Sj anghai - Millioenen stad. Het verschil met 1927 STOOMERIJ S. KROM Het woord is aan. Het Belangrijkste. 49e Jaargang No. 14908 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 1 Februari 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. NV. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post f3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand 0.22, per 3 mud. ƒ0.65, franco per post 0.725'-. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 1482S Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 1 4 regel.-, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 1—3 regels 0.30, elke regel meer /0.10, uitsluitend 4 contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Wcekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-. Elke andere vinger f 150.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies,Wijsvinger f75-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN De vreemdelingenconcessies - Haar ontstaan en haar ontwikkeling De boycott van Japansche waren - Verovering geen oogmerk Japan doch intimidatie. van Het probleem voor den Volkenbond. Dc Japanners hebben een gedeelte van de millioenenstad Sjanghai in vuur en vlam gezet en de lezer, die daarvan door zijn krant verneemt, zal zich in wanhoop afvragen, wat dit nu eigenlijk in het zoo verwarde Japansch Chineesche conflict weer voor rol speelt en 'wat voor zonderlinge stad dat Sjanghai eigenlijk toch is. met haar drie millioen in woners, haar international settlement en Fransche concessie. Zeer in het kort willen wij deze zaak wat duidelijker voor hem maken. Honderd jaar geleden nog was het onme telijke Chineesche rijk voor alle internatio naal verkeer gesloten. Eerst in het jaar 1842 maakte het verdrag van Nanking een einde aan dezen toestand. Er werd een aantal ste den, do z.g. „verdraghavens" (treaty ports) opengesteld voor den handel met het bui tenland. Van deze verdraghavens was reeds en i.s nu nog Sjanghai verreweg de belang rijkste. In 1842 dan kwamen de Chineezen met Engeland overeen, dat Britsche onderdanen op een bepaald gebied van Sjanghai zouden mogen wonen en werken. Hoewel dus deze nederzetting als Engelsch werd beschouwd, veroorloofde de Engelsche regeering, hier vertegenwoordigd door haar consul van den aanvang af ook aan vreemdelingen van an dere nationaliteit zich op dit gebied te ves tigen. Do nederzetting of „concessie" zooals men het gemeenlijk noemde, kreefg haar eigen bestuur, eigen onderwijs, eigen recht spraak en vormde dus een staatje in den staat. In 1844 en 1849 vroegen en verkregen de Vereenigde Staten en Frankrijk eveneens stukken grondgebied toegewezen en geduren de eenigen tijd waren er nu drie „conces sies". Later, in 1863. werd een poging tot sa menvoeging ondernomen. Engeland en Ame rika werden het hierover eens, Frankrijk hield zich afzijdig., zoodat sindsdien de z.g. International settlement (nederzetting) van Engeland en Amerika en afzonderlijk de Fransche „concessie" bestaan. Beide neder zettingen werden in den loop der jaren her haaldelijk uitgebreid, want- de bevolknig nam snel toe. Niet in de eerste plaats door de toe- strooming van vreemdelingen, maar door de later ingevoerde bepalingen, die onder zekere voorwaarden ook de vestiging van Chineezen in dit gebied toelieten. Natuurlijk waren er van den aanvang af Chineezen in de concessies geweest, als be dienden en kleine handeldrijvendenom in de behoeften der vreemdelingen te voorzien. In 1854 echter, toen de Taiping rebellie, die van 1849 tot 1864 duurde en aan vele millioe nen het leven kostte, zich tot Sjanghai uit strekte. zochten vele duizenden Chineezen hun toevlucht in de concessies en van dezen tijd af, nam de Chineesche bevolking er snel in omvang toe. De Chineezen, die zich ver oorloven konden, hier te gaan wonen, wisten de meerdere veiligheid en het beter bestuur naar waarde te schatten; Voorloopig kregen zij geen stem in het locaal bestuur, maar ia- ter wel via