HAARLEM'S DAGBLAD IJMUIDEN HET VISSCHERIJBEDRIJF. BELANGRIJKE REDE VAN DEN VOORZIT TER VAN IJMUIDEN's BLOEI. In dc Vrijdagavond gehouden jaarvergade ring der Vcrecniging „Umuiden's Bloei", heeft de voorzitter, notaris W. A. Dolleman, de volgende rede gehouden: „Het jaar 1931 ziet er helaas niet naar •vit om een gunstige wending in het vis- scherijbedrijf te doen verwachten". Dit waren de bewoordingen, waarin ik mij hij de opening van uwe vergadering ongeveer een Jaar geleden uitliet somber zag het er bij den aanvang van 1931 voor IJmuiden inder daad uit nog somberder is het beeld van de werkelijkheid gebleken en dit geldt niet al leen voor de visscherij, de andore bedrijven welke in onze gemeente de noodigo welstand moeten brengen, geven ons evenzeer beelden van groote malaise. Is het ook anders te ver wachten in een wereld waarin een noodlot tige verdwazing van tariefmuren en con tin- gentecringstcLsels hoogtij viert: sedert een jaar hebben wij in onze dagbladen cn perio dieken niets anders gelezen dan van al dit fnuikend gedoe. Nederland; dat zoolang een opendeur poli tiek heeft mogen: voeren, ziet zich zelf per saldo ook geplaatst voor den noodzakelijkheid om in hetzelfde voetspoor te geraken; het met wel; tenslotte zullen contingenteering en beschermende rechten ons ook voor erger moeten behoeden. De eenige troost in deze is het vooruitzicht, dat de verwarring dezer systemen zoo groot wordt, dat de verschil lende naties zullen moeten inzien dat terug keer tot vrijhandel de eenige oplossing brengt. Even onaangenaam voor u om een toespraak mijnerzijds aan te hooren omtrent overzichten en statistische gegevens betref fen den achteruitgang in onze bedrijven, is het voor mij u deze opte disschen. Wij heb ben er allen meer dan genoeg van en hooren liever een geluid wat eenige. zij het dan bescheiden, opbeuring geeft, Het vis scherij bedrijf heeft meermalen sombere tij den doorleeft, men denke slechts aan de maanden Augustus en September 1914 cn aan dc eerste jaren na den wereldoorlog, steeds heeft er weer een. opleving plaats ge had cn zoo zal het ook thans gaan. Wat heeft de krachtig doorgevoerde distributie van visch in ons land door middel van het auto vervoer ln de na-oorlogsche jaren geen ver betering gebracht in de stabiliteit van de vischmarkt; ware het dat de visscherij vloot in de daarop Ingetreden jaren zich niet zoo krachtig had uitgebreid dan was dc nood toestand in 1931 zeer zeker niet zoo uitge groeid. Intusschen zijn de schepen er. en dat niet alleen, er zijn in de laatste jaren een groot aantal motorloggers bijgekomen, welke in de maanden Januari tot en met Mei de vangst op vcrsche visch uitoefenen: ook voor hetgeen deze vaartuigen aanbrengen zal een afzetgebied gevonden moeten worden. Een bedroevend verschijnsel is voorzeker thans, dat men nu veel meer een mentaliteit van het bij de pakken neerzitten aanschouwt, dan bij voorgaande crisissen het geval was; men denke hierbij slechts aan het jaar 1914 toen in den nazomer de geheelc visschersvloot in de haven lag; eogensöhijnlijk was er geen uitkomst; toch pakten de reeders aan en in groote ouderlingen samenwerking richten zij de Ouderlingen Oorlogsrisico Maatschappij op, welke de reoders gelegenheid gaf om hun schepen weer uit te doen varen en IJmuiden tot een zoo bijzonder groote zegen is geweest. Het is noodzakelijk in gedrukte tijden de goede dagen te godenken en niet alleen