STADSNIEUWS De Ontwapenings conferentie. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAC 2 FEBRUARI 1932 HANDELS- EN KANTOOR. BEDIENDEN. PROPACANDA-Bl JEENKOMST. Men schrijft ons: De afdeeling Haarlem van tien Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden be legde Zondagmorgen een bijeenkomst in den schouwburg Jansweg, waar de bondsvoorzit ter G. J. A. Smit sprak over „Gifgas over Ne derland". Spreker behandelde in het kort oorzaken en verschijnselen van de thans bestaande crisis in het bedrijfsleven, waarin als alge meen tendenz naar voren komt, het s'leven van de werkgevers om door loonsverlaging uit het moeras te komen. Hij herinnerde aan de uitlating van Pro fessor de Vries, een van de leidende figuren die regelmatig lezingen houdt voor den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius", die de stelling verkondigde, dat de groote ondernemingen op dit oogenblik alleen en uitsluitend werkten om de vaste salarissen van hun werknemers op te bren gen. Men zou hieruit de conclusie trekken, dat de werkgevers bestaan uit een aantal phiiantropen, voor wien de ondernemers winst slechts bijzaak zou zijn. Spreker bestreed deze opvatting. De mee rling dat de ondernemers niets meer ver dienen is een sprookje en een stelling, welke aan hand van de cijfers niet houdbaar is. De cijfers van de vermogensbelasting wijzen duidelijk aan, dat 't vermogen in Nederland de laatste tien jaar aanmerkelijk is toegeno men. Kunnen de arbeiders en bedienden sinds 1920—1921 ook meer welstand constateeren? Spreker ontkende dit. Tal van maatregelen kunnen genomen wor den, om zonder loonsverlaging uit de huidige crisis te komen. Bescherming van het Neder- landsche product, waar dit van de Neder- landsche industrie op even goedkoope wijze is te verkrijgen als uit het buitenland, cre- dietverschaffing, verbod van overwerk, ver korting arbeidstijd en vermindering van mi litaire lasten. Loonsverlaging zal in de meeste bedrijven geen orders meer brengen. Dit heeft de praktijk bewezen. Philips heeft tal van verslechteringen in gevoerd. Heeft men iets bemerkt van verlaging van haar producten? De Amsterdamsche Bank voerde per 1 Januari een salarisverlaging in. Heeft de Am sterdamsche Bank haar tarieven verlaagd in vergelijking met de banken die geen loons verlaging invoerden? In de kartonindustrie wordt op het oogen blik strijd gevoerd tegen 20 pet. loonsverla ging. In den kostenden prijs van een ton karton groot f 80 zit f 8 arbeidsloon, dat wil zeggen, dat 20 pet. loonsverlaging een verla ging van kostenden prijs zou geven van f 1.60 of 2 pet. Al deze praatjes over loonsverlaging heb ben niets anders ten doel dan de onderne merswinst te vergrooten. Men beweert, dat de prijzen zijn verlaagd. Heeft men daarvan iets gemerkt. Zijn de huren, welke een groot deel van ons inkomen opeischen verlaagd? Heeft de gemeente haar tarieven van elec- tra en gas verlaagd? Is de belasting lager ge worden? Spreker kan tot geen andere conclusie ko men, dan dat elke verlaging van inkomen zich onmiddellijk zal wreken op het levens peil. Daarom zal de organisatie, zooveel in haar vermogen is, zich verzetten tegen het streven om de salarissen naar beneden te drukken. Wil men verlaging, dan dient men te be ginnen met de directeuren en commissaris sen. Cijfers in Duitschland geven aan, dat ruim 2 12 milliard Mark werd uitgekeerd aan deze heeren, te zamen een bedrag grooter dan de netto-winst van de bedrijven in 1928 —1929. De directeur van de Amsterdamsche Bank verdiende met zijn saneering van de Rotter- damsche Bank 100.000 per jaar. terwijl hij als vergoeding van zijn