Opening van de Ont wapeningsconferentie een uur uitgesteld. Het woord is aan... Zaansche herschatting. Bij den aanvang der Ontwapeningsconferentie Het Belangrijkste. 49e 'Jaargang TTo. 14909 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Dinsdag 2 Februari 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. en ROBERT PEEREBOOM. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per weck ƒ0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post f 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per weck 0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. ƒ0.65, franco per post 0.72i Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: I5 regels f 1.75, elke regel inccr ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer f 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 1—3 regels ƒ0.30, elke regel meer f 0.10, uitsluitend 4 contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand. Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 1 50.-. Elke andere vinger f 1 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75—. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 2 Februari. Spanning. De Amerikaansche onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken Castle, wiens ver klaring over de Ontwapeningsconferentie en het Chineesch-Japansche conflict wij van daag op deze pagina onder „Het Woord is aanplaatsen, heeft een nobel woord gesproken op het psychologische oogenblik. Zijn hoop, dat het huidige conflict de kan sen van de Ontwapeningsconferentie zal ver beteren, door de noodzaak van ontwapening in het volle licht der werkelijkheid te brengen, geeft schrijver dezes om zoo te zeggen „goed gezelschap". Deze Amerikaan sche regeeringsverklaring houdt precies het zelfde in dat in den laatsten tijd zoo her haaldelijk in deze rubriek is betoogd. Een punt van geweldige critieke spanning is thans bereikt. Gisterenmiddag werd Nanking, de zetel der Chineesche regeering gebombar deerd. Vandaag opent de Ontwapenings conferentie. Wat zal het worden? Ontbrak de spanning op dit oogenblik, er zou niets te verwachten zijn. Nu. is er kans. Er móet gehandeld worden. Eenige maanden geleden was die dwang er niet. Degenen die thans den Volkenbond met. schamperheid bespreken, begrijpen van den toestand niets, en zeggen alleen maar wat- het goedkoopste is en het meest voor den mond ligt. De taak van den Volkenbond bij de oplossing van dit conflict is zoo ontzaglijk moeilijk omdat zij met twee Aziatische mo gendheden te maken heeft, die beide een min of meer machtelooze regeering bezitten. De naties aansprakelijk te stellen voor de wan daden van domme militaire klieken is volko men mis en onjuist. De Amerikaansche re geering, wier belangen in Azië onmiddellijk bedreigd worden, die eigenlijk het nauwst in de gansche zaak betrokken is, strekt het on getwijfeld tot eer dat zij op dit hoogtepunt van spanning zich niet tot wilde volksmen nerij laat verleiden, geen haat tegen de Ja panners ontketent, maar bij monde van Castle deze grootsche verklaring aflegt: „De Japanners zijn een der beste volken ter we reld, en niet verantwoordelijk voor de ver dwazing van het Japansche militaire ele ment". De velen in ons land die op dit oogenblik op „die Japanners" in het algemeen loopen te schelden mogen hieruit een lesje trekken. Zij mogen ook bedenken, dat voor het „Japansche militaire element" Europa ver antwoordelijk is. Onze gezegende Westersche beschaving heeft dat militaire element aan zijn snelvuurgeschut en zijn pantserkruisers geholpen. Als de Europeesche staten daar op het oogenblik door in moeilijkheden geraken, als onze in oorsprong en wording Europee sche Volkenbond moet trachten uit dit wes pennest te geraken, laten we dan tenminste erkennen dat het wespennest evenzeer van Europeeschen oorsprong is. Het