uit te zien naar verbetering, doch ook alle krach ten aan te wenden om hiertoe te geraken. Een nauwere samenwerking tusschcn vlsch- handel en reederijen is hiertoe ongetwijfeld een eerste vereischte. Toeneming van het vischverbruik in ons land zelf is voor opbloei een overwegende factor vooral de distributie van visch in de kleinere plaatsen zal krachtig ter hand ge nomen moeten worden. Ook van onze zuide lijke buren heeft men een beperking van ui voer te verwachten, alle zeilen dienen dus bijgezet om hot vischverbruik in ons land al thans zoo groot mogelijk te doen zijn. Hierbij kan de Staat ongetwijfeld een behulpzame hand bieden. Men werpe mij niet tegen dat aan deze distributie het bezwaar in den weg staat, dat de aanvoeren van versehc visch te veel uiteen loopen om een geregelde visch- voorziening ook van kleinere plaatsen te kun nen doen geschieden. Dc radio kan ons hierin onschatbare dien sten bewijzen; wanneer het bekend is, dat groote aanvoeren van visch den volgende-n dag ter markt zullen komen, wat men den avond te voren toch altijd weet, is slechts een rad 1 omededee 1 ing voldoendeg om dit ongeveer dc gansche populatie van Nederland bekend te maken; dc huismoeders weten dan dat zij de visch den daaropvolgenden dag in de daar voor bestemde winkels kunnen inkoopen; het prachtig voedsel komt dan gemakkelijk aan den man en de vlschprijzen ter markte zullen hiervan ongetwijfeld een gunstlgen invloed ondervinden; waar de auto's de visch tegenwoordig tot in het buitenland bren gen, zullen zij evengoed zelfs verafgelegen plaatsen in het binnenland gemakkelijk kun nen bereiken. Laat men in IJmuiden zich zelf helpen cn niet in spanning afwachten wat de door de Regcerlng ingestelde commissie nu wel voor wonderen verrichten zal; kan deze commis sie de looncn verminderen of dc assurantie- penningen der schepen, of soms de sociale wetgeving, welke het bedrijf zoo drukt? Zoo de Regeering iets had willen doen, hadden reeds lang goedkoopc kolen tor beschikking van dc vloot gesteld kunnen worden; niets van dit alles; dc reeders moeten het zelf in samenwerking met den vischhandel berei ken. Een streng doorgevoerde bezuiniging en versobering in het bedrijf is een eerste noodzaak en dan vooral in IJmuiden niet denken, als er wat opleving komt, dat men er weer is; dit laatste juist is voor onze plaats steeds zoo fnuikend geweest; dc luxe welke men zich in voorspoedige tijden in IJmui den in allerlei opzichten veroorloofd heeft. wreekt zich thans dubbel; laat men zich vooral ln de gunstige tijden bewust zijn dat er weer slechtere komen en zich daarop voor bereiden, De verbetering zal voorwaar niet plotseling doch zeer geleidelijk kernen, het is toch een absurditeit te veronderstellen dat de millioe- nen werkzoekenden binnen korten tijd weer aan het werk zullen kunnen tijgen; een be schouwing dat de nivelleering tenslotte zal moeten komen door het wegvallen van oudere werkkrachten en een belangrijke verminde ring van aanvoer van jongere is een toe komstbeeld. hetwelk de waarheid dichter na bij zal blijken te komen. IJmuiden er weer boven op. moet onze leuze Cijn en daartoe moeten alle „hands aan dek". ZATERDAG 23 JANUARI 1932 Wie bij de pakken neer blijft zitten, komt er in deze tijden zeker allerminst; IJmuiden moet zich zelf heLpcn; waar de mogelijkheid bestaat om van Regeeringswege steun te krij gen, moet hiertoe alles in het werk gesteld worden, doch intusschen ziet men voortdu rend uit naar eigen redding; De zegenrijke gevolgen voor IJmuiden van de weder opleving van het visscherij bedrijf behoef ik u niet t-e schetsen, Alieen eendrachtig samenwerken zal in IJimuiden de zoo zeer gewenschte verbete ring brengen. