Uit het land van Gandhi. Onterfd J. LOTTGERING, Tijdelijk 20 pCt. korting HAARLEM'S DACBLADMAANDAG 1 FEBRUARI 1932 V. De kasfe der uitgesfoofeneri. Hutten van paria's. Niemand zal kunnen ontkennen, dat het eeuwenoude Britseh-Indische rijk heden een grooten tijd doormaakt; het is het object van een geweldig historisch proces, dat den toc- nemenden invloed van de Europcesche be schaving in het Oosten begeleidt. Toch is ondanks het vele, dat uiterlijk andere vormen aanneemt, één ding precies gelijk gebleven. Dit is het kastensysteem, dat ongetwijfeld als het gevaarlijkste en meest verderfelijke tevens te beschouwen Is, dat het tegenwoordige Indic uit zijn verleden heeft overgehouden niet alleen, doch tegelijkertijd ln sterke mate heeft aangekweekt. Vele Indiërs van naam o.m. de bekende dichter Tagore, zijn dan ook werkelijk overtuigd dat het geheelc kastensysteem, zooals dit nu nog steeds van kracht is, een onding is en de grondoorzaak van de nationale zwakheid en sociale misstanden van Britsch-Indië. Tagore gaat zelfs zoo ver, dat hij de intellectueele klassen beschuldigt, te weinig oog te hebben voor de vreeselijke gevolgen, die de verdeeling in zoovele onvermengbare volksgroepen en .groepjes niet alleen voor een groot deel der eigen bevolking doch eveneens voor den ge- hcelen politleken toestand heeft. Ruim 280.000.000 aanhangers der Hindoe- sche godsdiensten, d.i. ruim 85% der totale Britsch-Indischc bevolking, leven nog steeds in streng kastenverband. in al deze groepjes met meestal minder goed klinkende namen, beslist uitsluitend het. toeval der geboorte onherroepelijk over iemands geheele huise lijk en maatschappelijk leven, over zijn eten en drinken, zijn kleeding en beroep, maar bovenal over zijn huwelijk en de maatschap pelijke achting, die hem door lieden van anderen geboorterang in de toekomst zal worden toegedragen. Na den inhoud der oude Indische geloofsboeken heeft Brahma tot heil der wereld de vier hoofdkasten geschapen uit zijn eigen lichaamsdeelen. Van zijn mond vormde hij de Brahmanen, van zijn armen maakte hij de krijgslieden 'Ksatryas. uit zijn dljbeencn ontstonden de handelaren 'Vaicyast en tenslotte uit zijn voeten de paria's (Sudra's). Do Brahmanen-groep die evenals de andere weer in een aantal kasten en onder kasten is verdeeld draagt den naam, die haar steeds geluk zal aanbrengen bij alles wat. men op deze wereld moge verrichten of ondernemen. De Brahmaan is het erkende hoofd der gemeenschap. De naam van de groep der strijders is reeds de uitdrukking van een geweldige krachtscapaciteit en als zoodanig is hun leven in alle opzichten be schermd. De kooplieden ontleenen aan den naam rijkdom, dién zij dan ook zeker tijdens hun leven deelachtig worden. Naar de oude boeken vormen deze drie stammen gezamenlijk de basis der geheele samenleving en van alles wat bestaat. De Brahmanen, die steeds het voornaamste deel vertegenwoordigen, worden beschouwd als I resultaat van alles wat licht en goed is. Bui ten deze drie menschengroepen echter, staan FEUILLETON Naar het Engclschvan DOLF WYLLARDE. (Nadruk verboden). ïi> „Vader en moeder, twee kinderen: een meisje en een jongen, en verder de gouver nanteeen heel knap jong meisje; ik zal je met haar in kennis brengen". Hij sprak op zulk een natuurlijken toon, dat Morrcncc zich een oogenblik gerustgesteld voelde. ,.De oude lui zullen niet mee komen, maar Alice en Bob natuurlijk wel. die zijn dol op zoo iels. Het zijn leuke kinderen; wc hebber, veel plezier met elkaar, ik ben altijd blij als ze komen, maar ze zijn er nu een heele poos niet geweest". „Ik