CHIEF WHIP Nog iemand heeft genoten van de beste sigaret voor ieders gezondheid H.D. PUZZLES VIRGINIA PUZZLE No. 14 BIOSCOOP. Radiomuziek der week. EEN VOORBESPREKING INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Cl*. per regel. HAARLEM'S DACBLAD TWEEDE BLAD ZATERDAG 23 JANUARI 1932 OPLOSSING PUZZLE No. 13 LETTERGKEtrRAADSEL. 1. hoeksteen. 2. entrepot. 3. tweedracht. 4. welwillend 5. achterstand 6. aanstaande 7. reinheid. 8. assurantie 9. cirkel 10. Hebreër 11. theeimport 12. inademen 13. gelegenheid 14. equipage 15. inenten 16. salamander 17. Helivetië. 18. Engeland. 19. tramconducteur 20. sneeuwlandschap 21. undinen. 22. (ballade De zin luidt: Het waarachtige is het sublieme van ieder kunstwerk. Uit de gedenkschriften van den componist Grét.y 1741—1813 De prijzen werden als volgt toegekend: Prijs van f 7.50 aan: H. A. PERRYj Ged. Oude Gracht 102. Haar lem. Prijzen van f 2.50 aan: Mej. M. BOERLAGEN, Adr. Stoopplein 18, Overveen. W. F. BEEKMAN, Kerkstraat 34, Zand- voort. J. P. TRAANBERG,, Brouwersplein 25 rood Haarlem. Mevr. B. NEBBELING VAN NEK, Oranje Nassau laan 108. Overveen. J. H. BOEREE Gen. Gronjéstraat 118 Haarlem. KRUISWOORDRAADSEL. Horizontaal: 1. een gebied 2. lidwoord 3. effen 4. afkorting. 5. hoeveelheid. 6. werktuig. 7. straatje. 8. plaats in Zeeland 9. rivier in Duitschland. 10. door twee deelbaar 11. afgekorte jongensnaam 12. naam uit de bijbel. 13. boom. 14. deel van een scheepstuig 15. voorzetsel. 16. voortplanten 17. teerproduct 18. deel van een scheepstuig 19. dier 20. koerier 21. rivier in Italië. 22. plaats m Duitschland. 23. werkwoord. 24. kleur. 25. kuip 26. meertje 27. tegenzang. 28. dier. 29. voorzetsel. 30. kwajongens 31 faculteit. 32. gravure 33. meisjesnaam. Verticaal; 34. spoed 2. kleedingstuk. 35. Maleisch gekleurd weefsel. 1. zuiver 36. een rijk man. 31. Fransch lidwoord. 37. dorp in Zeeland. 38. behaaglijke rust. 30. dronken 39. lidwoord. 40. hoornachtige verhard 58. speech 41. leering. 42. werktuig. 43. meisjesnaam 44. uitbouw 45. dier 46. afgekorte meisjesnaam 47. oppervlakte maat 48. bergplaats 8. pluim. 49. appel 50. bijwoord 51. kort moment 22. terrein om een huis. 52. geneesmiddel 6. grondsoort 20. in voile ontwikkeling 53. munt 54. uitsteeksel 17. planten 55. toon van de klankladder. 56. maat. 14. oorzaak. 57. weefsel. Oplossingen, verzonden tn gesloten couvert, waarop vermeld „Puzzle-rubriek" moeten uiterlijk Maandagavond a s. in ons bezit zijn. Bij de oplossing moet onderstaand formu lier worden ingezonden, uitgeknipt en duide lijk leesbaar ingevuld. Bij ieder formulier mag slechts één oplossing worden ingezonden. Voegt men er meer bij, dan moeten wij ze alle van het mededingen naar de uitge loofde prijzen uitsluiten. Hier het formulier: H.D. PUZZLE No. 14 Adres: Naam inzender: 25 Januari 1932. Voor goede oplossingen loven wij uit: een Eersten prijs van 7.50 Vijf premies van 2.50 elk. Zijn er meer goede oplossingen dan het aantal prijzen, dan zullen deze by loting worden toegekend. De namen van de prijswinners zullen wij in ons nummer van den volgenden Zaterdag 30 Januari publicecren. Er bestaat geen beroep op de genomen be slissingen. Correspondentie er over kan niet worden gevoerd. Alle oplossingen moeten bezorgd of per post gezonden worden aan onze bureaux, Groote Houtstraat 93. Van onvoldoende gefrankeerde brieven wordt geen nota genomen. CINEMA PALACE. „De Brave Ilcndrik" met Fritz SchuV en Ralph Arthur Roberts. Wat een avond'wat een avondEr is gelachen, geschaterd, gegierd in Cinema Palace. Een film, die je niet twee keer achter elkaar kunt zien, omdat eenvoudig je kaken en je lachspieren dat niet kunnen ver werken! Is het mogelijk de inhoud van „De