is wel heel gemakkelijk om de schuld maar op de Ja panners te gooien, maar wie op dit oogenblik in Tokio, of Kyoto, of Nagasaki met ontwik kelde Japanners sprak zou dat spoedig moe ten inslikken als hij hun zienswijze van de zaak hoorde. Inmiddels is de toestand verschrikkelijk gevaarlijk. Daar is geen twijfel aan. De on heilsprofeten die dit conflict vergelijken met de Oostenrijksch-Servische botsing van Juli 1914, waaruit de wereldoorlog voortkwam, moet men vooral niet voor de volle 100 pCt. aanvaarden. Dergelijke vergelijkingen zijn een beetje al te simpel. Er stonden in 1914 twee groepen van verbonden mogendheden tegenover elkaar, die dadelijk in dat conflict betrokken werden. Er was geen Volkenbond. Er was geen wereldactie voor ontwapening. Er was in het geheel geen botsing van twee groote stroomingen in de wereld: de eerste strevend in nieuwe koers, de tweede door dravend op de oude rampzaligheden. Zoo is het nii. Maar toen was een onvoorbereide wereld, een reusachtige kudde rijp voor de slachting. Het klinkt misschien erg zakelijk en nuch ter er de beursnoteeringen bij te halen. Maar de factoren die de beurskoersen beïnvloeden zijn volstrekt niet zakelijk en nuchter. De groote invloeden der massa-psychologie wer ken daar onmiddellijk op in. Het is dan ook van zeer groote beteekenls dat in deze om standigheden. die sommigen tot zoo sombere zwartgalligheid brengen, de Beurs steeds verbetert, dat Wall Street gisteren „vast" was en „willig" sloot. Wat moet men daaruit afleiden? Dat in de wereld, na een tijdperk van wilsverlamming en dadenloosheid, ein delijk door den nood der tijden, door de op perste spanning die ontstaan is. het besef levendig wordt dat er nu daden moeten komen! De kans op oplossing van het Chineesch- Japansche conflict kan niemand op dit oogenblik beoordeelen. De toestand wijzigt zich letterlijk van uur tot uur. De taak der bemiddelaars, die te maken hebben met een Japansche regeering zonder parlement ach ter zich die dc militaire kliek niet beheerscht, en met een Chineesch bewind dat al sinds vele jaren zijn toezeggingen niet gestand kan doen, is ontzaglijk moeilijk. Geduld, tact, kalmte, besef van de geweldige gevaren die deze situatie oplevert worden in volle i maat vcreischt. Genève staat voor de kansen zijn invloed reusachtig te vergrooten en blijvend te bevestigen, of hem groot endeels te verlie zen. Critieker oogenblik heeft de Volkenbond in de 12:; jaar van zijn bestaan zeker nog nimmer beleefd. R. P. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ds. J. G Frederichs te Zaandam-Oost, heeft het beroep naar dc Doopsgezinde ge meente alhier aangenomen. Buitengewone zitting van den Volkenbondsraad. Wegens het conflict in het verre Oosten. GENcVE, 2 Februari (V. D.) Het secre tariaat-generaal van den Volkenbond heeft hedenmiddag zeer onverwacht medegedeeld, dat de Raad van den Volkenbond tegen he denmiddag te half 3 in een buitengewone zitting is bijeengeroepen en dat de openings zitting der ontwapeningsconferentie derhalve van half 4 tot half 5 (15.50 uur Amsterdam- sche tijd) is uitgesteld. Ofschoon geen reden voor dezen buitengewonen maatregel wordt medegedeeld, kan worden aangenomen, dat de toestand in het Verre Oosten deze wijzi ging noodzakelijk tnaakt. Alle maatregelen, in het bijzonder die voor de radio-uitzending van de rede van Henderson, moeten hierdoor eveneens worden gewijzigd. ROOVERS TE HELMOND BEKENNEN. VERMOEDELIJKE HELER GEARRESTEERD. De twee vermoedelijke daders van den bru talen roofoverval, Vrijdagmiddag jl. te Hel mond gepleegd hebben volgens de Msb, een volledige bekentenis afgelegd. Naar het blad verder verneemt is door de Tilburgsche politie nog aangehouden een marktkoopman aldaar, als verdacht van he ling van een bedrag van circa f 1000, afkom stig van den roofoverval. NIEUWE