af is niet voor niets beroemd Helaas werd het ons een beetje bedorven door een al te ijverig koopman, die onze mij meringen verstoorde door zeker bekend Brus- scisch jongensbeeldje te koop aan. te bieden. Verguld stuc, vijf franken maar. Een ontdekking was bepaald de Warande, dat mooie kleine park, door een van Lenótrc's leerlingen aangelegd. Een bassin, waar de kin^ren hun scheepjes lieten zeilen boom groepen cn half verscholen beelden-gazons, prachtige uitzichten dat was weer heele- maal Fransch, Zelfs de stoelen, die je huren moet en die allemaal netjes twee aan twee zijn ongesteld. Aan het zeer beroemde Terkamerenbosch heb ik een slechte herinnering. De pech ach tervolgt me daar. Dan springt er een band van de auto, dan 'n jarretelle wat nog veel erger is. En nu weer had ik een spijker in mijn schoen. We bezochten twee dagen lang het Cin- quantenalremuseum. Madame kon zich zoo- iets niet indenken. Voor haar bestaan Brus sels bezienswaardigheden uit de nieuwste revue in het Alhambra en de hoogmis in dc St. Goedele. Nu, da&r ben ik met haar heen geweest. Zo heeft aan één stuk door zitten fluisteren tchronique scandaleuse natuurlijk van menschen die ik nooit gezien had), cn hield alleen op om adem te scheppen en al lervriendelijkst. tegen kennissen te knikken. Maar bij het uitgaan van de kerk verzekerde ze me, dat zo „trés pleuse" was. In het Museum van Schoone Kunsten lie pen we op een middag binnen, moe en op weg eigenlijk naar een tearoom, om uit te rusten. En toen hadden we het ongeluk, een paar Rubens te zien hangen. Daar zouden cr wel meer van zijn, en die wilden we dan nog „even" zien. Maar het werd Rubens und kein Ende. Galerijen en zalen vol. de eene na de andere. En dan van die geweldig groote doe ken. Op het laatst werd het een obsessie. Als DONDERDAG U JANUARI 1932 het waar is, dat dit allemaal door zijn leer lingen is geschilderd en Rubens er de fi nishing touch aan gaf nu, dan hebben die leerlingen toch ook wei heel hard moeten werken. Want alle musea van Europa bezit ten de noodigc Rubens. Meer dood dan levend kwamen we er uit, met een totaal-herinnering aan vleeschmas- sa's. Brrr. Wat me bijgebleven is, is een klein doekje, een voofstudie, niets dan een paar kleine Erosjes. De rest rust in mijn onderbewustzijn als een obsedeerende, massa draperiën, rossig haar en forschgebouwde allegorische dames. Toen kwam de dag, dat het geld op was. We ontdekten het 's middags om tien voor eénén en hadden dus de keus tusschen een pieuze lunch en een armelijk avondmaal, of omgekeerd. Wij kozen het eerste. Die lunch was geweldig. We aten heusch bijna onbe hoorlijk veel en gaven een vorstelijke fooi. Maar toen. Toen resttte ons per man vijf frank, zegge 35 Hollandsche centen. En dat is zelfs in Brussel wel wat weinig om goed van te eten. Van die vijf frank kon niets meer af voor tram of taxi, en zoo doolden we in het centrum rond, steeds denkend aan de post wissel uit Holland die pas den volgenden dag kon arriveeren. Maar zoodoende zagen we de Markt terug, het Stadhuis en het Broodhuis, en nog vele andere dingen die niets kosten en mooi zijn. Door puur toeval kwamen we in de Marollen- buurt terecht, de Brusselsche Jordaan. Hier geen Fransch, maar ook weinig Vlaamsch. Ik denk dat het wonderlijke poespasje dat ze daar spreken, nu eigenlijk „Brusselsch" is. Daar waren dikke tantes met groote schor ten knobbelige boodschappentasschen, hooge hakken en een ingewikkelde coiffure met veel schitterende kammen. Toen het schemeren ging waren wij bij de Noordstatie. Onze magen knorden, En vijf frank is meer dan voldoende