De Ontwapeningsconferentie begonnen. Henderson's openingsrede. Het woord is aan... Paalbezetenheid. Het Belangrijkste. 49e Jaargang No. 14910 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Woensdag 3 Februari 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per weck ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post f 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per weck ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. ƒ0.65, franco per post f0.72'/j. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTlëNi5 regels 1.75, elke regel uicer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 11 regels 0.60, elke regel meer f 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend 4 contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 1 50.-. Elke andere vinger f I 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f 75-, Verlies andere vinger 30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN „Geen ernstiger bedreiging voor den vrede dan de buitengewone bewapeningen." De openbare meening eischt verlaging der legeruitgaven. ,,Laat ons de groote taak aanvatten. GENèVE, 2 Febr. (V. D.) In aanwezigheid van vertegenwoordigers van 64 staten is Dins dagmiddag om half vijf (Zw. Tijd) in het Batiment Electoral, waarin anders de jaar lij ksche plenaire zittingen van den Volken bond worden gehóuden, de wereldontwape ningsconferentie geopend. De delegaties zitten in alfabetische volg orde. De zijbanken zijn bezet door militaire des kundigen. meest hooge stafofficieren. Meer dan 500 journalisten uit alle deelen der aarde zullen ter conferentie aanwezig zijn. De door den Volkenbondsraad benoemde president der Ontwapeningsconferentie, de vroegere Engelsche minister van Buitenland- sche Zaken, Henderson nam plaats :n den voorzitterszetel. Aan zijn rechterzijde zit de secretaris-generaal van den Volkenbond, Sir Eric Drummond, die tevens secretaris-gene raal van de conferentie is. Links van Henderson zit de tolk. Zooals bekend is, nemen aan de Ontwape ningsconferentie de delegaties van 64 staten deel, alsmede de delegatie van het Volken bondssecretariaat. Van de 64 deelnemende staten zijn de volgende tien geen lid van den Volkenbond: Vereenigde Staten, Sovjet-Rusland, Tur kije, Afghanistan. Abessinië, Mexico, Brazi lië. Costa Rica, Hedzjas, en Ecuador. De re publiek San Domingo is door een waarnemer vertegenwoordigd. Tot de afgevaardigden ter conferentie be- hooren vijf minister-presidenten, 24 ministers van buitenlandsche zaken. 28 generaals, 15 admiraals en ontelbare officieren van gene rale staven en admiraliteiten, militaire atta chés, talrijke gezanten, ambassadeurs en hooge ambtenaren van ministeries. Henderson's openingsrede. De president der Ontwapeningsconferentie, Arthur Henderson zeide in zijn openingsrede o.m.: De Volkenbondsraad heeft in het jaar 1930 besloten tot de bijeenroeping van de wereld- ontwapeningsconferentie. De conferentie staat voor het tragische feit. dat op het oogenblik dat haar werkzaamheden aanvan gen in het Verre Oosten een buitengewoon moeilijke toestand is ontstaan. Het is een ge biedende plicht voor de staten-onderteeke- naars van het Volkenbondspact en het Kel- loggpact zich te houden aan de nakoming dezer beide groote zekerheden en garanties tegen oorlog en geweld. Nimmer in de ge schiedenis heeft een conferentie plaats ge had, welke ewi dringender en voor de mensch heid weldadiger taak heeft dan deze. Wat de moeilijkheden betreft, men mag zich hierover geen illusies maken. Wij moeten den krach- tigen wil toonen deze moeilijkheden te over winnen en den weg banen voor nieuwe gun stige vooruitzichten der menschheid. De taak der conferentie Bestaat derhalve volgens de opvatting van Henderson uit de volgende drie punten: 1) Een gemeenschappelijke overeenkomst