werkzaamheden te Wee- nen 35.000 schilling per maand ontving. Zoolang dergelijke bedragen worden uitbe taald. dient men van onze salarissen af te blijven. De bedienden, wier positie over het alge meen reeds slecht is, dienen zich te verwe ren tegen deze golf van gifgas welke door de Nederlandsche werkgevers op hun wordt los gelaten. Zij dienen daarom het afweerapparaat, de organisatie, zoo sterk mogelijk te maken. De algemeene vecht tegen loonsverlaging, welke helaas niet overal kan worden tegen gehouden. Maar, verzekert spreker, indien wij blijven groeien zooals op dit oogenblik en steeds meerdere bedienden hun plaats innemen in de rijen van de reeds 16.000 modern georga niseerde handels- en kantoorbedienden, dan twijfelt hij er niet aan of wij zullen in de naaste toekomst terug winnen, wat wij thans misschien verliezen. Met een krachtige opwekking dag in dag uit mede te werken aan de versterking van „De Algemeene" eindigde spreker zijn luid toegejuichte rede. Daarna werd gedraaid de Duitsche anti oorlogsfilm „Gifgas over Berlijn", waarin dc vreeselijke gevolgen van een gifgasoorlog wor den gedemonstreerd en waarin de geheele menschheid werd opgeroepen stelling te ne men tegen deze menschonteerende strljdmc- thoden. VERKOOPAUTOMATEN. VERBOD TOT VERKOOP VAN TABAKS ARTIKELEN. Zooals reeds door B. cn W. werd uiteenge zet in de toelichting van het raadsbesluit van 1 Juli jl. betreffende vaststelling eener ver ordening '.er uitvoering van de artikelen 6 en 9 der Winkelsluitingswet, zou ter zijner tijd nader moeten worden overwogen of na het invoeren van bovengenoemde wet en hot toe laten van verkoopautomaten, handhaving van het verbod tot verkoop van tabaksarti kelen aan kinderen mogelijk cn wenschelijk moest worden geacht. Ofschoon B. on w., wat den automatischen verkoop betreft, met den Rijkswet-gever het standpunt blijven innemen, dat mede ten gerieve van het publiek, den winkelier in het algemeen de vrijheid moet worden gelaten pa sluitingstijd zijn waren desgewenscht door middel van automaten te verkoopen, mcenen zij (gelet ook op de adressen van de Haarl. Vejccniging van sigarenwinkeliers, de R.-K. Hanze-veTeeniging van sigarenwinkeliers, de Verceniging van R.-K. onderwijzers (JSt. Augusünus" en den Bond van Ned. Onder wijzers) dat ten opzichte van den verkoop van tabaksartikelen eenige beperking van die vrijheid in het belang van den gezondheids toestand der kinderen wel geboden is. Niet zoozeer dus uit economische, als wel uit hy giënische overwegingen, achten B. en W. met adressanten handhaving van het beginsel ge- wenscht, dat geen tabaksartikelen aan kin deren mogen worden geleverd (hoofdstuk VI par. 3 A. P. V Nu binnenkort de gemeentelijke winkel sluitingsverordening met haar bepaling om trent automaten van tabaksartikelen zal ver vallen, verdient het aanbeveling deze aange legenheid in de A. P. V. nader te regelen. In overleg met de Commissie voor het ont werpen der strafverordeningen, stellen B. en W. voor artikel 206 A. P. V. te wijzigen. Aangezien in de praktijk niet voorkomen kan worden, dat ook kinderen gebruik zullen maken van de automaten, was er in dit ge val maar één uitweg, nl. een absoluut verbod van automaten voor tabaksartikelen. HET BIJZONDER ONDERWIJS. Het Oranje Nassau-Instituut vraagt gelden voor een nieuwe school. B. EN W. WILLEN EEN BESTAAND GEBOUW GEVEN. Het bestuur van de vereeniging ..Instituut Oranje Nassau", voor Christelijk onderwijs, verzoekt de benoodigde gelden uit de gemeen tekas te verstrekken voor de stichting van een school: le, voor gewoon lager onderwijs, en 2e. voor uitgebreid lager onderwijs in het