DE BILT 2 s Boter in- en uitvoer. HAARLEM'S DAGBLAD HERINGA WUTHRICH HAARLEM EXIDE BATTERIJEN ook reparaties (Adv. ïngez. Med.) een soirce bij prinses mathilde IN DE ALLIANCE FRANEAISE. Irte der leden van het Haarlemsch Comité tiar Alliance Franeaise herinnert zich niet de schitterende voordrachten in dit winter seizoen gehouden en waarvan wel de lezing van Marcel Aubert over de Notre-Dume van Parijs en de heerlijke improvisatie van Jean Mistier over Andre Gide de kroon spande. Op Donderdag 28 Januari evenwel zal er In den Schouwburg aan den Jansweg een soirée worden gegeven, die de ,,clou" belooft te worden van het seizoen en die tevens toe gankelijk zal zijn voor niet-lcden der Allian ce Franeaise. De toeschouwers zullen den avond doorbrengen bij de dochter van Jéröme Boneparte, prinses Mathildc, op haar buitengoed te Saint Gratiën. Het is bijna onnoodig over prinses Ma thildc, wie men den bijnaam had gegeven van Onze Lieve Vrouw der Schoone Kunsten, aan het publick voor te stellen. Zij behoort tot de aantrekkelijkste figuren van het Tweede Keizerrijk. Geboren te Triest in 1820, volgde zij haar 'ouders naar Rome, Florence en Lausanne, waar haar moeder, de edele Catharina van Wurtemberg, stierf. Mathildc begaf zich daarop naar het hof van haar oom te Stut- gart, maar verliet het spoedig weer om ge volg te geven aan het verzoek van de ex- konlngin van Holland, Hortcnse, die haar bij zich in Zwitserland wenschte te hebben. De licht ontvlambare Louis Napoleon maakte haar het hof en nu begint de idylle van Are- nenberg, die zeker den toekomstigen keizer voor goed aan haar verbonden zou hebben, indien zij in plaats van arm, gefortuneerd ware geweest. Kort daarop was er sprake van een huwe lijk van Mathildc met den graaf de Cham- bord of met don graaf van Orleans en zelfs schijnt tsaar Nlcolaas, broer van Alexander I naar haar hand gedongen te hebben. Hoc hot zij, geen enkele van dlc verbinte nissen is tot stand gekomen en in 1840 trouwde Mathllde met den rijken, Russischen graaf Anatolo Demidofl', van wien zij dooi de persoonlijke tusschenkomst van den tsaar weldra scheidde en die haar een jaarlijksche rente van 500.000 francs moest uitkeeren. Zij ging nu naar Parijs en Installeerde zich In een coquet hotel in den Faubourg Saint Honoré, waar zij zich bij voorkeur omringde met letterkundigen en kunstenaars. Tevens nam zij de honneurs waar voor haar neef Louis Napoléon, die intusschen president der Republiek was geworden en niet gehuwd was. Napoleon heeft dat niet vergeten en toen hij door den volkswil tot keizer was uitgeroepen, verleende hij haar den titel van keizerlijke hoogheid en voegde cr een paleis aan toe harcr positie waardig. Iedereen was daar welkom, mits geestig en z'n gezelschap waard. „Als men later mijn correspondentie na snuffelt", schreef ze eens aan Salnte-Beuve, „zal men zien, dat ik al heel wat zonder lingen snaken de hand heb gedrukt". Madame Gabriellc} Rcval zal ons nu Don derdagavond in den Janschouwburg bij een dier beroemde reccpüeavonden doen tegen woordig zijn. We zullen cr naast de bemin nelijke gastvrouw Adeline Patti en ITortense Schneider aantreffen, verder Mme. De Fly, de lcctricc der prinses, Mellc Cariotta Grisl, de ster van het toenmalig Theatre des Ita lians en Mellc dc Villers, de pianiste van prinses Mathildc. Terwijl madame Róval de rol vervult der prinses, neemt Mme. Charlotte Mutel die van Mme. De Fly voor haar rekening en Mme. Marguerite Hcrleroy die van La Patti en Hortcnse Schneider. Melle Emmy Wick en Me)ie dc Villers zullen wat de eerste betreft Cariotta Grisl en wat de tweede aangaat haar naamgenoot Melle de Villers voorstel len. Onnoodig tc zeggen, dat deze soirée schitterend belooft te worden, terwijl zij tevens den niet-leden der Alliance Franeaise tc Haarlem dc gelegenheid biedt om tegen uiterst lagen prijs het nuttige en bescha vende werk dor Alliance te loeren kennen. 