LETTEREN EN KUNST Nieuwe Uitgaven. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 20 JANUARI 1932 INGEZONDEN' MEDEDEELINGEV a 60 Cts- per regeL het tooneel De Wedstrijd van Cremer. JAN VAN BEERS. NINA. Op den derden wedstrijd avond, van Cre mer was het de bekende Utrechtsche Rede rijkerskamer Jan van Beers, die Nina His House in Order, van Finero in onzen Stadsschouwburg opvoerde. Nina behoort tot het soort van society-stukken. dat 25 jaar geleden in Engeland z?er in de mode was. Een frisch, jong heldinnetje, van eenvou dige afkomst natuurlijk, tegenover de stijve, deftige en bekrompen familie van haar man dat is het dankbare en altijd weer herhaalde motief van honderden Engelsche romanne tjes en tooneelspelen. En ook de uitwerking was altijd naar het vaste en beproefde cli ché: de familie, trotsch, erg uit dc hoogte, aileronbarmhartigst en caricaturistisch ge- teekend, de man een nul en het vrouwtje 'n beetje origineel, nu en dan sentimenteel, maar steeds 'n engel, 'n wonder van edelaar digheid, De verongelijkte vrouw krijgt dc gelegenheid wraak te nemen op haar vijan den, de lezers of toeschouwers hopen inwen dig, dat zij er gebruik van zal maken maar weten al bij voorbaat, dat zij het niet zal doen, omdatzij het sympathieke heldin- netje uit een Engelsch werk is. De auteur zorgt, dat het natuurlijk wraakgevoel van het publiek bevredigd en het rechtvaardig heidsgevoel niet beleedigd wordt, treedt daarom zelf op als redder en wreker, meestal op zoo'n verrassende, ingenieuse wijze, dat onze bewondering voor de helden en afkeer tegen de familie gelijkelijk stijgen. Het is altijd met een tevreden en opgewekt gemoed dat wij het boek dichtslaan of den schouw burg verlaten. In His House in Order is Nina, dc heldin, de tweede vrouw en vormen de verwanten van de eerste echtgenoote de vijandig gestemde con tra-partij. Voor verdere beschrijving van Pi- nero's geesteskind verwijs ik naar het signa lement boven; afwijkingen: geene. Het. effect en het succes van dergelijke too- neelstukken zijn vooraf vast te stellen; pu bliek dweept met het hoofdpersoontje vraagt zich tusschen 2 haakjes geen oogenbJik af, hoe zij aan dien sukkel van een man Itomt en wat zij in hem ziet verafschuwt of lacht om de bekrompen familie, herkent tot zhn genoegen in de heldin zich zelf en in dc fa milieleden zijn buren, is daarmee zeer tevre den en gestreeld en juicht den auteur harte lijk en dankbaar toe. Pinero's stukken zijn altijd knap gecompo neerd en met „kijk op het tooneel" geschre ven. Er komen in Nina verschillende aardige tooneelfiguren voor s, v. p. niet te verwar ren met menschen en eenige goed geschreven scènes. His House in Order is een stuk, als geschapen voor allen, die „voor hun plezier en niet voor hun verdriet naar de. komedie gaanen dat zijn toch verreweg de imeesten, niet waar? En het stuk geeft rijkelijk gelegenheid tot. typeering en spel, Enny Vrede heeft met de rol van Nina indertijd haar eerste, werkelijk groote succes behaald. Dat dit Engelsche stuk nog maar weinig van zijn bekoring voor het publiek verloren heeft, heeft de opvoering van Jan van Beers, die wij eerst na de uitspraak der jury bespreken zullen heel duidelijk bewezen. Wij hopen voor den vertaler van His House in Order, dat Charivarius nooit een exem plaar van Nina in handen krijgt.. Het boekje zou hem op bijna elke bladzij stof voor zijn bekende rubriek in de Groene bieden. J. B. SCHUIL. KANTTEEKENiNCEN bij ontvangen