FINANCIEELE KRONIEK. RADIO! J. LOTTGERING, Tijdelijk 20 pCt. korting Onterfd....! HAARLEM'S DACBLAD MAANDAC 25 JANUARI 1932 Dc beurzen in lichte reactie. Amc rika wil geen schrapping: der oorlogs schulden. De Duitschc handels balans over 1931. Op de AmsÉerdam- sche beurs de meeste fondsen wat lager, ook de obligaties. Emissies van Nedcrlandsch schatkistpapier en Gemecntcleeningcn. De betere stemming op de effectenbeur zen is grootendeels een kwestie van senti ment zoo schreven we de vorige week. En daarom vermoedelijk niet van langen duur. Wel. reeds bij het begin van de nieuwe week „voelde" men ter beurze den algemee- nen toestand weer iets minder goed aan, zoodat èn op de obligatiemarkt én op de aandelenmarkt de koersen iets teruglie pen. Aanvankelijk waren er nog de lichte prijsstijgingen voor tarwe, mais en katoen in dc V.S. waaraan men zich kon vastklem men. maar toen deze stijging niet doorzette kreeg de twijfel opnieuw do overhand. Natuurlijk heeft de houding van Frankrijk en Amerika ten aanzien van de conferentie te Lausanne daartoe medegewerkt. Men durft, die conferentie niet, aan omdat de voorwaarden van haar welslagen niet ten volle aanwezig zijn en het beter is niet te conferecren dan de samenbespreking te laten mislukken. Of er intusschen veel door zal veranderen, is een tweede vraag. Nu Duitschland na verloop van enkele maan den de herstelbetalingen zal stopzetten lijkt bet er weinig op, dat de andere Europee- sohe landen, die aan Amerika schatplichtig zijn, de betalingen zullen voortzetten, al thans Engeland schijnt er hard over te denken om zichzelf ten opzichte van de Amerikaansche schulden een testimoni um pauperatas uit te reiken. Nuchtere be oordeelaars van de internationale verhou dingen adviseuren trouwens in die richting Het moet met die oorlogsschuldbctalingen nu maar eens uit zijn. Er is lang genoeg over gepraat, Duitschland heeft in totaal een bedrag van circa Mk. 40 milliard opge bracht, do Vereen. Staten lijden eiken dag meer onder de malaise in Europa, schrap ping der oorlogsschulden is dringende eisch van dezen tijd. In den grond der zaak blijft dc beurs ten aanzien van deze quacstie dan ook optimist. Gelijk we zeiden, was er voor dc aandeelcn zoowel als voor de obligaties wat rncerf aan bod. ten deele natuurlijk ook als gevolg van winstnemingen, maar van een flauwe stem ming was toch op geen der beurzen sprake. Wanneer men in aanmerking neemt dat aan de New-Yorksche beu re de koersen der Duit schc obligaties sinds den laagsten stand van Dcc. 1931 ca. 50 pCt. gestegen zijn. is een reactie als deze week plaats vond, niet meer dan natuurlijk, vooral nu er sprake van is dat de conferentie van Lausanne voorloo- pig nog niet zal worden gehouden en Ame rika met betrekking tot de annuleering der schulden opnieuw een positief afwijzende houding heeft aangenomen. De ophanden zijnde verkiezingen spelen ook in deze zaak, zoowel in Amerika als in Frankrijk een groote rol. Vooral nu de ontvangsten der Amerikaansche schatkist snel teruggaan, durft de regccring daarvan geenG a 7 pCt. prijsgeven. Wordt zij straks voor een fait accompli gesteld, dan za! zij er zich allicht gemakkelijker bij kunnen neerlegden., waar bij zij zich dan moge herinneren, dat er nog altijd eenigen staten in Amerika zijn, die in den slechten tijd door hun schulden aan Europa eenvoudig een streep hebben ge- haald en in den