Uit het land van Gandhi. BUITENLAND. LavaFs regeeringsverklaring. J. LOTTCERING HAARLEM'S DACBLAD WOENSDAC 20 JANUARI 1932 TWEEDE BLAD Bevestiging van het behoudende Fransche standpunt. Bi'iand - Briand - Briand! De aanval der socialisten. Léon Blum's standpunt. Stimson leider van de Ameri- kaansche delegatie naar Genève. Dawes „president van de ogtbouwmaaf schappijen". Voor de verbetering van de credietverleening in de Vereenigde Staten. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Kamer en Senaat zijn gistermiddag om 3 uur bijeengekomen. Na de gebruikelijke toespraken van de voorzitters, las Laval de regeeringsverklaring voor: „Het vorige kabinet is niet door een motie van wantrouwen genoopt af te treden. Gedurende meer dan twaalf maanden hebben Kamer en Senaat nimmer hun ver trouwen in de regeering opgegeven. Integen deel, in de afgeloopen parlementszittlng hebben zij hun vertrouwen in de regecring meer dan eens bekrachtigd. Het is bekend onder welke omstandigheden wij, zij het zonder succes, getracht hebben onze regee- ringsbasis uit te breiden. De gebeurtenissen zelf, en de moeilijkheden, die eendrachtige samenwerking van allen noodzakelijk maken zijn reeds voldoende om de belangrijkste punten te bepalen van het program, dat wij heden aan het parlement zullen voorleggen. Onze regeering staat voor groote buiten- landsch-politieke vraagstukken. Zij zal zich moeten bezighouden met problemen, waar omtrent internationale besprekingen noodig zijn, n.l. de herstelbetalingen en de beper king en vermindering der bewapening. De crisis, waarvan Frankrijk, als gevolg van de wederkeerlge economische afhanke lijkheid der verschillende staten ook de ge volgen ondervindt, heeft niet alleen de open bare meening der volken in verwarring ge bracht, doch ook talrijke systemen wakker geroepen, die eerder op doctrinaire fantasie dan op de realiteit der feiten, gebaseerd zijn. De wereld verlangt sterk naar formules, die haar genezing kunnen brengen. Zij aan vaardt echter met te groote bereidwilligheid die theorieën, welke een algemeen genees middel zouden brengen. De gedachte van het annuleeren der herstelbetalingen en oorlogsschulden is een gevolg van dezen geestestoestand. Wij kunnen echter ook in de toekomst geen oplossingen aanvaarden, die, zonder de crisis te bezweren. Frankrijk zouden treffen in zijn vitale belangen en zijn in vrijwillig gesloten verdragen vervatte rechten. Wij zullen het recht op herstelbetalingen niet laten vallen. Men eischt van ons een verlaging der schulden ten gunste van onze schuldenaars. Wij hebben echter een dub belen plicht, n.l. tegenover de generaties, die den oorloe hebben onderzonden; een plicht der rechtschapenheid, die daarin bestaat, dat wij niets van ons tegoed zullen opoffe ren .zonder een dienovereenkomstige ver mindering onzer eigen schulden en tegen over de komende generaties hebben wij den plicht der voorzichtigheid, n.l. alle overeen komsten afhankelijk te maken van een rechtvaardige vereffening van de productie- en bestaansvoorwaarden. Dit evenwicht zou echter verstoord zijn, als na de overwonnen crisis, de wanverhouding tusschen de financieele en belastin glasten, die de volken in hun activiteit belemmeren, Frankrijk op de wereldmarkt in een ongun- stigen toestand zou brengen. De regeering zal bij de aanstaande besprekingen en onderhan delingen, steeds vasthouden aan de grondbe ginselen. die door het Fransche parlement steeds zijn goedgekeurd". Voorts nog eenige algemeenheden gezegd over de ontwapening, die