betreffende een effectief program van prac- tische voorstellen teil einde zoo snel mogelijk te geraken tot een wezenlijke verlaging en beperking der bewapeningen van alle landen; 2) Gcenerleï bewapeningen buiten het thans te stellen kader van het verdrag waar door alle naties zich verplichten het groote doel der algeVieene bewapeningen te berei ken; 3) Veiligstelling der verdere werkzaamhe den ten einde het definitieve doel tc berei ken langs den weg van soortgelijke conferen ties, welke periodiek zullen bijeenkomen. Het kar. evenwel niet worden ontkend, dat de vrees der naties voor aanvallen een der motieven is geweest voor de handhaving der zware bewapeningen. Niettemin beteekent het bestaan van bewapeningen een der hoofd oorzaken voor den wederzijdsche vrees welke het internationale leven vergiftigt. Steeds krachtiger wordt evenwel de erkenning dat er geer. grooter en ernstiger bedreiging van yrède en veiligheid Is dan de handhaving der buitengewone bewapeningen. De Volkenbond heeft sinds zijn bestaan voortdurend gewerkt aan de organisatie van den vrede, doc£ het Bredero Iji boekenkijf en xooorden spitse strijd Verwaarloost niet uw kostelijken tijd. gevoel van onveiligheid is tot nu toe blijven bestaan en heeft geleid tot nieuwe bewape ningen en de toeneming der bewapeningen harerzijds leidt weer tot een voortdurend toe nemend gevoel van onveiligheid. Om deze reden is de ontwapening een der belangrijkste onderdeelen in het Volken bondspact geworden. De leden van den Vol kenbond hebben zich bij art. 8 van het V.B.- pact dat de handhaving van den vrede door een verlaging van de nationale bewapening tot het laagste punt eischt dat vereenigbaar is met de nationale veiligheid, verplacht door gemeenschappelijk optreden de internationale verplichtingen 'te versterken. Tot nu toe bestond de algemeene verwach ting dat de verplichting van art. 8 van het Volkenbondspact zoo snel mogelijk zou wor den nagekomen. Deze verplichting blijft ook verder op alle leden van den Volkenbond rusten en ieder afzonderlijk moet thans trach ■ten den Volkenbond van deze verplich ting te bevrijden. De Volkenbond heeft tot nu tóe geen tijd laten verloren gaan dit probleem aan te vatten. Henderson gaf vervolgens een lang histo risch overzicht van het optreden van den Volkenbond tot nu toe op het gebied van de ontwapening, schetste voorts de besprekin gen in de Volkenbondsvergaderingen, de werkzaamheden van den Volkenbondsraad en van de voorbereidende ontwapeningsconfe rentie, de verschillende pogingen op het ge bied van arbitrage te geraken tot een alge meene regeling en wees daarbij in het bij zonder op de werkzaamheden der voorbe reidende ontwapeningsconferentie waaraan ook werd deelgenomen door vertegenwoor digers van staten die geen lid zijn van den Volkenbond. Henderson zette vervolgens de richtlijnen uiteen van de door de ontwapeningscommissie uitgebreide voorloopige conventie, welke slechts de methoden der ontwapening be handelt. De Ontwapeningsconferentie moet thans de definitieve cijfers bepalen voor de verlaging en de beperking der bewapeningen. Het ontwerp-verdrag is veelvuldig op ernsti- gen tegenstand gestooten. Zelfs inzake de methoden der ontwapening bestaan ver schillende opvattingen. De ontwapeningscon ferentie is vanzelfsprekend vrij ook ieder ander voorstel of ieder nieuw* ontwerp voor een overeenkomst te bespreken, dat haar mocht worden voorgelegd. Tenslotte verklaarde Henderson dat het probleem der ontwapening van vitale be- teekenis is door de huidige ernstige econo mische en financieele crisis waarmede de meeste naties thans hebben te kampen. De bewapeningen zijn een der voornaamste oor zaken van den huidigen moeilijken toestand en van de ontredderde staatsbegrootlngen in verschillende landen. De openbare meening eischt dat thans een