boeken. Overtalrijk zijn de berichten en schrifturen die tot ons komen uit het laboratorium waar met allerhande nieuwe staathuishoud kunde geëxperimenteerd wordt, uit het ge heimzinnige Rusland van vandaag, waar voor den een, eene nieuwe levensbeschouwing, een nieuwe productiewijze bezig zijn geboren te worden, en voor den ander de laatste resten eener eeuwenoude beschaving, de laatste pij lers onzer samenleving worden ondergraven en omvergehaald. Het staat voor ieder wel vast dat bedoeld experimenteeren. thans nog niet te overziene gevolgen zal hebben, doch wie het optimis me van den een, noch het pessimisme van den ander vermag te deelen, voor hem is een eenigszins betrouwbaar relaas van dat daar in de verte nu eigenlijk gaande is een wel kome bijdrage tot het voorloopig vormen van een inzicht. Het komt mij voor, dat het zonder harts tocht geschreven, maar klaarblijkelijk goed gefundeerd en tendenz-loos boek van Mau rice Hindus, die bijdrage levert- Hindus is een Amerikaanschc journalist die tot zijn veer tiende jaar in zijn geboorteland. Rusland, woonde, er in 1923 terug kwam en er sinds dien elk jaar het reusachtig gebied kwam doorkruisen, daartoe waarschijnlijk door pri ma papieren en referenties in staat gesteld. Hij kende het oude Rusland cn zag het nieuwe worden, kende in het oude rijk de mentaliteit van den boer, den kozak, den Jood den arbeider en ziet met verwonderde belang stelling wat daarvan onder nieuw regime ge worden is. Geheel nieuwe volkslagen houden nu zijn aandacht gevangen, evenals de gron dige ommekeer die er in de geldende in zichten over leven en welzijn heeft plaats gevonden. Hij kende uit zijn jeugd het gods dienstig leven van het Russische volk: ziet daarvan het verval en vindt tevens uit. wat daarvoor in de plaats gekomen is. De wijzi gingen in het gezinsleven, in den omgang tusschen de geslachten vooral, hij beziet dit alles zonder voor- of togeningenomenheid, ziet allerminst over het hoofd de verklaar bare uitspattingen die een te plotselinge vrij heid, op dat gebied vooral met zich moest voeren, doch blijft sympathiek tegenover de nieuw-geschapen mogelijkheden staan. Zijn genegenheid voor het Rusland, ook van van daag, blijkt misschien nog het. meest uit de eenigszins schroomvallig geuite bedenkin gen die Hindus hier en daar op zijn vaak in stemmende beschrijvingen laat volgen Interessant is dit boek door een en ander in hooge mate. Al komt hij nog al eens op eenzelfde chapiter terug vooral in die ge- slAchten-quaestio is dit het geval men leest deze „ontredderde wereld" zonder on derbreking gemakkelijk door, wat voor een deel ook aan de verzorgde, nederlandsche overzetting van mevr. Prins-Willekes Mac- conald te danken zal zijn. Ook aan de syste matische indeeling van de stof, waardoor een werkelijk overzicht mogelijk werd. Zoo krijgen wij een vrij klaar beeld van iedere groep der bevolking op den dag van heden; zien de sociale positie van den Boer, den Proletariër, den communist der. Intel lectueel, den Kozak in hun onderlinge be- teekenis en machtsverhouding duidelijk ge schetst. Of dat beeld nu voor velen onzer groote aantrekkelijkheid vertoont is een. tweede quaestie, die natuurlijk geheel be- heerscht wordt door ieders persoonlijken aanleg en neigingen. Nu schijnt juist die persoonlijkheid nog al eens in het gedrang te komen en met meer of minder vrijwilligheid aan de idee der gemeenschap te moeten worden opgeofferd. De hoofdstukken