8. M. BOOT. In den ouderdom van 62 jaar is t-c Oveu'- vecn overleden de lieer MichiCl Boot, oudste directeur van de N.V. Houthandel v.h. Wil liam Pont te Zaandam. Verder was hij commissaris *ran eenige tfinancleele instellingen. oFFROUW IN BRAND GERAAKT Toen gisterenmorgen een 65-jarige be woonster van perceel Rcitsstraat no. S'T de klok wilde opwinden, die op den schoor steenmantel in de achterkamer stond, vat ten haar rokken, die de kachel raakten, vlam S>Tst probeerde zij met haar handen het vuur te dooven, doch toen dit niet ging, liep ze naar de voordeur, waar een 21-jarige bakker stond. Ook hij probeerde het. eerst met do handen, waarna hij bij de buren een teil water wist te grijpen. Hiermee bluschte hij het vuur. Een dokter was spoedig ter plaatse, wclko de juffrouw voorloopig ver bond. Zij had brandwonden aan rug. hals, armen en handen opgcloopcn. Zij is naar dc Mariastichting overgebrach t Haar toestand ls niet levensgevaarlijk, hoewel zij zeer veel pijn heeft. DE AANRIJDING TE HILLEGOM Naar wij vernemen ls in den toestand van Maria v. B., het 11-jarig meisje dat Woens dag te Hillegom met haar fiets legen een auto is gereden en dat in de Maria-Stlch- ting wordt verpleegd, een geringe verbete ring ingetreden. Zij herkrijgt 'langzaam het bewustzijn. FAILLISSEMENT. Op den 21sten Januari j.l. is door de Arron dissement-s Rechtbank te Haarlem in staat van faillissement verklaard: Fred er ik Ohris- tiaan de Liefde, garagehouder, wonende te Haarlem, Johan do Breukstraat 6. Curator: Mr. C. Blankevoort, advocaat en procureur te Haarlem. 1 Rechter-commissaris: Mr, M. A. van Rijn iïan Alkemade, ZATERDAG 23 JANUARI 1932 de tarieven der spoorwegen. EEN VERZOEK OM VERLAGING VAN DEN ALG. BOND VAN FORENSEN. In den afgeloopen zomer gaven wij in onze rubriek „Voor de forensen" het verslag van een onderhoud met den voorzitter 'van het Hoofdbestuur van den Alg. Bond van Foren sen, Mr. J. B. van Houten. In dat onderhoud bleek duidelijk, dat genoemde Bond van mee ning was, dat de tarieven der Ned. Spoorwe gen, speciaal voor de houders van dc ver schillende soorten van abonnementskaarten, te hoog zijn. Thans heeft het Hoofdbestuur van den Bond te dezer zake een adres gericht aan de Directie der Nederlandschc Spoorwegen. Nederland, aldus wordt in het adres gezegd, behoort tot de landen met hoogen eenheids prijs, wat de spoorwegtarieven betreft. Deze eenheidsprijs bedraagt thans voor dc 3e klasse i 0.0275 per K.M., terwijl deze in 1911 heeft bedragen f 0.01625. Ilij is dus 70 pet. hooger dan toen. Adressant meent dat handhaving van den eenheidsprijs op een niveau dat zoo belangrijk boven dat van 1911 ligt, niet te verdedigen is, want door de daling van den prijs van vrijwel alle soorten materialen en grondstoffen eenerzijds, anderzijds door de daling van het percentage, dat alle loons- ultgaven vormen van alle exploitatie-uitga ven, behoort in overeenstemming daarmede