LETTEREN EN KUNST De belasting-politiek. HAARLEM'S DACBLAD MUZIEK. Haarlems Operette-ensemble. Dc buitengewoon goede uitvoering die het jonge gezelschap Zaterdagavond gaf in den Schouwburg-Jansweg, heeft den aanwezigen een mooien avond bezorgd, die ook voor H.O.E. een mijlpaal zal gelden. Directeur J. Post had zich voor de opvoering van Carel Bouman's opera (operette) „Nelly" de mede werking verzekerd van een orkest van 20 personen, dat aan den klank van koor en so listen een mooi relief gaf. Dit koor is uitge groeid tot een ensemble dat er wezen mag. Bij het vorig concert deed de directeur uit voeren eenige koorwerken a cappella, en ik merkte naar aanleiding daarvan op, dat dit gewis zou bijdragen, de opvoeringen der ope- rettc's op hooger peil te brengen. De resul taten mochten we thans bij deze operette van Bouman beleven. Er komen veel koren in, en al is de muziek, zooals trouwens die van 't geheele werk. hoofdzakelijk gebaseerd op een zuiver harmonische structuur, zoodat men haar niet anders kan beoordeelen dan als zuivere kapelmeester-muziek, zoo zou toch de uitwerking niet zoo klankvol en zuiver geweest zijn, wanneer de heer Post niet vooraf zijn koor op de eene of andere wijze had getraind. Dat wij de muziek niet anders kunnen kwalificeeren dan als kapel- meester-muziek, gaf onszelf geenerlei ver wondering, waar we wisten, dat Carel Bou man als een der vier muzikale zoons van den voortreffelijken klarinettist Gijsbert Bouman een arbeidzaam leven als orkest- directeur te Dordrecht leidde en daar het zeer slecht bezette Nederlandsche opera repertoire naar vermogen trachtte uit te breiden. Een vrije stemvoering alzoo treft men in deze muziek niet aan, hoogstens zijn er a la Mendelssohn wat fugatische inzet ten, maar toch ook weer is er goede zin voor het groote en zich vergrootende ensemble, effect in goeden zin alzoo. Wat het orkest dan had te doen, was te zorgen voor breede klankontwikkeling, en daarin schoot het svmphonie-orkest Orpheus", dat onder lei ding staat van den heer H. Lindebom, in géén opzicht te kort. Voor 't overige had het zich te bepalen (en daarin juist schuilt de zwakke plek dezer muziek van Bouman) tot een versterken der zangstemmen, en met die secondaire rol had het zich tevreden te stel len. Het deed dat echter zóó muzikaal, dat de aandacht van het mooie ensemble op 't po dium dikwijls ging naar dat in den orkest bak, waar uitnemende violen, stevige contra bas-klanken, fraaie trombone- en bovenal trompettonen ons oor streelden. Opvallend was ook de fraaie toon der hobo, waar bovenal het gemis van een zelfstandige partij zich sterk deed gevoelen. Wat de uitvoering betreft, daarvan zullen de medewerkenden even aangename herin neringen behouden als de luisteraars en toe schouwers. Want ook solistisch was er hier zóóveel moois te hooren en dikwijls een zóo goed spel te genieten, dat wij ons andermaal gesterkt voelden in onze overtuiging, hoe de uit eenvoudig milieu geboren krachten de bron zijn, die compenseert wat anderzijds verloren ging. Voor mij Is de natuurlijke muzikaliteit van mej. Van Norden, die de hoofdrol vervulde, eer. veldbloem, die tegen over hyper-cultuur althans gezonde levenskracht toont en in waren zin leven ls. Dat frissche. natuurlijke zingen had geur en kleur en wat 2ich in samenhang en samen spel daaromheen voegde, nam er, onwetend wellicht, de atmosfeer van over. Met mej. R Smal, die de rol vervulde van Anna, de zeemansvrouw en moeder, werd fcbt een