voor de „Auto- matique" waar je keiharde-kuchjes krijgt met lederen ham een en ander op pondsborden en zonder mes. zeker om pogingen tot zelf moord te verijdelen. Spreek me niet van de koffie, die daar geschonken wordt. Het practische is, dat je na één broodje geen honger meer hebt. Het ligt als een steen in je maag. En je hebt kaakkramp van het kauwen. We ontdekten een melancholiek uitziend heer met baard. Een Russische balling, maak ten we uit. Een grootvorst. Blikken vol sym pathie zonden we hem toe. Arme man, hij was al evenmin op z'n plaats in de Auto- matique, tusschen de schreeuwende soldaten en jengelende kinderen, als wij. En hij had zulke aandoenlijk mooie handen. Maar helaas zaten daar nagels met rouw- randjes aan. En de grootvorst las een rose sportblaadje, en praatte Beulemans-Fransch. Wég illusie. En nu cirkelt het vliegtuig langzaam bo ven Brussel. De stad ligt in stralende zonne schijn onder ons. En al kunnen we elkaar niet verstaan door het geronk van de motor, toch weten we wel wat we elkaar willen aan wijzen: Daarginds, al dat groen dat is Laeken. Het paleis, de Japansche toren met zijn prach tige blauwgroene ramen. De bosschen, waar we uren dwaaldenDe kazerne, waar eens een heele compagnie zoowat achterste voren in marcheerde, omdat er drie meisjes aan het hek stonden (en niet eens naar hen keken). Het malle trammetje terug naar de stad dat smalle lint, dat is de Senne; dus dan is daar het Palais de Justice nee. nu zwen ken we weer. Wat is dat alles moeilijk te be palen uit de hoogte. Daar! de Markt, cn ginds de Wetstraat, en het Cinquantenaive- museum in zijn prachtige park. Nu stijgen we snel. Brussel wordt kleiner en kleiner onder ons. En langzamerhand wordt heel Vlaanderen zichtbaar. Daar ligt Leu ven, rechts en rechts-vóór Mechelen. Straks zullen we het beter kunnen zien. Dan wordt de toren ook duidelijker, die mooie Mechel- sche toren met zijn typischen vorm. Die groene plekken, dat zijn de bosschen van Ouden-God en Nieuwcn-God. En nu zien we ook duidelijk de rivieren, werkelijk als smalle zilveren linten in het landschap. Een afgezaagde term, maar een juiste. Kijk, daar is de Schelde al, en de Leie; daar ligt Gent, en straks zullen we duidelijk de Rupel zien en het Netheland, en „Schoon Lier". En dan zullen we over Antwerpen vliegen Het Walenland ligt ver achter ons. In hel dere zon ligt Vlaanderen diep beneden. En het zal niet lang meer duren, of we zijn weer boven Holland. L. S. MEISJES IN EEN COMMU NISTISCHE OPTOCHT. DEMONSTRATIE VAN VROUWEN TE HEERENVEEN. Over de relletjes te Groningen wordt nog meegedeeld, dat de communisten blijkbaar meisjes van een jaar of zestien gebruikten om de stooten op te vangen. Een rij daarvan, althans ging vooraf in den optocht. Een schaar vrouwen uit Jubbega heeft een de monstratie gehouden voor het raadhuis van Schoterland te Heerenveen. waar zij burge meester Falkcna verzochten om steun voor haar van dc werkverschaffing uitgesloten mannen. De burgemeester zegde toe haar verzoek aan den minister te zul'.en overbren gen. Serie Weten en Kunnen, Uitg. Mij. Kosmos. A'dam. De Algemeenc Samenstelling van onze Auto door J. J. A. de Ridder. De Electrische Uitrusting van den Auto mobiel door J. J. A. de Ridder. Deze serie begint langzamerhand een lij vige bibliotheek te vormen, hoe beknopt elk boekje voor zich moge zijn. De beide aange kondigde deeltjes zijn namelijk de nummers 162 en 163. Zij zijn op het peil van de voor gaande, d. w. z. zij leveren in een zeer be perkt bestek van nog geen 60 bladzijden in woord en beeld zeer veel wetenswaardigs over hun onderwerp. In dezen tijd van weinig tijd zijn zulke informatieve werkjes een uitkomst. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts- per regel. CALEIDOSCOOP Het Hollandsche klimaat verandert steeds als de beelden van een caleidoscoop. Regen, wind en natkoude dagen wisselen elkaar af, ten gevolge waarvan onze gezondheid voortdu rend in gevaar is. Zorgt daarom juist in dezen tijd dc beproefde Aspirin-Tabletten bij de hand te hebben. Indien U een buisje in de eerstvolgende da gen noodig heeft, vraagt dan Uw apotheker of drogist tevens om een caleidoscoop. Met deze zeker welkome, kleurrijke en onder houdende attractie kunnen zieken en gezon den zich aangenaam bezig houden. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft gisteren een heel korte vergadering gehouden zij duurde slechts enkele minuten waarvan de be doeling geen andere was, dan een aanvang te maken met het onderzoek in de afdee- lingen van de geheele rijksbegrooting voor dit jaar. De Kamer rekent erop, daarmede enkele dagen te zullen bezig zijn. Er werd niet medegedeeld, wanneer de Kamer weer bijeen komt. Of de Pachtwetten spoedig zullen worden behandeld werd even min medegedeeld. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, ge-plaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. FRANKRIJK EN DUITSCHLAND. 12 Januari 1932. Mijnheer de Hoofdredacteur, Uw lezenswaardige politieke overzichten ademen gewoonlijk zulk een juisten, onpar- tijdigen en fairen geest, dat zij een sieraad zijn van uw blad. Juist daarom zult u het een uwer trouwe lezërs niet kwalijk duiden wanneer hij zijn verwondering uitspreekt dat er den laatsten tijd nu en dan speldeprikken in voorkomen aan het adres van een land als Frankrijk hetwelk meer en meer in Duitschland maar ook ben onzent wordt voor gesteld als de zondebok der misère (lees Duitsche misère). Het opschrift „Frankrijk wederom spelbreekster" is daarvan een spre kend voorbeeld. Juist is inderdaad het woord spel, maar het is een weinig verheffend spel dat door Duitschland wordt gespeeld. Wij neutrale Nederlanders wensqhen aller minst aan een Duitsche Hetze mee te doen, maar evenmin aan een Fransche Hetze. Wij willen, geleid door onze onpartijdige pers, de zaken nuchter en in het licht der waarheid bekijken en beoordeelen. En wanneer wij dan vernemen uit 't Ba- zeler rapport dat Duitschland het enorme bedrag van 10 milliard per jaar aan herstel betalingen moet opbrengen maar in hetzelf de jaar 22 milliard aan publieke werken kon uitgeven, dan komt men och met de Fran sche openbare meening tot de conclusie dat het zacht uitgedrukt niet netjes is om, wan neer men zoo zwaar in de schulden zit, zich op kosten van 't buitenland (leeningen) eens keurig in te richten en dan te verklaren dat men zijn schulden, die men op zich nam te betalen, niet kan dus niet wil voldoen. Het is van algemeenc bekendheid dat het Duitsche Rijk zware subsidies verleent aan allerlei handels-, scheepvaart- en industrieele ondernemingen ten einde goed met het bui tenland te kunnen concurreeren. Een diep in de schuld stekend land mag zich. evenmin als een particulier, de weelde veroorloven zich op andermans kosten keurig in te richten, om zich dan tot zijn crediteuren te wenden met de mededeeling, ik kan u niet betalen, nu niet en nooit meer. Moeten wij dan tweeërlei moraal gaan aan leggen voor naties en particulieren? En baart 't dan geen verwondering en ergernis dat in Duitschland reusachtige bedragën zijn be steed aan de outillage der groot Industrie er voor milliarden belastbaar kapitaal naar het buitenland is geloosd, de