Onverminderde strijd in Sjanghai. PHILIPS BUITENLAND. WAAROM LAMPEN? JdvMtisfi&sutGt BINNENLAND. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 30 JANUARI 1932 Tsjapei in vlammen. De stad gedurende 14 uur gebombardeerd. - Vrijdag werd te Sjanghai de algemeene staking geproclameerd. Po gingen tot een wapenstilstand mislukt. De Volkenbond besluit art. 15 van het pact toe te passen. De samenstelling van het Oosten- rijksche kabinet. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Reuter meldde Vrijdag uit Sjanghai: Zes groote branden op verschillende plaat sen in Tsjapei schijnen zich nu vereenigd te hebben en vormen één groote vlammenzee. Tienduizend vrijwilligers bewaken de in ternationale nederzetting. Er schijnen nieuwe troepen van Tsjang Kai-sjek uit Nanking aangekomen te zijn. Volgens goed Ingelichte waarnemers zdhden reeds in stelling gekomen zijn en zou daar door de strijd sinds vier uur vanmiddag heviger geworden zijn. Nader seint Vaz Dias: Het Japansche bombardement heeft 14 uren onafgebroken geduurd. Een Japansche bom is op een Amerikaansch huis terecht gekomen, ten gevolge waarvan aanzienlijke schade is aangericht. Voor zoover uit de internationale neder zetting is waar te nemen, moeten de Chi- neesche verliezen ten gevolgen van het bom bardement buitengewoon groot zijn, aange zien de 200.000 zielen tellende bevolking van Tsjapei, welke zich grootendeels in de huizen had opgesloten, volkomen hulpeloos was. Het verluidt dat vele mannen en vrouwen zijn omgekomen. Duizenden Chineezen trachtten in paniek de internationale con cessie binnen te vluchten, doch zij werden daar niet toegelaten. Japansche vliegtuigen 'vlogen met regelmatige tusschenrulmte van ongeveer 20 minuten boven Tsjapei en wier pen bommen, waarvan de deelen tot dertig meter hoog sprongen. De Chineesche luchtafweer was volkomen onvoldoende. Ook het radiostation Chenso, dat in het bezit is van de Chineesche regee ring en de Radio Corporation of America, werd gebombardeerd. Het Noorderstation is volkomen platgebrand. Het Japansche antwoord op de nota's van Amerika en Engeland in verband met de ge beurtenissen te Sjanghai houdt, naar uit Washington wordt gemeld, de toezegging in, dat de internationale rechten zullen worden gegarandeerd. Het Amerikaamsche kabinet heeft den toestand te Sjanghai in een-lang durige 'vergadering besproken. Staatssecre taris Stimson weigert Iedere mededeeling nopens het resultaat der besprekingen. Volgens een bericht uit Sjanghai werd Vrijdag om twaalf uur te Sjanghai de alge meene staking geproclameerd. De Japansche marine-autoriteiten hebben verklaard, dat zij deze staking niet zullen toelaten en maat regelen zullen treffen, waardoor de bedrijven van eerste levensbehoeften zullen kunnen worden voortgezet. De stakingsleiders worden met doodstraf bedreigd. De Japansche autoriteiten hebben ver klaard dat de geruchten volgens welke tus- schen de Chineesche autoriteiten en het Ja pansche marine-commando overeenstem ming zou zijn verkregen betreffende staking der gevechten te Sjanghai, niet overeen komstig de feiten zijn. Het Japansche telegraafagentschap Shim boen Rengo publiceert een officieel com muniqué, waarin vermleld wordt, dat het Japansche optreden te Sjanghai een gevolg is van anti-Japansche daden der Chineesche studenten. Voorts wordt medegedeeld, dat georganiseerde militairen de winkels heb ben geplunderd. De Japansche opperbevel hebber heeft zich tot taak gesteld recht streeks op te treden ter handhaving van orde en rust. Omtrent de motieven, welke de verwezen lijking van den feitelijk overeengekomen wapenstilstand hebben verhinderd, is nog het volgende bekend: Korten tijd nadat de overeenkomst was gesloten, wierp een Ja- pansch vliegtuig een bom boven de interna tional nederzetting, hetgeen door de Ja panners een ongelukkig toeval werd ge noemd. Toen kort daarna ergens anders een bom werd geworpen, waarbij een Chinees werd gedood, verklaarden