Het woord is aan... Hooge druk. r - f jM S4v ENCELSCHE DUIKBOOT VERMIST. Het Belangrijkste. 49e Jaargang No. 14904 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Woensdag 27 Januari 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. c en ROBERT PEEREBOOM. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per weck ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post f 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, per maand f 0.22, per 3 mnd. ƒ0.65, franco per post 0.725S. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: .5 regels f 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer f 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 1—3 regels 0-30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150—, Elke andere vinger f 150.-, Arm-of Beenbreuk f 100.-. Idem vooi Abonnés op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000—, Overlijden f600—, Verlies van Hand, Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f 75—Verlies andere vinger f30-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 27 Januari. De Reus Camera. Reuzen zijn nooit populair geweest, en in dit noodlot deelt Primo Carnera. Deze Ita- liaansche bokser weegt 122 K.G., en dat in spieren! Van boksen schijnt hij weinig ver stand te hebben, maar dat komt er minder op aan. Zijn tegenstanders zijn veel kleiner en tientallen kilo's lichter dan hij, en hoe listig hun techniek ook moge zijn, het helpt niets. Hun slagen incasseert de reus met een goedig glimlachje hij is blijkbaar, zooals de meeste reuzen der historie, nogal kalm van aard en tegenover tien van hun op- stoppertjes, die een normaal mensch ten grave zouden doen dalen maar Carnera on bewogen laten, plaatst hij een geweldige watjekou die aankomt als een mokerslag. Dan zijgt de ongelukkige „vlieg'' van 80 of 90 kilo's of daaromtrent ineen en wordt uit geteld, en het publiek loeit zijn verontwaar diging uit tegen den reus. Natuurlijk is het publiek altijd woedend als de reus wint. Dit is volkomen menschelijk. Het is aardig een reus te zien verliezen, het is een allernaarst gezicht hem te zien win nen. Als je een reus bent, is je eenige kans op populariteit, verslagen te worden. Na in Amerika onder een accompagnement van woedekreten en geloei van stad tot stad te zijn getrokken, overal kerels-als-boomen vellend en ruzie krijgend met boksbond- besturen, sportbladen en alles en iedereen die gaarne David van Goliath zien winnen, maar het omgekeerde verafschuwen, is Primo Car nera naar Europa teruggekeerd. In Parijs bleek Moïse Bouquillon bereid, het tegen hem op te nemen. Moïse kan bok sen. Hij bezit een beroemde uppercut boven dien, die bekend staat als „de windmolen". De Franschen verwachten er veel van, of schoon Moïse „maar" 88 K.G. weegt, dus der tig minder dan de reus, en zoowat tot zijn schouders reikt. In het Paleis des Sports, propvol, had de strijd plaats. Het werd een volmaakt fiasco. De eerste ronde kwam de ongelukkige Bouquillon nog zoowat door, ofschoon het geval toen al hopeloos bleek, want, zijn „reach" was veel te kort en de reus hield hem met een log gebaar al op een afstand. De „windmolen*- zwaaide doelloos voor Car nera langs. In de tweede ronde werd het tragisch. Terwijl het publiek „Assez! Assez!riep, werd Moïse in tweeënhalve minuut tijds viermaal achtereen neergeslagen, eiken keer voor 9 seconden. Hij krabbelde telkens weer op. ver suft en wankelend, deed droevige pogingen om weer agressief te worden, en kreeg dan een nieuwe watjekou, die hem velde als een riet. Vijfentwintigduizend toeschouwers stonden daarbij te loeien, te brullen, te fluiten, te honenalles uit verontwaardiging jegens den reus. Na Moïse's vierden val vond de scheidsrechter het genoeg, en toen hij weer opkrabbelde bij den negenden tel nam hij hem bij den arm en leidde hem zachtjes den ring uit. Carnera klopte hem goedig op den schouder. Het heele gevecht had zes minuten ge duurd. Ongetwijfeld was de reus blij, dat het uit v/as. Volgens de berichten was het bijna een oproer geworden in het Palais des Sports. En je mag dan een