FEMINA Geen Avond Thuis. ABR. MEIJER DE KIMONO. Een vrouwenhand, SLfiCHV üB3ËVO£J Haarl em s Dagblad Vrild ag 29 Jan. 1932 De kimono is voor de vrouw altijd een ge liefde dracht. Vaak ziet men de kimono van zware gewatteerde zijde, geborduurd met grof borduurwerk van wol of zijde, soms ook doorgestikt met zijde, in de kleur van het materiaal zelf. U ziet hier twee zeer fraaie modellen. Het eerste model heeft de echte kimono-mouw met de aanhangende zakken. De stof bestaat uit een licht fond met aangeweven donkeren rand. Het tweede model bestaat uit wollen stof, gevoerd met een donkere tint satinet of zijde. De mouw is hier wel wijd, doch mist de zakken. Beide modellen zijn zeer mooi en practisch EEN NIEUW ENSEMBLE. Zoodra feitelijk het nieuwe jaar voorbij is, heeft er een ommekeer in de modewereld plaats. Ofschoon de winter nog pas halver wege (om op zijn zachtst te spreken) voorbij is, kondigt de uitverkoop alom aan, dat' de winter als seizoen heeft afgedaan en dat we den blik al weer richten op het voorjaar. De eerste voorjaarshoedjes worden al gedragen, al zijn ze dan ook meestal nog stemmig in het zwart gehouden, ze zijn toch van stroo! Inmiddels doen de eerste voorjaars-costuums hun Intede, al zijn die, mot het oog op ons weinig milde klimaat, in vele gevallen met bont gegarneerd. Om welke reden ze dus veel weg hebben van de costuums, die in het najaar gedragen werden, als overgang naar den winter. Zoo hebben wij dan op de t-eoke- ning een nieuw tailleur-ensemble van euca- lyptusgrcene stof, gegarneerd met grijs astrakan bont. Het manteltje heeft vierkante revers en wordt gesloten met vier fantas ie- knoopen en lakceintuur met stalen gesp. Voor een mantel en japon zijn totaal 3.50 M. stof van 1.40 M. breed noodlg. Dc japon heeft een bovenstuk, dat in drie punten is aangezet, van zandkleurige stof. Het kraagje en de manchetjes zijn van effen crêpe de chine met een plisséetje. De rok Is van voren met een opgezet pand. waardoor opzij een groo- te plooi gevormd wordt, die van onderen met drie knoopen gesloten wordt. Aan 30 c.M. zandkleurige stof van 1.40 M. breed heeft men voldoende. MADELEINE. Van het Manteltje (patroon nr. 3301) is het patroon verkrijgbaar a 75 cents. Van de Ja pon (patroon nr. 3302) eveneens a 75 ct. Postwissel zcndeit aan de Beurs, Amstellaan 66, Amsterdam Z.. op het strookje nauwkeurig vermelden: naam en adres van afzender, nummer van hot gewenschte patroon en maat. Levering binnen 1 week. (De maten ran 40 tot 52 kunnen geleverd worden). HET AVONDTASCHJE. Het avondtaschje wordt het meest gezien van soepele zijde met 'n mooie beugel- of „Zipp"sluitiiig. De Inhoud heeft, een kleine ver meerdering gekregen en wol een waaier, die speciaal in het. taschje past. in een daarvoor apart, aangebrachte afdeeling. In dc andere helft, heeft men dan het pocderdoosje, spie geltje, pochet en andere toiletartikelen, doch tie waaier zit geheel hiervan afgescheiden. ONZE SLOFJES. Om zoo uit het bed te stappen op het bedkleedje of soms op het koude zeil verdient in ons klimaat geen aanbeveling en de meeste vrouwen zullen dan ook tfel voor haar bed een paar slofjes hebben staan. Na met het toiletmaken gereed te zijn, worden deze slofjes dan verruild voor een paar ste vige pantoffels. Hc£ is echter zeer slecht voor onzen voet om, als wij een heelen dag thuis blijven, eveneens den heelen dag met onze pantoffels aan te blijven loopen. Onze voeten verwennen daardoor