Brave Hendrik" hier weer te geven, zonder er te kort aan te doen? We willen hot in groote trekken probeeren. De twee voornaamste fi guren Ralp Arthur en Roberts als Dr. Ecke- hart Bleibtreu en Fritz Schulz als Fritz Stür- mer zijn als geknipt voor hun rol. Fijn, vlot type als Fritz Schulz is, de geboren lady killer en oer-degelijk wanhopig saai en taai man als echtgenoot als Rolph Arthur Roberts weet uit te beelden. Dr. Eckehart Bleubtreu en Fritz Stürmer zijn beiden directeur van de fabriek van hun schoonvader Apei Eckehart. de solide model echtgenoot brengt zijn jonge vrouwtje zoo nu en dan in vertwijfeling door zijn onbegrensde degelijkheid. Zwager Fritz overdrijft het aai. den anderen kant en bereikt hetzelfde bij zijn vrouwtje door zijn tallooze slippertjes van den rechten weg, waarvan hevige scènes het gevolg zijn, die evenwel steeds weer ge volgd worden door berouwvolle verzoeningen, waarbij beterschap beloofd wordt. De nieuwste vlam van Fritz is de cabaret- artiste Susi Moor. Om zoo min mogelijk kans te loopen ontdekt te worden, geeft hij zich uit- voor zijn zwager Dr. Bleibtreu. Dc verwik kelingen. die daarvan het gevolg zijn, zijn zoo dolzinnig en fantastisch, dat men niet moet wagen die te gaan beschrijven. Gen.eg zij er van te vertellen, dat Dr Bloibtrcn bij een zenuwspecialist- terecht komt die hem ais ernstig geval beschouwt en hem door haar twee assistenten een voorloopige behandeling doet ondergaan, waarbij afwisselend stoom bad, koudwaterstraal. massage, worde toege past. Fritz, handige knaap als hij is, weet uit elke situatie profijt te trekken, meestal ten koste van den armen Bleibtreu, die niet opgewassen is tegen de intrigues van Fritz. Steeds blijft Fritz meester van den toestand en fungeert tegenover den ongelukkigen Bliebtreu zelfs als de degelijke man, die nooit zoo iets zou doen als Bleubtreu nu gedaan heeft. Maar het slippertje heeft Eckehart in de achting van zijn vrouw en de familie tot zijn groote verbazing een eind doen stijgen. Na de verzoening merkt hij dal aan alle kanten. Hij is nu dè man en Fritz heeft het gevoel of hij slechts lucht is. Maar Fritz troost, zich met de belofte van schoonpapa, dat hij aan het hoofd van het bijkantoor in Parijs ge plaatst wordt. Dat ook dat- anders uitloopt, en Bleibtreu naar Parijs wordt gezonden om het slippertje dat hij niet gemaakt heeft, is de eonige en gerechte straf voor Fritz voor hei slippertje dat hij wél gemaakt heeft en dat hij Bleubtreu In de schoenen schoof. Verder is er een grappige gcluidsteeken- fihn ..Lucht acrobaten", die hoe aardig ook, nog geen Fleischer is. De „fotopagina's" van de film zijn weer interessant. Het orkest als altijd uitstekend. Dc Engelsche parodisten Kay en Jay hadden verbazend veel succes. Het publiek bleef maar klappen en klappen hopend op een toe- giftje. Kay en Jay kwamen wel ettelijke ma len terug om voor het applaus te danken men kreeg evenwel niet zijn zin. want het bleef bij bedanken en daarmee afgeloopen. Resumé van den avond: een genotvolle avond, waarbij men lacht, als men in geen tijden gelachen heeft. LUXOR-THEATER. Menschep achter tralies. Staji Laurel en Oliver Hardy. Daar elders in dit. nummer aan de gewel dige hoofdfilm van het Luxor-Theater „Mcn- schen achter Tralies" een apart artikel ge- wija is, kunnen wc over hot programma dat deze week draait, kort. zijn. Ls deze film grootsch en aangrijpend, in hot voorprogram ma is gelegenheid te over om te lachen. Stan Laurel on Oliver Hardy, het moest komische duo uit de filmwereld, treden als Radio-ama teurs op. En hoe! Er is gegierd en gescha terd om de allermalste capriolen van hun tweeën, die een radio-antenne zullen opstel len en or natuurlijk