die Hin dus aan den „Proletariër" en den „Commu nist" wat volstrekt niet identiek is wijdt, zijn buitengewoon interessant, niet in het minst voor zoover het de daar getee- kende absolute verwijdering var. alle indivi dualisme betreft. Al vertelt Maurice Hindus dat alles nog zoo kalm en zeker, alsof die om mekeer in de mentaliteit de eenvoudigste zaak van de wereld is, het blijft waar schijnlijk dat de Westerling met zijn oude begrippen over persoonlijke waarde en in- dividueele beteekenis nog niet en bloc, bereid gevonden zal worden den communistisch en gemeenschapsvorm als den voor rich meest gewenschten te erkennen en zich in twijfel, doch welwillend, het Fransche spreekwoord zal herinneren„Chassez le naturel, il revient au galop". Doch de Russische communist twijfelt, niet, volgens Hindus. Hij is zeker van de uitein delijke overwinning. Hij verwacht strijd zeker en volgens Hindus alweer, en dc fei ten schijnen hem reeds in het gelijk te stel len, zal de Russische communist, overal waar strijd in kiem aanwezig is, aanwezig zijn cm voor zijn zaak te agceren. Hij is al even .vre delievend, als de predikers van zoo vele „hei lige" oorlogen in het verleden. Opmerkelijk is daarbij zijn groote eerbied voor Amerika, zijn ingeboren haat, die onverzoenlijk schijnt, je gens Engeland. Niet alleen in de hoogere sfeeren der politiek, vooral bij de boeren en het volk is de Amerikaan de man die red ding kan brengen, met zijn geld, zijn machi nes, zijn repubiikeinschen vrijheidszin. Wij vergeten natuurlijk niet dat Hindus Ame rikaan,sch burger is. Tot het van a tot z boeiende van zijn boek doet dit niets af. Wie in Rusland en zijn (en onze) toekomst be lang stelt, leest de „ontredderde wereld" niet zonder profijt cn zal, als schrijver dezes, het volgende werk van Hindus, „Red bread" geti teld, en dat spoediig ook in Hollandsohe ver taling verwacht wordt, met genoegen tege moet zien. 16 Jam. 1932. J. H. DE BOIS. MUZIEK. LAKEROL tegen de hoestl 30 «n SO et*, bij Apolb. «n Drog. waarbij ik het tempo van het eerste hoofd deel nog wat rustiger zou wenschen. Bij lan gere studie zal ons orkest onder Schuurman's leiding voorzeker een voortreffelijke vertol king van het grootsche opus geven. De commentaren over dit werk in het pro gramma hielden zich m i. wel wat uitsluitend met het constructieve bezig. Er is ook nog iets van een psychologisch karakter aanwezig, dat in een groot deel van onze nieuwe muziek, die vaak geheel op constructieproblemen ge grond schijnt, maar al te zeer ontbreekt. Maar daarom behoeft men het in de vroegere toch niet over het hoofd te zienl K. DE JONG. Goldschraed tag's Harmoniumschool. Bij G. A. Goldsohmeding's Piano- en Orgel- handel N.V., gevestigd te .Amsterdam is ver schenen ce zevende druk (20ste tot 24ste duizendtal) van ,GoldschmedLng's Uarmo- niumschool", bewerkt door G. A. Goldschme- ding Dot. Op veelvuldig verzoek is de leergang om gewerkt en in overeenstemming gebracht met de moderne muriekonderwijsmethode. Onder meer is nu het zjg. elflijnig notensysteem toegepast. Ook is het aantal voordrachtstuk ken uitgebreid. Het boek, dat zeer royaal is uitgegeven begint met eenige theoretische hoofdstukken, waarin de eenvoudigste grondbeginselen, zooals het ontstaan van geluid en tonen in het kort behandeld worden en eenige mede- deelingen gedaan worden over het noten schrift. Vervolgens wordt de vingerzetting behandeld en beginnen de oefeningen, ge volgd door eenvoudige