te veel en het is het beste om in huis op gemakkelijke schoenen te loopen, vooral geldt dit voor de vrouwen, die den heelen dag door op de been zijn. De schoen geeft de noodige steun aan den voet, zoodat deze 's avonds niet opge zwollen is van vermoeienis. U ziet hier cenige modellen van slofjes en pantoffels, waarvan enkele versierd zijn met een omgeslagen boord van wol of bont. BEHANGSELPAPIER. Er zijn natuurlijk allerlei middeltjes om vlekken uit behangselpapier te maken, vet- lekken bijvoorbeeld door met een watje, dat in benzine gedoopt is en daarna goed uitge knepen, de vlekken te betten. Maar het aan genaamste is het toch wel voor de hulsvrouw wanneer ze het behang feitelijk behoorlijk zou kunnen afzeemen. Welnu, het aller nieuwste op dit gebied geeft aan deze wensch van de huisvrouw gehoor. Er is thans een soort behang. dat jaren lang goed blijft en toch geregeld met vocht kan worden afge nomen. Dit behang is gemaakt van een per kamentachtige stof, waarop het patroon mei olieverf is gedrukt. Men zegt, dat men au behang kan afboenen zonder dat de kleur of het patroon er ook maar iets onder te lijden hebben. EEN PRAATJE OVER GLAS. Velen kunnen eigenlijk niet precies het onderscheid zien tusschen het duurdere z.g. geslepen glas en het goedkóope (hoewel dik wijls heel mooi) geperste of gegoten glas. Men kan echter op het gevoel dadelijk het ver schil nagaan. De kanten namelijk van de patronen in geperst glas zijn glad en eenigs- zins rond, terwijl bij geslepen glas deze ran den en kanten altijd scherp zijn in het ge voel. Verder is er natuurlijk ook veel verschil in uiterlijk. Het geslepen glas heeft een bijna diamantachtige glans, die men bij het gego ten glas mist. HET UITZETJE VAN DE BABY. r-iff Als onze baby eenige weken oud is en de moeder met haar kindje gaat wandelen is het eerste manteltje en mutsje altijd van buitengewoon veel gewicht om den nieuwen burger mee te vertoonen. Onze afbeelding geeft u het idee voor een wit wollen man teltje met blauw of rose geborduurd, al naar mate de baby een jongen of een meisje is. Vooral moet er op gelet worden, dat de voor pandjes ruim zijn, zoodat deze een flink eind over elkaar geslagen kunnen worden, terwijl het halsje niet te groot mag zijn. Dc verzorging van den kleine brengt voor al verschillende hygiënische eischen mee. U ziet hier een aardige hengselmand met een grooten strik gegarneerd. De bodem is voor zien van een glasplaat cn gemakkelijk af neembaar. De mand bevat een toiletstelletje voor het kindje, waarin geborgen zijn: een stukje babyzeep, wat vaseline, een ba-kje voor schoone watjes, een bus strooipoeder, liefst bloemenstuifmeel, daar dit zeer goed voor de zachte huid is, en een bus talkpoeder. De moeder doet het verstandigst het kindje steeds met een nieuw stukje watten te poe deren en daar niet een speciale poederdons voor te gebruiken, daar het stukje watten zonder groot-c kosten steeds verwijderd kan worden. De moderne keukeninrichting. Als er iets is veranderd in den loop der jaren, dan is het toch zeker onze keuken En dat wel in de eerste plaats doordat wij bijna nergens meer een keukenfornuis of petroleumstellen vinden, doch gasfornuizen, gasstellen of electrische kook apparaten. Deze laatste zijn echter nog niet voor iedere beurs bereikbaar, terwijl zij, die geen opper vlakte-tarief hebben, deze apparaten wegens den hoog en prijs van de electrieiteit niet kunnen aanschaffen. Doch gas, ja. dat