naar de meening van het Hoofdbestuur, de eenheidsprijs voor reizigersvervoer aanzien lijk te worden verlaagd. Over de trajectkaar ten wordt o.m. In het adres gezegd dat do korting in België, maxi mum 72 pet. bedraagt (voor 12 maanden) en ln Nederland slechts 40 pet. (voor 12 maan den). Ook dc weekkaarten, die door de minst draagkrachtige forensen genomen worden, zijn te duur. Hetzelfde geldt voor de scholierkaar ten, POLITIETROEPEN. De sergeant E. P. D. den Dekker van de 2e Compagnie Politietroepen, Groep Haarlem, wordt 1 Februari 1932 overgeplaatst naar de Groep den Helder. het bisschoppelijk museum. NIEUWE ZALEN. Reeds lang werd de behoefte gevoeld aan een betere huisvesting van de kunstschatten van het Bisschoppelijk Museum, in de Jans straat alhier. Er was geen ruimte genoeg, om alles goed te doen uitkomen: steeds meer schilderijen moesten boven elkaar gehan gen worden, zoodat een voldoening geven de bezichtiging onmogelijk was. Hieraan is nu een eind gekomen, De archi tect Jan Stuijt heeft opdracht ontvangen achter hot oude Bisschoppelijk Museum een groote en eenige kleinere zalen te bouwen, van welke opdracht hij zich tot volle tevre denheid van zijn opdrachtgevers heeft ge kweten. De vele en nog weinig bekende kunstschatten van het museum hebben nu een plaats gevonden in een ruime zaal. met veel goed en zoo gelijkmatig mogelijk in vallend licht en in eenige kabinetten. Do toegang voor het publiek is door den tuin, waar een mooie entrée is gemaakt. Als Conservator van het museum fungeert dc Wcleerw. Heer L. J. Boogmans, die tevens archivaris van het bisdom is geworden. Zooais bekend zal de plechtige inwijding van het nieuwe museum en archief door den Bisschop van Haarlem a.s. Maandag plaats hebben, in tegenwoordigheid van ver schillende genoodigden, onder wie is de Commissaris der Koningin ln dit gewest, Jhr. Mr. Dr. A. RÖell. Het museum werd gesticht in 1868 door Mgr. J. J. Graaf, wien het in 50 jaar mocht gelukken, ve'e kunstschatten bij elkaar te brengen: in het aartsbisschoppelijk museum te Utrecht zijn oudere en kostbaarder stuk ken, maar in het Haarlemsch museum vindt men vooral veel kunst uit de 16e en dc 17'e eeuw. die aanvankelijk „gehuisvest" was op een zolder boven den stal van het Bisschop pelijk Paleis, daarna in een perceel in de Kruisstraat en vervolgens ln de Jansstraat ln het huis van Godfried van Micrlo, vroe ger bisschop van Haarlem. Door zeer krach- tigen flnancleelen steun van iemand, wiens naam op den inwijdingsdag wel genoemd zal worden en door de medewerking van den Bisschop van Haarlem is het nu mogelijk geworden, aan de vele schilderijen en beel den, die het museum bevat een waardige huisvesting te geven, waar zij ook zeker meer bezoekers zullen trekken, dan in het oude gebouw. Al zijn de beelden in hun soort over 't al gemeen van hoogere waarde dan de schil derijen, die een zeer voornaam deel van de verzameling uitmaken, toch zijn onder deze laatste verschillende stukken, waarop het museumbeheer inderdaad trotsch mag zijn. Trotsch is het bij voorbeeld op twee doe len van een drieluik, twee primitieve schil derstukken, eigendom der R.K. Kerk te Roe- lofarendsveen, die met vrij groote zeker heid mogen worden toegeschreven aan Dirk Bouts, aan welke stukken echter blijkbaar later ornamenten zijn toegevoegd. Eenige schilderijen zijn gerestaureerd door dc bekwame hand van den restaura teur Van Bohemen. Onder