Van bouwen en wonen. PÜROL Onze Prijsvraag: Wie is die Voetballer? Jhvwe sefvtede fluid v. Woningen. Invloed van het interieur. Wansmaak en sleur. Eenvoud en practische bruikbaarheid. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 15 JANUARI 1932. SPORT EN SPEL. Uitslag Tweede Wedstrijd. VOETBAi ONZE PORTRETTEN-CALERI Weder hebben eenige honderden onzer voetbalminnende lezers hunne krachten be proefd op het identificeeren van twaalf voet ballers, vormende de tweede reeks van onze prijsvraag: „Wie is die voetballer?" En weder zijn wij gereedgekomen bij de zware taak van controle hunner inzendin gen, op het moment gekomen, dat de uitslag bekend kan worden gemaakt. Eerst nog een enkele opmerking. Het was wel zeer merkwaardig dat meer dan 200 deel nemers voor no. 7. een speler van V.S.V., den naam van der Griendt hebben ingevuld, ter wijl het in waarheid van Zutphen was. Toen wij die groote massa v d. Griendt stemmers genoteerd hadden, hebben wij toch nog eens voor alle zekerheid ter meest bevoegden plaatse geïnformeerd, of wij het wel aan het rechte end hadden met van Zutphen. Je kunt nooit weten, nietwaar. Maar onze op gave werd bevestigd, no. 7 was inderdaad van Zutphen en niet v. d. Griendt. De volledige lijst Is: 1 Krom R. C. H. 2 Bakker Bloemendaal 3 Perukel Jr E. D. O. 4 De Waard Stormvogels 5 Smit H. F. C. 6 Tol Stormvogels 7 Van Zutphen V. S. V. 8 Iseger Haarlem 9 Tuininga H. F. C. 10 Dinkla E. D. O. 11 Smit R. C. H. 12 v. Dijke 7cijenoord En na zorgvuldige en langdurige controle VOETBAL. BLAUW WIT—V.S.V. Men schrijft ons: Hoewel V.S.V. Zondag vóór 14 dagen we gens afkeuring van het D.F.C.-terrein niet behoefde te spelen, is haar positie er niet slechter op geworden. Immers Feijenoord leed opnieuw een nederlaag, zoodat Van der Wint c.s. feitelijk twee punten op de Rotter dammers zijn ingeloopen. Zondag trekt VJ3.V. naar Blauw Wit. Vol gens de ranglijst zou dit een gemakkelijker uitwedstrijd moeten beteekenen dan op Zon dag 3 Januari tegen D.F.C. Toch zijn we op den uitslag nog niet zoo heel gerust. Blauw Wit doet nl. wanhopige pogingen om verre van de onderste plaats te blijven en erkend dient, dat de oude club van Van der Kluft den laatsten tijd heel wat beter speelt. We gelooven, dat V.S.V. goed zal doen door flink aan te pakken. En zelfs dan zouden we niet vreemd opkijken, als nog maar één puntje werd medegenomen. V.S.V. komt als volgt uit: Van der Wint. Van Zutfen, Van der Griendt Wey Jr., de Koning, Heijerman, Koning, H. de Wolf, P. Wey, U. de Wolf, Hil- lekamp. D. H„ C.—E. D. O. A.s. Zondag zal E.D.O., zooals we reeds mededeelden, een oefenwedstrijd spelen tegen D.H.C. in Delft. Ongetwijfeld is dit een uit stekende oefening voor de roodzwarten. Het elftal is als volgt: De Waard, K. Zandstra, Swart, Koppen, Dinkla, Oomen, Perukel Sr., J. Koene, Steffens, Perukel Jr. H. Koene. E. D. O. 2—HILVERSUM 2. De reserves van E.D.O. spelen thuis tegen Hilversum II in de volgende opstelling: Van Roon. W. Zandstra, H. Boerée, Van Norde, Vrenegroor, Van Weeren, Schumacher, J. Koene, C. de Waard v. d. Hurk, Calandt. STORMVOGELS II—ZEEBURGIA II. Stormvogels n komt met het volgende elf tal uit: Wagenaar, Heilig, Van Gelder, Zwaan. Langbroek. Sprayt, Verzijlbergh, Strays, Van Pel, Kuyper, De Jonge. V.S.V. 2V OLEWIJCKERS 2. V.S.V. 2 verschijnt als volgt: Rosier. v. d. Griendt Jr., Kok, v. d. Does. Jan Wey. Heiligers. Buyck, Kraak, Ontenaar, Van Rijn, Spoor. Op zijn telegram wegens het geen gelegen heid geven tot verweer aan zijn speler Heijer man heeft het bestuur van V.S.V. van den K.N.V.B. bericht ontvangen, dat Heijerman schriftelijk gelegenheid heeft gehad om zich te verdedigen. Het V.S.V.