centrum der gemeente; de plaats nader in overleg te bepalen. B. en W. brengen in herinnering, dat adressant in 1922 van de gemeente in bruik leen heeft gekregen het schoolgebouw aan het Nassauplein 2 alhier. Het aantal leerlingen en klassen op de in dat gebouw ondergebrachte scholen breidt zich in de laatste jaren steeds uit; verschil lende klassen tellen reeds méér leerlingen dan waarvoor de lokalen ruimte bieden, zoo dat reads eenrge klassen zijn ondergebracht in lokalen van het schoolgebouw aan de Nas- saulaan no. 37a (scholen nos. 1 en 2) en in een gehuurd pand aan de Lange Marga- rethastraat. Een. en ander werkt, volgens het bestuur storend op den goeden gang van het onder wijs, zoodat die toestand niet bestendigd kan blijven, waarom het bestuur besloten heeft, zijne scholen in andere gebouwen onder te brengen. Adressant doet daarom het vorenstaand verzoek, en heeft daarbij overgelegd de stuk ken, bedoeld in art. 73 der Lager-Onderwijs- wet 1920. Derhalve zullen de verzoeken, althans tot medewerking, behooren te worden ingewil ligd. Ons advies tot medewerking zoo schrij ven B. en W. aan den Raad bedoelt even wel thans nog niet, dat gelden worden ver strakt voor nieuwen bouw. Immers, de gemeente kan een bestaand ge bouw, geheel of ten deele, al of niet ver bouwd overeenkomstig art. 77, 2e lid der L.O.-wet 1920 als schoolgebouw beschikbaar stéllen, indien de Inspecteur van het Lager Onderwijs heeft verklaard, dat daartegen geen bezwaar bestaat. B. en W. denken hierbij aan het School gebouw der gemeente aan de Nassaulaan no. 37a met z'n achttien lokalen en waarin thans School no. 1 met 7 en School no. 2 met 2 klassen zijn gehuisvest. School no. 1 zou als zoodanig en zoo nog noodig, ook de 2 klassen van School no. 2 naar een ander gemeentegebouw kunnen worden overge bracht. Alvorens echter tot beschikbaarstelling van genoemd ruim gebouw aan adressant te kunnen komen, is overleg noodig met den Inspecteur van het Lager Onderwijs. B. en W. wachten nog een rapport van den direc teur van Openbare Werken af, dien zij tot het instellen van een onderzoek naar de bruik baarheid en mogelijken verbouw bereids op dracht hebben gegeven. Doch. omdat ingevolge art. 76 van genoemde wet binnen 3 maanden moet worden beslis'-, wordt door B. en W. aan den raad een ont- werp-besliuit aangeboden, waarin slechts sprake is van het „verleeneri van medewer king". Omtrent de wijze, waarop die zal worden gegeven, kan dan later door den raad een beslissing worden genomen, en wei na af loop van gemeld onderzoek en overleg. B. en W. meenen daarbij reeds thans het voorbehoud te moeten maken dat geldelijke uitgaven alleen dan zouden kunnen worden geleden, indien de financieele toestand der gemeente dit mogelijk zou maken. ALG. VEREENIGING VAN GEMEENTEAMBTENAREN. Men schrijft ons; Bovengenoemde vereeniging hield haar jaarvergadering. Na een woord van welkom installeerde de voorzitter 5 nieuwe leden. Vervolgens werd door den voorzitter een overzicht gegeven van de internationale cn nationale toestanden, in verband met dc huidige crisis. Bij deze beschouwing schetste hij in 3 factoren, welke zijn meening hun funesten invloed op het maat schappelijk gebeuren doen gelden, n.l.: ge mis aan vertrouwen, tekort aan belangstel ling en gebrek aan volharding. Voorts werd de actie bü het hoogere Poli tiepersoneel besproken. Bij de behandeling van de Gemeentebegrooting voor 1932 bleek wel, dat het beleid van den Com missaris van Politie geen instemming bij den Raad kon vinden. Geconsta teerd kan worden dat de actie vruchtbaar was. Het vooruitzicht is gesteld, dat het overleg voor het