zie dat je Sancho nog altijd hebt", zei Morrcncc opeens .terwijl hij zich bukte en den witten terrier vriendschappelijk aan de ooren trok. „Heb je hem meegenomen voor gezelschap?" „Ik kon het niet van me verkrijgen om den kleinen baas achter te laten. Dan heb ik Lucas nog, een cadeau van Lady Bryant. Het vervelende is. dat ik een zwarten knecht heb. nog een erfstuk van mijn voorganger, dien ik er ernstig van verdenk, dat hij mijn veestapel wel eens stiekum mishandelt en kwelt,"Als ik het hem bewijzen kan gaat hij er uit. Ik kan niet zien dat iemand wreed is tegen onschuldige dieren De opmerking van zijn vriend over don zwarten knecht, kwam Morrcncc dien middag weer Sn de gedachte door een onverwacht voorval. Hij was na het eten naar zijn fris- sche logeerkamer op de bovenverdieping ge gaan en tegen vier uur kwam hij uitgerust cn de paria's, die reeds aan hun benaming een veelheid van minder goede tot uiterst verach telijke eigenschappen verleenen. In tegenstel ling tot de hoogste kaste der Brahmanen, behooren de paria's, gelijk de olifanten en tijgers, tot het rijk van de duisternis. De hei lige boeken, die van de overige groepen lange beschrijvingen geven, noemen van de paria's alleen den naam. Gandlii, wiens geheele leven en werken het symbool is geweest van den strijd tegen de vele verkeerde toestanden die bovenstaande verdeeling met zich bracht, gelooft, dat de natuur met feillooze zekerheid op den duur door middel van de re-incarnatie het maat schappelijk evenwicht zal herstellen. Want een Brahmaan, die zich tegenover een andere kaste minder eervol heeft gedra gen, zal in zijn volgend leven als lid van een lagere kaste worden geboren, terwijl omge keerd de paria meer en meer de groepen der Brahmanen zal naderen. Met dat alles ver langt hij echter niet de geheele afschaffing van het stelsel. Hij wenschte vier hoofd groepen te behouden, zonder echter hun on telbare onderlinge verdeelingen toe te staan. De wetten der overerving behooren z.i. tot de absolute waarheden der natuur, terwijl bovendien duidelijk is gebleken, dat de ver deeling in kasten het Hindoeïsme voor on dergang heeft bewaard. De erkenning dezer historische verdienste neemt echter niet weg dat de minder goede hedendaagsche toe standen worden veroordeeld. De Paria's worden beschouwd als de laagste sociale klasse van Britsch-Indië en worden de „onaanraakbaren" (untouchables) genoemd. Oorspronkelijk behoorena tot. overwonnen volksstammen, werden zij slechts geroepen tot het verrichten van de z.g. onreine beroe pen. zooals het looien en tanen van huiden, en het schoonhouden der straten. Als beloo ning ontvingen zij dc resten van voedsel, die anders aan honden zouden zijn gevoerd, ter wijl zij in vele gevallen zelfs waren genood zaakt het vleesch van krengen te eten, om in het leven te blijven. Door de uitoefening van hun beroep stonden zij dus in een slechten reuk: daarbij was hun voeding onzuiver, ter wijl de algeheels verwaarloozing van dc zijde der overheid den toestand in hooge mate verergerde. Het aanraken dezer mcnschcn is voor hoogere kasten verboden en zelfs het loopen in hun schaduw wordt reeds geacht, een verontreinigenden invloed te hebben De laegste klassen van den trein, waarin zij al leen mogen reizen, zijn zeer slecht onder houden cn vormen dikwijls de haard van een der vele besmettelijke ziekten, waardoor Britsch-Indië nog steeds wordt bezocht. Alleen het woord van Gandhi was in staat, deze scheidingsmuren wat te verlagen. Of schoon in principe niet tegen het stelsel, wil hij echter niet erkennen, dat dc eene groep