duetzang, waarin onze grage ooren zich ver lustigden. De heer W. A. Hensen gaf den zeeman Verhoef levenswaar weer, en zijn zingen was als altijd muzikaal, hoewel de partij hem veel te laag lag. Wel fijntjes, maar wat zwak nog van toongeving, was de heer J. Gebe. En de mooie diepe spreekstem van F. Lansheer (die ook in den zang een flinke schrede vooruit maakte^ was uitne mend geschikt als Lord (en eerder ook als de „baas", die de oude zeebonken tot den arbeid aanspoorde). De kleinere rollen waren even eens naar behooren. Maar van dit alles hadden wij niet zoo on middellijk de bekoring aangevoeld, wanneer niet het tooneel van den Jansschouwburg, dat zelfs voor vergezichten ruimte biedt, zich zoo bijzonder leende voor deze uitvoe ring. En de belichting was zeker méér dan ooit. te prijzen, was in overleg met den re gisseur R. Klein, die na de uitvoering zeer terecht voor het voetlicht werd geroepen, ge worden tot een schoon geheel, dat culmi neerde in de aangrijpende onweersscène. Voor den leider den heer J. Post, stevig ge- secundeerd door zijn zoon den heer Piet Post als maestro al cembalo, werd het een bij zondere avond. Van de bloemenhulde, bij meerdere open doekjes aangedragen, kreeg hij rijk zijn aandeel. G. J. KALT. Harmonie Muziekvereeniging „Voorwaarts" OPERETTEKOOR „EXCELSIOR" Een cabaret-avond, als Zaterdagavond door dc beide bovengenoemde vereenigingen in de zaal van den Haarlcmschen Kegelbond gege ven werd, is wel in de eerste plaats als bron van onderling genoegen bedoeld; het stre ven, in hun respectievelijke namen uitge drukt, kan echter ook buiten den intiemen kring gewaardeerd worden. In dc praestatics van „Voorwaarts" bleek 'dit streven vooral uit het goede ensemble en de pittige rythmiek die de leider Henry Schulpzand heeft weten te bereiken; de zui verheid der intonatie, waarvan de juiste on derlinge stemming grootendecls afhangt is en blijft een moeilijke kwestie vooral voor muziekverenigingen van liefhebbers, die uit den aard der zaak niet overvloedig studeeren en repeteèren kunnen. Op dit gebied moet dan ook „Voorwaarts" zich nog energiek in progressieve richting trachten te bewegen. De uitvoering der bekende .JUustspielouver- ture" van Kelor Béla leverde het bewijs er van: ensemble en rythme waren te prijzen, de zuiverheid der middenstemmen en bassen liet te wenschen over. De Marsch van Werk man cn de Fantaisie „La Plébéienne" wer den, behoudens een minder gelukkig cornet- MAANDAG 1 FEBRUARI 1932 moment in de laatste, goed in den stijl ver tolkt; in de Valse lente „Monte Carlo" speel de het orkest een oogenblik va-banque, maar spoedig rouleerde de zaak gelukkig weer naar behooren. Twee leden van „Voorwaarts" traden solis tisch op: de heer M. G. Paulus als fagottist en de heer H. Paulus als saxophonist. Beiden zijn leerlingen van den heer Schulpzand en zij deden het degelijk onderwijs van hun meester eer aan. Met de heeren Van der Kuyl en Cuyon samen vormden ze daarna een solo kwartet, dat echter, wijl de samenstelling uit saxophone, cornet a pistons, clarinet en tenorhoorn niet de oorspronkelijke was, te heterogeen van klank bleek om een goed ensemble te vormen, en de Fidelio-aria bleek dan ook een te hooge greep. Vermeld zij nog dat M. G. Paulus behalve fagot, ook clarinet en, als begeleider, piano speelde. „Excelsior" zong over 't geheel zuiver: meer dere cultiveering van stem en uitspraak schijnt ons echter gèwenscht, vooral voor nummers als het „Brautschor" uit „Lohen