publieke diensten als Spoorwegen, Lufthansa, Scheepvaart Mij., Electriciteitswerken, kanalen etc. met geleend geld tot in de meest luxueuze perfectie zijn toe en uitgerust, gesticht en gesubsidieerd en men dan de arme, uitgezogen en geknechte natie wil spelen tegenover de met open oogen bedrogen buitenwereld. Moeten wij in Nederland dan steeds alles slikken en napraten, wat de slimme Oome Michel ons wil doen gelooven? Heeft niet de heele wereld reeds de Duit sche oorlogschulden betaald door milliarden Marken te koopen in goed geloof en vertrou wen op het solvabele Duitsche Volk en is er netjes ingeloopen door de opzettelijk waar deloos gemaakte Mark in 19191923? Een elegante wijze voorwaar om zulk een schuld af te doen. En moeten wij er nu Frankrijk om leeren veroordeelen dat het niet weer het zelfde spelletje wil laten spelen en dus vast houdt aan herstelbetalingen die Duitsch land beloofde te zullen betalen. Dit is een verdraaide voorstelling van za ken, die onze hoogstaande onpartijdige Neder landsche pers ons niet mag doen gelooven terwille van 't Germanendom. Wanneer er één land is dat de wereld kan helpen uit de misère te komen dan is het 't niet Frankrijk maar Amerika dat star vast houdt aan betaling der oorlogschulden. Eerst als deze geschrapt zouden zijn of uit gesteld tot beter tijden kunnen de als „zeef" werkende oud-geallieerden Duitschland ont slaan van de herstelbetalingen, alhoewel 't. dit niet heeft verdiend na zijn opzettelijk rockclooze huishouding van de laatste 10 jaar. Wie er voorstaat zooals Duitschland heeft niet het recht een „Europa" en „Bre men" te bouwen cn oorlogskruissers en Luft hansa paleizen zooals geen enkel land bezit. Wij hebben in onze taal een sterk woord voor zulke menschen cn wat voor particulie ren geldt, geldt toch ook voor naties. Wat is toch de reden, mijnheer de Redac teur, dat onze pers en een groot deel van ons publiek dat men in treinen en trams hoort spreken zoo geneigd is om steeds maar de onwaardige manoeuvres van Duitschland te verbloemen of goed te praten en als maar tracht de schuld op Frankrijk te schuiven als de groote hinderpaal op den weg naar her stel cn voorspoed? Het zijn m.l. Duitschland zelf met zijn on uitputtelijke manoeuvres en onbetrouwbaar heid en Amerika met zijn star egoïstische kortzichtigheid en zeker niet het door 5 mil- lioen militair getrainde, ontwapende Stahlhelm helden, bedreigde Frankrijk. Houdt ze in dc gaten die knappe, cnergie- Ice. ijverige en ingenieuse heeren Duitschers! U dankend voor de plaatsruimte, verblijf ik Hoogachtend, H. F. A. Bijschrift: Aan sympathie voor Frankrijk, vooral aan bewondering voor de Fransche cultuur, heeft het ondergeteekende zeker nooit ontbroken, hetgeen den lezers van dit blad in den loop der jaren wel zeer duidelijk moet zijn ge worden. Juist op grond van de onpartijdig heid, door den geachten inzender in den aan vang van zijn stuk aangeroerd, voel ik mij evenwel genoodzaakt om de groote gevaren van de remmende politiek der huidige Fransche regeering in het licht te stellen. Wanneer men die stelt tegenover het hui dige financieele beheer in Duitschland, dat vroeger roekeloos beleid tracht te herstellen, is de stemming jegens het bewind van den heer Laval niet onbegrijpelijk. Wij hebben met de werkelijkheid van dit oogenblik te maken, en met het onloochen bare feit, dat de uitputting van Duitsch land haar Invloed op de geheele wereld doet gelden. Duitschland's dreigende totale in eenstorting zou evenzeer niet slecihts een ramp voor dat land, maar voor de geheele wereld zijn. Drie dagen geleden