reus zijn.... wat begin je tegen vijfentwintigduizend woedende dwer gen? Camera's „sécurité" was in dreigend gevaar. Als de Franschen, en andere tot-de-tanden- bewapende groote volken, uit dit geval nu eens een beetje leering trokken? Zij ligt er zoo dik op! Het lijkt heel aardig een reus te zijn, maar als je het eenmaal bent word je algemeen gehaat. Zie het voorbeeld van Duitschland anno 1914. Als je David te lijf gaat (ik herinner aan België) keert alles zich tegen je. En wat je sécurité betreft.... die is op den duur vooral niet grooter dan die van je vele tegenstanders. In een oorlog is er geen scheidsrechter, die er een eind aan maakt om je reuzenhachje (en zijn eigen dwergenleven) te redden. Dan gaan ze door en er komen er steeds meer De heele veiligheids-theorie is onzin. Op het moment is Frankrijk het zwaarst bewa pende land van Europa, en het jammert het meest over zijn bedreigde veiligheid. Het stuurt een verslaggever naar Krimpen aan den IJsel en maakt een misbaar van je welste over een partij oudroest die wel eens aan Duitschland geleverd zou kunnen wor den ,en die het zelf morgen aan den dag zou kunnen koopen. Die campagne van Le Jour nal is eigenlijk een beetje zielig. Is dat nu een gevaar voor Frankrijk. Amerika, Rusland. Italië. Frankrijk, Enge landze zijn allemaal zwaarbewapend. Allemaal reuzen. En ze voelen zich geen van allen veilig. Dit is het merkwaardigste, het paradoxale: wij voelen ons eigenlijk veel vei liger. En de Zwitsers, de Denen, de Zweden, de Noren, haast al die andere dwergvolken, ook. Wij zijn niet gehaat, en jammeren niet over onze veiligheid. Het is volkomen on denkbaar dat een Nederlandsch Kamerlid in een rede zou zeggen, zooals het Fransche Kamerlid Pierre Cot op de vermaarde No- vember-conferentie te Parijs, tegenover dui zend buitenlanders: „Het is bij ons geen haat! Het is angst!" Heerscht er in ons land angst? Of in Zwitserland. Denemarken. Zweden. Noorwe gen? Weineen. Niets van te merken Maar wij zijn ook geen Goliath. Slechts David. R. P. HET EERSTE BEZOEK VOOR GANDHI POONA. 27 Januari (Reuter.) Het eer ste bezoek dat Gandhi ontving, was van miss Slate, zijn secretaresse en leerlinge. DE GEVANGENISOPSTAND TE DARTMOOR. Een aanval van buiten af voorbereid? Verdachte auto's in beslag genomen. Omtrent het zenden, gisteren van militairen naar de gevangenis van Dartmoor meldt Vh. dat men dezen maatregel schijnt geno men te hebben, omdat men aanleiding schijnt te hebben, te vreezen, dat er van buiten de gevangenis een aanval zal worden gedaan. Gisteren zouden tal van voormalige gestraf ten in de omgeving van Dartmoor zijn ge zien, terwijl een groot aantal auto's is waar genomen, die in volle vaart voorbij de ge vangenis reden en lichtsignalen gaven. De verwachting, dat dc gevangenen hulp van buiten zullen krijgen, wordt versterkt door het feit, dat Zondag na de onlusten eenige verdachte auto's met groote voorraden kledingstukken in de omgeving van de ge vangenis zijn aangehouden, zoodat waar schijnlijk van buiten af een massale bevrij ding was voorbereid. Ook de wapens, die in de cellen gevonden zijn, wijzen op georgani seerde hulp van buiten. Kauwgum magnaat gestorven. William Wrigley. Typisch voorbeeld van Amerikaansche carrière. NEW YORK. 26 Jan. (V.D.) De Ameri kaansche kauwgummikoning, William Wrigley, is te Phoenix (Arizona) tengevolge van een hartaanval op 70-jarigen leeftijd overleden. Wrigley was eigenaar van enorme fabrie ken in de Vereen. Staten, in Canada, Australië en nog eenige landen, lid van de directie der First National Bank of Chicago, voor zitter van den raad van beheer van de Boulevard Bridge Bank, directeur van de Erie Railway, van de Wilmington Transporta tion Company, met een paar dozijn schepen in de vaart, eigenaar van het eiland Ca- talina, tegenover de Californische kust. Hij begon zijn loopbaan op de klassiek Amerikaansche wijze: als krantenjongen, werkte in het zeep fabriekje van zijn vader nadat hij van school was weggestuurd, nam alle mogelijke baantjes waar, en begon ein delijk carrière te maken, toen hij zich op het