al even weinig ter zake dienende zijn, als wat Laval over de herstelbetalingen ter sprake bracht. Vervolgens begon de groote aanval op La- val, geleid door de socialisten Prossard en Léon Blum. Reeds bij het begin van de voor lezing der regeeringsverklaring had de link- sche oppositie haar actie ingezet, met het langdurige, regelmatig gescandeerde beroep: „Briand Briand Briand Aan het Handelsblad ontleehen wij nog het volgende; Frossard viel de regeering op de van hem bekende wijze, scherp, hatelijk aan en ver weet Lava! vooral, dat hij gemanoeuvreerd heeft om Briand uit het ministerie te krijgen. Dit is nu veel rechtscher geworden en ver dient nog veel minder het vertrouwen der so cialisten. Hartdig gebruik makende van een niet handige interruptie van Louis Marin, die uitriep: „Vandaag is er een man verdwenen, morgen zal het zijn politiek zijn!" zocht hij hier in het bewijs, dat de afwezigheid van Briand we! degelijk een internationaal-poli- tieke beteekenis heeft. Léon Blum besprak uitvoerig de tegenover Duitse hl and aan te r.emen houding Hij waar schuwde tegen een zich opsluiten in Frank- rijks rechten, waardoor men het Hit-lerisme slechts bevordert. Maar geeft Frankrijk te veel toe, dan maakt het den indruk, voor het Hitlerisme te zwichten. Tusschen die beide klippen moet men doorzeilen. Daartoe moet Frankrijk eenerzijds herha len, dat het de herstelbetalingen niet loslaat, die voor Duit-schland een uit het natuurrecht voortvloeiende verplichting vormen. De her stelbetalingen zijn een van de oorzaken van de Duitsohc moeilijkheden, maar niet de eeni ge, en zelfs niet de voornaamste oorzaakt. De vraag, of de toegebrachte schade al dan niet reeds geheel vergoed is. zou het best door een onderzoek van den Volkenbond uitgemaakt kunnen worden, opdat het antwoord onaan tastbaar zij. Er is geen aanleiding den parti culieren schulden boven de herstelschulden den voorrang te geven, omdat deze laatste in wezen eveneens een particuliere schuld vor men, een vordering van de benadeelden, voor welke de Fransche staat als zaakgelastigde opkomt. Er kan geen sprake van zijn, met ge weld de betaling te vorderen, want zoomin als een overeenkomst met geweld kan worden verscheurd, mag de uitvoering ervan met ge weld worden geëischt, wanneer die met de realiteit der dingen in strijd is, en het aller hoogste belang, den vrede, bedreigt. Voor den socialistischen leider weegt het zwaarst, dat Duitschland zijn productievermogen den laatsten tijd op enorme wijze heeft vermeer- deid, en dat het onbillijk zou zijn, dat het thans te eeniger tijd als concurrent voordeel trok uit de voordeelen, die het als schulde naar heeft weten te verkrijgen. Niets is dus bij voorbaat reeds beslist, en men moet zoe ken naar een billijke oplossing zoowel van het probleem der herstelschulden als van dat der „bevroren" credieten. T.a.v. de ontwapeningsconferentie sprak Blum de meening uit, dat Frankrijk niet moet vasthouden aan het Fransche memorandum van Juli, zooals Laval in zijn verklaring heeft aangekondigd dat het doen zal, omdat op deze basis geen internationale overeenstem ming mogelijk is. en Frankrijk op deze wijze niet alleen politiek maar ook moreel geïso leerd dreigt te geraken. Juist nu de algemee- ne toestand zoo verward en duister is, is een beperking der bewapening noodiger dan ooit. De discussie wordt Donderdag voortgezet. Amerika. Belangrijke benoemingen voor Stimson en Dawes. In Washington srijn twee belangrijke be- noemingen afgekomen. De minister van Buitenlandsche