stukjes, die in moei lijkheden toenemen en afgewisseld worden door enikele hoofdstukken theorie. Zoo is het onderwerp op overzichtelijke en logische wijze behandeld, zonder verwaarloozing van details en fundamenteele kennis, zooa's var. een goed leerboek verwacht mag worden. Onder de laatste stukjes treffen wij enkele composities aan van G. A. Goldschmediag Azn. en G. Goldschmeding. Het boek besluit met een aantal wetenswaardige mededeelin- gen over muziektermen, oorsprong cn geschie denis en (wat ook van belang is) teöhniek van en z-org voor het orgel en een opgave van orgelliteratuur. Hetwelk alles het boek tot een school voor minnaars van het orgelspel maakt., die zeker, indien zij niet voldeed niet zoo groote oplage bereikt zou hebben, ais waarmede het publiek haar thans een getuigenis van waardeering gegeven heeft. TIJDSCHRIFTEN. Eigen Haard OM BESCHERMING VAN DEN DUIT- SCHEN LANDBOUW. Aandrang uit Pruisen, .OOK DE HOFDING VAN NEDERLAND VAN INVLOED. In den Pruisischen Landdag werd o.a. het voorstel van afgevaardigde Von Plehwe (Duitsch-nat.i aangenomen, waarin van dc Pruisische regeerinc wordt verlangd bij de Rijksregeering aan te dringen op de afvaar diging van een zoo mogelijk volledige stop zetting van den invoer van agrarische ver edelingsproducten en veevoeder. De Pruisische minister van Landbouw, dr. Steiger zelde, dat bij het terugloopen. van de Engelsche valuta, de Noordelijke landen maar ook Nederland en Finland, krachtig hebben geprobeerd met behulp van de valu ta-dumping de Duitsche markt te veroveren. Hier ligt een essentleele oorzaak voor de slechte prijsvorming in den Duitschen land bouw. die zoo ver gaat. dat bijv. voor rund vee en varkens, maar ook voor andere land bouwproducten. de prijzen thans reeds onder het niveau van vóór den oorlog liggen. Spr. heeft als Pruisisch minister van Landbouw de gerechtvaardigde eischen van den land bouw op dit gebied tijdig bij de daarvoor in aanmerking komende instantie, het Rijks- departement van Landbouw aanhangig ge maakt. Verder gaat zijn bevoegdheid niet. Hij kan zich echter indenken, dat de Rijks regeering niet zoo beslist als zij zou wen schen. tegen den grooten invoer kan op treden. daar Duitschland immers ook den uitvoer van zijn eigen Industrieproducten noodig heeft en het geen twijfel lijdt, dat de Duitsche uitvoer npar Nederland. Finland en Denemarken grooter is dan de invoer in Duitschland uit die landen. BEGINT BELGIë NU OOK AL? ANSEELE WIL CONTINGENTEERING VAN ONZE VI SC HEX PORT. De Tel. meldt uit Brussel dat tijdens de Kamerzitting de socialistische afgevaardigde de heer Anseele de regeering gevraagd heeft om de invoer van Fransche en Nederland sche visch in België te contingenteeren. De minister heeft echter geen antwoord op die vraag gegeven. KENNEIMER FOTOKRING. Op de maandelijkschc bijeenkomst werd door den heer P. Windt een demonstratie van het omkleuren van bromidefoto's gegeven, die zeer veel belangstelling trok. Daarna volg de de heer J. Panman met een lezing over de Dolomiten, waarbij een groot aantal hand gekleurde lantaarnplaatjes werd vertoond. Gemakkelijk en geestig spreker, is de heer Panman tevens een globetrotter van betee kenis. Met kennis van zaken werd zoodoende een graag aangehoorde uiteenzetting gege ven van de schoonheid van landschap en stad, zoo nu en dan aangevuld met een volks sage of een verklaring van het ontstaan van grillige steenvormen, ook wel van wegenaan leg. zooals die in Noord-Italië te vinden en in al hun schoonheid vooral door een foto graaf te genieten zijn. Het applaus was mëV dan een uiting van beleefdheid. De Kennemer fotokring verheugt rich door de steeds grooter wordende belangstelling in een steeds toenemende bloei. CHARLOTTE KöHLER EN DE VOLKS UNIVERSITEIT. Op Zaterdag 6 Februari zal Charlotte Kohier voor 'de Volksuniversiteit ..Stervend Europa" door Iwan Goll declameeren. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. A. v. Steynen, Spaarr.wouderstraat 72 rd beitel; Bureau van politie. Smedestraat. 2 cahiers; portemonnaie m. i.; Springveid. Paul Krugerstraat 40 rood, hondje; v. d. Weijde. Wilhelminastraat 4 zw.. ketting met bedel tjes; M. Rutten, Bakkerstraat 43, portemon naie; C. Teeuwen, Byzantiumstraat 61, rij- wielbelastingplaatje; D. Appeldoorn, Bella- mystraat 7, rijwielbelastingplaatje; Zr. Nieuw land, Sandbergstraat 7. schoen; F. de Vries, Kor ie Wijngaardstraat 10, taschje. NOOIT MEER OORLOG. Vanwege de Nooit meer Oorlog Federatie is op Maar.dag 25 Jan. een openbare vergade ring belegd, waarin zullen optreden als spre kers Dis. Padt. Mevr. Henriette Roland Holst en Dr. Schermerhorn. De bedoeling dezer bijeenkomst is om het groote vraagstuk van de dienstweigering naar voren te brengen. Verschillende bij de federatie aangesloten ve>reenigingen vonden, dat er omtrent de leidende beginselen bij dc dienstweigering te weinig bekendheid bij dc meeste menschen bestond. Het bestuur heeft daarom gemeend deze vergadering te moeten uitschrijven, ook al staan meerdere der aan gesloten vereenigingen niet op het dienst- weigcringsstandpunt. Deze bijeenkomst, is een uitnemende aansluiting aan de op 28 Januari te houden openbare bijeenkomst in het Brongebouw, die door de gezamenlijke poli tieke en vredesvereer.igingen van Haarlem ls belegd en waarop dit standpunt wellicht min der of niet naar voren zal worden gebracht. PROZA en POEZIE Zaterdag 23 Jan. geeft het Mannenkoor „Proza en poezie" zijn jaarlijksch soiree, met medewerking van de tooneelverecnlging .Nut en Genoegen" uit Heemstede in den schouwburg aan den Jansweg. Verder wordt nog een humoristisch stukje „Studenten- wraak" opgevoerd. Het bal staat onder lei ding van den heer J. F. Warmer. DOOPSGEZIND ZANGKOOR Op Donderdag 28 Januari zal door het Doopsgezind Zangkoor een oratorlumultvoe- rlng worden gegeven van den „Elias" van Felix Mendeissohn Bartholdy. Als solisten zullen hun medewerking verleenen Hélène Ludolph-Geysen. sopraan. Haarlem. Jo van de Meent-Walter. alt. Amsterdam, Egbert Tob), tenor, Deventer en Nico Hulsman, bas, Amsterdam. De orchestrale begeleiding wordt verzorgd door de H. O. V.. terwijl het geheel onder leiding staat van don directeur van het zangkoor Jac. Zwaan, GELUID OP SMALFILMS. NIEUWE PERSPECTIEVEN VOOR DE FILMINDUSTRIE? Volgens de Toldie een onderhoud had met den heer Willy Tuschlnskl. welke juist uit Amerika terug gekeerd ls, zullen in Nederland weldra smalfilms verschijnen, dlc tevens geluidfilms zijn. Het ls een uitvinding van ir. Miller, die zal bijdragen tot popu- larisecring van de geluidsfilm. De uitvinding zou een geheel nieuw element op het gebied dor klankfilms bevatten. Door de geringere kosten van smalfilms zou het amateurisme ten zeerste gediend zijn. 