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen: 22 Januari: Ned,, Lingestroom, Londen. Engeisch, Herok. Londen. Zwcedsch, Vadaborg, Londen. Ned., Valk, Londen. Eng., Aruba, Goole. Ned., Ajax, Valencia. Zweedsch, Gondul, Londen. Lettsch, Lettonia, Danzig. Vertrokken schepen: 22 Januari: Ned., Katwijk, Rotterdam. Ned., Tesselstroom, Bristol. Ned., Triton. Rotterdam. Ned., Juno, Rotterdam. Ned., Jaarstroom, Liverpool. Eng., The Viseroy, Brigton Ferry. Ned. slpb. Indus met baggerm. II.A.M. 105, Harwich. Eng., Stentor, Batavia. Engeisch, Brittanica, Londen. Ncd., Montferland, Buenos Aires. Ned. bergingsvaartulg, Meermin, Rotter dam. Noorsch, Ehstard, Posfrunt. Engeisch, The Countess, Brighton Ferry. Engeisch, Ajax, Duinkerken. Noorsch, Ek, Oslo. Duitsch, Wigbert, Hamburg. Engeisch, Queenworth, Sunderland. Ned., Escout, Parijs. Ned., Nero, Holbeek. Ned„ Fauna, Kopenhagen. Ned., Alkmaar, Bahia-Blanca» Neck, Poseidon, Guatemala. COLLECTE MET MUZIEK. EEN WEEK UITGESTELD Door verhindering van het Chr. Muziek corps Wilhelmina, Is de collecte welke he denmiddag gehouden zou worden ten bate van het plaatselijk crisiscomité een week uitgesteld. NAAR DE IJSLAND VISSCHERIJ. De stoomtrawler Odin IJm. 163 van de vereenigde Exploitatie Maatschappij zal de volgende week reeds naar IJsland vertrek ken. Dit is zeker wel de eerste maal, dat men zoo vroeg in het jaar daarheen gaat. WEER NAAR ZEE. De stoomtrawler Liesbeth Betty IJm. 183 van de stoomvisscherijmaatseh. Mercurlus, vertrekt de volgende week weer naar zee om de vischvangst uit te oefenen. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE nUURDERS-ACTIE. Geachte Redactie, Gaarne wensch ik nogmaals gebruik te ma ken van uw blad, naar aanleiding der huur ders-actie, waarvoor bijvoorbaat mijn dank. Allereerst wil ik even opmerken, dat ik in mijn ingezonden stuk van 15 Januari jl. in uw blad, de pen opnam voor de huurders actie, omdat door uiteenzettingen als o.a. door den heer Blecko'r gegeven, een actie die sinds langen tijd al broodnoodig was, de pu blieke opinie verkeerd beïnvloed zou worden. Er kan vooral niet genoeg nadruk op ge legd worden, dat zij die uit politieke of an dere overwegingen de huurdersactie voeren, absoluut te veroordcelen zijn. De huiseigenaren moeten inzien dat óók zij thans georganiseerd „cn bloc" moeten actie voeren, doch niet tegen de huurders! De huiseigenaren verkeeren m.i. thans in een moeilijk parket, doch zij moeten dit niet wijten aan de huurders. Deze actie moet niet onderschat worden, 't begin is erdoch 't. eind niet! Daarom, niet hatelijk zijn, Meren, doch dc handen ineenslaan! (Dat valt voor beide par tijen niet mee!) Wanneer men allerwege in de groote pers organen van diverse pluimage de berichten leest over de steeds „scherper vormen aan nemende" crisis in ons land, dan zijn vele beschouwingen hierover, niet vrij van critiek op 't beleid van onze rcgecring. Onze regee ring blijkt steeds een gelijkluidend ambtelijk antwoord te hebben op vele klachten en dit is dat zij „diligent" is. Ik neem de oprechtheid hiervan aan, doch het brengt geen uitkomst en dc tijd zou kun nen komenXdat deze' regeering