Zaken Stimson is benoemd tot leider der Amerikaansche delegatie naar de Ontwapeningsconferentie te Genève. Voorts is generaal Dawes, tot dusver Amerikaansch gezant te Londen, benoemd tot leider v-an de Reconstruction Finaoe Corporation, welke met een kapitaal van twee milliard dollar is op- gerloht, met het doel verbetering te bren gen in den toestand wat betreft de crediet verleening in de Vereenigde Staten. De officieele titel van generaal Dawes luidt: ^president van de opbouwmaatschappij Voorts heeft Hoover Eugene Meyer den voorzitter van de Federal Reserve benoemd tot lid van den bestuursraad. De andere directeuren zullen later worden benoemd. Terwijl het grootste deel der Amerikaan- sche delegatie ter Ontwapeningsconferentie Woensdag zal vertrekken, aal Stimson eerst na het einde van de voorbesprekingen, te Genève verschijnen. N.a.v. Dawes' benoeming deelde president Hu over -mede, dat het voor de onpartijdige basis van de nieuwe credietinstelling noodig is, dat de andere directeuren in overleg treden met de leiders der beide politieke partijen, zoo dra liet betreffende wetsvoorstel geheel en al afgehandeld is. De jongste Fransche démarche met betrek king tot een eventueele verlenging van het aan Duitschland verleende moratorium vindt hier geenerlei aanmoediging. De Amerikaan- sche regeering zal den Fransohen premier waarschijnlijk mededeelen, dat de oplossing in Europa gezocht moet worden. Opnieuw wordt gezegd, dat er tusschen de herstelbetalingen en de oorlogsschulden geen verband bestaat. Het voorstel tot vorming van een eenheidsfront der schuldenaars tegen over de eVreenigde Staten wordt als onlogisch beschouwd. Duitschland. Loebe over den politieken en economischen toestand. BRESLAU, 19 Januari (V. D) Tijdens een sociaal-democratische betooging heeft rijks dagpresident Loebe een redevoering gehou den over den politieken en economischen toestand. Over den economischen toestand zeide Loebe, dat Duitschland thans welis waar ..slechts" 512 millioen werkloozen in Duitschland heeft in plaats van 7 millioen, maar dat men niet mag vergeten, dat het laagste punt van de conjuctuur eerst in Februari bereikt zal worden. Terwijl vroeger het internationale schuldenwezen weder- keerig geweest is, is het tegenwoordig een zijdig. Hieruit resulteert de eisch van op heffing der herstelbetalingen. Het is van oudsher het streven van de sociaal-demo cratie geweest dc wereldopinie rijp tc maken voor een schrappen der herstel-betalingen. Thans eischt ook de S.P.D.: Weg met de reparaties, zelfs wanneer de schrapping van de oorlogsschulden niet onmiddellijk zou ge schieden. Wanneer de verkiezing van Von Hinden burg aldus verklaarde Loebe ten slotte nog de eenige mogelijkheid is, tegenover een candidatuur bijv. van generaal Von Epp, dan verkiest de S.P.D. Von Hindenburg. Wanneer men mocht probeeren het arbei- derdom te slachten, dan zullen steenen vallen. Grootscheepsche reorganisatie in het Daitsche bankwezen? BERLIJN, 19 Januari (V.D.l Tijdens de zitting van de Eegrootingscommiasie van den Rijksdag, verklaarde de Rijksbank-commis saris Ernst in antwoord 00 eenige vragen inzake de plannen die de Rijk:-i egeering ten aanzien van de banken had. dat het voor nemen de Danat-bank te doen samen-smelter, met een ander bankinstituut en eventueel de Dresdener Bank te reonraniseeren zoo noodig met verdeeling in districten, die grootere zelfstandigheid hebben Ook heeft het plan bestaan tot vorming van een groote centrale Bank. Een dergelijke Mammouth- bank heeft het