bairmeel wierp en daarbij een premie- en cadeaustelsel ontwierp, dat toen nog geheel nieuw was. Juist door dit stelsel kwam hij in aanraking met de kauwgum-industrie (kauw- bonbons als premie bij bakmeel!) en toen hij meer toekomst in de premie zelve zag, begon hij met de fabricage van de „Wrigley", die in de nloop der jaren enorme afmetingen aan nam en hem vele „malen millionnair" maakte. Van dien tijd breidde hij zijn relaties en zijn bezittingen steeds uit. Ook zijn zoon, P. K. Wrigley's (De P. K.'s!) was een groot reclameman. Reclame toch, was de grond slag geweest van William Wrigley's fortuin. In 1925 bezocht Wrigley ons land en bij die gelegenheid verblijdde hij ons met een gift van f 25000 voor de Olympische Spelen. Met hem is één der schranderste en vol- hardendste Amerikaansche zakenlui heenge gaan. Door tegenslagen liet hij zich nimmer afschrikken. Zijn fabriek bijvoorbeeld brandde eeitige malen af en verscheidene keeren stond hij aan den rand van den ondergang. ONLUSTEN IN BRITSCH-INDIë. PATNA, 27 Januari (Reuter.) Een groote menigte, die op ecu verboden plaats een vergadering wil 2 e houden, wierp de po litie, die dit wilde verhinderen, met steenen. Na een vergeefsche poging om de menigte met stokken uiteen te slaan, was de politie genoodzaakt te schieten. Twee manifestan ten werden gedood en velen gewond. De po litie telde twee zwaar en een groot aantal licht gewonden. Nietzsche Werp den held in uw ziel niet weg. Onze vriend de barometer Lijdt aan een soort, hoogmoedswaan, Hij bleef in de laatste dagen Steeds maar in de hoogte gaan Nu depressie onze wereld Economisch houdt beklemd Is hij, altijd wispelturig, Juist bijzonder hoog gestemd. Zich niet storend aan de nooden In ons arme vaderland, Leeft hii deze winterdagen Schaamteloos boven zijn stand, Er moet wel verwarring heerschcn Boven, in de stratosfeer, Anders moest, het hier toch vriezen, Zegt de kenner van het weer. Ik weet weinig van zoo'n hooge Wetenschappelijke wet. Vijftien kilometer hoogte Gaat een eind boven mijn pet Je zou zeggen dat de crisis In ons steecs-meer-tranendal Zich als giftige besmetting Uitbreidt over het heelal. Hoe het zij, wie dezer dagen Tot een uitstapje besluit Naar de stratosfeersche ruimte, Stelle dit nog even uit. P. GASUS. OPSTAND IN SAN SALVADOR ONDERDRUKT. NEW-YORK, 27 Januari (Reuter). De nplitaire junta te San Salvador heeft de com munistische opstand op onbarmhartige wijze onderdrukt. Alle dorpen en steden zijn na veel bloedvergieten door de provinciale auto riteiten hernomen. Tien communisten, die in de kazerne Sanjanata werden ontdekt, wer den onmiddellijk gefusilleerd. VOOR ONTWAPENING WERELDVREDE. EN Een kruistocht naar Genève. Deelneming uit zeven landen. De Internationale Versöhnungsbund, waar bij organisaties uit 25 landen zijn aange sloten, organiseert, naar het Handelsblad meldt, een kruistocht voor ontwapening en wereldvrede in verband met de ontwape ningsconferentie te Genève. Do bedoeling* is, dat voorstanders van een en ander op 2 Febr. van Londen vertrekken en propaganda ma kend langs verschillende wegen naar Genève trekken en daar tegen Paschen allen aanko men om met een internationale betooging te besluiten. Aan den kruistocht nemen deel Engeland, Frankrijk. Nederland. Duitschland. Polen, Oostenrijk en Zwitserland. In Frankrijk zul len twee routes worden gevolgd, één begint te Havre, een te Boulogne-sur-Mer, Eén route naar Keulen gaat over Nederland met als plaatsen, waar samenkomsten zullen worden georganiseerd, Viissingen, Rotterdam Den Haag, Amsterdam, Haarlem en Heer len; een tweede route naar Keulen denkt men zich door België langs Antwerpen, Brus sel en Luik, Uit Keulen trekken allen teza men verder over Frankfort, Stuttgart en Freiburg naar Bazel. De tochten zullen alle op 20 Maart afloo- pcn. Zooveel mogelijk zullen personen uit verschillende landen op de bijeenkomsten het woord voeren en voor Viissingen is reeds zulk een bijeenkomst op 3 Februari vastgesteld met als sprekers een Duitscher, een En- gelschman en een Nederlander. De Treinaanslagen te