H.D. PUZZLES ,Nog iemand heeft genoten van de beste sigaret voor ieders gezondheid! FINANCIEELE KRONIEK. PUZZLE No. 15 HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAC TWEEDE BLAD 30 JANUARI 1932 OPLOSSING PUZZLE No. 14 KRUISWOORDRAADSEL. De prijzen werden als volgt toegekend: Prijs van f 7.50 aan: C. SCHOEN, Magdalenasteeg 9. Prijzen van f 2.50 aan: W. VESSIES, Frankenstraat 47. BOUMAN. Alexanderstraat 6. A. C. GRIMM, Roemer Visscherplein 5, Aer- denhout. J. SNETHLAGE, Platanenlaan 25, Bloemen- daal. A. v. d. HOFF, Spaansche Vaartstraat 22. WAT IS HUN BEROEP? Hieronder vindt u een lijstje van een tien tal geheimzinnige stadgenooten, die geregeld tot de goede oplossers van deze rubriek be hoor en. Helaas, weten wij niets van hen. Geen adres, geen beroep, niets! Als wij ten minste maar hun beroep wisten, konden wij ze misschien opsporen. Wilt u ons helpen" Zoek dan in de namen, van onderstaand tiental dames en heeren, hun beroep en zend ons het antwoord. LG.8. van ReezeL 2. Piet Olietang. 3. Riet de Cric. 4. B. I. Hees Ruwaard. 5. Han N. Laardewij. 6. Cesar Stier. 7. U. Z. Wenstra 8. Coen v. Zuilenlust. 9. P. L. E. R. Versteeg. 10. Freek ten Klesch Sr. Oplossingen, verzonden ln gesloten couvert, Waarop vermeld „Puzzle-rubriek" moeten uiterlijk Maandagavond a.s. In ons bezit zijn. Bij de oplossing moet onderstaand formu lier worden Ingezonden, uitgeknipt en duide lijk leesbaar ingevuld. Bij ieder formulier mag slechts één oplossing worden ingezonden. Voegt men er meer bij, dan moeten wij Be alle van het mededingen naar de uitge loofde prijzen uitsluiten. Hier het formulier: H. D. PUZZLE No. 15 Voor goede oplossingen loven wij uit: een Eersten prijs van 7.50 Vijf premies van 2.50 elk. Zijn er meer goede oplossingen dan het aantal prijzen, dan zullen deze bij loting worden toegekend. De namen van de prijswinners zullen wij ln ons nummer van den volgenden Zaterdag 6 Februari publiceeren. Er bestaat geen beroep op de genomen be slissingen. Correspondentie er over kan niet worden gevoerd. AHe oplossingen moeten bezorgd of per post gezonden worden aan onze bureaux, Groote Houtstraat 93. Van onvoldoende gefrankeerde brieven wordt geen nota genomen. ERNSTIG GEVAL VAN GASVERGIFTIGING Echtpaar in zijn woning bedwelmd. Te Tilburg heeft zich een geval van gas vergiftiging voorgedaan bij een kinderloos echtpaar. De Nijsv. d. Broek, Grobbcsi- donkstraat 28, beiden werkzaam op een schoenfabriek. Men vond, toen het echtpaar niet op het werk verschenen was, het huis gevuld met gas uit een lek in de gasleiding. Beiden lagen bewusteloos te bed. Na een half uur was de vrouw met zuurstofapparaten bij gebracht. De man was na drie uur nog niet bijgebracht, waarna hij naar een ziekenhuis vervoerd is. Beiden zijn ongeveer 30 jaar oud. In de Tel. lezen wij nog, dat de vrouw over leden is. De toestand van den man was Vrij dagavond laat zeer ernstig. MAATREGELEN TER BEPERKING KOLENINVOER. OSLO, 29 Januari (V.D.) De Noorsche re- geering is voornemens een houthuotum vast te stellen, waardoor de Noorsche kolenim- portcurs en handelaars gedwongen worden een vaste hoeveelheid hout te verhandelen in plats van kolen. In Britsche kringen worden deze voorne- mens met groote bezorgdheid gevolgd, aan- J gezien Noorwegen per jaaT 50.000 ton im-1 porteert, grootenaeels uit Engeland. BLOEMBOLLENCULTUUR. Bespreking evcntaeele inkrimping der teelt. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Cu. per regel Het hoofdbestuur aer Algem. Vereeniging voor Bloembollencultuur heeft de voorzitters der afdeelingen tegen Maandag as. tot. een bijeenkomst opgeroepen. In de uitnoodiging wordt medegedeeld, dat het Centraal Bloem bollen Comité onlangs een bespreking heeft gehouden over de mogelijkheid en wensche- lijkheid van een gedwongen inkrimping der beplante oppervlakte. Gedacht wordt, zoo gaat de circulaire voort, aan een wettelijken dwang tot vernietiging van een deel van de '.hans te veld staande tulpen en narcissen, met daaraan verbonden een verplichting voor ieder tot beperking zijner teelt. Dit middel zou moeten dienen om een einde te maken aan de hevige overproductie, waardoor de resultaten van de bollenteelt gedrukt wor den. De commissie door het C. B. C. benoemd om overleg met de Regeering te plegen en eventueel plannen te ontwerpen, wenscht nu te weten of een wettelijke inkrimping bij alle bedrijven algemeen als een noodzakelijkheid, beschouwd wordt ter verbetering van den toestand. Het hoofdbestuur heeft zich thans tot de voorzitters der afdeelingen gewend met de vraag op een bijeenkomst mededeeling te doen van hun persoonlijken indruk over de meeningen die in den boezem der afdeelin gen leven Wanneer, zoo luidt de uitnoodiging verder, de opkomst op die bijeenkomst goed is. zal uit het daar gesprokene toch stellig een beeld te vormen zijn van de opvattingen in de ver schillende afdeelingen. Het Weekblad voor Bloembollencultuur teekent hierbij aan: Zelden zal over een belangrijker vraag het advies van de voorzitters der afdeelingen zijn gevraagd, dan nu. Het gewicht van de zen crisis-maatregel want zóó moet de ge dachte gedwongen opruiming naar onze mee ning worden opgevat is grooter dan welke tot nu toe in het algemeen belangvoorge- stelde regeling dan ook. Het zeer Ingrijpende en ook wel riskante van de voorgestelde kunstmatige aanpassing van de productie aan de vraag, kan alleen worden gemotiveerd met de uitzonderlijke toestanden, die wij thans beleven. De gedachte door hét hoofdbestuur van Bloembollencultuur ter overweging voorge legd. vindt zijn oorsprong in de wetenschap, dat een aanzienlijk grooter hoeveelheid bol len dezen zomer voor den exporthandel be schikbaar zal zijn, dan op grond van den wereldtoestand in het buitenland te plaatsen is. Door de zeer slechte uitkomsten van de binnenlandsche tulpentrekkcrij zal een groot quantum leverbaar niet langs dien weg kun nen worden afgezet. Of deze feiten, waarbij natuurlijk de uit komsten van het gewas als normaa. zijn aangenomen, aanleiding moeten zijn voor een algemeene en verplichte opruiming van hetgeen nu te velde staat, gevolgd door maat regelen die een te groote opplant in den na zomer voorkomen, is nu juist de vraag die voorgelegd is aan de personen, die de toe standen en de stemming in alle deelen der streek goed beoordeelen kunnen. WERKEN VAN DE KONINGIN NAAR AMSTERDAM. Tentoonstelling in hel Stedelijk Museum. Het Ilaagsch Corr. Bur. verneemt, dat na de sluiting der tentoonstelling van het werk van de Koningin in de Koninklijke Kunst zaal Kleykamp te 's-Gravenhage deze wer ken tentoongesteld zullen worden in het Ste delijk Museum te Amsterdam, eveneens ten bate van de noodlijdende kunstschilders. SCHEEPVAARTBERICHTEN Alpherat p. 28 Finisterre, B. Ayres naar Rotterdam. Alcyone 29 te Hamburg v. Rotterdam. Amstelkerk 29 te Kotonou, West-Afrlka n. Amsterdam. Barneveld 25 v. Valparaiso n. Amsterdam Batoe 26 v. Los Angeles n. Colombia. Baarn 29 te Rotterdam v. Valparaiso. 