de Japanners, dat zij hiermede de wapenstilstandvoonvaarden geschonden achtten. De vijandelijkheden werden hervat. SJANGHAI, 29 Januari (VJ>.) Het Japan sche hoofdkwartier heeft bevel gegeven, dat de Chineesche bevolking te Tsjapei ge durende den nacht de huizen niet mag ver laten Het zaken'even te Sjanghai staat vol komen stil. De winkeliers hebben plakkaten opgehangen, waarop staat: Biedt Japan tot den dood toe tegenstand. De Amerikaansche torpedojager Borie heeft mariniers aan land gezet, die de be scherming op zich hebben genomen van de electrische centrale. Uit Moskou: De Russische regeering heeft den directeur van den Oost-Chineeschen spoorweg opdracht gegeven, dat alle em- p'oyés van den spoorweg een transport van Japansche troepen slechts dan mogen toe staan, wanneer daartoe vergunning is ver kregen van den raad van bestuur van den Oost-Chineesde:' spoorweg. In Russisch*» vrinven is men van meening. dat Japan ge enrecht heeft- om het transport van zijn troepen op deze basis te doen ge schieden. Van officieele zijde te Moskou wordt ver- tf.d de Sovjet .Unie ook na den Ja- pansch-n aanval op Sjanghai de strengste neutraliteit in het Japansche Chineesche pcnflict zal bewaren. MOEKDEN. 29 Jan. (V.D.) De uit Tsjangt- sjoen gezonden Japansche troepen konden tot nu toe nog niet Harbin binnentrekken, aar gezien de Soengaribrug, waarover de Chineesche Oosterspoorweg naar Harbin loopt, door de Chineezen is vernield. Chi neezen en Japanners hebben aan beide zij den van de rivier arti'lerie opgesteld en thans wordt een hevig artilleriegevecht ge leverd. Japansche vliegtuigen hebben op nieuw de buitenwijken van Harbin gebom bardeerd. Het verluidt, dat de vernieling van de brug geschied zou zijn op verzoek van de Sovjet-Russische spoorwegautoriteiten, die reeds vroeger hebben geprotesteerd tegen de gebruikmaking van de spoorlijn door de Japanners. China. VOLKENBONDSRAAD BESLUIT TOEPASSING ARTIKEL 15. GENèVE, 29 Januari (VJD.) Na urenlan/? debatten besloot de Volkenbondsraad op grond van het Chineesche voorstel de offi cieele procedure van artikel 15 van het Vol kenbondspact toe te passen. De Chineesche en Japansche vertegenwoor digers werden verzocht overeenkomstig de pa ra graph en 1 en 2 van art. 15 den secre taris-generaal van den Volkenbond direct een gedetailleerde uiteenzetting te geven van den toestand en de betrekkelijke bewijsstuk ken te overhandigen, op grond waarvan de secretaris-generaal den Raad voorstellen zal doen. De openbare Raadszitting begon Vrijdag in een uitert gsespannen atmosfeer. Voor de eerste maal werd door den Raad op grond van art. 15 de officieele procedure ingeleid voor een gewapend conflict tusschen twee groote mogendheden. Eerst wedr het Chineesche voorstel de pro cedure toe te passen door den secretaris generaal voorgelezen. De Raadsperisdent, Paul Boncour, legde vervolgens een korte verklaring af. De Raad is gedwongen, zeiae hij, met het oog op het dreigend oorlogsgevaar den feitelijken' toe stand duidelijk vast te stellen. De Raad mag niet toestemmen in een op treden dat buiten de internationale ver plichtingen van het Volkenbondspact om gaat. De Chineesche gezant Yen legde hierna een verklaring af, waarin hij cont-sateert, dat ed arbitale pogingen van den Raad tot nu. toe -hebben gefaald. China -kan, thans.- met langer, wachten: Er Is thans sprake van eenopenlijke aanval op de gebiedsonschendbaarheid en de politieke onafhankelijkheid xan China door Japan. Japan heeft openlijk gebroken met den geest en de letter van het pact. De Volkenbondsraad moet onverwijld de bij art. 15 voorgeschreven maatregelen ne men. De Japansche ambassadeur Sato gaf een uiteenzetting van de militaire gebeurtenissen in Sjanghai welke geheel in strijd was met de Chineesche lezing en verklaarde dat Japan geenszins alleen verantwoordelijk is voor de ontwikkeling van den toestand. De aanval len zijn uitgegaan van Chineesche troepen. Sato stelde vier eischen: 1. Voorloopig uitstel van het vertrek der enquêtecommissie. 