grin". De muziek van „Surcouf de Kaper" en „De Mascotta" blijft nog al laag bij den grond; echter hebben we meerdere leden in deze en andere nummers niet onverdienste lijk solistisch werk hooren (en wat den heer M. van Soelen betreft ook zien) leveren. Daar de nummers niet ge-ensceneerd gegeven werden, was er natuurlijk voor ontplooiing van spel-kwaliteiten weinig gelegenheid; toch werd het Kloe-duet tot een vermakelijk tooneel. De dirigent van „Excelsior", de heer Jan Overhuys, kan over zijn ensemble tevre den zijn. Allen volgden zijn aanwijzingen goed. Maar de harmoniseeringen zijner pia nobegeleiding schenen ons hier en daar wel eenigszins willekeurig en niet steeds ge slaagd. Aan de correctie van het- programjna kon wat meer zorg besteed zijn: Lohengrin stond b.v. als componist van het Bruidskoor ver meld; de componist der „Overture Joijoux" heet niet „de Kelerbela", een Valse lente heet niet „Walselento". We hopen dat beide vereenigingen mogen voortgaan zich in voorwaartsche en opwaart- sche richting te bewegen. K. d. J. R.K. Harmonievereeniging „St. Caedlia" FEESTCONCERT. De zestien, zeventien bloemenmanden, die het podium sierden van de groote zaal in „Sint Bavo", bewezen ons (zoo we 't niet wisten")hoezeer de zustervereenigingen mee leven met hetx gedenkwaardig gebeuren van St. Caecilia. Het was heden juist twaalf en een half jaar geleden, dat het korps werd opgericht. Onder leiding van den heer Chr. Huyboom Sr., groeide het op en bereikte al spoedig zulk een graad van volmaking, dat het verscheidene mooie prijzen aan zijn vaan del kon hechten Eenige jaren geleden volgde de heer S. A. Noom aks directeur den heer Huyboom op en onder hem was liet. dat wij Zondagavond het feestconcert bijwoonden. De leiding van den heer Noom heeft bij den hoorder de beste indrukken nagelaten. Zijn directie kenmerkt zich door suggestieve kracht, die allereerst werkt- op 't verkrijgen van een gezond en pittig rythme, dat nergens inzinkingen toont. De zeer goede muziek van Delhage (Fecrie, ballet) voldeed mij van al de uitgevoerde stukken wel het meest, Hier geen platfcitudes, geen concours-gemeenplaatsen, maar een mooie, goed gecomponeerde muziek van zui vere, frissche vinding. En het werd door de spelers goed begrepen, zooals genoegzaam bleek uit de fijne détailleering, de zorgvul dig voorbereide climax, het sonoor gehouden toonvolume. St. Caecilia heeft ook in de an dere stukken opmerkelijk zuiver gespeeld, zoodat van Gabriel Allier de mazurka (..Mimi Pinson", dat ons aan het mooie levenswerk van Charpentier herinnert) een hoogst pret- tigen indruk maakte, vooral door het fijn gehouden rythme. Met „Sons of the Brave", had Caecilia het feestconcert op recht feestelijke wijze ge opend cn natuurlijk was er toen even ge legenheid, en wel voor den voorzitter en den secretaris der feestcommissie, om nog enkele dingen naar voren te brengen, die des mid dags op de receptie in „Suisse" Haarlem-N., moesten uitgesteld worden. De heer C .H. S. Heilker huldigde o.m. den heer -Toosten, die vanaf de oprichting elf jaren lang de functie van voorzitter had be kleed en wekte voorts op animeerenden toon de aanwezigen op, St. Caecilia te blijven steu nen. Secretaris Huyboom herdacht den korpsvoorzitter v .d. Linden en deed, zooals hij alleen dat kan, enkele scènes uit den groei van St. Caecilia aan onzen geest voor bijgaan. Wij kwamen in een recht blijde stemming, maar er zou nog ernstige kunst komen in den vorm van mannenkoorzang, en