1. v. Londen. Delftdïjk 27 v. Cristobal, Rotterdam n. Pa- cifickust. Deli p. 28 20 u. Pcrim, Batavia n. Rotter dam. Dempo 29 7 u. v. Port Said, Batavia naar Rotterdam. Djambi 27 draadloos door Gibraltar gesig naleerd. Australië n. Rotterdam. Deucalion p. 29 l u. 20 m. Lizard. Puerto Barrios naar Amsterdam. Delfland p. 27 Teneriffe, Buenos-Ayres n. Amsterdam. Drechtdljk 28 1 u. 48 m. 100 mijl Noord v. Land's End. Pacifickust n. Southampton en Rotterdam. Flandria 28 16 u. v. Lissabon, Buenos- Ayres n. Amsterdam. Grootekerk 28 te Manila, Japan, naar Rot terdam. Giekerk p 29 Perim, Calcutta n. Rotterdam Houtman 26 te Port Natal v. Lorenzo Mar ques, vertrok 28 n. East Londen. Insulinde 29 v. Singapore Batavia naar Rotterdam. Kota Agoeng 29 7 u. te Hamburg v. Calais Lochgoil 29 v.m. te Londen, Rotterdam n. San Francisco. Meliskerk 28 te O.-Londcn. Z-Afrika n Rotterdam. Marnix van St. Aldegondc 28 v. Colombo, Amsterdam naar Batavia. Nijkerk 28 te Durban v. Rotleradm. Nieuw Zeeland p. 26 Thursday Island, Syd ney n. Singapore. Ouderkerk 29 te Rotterdam v. Hambugr. Poelau Roebiah 28 te Belawan Deli, Ba tavia n. Amsterdam. Riet fontein 28 v. Mozambique n. Beira. Soekaboemi 28 v. Schiedam n. Hamburg. Saparoea 26 v. Manilla n. Vancouver. Sembilan 28 v. Sabang, N. York n. Belawan Deli. Saparoea 26 v. Manilla, Calcutta n. de Pa cifickust. TaJandoen 28 v. Marseille. Batavia n. Am sterdam. Tosari 29 4 u. te Sabang, Rotterdam naar Batavia. Tjisadane 28 v. Sjanghai naar Java. Tlinegaxa 27 v. Batavia n. Hong Kong. Van Heutsz 27 te Kong Kong. Nieuwe anzekerheid op de beur zen. Duitscblands financieele verplichtingen. Dc Ponden- koers vaster door de aflossing van liet Fransch-Amerikaa.nsc.he crediet. Slechte berichten uit dc Unie. Eqh tekort van 49 millioen dol!, bij de Steel trust. Geringe omzetten op de Amster- damsche aandeelenmarkt. Voor obligaties blijft de stem ming vrij vast. De beurzen verzetten ach met alle kracht tegen een nieuwe vlaag van pessimisme en zij doen dat tot dusver met vrij bevredigend gevolg. Maar met de vaste stemming is het dan toch vooreerst weer uit. Het uitstel der conferentie te Lausanne heeft aan de schoo- ne verwachtingen den domper opgezet en wel wordt de deur af en toe op een kier gezet, wanneer de Europeesche mogendheden het over de financieele vraagstukken van ons werelddeel eens zullen worden, weet nie mand. Een nieuwe periode van onzekerheid, welke erger geacht werd dan een teleurstel lende beslissing, is thans ingetreden, al is de dieper liggende verwachting bij velen blijven bestaan, dat men tenslotte zal moeten doen wat Duitschland vraagt. Daarop wijst ook de verlenging van de .Stillhalte-overeenkomst". welke dezer dagen is tot star.d gekomen. Zij beteekeht echter een bestendiging van een hoogst abnormale financieele verhouding die aan de ont plooiing van het Duitsche bedrijfsleven in den weg staat. Toch hebben Duitsche fond sen zich ook deze weck te New-York en te Amsterdam goed kunnen handhaven. Blijk baar bestaat, in welingelichte kringen de mee ning, dat het Duitschland mogelijk zal wor den gemaakt aar. zijn particuliere verplich tingen te voldoen. Wil men het Duitsche cre diet geen nieuwe schokken toebrengen, dan zal men echter ook moeten zorgen, dat par ticuliere ondernemingen hun schulden op 'ijd kunnen afbetalen. De ervaring met de per 1 Jan. 1932 aflosbare 7 pet. obligaties Ruhrverband is in dezen niet bemoedigend. Thans komt weer een bericht, dat de Intern. Mortgage and Investment- Corp. wier actief uit Duitsche Grootboekobligaties bestaat, per 1 Februari geen rente en aflossing kan be talen. De maatregelen der Duitsche regeering om zooveel mogelijk het geld binnen de gren zen te houden mogen niet zoover gaan, dat de buitenlandsche houders van Duitsche obligaties geen rente meer ontvangen. Het is nog daaraan toe, dat dc uit aflossing verkre gen bedragen in Duitschland moeten blijven of in Duitsche fondsen moeten worden her- belegd. Maar