adviseerende functies van hun vertegenwoordigers naar zes representanten in den besturenden raad in den tegenwoordi- gen tijd. Toon de Taiping rebellie was ónder- drukt, daalde het aantal Chineezen tijdelijk weer, om later opnieuw te stijgen. En en kele cijfers van 1930 mogen ten duidelijkste demonstreeren, hoe de getalsverhoudingen thans geworden zijn. Geheel Sjanghai heeft een oppervlak van ongeveer 333 vierkante mijl en 3.120.000 in woners. Het Chineesche dee! van 320 vierkan te mijl heeft een bevolking van 1.679.000 zie len. Hiervan zijn 9790 vreemdelingen. Het International Engelsch-Amerikaansch) settlement meet bijna negen vierkante mijl met 971.000 Chineesche en 26965 vreemde in woners, voor de Fransche concessie zijn deze cijfers resp. 4 vierkante mijl. 421.000 Chinee zen, 12335 vreemdelingen. Het totaal aantal vreemdelingen in Sjangahi is dus 49090, in de settlements 39300. Als bewijs van den snellen groei in de laat ste jaren mag nog vermeld worden, dat in 1920 de internationale concessie 760.000 Chi neezen en 23.300 vreemdelingen telde, de Fransche 166.000 Chineezen en 3562 vreemde lingen, een toeneming dus van in totaal 466.000 Chineezen en 12438 vreemdelingen in tien jaar tijd. Het ligt voor „de hand dat. met «de enorme uitbreiding van het Chineesche deel der be volking, de invloed der Chineezen in de settlements voortdurend toegenomen is. Het bestuur nam een conciliante houding aan en gaf den Chineezen steeds meer bevoegdhe den. Thans is het zoo ver. dat China (wan neer van een onverdeeld China kan worden gesproken) op het standpunt staat dat het stelsel van exterritorialiteit "en concessies uit den tijd is en dat speciale voorrechten voor vreemdelingen niet meer op hun plaats zijn. Daartegenover mag gesteld worden, dat de handhaving van goede orde cn regel in een deel althans van zulk een belangrijke stad als Sjanghai van groot belang is. ook voor de bijna l millioen Chineezen, die in de conces sies wonen. Want men moet niet vergeten, dat Sjanghai de haven is van de Yangtse vallei, een enorm gebied dat meer dan 200 millioen inwoners heeft. Het voorgaande moge de blik van den Ne- deiiandschen lezer op de uitzonderlijke po sitie van Sjanghai verhelderd hebben, thans nog een en ander over den huidigen toe stand. De Japanners treden met de wapens op tegen hun erfvijanden de Chineezen. Eerst beperkte het conflict zich tot Mandsjoerije. Nu is Mandsjoerije van ouds een deel van China en een zeer belangrijk en groot deel. Maar eenige jaren geleden heeft maarschalk Tsjang Tso Lin (sindsdien bij een spoorweg aanslag omgekomen) de drie provincies van Mandsjoerije tot een onafhankelijke repu bliek verklaard. Formeel zou dus gezegd kun nen worden dat dit gebied niet meer tot Chi na behoort, maar China is het lid van den Volkenbond. Bij deze aanduiding zullen wij het laten, behoudens de opmerking, dat Ja pan groote belangen in Mandsjoerije heeft door een spoorwegconcessie. Waarom voert Japan nu strijd in China? Omdat in China een boycot van Japansche goederen bestaat, die den Japanners reeds ontzaggelijke schade heeft berokkend. China INGEZONDEN MEDEDEELINGEN ALKMAAR TELEF. 1523 (3 lijnen) Nog slechts korten tijd 20 °/o KORTING op alle stoomprijzen Winkel: Kenneme-laan 27, Telefoon 112 is het voornaamste afzetgebied voor Japan en dit wil dus die boycot zien opgeheven. Het voert strijd in China om de Chineezen te dwingen deze boycot op te heffen. Het voert dien strijd nu. omdat de politieke oppositie in Japan reeds lang-op krachtiger optreden in China heeft aangedrongen en cr boven dien binnenkort Japansche verkiezingen zijn en omdat het zich een dergelijk krachtig op treden het best kan veroorloven in een tijd dat dc andere mogendheden zeer verzwakt zijn. En dc Volkenbond? Deze startt inderdaad voor een zeer moeilijk probleem en het is nog niet te zeggen, hoe hij zich er zal weten uit te redden. Men mag hopen, dat de Chineezen bijtijds eieren voor hun geld