van menschen automatisch beter is en hoogor staat, dan de andere. „Integendeel", zoo zegt hij. ..moeten eerst ailcn gelijk zijn: wanneer wij. Indiërs in de wereld als melaatschen worden behandeld, dan is dc eenige oorzaak verkwikt beneden voor de thee. Toen hij dc trap afliep, aan 't eind waarvan zich een deur naar het erf bevond, die openstond, was hij getuige van een amusant tooncel. Lucas, de gele Perzische kat, lag, behaaglijk ineengedoken, te genieten van den zonne schijn. Jacob, do oude neger knecht, kwam uit. de keukendeur en strompelde het. erf op. HU zag Lucas niet en had op het opgerolde kattenlijf getrapt, vóór het beest hem hoorde aankomen. Met een nijdig gegrom pakte de neger dc kat bij haar nekvel cn stopte het dier in de groote tobbe water, waar de paar den uit dronken. Er was 'n geweldig gesis en geproest, geblaas cn gespat van water, toen Lucas, doornat en razend van woede, uit de tobbe klom en den tuin inholde. Jacob klapte verrukt in dc handen. Maar <!e wrekende gerechtigheid was nabij! Har- rel was het erf opgekomen, te laat om de poes van het onvrijwillige bad te redden, maar vroeg genoeg om er getuige van te zijn. Met een paar passen was hij bij Jacob, die in zün vreugde de nadering van zijn meester niet bemerkte. Hij pakte Jacob bu den kraag cn ondanks het razen cn tieTcn van den ne ger sleepte hij hem naar de tobbe en deed hem eenzelfde onderdompeling ondergaan, als waarop Jacob do kat getractoord had! Jacob klauterde niet uit dc t.obbo cn ren de niet weg, zooals Lucas gedaan had. Hij stond recht overeind, een dwaze figuur, door weekt van zUn kroezig hoofd tot zijn bloote voeten, terwijl Harrel hem met van boosheid fonkelende oogen aankeek. „Ik heb je gewaarschuwd dat het zou mis- loopen. als ik merkte dat je de beesten slecht behandelde", zei hij driftig. „Je kunt je be zittingen bij elkaar pakken en verdwijnen. Ik zal ie je loon geven, zoodra je droge klec- ren heb» aangetrokken". Jacob begon erbarmelijk te snikken. Hi.i was oen oude man, verklaarde hU gevoelvol en had den ouden meneer zooveel jaren trouw en ijverig gediend... te zoeken by de omstandigheid dat wij zelf een vijfde deel van ons eigen ras niet beter hebben behandeld. Wij hebben den paria uit ons midden gestooten en zijn daardoor zelf tot de paria's van het Britsche keizerrijk ge worden. De ongerechtigheid, die wij van En geland ondervinden, is slechts klein, verge leken bij de groote smarten, die wij den pa ria's hebben toegevoegd". Het oude Indië heeft op deze woorden weer zijn krachten verzameld en het is reeds midden in den strijd tegen de Europeesche beschaving, een strijd, die het met zooveel inspanning en vertrouwen voert, dat zelfs de diepst ingewortelde tradities worden prijsge geven. Het levenslot van ontelbaar velen zal daardoor worden verlicht. J. A. C. BINNENLAND KONING ALBERT BEZICHTIGT DE „EKSTER". Groote bewondering voor de K. L. M. PLANNEN VOOR EEN LUCHTDIENST NAAR CONGO. Zaterdag is de demonstratie van het Indië vliegtuig „Ekster" voor den Koning der Bel- ken kunnen doorgaan. De piloot Duimelaar heeft het toestel met de overige bemanning en de heeren A. Plesman, directeur, en Hans Martin secretaris der directie van de KJL..M. naar Brussel gebracht, waar Koning Albert zich op het vliegveld Haren alles wat- het volledig uitgeruste toestel betrof, heeft laten uitleggen. De koning stelt zeer veel belang in de luchtvaart, in he t bijzonder in de Indië- vluchten van de K1.M,, omdat er in België plannen zijn voor een lijn naar Belgisch Congo. Men wilde deze route echter in etappes vliegen, daarbij steeds