VONDST TE ECHT. RIJWIELPOMP VAN DEN VERMOORDEN ROEBROEKS? De Msb. verneemt, dat in hetzelfde boseh te Echt. waar het lijk van den 23-jarigen W. Roebroeks in een kuil werd ontdekt, men nu op ongeveer 50 M. van deze plek een fiets pomp gevonden heeft-, waarvan wordt ver moed, dat zij bij R.'s fiets heeft behoord. Thans wordt het bosch in de omgeving op nieuw afgezocht, omdat wordt verondersteld, dat het rijwiel daar ook ergens zal zijn ver stopt of begraven. Wanneer de rechtzaak behandeld zal wor den, staat nog niet vast. DE NOODLOTTIGE BRAND IN DEN HAAG. GESTICHT DOOR IMBECIELEN KNECHT? Na het onderzoek naar de oorzaak van den brand in een café m Den Haag, waarbij drie menschen om het leven kwamen, is het vermoeden gerezen, dat de eveneens omge komen knecht, den brand gesticht kan heb ben. De knecht was imbeciel en kon zich dikwijls zeer zonderling gedragen. Hij had dien avond steeds om bier en lucifers ge vraagd. Hij is de eenige, die niet in vluch tende houding is gevonden, doch rustig in bed lag. Het is ook mogelijk, dat de knecht onvoorzichtig is geweest met lucifers. Hij is het laatste van allen op geweest. HOTEL „DE LEEUWERIK". OP 17 MAART a.s. IN DE VEILING. Naar wij vernemen zal het Hotel De Leeuwerik" in de Kruisstraat, een der oud ste „herbergen en logementen" die ooit in Haarlem zijn gevestigd geweest, spoedig wor den opgeheven. Het gebouw zal op 17 Maart, ,s. geveild worden. De geschiedenis van dit hotel verliest zich in het grijs verleden: het werd meer dan 200 jaar geleden opgericht en was in zijn bloeitijd algemeen in den lande bekend. ONGELUK OP WAALSDORP. DIENSTPLICHTIGE DOOR CRANAAT GEWOND. Maandagmiddag liet bij de oefeningen in granaatwerpen in het kamp Waalsdorp één der leerlingen, de dienstplichtige sergeant- titulair van het 13e reg. inf., W„ na de ont steking, één der handgranaten uit de hand vallen, tengevolge waarvan deze in zijn on middellijke nabijheid ontplofte. De sergeant werd aan buik en linkerarm gewond. De officier van gezondheid, die de oefeningen bijwoonde, verbond hem ter plaatse, waarna hij per au*o naar het Ziekenhuis werd over gebracht. EEN VACATURE. Aan het einde van dit jaar, uiterlijk in de eerste helft van het volgende, komt, de post van secretaris-generaal van den Volkenbond vacant. De Engelschman Sir Eric Drummond, die zijn taak nu reeds 12 1 2 jaar met eere vervuld heeft, wenscht dan af te treden. Po gingen om hem te bewegen, op zijn besluit terug te komen, zijn tot dusver volkomen ge faald. Het is geen gering postje: het Secretariaat van de Wereld. Vierenzestig naties, die leden van den Volkenbond zijn, moeten haar nieu wen secretaris-generaal aanwijzen. Hij moet een man zijn met: een helder verstand, groote algemeene kennis hetgeen niet wil zeggen een academische titel en eenzijdige ontwik keling in éen bepaalde richting Hij moet ruim van begrippen zijn. onbevooroordeeld jegens bepaalde geestesrichtingen of bepaal de ras-eigenschappen. Arbeiden moet hem natuurlijk een lust wezen. Hoe meer kennis ^*ar. moderne talen hij bezit en hoe gemak keiijker hij ze spreekt, hoe beter. Zijn tact en algemeene omgangsvormen dienen voorbeel dig te zijn. Dagelijks moet hij omspringen met een internationalen staf van zeshonderd menschen Enzoovoorts. Dit zijn maar enkele hoofd punten. Wat zijn nationaliteit betreft, geldt het volgende: Een Engelschman mag hij zeker niet zijn, want dit. zou den indruk wekken dat Enge land een speciaal recht op deze post zou laten gelden. Een Amerikaan? Kan natuurlijk niet, want Amerika is nog steeds geen lid van den Vol kenbond. Een Duitscher willen Frankrijk en Italië niet hebben. Een Franschman willen Duitschla..d, Oos tenrijk en Italië niet hebben. Tegen een Italiaan hebben Frankrijk en Joego-Slavië en Oostenrijk zeker bewaren. Enzoovoorts. Gaat u