-bestuur blijft ech ter een andere meening toegedaan. Wel heeft Heijerman een vraag te beantwoorden gekre gen, doch gelegenheid om zich (eventueel met getuigen) is verweren, heeft hij niet ge kregen. „DE TRAMVOGELS"M. T. S. Zaterdagmiddag half drie spelen de Tram vogels op het terrein in het Sportpark der gemeente Heemstede tegen het elftal der M. T. S. ZATERDAGMIDDAG COMPETITIE Zooals wij wel verwacht hadden, heeft IJ. F. C. den returnwedstrijd tegen V.VJJ. ge wonnen. Met dezelfde cijfers, waarmee V.V.IJ. de kampioenen op 24 October jl. klopte (32) bleef IJ.F.C» thans in de meerderheid: beide clubs hebben nu twee verhespunten en het ziet er naar uit, dat aan het- einde van het seizoen in een beslissingswedstrijd zal moe- van de inzendingen is ons gebleken, dat 15 deelnemers een geheel juist lijst hadden in gezonden. Het zijn: A. C. Schipper, Kruisweg 17, Haarlem. H. van Hemert, Gierstraat 78, Haarlem. F. Pennarts, Plataanstraat 63, Haarlem. G. Linthout, Aagje Dekenstraat 3, Haarlem. W. Kok, Nassaulaan 34A, Haarlem. Wassenberg, Karolingestraat 43, Haarlem. W. II. v. d. Eykhof, Dr. Leijdsstraat 34, Haarlem. P. Bank, Hof v. Egmond 48, Haarlem. P. W. Heerschop, Brouwersplein 42, Haar lem. J. Nachtegeller, Gasthuislaan 100, Haarlem. M. Micgielse, KI. Houtweg 11 rd., Haarlem. Jac. Geurtsman, Reitzstraat 63, Haarlem. L. Suman, Raamsteeg 15 rd., Haarlem. J. Dankelman, Pepijnstraat 17, Haarlem. J. G. v. d. Berg, Plataanstraat 53, Haarlem. Hiermede stonden wij voor een probleem. Er waren, zooals men weet, in het geheel 10 prijzen, een van 50, twee van 20. drie van 10 en vier van 5, te zamen 140 gulden. En hier waren 15 identieke oplossingen. Wij hebben dezen knoop doorgehakt door het totaal be drag aan prijzen met f 10 te verhoogen en elk der vijftien een bedrag van f 10 toe te ken nen. Heden is aan elk hunner een postchequè voor dit bedrag toegezonden. Verder blijft ons dan niets over, dan de prijswinners met hun succes geluk te wen- schen. In deze tijden is een tientje "niet te versmaden. En tenslotte allen deelnemers dank te brengen voor hun medewerking. ten worden uitgemaakt welk team kampioen is. V.E.W. wist haar eerste zege te behalen en wel op Z.S.V. Hierbij dient echter te worden opgemerkt, dat de Halfweggers met vijf in vallers uitkwamen en slechts 10 man in het veld brachten. Niettemin zal deze' zege voor de V-E.W.'ers een groote moreele steun zijn en waar ook Kennemerland 2 slechts twee punten heeft behaald, is de kans zéér groot, dat V.E.W. niet op de onderste plaats eindigt. Tweede Jeugd was bij Kennemerland 2 op bezoek en won deze ontmoeting met 31. In afdeeling 2 blijft Ulysses 2 een ernstig candidaat voor de bovenste plaats; Zaterdag won dit elftal wederom, thans van Kenne merland 3. dat met 14 de mindere bleef. Kennemerland 4 wist in den uitwedstrijd te gen Z.S.V. 2 een punt te bemachtigen. (33). Voor morgen het volgende programma: Afdeeling 1: Tweede JeugdUlysses Kennemerland 2Z.S.V. V.E.W.Kennemerland 1 Afdeeling 2 TelefoniaKennemerland 3 Kennemerland 4V.E.W. 2 V.V.IJ 2IJ.F.C. 2 ULsses 2—Z.S.V. 2 Ulysses wist dit seizoen Tweede Jeugd reeds t-weemaal een nederlaag toe te brengen, een keer voor de competitie en de andere maal voor den beker. We achten