gebruik makende van andere machines en andere piloten. Z.M was zeer verrast te vernemen, dat de K LM. de geheele Indië-route wekelijks vliegt met dezelfde piloten en hetzelfde vliegtuig. Het weer was intusschen zoo slecht gewor den, dat van een proefvlucht boven Brussel en omgeving niets kon komen. De JDkster" is echter toch met bemanning en passagiers naar Rotterdam teruggevlo gen. De koning heeft uiting aan zijn groote be wondering gegeven. HEDEN EINDE VAN ROTTER DAM'S WETHOUDERSCRISIS? TWEE RECHTSCHE WETHOUDERS ZONDER MEERDERHEID. Het Handelsblad schrijft, dat de rechtsche raadsfracties te Rotterdam candidaat zullen stellen voor wethouders de heeren J A. Ha- nemaayer, (a.r.) en A. H. S. Stemerding (c.h.) De eerste, die voorzitter is van den Chr. Bond van Arbeiders in het Bedrijf-der Voedings- en Genotmiddelen, zou de porte feuille van financiën krijgen. Dc heer Ste merding is een nieuweling ln den Raad, die eerst in September zijn intrede deed. Dr. vijfde wethoudersplaats zal onbezet blijven, gelijk het reeds was. Het beleid dezer wet houders zal slechts steunen op de stemmen der rechtsche fracties, een 18-tal, dus een minderheid in den Raad. De liberalen had den een programma opgesteld, waarin her stel van het financieele evenwicht met in elk geval een loonsverlaging en verhooging der pensioenkortingen op den voorgrond stond. Ten aanzien van het laatste wilden de rechtsche fracties zich echter niet bin den, waarop een samenwerking afsprong. De verkiezingen zouden hedenmiddag ge houden worden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 6ft G'ts. per regel. Laaf uw Mantel in een Groene of Bruine Modekleur verven. Gr. Houtstraat sa Tel. 10771 op alle STOOMGOEDEREN „Kom uit de tobbe cn houd je mond'" viel Harrel uit, zóó boos, dat dc andere bedien den, die op het rumoer waren afgekomen, stilletjes afdropen. Jacob volgde hem schoor voetend. Tien minuten later ontving hij zijn loon, met de herhaalde mededeeiing, dat liij voldoende gewaarschuwd was cn zijn ontslag aan zichzelf had te wijten en tevens dc be lofte van een getuigschrift voor goed koken en zindelijkheid. Toen hij met sluipenden tred het huis verliet, keek hij op met een gemeen-loerenden blik en Morrcnce dacht bij zichzelf, dat- hij nog nooit in zijn leven zoon intens-slecht en wraakzuchtig gezicht had gezien. „Die oude neger haat Je", zei hij tegen zijn vriend, „je hebt hem vernederd, waar de an dere bedienden bij waren". „Hij heeft het van den aanvang af niet op me begrepen gehad", antwoordde Harrel. Ik heb te veel nieuwigheden ingevoerd naar meneer z'n zin en hem te goed gecontroleerd. Dat was hij onder mijn voorganger niet ge woon!" HOOFDSTUK VI. .Het gezelschap van Revo d'Or zal om on geveer vier uur hier zijn. We kunnen dan thee drinken voor we naar de watervallen gaan", zei Harrel. „Ik heb gisteren iemand gestuurd, om ze te vragen én ze lieten weten, dat ze heel graag zouden komen". Morrence was niet zoo bijzonder in zijn schik over het feit, dat Digby dit uitstapje had georganiseerd. Het was buitengewoon warm en drukkend cn de twee dagen dat hij nu hier was. had hij zich zoo op zijn gemak gevoeld met- zijn ouder, vriend, dat hij niet de minste behoefte aan vreemd gezelschap had. Ze hadden samen dc plantage bezichtigd en Morrence had met belangstelling gezien hoe Digby de verwilderde en verwaarloosde plaats in cultuur had gebracht. Verder had- AAN DEN VOORAVOND VAN DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. TAL VAN SPREKERS VOOR „VOLKENBOND T EN VREDE De Vereeniging voor Volkenbond en Vrede heeft Zaterdagmiddag