zelf maar door. Resten tenslotte deze mogelijkheden: een Zwitser, een Deen, een Zweed, een Noor, een Spanjaard ofeen Nederlander? De Engelsche journalist Wilson Harris, dit erkennend, meent met kenmerkend Engel sche zelfgenoegzaamheid dat men deze zes mogelijkheden zal onderzoeken, er niemand bij vinden die bekwaam genoeg is, en ten slotte in arren moede toch weer een En gelschman benoemen. Hij stelt alvast Sir Arthur Salter en Lord Lothian candid a at. Dit betoog overtreft alles, door dc in dit genre onovertroffen Brilsche pers nog ooit geleverd. Het wordt tijd cat de zes bedoelde landen ieder met een half dozijn candidaten komen Castle (Amerikaansch onder-staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken) Ik hoop. dat dc Chineesch-Japansche moeilijkheden dc noodzakelijkheid van dc ontwapening nog meer naar voren zullen brengen en het werk van de Ontiuapcnings- conferentic zullen vergemakkelijken. Dc Japanners zijn een der beste volken ter wereld en niet veranticoordelijk voor dc verdioazing van het Japansche militaire ele ment. Rede te Baltimore; Renter- telegram van heden). 't Is haast twee jaar weer geleden, Dat dc hoofdstad van de Zaan, Zoo verrast werd door een dame, Die aan 't graven wilde *slaan. Sylvia, de helderziende, Zag een kostelijke schat, Die. voor ons alsnog onzichtbaar In Zaandamschen bodem zat. 't Werd een schattig graafpartijtje, Maar niets kwam er aan den dag. Dat was iets dat ieder onzer. Net als Sylvia, helder zag Het geval was haast vergeten, Ach. we leven ook zoo vlug. Maar, opeens, daar zijn die schatters Weder aan de Zaan terug. Sylvia mag weer gaan wroeten Van Zaandam's gemeenteraad. Blijkbaar denkend: mag 't niet baten. Het is iets dat ook niet. schaadt. Staan we strakjes weer te turen In een schatonvruchtbaar gat. Als bewijs dat zelfs de Zaanstreek Af en toe wordt overschat? Ik heb eerbied voor de dame Die zoo volhoudt, dat haar oog, Dat zoo extra helder zien kan, Haar ook hierin niet bedroog Maar ik heb niet veel fiducie In den eindelijken buit, Waarom is 't met dat gezaanik Over schatten nou niet uit. 't Was heel aardig voor een keertje Maar nu maakt men het- te bont Wij zijn naar aloude schatting \k?el te nuchter in den grond. P. GASUS, De voorgeschiedenis. (SLOT). GENèVE, 30 Januari 1932. Men zal wel begrijpen, dat het eenige moeite kost, om thans nog rustig een brief over de voorgeschiedenis der ontwapenings conferentie te schrijven, terwijl allerlei ge ruchten hier rondloopen over een aanstaan de oorlogsverklaring van China aan Japan. Maar ik zal toch het voorbeeld van den Volkenbondsraad mear volgen, die in dc grootste uiterlijke kalmte het juridische de bat over de vraag, of een slaat gelijktijdig een beroep op artikel 11 en op artikel 15 van het Volkenbondsverdrag kan doen. voort zette, ook toen het eerste Reuter-bericht van een aanstaande oorlogsverklaring reeds van uit de wandelgangen van het Volkenb is- sc-cretariaat zijn weg naar de tafel van don Volkenbondsraad gevonden had! Men acht het. eveneens waarschijnlijk, dat in ieder ge val de Ontwapeningsconferentie Dinsdag op het vastgestelde tijdstip zal worden geopend, ook al zullen dan wellicht de toestanden in het Verre Oosten een eerste onderbreking der conferentie vroeger dan men gedacht had wnschelijk maken. Zoo wil ik dan ook de aangevangen tr.ak, om iets over de voorge schiedenis der Ontwapeningsconferentie te vertellen voltooien, ook al zullen hierop dan wellicht niet zooveel andere brieven volgen, als ik voorzien had, toen ik mijn brieven over de Ontwapeningsconferentie begon! In mijn vorigen brief bracht ik in herinne ring, hoe de Vijfde Volkenbondsvergadering in September 1924 moest vaststellen, hoe de twee pogingen, in de „gemengde tijdelijke commissie voor het ontwapeningsvraagstuk" ondernomen, mislukt waren. Nóch