ons daartoe voor te bereiden was voor den heer Huyboom een bagatel. Daar kwam dan het R.K. Mannenkoor „St. Caecilia" onder directie van Henk Arisz met latijnsche werken van Giesen, Jacob Gallus, Beltj ens. Zeer mooi werd „Ecce quomodo mo- ritur", al was er op „memoria" nog altijd dat leelijkc accent, door den heruitgever daar ge zet omdat hij met de door hem ingevoegde maatstrepen geen raad wist en het sleurtje van vierkwartsmaat wenschte te behouden, geheel foutief natuurlijk. Ave verum was zeer mooi in het pianissimo. Hei mannen koor „St. Caecilia" heeft onder Arisz vooral rustig leeren zingen, cn dit was een be langrijke factor tot het behouden van het loonpeil, dat heel den avond door constant bleef. De afwisseling, die de mannenzang bracht op dit feestconcert, werd door de aan wezigen op hoogen prijs gesteld. G. J. KALT HET DECOR VAN „DE RECHTE LIJN". De voorzitter van de geheel-onthouders- tooneelvereeniging Nieuw Leven schrijft mij. dat het decor van De rechte Lijn door de leden van Nieuw Leven zelf ls ontworpen en dat de tooneelaankleeding zooals al tijd door hen zelf is verzorgd. Dit doet natuurlijk niets af van mijn lof voor den tooneelmecster, den heer Koning, die het decor naar dat ontwerp heeft vervaardigd en de directie van den Schouwburg aan den Jansweg. welke haar medewerking hiertoe heeft verleend. J. B. SCHUIL. BOND VAN NEDERL. ONDERWIJZERS. Men schrijft ons: De afdeel ing Haarlem van den Bond hield Zaterdag een druk bezochte vergadering. De jaarverslagen, die getuigden van groote activiteit, mochten de algemeene goedkeu ring wegdragen. De voorzitter deelde mee, dat het aantal bondsleden bij het voorbereidend onderwijs tot 9 was gestegen en dat binnenkort een aparte groep zou worden gevormd. Voor steun aan Twente was tot nu toe 413 gulden aan den H. B. B. afgedragen. Ter sprake kwam de geringschattende wijze, waarop het raadslid Weustink zich bij de laatste begrootingsdebatten over het orgaan van de afdeeling had uitgelaten. Met. alge meene stemmen nam de vergadering de vol gende motie aan, die door een der leden was ingediend: .De B. v. N. O., afd. Haarlem, enz. kennis genomen hebbende van de kwalifi caties aan het adres van .Haarlem's Onder wijs" gericht bij de begrootingsdebatten in den Haarlemse hen Raad, spreekt haar groote waardeering uit voor het werk der Redactie. verklaart, dat het blad geredigeerd wordt volkomen in den geest- der afdeeling en be sluit deze motie te publiceeren". De begrooting kan niet worden afgehan deld. Dit zal in de volgende bijeenkomst op 20 Febr. geschieden. Het bestuur zag bij acclamatie zijn man daat vernieuwd. De aftredende leden van de verschillende commissies werden herkozen. Alleen de heer Panman, die zich niet meer beschikbaar kon stellen, werd vervangen door den heer Schuurman. De St. Nicolaascom- missie lijdt door het heengaan van haar voorzitter een zeer gevoelig verlies. Geduren de een periode van 10 jaar heeft de heer Panman bergen werk voor dit feest verzet. Het woord van bijzondere waardeering, den heer Panman door den voorzitter, don heer Rijkers gebracht, werd dan ook met warm applaus onderstreept. De rondvraag bracht nog verschillende on derwijszaken op het tapijt, waarvoor de le den de aandacht van het bestuur vroegen. Vooral de bezuiniging spoort aan tot groote waakzaamheid. BURGERHOUT LIGT STIL. Burgerhout's Machinefabriek en Scheeps werf heeft Zaterdag de laatste ploeg werklie den gedaan gegeven, meldt het Handelsblad. Het