PEEK CLOPPENBURG Uit Haarlem's Gemeenteraad1 I Februari aanbieding MAATKLEEDÏNG aCOLBERT 55 - 65 70 75ra- Onze tomaten-export bedreigd. HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAC 4 FEBRUARI 1932 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct». per r*»eL Vergadering van Woensdag 3 Februari. (Vervolg». Het wethouders-pensioen B. en W. hebben op het verzoek van me vrouw A. J. J Loosjoa-Sangstcr om haar overeenkomstig de verordening weduwenpen- sioen toe te kennen, afwijzend beschikt om dat het college meent, dat zij daarop geen aanspraak kan 'maken. De raadscommissie voor pensioen- en ar beidszaken is het met deze beslissing eens. Hoewei de verordening geen hooger beroep van de beslissing van B en W. toestaat, wil len B. en W. den raad uitspraak laten doen, B. en W. zullen zich aan die' beslissing onder werpen. Een minderheid van B. en W. meent dat adressante aanspraak heeft en wil, mede uit moreele overwegingen, haar oen pensioen toekennen. Dit zou ingevolge de verordening f 469 bedragen, maar moet, ingevolge het raadsbesluit van 1926. met 40 pet. verhoogd en dus gebracht worden op f 657. Mr. Bijvoet (R.Kging de bepalingen van de verordening van 1919 na, en hij meende, dat cr reden is om aan mevrouw Doosjes pensioen te verleencn. Ook in de in 1924 en 1928 gemaakte wijzigingen in deze verordening kan geen aanleiding gevonden woroen, om het pensioen niet toe te kennen Juridische overwegingen leidden spreker er toe om te adviseeren het verzoek van me vrouw Loosjes in te willigen. Mr. de Rijke (C.H.) vroeg of mevrouw Doosjes zich bij de beslissing van den raad zal neerleggen. Kunnen B. en W. daarover een mededeeling doen? Anders kan mevrouw Doosjes een beslissing van den burgerlijken rechter inroepen. Spreker meent, dat de verordeningen geen recht aan mevrouw Doosjes geven om pen sioen te verlangen. B. en W. hebben in deze het juiste standpunt ingenomen. Het is nooit de bedoeling geweest om dc verordening zoo te maken als de heer Bij voet, nu heeft betoogd. Mr. Bijvoet: de bewoordingen zijn dui delijk, dus met de bedoeling hebben wij dan niets te maken. De heer Joosten (S.D.A.P.) betoogde, dat de verordening eenlge twijfel toelaat, maar als men de geschiedenis van dc wijzigingen nagaat, blijkt heel duidelijk, dat het niet de bedoeling van de wijzigingen geweest is, om weduwen- en weezenpensioen toe tc kennen aan vroeger afgetreden wethouders. Als men alleen wil letten op de bewoordingen der verordeningen, dan is er ook alle redenen om alsnog pensioen toe te kennen aan een oud wethouder die nooit pensioen heeft gekre gen. Zijn aanspraken op pensioen zijn, in verband met de woorden der verordeningen, degelijker dan die van mevrouw Doosjes. De heer Klein (R.K.) vond de zaak zoo duidelijk, dat hij niet begrijpt hoe een advo caat het aandurft nog argumenten aan te dragen voor de inwilliging van zoo'n verzoek. De heer Peper (Communist) voelde niets voor de toekenning van dat pensioen. Spre ker stelde voor de discussies te staken en tot stemming over te gaan. Dit voorstel werd evenwel niet gesteund. Mr. Gerritsz (S.D.A.P.)wethouder, verklaarde, dat. B. en W. aan de argumen ten In het debat niet, veel behoeven toe te voegen. Mevrouw LoosJes kan aan de veror deningen geen recht ontleenen. De voorzitter verklaarde dat hij de minderheid van het college van B. en W. vormt. Hij deelt de argumenten van Mr. Bij voet. Het is zoo klaar als een klontje, dat mevrouw Doosjes recht heeft op pensioen. Mr. de Rijke (C.H.) wat den oud-wethou der betreft dien do heer Joosten bedoelde, kan opgemerkt worden, dat hij thans in elk geval geen aanspraken meer kan laten gel den. want dit had binnen een Jaar gedaan moeten zijn. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 21 togen 15 stemmen. Asphalteering Orionweg. B. en W. stelden voor over tc gaan tot asphalteering van den Orionweg in Haar lem-Noord De heer van Santé (V.B.) vreesde voor verzakkingen in den weg. Daarom is het beter om klinkers en geen asphalt te nemen. Bovendien is. vooral in den laatsten tijd. het oordeel der weggebruikers over asphalt min der gunstig geworden. Ook met het oog op de vaderlandsche industrie van straatstee- nen. is het gewenscht een kllnkerbestrating te kiezen. Het betreft hier een levering van een half millioen straateteenen. Mr. Gerritsz (SD.A.P.L wethouder van Openbare Werken, verdedigde de keuze van asphalt. Voor verzakkingen behoeft nij^f ge vreesd te worden. Er kan asphalt genomen worden dat niet glad is. mits de automobilis ten niet onzinnig hard rijden. Asphalt is in ondei'houd goedkooper dan klinkers. Men moet bij de keuze tusschen asphalt en klin kers letten op den aard van den weg en de omgeving. Asphalt Is ook Ncderlandsch fa brikaat. De heer van Santé (V.B.) bleef voor zet ting van hot. asphalt vroezen. Aan steen blijft aan arbeidsloon meer in ons land, dan aan asphalt. Dc heer Re i n a 1 d a (S.D.AJ? wees er op. dat de weg op een zandplaat wordt gelegd. Misschien zit er veen onder, maar dat moet dan op flinke diepte zijn. De heer van Santé (V.B>- het veen zit op 80. 90 a 100 c.M. diepte. BU opgravingen is dit gebleken. Mr. Gerritsz (SD.A.P.L wethouder, hield vol, dat de weg reeds uitgewerkt is De heer Klein Schiphorst (R.K.) zei, dat dp directeur van O W. verklaard heeft, dat ter plaatse geen veen zit. De heer Wolff, die de omgeving goed kent, verzekerde spre ker ook. dat aan den Orionweg geen veen zit. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 34 tegen 3 stemmen. Bijdrage Crisis-Comité. B. en W. stelden voor een bijdrage van 12.250 te verlcenen aan de afd. Haarlem van het. Nat onnal Crisiscomité" opdat van Na tionaal Crisiscomité oen gelijke bijdrage ge- geven zal worden, voor do verstrekking van kl?edlng, schoeisel enz. aan steun-bchoeven- den. De heer Re in aid a (S.D.A.P.) wilde medewerken met dit voorstel. Er moet even wel geen nieuw soort armbestuur ingesteld worden. Als wij dien weg opgaan, dan wordt do taak van het. rrlslsr.omlté anders dan de bedryru-ig hii rie enr'chtlrg was. Het. crlsls- conv -'au onderzoeken of kle"- dirg. r,: beddegoed noodlg In. maar dit .verlaten aan den Werkloosheidsdienst, hot burgerlijk Armbestuur en de Vakcentra- les. Anders moeten de arbeiders een gang extra maken om wat hulp te krijgen. De heer Peper (Communist.) critiseerde hPt optreden van het Crisiscomité. Het zal van de gunstige gezindheid van een huls bezoeker afhangen, of een werklooze hulp krijgt. Het Burgerlijk Armbestuur zal zijn hulp verminderen met dc steun die het Crisiscomité geeft. De arbeiders hebben er dus niets aan. 24.500 per jaar voor ruim 4000 Haarlemsche werkloozen beteekent niet ceel. Voor 5 per Jaar zUn niet veel kleeren en schoenen te koopen. De heer Castricum (R.K.) zei. dat het werk van het CrlsJscomité gaan zal zooals de heer Relnalda het gaarne zou zien. De hulp zal verleend worden via het Burgerlijk Armbestuur en de Vakcentrales. De heer Joosten (S.D.A.P.) zei. dat dit voorstel in elk geval 25.000 zal opleveren voor extra hulp aan menschen die nu in ellende gedompeld zijn. De heer Peper moet goed bedenken wat hij bereikt met tegen stemmen. De heer van LIemt (R.K.), wethouder, wees er op. dat het steeds de bedoeling ge weest is, dat. het Crisiscomité aanvullend zou werken op de steun die de overheid geeft. De regeering heeft 750.000 ter beschikking ge steld voor de verdeeling onder de gemeen ten. Van dat geld zijn die 12.250. Als de ge meente er 12.250 bij doet, zal dit bedrag van 24.500 afzonderlijk besteed worden door een subcommissie uit het Crisiscomité, waar in de voorzitter der vakcentvalen en spreker zitting hebben. Het staat dus buiten de ove rige bemoeiingen van het CrlsLsconilté. In de toekomst zal het zoo worden, dat als