hoogere politiepersoneel beter tot zijn recht zal komen. Hierna kwam dc veel besproken salaris- korting onder de loupe. Lang werd hierbij stil gestaan. De feiten hebben bewezen, dat onze organisaties en dc politiebonden een beter inzicht hebben gehad dan de andere organisaties en het juiste standpunt hebben ingenomen. Hadden de anderen een zelfde inzicht getoond en een gelijk standpunt in genomen, het gemeentepersoneel zou beter af zijn geweest. De critiek, dat de voorzitter van het Georganiseerd Overleg zijn leiding zou hebben gebruikt om tot korting te ko men, is hoogst onbillijk. De voorzitter wenscht nadrukkelijk te verklaren, dat deze geheele kwestie èn door den voorzitter van het G.O.cn door de Raadscommissie zeer objectief Is behandeld. En. dat wanneer de andere organisaties de goed bedoelde pogin gen om tot een eenstemmig advies te komen, hadden begrepen, in de eerste plaats het Gem. personeel minder zwaar zou zijn ge troffen, maar bovendien het Georganiseerd Overleg geen deuk zou hebben gekregen. Andere organisaties hadden gewild, dat wij tot het bittere einde waren medegegaan, doch dit hoogst onverantwoordelijk stand punt mocht onze organisatie niet innemen. Niet wij dragen de verantwoording voor het zwaardere offer het gemeentepersoneel op gelegd. Met het beleid van het bestuur in deze werd algeheele instemming betoond. Overgegaan werd tot verdere afhandeling van de agenda. Het jaarverslag van den af- deelingssecretaris werd met belangstelling gevolgd cn met een woord van dank goed gekeurd. De rekeningen van de afd. en fond sen over 1931 worden aan de daarvoor in gestelde commissie van onderzoekster hand gesteld. De begrootingen voor 1932 werden goed gekeurd. De aftredende bestuursleden, L. A. van Doom. A. Duitemeijer en J. Egmond werden bij acclamatie herkozen. In de commissie tot nazien der rekeningen worderf benoemd de heeren II. Bres en A. Stoffer. Als vertegenwoordigers voor het Georgani seerd Overleg werden wederom aangewezen de heeren E. W. Goedhart en K. Tijster man Sr.; als plaatsvervangende leden de heeren M. de Jongen P. Looijen. De leden der verschillende dienstcommissies worden eveneens aangewezen. Evenals vorige jaren werd een commissie belast met de brandstoffenvoorziening voor het seizoen 19321933. Bij de rondvraag werden inzake de perso neelsformatie en de salariskorting enkele wensehen geuit, welke door het bestuur nader zullen worden bezien. Met een kort opwekkingswoord van den voorzitter wordt de vergadering gesloten. GEMEENTERAAD VAN HAARLEM Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woens dag 3 Februari 1932 des namiddags ten 1.30 ure. zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: Mededeelingen en ingekomen stukken Vergoeding art, 100 L.O. Wet 1920 bijz. school Ripperdastraat 13a. Verlenging termijn ontruiming onbewoon baar verklaarde woning. Wijziging detail 13 uitbreidingsplan „Noord". Verkoop grond: a. Van Nesstraat (C. P. Laan); b. Orionweg (L. Elshoff). Verzoekschrift men. Loosj es-San gster in zake toepassing verordening pensionneering wethouders enz Asphalteering Orionweg Verleenen bijdrage afd. Haarlem Nationaal Crisiscomité. Adres afd. Haarlem v. d. Bond van Ned. Onderwijzers inzake verstrekking voeding aan schoolkinderen. Verzoekschrift A. Ph. Romeijn vergunning verbouw tot winkelwoning perceel Zaanen- laan hoek Iepenstraat. Verleenen medewerking tot huisvesting on derwijsinrichtingen Ver. „Instituut Oranje Nassau". Aanvulling Alg. Politieverordening (verkoop tabaksartikelen Wijziging salarieering vak-onderwijzend personeel nuttige handwerken. Voorstel-Klein tot aanvulling raadsbesluit