nadeel, dat er een reus achtige accumulatie van kapitaal bestaat en dat de industrie slechts over dit eene in stituut de beschikikng heeft voor toekomstige financiering De Rijksminister van Financiën. Dr. Diet rich. verklaarde dat men het bankvraagstuk niet kon behandelen, los van de geheele positie van het economische leven Daarom heeft de regeering bij haar maatregelen op het gebied van het bankwezen, den kring INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts- per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS Barfeljorisstraat 16 - Tel. No. 10756 Alle merken Stofzuigers van haar onderzoek zeer ruim getrokken. Over al deze zaken kan echter slechts in kleinen kring vertrouwelijk worden gesproken, aan gezien geen partij er belang bij heeft, dat openlijk word: medegedeeld, wat bij ce ver schillende instituten omgaat. De voorberei dingen zijn thans in zoodanig stadium ge komen, dat in elk geval binnen eenige dagen of weken een beslissing moet worden geno men. De Duitsche handelsbalans over 1931. BERLIJN, 19 Jan. (V.D.) De Duitsche handelsbalans over het jaar 1931, met me- derekening van de voorraden, sluit met een uitvoer-overschot van ruim 2574 millioen Mark. Worden de herstelleveranties in na- tura meegerekend, dan stijgt dit tot 2967 millioen Rijksmark. Vergeleken bij het voor afgaande jaar, toen de activiteit ruim 1300 millioen Mark beiiep, is het uitvoeroverschot met bijna 1200 millioen gestegen. De uitvoer bedroeg in 1931 0206 millioen mark, tegen 11,329 millioen mark in het voor afgaande jaar. De herstelleveranties in na- tura daalden van 707 tot 393 millioen mark. De daling van den uitvoer is vcor het groot ste gedeelte het gevolg van de prijsverlagin gen. De door prijsdaling veroorzaakte ver mindering van den uitvoer bedraagt onge veer 1400 millioen Mark. terwijl de verminde ring van de hoeveelheid goederen, die uitge voerd werden, ongeveer een milliard mark beliep. De invoer bedroeg in 1931 6722 millioen Rijksmark. Met verwerking van de voorraden blijkt de werkelijke invoer in 1931 echter 6G32 millioen mark te hebben bedragen, vergele ken met 10.200 millioen mark in 1930. De in voer is dus, vergeleken met het voorafgaande jaar, met ruim 3560 millioen mark of bijna een derde, gedaald. Engeland. Verzet der Daitsche diplomatie tegen Fransch-Engelsche plannen? LONDEN. 19 Jan. «V.D Dp kabinet-,- zitting is onverwacht uitgesteld. MacDonald heeft besprekingen gehad met den minister van Buitenlandsche Zaken en den minister van Financiën. Dc politieke toestand is on duidelijk. Er is druk. getelefoneerd tusschen de politieke instanties te Londen, Parijs en Berlijn. Vast staat, dat de Duitsche diplo matie zich verzet tegen een verlenging van het Hoovermoratorium en verlangt, dat de conferentie van Lausanne zal plaats vinden en dat de onderhandelingen over een defini tieve oplossing van het herstelprobleem zul len worden opgenomen nog voor 1 Juli, op welken datum het Hoovermoratorium af loopt. Britsch-ÏJidië Scherp optreden tc Bombay. BOMBAY, 19 Januari (V.D.) Na het voortzetten van het posten voor den Munt is men heden tot strenge maatregelen over gegaan Tal van posters werden gearresteerd en onmiddellijk berecht. Zoo veroordeelde een rechter twaalf personen, die voor den Munt gepost hadden tot zes maanden strenge ge vangenisstraf. Deae twaalf veroordelingen werden binnen twintig minuten uitgespro ken. Verscheidene personen uit het publiek werden eveneens gearresteerd, omdat zij geen gevolg hadden gegeven aan de nieuwe politieverordening waarbij het verboden wordt naar het posten te staan kijken. Uitnoodigingen voor een Ronde Tafelconferentie. LONDEN. 