bedrijf ligt thans geheel stil. DE SCHATGRAVERIJ KAN ER WEER OP LOS GAAN. B. en W. van Zaandam hebben weer toe stemming verleend, dat de opgravingen naar de zoogenaamde verbotten schat op of in den omtrek van de oude begraafplaats op nieuw zullen geschieden. AANBESTEDING. Hedenmorgen is in het stadhuis te Haar lem de aanbesteding gehouden van het ma ken van een haven met kademuren, be schoeiingen, ophooging en dergelijke op een terrein aan den Ouder.weg te Haarlem. Er waren 38 biljetten ingekomen. Laagste inschrijver was J W. Sanders uit Delft voor f 22.800. Hoogste W. Aafjes, Assendelft voor f 41.500 AANGEHOUDEN. Door de recherche te Utrecht is op verzoek van den Commissaris van Politie tc Haarlem aangehouden een 42-jarige vrouw verdacht van oplichting in Haarlem. De vrouw is aan dc justitie overgegeven. NA AANRIJDING DOORGEREDEN. Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur reed een 25-jarige wielrijdster over het Plein naar den Wagenweg. Van het Lorentzplein kwam een auto, waarvan de rechterrichtingaanwij- zer, aan den kant dus van den Wagenweg uitstond. Dc wielrijdster verkeerde dus in de meening, dat de auto naar rechts zou rijden. De wagen reed echter rechtuit en de wiel rijdster werd aangereden en viel. Het rijwiel is beschadigd en zelf kreeg zij een ernstige vleeschwond aan de rechterhand. Bovendien verloor zij den Agaathsteen uit haar ring. De bestuurster van de auto stopte, reed een eindje terug en verdween langs den Wagen weg, zonder zich verder om de aangereoene te bekommeren. Het nummer van den wagen is bekend. De politie heeft de zaak in onder zoek. ONBEWOONBAAR VERKLAARDE HUIZEN. VOOR DE BEWONERS ZIJN NOG GEEN GOEDE WONINGEN BESCHIKBAAR. Bij raads besluiten van 29 Juli 1931 zijn onbewoonbaar verklaard de woningen aan den Burgwal nos. 11 rood. 83a en 83 d; aan de Dubbele Buurt no. 30. aan de Kennemcrstraat no. 7. aan de Korte Poellaan no. 12b, aan de Lange Annastraat- no. 48 b„ aan de Nieuwe Spaarnwoudenstraat no. 4, aan de Noorder Schoolsteeg nos. 13 voor, 13 midden en 17 aan de Raamsteeg no. 18a en aan de Spaarn- wouderstraat nos. 92a en 92 b. De termijn van ontruiming van genoemde woningen verstrijkt 29 Februari as. met uit zondering van dien van de woning aan de Dubbele Buurt no. 30, die 13 Maart a-s. ver strijkt. De bewoners van bovengenoemde woningen hebben nog geen andere hun passende woning gevonden en zullen daarin binnen den gestel den termijn vermoedelijk ook niet slagen. In verband hiermede stellen B. cn W. den raad voor den termijn van ontruiming voor meergenoemde woningen met een jaar te verlengen. DE OVERVAL OP EEN BANK- LOOPER TE HELMOND. TWEE BROERS GEARRESTEERD. Zaterdagavond laat zijn te Tilburg, ver dacht van den roofoverval te Helmond op een 63-jarigen wissellooper M. v. d. Bragt, wien een portefeuille, inhoudende f 1230 ont stolen werd, gearresteerd oen 25-jarige en een 21-jarige man, twee gebroeders, die tc Helmond woonachtig zijn. CONTRACTEN OPGEZEGD BIJ HET U. S. O. Naar het U. D. verneemt heeft het bestuur van het Utr. Sted. Orkest aan alle leden van het orkest de arbeidsovereenkomst opgezegd tegen 1 Mei, om bij eventueele reorgan isatie niet aan verplichtingen gebonden tc zijn. DE LAATSTE EER VOOR WIERSMA. HONDERDEN KWAMEN NAAR DE ROUWKAPEL. Talloos velen hebben Zondag een bezoek gebracht aan de rouwkapel op de begraaf plaats „Zorgvlied" te Amsterdam, waar het stoffelijk overschot van den piloot Th. Wiersma onder kransen op de baar lag. De in de