niet uit kunnen komen. Er zit een climax in de film. die aan hot. slot het hoogtepunt bereikt in het kraken van hun auto tusschen twéé trams. Dit en de wijze van uitwerken er van is een vondst. Als het waar is. dat lachen gezond is. kunt u deze week in Luxor een schep gezondheid opdoen Van de rest noemen we een buzonder ge slaagde natuurfilm uit de Wild West en een actueel geluidsjournaal. In verband met. de lengte der hoofdfilm, is ditmaal geen varic- témimmer in het programma opgenomen. De directie heeft, een aardige prijsvraag aan de hoofdfilm verbonden. Wie uit. het num mcr dat. Heinrich George uit de hoofdfilm op zijn kleeren draagt, zijn eigen telefoon nummer kan vormen door verwisseling der cijfers, heeft recht op twee vrijplaatsen. Men probeere het! REMBRANDT THEATER. Mijn vrouw, de avonturierster. De hoofdfilm van het Rembrandt-theatcr is ditmaal een zeer vermakelijke U.F.A.-film. Lijkt het er in den beginnen naar, of men weer een van die Duitsche „amusements films" te zien krijgt, waarvan er dertien in een dozijn gaan, gelukkig wordt deze vrees niet bewaarheid en kan men werkelijk genie ten. Er zitten bizonder aardige en zelfs heel geestige momenten in. De geschiedenis? Peter Bergmann. een arm en zuinig bankbe diende heeft een vrouw. Jutta. die behalve bekoorlijk ook geneigd is tot luxe. Als zij op een wandeling eens rustig een groote auto aanhoudt en aan den cigennaar, een worst fabrikant, het verhaal opdlscht van don diefstal van hun eigen wagen, is dat het be gin van de dwaaste verwikkelingen, waarin de vrouw steeds verder fantaseert, doch waarin de man tegen wil en dank wordt mee gesleept. De vrouw worat geholpen in haar plan want zij heeft een plan voor oogen met haar verkwistingen door den listigen Silbermann, die overal ..zaken" in ziet. Hot paar. of liever het trio raakt in kennis met een Amerikaansch mosterdfabrikant, wiens vrouw ileana van hem niets meer wil weten, daar hij haar in haar zangeres-carrière ln den weg staat-. Die Amerikaan is de eenlge richard, want dc worstfabriek van meneer Marty staat er slecht voor. Het plan van Sil bermann en Jutta is nu. de worst met de mosterd te combineeren. waarbij dan Peter mededirecteur in die nieuwe zaak moet wor den. Dit dolle plan slaagt inderdaad, maar niet voordat Peter eer. zeer moeilijken tijd heeft doorgemaakt, daar hij van niets weet. Het slot is natuurlijk, dat allen tevreden zijn: Ileana verzoent zich met haar man. de worst fabrikant komt er bovenop. Peter wordt mede-directeur, Jutta krijgt haar zoozeer be geerde auto en Silbermann zijn provisie. Heinz Rühmann vervult op bevredigende wijze de rol van Peter, evenals Kathe von Nagy die van Jutta. Doch de attractie ls Fritz Grünbaum. die van de rol van Silber mann iets bizonders maakt. Op het tooncel Elsie, Lola en partner, een drietal rolschaatsen-artist en. die terecht groot applaus verwierven. Verder is er nog een van de uitstekende screen-songs van Max Fleischer, waaraan Rudy Vallee zijn mede werking verleent. Een geslaagd programma. door KAREL DE JONG. We beginnen ditmaal met onze aandacht te wijden aan de zesdaagscho ..Grond slagen der Muziek te Da ven try. die deze week aan pianowerken van Franz Liszt <1811— Ï836) zullen worden gewijd. Een gespecificeerd programma is niet aangekondigd; we hopen echter dat de speler dan pianistlschen en compositorischen ontwikkelingsgang van Liszt in zijn reeks voordrachten zal doen blijken. Liszt. eerst wonderkind, als jonge man de meest gevierde, ja haast afgodisch vereerde virtuoos, waarvan de geschiedenis gewaagt, trok zich, toen hij op het hoogtepunt zijner glorie en in de volle kracht, zijner jaren was, van het podium terug, om het slechts van