Amsterdam. ffl f< 'Alf II /f Ti v P C T. w r X >7 - i't C t tft -i <i»4 4 A,. ,0/ f f y -V/V 9*S'.. -4 .sfr- /jn- -4. Mijn». Dc anonieme brief, die in October aan den Minister van Waterstaat gezonden werd, waarin de aanslag op den Parijschcn trein iccrd aangekondigd. Daarnaast dc enveloppe. (Deze afbeeldingen werden gisteren reeds in het grootste deel van onze oplaag opgenomen). Ramp nabij Portland. Mijnenzoekers visschen tevergeefs het water af. Bodem ligt ter plaatse 32 M. diep. 60 man aan boord. LONDEN, 26 Januari (VJ).) Dc Britsche onderzeeër M 2 wordt, na heden buiten Portland ondergedoken te zijn, vermist. Men vreest, dat de duikboot, aan boord waarvan zich 60 opvarenden bevinden, verloren is. Reuter meldt nader: Zooals de admiraliteit mededeelt is zij zonder bericht van de duikboot M 2, die van morgen om half elf vóór Portland onder dook. Verscheidene torpedojagers en duik- booten zijn bezig met nasporingen. Nader wordt gemeld, dat de geheele flot tielje mijnenvisschers in de haven van Port land opdracht heeft gekregen, mede te hel pen bij het opsporen van de vermiste duik boot. De duikbooten die samen met dc M 2 oefeningen verrichtten, zijn tegen het einde van den middag op hun basis teruggekeerd. Dc M 2, die in 1920 werd voltooid, heeft een waterverplaatsing van 1450 ton aan de oppervlakte en van 1950 ton ondergedompeld. De duikboot M 1, van hetzelfde type als de 31 2, verging in 1925 in het Kanaal met 68 koppen aan boord, die allen omkwamen. 3Ien vermoedt, dat zich ongeveer een zelf de aantal opvarenden aan boord van de 31 2 bevindt. De leden der bemanning hebben stuk voor stuk Davis-apparatcn waarmee men uit een gezonken duikboot weer boven kan komen. Nader wordt gemeld: Het ongeluk gebeurde tijdens duikoefenin- gen op 5 mijl buiten Portland. Torpedojagers en duikbooten kwamen ijlings naderbij om de plaats van het ongeluk af te zoeken. Later alarmeerde do chef van het marinestation te Porfcmouth de flottielje mijnenzoekers, wel ker bemanningen juist met verlof aan land waren en die uit bioscopen en restaurants moesten worden gehaald. Dc mijnenzoekers visschen met hun toestel len het water, waar de duikboot liggen kai\ af; tot dusverre hebben zij echter nog niets gevonden. Het water is op ae plaats van het ongeluk ongeveer 32 M. diep. Met den bouw van de duikbooten der M- klasse is tegen het einde van den oorlog be gonnen. Aan boord van eiken duikboot van deze klasse bevindt zich een stuk geschut van 30.5 cM. De constructie der onderzeeërs van dit type schijnt nooit geheel bevredigd te hebben en heeft reeds meer tot onaange name ervaringen geleid. Ook de M 1 is onder soortgelijke omstan digheden vergaan. DE VERMISTE DUIKBOOT GEVONDEN? DE BEMANNING NOG IN LEVEN? LONDEN, 27 Jan. (V. D.) Na vele uren zoe ken door het flottielje torpedojagers en mij- nenzoekers naar de gezonken duikboot ,.M 2" stuitte men kort na middernacht op ongeveer 5 K.M. ten westen van Portland op een me talen hindernis op den zeebodem, die de ver miste duikboot zou kunnen zijn. Zekerheid hieromtrent heeft men echter nog niet. Men hoopt dat de bemanning, die uit 48 man schappen, zes officieren cn den piloot van het marine-vliegtuig dat zich aan boord van den onderzeeër bevindt, bestaat, gered zai kun nen worden, aangezien de zuurstofapparaten aan boord voldoende zijn voor ongeveer 48 uur. Bovendien zijn alle manschappen voor zien van veiligheidshelmen, waarmede men ingeval van nood naar dc oppervlakte kan stijgen. ONLUSTEN VAN INBOORLINGEN VAN ALGIERS. TWINTIG DOODEN. PARIJS, 27 Jan. (V.D.) In het bin nenland van Algiers kwam het gistermorgen tot een waren slag tusschen twee inboorlin- genstammer., waarbij twintig personen wer den gedood en een groot aantal werd ge wond Sedert eenigen tijd staan beide stam men met elkaar op voet van oorlog, aange zien twee leden van den eenen stam door leden van de andere stam waren overvallen en gedwongen werd langs een grooten om weg naar hun dorp terug 'e keeren. De Fransche autoriteiten hebben troepen gezonden om de rust te herstellen. Men vreest echter, dat de onlusten ook op andere stammen zullen overslaan. Dc Japanners trekken Charbin binnen. De stad ,sitzct. Chineesche politic ontwapend. (2e blad, le pag.) Engelsche duikboot vermist. 