aula liggende registers werden door ongeveer 300 personen geteekend. Bij de aankomst van dc kist met het stoffe lijk overschot was Zaterdag aanwezig de heer A. Colijn, burgemeester van Nleuwer-Amstel. DE GASVERGIFTIGING TE TILBURG. Ook het tweede slachtoffer van de gasver giftiging te Tilburg, de 32-jarige H. de N., is Zaterdagmiddag overleden. DE UITBREIDING VAN HAARLEM-NOORD. VERBODEN KRINGEN. B en W. van Haarlem deelen aan den raad mede. dat verwezenlijking van de uitbrei dingsplannen voor gronden gelegen ten N. van de Jan Gijzcnvaart en ten O. van den Rijksstraatweg, niet mogelijk Ls in verband met de zoogenaamde verboden kringen bij de vestingwerken te Spaarndam. De regeering wenscht daarin geen verandering te bren gen. Nu is er in dit uitbreidingsplan minder grond voor woningbouw beschikbaar als eerst vermoed werd. Daarom hebben B en W. een wijziging laten ontwerpen in detail 5 van het uitbreidingsplan, den grond bU de Voge- lenbuurt. Tegen dit gewijzigde uitbreidingsplan zijn bezwaren ingebracht door de N. V. Bouw- cn Administratie Mij., Hulsfchorst, die er bezwaar tegen maakt, dat nu een deel van haar ter reinen niet voor woningbouw aangewezen wordt. B. cn W. vinden geen aanleiding om als nog het gewijzigde plan te veranderen, om dat de gemeente ten opzichte van de verbo den kringen geen bevoegdheid heeft. LUCHTVAARTBERICHTEN. Leeuwerik, 31 Januari. 18.30 te Bag dad. Amsterdam naar Batavia. Duif. 31 Januari. 16.05 uur te Marseille. Hedenmiddag op Schiphol verwacht. Specht. 31 Januari. 16.14 uur te Calcutta. Batavia naar Amsterdam. Valk. 31 Januari. 15.50 uur te Batavia. 17.15 uur te Bandoeng van Amsterdam. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt dc Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE. 1 Februari 1932: Wij staan aan den voor avond van den allergrootsten Vredesconfe rentie welke de wereld ooit heeft gekend. Wel méér dan 2000 gedelegeerden buiten dc noodige correspondenten der diverse bladen, en „duistere machten" gerekend, welke deze conferentie komen bezoeken! En in deze voor de wereld zoo ernstige ure... staat geheel de menschheid in de scherpste tegenstelling, welke men zich maar denken kan, tegenover elkaar. Zoowel in de binnen- als buitenlandsche politiek wordt in de verschillende landen, onderling, de heftigste strijd gevoerd. De economische oorlog woedt cn heeft een schrikbarenden omvang aangenomen. En door al deze felle gebeurtenissen zijn dc ontwapeningsgedachten en daarvoor ge voerde acties aller partijen op den achter grond gedrongen, althans verflauwd, en niet zoo krachtig meer, als voorheen. Juist nu, en tijdens de conferentie, moest er de grootste kracht van uit gaan om er een moreelen druk uit te oefenen, zóó, dat zU de beste kans van slagen had. Maarniets van dat alles: partijhaat cn afgunst schijnen van méér belang dan het slagen der conferentie. De groote zaak voor den vrede!! Het moest niet alleen de taak voor de di- vorste vredesvereenigingen zijn, (die werke lijk hun uiterste best. hebben gedaan), maar de zedelijke „plicht" van allen om hier aan mee te werken, uit alle lagen der bevolkingen der wereld, zoodat dc conferentie, zonder resultaat niet naar huis „durft" te gaan! Helaas, ze hebben sedert 19141918 niets geleerd. Zeker, niets geleerd! Er wordt in het algemeen lauw en wanho pig onverschillig afgewacht. En 't resultaat:, laat ze Siberisch koud, zij staren zich blind op partij hefczen en wan. gunst. De regeerders en „duistere machten" lus