voorspoedstijd er niets van wilden weten om ook maar een deel ervan af te doen. En dat wax-en geen oorlogsschul den. Zoo hebben dc beurzen deze week weer een afwachtende houding aangenomen. Dat Duitsche fondsen zich betrekkelijk goed hebben kunnen handhaven, mag een be moedigende verschijnsel heeten. De cijfers van den buitenlandschcn handel over het argeloopcn jaar, geven er trouwens blijk van welke economische en financieele poten ties in 't- Duitsche Rijk tot ontplooiing kun nen worden gebracht. Dc Duitsche handels balans sluit over 1931 met een voordeelig saldo van ca Mk. 2 1'2 milliocn tegen ca. Mk. 1.1 milliard over 1930. Weliswaar ging dc exportc van Mk. 11.3 milliard tot Mk. 9.2 milliard terug, maar dit is voor een deel gevolg van dc prijsdaling der goederen. En de invoer is in sterkere mate terug gegaan, n.l. van Mk. 10.2 milliard tot Mk. 6.6 milliard, waaruit wel blijkt dat het Duitsche volk zich in veel opzichten de grootste beperkingen heeft moeten opleg gen. Duitschland is thans de grootste ex porteur der wereld; ook de maand Decem ber leverde nog een saldo actief op van Mk. 224 millioen, hoewel de export gedurende de laatste maanden teruggaat. De voor waarden van een economisch herstel zijn dus in Duitschland wel aanwezig, wanneer het niet meer gedwongen wordt de over schotten van zijn handelsbalans aan anderen af te dragen. Op de Amsterdamsche beurs waren, ge lijk we reeds opmerkten, de meeste fondsen een weinig in reactie. Over de binnenland- sche industrie, nocht over de tropische cul tures komen betere, berichten in. Alleen voor Tabakken verwacht men in verband met de aanmerkelijk betere kwaliteit van het. pro duct en den beperkten oogst, bevredigende prijzen op de voorjaars-inschrijvingen. De Suikermarkt blijft flauw. Vrees voor het uiteenvallen van de V.I.S.P. drukt de markt. Intusschen worden tal van suiker plantages gesloten, volgens de laatste opgaaf 53. In dc Rubbercultuur gaat het precies een der. Aan de mogelijkheid ecner georgani seerde productiebeperking wordt weinig ge loof gehecht. De voorraden zijn te groot. Een voortgang van het natuurlijk uitzie'kings- fonds zal vele rubberaandeelen van de koers lijst doen verdwijnen. Zoo is er op.de fond- senmarkt deze weck weinig, dat den fond senhouder reden tot blijdschap geeft. Wanneer we toch iets willen noemen, is het de meerdere geneigdheid om voor be legging van vrijliggende en vrijkomende gelden guldenobligaties te koopen. Het Rijk is weer aan dc markt gekomen met een flink bedrag schatkistpapier, dat echter grooten deels voor conversie gebruikt wordt. De één jarige biljetten renten 4 pCt-., dat is 1/2 pCt. meer dan bij de vorige inschrijving. De Ge meenten komen ook met nieuwe uitgiften voor den dag meestal op korten termijn om de stukken maar zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. En dat Den Haag voor 5-jarige obligaties een rente van 5 pCt. moet betalen, bewijst wel dat het Gcmeontecrediet nog niet weer op zijn vroeger niveau is aange land. Geld op prolongatie 21/2 pCt. LETTING A. INGEZONDEN MEDEDEELDÏGEN. a GO Cts- per regel. Het allernieuwste op dit gebied verkrijgbaar bij: riV H N.V. Keiler SJL II Macdonald 1 a JANSWEG 42 Te lef. 14049 1000— OP HET HOOFD VAN DEN SPOORWEGMISDAD1GER. UITGEBREIDE MAATREGELEN ZIJN GENOMEN. De officier van justitie te Amsterdam heeft in overleg met de directie der Nederlandsche Spoorwegen