te 's-Gravcnhage een groote vergadering gehouden waarin ver scheidene sprekers over de Ontwapenings conferentie gesproken hebben. De voorzitter jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeók, schetste er in zijn openingswoord de beteekenis van, dat 60 landen zich opmaken om het moeilijkste vraagstuk van dezen tijd onder de oogen te zien. Dr. H. Colijn zei in een rede. dat de wereld per jaar 1 milliard pond sterling aan bewape ning uitgeeft. Een vermindering van die las ten zal met een zucht van verlichting wor den begroet. Het belangrijkste is evenwel, dat een gunstige uitslag der conferentie een heilzamen invloed zou kunnen uitoefenen op den tegenwoordigen economischen toestand der wereld. De heer Colijn schetste verder de Duitse he crisis als een belangrijke oorzaak van de financieele verlamming, die de wereld trof. De resultaten der conferentie kunnen de hefboom zijn, die de openbare meening in Amerika in beweging brengt voor het weg nemen van de moeilijkheden, door de tegen woordige betalingsverplichtingen van de Europeesche landen jegens Amerika veroor zaakt. Ons werelddeel staat voor de keuze de Amerikaansche bereidwilligheid te winnen of den toestand nog te zien verergeren. Prof. dr. J. Cramer, voorzitter van de Ne- derlandsche afdeeling van den Wereldbond der Kerken zei vervolgens, dat niets gedaan kan worden zonder opzien tot God. Mr. C. M. J. F. Goseling. voorzitter van de R. K. Staatspartij, en lid van de Tweede Kamer, zei dat hier iets te doen was voor alle menschen, die van goeden wille zijn. Mr. J. Limburg, lid van den raad van State en oud-voorzitter van de Union van VoLken- bondsvereenigingen zei, dat men niet aan al de plechtige verzekeringen, die in de ver schillende pacten zijn afgelegd, kan mee doen en tegelijk zijn leger met- geen man en geen cent verminderen. Niet slechts moreel, maar ook juridisch is men verplicht om met beperking van bewapening te beginnen. Mr. dr. J. Schokking. voorzitter van de CJFI. fractie in de Tweede Kamer zei. dat de vol keren zelf moeten inzien, dat hun belangen slechts worden gediend door een beslissing niet door oorlog, maar volgens het recht. Dr. F. M. Wibaut, lid der Eerste Kamer voor dc S. D. A. P., achtte de verwachting, dat de conferentie een begin zal maken rnet beperking van bewapening een economische Tenslotte vestigde jhr. Van Karnebeek er de aandacht op. dat al zou het spel verloren worden, dit nog geen definitieve beslissing zou beteekencn. omdat in de laatste plaats het woord zal zijn aan wat ligt in de lijn ee.ner natuur-noodwendige ontwikkeling. DE ONLUSTEN VAN OCTOBER IN SURINAME. HET WAS ZOO ERG NIET. Uit; het verslag van den gouverneur van Suriname over dc. onlusten in October dat ter griffie van de Tweede Kamer is neder- gelegd, ter inzage voor de leden blijkt vol gens minister De Graaff in zijn memorie van Antwoord op de Surinaamsche begrooting. dat er gccnerlci reden bestaat om aan het bestuur te verwijten dal- het in zijn primai- ren plicht tot gezaghandhaving zou zijn te kort geschoten en dat de onruststokers zelfs niet oen oogenblik. laat staan gedurende twee etmalen, de macht in handen hebben gehad. UIT DE PERS. Het mobilisatie-ontwerp Albarda. De Nieuwe Rofcterdamschc Cou rant (lib.) kan voor het voorstel-ALbarda c-.s. tot hot overbrengen van de bevoegdheid tot mobiliseeren van de regeering naar dc Staten-Generaal niet voelen. ..Het mobilisatiebesluit kan onder om standigheden een der gewichtigste beslui ten zijn. die moeten worden genomen, en er is alles aan gelegen, de bevoegd heid daartoe toe te vertrouwen aan die