de schilderstukken zijn er o.m. van Scorel, Jacob Beukelaar. De Bray. Pieter Aersen (kopieën), Moolenaar en ook van onbekende meesters. Merkwaardig is een penteckening van Macrtcn van Heemskerk. Prachtig is het portret van een St. Jans ridder. In de groote zaal vindt men voorts nog veel goud-, zilver- en koperwerk, jaarpen ningen van de pausen en ln het midden schitterende pontificale ornamenten. Wij noemen in 't bijzonder hot prachtige bor duurwerk van een koorkap en kazuifel, ont worpen door Van Oostzanen. Voorts mooie en kostbare rozenkransen, handschriften, de officieelo liandteekenlng van Paus Leo XIII en vele andere merkwaardige en historische documenten. Bij dc Madonnabeelden en de beelden groepen in de kabinetten zijn prachtige kunstwerken, tintelend van leven. Het archief, dat in het oude gebouw ge vestigd blijft en nieuw gecatalogiseerd zal worden, bevat o.m. het. oud kapittel-archief, het oud-bisschoppelijk en het nieuw-bis- schopjpelijk. archief, verzameld door Mgr, Van Vree een der vroegere bisschoppen van Haarlem. Wanneer het nieuwe gebouw officieel in gebruik is genomen, zullen zeker vele stad- genooten en ook tal van belangstellenden van buiten de stad een bezoek aan het nu zoo uitmuntend gehuisveste museum komen ftrengen, meldt: Hoogste barometerstand 782,6 m.M. te Frankfort en München. Laagste barometerstand 7,38,7 m.M. te Vestonanör. en voorspelt zwakken tot matigen, later wellicht toene- menden Zuidelijken tot Zuid-Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, aanvan kelijk nog weinig of geen regen, vooral later achter in het Westen en in het Oosten veel zachter. Uit het buitenland Nog steeds bleef in het Oosten de baro meter doorstijgen. Daarbij hield het wind stille nevelige weer over Duitschlancl, Biscaye Frankrijk, Zwitserland en ons land aan. De gisteren reeds genoemde depressie over den Oceaan nam sterk in omvang en betee- kenis toe. In West-En geland waait het reeds krach tig uit het Zuiden en Zuid-Westen terwijl daar de baronieter reeds begint te dalen. De geschetste drukverdeeling en haar ver anderingen bewijzen dat ook bij ons de wind hoogstwaarschijnlijk zal gaan toenemen. Over Skandinavië wordt nu weer eenige eenige vorst aangetroffen, doch de tempera turen zijn er nog ver boven normaal. In ons land steeg de morgemtemipera/tuur weer een weinig, uitgezonderd te Maastricht, waar de nachtelijke uitstraling een kleine daling tengevolge had- Bij het doordringen van de depressie naar onze omgeving kan een verdere stijging worden verwacht. Neerslag van beteekenis viel slechts in het Noorden van Engeland cn. Skandinavië. Barometer Stand van heden 783 m.M. (Goed weer); Vorige stand 776 m.M. Neiging: Vooruit, Opgave van: Fa. A. FEDERMANN Opticien Groote Houtstraat 37, Telefoon 11059 Thermometer 23 Januari:' Hoogste gisteren 41 F. Laagste heden nacht 36 F. Hoogste heden tot 19 uur 39 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 23 Januari. Bevallen 20 Januari: C. H. v. Ingen Roossloot, d.; J. BlankwaterBrand, d.; G. A, FeijeRegeling, z.; M. A, J. Kleinvan Hoek, d.; 22 Januari: A. Sminia—de Graaf, z. Overleden 20 Januari; H. Zomer, 85 j„ Tal- mastraat; 21 Januari: G. van Nobelen— Groot. 