een premie van 1000 uitgeloofd voor defn)gene(n), wiens aanwijzingen zullen leiden tot aanhouding van den dader der treinaanslagen. Aan alle burgemeester van de grensge meenten om Amsterdam is hiervan per ex presse mededeeling gedaan. Over de andere maatregelen, welke genomen zijn, wordt we gens het algemeen belang het stilzwijgen be waard. Ter geruststelling van het reizend publiek diene, dat de uitgebreidste maatregelen zijn getroffen. HOLLAND OOK AL BEGONNEN. De eerste contingent eer ing. VLEESCH1NVOER BEPERKT. DENEMARKEN ERNSTIG GETROFFEN. voer van 1930 tot op zekere hoogte In het con tingent te betrekken. Exporteurs, die^om speculatieve redenen extra hoeveelheden hebben ingevoerd, zul len niet mogen vergeten, dat zij zich hier door zelf schaden, aangezien bij de verstrek king van consenten hiermede rekening zal worden gehouden. Tenslotte mag niet ongemeld blijven, dat de Nederlandsche uitvoerhandel ten gevolge vanl het verlaten van den gouden standaard door Denemarken en door belemmering van het deviezenverkeer, ernstige schade 'heeft geleden. „De dagelij ksche besturen der drie centrale landbouworganisaties hebben de regeering met den meesten aandrang onverwijld, ge vraagd de crisisinvoei-wet toe te passen op invoer van alle soorten vleesch en boter en alle andere spijsvetten." DE NOODLOTTIGE BRAND TE WEZEP. Omtrent den brand te Wezep, waarbij twee jongens om het leven zijn gekomen, verne men wij nader dat de slachtoffers niet zoo als aanvankelijk werd gemeld, twaalf en veertien jaar, dooh zestien en achttien jaar oud waren. De twee andere kinderen, die zich met den vader in veiligheid konden brengen, waren een 6-jarig zoontje en een 13-jarig dochtertje. De gemeentepolitie stelt een uitvoerig on derzoek in. De woning van den koopman Becamp, een houten huisje, staat geheel afzonderlijk. De oorzaak van den brand is onbekend. De man, die weinig omgang met anderen had, woonde alleen met zijn vier kinderen. Een vrouw was niet. in het huis. Het vuur is ontstaan in het benedengedeelte van de woning en greep zeer snel om zich heen. SCHEEPVAARTBERICHTEN HARINGVENTERS VAN OVERHEIDSWEGE? Oorspronkelijk denkbeeld van de Reedersvereeniging. TERREIN VOOR NUTTIGE WERK. VERSCHAFFING. Hel hoofdbestuur der ReedersvercemsmK voor de Nederlandsche Havlngvisschertj heeft zich schriftelijk tol. burgemeester en wethou ders van alle Nederlandsche gemeenten ge- wend met verzoek, hunne medewerking te verleenen aan een door dit hoofdbestuur in- ediend plan tot vermeerdering van het haringverbruik. Nu de werkloosheid nog steeds toeneemt en het rijk en de gemeenten duizenden uitge ven aan ondersteuning van werkloozcn, meent het hoofdbestuur een mogelijkheid t,e zien in het onttrekken van een aantal be trouwbare werkloozen, met geschiktheid om tot haringverkooper te worden opgeleid voor het distribuecren van Hollandsche haring, aan de steunverleening door hen met den verkoop van haring in hun omgeving te be lasten. waarmee bij eenig serieus werken gemakkelijk 25 a 30 per week kan wor den verdiend. Voor opleiding tot haringver kooper, propaganda en controle wordt door de reedersvereeniging gezorgd. Met. medewerking van B. en W. wordt ge vraagd, de adspirant-haringverkoopers door het burger jij k armbestuur of crisis-comité in het bezit te stellen van een driewielige bak fiets, waarmede zij hun omgeving zouden moeten afreizen. Het hoofdbestuur