werkelijke verlaging zal worden bereikt van de legeruitgaven welke op alle volken drukken. De oogen der ge- heele "menschheid zijn thans gericht op deze conferentie. Ik weiger de mogelijkheid onder de oogen te zien dat deze conferentie zou kunnen mislukken. Niemand kan zeggen welke gevolgen een mis lukken der conferentie zou kunnen heb ben. Henderson besloot: Thans kan slechts sprake zijn van gelijke rechten voor iedere natie in de door ons opgebouwde vrije ge meenschap van volkeren. Er kan slechts een verbroedering van alle volkeren bestaan, welke in de toekomst niet meer zullen zijn vijanden, doch vrienden. Thans kan er nog slechts vrijheid bestaan voor ieder volk zijn leven te willen geven zonder vrees voor ongelijkheid, verdrukking of oorlog. Laat ons de groote taak aanvatten, laat ons beslissingen nemen en naties leiden naar den verlangden vrede. WEER EEN BOBSLEE-ONGELUK IN LAKE PLACID. THANS DRIE GEWONDEN. LAKE PLACID, 2 Februari (Reuter). De Duitsche bobslee-ploeg heeft wederom een ernstig ongeval gehad. Thans stortte de bob in een rotsachtig ravijn van 50 M. diepte. De bestuurder Grau en de remmer Brehm werden zeer ernstig gewond. Hopmann's toe- ••'.find w.?s ernstig en alleen de vierde man rcwam er met lichte verwondingen af. Tc Londen tcordt thans een wedstrijd gehouden in „het langst bonen op een paal zitten".) De Amerikaansche export Gaat voortdurend naar omlaag. Maar er is naar Yankeedwaasheid In Europa steeds nog vraag. Londen geeft daar dezer dagen, Weer een krachtig voorbeeld van, Door een wedstrijd, wie het langste Op een paaltje zitten kan. Op zoo'n paaltje ligt een plankje. Van twee voet in het quadraat. Waar de helden op vertoeven Tot vermoeidheid hen verslaat. Waren het maar enkel ..helden Maar ook menige heldin, Voelde paleontologisch, Schreef als paalbezitster in. En zoo'n paalmensch voelt zicli edel. Als een soort van paladijn, Voor wie de crifciekbepaling Slechts van durf en kracht kan zijn. Uren zitten zij daar, uren, Tot er eentje knikkebolt, En men hem (of haar) er af haalt. Voor hij naar beneden rolt. En de menigte vergaapt zich, Nu ook al in Engeland, Rondom die moderne schandpaal Van het menschelijk verstand. P. GASUS. Hel Petitionnement van de Ned. Dagbladpers. Bijzondere erkenning te Genève. In het Handelsblad lezen wij bij de bespreking van de drie door den Volkenbond ingestelde commissies voor spoedeischende kwesties: De derde commissie zal algemeene regelen opstellen voor de aanbieding van petities aan de conferentie en voor de eventueele open baarmaking van haar tekst in het officieele orgaan der conferentie. De commissie zal tevens den tekst der petities onderzoeken al vorens deze aan de conferentie, worden voor gelegd. In deze commissie van vijf leden Is ook de Nederlandsche gedelegeerde prof. mr. V. H. Rutgers benoemd, een benoeming, die zeker wel mag worden opgevat als een er kenning van de zeldzame beteekenis van de door de Nederlandsche Dagbladpers georga niseerde petitie van het Nederlandsche volk, die zooals men weet bijna 21/2 millioen handteekeningen heeft verkregen. De andere leden dezer commissie zijn gedelegeerden uit Chili, Frankrijk en Joegoslavië, alsmede de Amerikaansche gedelegeerde mej. Wooley. waardoor ook aan de in zoo veel petities tot uiting gekomen krachtige ontwapenings- propaganda der vrouwen een verdiende hulde is gebracht. Op voorstel van Henderson- werd besloten, dat de ontwapeningsconferentie Zaterdag ochtend in buitengewone openbare vergade ring zal bijeenkomen tot het in ontvangst nemen van die petities, die reeds hier zijn ingekomen en die dan reeds door de desbe treffende commissie zullen zijn onderzocht. REEDS EEN ANTWOORD VAN CHINA AAN THOMAS NANKING. 