50 j„ Kamperlaan: J. G. M. Sweere, 26 j.. Kamperlaan; G. Pregel, 71 j., Rolland straat. VERDUISTERING VAN 45 GULDEN. Gedurende de laatste weken had een 20-jarige loopknecht bij een kruidenier regelmatig kleine bedragen aan geld ten na- deelc van zijn patroon verduisterd. Om het tekort tc dekken deed hij een verhaal, dat hij zijn rijwiel met zijn jas, waarin het geld zat, een oögenblik had neergezet voor een perceel aan de Wilhelminalaan. De politic geloofde niet veel van deze ge schiedenis. Later bekende de loopknecht dan ook, dat hij zelf het geld uit de portemon- naie gehaald had en deze, alsmede de jas, in den Hout had weggeworpen. Het geld, ten bedrage van ongeveer 45 had hij voor zich zelf gehouden. BOKSEN VAN KLAVEREN ZIEK. Het Persbureau Vaz Dlas verneemt uit Rotterdam dat de bokser Van Klaveren we gens griep het bed moet houden. Zijn dok ter heeft hem liet trainen verboden.Van Kla veren kan dus op 30 Januari niet tegen Zibille om het Europeesch kampioenschap licht ge wicht uitkomen. Deze wedstrijd is veer tien dagen uitgesteld. DAMMEN. DAMCLUB HAARLEM In de Damclub Haarlem werden de wed strijden om de clubkampioenschappen 1931 —1932 der vereeniging voortgezet. De uit slagen luiden: Groep I. „Schijf wint van G. P. Heek; F. A. Berke- meier wint van J. van Bcrkunv. Chr. F. Vissc wint van D. A. van Abs; Th. van Wamcl wint van H. A. van Abs; J. Lycklcma remise met W. van Daalen. Groep II. A. M. Berghuys wint. van A. Russ; B. Ga briel wint van D. J. Zitman; P. van Wamel wint van F. H. Verpoorten. SIMULTAANSéANCE B. DUKEL TE KROMMENIE De heer B. Dukel (clubkampioen 'der Haarlemsche Damclub) zal op Dinsdag avond a-s. (26 Januarii een .simultaanseance cn blindpartij geven in de Damclub Krom menie te Krommenie. Aanvang 7.30 uur. OM HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN BRUSSEL. Hieronder publlceeren wij den huidigen stand van den wedstrijd om het kampioen schap van Brussel. Deze luidt thans: gesp. gew, rem. verl. p. moyenne. G. Havaertv 16 12 1 3 25 78% Bern. Kats 12 7 3 2 17 71% R. Goffln 14 7 4 3 18 64% P„ dc Lodder 20 8 6 6 22 55% A. Eggen 15 7 2 6 16 53% E. Hautrive 17 7 2 8 16 47% Eug. Govaerts 7 3 0 4 6 43% A. Sauvage 10 3 2 5 8 40% L. Casteels 14 3 4 7 10 36% J. Staelenberg 11 2 2 7 6 27?.; Thuns 14 2 10 21 Onze boter-uitvoer is in 1931 circa 10 mil lioen K.G. kleiner geweest dan in 1930. Hij bedroeg ongeveer 32 millioen K.G. tegenover 42 millioen K.G. in 1930. In de jaren 1928 en 1929 bedroeg de export van dit product beide malen 47 millioen K.G.. in 1927 zelfs 48 millioen K.G.. terwijl van 1922 tot cn met 1926 een geleidelijke stijging is vast tc stel ten van 23 tol 46 millioen K.G. Daartegen over staat het feit van een sterk verhoog den invoer. Deze bedroeg in 1930 ongeveer 2 millioen K.G, en was in 1931 gestegen tot 4,1 millioen K.G., een recordcijfer. Zoo is dus ongeveer een verdubbelde invoer ontstaan, vergeleken bij het gemiddelde der vooraf gaande jaren, terwijl de boter-uitvoer in 1931 niet minder dan ongeveer 10 millioen K.G. is gedaald, vergeleken met 1930 en zelfs circa 15 millioen K.G. minder was dan in 1929. Men vraagt zich bij deze cijfers af, hoe het verder met onzen boter-uitvoer moet gaan. Want het spreekt natuurlijk vanzelf, dat niet alleen de uitgevoerde hoeveelheid sterk is afgenomen, ook de waarde is gedaald. De ze waarde bedroeg in 1931 ongeveer 40 mil lioen gulden en was in 1930 nog circa 60 millioen gulden. Een achteruitgang met cir ca één derde gedeelte. Het is begrijpelijk, dat de boterproducent zijn oog richt naar de binnenlandsche consumptie en zich afvraagt of deze niet opgevoerd kan