de simplis tische methode, door Lord Eshcr voorge steld, om langs zuiver mathematlschen weg de maximum-sterkte der strijdkrachten der verschillende landen vast te stellen, nóch de op aanraden van Lord Cecil hierna beproef de Fransclie methode, om den staten door het sluiten van een conventie van wcderkce- rigen bijstand zulk een veiligheidsgevoel te verschaffen, dat zij tot belangrijke vermin dering hunner bewapening bereid zouden zijn, hadden dc instemming van een vol doend aantal staten kunnen vinden. Er is echter geen Volkenbondsvergadering geweest., die meer ondernemingslust gehad heeft dan die van 1924, die het hoogtepunt uit het Volkenbondsleven is geweest. Bijeen gekomen na het bevredigend verloop der h- nancieele conferentie van Londen, die door de aanneming van het Dawes-plan dc Fransch-Duitsche spanning over de herstel betalingen scheen beëindigd te hebben, be sloot de Volkenbondsvergadering onder de leiding van MacDonald en Herriot met een koenen greep den wereldvrede te verzekeren en de ontwapening mogelijk te maltm. De veiligheid zou niet- meer, zooals de gedachte der verworpen conventie voor wederkeericcn bijstand was geweest, uitsluitend door mili taire bijstandbeloften ln geval van overval worden versterkt, doch daarnaast zou voor alle staten de verplichting worden ingevoerd, om alle internationale geschillen door arbi trage te laten beslissen. Door deze huldiging van de gedachte der verplichte internatio nale rechtspraak hoopte de Volkenbonds vergadering de toestemming tot verplichtin gen van militaire bij,standverleening ook van die staten te verkrijgen, die tegen de vorige conventie geweest waren, omdat deze te zeer op militairistische gedachten was opgebouwd. In de veronderstelling, dat het eenstemmig door dc Volkenbondsvergadering van 1924 aangenomen „Vredesprotokol van Gcncve" met deze bepalingen van verplichte arbi trage en verplichte militaire hulp weldra ook door dc regeeringen zou geratificeerd worden, bepaalde dit Vredesprotokol tevens als bekroning van deze uitingen van den nieuwen internationalen geest, dat de Ont wapeningsconferentie op 15 Juni 1925 zou bijeenkomen! De val der Britschc Arbcidersregcering ver nietigde de hoop, die dit Vredesprotokol had gewekt. De nieuwe minister van buitenland sche zaken Chamberlain wilde noch van ver plichte arbitrage, noch van verplichten mili tairen bijstand weten, zoodat Engeland het Protokol niet wilde ratificeeren. Daardoor was natuurlijk eveneens het fraaie plan. om de Ontwapeningsconferentie reeds in den zomer van 1925 te houden, vervallen! Intusschen, inOctober 1925 bracht de Con ferentie van Locarno nieuwe hoop. De daar totstandgekomen verdragen brachten een ge deeltelijke verwezenlijking der gedachten van het Vredesprotokol, zoodat in de slotact* dan ook verzekerd werd. dat zij in staat zijn de bij art. 8 van het Volkenbondsverdrag voor geschreven ontwapening daadwerkelijk te verhaasten. Nu ging een nieuwe commissie aan het werk, dc onder leiding van onzen oud-ml- nister van buitenlandsche zaken Loudon staande „Voorbereidingscommissie voor de Ontwapeningsconferentie In tegenstelling tot de uit onafhankelijke deskundigen be staande „gemengde tijdelijke commissie" was deze uit officieele gedelegeerden der regeerin- cen samengesteld, hetgeen natuurlijk het ge wicht harer beslissingen verhoogde, doch ook het verkrijgen van overeenstemming bemoei lijkte. Op 18 Mei 1926 kwam de voorbereidings commissie Loudon voor het eerst bijeen, op 9 December 1930 kon zij haar taak als ge ëindigd beschouwen, doordat zij een ontwerp conventie had geredigeerd, dat nu als grond slag van werk der Ontwapeningsconferentie zai kunnen dienen. Gemakkelijk is het wer*. niet geweest. In April 1927 moest het werk voor langer dan een paar onderbroken worden wegens de diepgaande