macht in den staat, die den toestand van het oogenblik en al wat die vereischt het best kan beoordeelen, en daarin met de meeste overwogenheid en den meesten spoed kan beslissen". Een beslissing van de Staten-Generaal, vreest het blad, kan de mobilisatie dagen vertragen, en het land aan den ondergang bloot stellen. den ze den tijd doorgebracht met het opha len van oude herinneringen en het weder- zijdsch vertellen van de levenservaringen, die ze opgedaan hadden in de jaren, dat zc elkan der uit het oog hadden verloren. In 't kort, Morrcncc had het buitengewoon naar zijn zin gehad „Ls het dat drietal, dat je verwacht?" vroeg hij aan zijn vriend. „Ja; de kinderen met- hun gouvernante. Je zult de kinderen wel erg aardig vinden, denk ik. Zc zijn zoo natuurlijk en ongedwongen. Alice en ik zijn dikke vrienden". „Dat snap ik best! Kinderen en dieren zijn altijd dol op je geweest. Hoe oud is Alice?" „Een jaar of dertien. En paardrijden dat die kleine duvel kan!" Harrel duwde zijn stoel achteruit en lachte: er kwam een zachte uit drukking op zijn gebruind gezicht. „En wat de gouvernante betreft ..O ja, dat is ook zoo; ik had j"e al eerder naar haar willen vragen. Maar we waren zoo vervuld van onze gemeenschappelijke" herin neringen, dat hot me door het hoofd is ge gaan. Ik heb in Port Gragas over die juffrouw de Floissac hooren spreken". „Zoo? Door wien? Door Brown?" „Ja. En ook door anderen. Brown heeft, dc groeten voor haar meegegeven". ,.lk geloof, dat Brown erg verrukt van haar was. Ik heb een keer met hem op Rêvc d'Or gedineerd en in vijf minuten was hij eenvou dig weg. De oogen van juffrouw de Floissac dooden op vij-en-twintig meter afstand!" „Ik heb tenminste gehoord, dat ze buiten gewoon bekoorlijk moet zijn". „Van wien heb je dat- gehoord? O ja, nu herinner ik het me: zc ls eens naar een gar nizoensbal geweest. Praten ze daar nog altijd over?" ..Ze schijnt het heele garnizoen op stelten t? hebben gezet door haar charmes en me vrouw Melville, dc vrouw van den comman dant, moest van zoon mededingster blijk baar niet veel hebben!" Tenslotte betoogt het liberale orgaan, dat het voorstel te academisch is, en geen reke ning houdt met gevoelsstemmingen ook bij Kamerleden, waarvoor het verwijst naar wat de heer Vliegen in Augustus 1914 in Het Volk schreef. Deze nl. wilde toen zelfs partij kie zen in den strijd en wel voor Frankrijk en België. Eene goede regeering zal in de keuze grond wetsovertreding of ondergang van het va derland in het critieke geval niet aarzelen, meent het blad, doch zou het geen perni- cieuse grondwetswijziging zijn die de regee ring in oogenblikken van gevaar voor zulk een keuze kan stellen? RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 2 FEBRUARI. HAMBURG 372 M. 6.10 concert-. 3.20 concert door het Stede lijk Orkest. 7.50 concert o.l.v. José Eibenschüta 9.50 populair concert doof het Kleine Norag- orkest o.l.v. Horst Platen. LANGENBERG, 472 DL 6.25 Concert. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.25 concert o.l.v. Wolf. 4,20 Vesperconcert. 3J.0 Symphonie-concert o.l.v. Busohkötter. HILVERSUM 1875 M. 8.— A.V.R.O. Gramofoonmuziek. 10.Mor genwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.45 Annie de HoogMooy: Levensvreugde in kleine dingen. 11.15 Gramofoonmuziek. 11.30 Lunchmuziek. 2.Rustpoos voor het verzor gen van den zender. 2.30 Gramofoonmuziek 3.Knipcursus voor beginners door mevr. Ida de Leeuw van Rees. 4.Hollandsch half uur. 4,30 Radio Kinderkoorzang, o.l.v. Jacob Hamel. 5.Gramofoonmuziek. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 7— Moderne Fransche Kamermuziek o.l.v. Casper Höweler. 