de thuisclub wel in staat revanche te nemen. Verschijnt ZB.V. volledig tegen de Kenne- merland-reserves, dan neemt zij beide pun ten mee naar Halfweg. V.E.W. heeft o i. wei nig kans tegen Kennemerland. De belang rijkste ontmoeting in afdeeling 2 is die tus- schen de beide IJmuider elftallen; op 7 No vember speelden deze ploegen tegpn elkaar 22; wij vermoeden, dat het thans wederom een gelijk spel wordt, want veel krachtsver schil Is er niet. Bij dezen uitslag zouden èn Telefonia èn de beide Ulysses-elftallen het meeste gebaat zijn, want deze 3 elftallen heb ben ook nog een goede kans op de bovenste plaats te eindigen. Morgen winnen Telefonia en Ulysses 2 o.i. hun wedstrijden tegen Ken nemerland 3, resp. Z.S.V. 2; Kennemerland 4 is wel in staat de V.E.W. reserves te klop pen. KANTOOR-ELFTAL „DROSTE"—FORDCLUB „HAARLEM". Deze teams spelen morgenmiddag half drie een vriendschappelijke ontmoeting op het Dros te-terrein aan den Oudeweg. SCHAKEN. MEESTER NOTEBOOM t Acht dagen geleden is het Kersttournooi te Hastings geëindigd, waar de 22-jarige mees ter D. Noteboom (wonende te Noordwijk aan Zee, maar den laatsten tijd verblijf hou dende te Berlijn) in het Major Tournament den 3en prijs won, of er valt een groote schaduw, die van den dood, over de korte maar mooie schaakcarrière van dezen veel belovenden jongen meester. De schaakwereld wordt wel zwaar getroffen, wij zitten nog als verslagen door het zoo plotseling heen gaan van onzen Weenink. daar komt de treurmare dat Dirk Noteboom Donderdag geheel onverwacht, na een korte ongesteld heid, in een London's ziekenhuis is over leden. De bultenlandsche pers kende hem reeds door zijn successen in de tournooien te Hastings. In 1929 kwam hij wel niet onder de prijswinners (3 12 punt), maar won hij o.a. van den Tsjech S. Flohr, die in het zoo juist afgeloopen meest ertournooi de over winning heeft behaald. In de landenwed- strijden hield hij de nationale kleuren zeer hoog, b v. te Hamburg 1930. waar hij 11 1'2 punt behaalde uit 15 wedstrijden, een schit terende prestatie. In April en Mei 1931 speelde hij twee matches met den Rotter dammer S. Landau, de eerste won Noteboom met 512:312, de tweede Landau met 512:112. Even vóór zijn match met Capa- blanca, speelde Dr. Eeuwe een match met hem om zich te oefenen; een bewijs hoe hoog onze kampioen hem schatte, Noteboom's stijl was meer klassiek dan modern, maar zijn ausdauer" was bovcn- menschelijk. Van remise-spelen had hij een afschuw, hij kon den tegenstander door zijn groote kennis van het eindspel daarin nog C. I. J. SCHEFFER. (Zand voort). Het gaat met „Zandvoort" niet voor den wind. Hot begin van de competitiewedstrij den was zoo goed, maar gesukkel bij de backs en in de voorhoede, hebben de club leelijk doen afzakken. Dat ze er nog niet slechter voorstaat, is te danken aan haar verdienste lijken keeper C. I. J. Scheffer. die heel wat uitredding brengt. Na eerst eenige malen als invaller-keeper voor F. v. d. Mije gefungeerd te hebben, heeft hij nu voor de derde maal zijn vaste plaats onder de lat. Scheffer, die nu 27 jaar is, heeft van zijn 13e jaar het lief en leed op het voetbalveld mee beleefd. In Haarlem speelde hij in V.OG. op alle plaatsen in de voorhoede. Ook in Zandvoort speelde hij in de voorhoede, maar de elftalcommissie wist wol, wat zij dee'd, toen zij hem in de middenlinie plaatste, o.a. bij den wedstrijd tegen D.W.S. het vorige jaar. Daar maakte Scheffer het den snellen Van