worden. Blijkens mcdedeelingcn en beschouwingen daarom trent van Dr. J. Tinbergen, in de December aflevering van dé bekende uitgave: Neder- landsche Conjunctuur, van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, kan het volgende daaromtrent opgemerkt worden: De boterproductie in ons land schommelt in cie laatste jaren tusschen 83 en 87 mil lioen K.G., de uitvoer bedraagt ongeveer 45 tot 48 millioen K,G., terwijl de invoer ge middeld heeft bedragen 39 tot 47 millioen K.G. Een en ander komt overeen met een verbruik per hoofd der bevolking van 5,1 a G K.G. Hieruit volgt, dat dit verbruik minder was. dan het gemiddelde verbruik van mar garine, hetwelk in denzelfdcn tijd schom melde tusschen 1% en 9 K.G. In 1931 zijn deze verhoudingscijfers even wel gewijzigd, aangezien het een bekend ver schijnsel is, dat hot boterverbruik bij dalende prijzen toeneemt. Volgens de publicaties van Dr. Tinbergen is de elasticiteit van de vraag 1, zoodat een prijsvermindering van 10 pCt. een verhooging van de vraag ten gevolge heeft van eveneens ongeveer 10 pCt. Gerekend naar het eigen productievermogen in 1931, bedroeg de invoer circa 4% a 5 pCt de uitvoer ongeveer 36 pCt., terwijl de con sumptie circa 68 pCt. bedroeg van onze bo terproductie. Stelt men daartegenover de cijfers van 1930, dan bedroeg de invoer 2 a 2/ pCt., de consumptie 47 pCt. en de uit voer 57 pCt. van de productie. In vergelij king met 1929 is de uitvoer van boter dus ge daald van 57 pCt. op 36 pCt., of met ruim 20 pCt. der productie, waartegenover het binnenlandsch verbruik steeg van 47 pCt. tot 68 pCt, der eigen productie. Deze stijging is in hoofdzaak een gevolg der lage prijzen. Het verbruik per hoofd der bevolking aan boter, in het jaar 1931, zal ongeveer t/2 k.G. bedra gen hebben. Dit verbruikscijfer is buitenge woon hoog. Hooger dan in het jaar 1922. toen het een record bereikte van 6y2 K.G. per hoofd der bevolking. MOLLERUS. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. J. Krombeen, J. Nieuwenhuizenstr&at 6, aktentascli m.i., W. dc. Wit, Patientlestraat 15rd., auto-onderdeel (atmosfeer drukker) Kok, Binnenpad 5a, voorm. Spaarndam, cein tuur. v. Gooi, Berkheijdestraat 23rd„ hand schoen. J. Bouwen. Woonwagen A 12, Woon wagenkamp, handbeschermeh. Bureau van politie, Smedéstraat, handbeschermer, pet. Kennel Fauna. Parklaan 119, kat (gebr. door Poelman, Sumatrastraat 62 kat (gebr, door Hazart, Wilsonsplcin). M. Blankenstein.'Lan ge Annastraat 33, lantaarn. F. Tjeertjes, Nieuw Heiligland 7rd., pet. Banning, Bent- vcldscheweg 5, Bentveld, potlood. J. v. d. Vos sen, Soutmanstraat 9, portemonnaie m.i. Zwakman, Lange Hofstraat lrd., rozenkrans. J. M. Crémers, Rustenburgerlaan 47, schoen. Pennock, Parklaan 44, taschje. Lookman, Teijlerhofjesstraat 2 rd., idem. Krijger. Dr. Schaepmanstraat 16, voetballen. Sluik. Gen. de la Reijstraat 10, vulpenhouder. Uit het Buitenland De langdurige taak der commissie van onderzoek. GENéVE. 21 Januari. (V. D.) Dc tijdens de Raadszitting te Parijs door den Volken bondsraad ingestelde commissie van onder zoek naar den toestand in Mandsjoerije, is heden bijeen gekomen in een vergadering te Genève, teneinde het werkprogram en de taak die de Volkenbond haar heeft opge dragen, vast te stellen. De kosten, welke aan het uitzenden der commissie ver bonden zijn, en die volgens de be slising van den Raad tezamen door Japan en China gedragen worden, worden geraamd op een millioen (Zwitsersche) goudfranc. De commissie zal waarschijnlijk tegen het einde van Januari of het begin van Februari ver trekken en zich in de eerste plaats naar Washington begeven om daar contact te zoeken met de Amerikaansche regeering. Het verblijf der commissie in Mandsjoerije zal waarschijnlijk negen a tien maanden duren. Russisch-Finsch nonagressie pact onderteekend HELSINGPORS. 