tijd tot tijd. meestal als dirigent weer te betreden, en wijdde zijn verder leven aan com" positie, paedagogick en niet minder aan menschUevende Londelingen met raad ei» daad steunende al wie zijn hulp. zijn in vloed. zijn actieve propaganda behoefden. Zijn toenemend religieus gevoel noopte hem tot een geestelijke orde toe te treden, waarbij hij den titel „abt" verkreeg. Zijn levensgang spiegelt zich ook in zijn composities af. Hei Ls jammer dat zijn eerste in druk verschenen pianowerk zoo weinig algemeen bekend is Dit zijn de .Etuden in 12 Uebungen" op. 1. Eigenlijk stond er op de eerste editie „Etude.- en 24 Exercises, par le jeune Liszt": doch het tweede dozijn ls nimmer gecomponeerd. Zij zijn daarom zoo merkwaardig, wijl de meeste dezer op 14-jarigen leeftijd geschreven etude.- iater omgewerkt zijn tot de beroemde „Etude.: d' Execution transccndantc". De vergelijking tusschen beide bewerkingen ic hoogst interessant met het oog op de ont wikkeling der klaviertechniek en dc ontslui ting van nieuw pianistische hulpbronnen door Liszt's genialcn aanleg en voortgezette studie. In 1839 schreef Rob. Schumann in zijn „Neue Zeltschrift für Musik" over deze 2 bunde;.s etudes: „Be: genauerer Durchsicht ergibt sich denn, das die meisten Stiicke der letztcron nur Umarbeitungen jenes Jugendwerkes sind. das schon vor vleier., vielleicht 20 Jahren. in Lyon orschicner. Aus der Vergleichung ergibt sich der Unterscheid zwischon sonstiger und jetziger klavierspieiweisc, una wie die neuvere an Reichtum der mi: te', zugenommett. du Glouz und Fü'.ie jeno liberal 1 zu uber- bieten such:, wahrend anderersehs freihch d:e ursprüngiiche naivctat. wie sic aem ers'.en Jugendergusz innenwohnte. in der jettigen Gestalt des Werk es fast g&nzlich unterdriick: ein Maszlab für des Künstlcrs ganze gesteigerte Dcnk-und GefühJwelse u s w Het hooren van Paganini's vioolspel en dc studie zijner Capricco leidde Liszt nog tot nieuwe pianistische vondsten. Een hrc'.e reeks briliante werken, veelal transcripties, ont stond. In zijn latere werken <b.v. den derden bundel der „Annces de Péiérinaget speelt het religieuze element een onmiskenbare rol. We zullen nu de overige programma's de revue laten passeeren. Zondag kunnen we uit Hilversum Haydn's „Paukcnschlag-sympho- nie" hooren. die zoo genoemd is naar het algemeen bekende Andante, waarin Haydn zich de scherts veroorloofde dc p.p. herha ling van de thema-expositie door een dreu nenden. het auditorium opschrikkenden paukslag te besluiten. Naar men weet heeft hij dit thema ook in „die Jahreszelten" geci teerd om aan te duiden wat de landman ach ter den ploeg fluit. Wagner's Ouverture -voor „Der Fliegendc Hollander", waarmee het con cert besloten wordt, is een stuk programma muziek. dat zich bezwaarlijk in het gewone schema van den Ouverture-vorm laat passen. De voornaamste der gebruikte themas zijn: het motief van de hoofdpersoon, de schilde ring van de rustelooze vaart op de storm achtige zee. het verlossingsthema uit Senta's ballade, het gezang der Noorschc matrozen. Met de verlossingshvmne eindigt het werk. In Frankfort (ook in Miihlacker» wordt Frederik dc Groote (1712—1786) herdacht, die niet alleen een beroemd regeerder, maar ook een groot muziekliefhebber, verdienste lijk fluitist (leerling van Quantzt cn zelfs componist was. Hij heeft fluitsoli. arias, mar- schen. een ooera „n re pastore", een Ouver ture voor „Acis en Galathee" enz. geschre ven. werken die wel niet van fundamental beteekenis zijn. maar toch vrij wat meer ta lent bewijzen dan de befaamde ..Sang an Aegir" van Wilhelm IT. Maandag kunnen we luisteren naar het Hilversumsche „Paedagoglseh concert", daar een inleiding over de. ook