is van meening, dat het geen twijfel lijdt of het haringverbruik onder de bevolking zal toenemen, indien op deze wijze de gelegenheid geboden wordt om goede en goedkoope Hollandsche haring en bokking te verkrijgen. Het. Neder!Correspondentiebureau in Den Haag meldt: Heden zal in de Staatscourant een Kon. besluit verschijnen, houdende een besluit tot contingenteerlng van den invoer van versch rundvleesch en van bevroren vleesch. De in voer van beide artikelen zal voor het tijd vak 16 Januari tot 16 April 1932 mogen be dragen maximaal 60 pet. van hetgeen ge middeld in de jaren 1923, 1929 en 1930 per kwartaal werd ingevoerd. Deze contingentcering is een uitvloeisel van de Crisi-sirwoerwet 1931 en was vooral nood zakelijk door den grooten invoer van Deensch vleesch.. Een van de grondslagen dezer wet is, dat de invoer uit verschillende landen afzonder lijk op gelijke wijze door de besloten beper king zal worden getroffen, zoodat het meest- begunstigingsbeginsel, zooals dit is neerge legd in de handelsverdragen, op zuivere wijze in toepassing wordt gebracht. De maatregel is het gevolg van den abnor- malen invoer van Deensch vleesch, sinds 1930 echter niet eerder dan nadat gebleken was, dat vrijwillige inperking van den export van versch vleesch naar Nederland van Deensche zijde opmiogelijk was. Nederland heeft in den regel oen overschot van rund vleesch, zoodat dit dan ook in normale jaren practisch hier niet werd ingevoerd. De andere landen waaronder Duitschland. verhoogden hun rechten sinds 1929 en 1930 steeds meer en in September 1931 verlieten vorschillenre landen, waaronder Denemarken den gouden standaard, met het gevolg, dat vooral versch Deensch vleesch in groote hoeveelheden, zonder dat op den prils werd gelet, op de Nederlandsche markt werd ge worpen. Een groote benadeeling van de Ne derlandsche veeteelt was hiervan het gevolg. Met de buitenlandsche belangen is zooveel mogelijk rekening gehouden door den in- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN- a 60 Cts- per regel. Laaf uw Mantel in een Groene of Bruine Modekleur verven. Gr. Houtstraat 5a Tel. 10771 op alle STOOMGOEDEREN KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ N.V. Ajax 22 va.n Rotterdam to Amsterdam Alkmaar 22 van Amsterdam naar Bah ia Blanca Amazone 22 van Messina naar Palermo. Aurora 22 te Genua. Berenice 22 16 uur te Hamburg'. Brion 22 van Amsterdam n. Bordeaux. Fauna 22 van Amsterdam n. Kopenhagen. Hercules 22 17 u. 30 te Hamburg. Hermes 22 van Malta naar Bougie. Irene 22 Ouessant gepasseerd. Iris 22 van Oporto naar Vigo. Juno 22 te Rotterdam. Mars, 22 van Malta naar Patras. Nero 22 van Amsterdam naar Holbaek. Orestes 22 12 uur. van Hamburg naar Ant werpen, Orpheus, 22 te Aal berg. Poseidon 22 van Amsterdam naar San Juan de I\K. Rhea 22 10.45 van Hamburg n. Amsterdam. Saturnus 22 van Bourgas naar Varna. Stella 22 tc Smyrna. Tolamon 21 24 Azoren gepasseerd (uitreis) Trajanus 22 Gibraltar gep. naar Malaga. Triton 22 te Rotterdam. Vesta 22 van Genua naar Livorno. Beemsterdijk 22 10 u. 7 m. 100 mijl West v. Valencia, Rotterdam naar Boston. Burgcrdijk 22 v. Belawan-Deli n. Penang, Java n, New York. Drechterland 23 te Amsterdam v. Holbaek. Orootekerk 22 v. Sjanghai n. Hongkong, Ja pan naar Rotterdam. Kota Inten p. 28 18 u. Ouessant, Rotterdam naar Batavia, Kota Pinang p. 23 18 u. Pcrim, Rotterdam n. Batavia. Kota Xopan p. 23 