inzake korting op salarissen en ioonen. Wijziging verordening verleenen wachtgeld. Verzoekschrift enkele organisaties tot toe kenning gratificatie aan enkele werklieden met voorstel en nader schrijven B. cn W. Terugneming perceelen Oudeweg uit ge meentelijk woningbedrij f Reclames straatbelasting. Benoeming: a. een lid (raadslid) in de Commissie van toezicht op de H. O. V. (af tredend: M. H. Groenendaal) b 2 leden in de Commissie van toezicht op de Stadsblbl. en Leeszaal (aftredend: lid raadslid mevr, M. E. ElzingaBerlijn en lid Dr. J. F. M. Sterck). c. gedelegeerde der gemeente in het Be stuur der Haarl. Huishoud- en Industrie school. d. 5 leden Commissie van plaatselijk toe zicht op het L.O. e. lid Burgerlijk Armbestuur. f. tijd. leeraar gem. avondschool Nijver heidsonderwijs. g. onderwijzeres school V. L. O. No. 5 (Leidscheplein). h. tijd. leerares Middelbare School voor Meisjes met 5-j. c. i. onderwijzeres school 39 (Pol 18 v.m. SpaarMam). OPROEPING VAN GETUIGEN. Op Zondag 31 Januari Jl., des namiddags omstreeks één uur is een wielrijder in de Groote Houtstraat voor perceel 166 tegen een portier van een luxe auto gereden en daarna op de straat gevallen, waarbij hij zijn rechter hand verwondde. De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt hen. die bij deze aanrij ding zijn tegenwoordig geweest, zich te ver voegen aan zijn bureau in de Smedestraat. C M. J. BAAS. EEN KOPEREN FEEST. Maandag vierde het Haarlemsche gemeen teraadslid de heer C. M. J. Baas. zijn 12 1 2- jarlg jubileum als directeur der N.V. Amster damsche stoomkoffiebranderïj en theehandel „De Blauwe Reiger". s Morgens om half elf werd de jubilaris feestelijk ingehaald met het zingen van een welkomstlied, te midden van een massa bloemstukken. De heer J. Vermeulen hield een welkomst rede. waarin hij memoreerde, hoe de firma Blommers Martens in 1919 overging in de firma Baas De Jong. met als directeur, den heer Baas. Onder diens energieke leiding namen de zaken een groote vlucht, die zelfs in dezen moeilijken tijd nog voortgang vindt Terwijl in den beginne het personeel slechts uit 8 personen bestond, is dit aantal reeds ge stegen tot ruim 60. Dit is wel een bewijs, dat het devies van den directeur ..Stilstand is Achteruitgang". In dit bedrijf een ruime toe passing gevonden heeft. Hierna overhandigde hij namens het ge heele personeel een prachtige boekenkast van wortelnotenhout. Namens de commissarissen sprak Mr. A. R, Baas uit Haarlem. Deze herdacht, hoe dank zij de wilskracht en ondernemingsgeest van den directeur, de aanvankelijk kleine zaak tot zoo grooten bloei gekomen is. Verder voerden nog eenige heeren namens het personeel het woord, zij brachten hulde aan de humane leiding van den heer Baas. Na deze toespraken sprak de heer Baas een woord van dar.k. Hij schetste, dat dank zij de saamhoorigheid van het personeel en den ijver, waarmede zij hun taak vervullen, hei hem mogelijk gemaakt is. die uitbreiding aan de zaken te geven, waardoor de firma „De Blauwe Reiger" tot een der toonaangc vende koffie- cn theefirma's is gaan behooren die in alle provincies zijn vertegenwoordigers heeft. 