kiezen en langs den weg der diplomatieke onderhandelingen, bijv. met intermediair van den Volkenbond een schikking treffen, die Japan bevredigt. De aanval van de Japanners op Tsjapei is evenzeer een poging om de Chineezen te dwingen hun boycot prijs te geven. Deze wijk van de Chineesche stad Sjanghai is ook reeds in 1927 in vuur en vlam gezet, toen echter door de nationalistische legers. Men heeft den toestand van het oogenblil: identiek wil len verklaren met dien van 1927. Dat is ech ter geheel onjuist. Toen vielen de nationalisten Sjanghai aan met veroveringsoogmerken en ook de vreem delingenconcessies waren in deze veroverings plannen begrepen. Vandaar dat de mogend heden Sjanghai versterkten om hun belan gen te beschermen. Thans echter vallen de Japanners aan. echter zonder eenige plan nen tot verovering f althans ten aanzien van Sjanghai). Hun strijd is er een van intimi datie. Zij denken e-^niet aan-, de concessies aan te vallen en zuuen dezen integendeel zorgvuldig vermijden. Wanneer niettemin de vreemdelingen maatregelen nemen om hun gebied ook thans weder te versterken, dan zijn die verdcdigingstoebereidselen niet ge richt tegen dc Japanners, maar tegen de Chineesche vluchtelingen, die uit de aan gevallen gedeelten van do Chineesche stad Sjanghai te verwachten en te vreezeh zijn. Dc toestand is dus rui geheel anders dan in 1927 en ook veel minder ernstig voor de in Sjanghai wonende vreemdelingen. Tenslotte nog dit: Ook ons blad ontving Zaterdag een Reu- tertelegram uit Sjanghai dat China don oor log zou hebben verklaard aan Japan. Weinig uren daarna kwam er een nieuw telegram, dat het eerste als „voorbarig" herriep. In plaats van voorbarig had men ook „dwaas" kunnen seinen. Er zijn twee zeer goede rede nen, die China er van terug zullen houden om Japan den oorlog te verklaren. Ten eer ste is er eigenlijk geen China als geheel op het oogenblik. Ten tweede zien de Chineezen zeer goed in. dat zij in een gewapend optre den tegen Japan geen schijn of schaduw van kans zouden hebben. Men behoeft dus geen oorlog tusschen de twee gele rijken te ver wachten. voor zoover er althans op dit oogen blik in feite nog geen oorlog aan den gang Ss. De wereldvrede wordt niet in gevaar ge bracht. De Japanners trachten China, of al thans wat zich voor de autoriteit in China uitgeeft, te dwingen uit commercieele belan gen. En zij verweren zich tegen den Volken bond eigenlijk zoo ongeveer met: Bemoei je cr niet mee', jullie begrijpt er toch niets van en de actie, die wij in China voeren gaat ge heel buiten do bevoegdheid van don Volken bond. China op zijn beurt zoekt, als lid van den Volkenbond te Genève steun, op grond van het befaamde artikel 15. Dc Volkenbond moet tusschen Scylla en Charybdis door en daar zal de noodige stuurmanskunst voor vereischt worden. Summa summarum een bijzonder netelig probleem, maar geen bedreiging voor den we reldvrede. Hoogstens ccn bedreiging voor het prestige van den Volkenbond, wanneer deze er niet in slaagt een „finger in the pie" te hebben bij de pogingen tot het bereiken van een bevredigende oplossing. NA DE RAMP MET DE M2. TELEGRAM V4N DEELNEMING. Uit Den Haag: De Chef van den marine staf heeft een telegram gezonden aan den Britschen Marine-attaché te Parijs die tevens hier te lande is geaccrediteerd om deelneming te betuigen met het ongeval dat de Engelsche marine heeft getroffen door het verlies van de onderzeeboot de M. 2. HET WONINGBEDRIJF. BOUWVALLIGE WONINGEN. Een der hoofdstraten van de internationale nederzetting \c Sjanghai. Massale handels- ca kantoorgebouwen in contrast met dc armzalige huisjes in he-, enorme Chineesche stadsdeel. B en W. stellen den raad voor de perceelen Oudewcg 87. 89. 