heeft men tegenwoordig bijna overal, zelfs op het platte land. Er zijn natuurlijk uitzonderingen waar de vrouw nog steeds tobt met een for nuis, dat niet wil trekken of een petroleum stel, dat niet precies luistert en daardoor op trekt en stoomt, als juist de iheele keuken schoon is gemaakt, maar dit behoort geluk kig tot de uitzonderingen. En dan in deze tijd van jagen en jachten zouden wij 's morgens geen tijd hebben om theewater op een petroleumstel te zetten en een half uur te wachten voor het kookt, neen, in vele plaatsen heeft men in de keukens warmwater-geijsers waarin het water des nachts tot bijna op kookpunt wordt gebracht; hiervan gaat een hoeveelheid in de ketel, deze even op het gas om te laten doorkoken en in drie minuten hebben wij thee. En zoo zijn er verschillende dingen die zich aan het snelle tempo waarin wij leven hebben aangepast. Veie huisvrouwen zijn gedwongen haar werk zelf te doen, met al of niet zoo nu en dan de hulp van een werkvrouw. Vroeger was dit bijna onmogelijk, daar de gespijkerde kleeden met een handschuier geborsteld moesten wor den. het vele koper moest geregeld worden gepoetst en zoo voort. Doch nu met de stof zuiger in het schoonmaken veel intenser en veel hygiënischer en bovenal minder ver moeiend. Koper is uit de meeste keukens verdwenen, zoo ook de aanrechten, die be kleed waren met zink. of soms geheel van marmer. Tegenwoordig heeft men eternit, dat eenmaal met lijnolie wordt behandeld en dan voor altijd gereed is om slechts met een doekje met wat heet zeepsop be worden af genomen. En dan zijn de vele keukenmuren van tegels ook veel gemakkelijker te onder houden. Het eten schoonmaken is ook veel vereen voudigd. Moest de vrouw vroeger voor haar lieele gezin aardappelen schillen of in den tijd der nieuw aardappelen ze schrappen, dan had zij daarvoor niet. alleen veel tijd noodig. maar ook haar handen waren ontoonbaar. Tegenwoordig heeft men bijna overal bij de gfoentehandelarcn electrische schil- en sohrapmachines, die ook worteltjes schrappen voor een paar centen. Daardoor spaart de huisvrouw haar krachten en haar tijd, die zij nu aan heel andere dingen kan beste den. En zoo zijn er tal van dingen, die de tegenwoordige vrouw voor heeft boven die van een geslacht, terug, waar zij vah den oohtend tot den avond moest ploeteren om alleen maar het huishouden behoorlijk te onderhou den. Zeer belangrijk bij het werk is ook de goede verliohting. Vroeger kwam juist het licht In de keuken het meest in het gedrang, terwijl de vrouw het grootste gedeelte van den dag in de keuken doorbracht. Doch nu, met het electrische licht en een beetje handigheid kan men boven den gootsteen een klein lichtje hebben en vooral boven de gasstellen, waint vele ongelukken gebeuren er juist omdat men niet kan zien wat er gdbeurt, daar de gasstellen meestal in een donkeren hoek staan. Het is aan tc bevelen voor de keuken lichte waschbare gordijnen en tafelkleedjes te gebruiken, zoodat. er een blijde en vroolijke stemming heerscht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN- a 60 Cts. per regel. RECEPT. Gestoofde visch met groene saus maakt men van 1 flinke schelvisch of een kleine kabeljauw, 1/2 liter water met 2 maggi bouillonblokjes, 1 1/4 ons boter, 4 afgesti'ekcn eetlepels tarwebloem en 2 afgestreken eet lepels fijngehakte peterselie. Dc visch maakt men schoon en kerft hem met een scherp mes op regelmatige kleine afstanden in; dan