ten dat wel, en hebben inplaats van vurige ontwapenaars, er militairen, en quasi- ontwapenaars, (alléén „in naam") naar toe gestuurd! Want denkt er wel aan: dat die duistere machten", alles in het werk zullen stellen, om deze vredesconferentie in de war te schoppen! Ook onze regeering stuurde uitsluitend militaire deskundigen. En.er is zoo goed als niet op gereageerd! En als nu straks de mislukking een feit is., schreeuwt „men" natuurlijk moord en brand. En de „duistere machten" lachen in hun vuistje; de weg naar den ondergang is ge reed! H. J. KROODER. Haarlem, 1 Febr. 1932. B ij s c h r i f t: In dit blad is al bij herhaling erkend dat de algemeene toestand zeer slecht is. Wij dee Ion evenwel de zwartgalligheid van dezen inzender en vele andere menschen, niet. De onmiddellijke gevaren openen meer kans op daden in Geneve, dan een toestand van iust zou doen. De opmerking dat de Nederlandsche rcgec- rir.g „uitsluitend militaire deskundigen" zou hebben gestuurd is onjuist. Minister Beelaerts van Blokland, prof. Francois en dc Kamerle den Vliegen cn Van Lanschot zijn geen militai re deskundigen. Evenmin hebben de andere landen dat gedaan. - Red. SANTPOORT CONCERT. Het R.K. Parochiaal Kerkko^i Pius X or ganiseerde in „Zomerlust" ten bate van de tc bouwen nieuwe kerk aan de Frans Net- scheriaan een concert, waarvoor het zich de medewerking verzekerd had van Mevr. T. v. Berm 'sopraan). N. J. Arisz 'bariton), het solo-mannenkwartet ..Kinhelm" en Mej. Arisz (begeleiding). De organisatoren heb ben eer van hun werk gehad, want de be langstelling was zeer groot, zoodat. mede door een succesvolle verloting, het doel vol komen bereikt is. Het mannenkoor zong onder leiding van den heer N.Arisz een viertal Latijnsche wer ken, die goed vertolkt werden. Ook het op treden van het mannenkwartet „Kinheim" mag met ecre vermeld worden. Vooral met „Het lied van den Smid" van F. Andclhof en „Abendstandchen" van Carl Schiebold legde het veel eer in. Dc heer Nic. Arisz zong o m. „Het Lied van den Prins van de zee" van Ar nold Spoel. We hoorden hem dit reeds meer malen zingen en we veronderstellen, dat dit met de meeste der andere aanwezigen het geval zal zijn geweest, maar niettegenstaan de dat, werd het ook nu weer met dc groot ste aandacht beluisterd en oogstte de solist er veel succes mee. Ook den Wagner-compo.- ties „Lied Wolframs" en „Gebed des Könlgs" viel welverdiende bijval ten deel. Last, but not least mevr. F. v. Beem. Deze dorpsgenoote zong met mooie stem „Bloeiend leven" en „De Meikoningin" van Cath. v. Rcnnes. Ook „I/Angelus de la Mer" van G. Goublier, hetwelk zij als duet met den heer Arisz zong, werd door de volle zaal levendig toegejuicht. Haar cn mej. Arisz werden bloemen aangeboden. IJMUIDEN Door de enorme uitgaven voor werklozen steun gedwongen heeft de gemeenteraad van Velsen het aantal opcenten op de Gemcente- fondsbclasting voor het nieuwe belastingjaar op 80 moeten stellen. Hooger gaan kan niet zonder de kans te loopen. dat de gemeente onder curatcele van het rijk gesteld zal worden. Voor het nog tot 30 April loopende belas tingjaar kon Velsen mot 35 opcenten vol staan. Het verschil is inderdaad zeer groot. Een arbeider 'inkomen 1600) betaalt dit belastingjaar als hij 2 kinderen heeft aan Fondsbelasting en opcenten 14.85. maar dit zal in het nieuwe belastingjaar 19.80 wor den. Sprekender nog zijn de cijfers voor de middenstanders. lomand die 5000 inkomen heeft moet nu 153.90 betalen, maar in