12 u. Gibraltar, Batavia n. Rotterdam. Lochkatrine 21 v. San Francisco, Pacifickust naar Rotterdam, Lochmonar 21 te Los Angeles, Rotterdam n. de Pacifickust. Nieuwkerk 23 n.m. voorga,a.ts van IJmuiden geankerd wegens mist, Hamburg n. Amsterdam Poelau Bras p. 22 Gibraltar, Batavia naar Amsterdam. Poelau Tello, 22 v. Belawan-Deli n. Batavia, Palembang 23 16 u. v. Gibraltar, Java naar New York. Rhea 23 n.m. voorgaats van IJmuiden gean kerd wegens mist. Hamburg n. Amsterdam. Rietfontein 22 te Zanzibar v. Rotterdam. Rotterdam 23 13 u. 30 m, v. Boulogne, Rot terdam naar New-York. Soekaboemi 23 15 u. v. Emden, Batavia naor Rotterdam. Tabian 22 v. Singapore, Batavia n. Amster dam. Tjikcmbang 22 v. Sjanghai n. Dairen. Tjisaroea 21 v. Manila n. Hongkong. TJibadali .22 v. Manila n. Makassar. Tjisadane 21 v. Hongkong n. Amoy. Usambara 23 v. Hamburg n. Amsterdam. Volcndam 23 v. Ncw-York n. West-Indië. Aldabi p. 22 n.m. Ouessant, Buenos Ayres n. 'R< tterdam. Alwaki 22 v. Rio Janeiro, Buenos Ayres n, Rotterdam. Abbekerk 23 v. Sabang.'Rotterda mn. Japan Aagtekerk 22 te Hamburg v. Antwerpen. Bintang 23 v. Tjilatjap via Ternate naar San Francisco. Blommersdijk 21 y. Norfolk n. Rotterdam. Dinteldjjk 20 v. Cristobal, Pacifickust naar Rotterdam. Djambi 22 v. Port Said, Australië n. Rotterdam Drechterland 23 14 u. te IJmuiden verwacht Holbaek naar Amsterdam. Drechtdijk 24 10 u. te Liverpool verwacht, Pacifickust naar Rotterdam. Ecmland 22 v. Duala n. Krlbi. Hoogkerk 23 v. Madras, Rotterdam n. Cal cutta. Jacatra p. 23 6 u. Minikoi. Rotterdam naar Batavia. Johan van Oldenbarnovelt 22 v. Port Said, Batavia naar Amsterdam. Kota Agocng 22 20 u. to Calais V- Schiedam, gaat naar Hamburg. Maasdam 22 v, Tampico, Rotterdam n. New Orleans. Maaskerk 22 te Hamburg v. Amsterdam. Ouderkerk 2 3 te Hamburg v. Rotterdam. Poelau Laut vertrekt 23 n.m. v. Bremen n. Amsterdam via Buitenhuizen. Rotterdam 23 v.m. v. Rotterdam n. NewYork Rhea 23 17 u. te IJmuiden verwacht, Ham burg naar Amsterdam. Serooskerk 23 te Sjanghai v. Rotterdam. Sierra Cordoba 21 v. Villagarcia, Amsterdam naar Zuid-Amerika. Teiamon j. 21 24 u. Azoren, Amsterdam naar West-Indië. Taninibar 23 v. Napels, Amsterdam n. Batavia Veen dam 22 v. New York n. West-Indië. TJstroom 22 te Sulina, West-Afrika n. Am sterdam. RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 26 JANUARI. HAMBURG, 372 M. 6.10 Concert door het Omroeporkest van Hannover. 10.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Middagconcert; 7.20 Symphonie. 9.50 Concert door het kleine Noragorkest o.l.v. Horst Platen. LANGENBERG, 472 M. 6.25 Concert. 12,25 Concert door Wolf. 4.20 Idem. 8.00 Populaire Engelsche muziek. HILVERSUM, 1875 M. A..V.R.O. 8.00 Tijdsein en gramofoonmuziek. 10.00 Morenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Piano-recital door Egbert Veen. 11.00 Knipcursus kinderkleeding door Mevr. Ida de Leeuw van Rees. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Lunchmuziek. 2.00 Rustpoos voor het verzorgen van den zender. 2.30 Gramofoon muziek. 3.00 Knipcursus voor beginners door Mevr. Ida de Leeuw van Rees. 4.00 Uitzen ding uit Café-Restaurant „Bordelaise" te Amsterdam, concert door Russisch orkest o.l.v. Sergei Sedorff; 4.30 Kinderuur door Mevr. Antoinette van Dijk. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 7.00 Anna Klaassen „Trans vaal". 7.25 Gramofoonmuziek. 