schreef ik daarover in een vierster o.a.: „Men kan in Frankrijk en ook in Ame rika jammeren over de manier waarop Duitschland zijp verplichtingen is ont- zeild in vorige jaren, en speciaal over het roekelooze financieele beleid dat in het Rijk gevoerd is. Dat wordt algemeen toegegeven. Er staat tegenover dat er nu zeer scherp en zakelijk beheerd wordt. Bovendien hebben wij met de huidige werkelijkheid te maken, en met de huidigs vroegere. Het is een feit dat Frankrijk er niet in geslaagd is de uitvoering der financieele bepalingen van Versailles consequent af te dwingen. Die uitvoering is eerst vastgeloopen, later mislukt. Het is dus bewezen dat de verdragen van Ver sailles practisch onuitvoerbaar waren. Of de schuld daarvan bij Duitschland ligt is van geen practisch belang". Tenslotte schreef ik daarin nog: „dat niemand zich opoffert door een schuld te annuleeren die niet betaald kan worden en wier voortbestaan de alge- meene ellende voortdurend vergroot-, en dat de vraag wie daaraan scQiuld draagt ons allemaal zou koud. laat als een steen. Redeneerden de Fransohen in deze in ternationale aangelegenheden zoo ratio neel als zij vroeger zoo vaak gedaan heb ben, dan zouden zij handelen naar dc huidige werkelijkheid". Wat die vijf millioen getrainde mannen betreft zij zijn niet getraind in leger- verband en niet met de machines en de che mische -middelen die in den volgenden oorlog alles overheerschen zouden. Zij mogen physiek getraind zijn, maar zij vormen geen leger, zeker geen op moderne bewapening ge traind en georganiseerd leger. Kan men dit zelfs maar in de verte als een equivalent voor de enorme georganiseerde strijdmach ten van landen als Frankrijk, Italië, Engeland en Amerika -beschouwen? Ik zie er geen kans toe, en zeer veel anderen, w.o. vele deskundi gen, zien dat evenmin. Mochten de Fransche verkiezingen een an dere meerderheid en dus een nieuwe regeering brengen, dan zouden wij weer kunnen hopen op een breeder visie, een vermindering van de angst-psychose jegens Duitschland, een rationeele beoordeeling van den thans ont- stanen toestand en een vereenzelviging van de Duitsche problemen met de wereldcrisis. Ik geloof volstrekt niet -dat de houding van de huidige Fransche regeering in het belang van Frankrijk zelf is. Integendeel. R. P. SCHEEPVAARTBERICHTEN Beemsterdijk 13 te Rotterdam v. New York Barneveld 12 te Valparaiso v. Amsterdam Christiaan Huygens 12 v. Genua, Batvia naar Amsterdam. Dernpo 13 v. Batavia n. Rotterdam. Danrsterdijk 11 te Victoria, Rotterdam naar de Pacifickust. Gaasterkerk 13 te Bremen v. Antwerpen, Australië naar Rotterdam. Heemskerk 13 te Rotterdam v. Amsterdam Insulinde 13 15 u. te Belawan, Rotterdam n. Batavia. Kota Agoeng p. 13 Finisterre, Batavia n. Rotterdam. Lochmonar 11 v. Cristobal, Rotterdam naar Pacifickust. Lochgoil 10 te Liverpool, Pacifickust naar Rotterdam. Lochkatrine 12 v. Seattle, Pacifickust naar Liverpool Southampton/Londen Rotterdam. Modjokerto 12 v. Probolingo n. Calcutta- Meliskerk 12 v. O.-Londen naar Durban, Rotterdam naar Afrika. Marnix vain St. Aldegonde 12 v. Algiers, Amsterdam naar Batavia. Nictheroy, 9 n.m. te Portland v. Rotter dam. Poelau Bras p. 11 Perim, Batavia naar Am sterdam Palemband p. 12 Perim, Batavia n. New- York, Patria 13 10 u. te Rotterdam v. Batavia. Poseidon 13 1 u. te Hamburg v. Amsterdam Rijnland 12 te Bremen v. Amsterdam. Soekaboemi p. 12 24 u. Kaap del Armi, Ba tavia naar Rotterdam. St-uyvesant 11 te New York v. West-Indië. Sibajak 13 1 u. v. Suez, Rotterdam naar Batavia. Tasman 10 v. Beira n. Zanzibar. Talisse 13 te Rotterdam