wapens .in handen geeft, die op haar zelf gericht wor den, dat de roode vlag allerwege gaat waaien. Met machtsvertoon cn 't. willen provocee- ren van gewelddaden, zooals thans geschiedt, zullen de huiseigenaren ervaren, dat de be volking hierop waardig cn juist zal reagce- ren. Er zijn thans ruim 1800 leden in de huur- dersvereeniging georganiseerd. De huureischen zullen door algemeene huur- staking kracht bijgezet worden. Van vele zijden blijkt gevraagd te zijn naar dien A. W. P. Visser! Men zocht ook in 't adresboek doch daar staat hij niet in. Daarom geachte redactie, verzoek ik u. Ge rard Doustraat no. 1 er bij te doen vermel den. Met vriendclljken dank, A. W. P. VISSER. Gerard Doustraat no. L HET ONGELUK OP DE K. W. 134. ROER DIENT BETER BEVESTIGD TE WORDEN. - F De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft uitspraak gedaan inzake de ver wonding van een matroos aan boord van den motorlogger „Katwijk II' KW 134, die door den tijdens het uitzetten van de'vleet plot seling ult-schietenden helmstok aan het voor roer werd getroffen. De Raad is van oordeel dat hier sprake is van een bedrijfsongeval, dat niet bepaald aan iemands schuld is te wijten. Toch leert dit geval, dat meer voorzichtigheid, voor al een betere bevestiging van het roer, een ongeval als dit feit in den regel wel zal kunnen voorkomen. Voor het opvangen van een plotselingen stoot, gelijk hier bet geval was, toon er een zee tegen het roer sloeg, is het gebezigde Securitas-staaldraad minder geschikt. Een manillatakol, welke meer mee geeft, kan daarvoor veel beter dienst doen. De schipper verklaarde voorts, dat, op het oogenblik dat het ongeval gebeurde, het voor roer al had kunnen zijn opgehaald. Het is zeker noodig dit te doen zoodra van 't voorroer geen gebruik meer behoeft te worden ge maakt. J"~ BESOMMINGEN Trawlers: Bergen 490 manden 4400. Poolzeo 150 manden 2400, Alcmaria 65 man den 2100, Olympia 130 manden 2900, Oen- toeng 75 manden 1700, Gerard 495 manden 5600. Zeehond 105 manden 2100, Bruin- visch 135 manden 2000. Jenny Elsa 65 man den f 2000. Loggers: Sch. 285 f 910. IJm. 283 650, IJm. 268 f 670, K.W. 42 f 830, K.W. 33 980, K.W. 151 1210, K.W. 14 560. K.W. 36 830. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K G. 1.65—1 30. Griet per 50 K.G. 55—18.50 Tongen per K.G. 2.10—1.30../ Groote schol per 50 K G. 23—19.50 Middelschol per 50 K.G. 23.50—19. Zetschol per 50 K.G. 27.50—f 21. Kleine schol per 50 K.G f 23.503.00. Bot per 50 K.G. 11— f 5.50. Schar per 50 K.G. 16.50—/ 2.80. Rog per 20 stuks 2013.50. Vleet per stuk 3.251.70. Pieterman en poon per 50 K.G. 2512. Groote schelvisch per 50 K.G. 3123. Middelschelvisch per 50 K.G. 2822. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. 23 f 16.50. Kleine schelvisch per 50 K.G. 175.10. Kabeljauw per 125 K.G 4836. Gullen per 50 K.G. 16—6.50. Leng per stuk 1.45—1'. Heilbot per K.G. f 1.10. Wijting per 50 K G. 7—/ 1.90. Koolvisch per stuk 1.33—0.35. DE AANVARING VAN DE K. W. 134. MEESTE SCHULD BIJ HET AANVARENDE SCHIP. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake de aanvaring, tijdens mist van den motorlogger „Katwijk II" KW 134 met het Duitsche stoomschip „Troja" op de Noordzee, De Raad is van oordeel, dat dit ongeval is veroorzaakt door den dichten mist doordat de logger uit zijn koers was geraakt eii daar door meer trefkans bood aan tegenliggeixle schepen. De Raad komt derhalve tot de conclusie, dat beide partijen schuld hebben aan deze aanvaring, doch de meeste schuld aan de zijde van de „Troja" is gelegen. BEVERWIJK OUDHEIDKAMER. De oudheidkamer ontving het navolgende ten geschenke: van den heer A. Hille te Vel- sen: J. Heering's „Bespiegeling over Neder- land's Waternood tusschcn den 14den en 15en November 1775, 2 deelen en Bespiegeling over Nederland's Waternood tusschen 21 en 22 November 1776". 1 Deel, beide werken met platen. Van den heer K. Cz. de Boer te Assendelft: „Alle werc.ken zo in de Medicïjne als Chirur gie" van Joan van Beverwijck" Anno 1672. Van den heer G. Berghuis: 2 antieke bor den met gedichtjes van Jacob Catz, Van den heer G. Leuring: een trekpot van oud-Saksisch aardewerk. Van de wed. P. Brandjes: 2 geelkoperen schuimlepeis. Van den heer Jan Lubbers: de geïllustreer de Karmans Nieuwjaarswensch opgedragen aan de Burgers van Beverwijk voor het jaar 1843„ CONCERT. Maandagavond geeft de St., Jozef Harmonie een concert in het K.S.A.-gebouw. Er zullen de volgende nummers worden gespeeld: Flo- rentiner Marseh, Fucik, Le Calife de Bagdad, Boieldieu, Donau Wellen, Ivanovici, Volle Wind marsch, Pr. Francois, Fantasie op mo tieven van Felix Barth. Mendelssohn. In a Chinese Temple Garden, A. W. Ketelby. Ter afwisseling zal de heer Leo Pec'len als humorist optreden. MARKTBERICHTEN Noteering van 22 Januari 1932. Andijvie per kist f 0.80—1.50 Koolrapen per zak f 0.901 Wortelen per bos f 0.200.22 1/2. Bieten, per K.G. f 0.02—0.03. Schorseneercn per bos f 0.060.10 Aardappelen klei, per K G. f 0.050,07 Idem zand f 0.08. Spruitjes per K.G. f 0.060.09 Boerenkool per bak f 0150.40 Roode kool per 100 f 3—6 Savoye kool per 100 f 47 Bloemkool per 100 f 10—14. Uien per K.G. f 0.06 Prei. per bos f 0.08—0.16 Pieterselie per bos f 0.05 Selderie per bos f 0.03—0.08 Appelen, per K.G. f 0.10—0.16 Peren, per K G. f 0.10—0.20 Ondertrouwd: G. Noltcn en C, m. J. A. Oomes. Getrouwd: J. F. de Wildt en A. Bloedjes. Bevallen: C. E Winder-Groot, z. E. M. C. Luijpen-Kalklioven, z. G. Coelingh-Hil- berts, z. Overleden: D. Schaap, 88 j. wedn. v. K. de Zeeuw en van R. van der Meij. J. A. M. Klaassen, 71 j., wed. Van A. Mullink en van J. Pierik. HOOFDDORP. PROTESTVERGADERING LAND- 30UWERS. WAT DE ORGANISATIES BEREIKT HEBBEN EN WAT NOG TE DOEN STAAT Zooals we gisteren al meldden, Is Vrijdag morgen in de Beurs te Hoofddorp een pro testvergadering van landbouwers gehouden. Zes sprekers voerden het woord over boven genoemd onderwerp en over het doel van het naast de bestaande organisaties opgerichte Nationaal Boerencrisiscomité. Burgemeester Mr. A. Slob was aanwezig. De vergaderingsvoorzitter, de heer De Zeeuw wees er op, dat de critiek der spre kers geen afbrekende wil zijn, doch ec'n op bouwende.. De voorzitter van het Nat. Boerencrösis- eomité, de heer A. Fikse (Achterveld. Geld.) zeide, dab de landbouwcrisis afmetingen aan zal nemen van een nationale catastrophe. De boeren staan aan den rand van den afgrond. Het is daarom zoo jammer, dat de buiten wereld cn de regeering den ernst van den toestand niet inzien. Men weet pas, wat de boerenstand beteekent, als hij ondergegaan is. De oorzaak van deze crisis is het vrijhan delsysteem. Alles mag hier ingevoerd wor den uit het buitenland, dat voor onze pro ducten tariefmuren heeft opgetrokken. Die nog voor- het vrij handelsstelsel ijvert, begaat een misdaad aan de boeren. Spr. is dankbaar voor wat de organisatie- besturen