7.30 Engelsche les voor gevorderden door Fred Fry. 8.00 Tijd sein en Omroeporkest o.l.v. Nico Trecp. 8.25 Microfoon-sollicitanten. 9.30 Uitzending van het Scala-theater te Den Haag. 10.Persbe richten van het Persbureau Vaz Dias. 10.15 Omroeporkest. 11.00 Gramofoonmuziek. HUIZEN, 298 M, 8.00 K.R.O.-morgenconcert. 10.00 Gramo foonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 'Pastoor Perquin). 12.00 Tijdsein en politie berichten. 12.15 Trio o.l.v. Plet Lustenhouwer. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Knipcursus. 3.30 Cursus hoedenmaken. 3.45 Knipcursus door Mevr. Cuppens Geurs. 4.00 Rustpoos voor het verzorgen van den zender. 4.15 Gramofoonmuziek. 5,00 Kunst- ensemble o.l.v. Piet Lustenhouwer. 6,45 Cur sus Engelsch door J. F. van der sloot. 7.10 Pr. A. Buwalda: De geschiedenis der chemie. 7.30 Politieberichten. 7.45 Verbondskwa.rtic.rtje. .8.00 Orkest o.l.v. Johan Gerritsen. 9.00 Pers berichten van het Persbureau Vaz Dias. 11.00 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Strijkorkest o.l.v. Leonard Gyldmark. 2.20 Omroeporkest o.l.v. Launy Gröhndal. 7.35 Omroeporkest. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Orgelconcert. 120 Leonard Kemp. 4.50 Trocadero-orkest o.l.v. Alfred van Dam. PARIJS. RADIO, 1725 M. 12.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Concert. MILAAN 331 M. 4.15 Dansmuziek 6.50 Gramofoonmuziek. ROME 441 M. 4.50 Solistenconcert. 7.20 Gramofoonmuziek. WARSCHAU, 1411 M. 4.55 Orkest o.l.v. Fabien Sewiccki. 10.10 Dansmuziek. WEENEN, 517 M. 0.55 Populair concert. 9.05 idem. BERLIJN, 418 M. 8.30 Concert door het Omrocp-orkest o.l.v. Bruno Winkler. FEUILLETON Naar het Engelsch van DOLF WYLLARDF. (Nadruk verboden-) 6) Ook voor Digby Hamel waren de regelma tige bezoeken van den vriendelijken dokter met zijn zachte stem en zachte oogen, een telkens terugikeerende verkwikking en als hij de nog-kaareredhte, slanke gestalte de voor galerij zag inkomen, sleepte hij met onge veinsde blijdschap een ge-makkelijken stoel naar buiten. Zoo ook nu. „Hallo dokter", begroette Harrol zijn be zoeker. „Ik heb u ln geen weken gezien! Thee natuurlijk, hè? Daar op het tafeitje staan sigaretten. U bedient uzelf wel, nietwaar?" Dr. Melllet, nog altijd man van de wereld ondanks zijn jarenlang verblijf ver van de beschaving, maakte liet zich gemakkelijk cn stak een sigaret, op. waarvan hij den rook behagelijk uitblies. Inmiddels haalde Hiarrel thee voor zijn gast die op zijn vermoeien de tochten aan dezen drank de voorkeur gaf on whiskey - and -soda voor zichzelf, „We hebben nogal wat zieken in Trinity ge had". vertelde de dokter, toen ze eindelijk bij elkaar zaten. „Druk geweest, voor mij en voor de paters. Het doet me bepaald goed om weer van de rust van L'Opale te genie' ten. En wat 'n weelde van bloemen heb Je hier toch. Allemaal rozen Er viel even een stilzwijgen en toon ver ve'" de dokter op peinzend en toon: -■■-vpn ch-cn altijd herinneringen opko men. M'jn gedachten worden onweerstaan baar getrokken naar een ouden tuin iii Touraine, als Ik die „Gloire de Dyon" hier zie een ouden tuin met mos-begroeide paden en bloeiende appelboomen. „Ik denk aan een ouden tuin in Engeland", begon Harrel, maar hij brak plotseling den zin af. „Wat. schiet je op met al die herinne ringen". ging hij op cenigszins grimmigen toon voort en zweeg toen wéér, met een straloken trek om den mond. De dokter bleef