91, 93 en 95, die in zoo danige vervallen toestand verkeeren. dat ver dere bewoning gevaar voor dc bewoners zou opleveren, uit het Gem. Woningbedrijf terug te nemen en te doen sioopen. HAARLEM, I Februari. Aan den vooravond. Morgenmiddag te half vijf zal de Interna tionale Ontwapeningsconferentie te Genève geopend worden met" een rede van den presi dent, den Britschen oud-minister van Bui- tenlahdsche Zaken Arthur Henderson De algemeene toestand op dit oogenblik is eenvoudig onovertroffen voor die heden, die hun kracht in pessimisme, in scepticisme of alleen maar in „zie-je-nou-wel" zoeken. Eén hunner stuurt ons een ingezonden stuk, dat ik vandaag meteen plaats om een beeld van de zwartgalligheids-stemming te geven. In zijn ijver gaat hij zoover dat hij al de Ncder- landsche afgevaardigden in Genève tot mi litaire deskundigen benoemt, hetgeen de helft hunner niet toekomt. Vooral den heer Vliegen, die oen eerzaam typograaf was voor hij socialistisch Kamerlid werd, past dit eti ket al zeer slecht. Een ander schrijft mij een persoonlijken brief, waarin hij o.a. zijn vreugde uit dat hij het petitionnement van de Nederlandsche Dagbladpers niet heeft getcekend. Blijkbaar heeft hij dc zaak beschouwd als oen soort loterijtje. of zooiets, en is nu dolblij dat hij maar zijn meeding) op het goede paard heeft gespeeld cn tegen al zijn kennissen, die wèl hebben geteekend. kan zeggen: „Zie- jenouwel! Ziejenouwel! Ziejenouwell Haha!' Anders begrijp ik van 's mans bedoeling hee- lemaal niets. Het spijt mij voor de ziejenou- wcllers. maar hun triomfantelijke brieven laten mij zoo koud als een steen. Voor dit soort opvatting is de zaak veel en veel te groot. Het is de vraag niet of Jantje ongelijk schijnt te krijgen en Pietje gelijk, of het om gekeerde, op een of ander oogenblik. De vraag is of de wereld zichzelf van den on dergang zal redden. Het belangrijkste feit van het oogenblik is niet de rede die Henderson zal houden on die natuurlijk gevolgd zal worden door be noemingen van commissies, beraadslaeingen over de agenda en andere formaliteiten die verscheidene dagen zullen vorderen maar het conflict tusschen China en Japan. Het Reuterbericht van Zaterdag, dat China den oorlog verklaard zou hebben, is officieeel tegengesproken. Niettemin heerscht er een oorlogstoestand op verscheidene punten in een reusachtig deel van Azië. De pogingen tot tusschenkomkt, door den Volkenbond on dernomen, worden zeer belemmerd door het feit, dat noch dc Japansche. noch dc Chinee sche regeering'baas in eigeh huis zijn. Men aarzelt met toepassing van een z.g. „econo mische boycot" op Japan, omdat die mis schien tengevolge zou hebben dat dc mili taire junta in dat land de macht volkomen in handen kreeg. Er heerschen groote span ning cn onzekerheid. Een Chineesche wijk van Shanghai is door Japansche brandbom men verwoest, een paar duizend Chineezen zijn gesneuveld. En toch brengen deze Azia ten hun volle strijdmachten niet in liet. vuur. toch passen zij niet de modernste oorlogs middelen in vollen omvang toe, toch onder handelen zij voortdurend met den Volken bond. Waarom? Willen de zwartgalligen, de sceptici en de ziejenouwellers daar nu ook eens op antwoorden? Mijn antwoord is: om dat zelfs deze Aziaten, die de moellijkst- bereikbare naties van den Volkenbond vor men, er naar snakken door bemiddeling van dien bond uit hun strijd verlost te worden. Dit is wel een eenigszins ander beeld dan dat. van vorige oorlogen! Natuurlijk ware het dwaasheid te beweren dat er geen oorlogstoestand bestaat en dat er geen groote gevaren in zitten, temeer sinds Rusland geweigerd heeft zijn toestemming tot troepenvervoer te geven op de spoorwegen, die mede onder toezicht van dat land staan. Maar het is een zeer bijzondere oorlogstoe stand. waarbij zooals de Canadees Stephen Leacock onlangs in een artikèl opmerkte beide partijen voortdurend over hun schou der omkijken in hoop op de komst van een derde, die door zijn bemiddeling hen van het geval af zal helpen. Te beweren dat dit geschil onoplosbaar zou zijn is pessimisme dat op niets is gegrond. De omstandigheden toonen veeleer dat die op lossing wel eens zeer nabij zou kunnen zijn. Op de