hebben bereikt. ITet is echter te weinig. Zij zijn al lang van te voren gewezen op den slechten toestand, doch zij deponeer den hun urgentieprogramma's bij de regee ring en keerden terug. Zij kwamen namens de boeren, niet als boeren. Het spreekwoord „De aanhouder wint" brengen zij niet in praktijk. De politieke partijen hebben niets gedaan voor de verbetering der toestanden, wat spr. met een voorbeeld staafde. De boeren worden opgeofferd aan enkele ambtenaren. Wie ge voeld heeft, dat aan een. groote groep Neder landers onrecht aangedaan werd, is de heeï Braat geweest. De regeering heeft voor steun aan den landbouw de tarwewet gebracht, waarvoor spr. dankbaar is. Verder steun aan de bieten teelt. die de regeering 14 millioen kost, aard appelteelt en vlasbouw, te zamen voor 19 millioen. Maar de regeering trekt uit den noodlijdenden landbouw en veeteelt aan ac cijns ruim 72 millioen. Dit mag den naam. van steun niet dragen. Het is een langzame pijnlijke dood. I-Iet gaat thans om het behoud der bedrij ven sterker om het behoud der gezinnen. De boeren hebben nu zelf de zaak ter hand ge'nomcn. De punten op het programma van het Nat. Boerencrisiscomité zijn: het sluiten der grenzen zooals andere landen doen. De eerste taak der regeering moet zijn het ver derfelijke vrijhandelsstelsel op te heffen. Een contingenteeringswet is een maand geleden de Eerste Kamer gepasseerd, doch men merkt er nog niets van. Verder vraagt het comité tijdelijk opheffing van de sociale lasten en verzekering van land- en tuinbouw. Wil de regeering dit niet, laat ze dan zelf de kosten dragen. Een dringende eisch is voorts direc te steun tarief hef fingen op vleesch en spek tot 50 pet. van de waarde. Ook staat ontbin ding van alle pachtcontracten van voor 1 Mei 1931 op het programma benevens bevor dering van de producten in gebruik bij leger cn vloot. Deze punten (ook tijdelijke' stopzet ting van alle invoer) staan ook op de urgen tieprogramma's der organisaties. Maar deze willen niet, dat de boeren mee zullen gaan naar Den Haag. Voor massabetoogingen is het nu tijd, want voor andere middelen is de regeering doof. Nu moeten de boeren zelf naar Den Haag gaan zonder het gezelschap,der organisaties, onder het devies: wij kennen voortaan geen par tijen meer, enkel boeren. De heer G. H. V e r heul (Maartensdijk) zeide dat door den vrijhandel hier en tarief- muren elders Holland de „vuilnisbelt van Europa" is geworden. Eerlijke strijd moet er komen, geprotes teerd dient te worden om wat te bereiken, zooals de arbeiders. Zuiderzeevisschers en ambtenaren deden. De Ned. boeren zullen op 10 Febr. optrekken onder do vanen van het Nat. Boerencrisiscomité tot protest. De band van vertrouwen houdt de boeren bijeen, om den strijd door eenheid in overwinning om te zetten. De heer R o z e n b o o m uit Harmeien de clameerde een gedicht van propagandistische strekking, eindigend in oproep tot eenheid. De heer G. van Herwaarden uit Utrecht betreurde het dat de boer niet durft uitkomen voor den slechten toestand, waar in hij verkeert. Hij moet vechten, niet meer voor het inkomen want dat is er niet meer, doch voor het bedrijfskapitaal. De regeering begrijpt nog niet, dat de boer op is. Er zullen wetten komen doch zij blijven in voorberei ding. T)ok spr. viel het vrijhandelstelsel aan. De boeren hebben steun noodig. Zij mogen zich niet schamen boer te zijn. Den Haag moet te klein blijken