als men ook aan do rentebeta ling gaat tornen, verdwijnt de laatste rest van het toch reeds 2x30 verschrompelde Duit sche crediet. Nog eens: het is inderdaad ver rassend. dat Duitsche obligaties hun koersen in de afgeloopen week niet noemenswaard hebben zien dalen, nadat zij een respectabele koersstijging achter den rug hebben. Dit verschijnsel wa.s één der redenen, waar om de beurzen in het algemeen aan geen groot aanbod bloot stonden. Met Duitschland staat en valt Europa, daarvan is men vrij al gemeen overtuigd en Duitsche fondsen zijn derhalve in dezen tijd een vrij betrouwbare barometer voor de beoordeeling van den al- gemeenen toestand. Een gunstigen indruk wekte op de effec tenbeurzen ook de lichte stijging van het Engelsche Pond. Zij hield verband met het officieele bericht, dat de Bank of England op 1 Februari het restant der Fransch-Ameri- kaansche credieten 'totaal 30 millioen pd.s'.i zal afbetalen, nadat op 1 October jl. 20 mil lioen pd.st. was terugbetaald. Waar deze af lossing in deviesen zal geschieden en geen goud zal vorderen, wil dat dus zeggen, dat de Bank of England sinds de laatste maanden over die deviesen de beschikking heeft kun nen krijgen, zonder een ruineuse daling van den Pondenkoers, Men beschouwt daarom deze aflossing als een bewijs, dat Engeland's financieele positie door de waardeverminde ring van het Pond niet ernstig is verzwakt- Deze opvatting is vermoedelijk wel juist. Tot dusver heeft men ln Engeland het kwaad der inflatie, waartoe men overging, kunnen re- glemer.teeren. De Engelsche bevolking heeft zich bij de verminderde waarde van het Pond willen aanpassen, zoodat van loonsver- hooging in de bedrijven geen sprake is. Daar door bleef de voorsprong in den buitenland - schen handel dusver behouden, al heeft deze niet de resultaten opgeleverd, welke men er van verwachtte. Maar lioe het ook zij. een vaste Por.denkoers is in onze dagen een str mulans voor de fondsenmarkt. In de Vereenigde Staten worden wonderen verwacht van de Reconstruction Finance Corp., die uit een fonds van S 2 milliard kapitaalarme ondernemingen zal te hulp komen. Hoover heeft bij de officieele slich ting van deze echt-Amerikaansche instelling zijn traditloncele tooverspreuken herhaald, waardoor dc spoorloos verdwenen ..prosperi ty" in de V.S. ijlings zal terugkeeren. Lief hebbers zijn er in elk geval voor die twee milliard genoeg. De beroemde Wabashspoor. die al heel wat dollars om maar niet van dc Guldens te spreken! heeft zoek ge bracht. diende reeds haar aanvraag om ca. S 18 millioen in Dat het niet enkel geldgebrek is, waar onder het Amerikaansche bedrijfsleven lijdt, blijkt wel uit de kwartaalcijfers der U.S. Steel Corp.. Amerika's grootste staaltrust. die haar maandelijksche ontvangsten van 25 mil lioen in Mei 1929 tot- s 1 millioen in Decem ber 1931 heeft zien teruggaan. De mpij. heeft het dividend op de gewone aandeelen ver minderd. thans tot 1/2 pet. per kwartaal, wat ec.hter niet heeft kunnen verhinderen, dat in 1931 $49 millioen aan de surplusrekcning moest worden onttrokken. Deze bedraagt ook na die aderlating echter nog 472 mil lioen en dc mpij. beschikte eind 1931 blij kens l»aar balans over een saldo liquide mid delen van ca. 200 millioen. Zij heeft dus geen geld van de nieuwe credietinstelling noodig. Maar zij heeft en dat geldt, immers van heel het Amerikaansche bedrijfsleven een grooteren afzet, noodig. In de ijzer- en staalindustrie der V.S. wordt thans met weinig meer dan een kwart, der aanwezige capaciteit gewerkt. Volgens dc laatste deelingcn zou het aantal wcrkloozen in de Unie thans meer dan 8 millioen bedragen. Dit