wrijft men hem in met zout en legt hem in een vuurvasten schotel (of een braadslee met den bouillon en een derde van de boter). De schotel dekt. men dicht cn zet hem in den oven en laat de visch gaar worden; af cn toe het vocht er over laten druipen, (onge veer 1/2 uur). De bloem verwarmt men roerende met de andere helft van de boter en voegt er langzaam steeds roerende het gezeefde stoofnat van den visch bij. tot de saus mooi gebonden is. Den visch houdt men intusschen goed warm, door den schotel dichtgedekt in den open oven te laten staan De saus neemt men van het vuur en roert er vlug de in kleine klontjes verdeelde overge houden boter door en de fijngehakte peter selie. Den visch bedekt men geheel met de saus en dient hem in den vuurvasten scho tel op. Of, als hij in de braadsleede is klaar gemaakt, breng hem dan over op een ver warmden vleeschschotel en bedek hem met de saus. Als de kinderen naar bed zijn, komt voor menige moeder een rusttijdje aan, waarin zij eens van alles kan ondernemen, waartoe zij overdag nooit komt. Zij kan een handwerkje beginnen of een mooi boek gaan lezen en zo kan eens de deur uitgaan voor een bezoek of voor een ander uitgangetje. Maar de meeste moeders van gezinnen zijn toch in de .avond uren thuis, omdat het vooral met opgroeien de kinderen te laat wordt, om nog uit tc gaan, wanneer het huiswerk eindelijk af is, en de kinderen zelf in bed liggen. In een kinderloos gezin is dit anders: ten eerste heeft de vrouw des huizes daar meest al overdag meer tijd, om allerlei dingetjes te ondernemen buiten het gewone werk om, cn bovendien is zij 's avonds niet aan huis ge bonden cn kan dus uitgaan, wanneer zij ver kiest. De ongetrouwde vrouw, die op kamers woont, zal misschien overdag weinig voor zichzelf kunnen doen, omdat haar werk haar elders roept, maar do avonduren heeft zij eveneens voor zichzelf. Wat doen nu deze kinderloozc huisvrou wen en dc ongetrouwde vrouwen met hun avonden. De meesten hebben er nog nooit over ge dacht, dat het besteden van vrijen tijd ccn moeilijk probleem is, waarvoor lang niet ledereen geschikt is. Moet hij verluierd wor den. of moet er per sé ook in worden ge werkt al is het dan voor plezier? Moet men hem binnenshuis doorbrengen, of voor de noodige afleiding de deur uitgaan? Moet men hem op een af andere manier zien dood te slaan of moet men er altijd wat nieuws in ondernemen? Vroeger meende men dat dc vrije tijd van een vrouw eigenlijk niet. mocht bestaan- ct-, heeren mochten eindeloos leuteren over al lerlei onderwerpen met verschrikkelijk ge wichtige gezichten, alsof het wel en wee dei wereld van hun persoonlijke meening ar- hankelijk was. de vrouwen moesten daar entegen netjes hun mond dichthouden, want die hadden geen eigen meening, en daarbij dan ccn of ander werkje-doen, liefst een peuterig naaiwerkje, of een handwerk, waarbij niet zooveel rompslomp tc pas kwam want dat vonden de mannen ook weer niet prettig zoo'n omhaal van naai- of borduur werk op de tafel. Gelukkig hebben wij vrouwen tegenwoor dig wel geleerd om onze handen rustig in^den schoot tc leggen, en zij het dan niet zelf te praten, dan toch in leder geval met belang stelling te luisteren naar wat anderen te zeggen hebben. Zeker, er zijn nog vrouwen, die van ande ren zeggen, dat. zij geen „degelijke" huls- vrouwen zijn, omde/, zij niet- altijd cn eeuwig- nan een of ander werkje bezig zijn. maar dat is een ouderwetsche mening, waarvan de meesten