3 Febr. (Reuter).De mi tt in ster van Buitenlandsche Zaken verklaarde dat China reeds heeft geantwoord op de Britsch-Amerikaansche nota en de voorstel len tot herstel van den vrede te Sjanghai heeft aangenomen. HAARLEM, 3 Februari. Een Misverstand. NANKING. 1 Reuter 1. Het bombar- dement van Nanking Maandagavond zou aan een misverstand geweten moeten woivien. Inderdaad zegt een officieele mededeeling dat eenige Japansche ma trozen, die aan land gingen om wat pro viand te koopen, door een Chineesehe patrouille werden geprovoceerd, welke op hen schoot, omdat zij haar geen ant woord gaven. De matrozen namen de vlucht, keerden aan boord van hun schip terug en rapporteerden den aanval der Chineesehe troepen. De bevelhebber der vloot twijfelde of hij het geschutvuur zou openen, maar hij liet toch enkele losse granaten afvuren, teneinde te zien of de Chineesehe forten zouden ant woorden. Toen deze forten bleven zwijgen, staakten de Japanners het vuur. Als Mandsjoerije en Shanghai niet andere resultaten hadden opgeleverd, zou de wereld dit belangrijke officieele stuk met een scha terlach ontvangen. Zelfs nu zal zij er haar glimlach niet bij kunnen bedwingen. Heeft het Japansche eskader vóór Nanking geen eten genoeg aan boord? Is het noodig matrozen aan wal te laten gaan om het te koopen? Had da ,*^;:ansche admiraal ver wacht. dat zij daar met hartelijkheid ont vangen zouden worden? En waarom liet hij hun geen opdracht meegeven, om netjes te antwoorden als iemand hun iets vroeg? Ten minste als het schildwachten of patrouilles waren? Iedereen weet toch dat je last krijgt met schildwachten of patrouilles, als je hun geen antwoord geeft en doorloopt! De Chineesehe patrouille, geen antwoord krijgend, werd blijkbaar boos en schoot, zij raakte niemand, hetgeen voor haar pleit en hetgeen trouwens vaak bij Chineesehe pa trouilles voorkomt. Mogelijk schoot zij met losse flodders, hetgeen in-den Chineeschen burgeroorlog vaak gebeurd is. I11 elk geval gingen de Japanners aan den haal, roeiden naar hun schip terug en rap porteerden ..den aanval der Chineesehe troe pen". Dat lijkt nogal een erg forsche term voor een kaai-ruzietje zooals dit. De Japan sche admiraal, na getwijfeld te hebben of hU zou schieten of niet. pafte eenige losse flodders uit zijn kanonnen, om „4e zien of de Chineesehe forten zouclen antwoorden". Ant woorden d.w.z.: terugpaffen met andere losse flodders. De lezer van het officieele stuk vraagt zich af: ..Hoe oud is de Japansche admiraal? Wou hij saluutschoten wisselen? Dacht hij dat Chineesehe fortcommandan ten niet zouden snappen, dat het maar losse flodders war on? Dat is toch tamelijk onwaar schijnlijk. Hoopte hij dat ze met scherp zcuder. terugschieten? Mocht hij zooiets uitlokken? De Chineesehe fortcommandanten, wijzer dan hij en blijkbaar zuiniger op hun kruit, gaven geen antwoord. Toen hield hij ook maar op. en ze gingen allemaal naar bed, behalve de wacht. Zulke kinderachtige onzin wordt de wereld op een oogenblik als dit in officieele com muniqués toebedeeld. Is het verhaal waar. dan herinnert het aan kleine jongens die met vuur spelen, en daarvoor een pak op hun broek verdienen. Is net gelogen, hetgeen het gewone kenmerk van officieele oorlogscom muniqués is. dan kan men zich verbazen over de geringschatting omtrent het gemiddelde peil van gezond verstand der menschheid, die eruit spreekt. In beide gevallen is het een belachelijk ding. Is de wereld nu nog niet verstandig ge noeg om verder te weigeren zich met zulke imbeciele onzin in te laten, en door ae op stellers van dergelijke kinderachtige klets praat haar toekomst in gevaar te laten bren gen? R. P. MASSA-UITSLUITING IN DENEMARKEN? 