't projectie-apparaat zou onder ieders bereik komen en het zou dc mogelijkheid van een filmindustrie ln Nederland scheppen. De geluidsfilm maakt slechts een gedeelte van de films van Miller uit. HERINNERING AAN DEN TIEN. DAAGSCHEN VELDTOCHT. CERAAMTF. VAN NF.DERLANDSCH SOLDAAT GEVONDEN. Enkele dagen geleden werd te Heyst tn België, bij het uitvoeren van grondwerken een menschep geraamte bloot éelegd. Alles bewees dat het geraamte ongeveer honderd jaren in den grond moest hebben gerust. Er werd een onderzoek ingesteld van woge de familieleden van den huldigen burge meester van Middelkerke, den heer Degrooto waaruit blijken zou dat men hier met het overschot van een Nederlandsehen soldaat te doen heeft. Deze werd in 1830 to Heyst zwaar gewond, bezweek aldaar aan zijn wonden en werd begraven ter p'aatse waar het geraamte is teruggevonden. De plaats was vroeger een akker. UIT DE STAATSCOURANT. RIJKSGEBOUWENDIENST. Te rekenen van 1 September af zijn in vas ten dienst benoemd bij den Rijksgebouwen dienst tot architect W. K. A Heiwig ter standplaats 's-Gravenhage; tot ingenieur E. F. Stimm ter standplaats 's-Gravenhage; tot bouwkundig ambtenaar to kl. A. T. Buurma. ter standplaats 's-Gravenhage; F. L. P Kalse ter standplaats Maastricht; P. C. Maas en J. C. Meysen beiden ter standplaats 's-Graven hage; D. van Dijk en D. H. Ever se belden tor standplaats Leiden; tot bouwkundig ambte naar 2e kl. F. J G. Ktnkcr ter standplaats 's-Gravenhage, E. H. Menger tor standplaats Groningen; D. C. Scheffer en H B M J. Worst beiden tor standplaats 's-Gravenhage, allen thans tijdelijk. UITVOERCONSENTEN VOOR FRANKRIJK. Naar het Correspondentiebureau bericht, heeft de Minister van Arbeid. Handel en Nij verheid bepaald, dat voor den uitvoer naar Frankrijk certificaten van oorsprong worden afgegeven voor: a. gecondenseerde melk nngesuikerd; ge condenseerde melk gesuikerd (hieronder be grepen melkpoeder en blokmelk); kaas; boter; b. versch schapen vleesch; vrrsch rund- vleesch; versch varkensvlcesoh: grzouton varkensvlecsch en ander gezouten vleesch; verduurzaamd vleesch, niet. gekookt; vleesch- conscrven in blik; fabriekmatig bereide vleeschwaren: c. eieren; geslacht gevogelte; levend ge vogelte. d. snijbloemen. SCHEEPVAARTBERICHTEN (Zie ook elders Iji dit nummer.) K. N. S. M. Alsnog ontvangen scheepvaartberlchten; Agamemnon 18 te Valencia Amazone 18 van Barl naar Catania. Aurora 18 to Barcelona. Bodegraven, 17 van Curacao n. Santander Brion 18 Oucssant gep. Clio 18 Gibraltar gcp. Rhea 18 van Amsterdam n. Hamburg. Saturnus 18 te Constantinopcl Stella 18 van Constanza n. Constantinopel. Ulysses 17 to Curacao. Venus 18 van Torrevieja n. Cartagena. Hercules, 18 te Amsterdam. Atlas 15 v. Curacao n. St. Thomas. Beemsterdijk 19 v. Rotterdam n. Balti more. Blommersdijk 18 te Norfolk. Philadelphia r.aar Rotterdam. Blitar 19 11 u. te Middlesbro v. Rotterdam Internos 19 te Antwerpen Amsterdam n. Zuid-Amerika. Kota Nopan p. 19 Kaap del Arml. Batavia r.aar Rotterdam. Kota Pinang 19 16 u. v. Port Said, Rotter dam naar Batavia. Maaskerk 19 te Amsterdam v. Weat- Afrika. Myrmidon 16 v. Cochin, Java n. New York Rijnland 19 v. Amsterdam n. Zuid-Ame lika. Van Rensselaer 19 v. Amsterdam nacr West-Indië. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukkon, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. GEVAARLIJK FIETSEN OP DE ZANDVOORTSCHELAAN. Geachte Redactie, Velen zullen het ongetwijfeld met mij eens zijn dat hoogncodig maatregelen d:enen ge nomen te worden tegen het rijden der auto mobielen met ongetemperde koplampen op de Zandvoortschc laan. Ik passeer de Zand- voortsche laar. taliooee malen des avonds en spreek dus.uit ervaring. Het wordt langza merhand zeer gevaarlijk 's avonds langs die laan to fietsen door het steeds toenemende autoverkeer ter plaatse. Op sommige momen ten kan men totaal niets zien cn ls men ge noodzaakt af te stappen om ongelukken te voorkomen. Kunnen de heeren autoriteiten daar niet eens op letten? Met dank voor de plaatsing, P. J. DE GROOT. Van SpeQfcstraai 15a, Zanavoart, Ledenconcerf der H. O. V. „Ioh kann keïn Konzert schreiben für den Virtuosen; ich muss auf Etwas anderes sinnen". is de bekende uiting van Schumann zelf over zijn klavierconcert op. 54. Beproefd heeft zij het ongetwijfeld: de finale toont in haar druk en veelsoortig passagewerk een onmiskenbare virtuoze tendentie, en de zet wijze moge dan de pianistische hulpbronnen niet overal op de meest effect sor toerende wijze aangewend hebben, zij geeft toch nog gelegenheid genoeg tot brillant spél. In de eerste twee hoofddoelen daarentegen komt het klavier zelden boven een 'begelei dende functie uit; meerendeels neemt het orkest het initiatief en slechts in de cadens treedt het solo-instrument werkelijk onaf hankelijk op. Is dit concert dus al geen vir- tuozenstuk. de romantlsch-dichterlijke stem ming, die in de eerste beide hoofddeelen heerscht, heeft het. een eigen en blijvende plaats verzekerd. Ook het constructieve, dat in de moderne toonkunst zoo'n belangrijke rol speelt is bij Schumann's concert merkwaardig het eerste Allegro is nagenoeg geheel uit de eerste vier maten van het hoofdthema ont wikkeld en de elementen daarvan, de daling van c tot a en de daarop volgende diato nische stijging van a tot d of e, vindt men i.n het begin van het Intermezzo en in het hoofdthema der finale terug. Een directe herinnering aan het hoofdthema van I be werkstelligt. den overgang van Intermezzo naar finale en accentueert den cyclisohen bouw. Wat de vertolking der solopartij door mevr. Caroline Lankhout betreft, kwam het mij voor dat deze. althans wat de eerste twee hoofd deelen betreft, niet genoeg rekening hield met Óen innerlijken aard van het werk. Haar spel was nagenoeg geheel op solistisch domi- neeren gericht; zelfs figuren van onderge schikt belang werden er uit gehamerd met respectabele, doch soms ontstellende kracht. Dat van romantiek en poëzie aldus niet veel restte, is 'begrijpelijk. De tee re dialoog in het Intermezzo klonk dor; de celli hadden, de mooie rol in dit deel, zooals de clarinet in het vorige. De kracht van den aanslag, die weinig vrouwelijke charme plaats gunde, leidde bo vendien soms tot een ruwheid die eenigszins pijnlijk aandeed, en door den keiharden vleu gel en overtollig pedaalgebruik nog vergroot werd. Na de hoogst prijzenswaardige Chopin- voordrachten door Mevr. Lankhout op het concert van „Zang en Vriendschap", die nog versch in het geheugen liggen, was haar ver tolking van Schumann's concert voor mij een tegenvaller en ik kan dan ook niet nalaten den wensch uit te spreken de ongetwijfeld Ta lentvolle pianiste bij een mogelijk volgend optreden met ons orkest in een concert, van Chopin, Liszt of nieuwer componist te hoo- ren: ik houd me overtuigd dat zij mij dan veel meer voldoening zou schenken. Het orkest hield met de pianiste niet steeds gelijken tred: in het eerste hoofddeel, welks expositie mij te langzaam was, bleef het meermalen een weinig achter. Maar het opende den avond met een veelszins schitte rende vertolking van de