het. antwoord schuldig op de ontboezeming van zijn jeugdigen gastheer Zijn blikken dwaalden onwillekeurig naar de hall, die Harrel als huiskamer gebruikte. De vloer was nu met tapijten belegd en in den doorgang naar de eetkamer hingen gordijnen Maar het waren niet deze dingen, waarop Dr, Meillet's aandacht gevestigd was. Die richtte zich op een richel van de betimmering waar op verschillende portretten waren neergezet, dicht genoeg bij de plaats waar hij zat, om zo duidelijk te kunnen onderscheiden. De opmerking die nu volgde, was blijkbaar bedoeld als antwoord op Harrel's opmerking dat je met herinneringen .niets opschoot". „Toch sleep je je heele familie met je mee", zei Dr. Meillet zacht. „Dat daar is mijn vader", antwoordde de jongeman met een lichten zucht. „Het por tret. van mijn moeder staat ernaast. Oude gevoelens, weet u? Ze zijn allebei overle den". „Aha. Verbleekte portretten zijn moestal zwijgende getuigen van den dood! En die dame daarnaast?" „Mn zuster. Ze is nogal zwak, het arme kind, voorai sinds ze getrouwd is". „Ja, ik kan dc gelijkenis zien. En die jonge man. Is dat een broer?" „O neen, een vriend. Een bovenste-^beste kerel! Officier bij de artillerie". „Misschien komt hij dan nog wel eens in Port. Gracas in garnizoen. Daar ligt artillerie. Er rijn vreemder dingen in de wereld ge beurd". In Harrei's meestal koele oogen. kwam ccn schittering van hoop en verlangen. Maar dat licht doofde het ovügende oogenblik alweer uit. „Ik denk niet dat zoo'n bof voor mij is weg gelegd, dat Jack Morrence naar St. Alousie gedetacheerd wordt", zei hij kortaf. „Dat daar naast is zijn vrouw". „En die andere dame?" „O, een verre nicht!" De dokter scheen in deze ïetwat-onverschil- iig en bruusk-geuate mededeeling, aanleiding te vindon om naar deze foto langer en ern stiger te kijken dan naar de andere. Hij stond zelfs op en nam het portret in de hand. Het was de beeltenis van een jonge vrouw in avondtoilet. „Het is een heel mooi meisje", verklaarde de dokter op ernstigen t-oon, na een poosje van aandachtige beschouwing. „In het algemeen werd ze toch geen schoon held gevonden". „Niet? En toch is ze voor mijn gevoel héél mooi, heel bijzonder vooral. Is ze blond?" „Donkerblond". Er klonk in Harrei's stem meer teederheid door, dan hij wel wenschte; het was zijn bedoeling om zoo zakelijk moge lijk te praten: „donkerblond haar, grijze oogen, cn een blanke teint. Als ze laoht, komt er een kuiltje in haar wang en dat valt des te meer op. omdat ze gewoonlijk zoo ernstig isen omdat ze nog al lang is. Bij kuiltjes in de wangen, denk je gewoonlijk aan tengere vrouwen „Ze is ook een goede vrouw", be-sloot Dok ter Meillet. op beslisten toon en daarmede wendde hij zich van de fot-o's af. Harrel hield een oogeriolik den adem in. Het gezicht op de fotografie, die Dr. Meillet zoo interesseerde, scheen hem opeens toe te lachen met dien ernstigen glimlach, die kuiltjes tooverde in haar wang. Het eenige wat hij zei was: „Ja, het is een goede, ernstige vrouw". „Ondanks de kuiltjes?", vroeg de dokter op vroolijker toon. „Meestal denk je daarbij aan luchtiger naturen, aan vrouwen met een tikj- coquetterie. Het zou bijvoorbeeld niemanc verbazen om kuiltjes te zien in de wangen 1 van Mademoiselle de Floissac!" „Maar die heeft ze niet „Neen, die heeft ze niet! Maar ze heeft andere aantrekkelijkheden". „Ze is inderdaad een heel mooi meisje". „En