19 Jan. tV.D.l Dc oiwlcrk ning van Indic, Lord WiHingdon hoeft de uit. noodiging aan de leden van de commissie voor de Ronde Tafelconferentie welke den 28sten Januari te New-Delhi zal bijeenko men, verzonden. Deze werkcomm'issie waar over de onderkoning zelf de leiding zal ne men als afgevaardigde van den premier Is zoodanig samengesteld dat de Ronde Tafel conferentie via den onderkoning in voort durend contact staat met de Britsche regee ring. Rusland Conflict tusschen communisten en Joodsche arbeiders. MOSKOU, 19 Jan. (V.D.) Heden is het in de fabriek „De Roode Fakkel" tc Moskou tot botsingen gekomen tusschen Joodsche ar beiders en een groep communisten, die de ver wijdering der Joodsche arbeiders eischten. Een Joodsch arbeider werd mishandeld en moest naar het ziekenhuis worden overge bracht. De GPOE heeft talrijke arrestaties verricht. .Totidts. De ruiten der Britsche ambassade ingegooid. TOKIO, 19 Januari (V. D.) Een veertiental Indiërs heelt de ruiten van de Britsche am- bassade ingegooid, waarna zij het gebouw binnendrongen en daar ernstige materleele schade aanrichtten. Zij protesteerden tegen de arrestatie van Gandhi en wilden den am bassadeur spreken. Deze wees het verzoek af en waarschuwde de politie, die vier der Indiërs kon arresteeren. De anderen waren spoorloos verdwenen. VONNIS OVER DE PORNOGRAFIE. De Vijfde Kamer der Amsterdomsche Recht bank heeft een boekhandelaar, die in zijn winkel aan den N. Z. Voorburgwal pornogra fische boeken en plaatwerken ten verkoop in voorraad had, tot f 15 bor'.c ibs 6 da;cn hechtenis veroordeeld, met bevel tot vernieti ging van de inetoslag genomen boeken en platen. De „Swadeshi"-beweging. -<■ - Indische vrouwen aan de „Charkha", spinnewiel We leven in een tijd, waarin door bijzon dere omstandigheden m veie landen het na tionale gevoel ontwaakt of sterker wordt. Dit ontwakende nationalisme kan zich op verschillende wijzen uiten. Het spreekt van zelf, dat in koloniale rijken een dergelijk nationaal gevoel zich zal ontwikkelen tot een stemming en later een georganiseerde be weging tegen het moederland, althans tegen de bestaande, van het moederland uit gaande beetuursorganisaties. Ieders aandaoht is in den laatsten tijd gevestigd op de ver standhouding tusschen Engeland en Indië. De kern van de houding van Engelsch-Indic is de beweging van Gandhi, de „Swadeshi"- beweging. Toen de Engelsche overheersching in Indic begon, ontwaakte ook het nationalisme in Britsch-Indië. Geregeld konden van verschil lende kanten zwakkere en sterke protester, gehoord worden, terwijl er van tijd tot tijd protestbewegingen georganiseerd werden. Vooral in de laatste tien jaren van do vorige eeuw was de anti-Engelsche stemming zeer algemeen. Zooals men het bijna altijd kan opmerken bij nationalistische bewegingen, ging men zich vaster aan de tradities der voorouders houden en werden oude nationale feestdagen weer in eere hersteld. Wij kunnen nu hetzelfde b.v. in Duitschland zien, bij de nationaal-sociaüsten. Omstreeks 1890 trad de Engelsche regeering zeer streng op; voortdu rend werden tallooze politici en journalisten gearresteerd. Zoo werd o.a. de bekende redac teur Bal Gangadhar Tilak tot een ware ge vangenisstraf veroordeeld, omdat hij in een rede had gezegd: „God heeft den Mlekhas (Barbaarsche vreemdelingen) geen op onver gankelijk metaal gegrift recht op Hindoestan gegeven". De Engelsche regeering