's Middags had een drukbezochte receptie plaats. Na afloop hiervan werd het feest in intle- men kring voortgezet. N.V. Faillissement Connermann en Co. Hef verslag van den curator. Zaterdagmorgen werd ten Paleize van Justi tie de verificatievergadering gehouden in het faillissement der N.V. Gonnermann Co. te Haarlem. De curator Mr. L. V. Hoog bracht een rap port uit betreffende den stand van zaken, waaraan het volgende is ontleend: Mr. Hoog begint zijn verslag met te gewa gen van den goeden naam, dien de handels vennootschap het laatst onder leiding van de heeren G. LSebl en J. F. van der Mersch steeds heeft gehad. Er mocht van een bloeiend en krachtig be drijf worden gesproken, zooals uit de Jaar cijfers blijkt. Door de malaise in 1922 werd eenige terugslag ondervonden van tijdelijken aard. Het jaar 1929 gaf het hoogste en 1930 het op één na hoogste omzetcijfer te zien. Op 12 Juli 1930 werd de zaak omgezet in de thans gefailleerde N.V. Eén der firmanten ziet in de oprichting van deze N.V. de oor zaak, althans een der oorzaken van de debacle. Dit is volgens Mr. Hoog geheel on juist. De juridische vorm, waaronder een be drijf wordt gevoerd, beheerscht niet haar economisch welzijn in die mate, dat een bloeiend bedrijf in een goed jaar failleert. De oorzaken liggen ook niet in de tegenwoor dige malaise. Zij zijn (bijkomende factoren daargelaten!de bouw van de nieuwe fa briek en een inwendige desorganisatie van het bedrijf. Het trekt de aandacht, dat de iaarlljksche algemeene bedrijfskosten en de algemeene onkosten vrijwel constant stijgen, ondanks wisseling van omzet- en winstcijfers. In hoeverre ook ln vroeger jaren met alge meene kosten onjuist is omgesprongen heeft dc curator niet kunnen nagaan. Zeer zeker is dit het laatste jaar het geval geweest en .vrijwel zeker ook in 1930. Dat in dat jaar de algemeene kosten bij daling van den omzet sterk stegen, wijst reeds op een fout. Wanneer alleen het jaar 1931 in het oog wordt gevat kan gezegd worden dat de zaak stellig te gronde ls gericht door een onvol doend letten op de algemeene kosten. Ver zuimd werd. hetzij bij aannemingen een vol doenden opslag voor de algemeene kosten in rekening te brengen, hetzij de algemeene kosten te houden binnen de perken van wat te dier zake de vennootschap zich aan op slag kon veroorloven, hetzij beide tezamen. Van een systematisch verwerken van dc factoren algemeene onkosten en algemeene bedrijfskosten was geen sprake. De mate rialen en rechtstreeks productieve loonen verden gecalculeerd en daarop werd een op slagpercentage voor algemeene kosten ge legd en een voor winst en zoo hadden de aannemingen plaats. De juistheid van dit percentage werd niet gecontroleerd. Men nam aan dat het veel te hoog was. terwijl het inderdaad, tengevolge van de gewijzigde omstandigheden veel te laag was. Zoo heeft men zich vrijheden in de prijsberekeningen veroorloofd, waarbij de werkelijke kostprij zen ten zeerste werden onderschat. Speciaal bij en na het in gebruik nemen van dc nieuwe fabriek was een scherpe controle van do algemeene kosten noodig geweest. Daar bij komt nog dat ook dc calculatie van ma terialen en rechtstreeks productieve loonen niet deugde en daarbij gemaakte fouten niet onbelangrijke verliezen verooi-zaakten. Bij een werk voor de Hoogovens valt een te lage berekening van 24.100 op een werk van f 124.760 te constateeren. Een opdracht van het P. E. N. geeft een tekort van 8.824 59. Deze werken hebben samen 83.372 verlies opgeleverd. De gefailleerde heeft in het tijd vak van 1 Januari tot. 22 September een ver lies geleden van 195.761.04, Inclusief eenige afschrijving. De bouw van een nieuwe fabriek had in dier. tusschentljd de zaak in een zoo labiel evenwicht gebracht, dat zij vallen moest Mr. Hoog begrijpt niet, hoe men tot den bouw van een nieuwe fabriek heeft kunnen beslui ten zonder approximatieve zekerheid om trent de kosten en zonder afdoende zeker heid betreffende de middelen voor dien bouw. Heeft de vennootschap zich wel van be kwame fabrieksvouwers voorzien? De voor- loopige begrooting bedroeg f 325.000 en de nieuwe fabriek heeft