7.30 Engelsche les voor gevorderden door Ferd. Fry. 8.— Tijdsein en gedeelten uit de Opera „Aida". In de pauze mevr. Ida de Leeuw van Rees: de kleeding van een man, bezien door een vrouw. 9.V-az Dias en Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. 11. Uitzending uit Restaurant .Jïaeck", Den Haag, Hongaarsch orkest o.l.v. Pali. Tot 11.30 gramofoonmuziek. HUIZEN, 298 M. 8.K.R.O. Gramofoonmuziek. 9. Uit de kapel van het Missiehuis „St. Michael" te Steyl; 10 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdien stig halfuurtje. 12.Politiebe richten. 12.15 KR.O.-trio o.l.v. Piet Lustenhouwer. 1.45 Gra mofoonmuziek. 2.causerie. 3.cursus in knippen en naaien voor beginners. 3.30 hoe- denmaken. 3.45 knipcursus voor gevorderden door mevr. Guppens Geurs. 4.Rustpoos voor het verzorgen van den zender. 4.30 cursus voor de Middenstand. 4.55 Kunst-ensemble o.l.v. Piet Lustenhouwer. 6.45 cursus EngeLsch door J. F. van der Sloot. 7.10 Een praatje over de as. Ontwapeningsconferentie. 7.30 Politie berichten. 7.45 Verbondskwartiertje. 8.Salonorkest o.Lv. Marinus van 't Woud. 9.KR.O. Klein Tooneel; 10.Salonorkest 11.Gramofoonmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Strijkorkest. 2.20 Omroeporkest o.Lv,. Emil Reesen. 10.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 338 M. 12 35 Gramofoonmuziek. 5.20 Concert door het Omroep Symphonie-orkest o.Lv. Franz Adré. 8.20 Gramofoonmuziek. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Orgelconcert. 4.50 Orkest oJ.v. Alfred van Dam. 9.50 B.B.C.-orkest. PARIJS, RADIO, 1725 M. 12.50 Gramofoonmuziek. 9.05 idem. MILAAN 331 M. 4.15 Dansmuziek. 6.25 concert. WARSCHAU, 1411 M. 4.15 Gramofoonmuziek. 5.05 Omroeporkest 7.30 idem. 9.30 Pianorecital. 10.20 Dansmu ziek. ROME 441 M. 6.50 Orkestmuziek. 7.20 Gramofoonmuziek. PARIJS EIFEL 1446 M. 6.50 Pianorecital. WEENEN, 517 M. 8.55 Dansmuziek. „Dat kan ik me levendig voorstellen! En toch moet je geen kwaad denken van Eulalie. Ze is alleen maar erg mooien coquet. Maar het is 'n volkomen onschuldige coquet- terie. Je kunt straks zelfs oordeelen!" Harrel liep onder 't praten naar de ach tergalerij. „Laten we nog een wandelingetje door den tuin maken, vóór de grootste hitte komt", stelde hij voor. Morrence volgde zijn vriend. Ze liepen langs de rozenstruiken, waarvan de weelderige bloemenpracht iets zwoel-zoets aan de at mosfeer gaf. „Je moet zeker weer nieuwe bloemen voor je vazen hebben", merkte Morrence droog weg op. „Ze zullen wel verlept zijn sedert mijn komst en ik geloof niet, dat je ze ver- verscht hebt. wel?" „Die heb ik niet zelf neergezet. Je moet voor 'n nieuwen voorraad tot vanmiddag wachten". De nuchter-zakelijke manier, waarop Har rel dit zei. gaf Morrence een lichten schok. Er was maar één vrouwelijk wezen in den omtrek, die de vazen met bloemen kon heb ben gevuld cn de kapitein vroeg zrich af, of het niet tot 't, besef van zijn vriend doordrong dat Eulalie de Floissac langzaam maar zeker bezig was zich te dringen in zijn huls, zoo niet in zijn hart. „Zorgde diezelfde hand. die de bloemen schikte, ook voor de kussenovertrekken?" „Ja". „Aha!" „Weet je, Juffrouw de Floissac heeft een massa vrijen tijd nu Alice grooter wordt", legde Harrel uit. „En ze vindt het verschrik kelijk om niets te doen te hebben. Daarom heeft ze me gevraagd of ze" het hier een beetje huiselijk voor me mocht maken. Het spreekt vanzelf, dat dc paar blanken, die hier wonen, elkaar vriendelijkheden bewijzen, (Wordt vervolgd^ j

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 6