2. Nieuwe uiteenzetting van den geheelen toestand en voorlegging van nieuwe docu menten door de Chineesche regeering. 3. Weigering toepassing procedure volgens art. 15, aangezien dit artikel gebaseerd is op de breuk der betrekkingen. De strijd is thans nog in het stadium waarin een afbreken der betrekkingen niet in aanmerking komt. De Japansche militaire maatregelen zijn slechts noodzakelijke maatregelen ter bescherming van de eigen veiligheid. 4. Toepassing van de procedure van arti kel 15 eerst ingeval alle middelen om langs den weg van directe onderhandelingen tot overeenstemming te geraken zijn uitgeput. De Raadspresident Paul Boncour, weigerde tijdens het verder verloop der debatten de Japansche eisch de juridische toelaatbaarheid van het Cineesohe voorstel te onderzoeken, aangezien volgens het pact de procedure op grond van art. 15 zonder onderzoek moet worden op grond van het voorstel van een lid-staat. Evenzoo wees hij de Japansche referte aan de toelaatbaarheid van een gelijktijdige toe passing van de artikelen 11 en 15 van de hand. De Japansche ambassadeur. Sato, hand haafde zijn standpunt onbeperkt en legde er den nadruk op dat met het oog op de ernst van het geschil dat den vrede, misschien zelfs den wereldvrede 'bedreigt Japan groote waar de moet hechten aan de thans door den Raad ingeleide procedure. Oostenrijk. Het kabinet-Buresch samen gesteld. WEENEN. 29 Jan. (Wolff.) Bondskanselier dr- Buresch heeft heden een nieuw kabinet gevormd, dat als vo'gt is samengesteld: Dr. Buresch: Bondskanselier en Buiten- landsche Zaken. Ir. Winkler: Vice-kanselier en Binnen - landsche Zaken. Dr. Waidenhoffer: Financiën, Heir.l: Handel. Dr. Schuschnlgg: Justitie. Vaugoin: Militaire Zaken. Dr. Czermak: Onderwijs. Dr. Resch: Socia'e Zaken. Dr Dollfuss: Landbouw. Met uitzondering van ir. Winkler, die tot den Landbond behoort, zijn alle ministers lid der Christelijk-sociale partij. Vergeleken met het vorige kabinet-Buresch is a'leen do minister van Justitie Schuschnlgg nieuw; deze was advocaat te Innsbruck. Het plan bestaat een lid van den Land bond als minister zonder portefeuille in het INGEZONDEN MEDEDEELING EN. a 60 Cts. per regeL Een Philipslamp mag iets duurder zijn dan een zoo genaamd goedkoo- pe lamp, - in het gebruik is een Philipslamp het voordeeligst. Door Uw lage stroom rekening heeft U het kleine prijsver schil reeds binnen een maand ruim schoots ingehaald. Gebruikt Philips Ar g e n t a'-lampen en denkt er aan kabinet op te nemen. Hierover zal eerst de volgende week worden beslist: deze func tionaris zou de zorg voor het veiligheidswe zen politie en gendarmerie op zich nemen. Bondspresident Mi.klas heeft bondskanse lier Buresch ontvangen en zijn goedkeuring gehecht aan de samenstelling der nieuwe regeering. Duitscliland. Vervroegde Rijksdagzitting. Wolff meldt uit Berlijn, dat de data voor de presidentsverkiezing volgens berichten uit parlementaire kringen door den Rijksdag zelf niet door de Permanente Commissie zal wor den vastgesteld. De Rijksdag zou 23 Febr. weer bijeenkomen: daar echter die datum te laat is om den datum voor de presidentsver kiezing vast te stellen, zal de Rijksdag eerder worden bijeengeroepen. Verlenging her-disconto- crediet bevestigd. BERLIJN. 29 Jinuari (V.D.) Nadat de Raad van Beheer van de Banque de France Donderdag besloten had het aandeel der Fransche circulatiebank in het herdisconto- crediet van de Rijksbank (25 millioen dollars van de 100 millioen) voorloopig tot 4 Maart te verlengen, heeft thans nadat ook de Bank of England en de Federal Reservebank of New York toegestemd hadden in de verlen ging, de Bank voor Internationale Betalingen als bemiddelaar bij het verstrekken van het crediet aan de Rijksbank officieel mede deeling gedaan van haar toestemming tot de verlenging. Engeland. Donderdag indiening van de Britsche Tarief wet. Het Britsche kabinet heeft in zijn zitting van Vrijdag de algemeene inhoud van de ta- riefwet goedgekeurd. De wet zal naar wij in de Tel. lezen Donderdag in het parlement worden ingediend. Snowden, een der vier ministers die het ontwerp niet kunnen on derschrijven, was aanwezig, doch namen niet aan de discussie deel. Het is thans vrijwel zeker, dat het a1 ge meen tarief niet hooger zal zijn dan 10 pet. (Daily Telegraph Service) ïersche Parlement ontbonden. DUBLIN. 