door de Fransehc „Soeiété des instruments anciens" gebruikte Instrumenten gegeven zal worden, ls verdere voorbospeklng mijnerzijds onnoodig. Of we kunnen de Egmont-muziek van Beethoven beluisteren, nu niet op zich zelve als concert- voordrarht.. maar geheel in het bedoelde ver bond met Goethe's treurspel, een gelegen heid die zelden geboden wordt, en die wc ons dus liever niet moeten laten ontgaan. Heilsberg zendt ons dien avond Beethoven's Trio op. 11 in zijn oorspronkelijke bezetting, nl. voor piano, rlarinet en fagot; gewoonlijk hoort men het voor Dïano. viool en cello. Na de H moll Messe van Bach, die kort vóór Kerstmis uit het Concertgebouw rond gezonden werd. zuilen velen het belangrijk vinden Beethoven's Mlssa Solemiu.--" te hoo ren. teneinde zich van het geweldige ver schil in geest, op^et en u'twerking reken schap tc geven: Heilsberg zal het Dinsdag avond uitzenden. Dien avond komt de zelden in 't. openbaar gespeelde aan Clara Wieck opgedragen Sonate op. 11 van Schumann op het proeramma van Warschau voor. Een werk uit Sch.'s Sturm- und Drangperiode gebrekkig en onevenwichtig van bouw. doch origineel en rijk aan geniale momenten. Dc hedendaagsehe muziek van Woensdag avond te Hilversum verdient onze aandacht evengoed als de oude van liet paedagogisch concert; de namen der medewerkenden be loven superieure vertolkingen. De opera „Das Lcben für den Zuren" van Michail Iwanowitsj Glinka (1804 1857) die Woensdagavond door Frankfort wordt uit gezonden is de eerste echt-Russlschc opera die geschreven werd Het denkbee'd. natio- naal-Russische muziek tc comnonccrrn was door zijn leermeester S Dehn bij Glinka ontwikkeld. Zijn eerste proeve werd een triomf; de bovengenoemde opera werd en is nog een repertoirestnk van alle Russische operagezelschappen. Het onderwerp is natio naal; de tegenstellingen tusschen Russische en Poolschc elementen zijn er voortreffelijk in weergegeven; het gebruik van oorspron kelijke Russische melodieën geeft aan het werk een eigen kleur. De latere Russische componisten ceren Glinka als den eigenlijken vader der Russische school. Den Donderdag brengt twee Schubert - transcripties; het. vierhandige Duo op. 140 voor orkest, en de Pianofantas'.e on. 15 voor piano en orkest (door Liszt) bewerkt. Dat Vrijdagavond uit Berlijn ..Boris Goderenof" zal uitgezonden worden zal menigeen verheugen, die teleurgesteld was omdat uitzending van de Amsterdamsche opvoering w^ens de weicorlng van Challia- pine onmogelijk ls. AGENDA Heden: ZATERDAG 23 JANUARI Stadsschouwburg: Ver. Rott. Hofstad Tooncel. «Cor v. d. Lugt Mclsert) „Dc dief stal in dc Karntnerstraat". 8 uur. Gebouw IT. K. B. Cabaretavond Ontspan ningsver. „Ons Genoegen". Teyler'S Museum. Spaarne 16 Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags, toegang vrij. Luxor Sound Theater: „Mcnschen achter Tralies". 2 30 cn 8.15 uur- Palace: ..De Brave Hendrik". Toonecl: Kay and Jay. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Mijn vrouw dc avonturiersterTooncel: Elsie Lola cn Part ner. 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw Dreefzicht. Dansschool Schroder. Bal masqué. Bloemhof: Uitvoering met bal. 8 uur ZONDAG 24 JANUARI Stadsschouwburg: Het Schouwtooncel: Elias weet het beter." 8 uur. Remonstrantenhuis: Wljdlngsmorgcn. Spr. Fe'ix Ortt. 1030 uur. Gem. Concertzaal: 2.30 uur: H. O. V. Na- middagconcert. 3 uur: Heinrich Schlusmus. Bioscoopvoorstellingen, 's middags cn des avonds. MAANDAG 25 JANUARI Bioscoopvoorstellingen. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Th. A Klinkhamer, Koninginneweg 69, Te'. 11596. Fa. Begemann cn Sneltjes, Jansstraat 27. Tel 10043.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5