21 Januari (V. D.ï Don- derdagmlddag werd het nonagressiepact tus schen Finland en Sovjet Rusland ondertee kend door den Finschcn minister van Bui- tenlandsche Zaken en den Russischen gezant. HILLEGOM GEVONDEN VOORWERPEN. Bureau van politie, een glacé handschoen, een onderbroek, een paar bruine dameshand schoenen, een wollen kinderhandschoentje, een belastingplaatje in étui, een portemon naie, een roode zakdoek. A, van Zuilen, van Vliestraat 36, een bruir.gekleurd dekzeil. L. van der Lans. Vossclaan 22, een grijze glacé handschoen. H. J. de Winter, Leidschevaart 14. een ijzeren roeiboot. C. A. Duinhoven, van Meerbeekstraat 35, een nikkelen damesarni- bandhorloge met armband. C. Nleuwenhui- zen, Leidschestraat 132. een kist met doozen hoestpastilles. B. Vink, van Vlietstraat 60. een belastingmerk. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: M. J. de Heiden—van der Born, z.: B. Bootsma—Roos, d.; C. H. Tol—Wal ter. z. Overleden: .T. h. van Kempen. 5 mnd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel STOFZUIGERHUIS MAERTENS B ARTELJORISSTR AAT 18 TEL. 10758 PREMIER-DUPLEX Stofzuigers f 165 INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. „DE AANVAL". Geachte Redactie! Ook ik heb „De Aanval" doorstaan en weer staan. Als u heb ik een oogenblik gedacht», dat Prof. P. Geyl de schrijver was van den Vlaamsohen brief, die in dat blaadje afge drukt staat. Als u: tot mijn verbazing, want ik ken mijn vriend Geyl als overtuigd „Groot Nederlander", maar ook als een te bezadigd man en vooral als man van 'te goeden smaak om aan blaadjes van dat allooi mede te wer ken. Een moment van scherper opmerkzaamheid echter overtuigde mij van mijn vergissing. Ik vraag u: overtuigt u zich ook eens, want onze Londenaar moet gerehabiliteerd wor den. De zaak zit 2»o: De Aanvallers hebben een citaat van Prof. Geyl afgedrukt en dat zoo onder hun ongeteekenden Vlaam- schen brief gezet, dat het net is, alsof dat epistel van Z.H.Gel. stamt. Opzettelijk?. Slechte persmanieren? Och neen, vermoede lijk alleen maar stommigheid. J. S. BARTSTRA. Bijschrift: De geachte inzender blijkt volkomen gelajk te hebben. Het spijt mij dat ik 'ten onrechte prof. Geyl als medewerker van „De Aan val" heb genoemd en het verheugt mij dat hij het niet is. R. P. 0. Geachte Redactie, Naar aanleiding van de aangekondigde loonsverlaging in de metaalindustrie, wilde ik het volgende opmerken. Er was sprake van in de organisaties dat als liet om loonsverlaging ging in de groep Rijks- en gemeentepersoneel, dan de 300.000 georganiseerde!! er achter zouden staan- Men heeft dat wel gezegd, maar nog niet gedaan, wat natuurlijk wel te begrijpen is, als men de loonen van dit personeel gaat vergelijken met andere groepen van arbei ders. Want zooals ik de zaken bezie, ben ik van meening, dat op een weekloon van 30 tot 40 gulden buiten de toeslagen voor de kinderen een verlaging van 7 pet. niet mee valt, maar het is te dragen, te meer daar dit gemeente- en rijkspersoneel nimmer met werkloosheid