pl.ni. 950.000 gekost. Weliswaar „beloofde" de Twentsche Bank een uitgifte van een preferente aanöcelen- kapitaal of obligatieleening van 600.000. maar zonder een schriftelijke garantie heeft men daaraan niets. Wegens de slechte tijden kon de uitgifte niet volgen. Wel heeft do bank een half millloen verschaft, maar dit bleef een gewoon bankcredlet. waardoor de N.V. volkomen topzwaar werd. Daarna zette de bank do financiering stop. Binnenkort zullen de roerende goederen in Nederland publiek worden verkocht. De ge bouwen zullen voorloopig niet geveild wor den. Wat. de crediteuren zullen krijgen is nog niet te zeggen omdat de opbrengst der ge bouwen nog niet bekend is. Wordt de op brengst der schuld aan de bank geheel af gelast dan kan het beschikbare percentage de 90 pCt, misschien zelfs wel overschrijden. Die kans is echter zeer gering. De curator acht het zelfs niet uitgesloten dat er geen 25 pCt. zal blijken te zijn. Misschien is het nog mogelijk, vóór dc va- cantle (Juli, Augustus) een eerste uitkcering tc doen. DE 7 KORTING. De agenda voor de raadszitting van Woens dag vermeldt het voorstel van den heer M. L. A. Klein inzake een soepeler toepassing van het raadsbesluit inzake de 7 pet. korting. Tot heden is evenwel geen praeadvies van B. en W. op dit voorstel verschenen. Ons wordt medegedeeld, dat het blijkbaar de bcdociing is. om de behandeling van dit voorstel nog uit te stellen tot dc volgende vergadering, omdat het stenografisch verslag en de notulen over de zitting waarin dit raadsbesluit genomen is, nog niet verschenen zijn, Godsdienstoefening in de Doopsgezinde Kerk. Ter gelegenheid van de opening dor Ont wapeningsconferentie te Genève had de Haar lemsche Predlkantenvereer.iging hedenmor gen in de Doopsgezinde Kerk een samen komst belegd voor alle Protestanten alhier. Het kerkgebouw was geheel met belangstel lenden gesteld. Een groot aantal predikanten en kerke- raaösleden van de verschillende kerkgenoot schappen was aanwezig. Na het uitspreken van het votum door Ds. J. A. van Leeuwen sprak Ds. J. M. Leendert* een kort openingswoord, waarin hij opmerk te, dat de Christenen samengekomen waren om zich op dezen dag ootmoedig voor Gcd to buigen. Ds. Lecndertz ging hierop ln het ge bed voor. Nadat de aanwezigen staande een lied ge zongen hadden, werden uit Jesaja voorgele zen de verzen 16 uit hoofdstuk IX en de verzen 1—9 uit hoofdstuk XI. Dit geschiedde door Ds. F. Ch. Krafft in de Franschc en door Ds. D. Drijver in de Hoiiandsche taal. Vervolgens werd weer gemeenschappelijk gezongen, waarna door Past P. Katze in hot Duitsch en door Ds. H. A. Haentjens in het Hollandsch gelezen werd Epheze 5 verzen 8—17 cn 1 Joh. II verzen 11 cn 15 tot 17. Ds. Van Leeuwen sprak een vrerieswoord Hij noemde dit een ure van beteekenis in de wereldgeschiedenis. In gespannen aandacht richt zich ieder in de wereld tot Genève. Bijna elk land zond zijn afgevaardigden. Ge hoopt wordt, dat de conferentie diep zal ingrijpen ln het lot der wereld. Uit den massamoord van 1914—1918 is oen nieuw verlangen geboren. Men wil ophouden met bewapenen, dat alle welvaart verslindt. Men wil ernstig pogen, tot ontwapening te komen. Vijftig landen hebben door hun handteeke- ning erkend, dat oorlog misdaad ls. Het 1.5 dus logisch, dat de wereld ontwapening wil. Deze ontwapeningsconferentie is een reden tot diepe verootmoediging. Wie zich zonder gids ln de bergen waagt, gaat verloren. Zoo was ook de weg der volkeren in de laatste Jaren. Zij wilden steeds hoogcr. maar zoch ten slechts stoffelijk voordeel. Zij hebben echter God niet. als gids gevraagd. HIJ is toch de opperste