teruggekomen zijn. Nu is evenwel het doorbrengen van een avond thuis, hetzij met een klein werkje, hetzij met een boek of ook wel alleen met zichzelf, voor sommigen een onoverwinnelijk Schrikbeeld; van lezen houden zij niet. hand werken kunnen zij niet, en met zichzelf alleen zijn dat durven zij nletl En zoo komen zij er toe, om lederen avond een aanleiding te zoeken, om de deur achter zich dicht- te slaan, want er is toch ook geen enkele reden, om in huis te blijven, terwijl men er eigenlijk heelemaal geen lust in heeft! Die reden is er nu echter juist wél; wie nooit eens tot z'chzelf wil of durft te komen, leeft het leven in ren roes zonder diepere gedachten, zonder zin en die moet tenslotte vroeg of laat het nuttelooze, het doellooze van het leven gaan voelen als een onover komelijk iets. Natuurlijk kan het weieens noodig, cn ook gelukkig zijn. dat men maar niet dieper denkt: een jonge vrouw, die een groot ver driet beleefde, zei maar steeds tegen zichzelf: „niet de.nkcn, niet denken", als zij zich in het waarom der dingen wilde verdiepen. Pas later, toen zij aan de moeilijkheden wat was gewend geraakt, waagde zij het om er haar gedachten dieper op te laten ingaan; toen had ze zich weer schrap kunnen zetten. Maar een mensch, die zich, zonder dat het leven hevige emoties biedt, niet in zichzelf durft tc verdiepen, zal een onbevredigd ge voel krijgen. Bovendien is dat altijd uitgaan een ge woonte. die maakt, dat het huis er steea» ongezelliger begint uit te zien Een vrouw, die nooit thuis is, kan onmogelijk verlangen, dat haar kamers een sfeer van huiselijkheid en van gezelligheid ademen, zij kunnen hoogstens smaakvol gemeubileerd, mooi aan gekleed of aardig ingedeeld zijn, maar dat laatste restje, dat de tegenwoordigheid van de bewoners er in moet aanbrengen, dat moet dc uithuizige missen. En daarom is het geen wonder, dat zoo iemand zich de eerste maal, wanneer z:j nu toch eens een keertje thuis wil blijven, ook niet op haar gemak voelt, en teleurgesteld meent, dat dat het nu toch zeker niet 13. wat zij mist. Op den duur kan zij pas een sfeer in haar huis brengen, die er al eenigen tijd, of misschien allang aan ontbroken heeft, en die wel bij de be woonster behoort, maar die deze zich eerst weer eigen behoort te maken, voordat zij hem aan haar omgeving kan meedeelen. Voor hen, die deze sfeer in hun huis heb ben, is. in het jachtige leven van onzen tijd, een avond thuis na een periode van uitgaan een ware verademing, een veilig terugkee- ren tot de intieme sfeer van de huiskamer. E. E. «L—P, WEEKNIEUWS CR. HOUTSTRAAT 16, HAARLEM Wij maken er U op attent, dat het dc laatste week van onze Opruiming is. Zooals U wel begrijpen zult, gaan er nog vele restanten voor enorm ver laagde prijzen. Pullovers, truien, tricotjaponnen, wollen sokken en vele andere artike len, waarvan U een groot gedeelte in onze etalages zult vinden. Het is werkelijk de moeite waard om 'nog eens te gaan kijken! die avonds even met Purol wordt inge wreven, is, boe ruw en rood zij ook van het huishoudelijk werk moge zijn, weer spoedig wit als sneeuw en zacht als zij. Welk kind gedraagt zich niet dikwijls alsof het slecht opgevoed is, alsof het uit een on beschaafde omgeving komt? Elk gezond dus ondeugend, wild kind, maakt zijn opvoeders zoo nu en dan te schande. Het schijnt bij Intuïtie te weten, wat het niet doen en niet zeggen mag. Uit de taal die hij om zich heen hoort spreken herkent, hij