om de boeren te bevatten. De or ganisaties hadden moeten aanhooren wat de boeren willen en daarom hadden de besturen tegenwoordig moeten zijn op deze vergade ring. Zij zijn te lauw. De heer D, de Gier uit Waarder, die or ganisatiebestuurslid is zegt, dat door de or ganisaties gewerkt is, doch lang niet genoeg. Hij becritiseert de samenstelling. Is dit een wilde organisatie? Men zegt dat. er ook een communistische, socialistische of Braatiaansche cel zit in de beweging. De schrijver van het artikel, waaruit hij deze uitspraak geput heeft, heeft ongelijk. Want men is geen aanhangwagen van genoemde partijen. Zonder politieke of godsdienstige richting, of kleur is deze beweging en ook niet wild. Hij zegt namens het comité, dat het werkelijk doel is: gemeenschappelijk met elkander vergaderingen te houden over heel Nederland over hetgeen voor land- en tuin bouw gedaan is, over wat gedaan had kun nen worden en wat alsnog gezamenlijk ge daan kan worden tot verlichting van den noodtoestand. Voorts is een punt het organi seren van een massale bijeenkomst in Den Haag. En als in genoemde wenschen niet voor zien wordt, overwegen, welke middelen aan gewend moeten worden voor verbetering, i Wanneer er voor den landbouw'iets verkregen moet worden moet hij het uit dc keel der re geering halen, heeft een staatsman gezegd. Hij doet op allen beroep, mee te gaan naar Den Haag. De heer Spruit uit Bodegraven is van overtuiging op ordelijke wijze in Den Haag te moeten demonstreeren. De toestand Is slechts men vraagt om steun en hulp. hij Is van oordeel, dat de regeering niet op de juiste manier is ingelicht. Hij ziet anders vele boeren naar het com munisme overgaan. Als men demonstreert dan zullen de lauwe regeeringspersonen meer moed krijgen. Spr. haalde woorden van Braat aan in de Kamer, die toonde, dat er nog meer bezui nigd kan v/orden. Er zijn velen die twee of drie verschillende pensioenen hebben en ver schillende functies nog, waar er personen zijn, die zoo verlegen zijn om een betrekking. Na afloop werd gelegenheid gegeven tot gedachtenwisseling, waarvan door velen ge bruik gemaakt is. Uit de houding der zeer talrijke aanwe zigen viel op te maken, dat het gesprokene instemming vond. STADSNIEUWS „MERCURIES". Voor leden en genoodigden van dé Afdee- ling Haarlem van bovengenoemden Bond heeft Prof. Mr. C. W. de Vries, Hoogleeraar aan de Handels Hoogeschool tc Rotterdam, een causerie gehouden met als onderwerp „I-Ioe komen wij aan ons recht". De verwachtingen van hetgeen de spreker over het door hem gekozen onderwerp zou doen hooren, zullen zeker nog al uit éénloo- pend zijn geweest. Men zal verwacht hebben een uiteenzetting te krijgen van het gewone verloop van een procedure, of uit het laby rint van onze wetgeving den weg te verne men hoe aangedaan onrecht hersteld te krij gen, doch op die paden van het Recht begaf spreker zich niet. Hij deed het licht vallen op \het veel té weinig bestudeeren van het Vakvörèenigings- recht cn op het recht van den Arbeid, zooals dat tot heden bij wetten, tracbaten etc. is vastgelegd. Om bij ingrijpende geschillen handelend en leidend op te treden, zijn in 't algemeen de Vakvereenigingsbestuurders niet voldoende onderlegd, hebben van de desbetreffende wetten geen speciale studie kunnen maken. Spreker bepleitte in dit verband het, mid dels de Hooge School opleiden van door de Vakbonden vrijgestelde bestuurders. Besprekende de