meen in gsversoh Uien tusschen Frankrijk en Engeland over de methode van vlootbeperking. Toen eindelijk dc Vlootconfercntle van Londen in 1930 doze moeilijkheden had uit den weg geruimd, b'.ock bij de hervatting der werkzaamheden in No vember 1930, dat de periode van rust de in 1927 eveneens voor den dag gekomen on- eenigheden tusschen Frankrijk en Duitschland over de methode van legerbeprcking eerder nog verscherpt had. Zoo werd het aangeno men ontwerp-conventie, dat bovendien slechts het geraamte der conventie en nog geen enkel cijfer voor de bewapening der verschillende landen bevat, door Duitschland en Sovjet- Rusland voor onaannemelijk verklaard. Het ontbreken van bepalingen omtrent de beperking der geoefende reserve troepen en omtrent de beperking van het oorlogsmate riaal der landmacht is een der voornaamste redenen voor deze onaannemelijk verklaring geweest. Zoo zal de Ontwapeningsconferentie, alvorens in de uiterst moeilijke kwestie van den omvang eener eventueele bewapenings vermindering te kunnen treden, eerst nog een principieelcn strijd over de methode van bewapeningsbeperking uit te vechten heb ben, wat men juist, door de schepping der voorbereidingscommissie-Loudon had willen vermijden. Vermoedelijk zullen alle belang rijke strijdvragen, die in de commissie-Lou- don tot zooveel discussie aanleiding gaven, opnieuw op de Ontwapeningsconferentie aan de orde komen. Toen de Volkenbondsraad verleden jaar Januari bepaalde, dat dc Ontwapeningscon ferentie eerst op 2 Februari 1932 zou ge opend worden, zoodat eën tijdsruimte van meer dan een jaar nog liggen zou tusschen het met zooveel ongeduld verwachte einde dor taak der commissie-Loudon en do ope ning der Ontwapeningsconferentie, geschied de dit in dc hoop. dat de verschillende re geeringen met zooveel verschillende opvattin gen dezen tus.sehentijd van een jaar nuttig zouden gebruiken, om door minLstersbcspre- kingen de standpunten wat nader tot elkan der te brengen. Niets hiervan is echter ge schied. waaraan dc zooveel zorgen barende financieele crisis grootensdeels schuld is. Nóch over dc methoden van bewapeningsbe- perklng, nóch over de nog steeds een groot struikelblok vormende veillgheidskwestie is eenige hoop op een compromis verkregen. Is het verwonderlijk, dat zij. die twaalf jaren lang strijd over het ontwapeningsvraagstuk bijgewoond hebben met bezorgdheid de da gen. weken cn maanden, die op 2 Fe»** -» volgen, tegemoet zien? B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN G0EDK00PE WARMTE. U Kcrt een goede kwaliteit Anthracict kennen, door „MON.V'-Anthraciet tc stoken. „MOXA"- Anthracict slakt niet, du$ uw haard of kachel gaat niet uit. „MONA"-Anthracict geeft weinig asch, dus geen hinderlijk stof in uw kamer. „MONA"-Anthracict is aangenaam om tc stoken, cn niet duur. N.V. STEENKOLENHANDEL v.h. J. H. KRUL Jr. OVERVEEN, Telefoon 11617 14104. Dr. Colfjn over vrijhandel cn bescherming. (2e blad, 2e pag.) Vier rcchtsche wethouders tc Rotterdam. De heeren Stemerding en Hanemaycr ge kozen. (2e blad. 2e pag.) Nanking door dc Japanners gebombardeerd. (2e blad. Ie pag.) Ultimatum aan dc Chineesche stad Swatau. (2e blad, le pag.) Drie ontroerende begrafenissen. Dc ter aardebestelling van Wiersma. Van On langs cn Kottc. (2e blad, le pag.) Zeer ernstig geval van vergiftiging te Raai te. Twee kinderen overleden, moeder cn derde kind ziek. (le blad, 2c pag.) Een wcalurc. (lc blad, le pag.) Staking b{) de werf Vooruitgeëindigd. (le blad, 2e pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Spanning. (le blad, le pag.) Van onzen CorrespondentBi) den aanvang der Ontwapeningsconferentie De Voorgeschiedenis. (le blad, lc pag.) Pedro Bocatti: Buiten dc Wet. (lc blad, 3e pag.) (Laatttc berichten 2e pag. lc blaxLJ

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1