kon de be weging echter r.iet onuderdrukken; zij breidde zich zelfs steeds meer uit. Toen in 1905 Lord Curzon om politieke redenen voorstelde, Bengalen te splitsen, stond plotseling de ge- heele bevolking van da: land in vuur en vlam. Alom werden de Britsche waren ge boycot en men vermeed iedere aanraking met de Engelsche autoriteiten zooveel moge lijk. De dichter Rabindranath Tagore moe digde dit verzet in zijn .Swadeshi-Sam a dsch" 'Swadeshi-gemeenschap) nog aan. Het is heel lastig, de beteekenis van het woord Swadeshi te verklaren. Letterlijk beteekenl het „iemands eigen land". Van de vele defi nities is de volgende, zeer algemeene, wel het duidelijkst: Het sterke streven, al het Indische te versterken en al het vreemde te bestrijden, is de zin van de .Swadeshi - beweging. Aanhangers van alle partijen en belijders van alle godsdiensten deden mee; hun strijdleus was; voor Indië en Indiërs! Het begrip „Swadeshi" is zoo sterk met de beginselen van de Hindoe godsdienst verben den, dat het eigenlijk moet worden opgevat als een religieus begrip, hoewel het- geen eigenlijke stelling van den Hindoe-godsdienst is. De Orthodoxe aanhangers van de .Swa deshi"-beweging zullen hun principes zoowel op religieus, als op politiek en economisch gebied doorvceren. De aigemecne definitie is voor hen ook toepasselijk op den godsdienst, zooda: zij het overgaan van den eer.en gods dienst naar den anderen als ontoelaatbaar beschouwen. Als men de .Swadeshi" zoo streng mogelijk neemt, omvat de beweging dus ook een religieus patriotisme. Dit reli gieus patriotisme is voor de buitenwereld alleen in zooverre van belang, dat het den invloed van dc beweging voel sterker en grooter maakt. Belangrijker dus dan de gees telijke gevolgen van deze beweging zijn de gevolgen van de politieke en economische principes van haar aanhangers. Op politiek gebied zullen zij zooveel moge lijk gebruik maken van de Indische bestuurs organen en Inrichtingen, zooals bijv. de „Panchavats" dorpcomités). Op economisch gebied zullen zij zioh bepalen tot het koopen van Indische «waren en die dingen gebruiken, die „door hun buren" gemaakt zijn. De na tionale industrieën moeten bevorderd worden, door ze winstgevend te maken en rationeeler in te richten. Een van de directe gevolgen van dc ..Swadeshi"-beweging, die den leeken in de geheele wereld het beste het wezen van deze beweging duidelijk maakt, is de terugkeer van het spinnewiel 'Charkha) Hiermede wordt het garen gesponnen, dat gebruikt wordt voor het weven van de ka toenen stof (Khaddar). waarvan, volgens de leer van Gandhi, alle klassen verplicht zijn, kleeren te dragen. Bovendien moeten de leden van de verschillende klassen een bepaald aan tal yards garen spinnen, bi>v.: de leden van klasse A 1000 yards per maand en de leden van klasse B 2000 yards per maar.d. Deze maatregel sohijni. op het eerste gezicht van economisch standpunt uit gezien, volkomen absurd te zijn, als men bedenkt, dat de men- schen in hun .spintijd" nuttiger werk zou den kunnen verrichten. Dat dit echter niet het geval is. blijkt uit het volgende voor beeld. In Bengalen bezitten 72 pet- van al de boeren gemiddeld 2.2 Acres grond. Deze hoe veelheid gromd levert zoo weinig op. dat de familie er ternauwernood van te eten heeft. iHeraan is echter niets te veranderen. Maar erger is dat dc bewerking van dat grondstuk slechts een klein deel van het jaar in be slag neemt, zoodat die boeren met hun ge zinnen zes a negen maanden per jaar abso luut niets te doen hebben. Dit is wel