Freischütz-Ouver- ture. De schittering en de dramatische kracht van dit stuk overschaduwden Schumann wel eenigermate; de herinnering er aan bleef na de pauze ook op de waardeering der Brahms- weergave drukken. Daarin was bovendien nog lang niet de klaarheid, die noodig is om het stemmenweefsel voor den hoorder niet te vertroebelen. Brahms' orkestbehandettng elscht van het inzicht des leiders zeer veel en vergt een lange en zorgvuldige voorberei ding. We hopen dus op een herhaalde auditie» In het nummer van 16 Januari geeft A. Mörzer Bruyns een beschrijving van een tocht door het eiland Bali met fraaie foto's. Ralph Springer gaat verder met. de jeugd studie van Frits Geursma. G. Kroese Gregoire schrijft over Overgangshoedjes, ter wijl Edmond Visser over Jood Süsz van het Nederlandsch Tooneel een artikel bijdraagt. Volgen nog FilmnieuwsUw naam is Vrouw, en nog enkele bijdragen. ALG. VEREENIGING VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR. In de laatste vergadering van het hoofd bestuur van de Alg. vereeniging voor bloem bollencultuur werden de nieuwe leden, de heeren Van Doorne, Philippo en Warnaar ge ïnstalleerd. Tot ondervoorzitter voor het jaar 1932 wordt herbenoemd de heer Val- kering. De aftredende leden van het scheidsge recht worden herbenoemd. Het zijn de hee ren A. Frijllnk Jr., Th. M. Hoog, J. B. Mes kers en R. V. van Zanten, exporteurs, en P. J. de Groot Jr., J. P. Nijssen. J. Pijnacker en Nic. Roozen Jaczn., als leden-kweekers. Benoemd worden tot leden der commissie voor de Nomenclatuur en der bloemenkeu- ringen in de per 1 Januari j.l. ontstane va catures: subcommissie voor hyanclnthen D. E. Nieuwenhuis; subcommissie voor tulpen Jan Roes en G. Zandbergen Wzn.; subcom missie voor narcissen G. Zandbergen „Ter wegen en Degenaar dc Jager; subcommissie voor bijgoed Willy van Egmond: subcommis sie voor dahlia J. F. Ch. Dlx; subcommissie voor gladiolus A. Sabeiis en subcommissie voor pioenen J. Verboom. Tot voorzitter van de subcommissie voor pioenen wordt de heer G. F. Hemerik Sr. benoemd. DE LIGHALUITVOERING. De jaarlijksche Lighaluitvoering zal ditimaal plaats vinden op Zaterdag 5 Maart in de Stads-Schouwburg. Deze uitvoering wordt ge geven door de leerlingen der scholen 17, 18 en 19 en staat onder leiding van den heer B. J. Wielana Los en mej. M. B. Roosen. Door de hoofden van genoemde scholen en het onderwijzend personeel is evenals vorige jaren weer volledige medewerking toegezegd zoodat de grondslag voor het succes dezer uit voering reeds is gelegd. De heer A. J. Meyerink zal rich opnieuw belasten met de financiën dezer uitvoering. Nu nog de medewerking van de ingezetenen van Haarlem en Omstreken, waarop de leiders het volste vertrouwen hebben, ondanks eco nomische moeilijkheden cn het financieele succes van deze liefdadigheidsavond is ook verzekerd. SUCCESRIJKE CRISISCOLLECTE TE ROTTERDAM. Te Rotterdam is Dinsdag een collecte ge houden voor het crisiscomité, die ver over ce f 30.000 heeft opgebracht. De juiste opbrengst is nog niet bekend. Het bedrag overtreft verre ae verwachtingen. DE GESCHILLEN IN DE S. D. A. P. De afdeeling Muidon der S. D. A P. heeft naar Het Volk meldt, een motie aangenomen waarin uitgesproken wordt, dat er belang rijker zaken zijn af te doen dan de zooge naamde partij geschillen en dat het eerst volgend congres zich uitsluitend me' de groote economische kwesties dient bezig te houden,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 11