Es vrijwel onmogelijk, zijn spel te ont plooien. Zandvoort's keeper zou met ziin en thousiasme en zijn drang naar activiteit lie ver vóór spelen, maar wij gelooven niet, dat Zandvoort "tot dit besluit zal komen. Eenige van de meest sensationeele momenten zijn wel geweest in den wedstrijd thuis tegen Her cules, toen hij een penalty hield. De scheids rechter was van meening, dat Scheffer zich op de lijn bewogen had; hij liet de penalty overnemen en voor de tweede maal stopte de keeper den strafschop. Scheffers activiteit brengt mede. dat hij graag „uit" loopt; hij aarzelt niet om zich tusschen de spelers te werpen, maar met vele keepers is hij van oordeel, dat hij het aan vallen van den keeper uit den booze acht. dikwijls verslaan, terwijl oogenschijnlijk remise het resultaat leek. Zün tijdnood zou bijna spreekwoordelijk geworden zijn. Het laatste, dat hij de schaakwereld blij vend heeft nagelaten, is zijn boekje „Hoe leer ik schaakspelen", dat wij een paar dagen geleden in ons blad hebben bespro ken. „Wien de goden liefhebben, nemen zij jong tot zich", zeiden de oudenmaar zij die achterblijven, treuren om dit zoo jong verschelden. LAWNTENNIS DE DAVISCUPWEDSTRIJDEN 1932. OOK NEDERLAND HEEFT INGESCHREVEN. Uit Parijs: Volgens een mededeeling van den Franschen Lawn Tennisbond zijn thans 16 inschrijvingen ontvangen voor de Davis- cupwedstrijden 1932 en wel van de volgende landen: Engeland, Italië, Hongarije, Grie kenland, Zwitserland, Polen, Monaco, Belgic, Ierland, Nederland, Vereenigde Staten, Chili, Brazilië, Paraguay, Japan en Tsjecho Slovakije. HANDBAL. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. CONCORDIA—A. H. C. Deze wedstrijd wordt te tien uur op het A. H. C -terrein gesoeeld. Scheidsrechter is de heer M. C. Pal. Wanneer A. H. C. op vol ledige sterkte uitkomt, kan een mooie wed strijd verwacht worden. A. H. C. IRAP ID IT AS L Rapiditas zal Zondagmiddag half twee eveneens op het A. H. C.-terrein met een geheel nieuw elftal den strijd aanbinden tegen het sterke A.H.C. Een gelijk spel zal misschien door Rapiditas bereikt kunnen worden, wanneer er van het begin tot het einde flink aangepakt wordt. BILJARTEN WERELDKAMPIOENSCHAP GROOT BILJART EEN STOOTS CADRE. Onze landgenoot Dommering maakt het goed in bovengenoemd tournooi, dat te Pa rijs aan den gang is. Wie uit de oogenschijniyk lage moyennes, die er gemaakt worden, zou concludeeren, dat er slecht gespeeld wordt, heeft het mis, want men moet niet vergeten, dat het een- stoots-cadre 41 c.M. is, d.w.z. dat er geen entré bestaat, maar steeds dedans is. zoo- dra de tweede witte bal en de roode in een zijvlak komen, waardoor het spel enorm moeilijker wordt. J. Dommering maakt dus met 9 en 8 moy enne heusch zoo'n slecht figuur niet. Hij won reeds twee partijen, waardoor hij een goede kans maakt, om in de finale geplaatst te worden. Dommering heeft bovendien het. voordcel. dat hij bijna altijd op het laatst zijn beste partijen speelt. Toch vindt hij ln Soussa, Gabriels en Faroux geduchte tegenstanders. Het interieur van onze woningen is het tooneel waarin zich een groot gedeelte van ons leven afspeelt. Dit tooneel in onze jeugd aanschouwd, zal ons gedurende ons verder leven steeds in gedachte blijven. Zoo hebben velen d:e temidden van de leelijke dorre architectuur van sommige stadswijken hun jeugd hebben moeten doorbrengen, zij, die in sombere schoollokalen met grauwe muren, grauw schilderwerk hun schoolkennis hebben