hooge cijfer zal wel één der redenon zijn. waarom er in Amerikaansche regeerlngs- kringen een strooming merkbaar is, die zich commercieel meer naar Europa wil oriëntoe ren door de invoerrechten t.e verlagen en zoo weer een ruimere uitwisseling van goe deren mogelijk te maken. Het ware te wen- schen dat dit. inzicht ook elders rijpte. Maar in ons werelddeel zoekt men de oplossing der moeilijkheden nog steeds in de omgekeerde richting en spitst de economische oorlog zich meer en meer toe, We behoeven er hier niet aan te herinne ren, dat ook ons land in dien economlschen oorlog ernstig is betrokken. Onze export wordt aan alle kanten belemmerd, zoodat voor onze Industrie- en Handelsbedrijven een nieuw jaar van zorgen is aangebroken. Op de Amsterdamsche Beurs hebben de aandee len van genoemde ondernemingen daarom ook in de afgeloopen week weer een kwijnend bestaan gehad. Publieke belangstelling voor de aandeelenraarkt in het algemeen was cr trouwens nagenoeg niet. De omzetten bleven binnen zeer enge grenzen, hetgeen ook gold voor de Cultuurwaarden, die bij het r.og steeds stijgen der voorraden, geen aanleiding geven tot hoogere waardeering. Op dc Beleggingsmarkt trokken Indische obligaties dc aandacht door ccn hernieuwde daling der dollarstukken, terwijl overigens voor Nederlandsche en Nederl. Indische Staatsfondsen de stemming tamelijk gunstig was. Dit was ook een geval met Gemeente - iecningen. Den Haag boekte met zijn emissie van 5 pet. vijf-jarige obligaties a pari een flink succes; Haarlem, dat. het. met 5 pet. vijftien-jarige obligaties a 99 pet. probeerde, heeft wat te hoog gemikt: de leening werd niet volteekend, de inschrijving blijft echter opengesteld. Geld op prolongatie 2 1/2 pet. LETTING A IR. T. A. KALFF. VOORZITTER VAN DEN ONDERNEMERSRAAD VOOR INDÏë. Tot- voorzitter van den Onderncmersraad voor Nederlandsch Indië is benoemd ir. J. A. Kalff( oud-algemeen voorzitter van het Ver bond van Nederlandsche Werkgevers, oud directeur van de Nederlandsche Spoorwe gen. NU EEN AANSLAG OP EEN TRAM. Veroorzaakt door baldadige jongens. Vrijdagmiddag heeft een train bestuurder op lijn 11 van de II. T. M. Den Haag H. S. M. Scheveningen tusschen de rails geklemd eeni. ge dikke stukken hout bemerkt, die zoo aan gebracht waren. dat. de tram ze niet op zij had had kunnen schuiven. De bestuurder kon de tram, die ter plaatse een groote vaart heef:., nog tijdig remmen. Men vermoedt, dat baldadige jóngens het hout op de baan heb ben gelegd. AGENDA Heden: ZATERDAG 30 JANUARI Stadsschouwburg: Het Schouwtooneel: Tropenadcl. Brongebouw: Bal-masqué: Micgielse en Van Ake 9 uur. Cinema Palace: Heden kust. Parijs Op het tooncel Garrick. 2.30. 7 en 9.15 uur: Rembrandt Theater: Bommen op Monte Carlo. Op het tooneel 4 Liviers. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Trader Horn. 2.30 en 8.15 uur. ZONDAG 31 JANUARI Jansschouwburg: 2.30 uur: Voordrachtmid- da-'t Tnea Latour. 8.15 uur: Tropenwee- Stadsschouwburg: De Vrek met Jan Musch 8 uur. Gem. Concertgebouw: Propaganda-avond V. A. R. A. 7.45 uur. Rembrandt Theater: Cultuurfilm: In het oude land der Azcken. 11.30 uur v.m. Caecilia: L- de Visser over Staking in Twente, 's morgens. Bioscoopvoorstellingen, 's middags cn des avonds- MAANDAG 1 FEBRUARI Stadsschouwburg: Concert Enrico Main ar - dl, vio'oncel. 8 uur. Schouwburg Jansweg: Tropenwee, 8.15 uur Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—8 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Firma C. G. Loom py er en Zoon, Barteljo- risstraat 11. tel. 10175. Parkapotheek, Kieverparfcweg 13, telof. 11793,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5