29 Jan. (V-D.) Het ïersche par lement is heden ontbonden. De verkiezingen voor den nieuwe Dail zullen worden gehou den op 16 Februari a.s. Frankrijk. Weygand blijft chef van den generalen staf. Reuter meldt dat generaal Weygand, de chef van den Franschen generalen staf, uit den actie ven dienst is getreden, wegens be reiking van den 65-jarigen leeftijd. Hij zou echter, met telkens 1 jaar verlen ging, tot 1935 op zijn post van chef van den generalen staf blijven. Zuïd-Amerika. De Peruaansche regeering afgetreden. LIMA. 29 Januari (V.D.) De Peruaan sche regeering heeft bij den President der Republiek haar ontslag ingediend. BIJ DE NADERING DER ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Tal van adressen uit Nederland. RESOLUTIE VAN DEN VRIJZ.-DEMOCRATI- SCHEN BOND. Van het „Nut". Hef Hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van t Algemeen heeft aan de Ont wapeningsconferentie een adres gronden, waarin het zijn algeheele instemming be tuigt met de door 200 departemten dor maat schappij onderteekende motie. Het Hoofdbe stuur heeft lal deze verklaringen, vergezeld van een exemplaar van de statuten van de maat schappij naar Genève gezonden. Een Moederboodschap. Voorzien van 2400 adhaesie be tuigingen is aan de Ontwapeningsconferentie een „Moe derboodschap" gezonden, waarin de moeders van alle landen zeggen, dat zij hun kinderen niet willen groot brengen om kinderen van andere moeders te dooden. Zij begrijpen, dat slechts langzaam het vredeswerk kan vor deren, en daarom vragen zij te willen be denken, dat in alle landen volgens hun ge weten vele mannen niet meer kunnen deel nemen aan oorlogsdoeleinden en zij dringen er op aan bij de regelingen een mildere be handeling voor hen te bepleiten. De bood schap eindigt met: Laat ons onze zonen be houden"* Van den Wereldbond der Kerken. Het secretariaat van den Wereldbond der Kerken deelt mede, dat de uitsalg van het petitionnement thans is als volgt: Ge teekend hebben 852 kerkeraden, over de volgende kerkgenootschappen verdeeld: 531 kerkeraden van de Ned. Herv. Kerk, 120 van de Geref. Kerk; 69 van de Doopsge zinde Broederschap; 31 van de Evangelische Lufch. Kerk; 24 van de Rem. Broederschap; 21 van de Geref. Kerk onder Hersteld Ver band; 15 Kerkbesturen v. d. Oud-Katholieke Kerk; 6 Vrij Ev. Gemeente; 5 Christ. Geref. Gemeenten; 5 Baptisten Gemeenten; 4 Ker keraden v. Herst. Ev. Luth. Kerk; 1 Vrije Ge meente (Amsterdam). Het aantal verzamelde handteekeningen bedraagt in totaal: 336.702. Van de Vrouwenbonden. Tot 21 Januari waren 4.700.000 handteeke ningen ingekomen op het door den Interna tionale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid internationaal verspreide petitionnement, welke, tezamen met die van dertien andere vrouwenorganisaties, aangesloten bij het In ternationaal Ontwapeningscomité, aan de Ontwapeningsconferentie zullen worden aan geboden. Besloten ls het fonds dat den naam draagt van Dr. Alefcta Jacobs te gebruiken om jonge meisjes uit lauden, gelegen op vrij verren afstand van het centrum Van internationalen arbeid, de gelegenheid te geven, eenigen tijd in het Maison Internationale van den Bond te komen wonen en werken en tegelijk zich op de hoogte te stellen van al wat verband houdt met den Volkerenbond en het zeer krachtige Internationale leven te Genève. Deze week is een Poolsch meisje daartoe te Genève aangekomen, terwijl nog een Bulgaar - sche verwacht, wordt. Bovendien zal waar schijnlijk een Joegoslaafsche door eigen Landgenooten in