v. Amsterdam. Titus 12 te San Juan v. Amsterdam. Alsnog ontvangen scheepvaartberichten: Alchiba 12 te Montevideo. Aotterdam n. Buenos-Ayres. Bengkalis p. 11 Dungeness. Amsterdam n. Makassar. Boschdijk 13 v. Havana, New Orleans n. Rotterdam Breedijk 13 v. Rotterdam n. New Orleans. Boskoop 13 v. Amsterdam n. Chili. Colombia 13 v. Amsterdam n. Hamburg. Damsterdijk 11 te Victoria v. Rotterdam. Gaasterland 13 16 u. v. Hamburg n. Am sterdam. Heemskerk 13 v. Rotterdam n. Kaapstad via Antwerpen. Insulinde 12 v. Sabang, Rotterdam naar Batavia. Johan van Oldenbarneveld 13 v. Colom bo. Batavia naar Amsterdam. Maasdam 13 v.m. v. Havana, Rotterdam n. New Orleans, Melampus 11 te Batavia v. Amsterdam. Nickerie 10 v. Curacao n. Puerto Cabello. Ouderkerk 13 n.m. te Rotterdam v. Japan Rhea 14 tusschen 20 en 22 u. te Havre ver wacht. Sanchez naar Amsterdam. Rijnland, 13 16 u. v. Bremen naar Zuid- Amerika. Telamon 13 v. Amsterdam n. Curacao. Tarakan 13 v. Amsterdam n. Hambrug. Talisse 13 v. Rotterdam n. Bombay via Antwerpen. Tjikembang 11 té Hongkong. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan dc Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. RECEPTEN. VRAAG: In pluche gordijnen zijn. doordat zij gevouwen hebben gezeten, strepen gekomen. Is er een middel om die te verwijderen? ANTWOORD: Bind wat zwavelpoeder in een achterkant in stoom van hard kokend water en schuier met een harden borstel aan den rech ten kant tegen de draad in. Herhalen tot het euvel verdwenen is. VRAAG: Mijn vos verhaart. Is daar wat aan te doen? ANTWOORD: Ligt het aan de kwaliteit, dan. is er niets aan te doen. Is het mogelijk mot, dan kunt gij het op de volgende manier tot staan brengen. Leg de vos in een doos en be stuif zoowel vos als binnenzijde en deksel van de doos niet een verstuiver met bijbehoorende vloeistof. Sluit de doos dadelijk goed af en laat een nacht zoo staan. Herhaal deze behandeling eens per maand. VRAAG: Hoe krijg ik geel geworden wolgoed weer wit? ANTWOORD: Bind wat zwvelpoeder in een neteldoeks lapje en sla door een teiltje met lauw water, zoodat de zwavel er In oplost. Zet het wollen goed er eenige uren dichtgedekt in, sla het er dan in uit cn spoed goed in schoon water na. Wring het uit en laat het in de schaduw drogen. VRAAG: Hoe bakt men poffertjes? ANTWOORD: Maak van 100 gram bloem 1 eierdooier, 1 zeer fijn gewreven beschuit en iets zout en water en melk een mooi dun deeg en roer er dan een stijfgeklopt eiwit luchtig door. Laat, dichtgedekt, op een lauwwarme plaats 3 kwartier tot 1 uur rijzen en bak dan de poffer tjes in de pan met boter, slaolie of reuzel licht bruin en gaar. VRAAG: 1. Hoe maakt men bitterballetje» die bij wijn geserveerd kunnen worden? 2. Hoe maakt men niarasqulnpudding? 3. Hoe chocoladetruffels? ANTWOORD: 1. Maak van 125 gram kond vleesch of versch vlecsch gehakt. Breng 10 gram bloem met 20 gram boter al roerend aan de kook; voeg er, steeds roerend, bij kleine scheutjes, iy d.L. melk of bouillon bij. Laat, al roerend, 10 minuten doorkoken en vermeng het dan met het vleesch en met wat peper, zout, nootmuscaat, gehakte peterselie en y, ei en laat het mengsel op een bord koud en bijna stijf worden. Maak er dan kleine balletjes van. die gij door fijn paneermeel rolt. Klop een half ei met een eetlepel water en rol daar de balle tjes door, waarna gij ze nog eens door het pa neermeel wentelt. Bak zo dan in heet vet of heete slaolie en zorg dat ze geheel onderstaan. Laat ze op grauw papier uitdruipen. 