het meest onproductieve bestaan, dat men zich denken kan. Daarom heeft Gandhi hun ge zegd, te gaan spinnen, maar natuurlijk al leen, als zij niets beters kunnen doen. Deze spindwang brengt geen onkosten met zich mee, omdat iedere dorpstimmerman heel goedkoop een eenvoudig spinnewiel kan ma ken. Het is zoo voor de boeren nog geen ideale toestand, maar zij zijn nu tenminste niet meer werkloos en zij verdienen een paar centen per dag meer Gar.dhi stelt zich vooar, dat in de toekomst iedere Indiër icderen dag eenigen tijd spint. HU denkt, zoodoende later mlllloenen meters inheemsch garen por dag te kunnen voorzien, maar ook de buiten landsche markten te kunnen veroveren. Het doel van de .S wadesh i"-beweging is de Swaraj", de vrüheid van Indië, zijn zelfbestemmlngsrecht. Daar het begrip „Swaraj" bovendien de middelen omvat, die noodig zijr. om het doel te bereiken, komt het natuurlijk in vele opzichten met .jSwa- deshi" overeen. .Swaraj drukt vooral de politieke en economiesche houding van de „SwadeshT-beweging uit. Gandhi geeft o.m. een zeer aigemeene definitie voor .Swaraj", waarmee hy eigenlijk zegt. dat de vrijheid alleen dan kan komen, als Indic een eenheid geworden is; .Swaraj" be tee kent: in staat te zijn. in lederen bewoner een broeder of een zuster te zien". F. E. H. (Nadruk verboden). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN- a 60 Cts. per regel. Ververij en Chemische Wasscharlj Groote Houfstraat5a Tel. 10771 STOPPAGE HOEDEN VORMEN SCHOENEN VERVEN GEWELDIGE SCHOOL HARINGEN VOOR DE ELBE. HET WAS ONMOGELIJK ER MET DE NETTEN DOOR TE KOMEN. WILHELMSHAFEN, 19 Jan. (V-D.) Hier ter plaatse thuis behoorende visschers, die groote hoeveelheden haring hebben gevan gen. deelen mede dat geweldige zwermen haringen sinds einde vorige week voor de Elbe staan, Volgens de visschers zijn dc zwer men ten deele zoo groot geweest, dat het on mogelijk was er met de netten door te komen. KINGSFORD SMITH IN AUSTRALIë AANGEKOMEN. RECORDVLUCHT VAN TWAALF DAGEN LONDEN. 19 Januari 'V. D.) Kingsford Smith Is na een record-vlucht van twaalf dagen met de luchtpost uit Engeland tc Port Darwin in Australië aangekomen. Kingsford Smith heeft het verzoek ge kregen, een candidatuur voor het Australi sche parlement te willen aanvaarden voor de United Australian Party in het district East Sydney, waar een tusschentljdschc ver kiezing moet worden gehouden INGEZONDEN MEDEDEEI.INGEN. a 60 Cts. per regel. Hier werkt het geeft meer weerstond tegen kouvatten Doosea i 25. *5 en 65 cts. AGENDA WOENSDAG 20 JANUARI Gemeenteraadsvergadering. 1.30 uur. Stadsschouwburg: Ned. Vrouwen Vrede bond. Ontwapeningsavond, 815 uur. Spr. mevr. Ros-Vrijman (den Haag) en ds. Padt (Zandvoort.) Cinema Palace: Zwei Herzen im Droivicr- tel Takt. Op het toonccl 4 Ortruds. 8.15 uur, Rembrandt Theater: Trara urn Liebe. Op het toon eel: Original Mario Medini's. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: Buster Keaton in „Voor waarts Marsch". Op het tooneel: Variété Attractie- 8.15 uur. DONDERDAG 21 JANUARI Stadsschouwburg. Nachtrepetitie. 8 uur. Restaurant Spruyt, Gr. Houtstraat 42-44. „Mercurius", Prof. mr. C. W. de Vries: „Hoe komen wij aan ons recht". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. O verveen: Raadhuis. Gemeenteraad van BioemendaaJ. 2.30 uur. .-•POTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Duym en Keur, Keizerstraat 6. Tel. 10378 H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6. TeL 10354.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5