60 man aan boord. (le blad, lc pag.) Opening der herstelconferentic op 30 Juni. (2e blad. le pag.) gevangenisoproer te Dartmoor. Een aan val van buiten af in voorbereiding? (le blad, le pag.) Voor ontwapening cn wereldvrede. Een kruis tocht naar Genève. (le blad, lc pag.) Uit Spanje: Groote uittocht var. Jezuïeten. (2e blad. le pag.) De nieuwe tariefmuren. Rcprcssailles van Denemarken. (3e blad, 2e pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Dc Reus Camera. (lc blad, le pag.)' C. dc R. Bezuiniging in Indie. De Duin in het blikje. (2e blad, le pag.) (Laatste berichten 2e pag. lc blad POLITIE LANGS DE SPOORBAAN WAAKZAAM. VERDACHTE WANDELAAR GEARRESTEERD Dinsdagmiddag nam de politie, die de spoorwegen in West te Amsterdam bewaakt-, naar wij in de Tel. lezen, een jongen man waar, die op verdachte wijze bij de hoofd sporen rondliep. Daar hij voortdurend op en neer bleef loopen, heeft een der politle- menschen hem gearresteerd en overgebracht naai het bureau Admiraal de Ruyterweg. Daar bleek de jongeman een boerenarbei der tc zijn, die, toen zijn baas aan het eten was. eens naar de baan ging kijken. Hij is dadelijk op vrije voeten gesteld. BELEEDIGING MET ANONIEME BRIEVEN. Een maand geëischt tegen predikant. VERDACHTE BLIJFT ZIJN ONSCHULD VOLHOUDEN. In Maart van het vorige jaar heeft voor de Utrechtsche Rechtbank terecht gestaan een predikant te Winterswijk, vroeger te Hoog land, terzake van beleediging. Het gold hier do bekende anonieme briefschrijverij me?, be trekking tot de Stichting „Zandbergen" te Amersfoort. Jhr. Ortt. directeur der Stichting deelde mede, reeds jaren achtereen brief kaarten te hebben ontvangen met een zeer beleedigenden inhoud. Do Commissaris van Politie te Amersfoort, de heer Goorhuls had eveneens een beleedigende brief ontvangen. De Rechtbank hoorde over deze kwestie twee schriftkundigen, n.l. de heer Van der Laan te Bilthoven cn M.r Friema te Hilver sum. Deze beiden verklaarden zeker te zijn dat de predikant de schrijver is. De Rechtbank had de zaak tot nader onder zoek terug gewezen en deze diende Dins dagmiddag opnieuw. Een nader schrift-onderzoek is ingesteld door Dr. Hesseling uit Arnhem on Dr. Schrij ver uit Amsterdam. Er was een kleino dertig getuigen gedagvaard. Verdachte persisteerde bij zijn ontkentenis. De eerste getuige Dr. van Ledden Hulse bosch heeft op een van de in beslaggenomen kaarten een vingerafdruk gevonden die vol gens hem afkomstig is van verdachte. Deze ontkent echter de briefkaarten te hebben ge schreven. Dr. Hesseling legde omtrent dezen vinger afdruk gelijkluidende verklaringen af. Een Utrechtsche brigadier van Politie had zeven punten van overeenstemming gevonden. Bij het verhoor van den heer Goorhuis bleek, dat er na de schorsing van het onderzoek ver schillende brieven ontvangen zijn. De laatste weken werden er wederom tientallen bezorgd Verdachte verklaarde er zelf ook te hebben ontvangen. Mr. Frieda uit Hilversum en Dr. Schrijver uit Amsterdam waren belden van meening, dat verdachte de schrijver der anonicmo brieven was. Er werd nog oen groot aantal getuigen ge hoord. die echter allen de bij de vorige behandeling afgelegde verklaringen hand haafden. De Officier van Justitie nam daarop requisitoir en cischte een maand gevangenis straf. Verdachte werd verdedigd door Mr. J. Vorlnk uit Winterswijk, die tot vrijspraak conclu deerde. Ds. Reeser heeft vervolgens een uitvoerig pleidooi gehouden voor zijn onschuld, waarbij hij zeide verheugd te zijn, dat de Officier een gevangenisstraf had geëischt, omdat hij overtuigd was, dat het schrijven der ano nieme brieven door zou gaan en dat zijn on schuld daardoor aan het licht zou komen. Hij hoopte, dat de schriftkundigen dan eerlijk hun vergissing zouden bekennen. Uitspraak over veertien dagen CRISIS-COMTTé. Pandoerclub Café Metz Personeel N.V. J. A. B. f 16.41 f 5.50

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1