het komende jaar 205.20. Bij f 6000 zijn de cij fers: 207.90 en f 277.20: bij 7000 1 261.90 en 349.20; bij 8000 324 en 432. Wij geven met opzet de inkomens 5000 tot f 8000. omdat vele forensen in die klassen vallen. Velsen heeft namelijk rekening te houden met de belangen van de forensen. Vele hon derden. die te Haarlem of Amsterdam wer ken, hebben de villaparken bij Santpoort en Driehuis uitverkoren om te wonen. Maar dit zijn mcnschen die, als de lasten te zwaar worden, er gauw toe overgaan, om een goed- koopere woongemeente (e zoeken. De hier bedoelde Velsensche forensen- wijken hebben de concurrentie tc verduren van het nabij gelegen Bloemendaal. Daar zullen ook in het komende belastingjaar nog geen opcenten op de Fondsbelasting gehe ven worden. Dat wil dus zeggen, dat iemand met 5000 inkomen met 2 kinderen in Bloe mendaal slechts 114 aan Fondsbelasting betaalt cn tc Velsen 205.20. Inkomen 6000: Bloemendaal 154. Velsen 277.20. Inkomen 7000: Bloemendaal 194. Velsen 349.20. In komen 8000: Bloemendaal 240, Velsen 432. Geen wonder dus. dat Bloemendaal ln den laatsten tijd meer forensen trekt dan Vel sen. In Bloemendaal ls zoo goed als geen enkel huis ledig, terwijl er in Velsen tien tallen tc huur zijn. Daarom zal Velsen, als de crisis voorbij is, onmiddellijk moeten streven naar belasting verlaging. Het is voor Velsen een gelukkige omstan digheid, dat te Bloemendaal weinig grond voor woningbouw beschikbaar is, anders zou de concurrentie nog sterker gevoeld worden. OFFICIEELE OPENING VAN DE NIEUWE NIJVERHEIDSSCHOOL. Zaterdagmiddag heeft onder buitengewoon groote belangstelling de offlclccle opening plaats gehad van de nieuwe Nijverheidsschool «aan de Briniostraat. Aanwezig waren o.m. burgemeester R. G. Rijkens, dc wethouders, vele raadsleden, c.a. Bij de plechtigheid werd het woon! ge voerd door den voorzitter van het bestuur der Vercenlginy voor Nijverheidsonderwijs, den heer D. Buis Jr.. door den inspecteur van het Nijverheidsonderwijs, den hoer Groote Haar door wethouder K. H. Tusenius en door den voorzitter van den Bond van Vereenigingen tot Veredeling van het Nijverheidsonderwijs, mr. A. C. Crena de Jongh. Burgemeester Rijkens hecsch tenslotte de vlag op het gebouw, ten teeken dor officiëele opening. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K G. f 1.25—1,10. Griet per 50 K.G. f 50—60. Tongen per K.G. f1.55—0.95. Groote schol per 50 K.G. f 16—13.50. Middelschol per 50 K.G. f 19—14. Zetschol per 50 K.G f 20—16. Kleine schol per 50 K.G. f 21—10. Bot per 50 K.G. f 6.50—3.50. Schar per 50 K.G. f 9.50—3 80. Tongschar per 50 K.G. f 35—31. Rog per 20 stuks f 13—14. Vleet per stuk f 2.80—1,85. Pieterman en poon per 50 K.G. f 124.50. Groote schelvisch per 50 K.G. f 31—8.50. Middclschclvisch per 50 K.G. f 36—17.50. Kleine middelschclvisch per 50 K.G. f 28— f 16.50. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 23—8. Kabeljauw per 125 K.G. f 47—22. Gullen per 50 K. G. f 135.10. Leng per stuk f 1.740.75. Heilbot per KG. f 1,80—0.85. Wijting per 50 K.G. f 4.70—1.70. Koolvisch per stuk f 0.550.12. „VARIA". De tooneelvereeniglng „Varia"' zal op Dinsdag 2 Febr. een uitvoering geven in de schouwburgzaal Thalia". Opgevoerd zal worden „Om 10.000 Dollar", Amerikaansch blijspel In drie bedrijven door James Mont gomery. Zooals altijd zal ook nu de Kamer- muziekvereeniging „Kunstkring" onder directie van Sam Viess ing, haar medewer king verleenep.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7