de gelegenheid gesteld wor den om voor hetzelfde doel binnen enkele dagen te Genève te komen en zal op deze wijze een drietal goede krachten voor het vredeswerk in Oost-Europa gevormd kunnen worden. De Bond is overtuigd, dat dit een werk is geheel in den geest van Dr. Aletta Jacobs, terwijl op het oogenblik de tijd wel uiterst geschikt is. Het hoofdbestuur van den Vrijzinnig De- mocratischen Bond heeft besloten de volgen de resolutie toe te zenden aan de ministers en de leden der Staten-Generaal, de leden der verschillende delegaties ter Ontwape ningsconferentie, de hoofdbesturen van de staatspartijen, aangesloten bij de Internatio nale Entente van Radicale partijen, en haar verder door de binnen- en buitenlandsche pers en anderzins bekend te maken: Het hoofdbestuur van den Vrijzinnig-De- mocratischen Bond, erkennende dat de Nederlandsche delegatie naar de Conferen tie in meerderheid bestaan moet uit perso nen. die de bewapentngsinzichting der re geering deelen; protesteert tegen de eenzijdige samenstel ling der delegatie, waarin van de 30 leden slechts één voorstander van nationale ont wapening geplaatst is, waarin talrijke leden beslist militaristische opvattingen aanhan gen, en waarin aan de Nederlandsche natie 4 beroepsofficieren als haar vertegenwoordi gers zijn opgedrongen met een beslissende '.n plaats van ten hoogste een advisecrende stem, en verzoekt de regeering, dat zij het ge vaar voor een mislukken der conferentie, hetwelk zij door deze samenstelling 'narer delegatie vergroot heeft, alsnog eenlgszins verminderen zal door in de instructie der delegatie of zoo noodig in een aanvullende Instructie de volgende beginselen neer te schrijven: De delegatie steune den eisch van gelijk heid in bewapening. De delegatie late zich niet leiden door de orthodox-theologische stelling, dat de oorlog wegens ce mensche- lijke zonde een onuitroeibaar verschijnsel zou zijn, een stelling, die door de overgroote meerderheid van het Nederlandsche volk verworpen wordt. Zij onttrekke zich aan de voorstelling, dat de plechtige vredesbeloften, die de volken in verschillende verdragen elkander gegeven hebben, onbetrouwbaar zullen blijken. De delegatie ontworstele zich aan de op vatting, dat het eigen land reeds tot op een uiterste minimum van bewapening is afge daald. Indien de delegaties zich aan zulk een axioma vastklampen, is de mislukking der conferentie gewis. Zij steune den eisch van Lord Cecil dat een militaire luchtmacht, chemische strijdmid delen, tanks, zwaar geschut en duikbooten, onvoorwaardelijk aan alle staten ontzegd worden. De delegatie bestrijde de volstrekt on vruchtbare pogingen om uit een aantal mili taire machtsfactoren een formule van mini mum krijgsuitrusting samen te stellen, het welk aan elk land naar zijn bijzondere be hoeften vergund zou moeten zijn. De delegatie bevordere, dat de permanente oommissie van toezicht uitdrukkelijk bevoegd worde verklaard om ter controleering der overeengekomen geleidelijke ontwapening, zoo noodig onderzoekingen ter plaatse in te stellen. De delegatie overwege onpartijdig en on- vooroordeeld elk voorstel tot vermindering van bewapening, van welken staat het ook herkomstig zij. De delegatie streve er naar, dat art. 50 van het o n twe r p - verdrag worde gewijzigd in dien zin. dat de staten niet bevoegd zullen zijn om in geval zij zich bedreigd achten, vastgestelde minima eigenmachtig te over schrijden onder gehoudenheid slechts van kennisgeving. Zulk een bevoegdheid toch moet er toe leiden, dat de geheele overeen komst tot geleidelijke ontwapening illusoir wordt gemaakt. De delegatie steune de pogingen om par ticuliere wapenfabricage geheel te verbieden-, subsidiair controle. Het hoofdbestuur van den Vrljzlnnlg-De- mocratischen Bond merkt hierbij op. dat ce richtlijnen en programpunten ook voor te genstanders van den eisch van nationale ontwapening aannemelijk moeten lieeten. De resolutie bevat nog eenlge andere pun