huidige moeilijkheden in den Handel, zette spreker zijn bezwaren uit een tegen de in vele gevallen aangewende middelen om winst te maken, o.a. door het monopoliseeren van bedrijven ten nadeele. der gemeenschap, Vakvereenigings-contröie op economisch gebied om o.a. regelend op te treden bij het bepalen van loonen, is een dringende eisch geworden. De tijd is rijp om de tegenstellingen tus schen werkgevers en werknemers te over bruggen om te komen tot economisch zelf bestuur. als een der belangrijkste factoren tot blijvende verbetering der huidige econo mische wanorde en haar ingrijpende ge volgen. Verschillende door aanwezigen gedane vra gen werden door spreker beantwoord, waar na een luid applaus bewees, dat het gehoorde op prijs was gesteld, hetgeen bij monde v. d. voorzitter der Afdeeling, de heer Kwahtès, nog nader werd onderstreept. GOUDEN JUBILc. Maandag 1 Februari herdenkt de heer G. A. Prinsen den dag waarop hij vóór 50 jaar bij de firma Joh. Enschedé cn Zonen in dienst trad op de afd. lettergieterij. HET SPREEKUUR VAN WETHOUDER VAN LIEMT. Wethouder W, J. B, van Liemt zal in plaats van Maandag, Dinsdag a.s. van 1112 uur zijn gewoon spreekuur ten Stadhuize houden. MIA PELTENBURG EN HENDRIK ANDRIESSEN. Onze vroege're stadger.oote Mia Peltenburg begeleid door Hendrik Amdriessen, zal a.s. Donderdagavond in den Stadsschouwburg een liederen avond gevén. Het zal voor den uitgebreiden kring van bewonderaars zeker een welkomme verrassing zijn nog eens in de gelegenheid te zijn deze beide kunstenaars te kunnen hooren. Mede door de groote successen, die beide artisten in de laatste jaren zoowel hier als in het bui tenland behaalden, belooft deze avond weer iets bijzonder te worden. Het programma zal werken bevatten van Purcell, Debussy, Hugo Wolf en Schubert. ST. RAPHAëL. Hedenavond wordt in St. Bavo de 2de jaarfee'stavond van afdeeling Haarlem I (Spoor) gehouden. De verleden week „uitge stelde vaandelwijding vindt thans plaats door Rector Timp. Evenals den eersten avond vult na het officieele gedeelte, het trio De Laat het programma. HARMONIE-MUZIEKVEREENIGING „VOORWAARTS". In de jaarvergaderi*g heeft het bestuur een kleine wijziging ondergaan. Het is nu als volgt samengesteld: C. Seyts, voorz., C. Veldkamp seer.. P. Blokker 2e seer., L. Schaap penningm., P, van Dijk muziek-comm. J. Wildschut, «Jigem. funct. Uit het j aarverslag bleek dat liet afgeloopen jaar gunstig was. Het ledental nam toe niet 10. De vereeniging verleende 14 keer haar medewerking, gaf een uitvoering en hield een boottocht, een bazar en een kien avond. Verder nog zes huishoudelijke- cn negentieen be stuursvergaderingen. Op een festival in Heem stede haalde zij een derden prijs, een verlo- tingsprijs van f 25 en een directeursprijs van f 25. Ook financieel was het jaar niet slecht. De vereeniging kreeg de kon. goedkeuring. Voor een paar honderd gulden instrumenten konden worden aangekocht. Voorts is nog een belangrijk bedrag aan oude schuld afbe taald, terwijl de boeken aan 't eind van het jaar nog een klein batig saldo aanwezen. DOOR DE FIETS GEZAKT Gisterenmiddag ongeveer half twee reed een 40-jarige man per rijwiel door de Dam straat toen de voorvork van zijn rijwiel brak en hij op straat viel. De nian liep een schedelfractuur op en is naar de Maria- st.ichting overgebracht. Zijn toestand ia niet levensgevaarlijkj - -

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 12