absoluut geen slecht karakter. Maar ze is impulsief, onevenwichtig, ze springt uit den band. een gevaarlijke natuur om mee om te gaan, Harrel. Van kind af aan is ze on handelbaar en weerbarstig geweest. Ze kan haar temperament niet beheerschen, maar aan den anderen kant is ze goedhartig, edel moedig zelfs en bereid haar fouten te erken nen. Maar de toekomst ziet er niet erg aan lokkelijk voor haar uit. Ze is van goede familie, maar bezit geen penny; ze is aange wezen op een betaalde betrekking bij vreem den „Behalve-als ze trouwt", viel Harrel den dokter in de rede. „Met wien zou ze moeten trouwen hier?" „Eerlijk gezegd weet ik dat ook niet! Ik had alleen maar zoo'n idee dat het toch eigenlijk ongerijmd zou zijn, als zoo'n mooi meisje niet trouwt". Terwijl hij dit zei, dacht hij met ergernis aan de onverkwikkelijke grap van Salmon over Adrian Dupigny's gevoelens voor gouver nante. Was er werkelijk geen andere toe komst voor EuTalie? „Het is vrijwel buitengesloten, dat ze {.rouwt, zoolang ze in Trinity blijft", verklaar de dokter, terwijl hij opstond en zijn breed- geranden hoed nam. „Mijn eenige troost is, dat ze, zoolang ze geen kans heeft om te trouwen, evenmin kans heeft om verliefd te worden. Ik durf niet denken wat er met dit onstuimige wezen zou gebeuren, als dis eens een onbeantwoorde liefde voor iemand zou opvatten. Het is een heel ander type, dan dat lieve, rustige Engelsche meisje daar!" Hij wees veelbeteekenend naar het portret, op den richel en keek teen Harre! een mo- trom recht in de oogen. Waarschuwde <3,- dekter hem, dacht ,dc jongeman, en waar voor? Met een korten afscheidsgroet ging - Dr. Meillet heen en Harrel bleef hem op de ve randa peinzend nastaren. Tenslotte, bedacht hij, had hij niets verkeerds gedaan, hij had gelachen cn onschuldige pret gemaakt met het jonge meisje. Maar hij zou de onuitge sproken waarschuwing van den wereldwijzen dokter ter harte nemen Bij zijn eerstvolgend bezoek aan Rève d'Or, richtte hij zich zooveel mogelijk uitsluitend tot Salmon en hield Eulalie op een afstand. Hij probeerde niet. zooals anders, met haar te schertsen en een luchtige' conversatie te voeren. En op den terugweg wenschte hij zich zelf geluk met zijn zelfbeheersching, want het had hem werkelijk moeite gekost om zoo teruggetrokken tegen het vroolijke, geestige kind te zijn. Hij nam zich echter voor, in de toekomst dezelfde gedragslijn te volgen maar helaas, de omstandigheden waren te gen hem! Drie dagen later bevond hij zich aan de rand van zijn plantage, op een punt waar zijn terreinen grensden aan die van L'Argent. Een pad scheidde de beide bezittingen, het pad waarlangs Eulalie gereden had op den dag dat ze op L'Opale een schuilplaats had gezocht tegen het noodweer. Het werk was gedaan voor vandaag; de laatste negers wa ren naar hun hutten gegaan. Harrol stond onder een grooten bananenboom en bereken de de kansen van den komenden cacao-oogst Op de plaats waar hij stond, tusschen de ba nanen en de cacao-boomen. was hij van den weg af onzichtbaar. Plotseling hoorde hij ge luiden op het pad. Zijn eerste gedachte was, dat een paar negers van zijn buurman aan het praten waren, want aan de keelklanken kon hij duidelijk hooren, dat er een neger aan het woord was. „En nu luister je naar mij; anders zal ik wel zorgen dat je luistert!" (Wordt nec.wol§d>«

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 8