2. Benoodigd: l'/3 L. slagroom, 2 d.L. ma rasquin, 30 gr. suiker en 12 1/2 gr. witte gela tine (er mogen ook wel een paar roode blaadjw bij zijn). Knip de gelatine fijn en week ze een kwar tier In ruim koud water. Los ze dan In zoo wei nig mogelijk kokend water op. Los er dan de suiker geheel in op en laat eenigen tijd bekoe len. Voeg er dc slagroom en de marasquin bij en roer van tijd tot tijd, tot de massa geleiach tig wordt. Giet het dan in een met eiwit be smeerden vorm en laat koud en stijf worden. Stort het op een vochtigen schotel. 3. Smelt 4 reepen chocolade in een eetlepel melk. roer hierin 25 gram boter en 75 gr. poe dersuiker (zonder klutjes). Giet dit papjo op een bord en laat 10 uur stijf worden; maak er dan balletjes van en rol die door chocolade of hagelslag. VRAAG: 1. Moet in huzarensla ook biet ver werkt? 2. IToo maakt men haringsla? 3. Hoe maakt men vleeschcroquetten? 4 Hoe maakt men cake? ANTWOORD: 7. Ja, 375 gram koud vleesch! 3 zure appelen; 3 eieren; 12 gekookte aardap pelen, 1 biet. 3 kropjes sla. uitjes, augurkjes, mayonnaise; peper en zout. '2. Laat 3 zoute haringen eenige uren In water en melk weekén; maak ze schoon en verwij der graat, vel, kop en staart; wa-sch ze cn snijd ze in schuine mootjes, die gij nog eens in driéën snijdt. Kook de eieren hard (8 min.) en hak wit en dooier afzonderlijk fijn. Schil en snipper de appelen en maak de aardappelen fijn. Maak de sla schoon en fijn en zoo droog mo gelijk. Schil de gekookte biet en hak die in heel kleine dobbelsteentjes. Vermeng al deze bestanddcelen, maar laat iets over om mee te garneeren. Roer er naar smaak mayonnaise of azijn en peper en zout door; leg het op oen schotel en garneer het met de overgebleven res ten en met uitjes en augurkjes. 3. Benoodigd: 175 gram vlceschrcsten; 1 y. d.L. melk of bouillon: 10 gr. bloem; 20 gr. boter; peper. zout. nootmuscaat, fijngehakte peterselie cn y. ei. Maal het vleesch fijn. Breng de boter en de bloem al roerende aan de kook; voeg er bij kleine scheutjes en steeds roerend het vocht bij cn blijf roeren tot de saus goed doorgekookt en gaar is (10 min.). Vermeng het dan met het vleesch en de kruiden en Iaat. uitgespreid op een bord koud en bijna stijf worden. Maak er dan ongeveer 6 croquctten van, die gij door fijn pa neermeel rolt, daarna, door het ei. dat met een eetlepel water geklopt is, en dan nog eens door het paneermeel. Bak ze in heete reuzel of hecto slaolie, zoo. dat ze geheel onderliggen tot ze bruin en knappend zijn en laat zo op grauw pa pier uitdruipen. 4. Kneed 2 ons bloem, 2 ons suiker. 2 ons boter en 2 eieren tot een mooi deeg. Doe dit in een met boter besmeerden broodvorm en bak het lichtbruin en gaar in een tamelijk heeten oven met onderwarmte. VRAAG: Hoe verwijdert men kaarsvet .van eerf pluche schoorsteenlooper? ANTWOORD: Maak een strijkbout goed warm maar niet ie heet en neem hem ondersteboven in de hand. Leg er de vlek met den verkeerden kant op. Als het kaarsvet smelt neemt gij het goed van den bout en neemt het vet vlug af met een In spiritus dllutus gedoopt doekje. Herhalen tot do vlek weg Is, BELASTINGZAKEN. VRAAG: Wanneer ik mijn huis voor 1 of 2 jaar sluit en de meubelen er in laat, moet er dan toch personcelo belasting voor betaald worden? ANTWOORD: Gij wordt voor het huls in de pers. bel. aangeslagen en zult dien aanslag ook moeten betalen. Binnen 6 weken na afloop van het belastigjaar kunt gij dan bij den Inspecteur der Belastingen. Klein Heiligland, een verzoek schrift om ontheffing Indienen, op grond van het 2c lid van art. 6 3 der wet, omdat het per ceel niet meer dan 10 dagen ie bewoond ge* woest.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 12