moeten vergaren, die thuis in rommelige, donkere of ook wel in opgesmukte volle huiskamers hebben gehuisd, geen blijde her innering aan hun jeugdjaren. Het is van groot belang, dat onze kinde ren in ruime, frissche, harmonische interieurs kunnen wonen, in eenvoudige vertrekken, zonder „praal", doch practisch ingericht en vooral gezond, met ruimte om hun Jonge ledematen te bewegen. Zij moeten zich kunnen verplaatsen zonder daarin door een verzameling stoffige prullen op een kastje of een gipsen mopshond op een wankel piédestalletje verhinderd te worden. Wie uwer kent niet de zoogenaamde suite met daarin een verzameling van bazarmeubeis var. imitatie-noten of mahonie, met imitatie leer bekleed? Een bloederlg-rood pluche tafelkleed met gebloemden rand en lange franje. Een uit stukjes marmer aan elkaar gelijmde pendule onder glas, vanwege de vliegen, geflankeerd door dito coupes waar in nooit kaarsen staan. Een hemelhoog buf fet met geslepen glasraitjes en veel blinkend koper, ook wel eens met glas in loodruitjes, waar nooit licht door schijnt. Een groote spiegel met een los bovenstuk van grof ge sneden loof en krulwerk, blauw aangeslagen door de walm van een rijk met nikkel ver sierde vulkachel, die er onder staat. Een kolenbak glimmend zwart met rose roosjes beschilderd en voorzien van gouden biezen Aan weerszijden van den imitatie-marmeren schoorsteenmantel een zomer en een winter landschap, waarby het vieze groen zomer en kalkerig-wit winter moet aanduiden, beide in breede gouden lyst. Een hangplant of een koperen vaas met papieren bloemen op een wiebelig voetstuk, ook wel een met monnl- kengeduld gefiguurzaagde vogelkooi, waarin een arm vogelpietje, dat langs een dubbele laag van vitrages en over overgordijnen een stukje van den blauwen hemel kan zien, waarin het behoorde te vliegen Een vloerkleed dat door zUn vele kleuren als t ware om hoog springt, een hanglamp boven de tafel met een bonte zijden kap. een staande lamp met een nog grootere koepelvormige kap van Imitatie gebatikte zyde, met lange kwasten en nog vele andere meubels, vazen en kus sens. Dit alles tezamen en nog veel meer, ziet men in vele huiskamers van vroeger en heden In vele, gelukkig niet in alle. Door aandacht en studie, in een laatsten tyd aan den wo ningbouw gewijd, is men overal tot betere be grippen van de woninginrichting gekomen en ziet men by alle standen deze begrippen ver wezenlijkt. Uit de goede interieurs zyn alle overtollige prullaria geweerd, stofnesten zyn vermeden vloekende kleurcombinaties verbannen en er is licht en ruimte. De lichtramen ziin op de goede plaats aan gebracht en hebben een groot rustig glasoppervlak met bovenlichten voor ventilatie. Ze zyn zonder een orr.timme- ring van geprofileerde lgsten, platstukken en dergelijke, veelal van staal gemaakt en van practische sluiting voorzien, 's Avonds wor- INGEZONDEN MEDEDEELING EN. a 60 Cts. per regel. en sprinqenc/e Uppón Cm> JO® ra 90 c T»b« 80 cv 89 ApotK. en Drogiwrn NED. HANDELS- EN LANDBOUWBANK. VERKOOP VAN DE GEBOUWEN. Donderdagavond zyn ln openbare veiling de gebouwen verkocht van de Nederlandsche Handels- en Landbouwbank, te Haarlem, aan welke instelling, zooals men weet, surséance van betaling is toegestaan. Het kantoorgebouw Gedempte Oude Gracht 29 werd gekocht door H. v. d. Pol <q.q.) voor 25.025. De twee onder- en bovenwoningen Bake- nessergracht 20 en 24 werden gekocht door H. J. Kuyken en W. Treksel (q.q.) voor onder