75.000 ARBEIDERS ER BIJ BETROKKEN. KOPENHAGEN, 3 Febr. (V.D.) Het Deensche Werkgevers Verbond heeft Dinsdag in een algemeene vergadering besloten tot uitsluiting van 75.000 arbeiders. De uitslui ting zal 12 Februari ingaan. Door dezer, maatregel worden alle georganiseerde ar beiders in de ijzer-, metaal-, cement-, tegel- en papierindustrie getroffen. De werkgevers beoogen een loonsverlaging van 10 tot 20 pet. door te zetten. De Ontwapeningsconferentie begonnen. Henderson's openingsrede. (Ie blad, lc pag.) Bijzondere erkenning van het Nederlandsche Dagbladpctitionncment. (Ie blad, le pag.) Het ChineeschJapansche conflict voor den Volkenbond. Opzienbarende rede van den Engclschen minister Thomas. (2e blad, le pag.) Tsjapci opnieuw onder vuur genomen. (2e blad, le pag.) Hevige aardbeving op Cuba. Twee duizend personen omgekomen? (le blad, lc pag.) Brutale roofoverval in een postkantoor te Stadskanaal. (le blad, le pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Een Misverstand. (le blad, le pag.) (Laatste berichten 2e pag. le blad.) Hevige aardbeving op Cuba. Santiago zwaar geteisterd. 2000 personen omgekomen? NEW-YORK. 3 Febrparl (Reuter). Naar de Associated Press meldt, uit Cuba is de stad Santiago door een hevige aardbeving geteis terd. 2000 personen zouden zijn omgekomen. Van een voor do stad liggend jacht werd de Instorting van vele gebouwen waargenomen, terwij! een hevige aardschok werd gevoeld. NEW-YORK, 3 Febr. Reuter». Naar uit Santiago de Cuba wordt gemeld, is 00 geheele stad in donker gehuld. Onder de be volking heerscht een paniek, uit de puinhoo- pen van de ingestorte huizen weerklinkt hulpgeschrei en geklaag. Meer dan 500 gebou wen. waaronder de Kathedraal, zijn verwoest Alle buizen van de waterleiding zijn gebro ken. Ten einde plunderingen te voorkomen is de staat van beleg afgekondigd. 1500 slachtoffers. NEW YORK 3 Febr tReuterh Nader wordt gemeld, dat 1500 menschen bij de aardbeving tc Santiago de Cuba zijn omge komen. Een derde van de stad is verwoest. V. D. meldt nog: De aardbeving duurde 30 seconden. Voor zoover de huizen niet geheel zijn ingestort zijn zij zwaar beschadigd. Op verscheidene plaatsen tegelijk brak na de aardschok brand uit, waardoor de alge meene verwarring nog vergroot werd. Vlieg tuigen hebben zich naar de plaats van de ramp begeven om hulp te verleenen. DE RAMP VAN DE M 2. WAT MEN TERUGVOND LONDEN, 2 Febr. (V.DA Do Britsche minister van Marine heeft heden in het Lagerhuis medegedeeld, dat bij nasporingen naar de gezonken onderzeeboot M. 2 de muts van den stuurman Is opgevischt, evenals dc kraag van een matrozenpak. BRUTALE ROOFOVERVAL IN EEN POSTKANTOOR. i\evolveraanslafn te Stads kanaal. S 1000.— GEROOFD, DOCH WEER VERLOREN. Gisteren is te Geneve dc ontwapenings conferentie begonnen De bijeenkomst wordt gehouden in het Palais Electoral, dat men hierboven afgebeeld ziet. Rechts de vrede.'- postzcgel, die ter gelegenheid der conferentie door de Zicitscrschc posterijen uitgegeven toordL Dinsdag te ongeveer zeven uur is in het postkantoor tc Stadskanaal een brutale roof overval gepleegd. Op dat tijdstip verschenen twee goed gekleede personen voor het loket en vroeg een van hen een biljet van f 1000 te willen wisselen. Toen de postbeambte het geld bijna had uitgeteld, greep hij het biljet en het wisselgeld cn loste uit een revolver een schot, Dit trof echter den beambte ge lukkig niet en de kogel drong in het plafond. De tweede persoon drong daarop door een deur het kantoor binnen. De waarnemend directeur, die het schot gehoord had kon nog bijtijds dc kluisdeur dicht gooien, ereep een stoel en gooide daarmede naar den in dringer. Beiden namen hierop de vlucht. Onderweg verloren zij het biljet van f 1000— De poli tie die onmiddellijk van het gebeurde in kennis gesteld werd, stelde een uitgebreid onderzoek in de omgeving in doch kon tot nog toe geen .spoor van de daders vinden. De beambte cn de waarnemend-directeur konden slechts een vaag signalement geven,,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1