Ontwapeningsconferentie zal groote aandrang tot daden moeten worden uitge oefend. Dit is uit geen enkel land in zoo ster ke mate geschied als uit het onze. Wij heb ben, in zekere opzichten, daarin een leidende rol gespeeld. Het feit dat al onze dagbladen, ondanks dc vele verschillen van politieke en geloofs-overtulglng, die tusschen hen be staan, zich vereenigden in de bekende petl- Arthur Schrtitzlcr: Als men steeds het juiste deed. of nog beter als men 's morgens eens begon zoo 'maar het juiste le doen en zoo den hcclen dag het juiste deed. dan zat men toch voor den avond in dc gevangenis. Sjanghai. Millioenenstad. (Ie blad. le pas Vreeselijkc brand in Den Haag. Drie mcnschen verbrand. (le blad. 2e pag.) Het conflict in het Oosten. Voorbarig be richt over een Chineesche oorlogsver klaring. (3c blad, le pag.) Neutrale zóne in China bepaald. i3e blad, lc pag.) Japan stuurt nieutoe troepen naar Mands joerije. (3e blad, le pag.) Koning Albert bezichtigt dc ..Ekster". (3e blad, 2e pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Aan den vooravond. (le blad, le pag.) B. de Jong van Beek cn DonkBij den aan vang der ontwapeningsconferentie. (3e blad, le pag.) J. A. C.: Uit het land van Gdndhi. (3e blad, 2c pag.) tionnemer.ts-actic was cr het indrukwekkend ste voorbeeld van. Maar laat men niet mee- nen dat het daarmee uit is.evenmin hier in Nederland als in andere landen. Velen hebben het over dc Stille Kracht die het werk der ontwapenaars telkens weer tracht te vernietigen. In deze rubriek is daar ook vaak over geschreven. Maar er zijn tegen overgestelde Stille Krachten aan het werk. Ettelijke acties, ;n de gehecle wereld, zijn in wording. Zij bezitten niet alle het snelwer kende karakter van een petitionnement, dat alleen door zijn eenheid -.ets blijvends kan stichten cn overigens slechts een steun, een aanmoediging van die andere acties. Met- die andere bedoel ik bijvoorbeeld een belangrijk streven zooals dat van de Nederlandsche Maatschappij voor Geneeskunde, die zich thans tot al haar zusterorganisaties in an dere landen heeft gewend met hot voorstel, in overleg te treden over daadwerkelijke „oorlogs-prophylaxis" door de medici. Een prachtig initiatief van groote moreele waar de. In zijn practischc uitwerking kan hot op den duur onberekenbaar-grootc gevolgen hebben. De vredesvereenlgingen zijn nog nooit zoo werkzaam geweest als nu. De Unie van Vol- kenbonds1vereenigingen en de internationale vrouwenvereenivingen hebben al haar be moeiingen op Genève geconcentreerd. Er is geen sprake vair dat de ijver der ontwape naars verslapt. Wel is dc sombere werkelijk heid der feiten nog nooit zoo ernstig ge weest, sinds den elfden November 1918. toen de wapenstilstand gesloten werd. als thans. Daarom denkt do pessimist dat de ontwape ningsactie verslapt is. In Juli 1931 waren de kranten vol van het petitionnement, nu zijn ze vol van het conflict China-Japan. Dus is de ontwapeningsactie verslapt Och kom. Voor wie verder denken dan de vraag, wat het opvallendste nieuws van den dag is, moet het toch volmaakt duidelijk zijn dat de ontwapeningsactie in liet laatste hal ve jaar geweldig gegroeid Is, en dat het streven naar ontwapening juist bij de huidi ge ernstige gebeurtenissen veel sterker ge stimuleerd wordt dan door den toestand van betrekkelijke rust-in-de-wereld, die In Juli heerschte en waarin dc werkelijkheid alleen maar vermoffeld werd? Aan dezen vooravond van de Ontwape ningsconferentie mijn innigcn. diepgemecn- den wensch voor haar welslagen uitsprekend, uit ik dc hoop en het vertrouwen dat de ernstige toestand, waarin de wereld verkeert, als een beslissende aansporing zal werken om eindelijk tot daden tc komen. R. P. Me: prikkeldraad worden de vreemdelingen „concessies in deze dagen van stryd beschermd. Niet tegen dc Japanners, maar tegen dc te vreezen invasie van vluchtelingen uit de aangevallen Chineesche gedeeiten.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1