heeft te kampen en zelfs bij ziekte niet noemenswaard van inkomsten- vermindering heeft te lijden. Maar hoe staat heb nu niet de metaal bewerkers? Weet u welk inkomen deze ar beiders hebben? Ik wil er een staaltje van geven. Een bankwerker verdient aan een der grootste machinefabrieken een uurloon van 62 cent per uur. Dan zijn er arbeiders, als hoorders, pon- sers, knijpers, zagers, schavers enz. met uur- loonen van 40 tot 56 cent en een werkweek van (vroeger) 48 uur, niet als stukwerk 25 procent. (Wat niet altijd verdiend kon worden, maar men sprak vaii. „overgeld 25 pet.") In 1931 begon inkrimping van werktijd, zoodat om de veertien dagen een week gewerkt mocht worden van 40 uur. Dit werd dan een week loon van 20 uur per week: zegge 20 maal het uurloon, want het overgeld of premie stelsel werd langzaam zóó gewijzigd, dat de menschen hard moesten werken om hun dag loon te halen. Dus dit werd al een loons verlaging van 25 pet. Maar van dit zoo ruime weekloon moet nog af: pensioen bijdragen, varïeerende van 35 cent tot f 1.70 per week. waarvoor je op 65 jaar een pen sioen geniet. Dan ontvang je dus f 9 per week. Dan worden nog ziekengeld en on dersteuningsfonds per week betaald, zoodat gemakkelijk is na te gaan, hoeveel week loon deze menschen moeten rondkomen! Nu is dit nog een te groote weelde van inkom sten, want de werkgevers willen nu nog een verlaging van de loonen van 5 pet. en er zijn er bij van 10 pet. Is het nu een wonder dat hier met alle kracht verzet gepleegd wordt? Nu willen ook wij eens zien of die 300.000 man ook achter ons staan oni die verlaging te keeren. Met dank voor uwe plaatsing. EEN METAALBEWERKER. Haarlem, 22 Jan. 1932. „invallen". Geachte Redactie! Het communisme van ondergeteekende is van een ander soort dan dat der Tribunisten. Dit vooraf. Doch bij 't lezen van het bericht betreffen de den inval bij de „Tribune" drong deze ge dachte zich bij mij op: Nu hebben zij die zich „Overheid" noemen met als steun de „dommekracht" van 't po- litiegeweld, een inval ondernomen op een re dactiebureau cn 't een en ander in „beslag" genomen. Maai wie doet nu eens een inval daar, waar men thans rustig bezig is de geraffi neerdste verdelgingsmiddelen voor menschen to fabriceeren? Als men van „inval" wil spreken zou dit dan n u niet allereerst noodig zijn in de la boratoria der chemische fabrieken, waar on der goedkeuring van bovengenoemde „Over heid", gifgassen, die den gruwelijksten dood ten gevolge hebben, worden vervaardigd? Ja. zou het niet grootscher zijn nog dan de kruistochten der middeleeuwen, als het rede lijk en goed willende deel der menschheid eens een anderen kruistocht ondernam en met groote macht van aantal, die „holen der duisternis" eens binnendrong en onder den kreet van „Vooruit, weg met dien rommel!", al. dat „satanswerk" in „beslag" nam of de vervaardiging er van verder onmogelijk maakte? Want als men vil gewagen van „gevaar", dan dreigt uit dien hoek, uit die „haarden" der chemische laboratoria, niet alleen maar gevaar voor „orde" en samenleving, maar erger: gevaar voor de gansche menschheid. Maar men gaat daar kalm en zelfs „be schermd" en onder goedkeuring der „Over heid" voort, met het misdadig werk. En „satan", gepersonifieerd in de „oorlogs- industrieelen", „grijnst" en „wrijft zich de handen". Met dank voor plaatsing, GER. MOHR. Santpoort,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 2