Gids. maar men wilde niet met hem beraadslagen. Daarom is men blij ven steken en vastgeraakt. Deze ontwapenings conferentie zou misschien niet. noodig zijn geweest, als bijtijds aan God om hulp was gevraagd. ..Zal deze conferentie het. gowenscn- t.e resultaat hebben?", wordt nu gevraagd. Maar niemand kan hierop het- Juiste antwoord, geven. Spreker herinnerde aan het bekende schilderij, voorstellende: „Christus te mid den der veldheeren". Hij spreekt tot hen. Wat zegt hij? Misschien: „Gij zult niet dooden?" Zeg: Hij: ..gij zult uw naasten liefhebben gelijk u zelf?De geest van Christus zal de lichtende macht zijn in de harten dor macht hebbers, die nu samenkomen. Er zullen ech ter ook booze machten zijn. die Christus de overwinning willen betwisten. Naast het goede willen zij dc zelfzucht en den grootheids waan. h Wij willen hen, die nu beraadslagen, steunen met on.s gebed. De Troon der Ge nade bestaat gelukkig nog Wij komen tot God met ons ootmoedig gebed, nu de wereld In nood verkeert. ..Dc morgenstond is ge komen en nog ls het nacht". Dit ls nog steeds het antwoord op do vraag: „Wachter, wat is er van den nacht?" Toch zal de tijd weer komen, dat men zal kunnen zeggen: „De nacht is verdwenen cn de morgenstond ls gekomen!" De nuchtere cijferaars zeggen: het eenige wat redding kan brengen is herstel van onderling vertrouwen. Daar hebben zij gelijk ln. maar wij hebben bovendien nog de geestelijke kracht van hrt gebed. Dat wij het spoedig mogen aanschou wen: ..de volkeren zullen de wapenen niet meer tegen elkaar opnemen cn er zal geen oorlog meer zijn!" Na deze redo, die een diepen indruk maakte weerklonk een stemmig orgelspel. Wederom werd gemeenschappelijk gezongen, o.a.: Lof zij den Heer, die u bootste uit vergankelijke aarde, Maar heel Zijn volheid uw eeuwigen geest openbaarde! Hij had u lief. Die tot Zijn kind u verhief. Hooger dan d'engclen ln waarde. Ds. P E. Slllevis Smit sprak tenslotte het „Onze Vader" uit. BISSCHOPPELIJKE BENOEMINGEN De Bisschop van Haarlem heeft, naar „St. Bavo" meldt, benoemd tot Geestelijk Adviseur te Haarlem van H. I. V. R D. J. B. Timp: te Halfweg van St. Deus-Dedit R. D. C. de Ruy- ter. ALG. VEREEN. VOOR BLOEM BOLLENCULTUUR. BESPREKINGEN OVER INKRIMPING VAN DE BLOEMBOLLENTEELT. Maandag werd te Haarlem een druk be zochte vergadering gehouden van het hoofd bestuur met de voorzitters (of hun plaats vervangers» van dc afdeelingen der Alge meene Vereeniging voor Bloembollencultuur, ter behandeling van het vraagstuk van in krimping van een nader vast te stellen per centage van tulpen en narcissen bij wettelij- kon maatregel, waarover het hoofdbestuur het oordeel dor voorzitters en zoo mogelijk van hunne afdeelingen wer.schte te verne men. Na een Inleidend woord van den voor zitter. den heer Krelage. gaf de heer W. War- naar van Sassenheim. oud-voorzitter van den Bond van Bloemboilenhandelaren. een uit eenzetting van de plannen om door middel van de wet tot dc noodzakelijk geachte in krimping te komen. Velen der aanwezigen gaven hun meening ten beste. cn. ofschoon allen erkenden, dat eer. aanzienlijke inkrimping van dc teelt van tulpen en narcissen ln het algemeen vakbe lang zou zijn, bleek de overgroote meerder heid der voorzitters, hetzij persoonlijk, hetzij sprekende namens hun afdeelingen, of hun besturen, gekant tegen hot denkbeeld om deze inkrimping langs wettelljken weg te re gelen. In zijn slotwoord constateerde de voorzit ter dat derhalve de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur hare medewerking tot dezen xnaatrejjcl niet kan verleenen, v

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 9