scheidenlijk 6125 en 8700. Het Amsterdamsche gerechthof zal thans op 26 Januari beslissen of de surséance ge handhaafd zal worden of dat faillissement zal worden uitgesproken, den zc door eenvoudige linnen gordUnen zonder kanten of lubben, afgesloten, ook wel door een rolluik. De plafonds zyn van vlak pleisterwerk zonder ornamenten cn sluiten met een holle lyst aan do wanden, die met een licht getint, meestal effen of eenvoudig genuanceerd behangsel zyn beplakt, ook wel geverfd. De vloeren zyn met een effen lino leum of zei! bedekt, waarop op de plaa'sen waar de meubels zyn neergezet, warm-getinte vioerkleeden liggen. De meubels zijn van een degelijke houtsoort of van geschilderd en gelakt grenenhout en van een stevige constructie. Ze zyn, zoo niet ingebouwd, tenminste makkelijk verplaats baar. In de interieurs van den allerlaatsten tyd, treft men wel stalen meubels aan. die dan meestal verchroomd zyn of in kleur worden gelakt. Deze zyn dan van éénkleurige zittin gen cn rugleuningen van sterk linnen voor zien. De verlichting bestaat uit eenvoudige lampen, die uit glazen bollen of vlakke glazen schijnen zyn samengesteld, zy verspreiden hun licht door het geheele vertrek. De licht punten zün ook wel in een holle lyst, rond gaande langs wand of plafond, verdekt aan gebracht. waardoor vooral een gelijkmatige De verwarming der vertrekken geschiedt kregen. De verwarmnlg der vertrekken geschiedt tegenwoordig ook in arbeiderswoningen veelal door warmwaterbuizen. De radiatoren zyn dan zonder omhulling in de vertrekken ge plaatst. doch zijn door hun eenvoudige vor men met hinderlijk. Indien geen centraio verwarming aanwezig is. gebruikt men kachels of haarden van ecnvoudigen vorm. zonder overbodige versieringen. Deze zJjn dan legen ern met tegels of ander brandvrij materiaal bekleede plek tegen den wand ge plaatst. Van een cn ander mogen de hierby gevoegde schetsen u een opper.'..ikkigen indruk geven. BARTELS. DE WERKVERSCHAFFING IN FRIESLAND. SMALLINGERLAND. 15 Jan. De burge meester heeft alle werkloozc arbeiders ge plaatst in de centrale werkverschaffingen ln de Korte- en Lange Rypen onder Beets en ln de Boornbcrgumer Petten aangeschreven dat zy, die willen biyven werken zich Maan dagmorgen op den gewonen tyd op het werk hebben aan te melden, zy die Maandag niet aan het werk gaan of dit verlaten wil de bur gemeester als stakers gaan beschouwen. Zooals bekend is werden uit deze werkver schaffingen de arbeiders van communistische zyde tot staken aangezet, en bewerkt het werk te verlaten. GEHUWDEN IN PLAATS VAN ONGF.HUWDEN IN DIENST. De firma D. Jordaan en Zonen's Textiel fabrieken te Haaksbergen heeft Woensdag aan een 70-tal ongehuwde arbeiders en ar beidsters ontslag aangezegd. Hiervoor worden gedeeltelijk gehuwde arbeiders uit de export- afdeeling. die reeds eerder werkloos waren geworden, teruggenomen. OFFER VAN AMBTENAREN AAN DE GEMEENTE. 35 Ambtenaren te Amsterdam hcbbcu. volgens het Handelsblad te kennen gegeven, dat zy zich bezwaard zouden gevoelen, als zy thans de 1 pet. korting op de bydrage aan pensioenpremie aanvaardden. NUTTIGE BEZIGHEID VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN. In een door de Amsterdamsche Maatschap- py voor Jonge Mannen belegde byeenkomst voor jeugdige werkloozen hebben zich hon derden aangemeld als „crisis-lid" der A. M. V. J. om hun vrijen tyd nuttig te kunnen besteden. IH EEN .KU 5Q_-

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 11