dadelijk dc „leelijke" woorden en onthoudt ze. Om ze in een oogenblik van baldadigheid er uit te gooien. Kinderen we ten heel goed, dat ze „groote menschen" niet na mogen doen, dat ze niets van hun uiter lijke of innerlijke eigenschappen behooren te zeggen. En daarom doen ze het in een over moedige bui juist zoo graag. We weten allemaal wel hoe moeilijk op voeden is. Een tijdje doen kinderen wat we van ze verlangen en verwachten en dan op eens, op het meest ongewenschte oogënblik, springen ze uit den band. Maar we moeten" al erg vitterig zijn om zulke kinderen slecht opgevoed te noemen. Elk kind, dat een per- soonlijkheidje is. laat zich maar niet zoo op voeden: het netjes gedrilde, onberispelijke kind is saai en onbeduidend. Och nee, we kunnen niet gauw spreken van slecht opgevoed. Ook eigenlijk niet, bij het zoogenaamd in vrijheid gedresseerde kind. „Niet opgevoed" is daar beter op zijn plaats. En zulke kinderen zijn dikwijls hel aardigst en het meest origineel. Maar somssoms ontmoeten we kinde ren, die ook wel origineel zijn, maar verre van aardig. Kinderen, die werkelijk slecht opgevoed worden, opgevoed tot kleine egoïs ten. En een egoïstisch, harteloos kind, dat is iets waar je van schrikt. Woutje wordt „opgevoed" door een senti- menteele moeder en een zeer zwaarmoedige oma. Wout-je's moeder vindt hem zoo'n schat tig. lief kereltje, een schat-je, dat je niets weigeren kan. En oma verkondigt aan Woutje dat het leven somber en wreed en doelloos is en dat je maar nemen moet wat je krijgen kan. Woutje laat zich opvoeden. Helaas! En wordt een slecht opgevoed jongetje. Woutje komt op visite; hij mag een heelen middag blijven; eerst, koffiedrinken en dan zullen we verder zien. Misschien gaan we wel ergens heen Woutje komt. met veel drukte binnen, gooit z'n muts op een stoel en begroet me met een; 7.00, hoe gaat het er mee? dat voor een jongmensch van zeven jaar tamelijk potsierlijk klinkt. Hij heeft geen oogenblik het aardige van een kind dat blij is uit tc zijn. Er ls niets van spanning of verlangen naar hetgeen komen zal. Hij loopt dadelijk naar de gedekte tafel. „Ik ga hier zitten", zegt hij. „Zou je niet eerst je handjes wasschen?" „Nee hoor, dat doe ik thuis ook niet". En als ik aandring: „Nee hoor, geef me maar een boterham". Maar als hij de boterham krijgt. Is hij er heelemaal niet mee tevreden. „Ik houd niet van rookvleesch". „Wil je dan hagelslag?" „O, bah, nee. Dat lust lk niet. Je moet maar wat anders voor me halen". Woutje Ls met niets tevreden. Hij weet van geen schikken, van geen wijken. Hij grijpt resoluut naar wat hij hebben wil, hij heeft niet geleerd naar de wenschen van anderen te luisteran. „Dat doe ik", zegt hij. „dat wil ik hebben". ..daar ga ik heen". Als hij een lunchroom binnen wil. is hij er niet voorbij te krijgen, en elk verzoek, hoe vriendelijk cok gedaan, negeert hij. Ja, Woutje wordt slecht opgevoed. Hij leert, dat alles er is voor zijn plezier, dat iedereen zich uit heeft tc sloven 0111 het hem naar den zin te maken. Hij zou je den hee len dag voor hem laten draven zonder eenig medelijden te toonen. Het kind opvoeden buiten de gemeenschap, het tot een egoïst en dwingeland maken, dat is de manier om onuitstaanbare, ongelukkige menschen te kweeken. Want het allereerste wat we een kind te leeren hebben, als het- dat uit zichzelf niet heeft is: te leven met an deren. BEP GTTEN

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 14