ten in totaal een veertiental. KON. NED. MIDDENSTANDSBOND TEGEN HET WETSONTWERP ARTSENIJ- BEREID KUNST. Het algemeen bestuur van den Konink lijken Nederlandsche n Middenstandsbond heeft aan de Tweede Kamer een adres ge zonden. waarin tal Yan bezwaren tegen het wetsontwerp op de uitoefening der artsenij- bereid-kunst worden ter berde gebracht, vooral voor zoover aangaat de drogisten. De wen- schelijkheid wordt betoogd van een wettelijke regeling van het drogisten-examen. Gepleit wordt voor een andere samenstelling der lijs ten, welke de vergunningen voor den verkoop regelen en samenstelling door een commissie van paritetische samenstelling. Tenslotte wordt gezegd, da: de bezwaren van dien aard zijn, dat verzocht wordt het ontwerp niet aan te nemen. TREURIGE TOESTAND VAN DE TWENTSCHE TEXTIEL INDUSTRIE. HEVIGE CONCURRENTIE IN BINNEN- EN BUITENLAND. De voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Twente te Henge lo heeft, in zijn jaarrede gewag gemaakt van den slechten toestand, waarin de textiel industrie verkeert. De waarde van den uit voer in duizenden guldens verminderde met 1929 vergeleken van f 98.872 tot f 48.462. Het crisisjaar 1931 was zoo hevig, als de textielindustrie nog nimmer gekend heeft. Vooral de concurrentie met Japan bemoei lijkte het bedrijf ten zeerste. Japan verkocht voor dikwijls 15 a 30 pet. lager dan de kost prijzen van de Nederlandsche fabrieken. De Japansche import van katoentjes in Neder- landsch Oost-Indië gaat steeds vooruit. De vrees is niet ongegrond dat wij ons voor naamste afzetgebied op deze wijze zuilen ver liezen. Op de binnen!andsche markt was concur rentie niet meer mogelijk door do depreciatie van verschillende valuta's. Het Jaar 1931 ls voor de Twentsche katoenindustrie geëindigd zoo donker als men zich dit maar kan voor stellen, terwijl men zich moet afvragen of na opleving van het bedrijfsleven er voor alle fabrieken nog wel voldoende emplooi zal zijn. De woluitvoer is nagenoeg geheel stil ge legd. De toestand In de jute-, tricotage en con- fectie-lndustrie was eveneens ongunstig. De afzet van kant werd zeer bemoeilijkt. SPAANSCHE BALLINGEN IN ZUID LIMBURG. DE EERSTE PATERS JEZUÏETEN AAN GEKOMEN. In het St. Ienatiuscollege der Paters Jezuïeten te Valkenburg zijn. naar de Maas bode meld*, de eerste 18 uit Spanje gebannen Jezuïeten aangekomen. He twaren paters en theologanten uit Bar celona. Zij waren zeer vermoeid van de lange reis, doch hadden veTder geen k'achten dan over de koude. De overige leden van een ge meenschap van honderd werden nog ver wacht. In het retraitehuis te Aalbeek. waar den paters onderdak is verleend, zijn zij feestelijk ontvangen. Men weet de uitwijzing aan gebrek aan organisatie. Behalve ecnige boeken hebben de paters zoo goed als niets kunnen mee nemen. Wel hebben zij wettelijke voorzorgs maatregelen genomen tegen de confiscatie hunner goederen. DE PACHTBOEREN VAN JANNINK. De secretaris van de Enschedcsche Fnbri- kantenvereeniging heeft over de berichten over het dienst doen van pachtboeren der heeren Jannink in de fabrieken der firma meegedeeld, dat deze boeren door in de fa brieken de noodzakelijke werkzaamheden noodig voor het onderhoud der fabrieksge bouwen en machines, zooals het stoken, te verrichten, meer verdienen, dan thans op het land te maken is. Dwang is er in het ge heel niet op hen uitgeoefend. „EKSTER" NIET DOOR KONING ALBERT BEZICHTIGD. De Koning der Belgen heeft Vrijdag het Nederland-Indië-vliegtuig ..Ekster" niet kun nen bezichtigen, omdat het vliegtuig, reeds in mist opgestegen, Brussel niet bereiken kon. De bezichtiging is uitgesteld. LUCHTVAARTBERICHTEN. Specht: 29 Januari, 6.18 van Batavia naar Amsterdam. 15.27 uur te Medan. Leeuwerik: 29 Januari 14,45 uur te Bari. Amsterdam naar Batavia. Duif: 29 Januari: 33 10 uur 'e Cairo Ba tavia naar Amsterdam. Valk: 29 Jan. 16.06 uur te Bangkok. Am sterdam naar Batavia.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 11