het Bur gerlijk Armbestuur of de dienst voor de Werkloosheidszorg klecding, schoeisel of een kachel voor een werklooze noodig acht, het gevraagde door de bedoelde sub-commissie onmiddellijk, zonder onderzoek, zal worden toegewezen. Spreker keurt het af, dat de heer Peper het Crisiscomité „aftuigt", terwijl zijn geestver wanten uit dc federatie er zooveel mogelijk van willen trekken. De heer Peper (Communist) hield vol, dat de arbeiders niet geholpen zijn door deze 25.000. Leden van dc federatie die de heer van Liemt ter sprake bracht, zijn geen com munisten. Het Crisiscomité Is arbeidsvijan- dig. Spreker neemt, het den socialisten kwa llik, dat zij deelnemen aan het werk dezer comlté's. Het is een soort Godsvrede met de andere partijen om het kapitalisme in stand te houden. De heer Re in aid a (S.D.A.P.) dankte voor de toezegging van den wethouder. De minister is schraal geweest, toen hij zei, dat de helft van de 12.250 nu en de andere helft in September zal worden uitgekeerd. Wat de uitlatingen van den heer Peper betreft, kan spreker zeggen, dat de s.d.a.p. geen behoefte had om een crissisoomité op te richten. Toen evenwel in andere kringen de bevolking de behoefte aan zoo'n comité werd gevoeld, 'hebben de sociaal-democraten hun taak aanvaard om in die comités zitting te nemen en daar te werken in het belang der arbeiders. Die taak Is zwaar, m;aar de sociaal-democraten doen dit, ook al wordt cr met vuil gegooid door de communisten. Het gedoe der communisten is armzalig. Zij willen de arbeiders tegen do arbeiders op zetten. Hier valt de heer Peper het crisis comité aan. terwijl de Internationale Artoei- derslhulp, waarvan de echtgenoot® van den heer Peper do lei-ding heeft, in Amsterdam met karren langs dc winkeliers loopt, om goederen en voedsel te bedelen voor haar leden. De heer Peper is de groote vijand van de arbeidersklasse. De communisten hebben de arbeiders opgeroepen om Donderdagmor gen te demonstreeren in de Haarlemsche straten en dan langs de woningen van spre ker en andore sociaal-democratische leiders te trekken. Dc communisten trachten thans ook invloed te krijgen op de socialistische ar beiders. Er is een manifest verspreid, dat schijnbaar uitgaat van de modern socialisti- schen' arbeider, maar in wezen toch van de communisten is. Dat is een leugen-politiek. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men, alleen de heer Peper stemde tegen. Voeding van Schoolkinderen. B. en W. stellen voor niet in te gaan op het verzoek van den Bond van Nederland se he Onderwijzers, om de schoolvoedlng in het vervolg van gemeentewege te doen plaats hebben ln de schoolgebouwen, maar wel om nog een lokaal in het Amsterdamsche kwartier beschikbaar te stellen voor de ver strekkingen van dit voedsel door de vereeni- ging „Kindervoeding". Mej. van Vliet (s.d.a.p.) pleitte voor in williging van het verzoek van den Bond. Schoolvoedlng moet men zien als bij het on derwijs behoorende. De werkloosheid wordt in onze stad steeds grootcr. Daardoor stijgt de ellende in de gezinnen. De onderwijzers zien in. dat het niet langer met de school voedlng kan gaan. zooals het nu gaat. Is een der leden van B rn W. wel eens gaan kijken hoe de verstrekking van het voedsel gaat? De leden van het. damescomité dat nu de verstrekking verzorgt, doet wel zijn best, maar de verstrekking kan toch veel beter. Spreekster stelde voor om nu het. toch te aat geworden is om de schoolvoedlng nog dezen winter van gemeentewege tc regelen, den bestaanden toestand te handhaven, maar het voedsel in het vervolg zooveel mogelijk in de scholen te verstrekken. Binnen 14 dagen zou zoo iets geregeld kunnen Worden. Voorts gaf spreekster in overweging om een commissie te benoemen, die een onderzoek zou moeten instellen naar de quaestie van de schoolvoedlng. Kan daarvoor niet, ce com missie gevraagd worden die indertijd benoemd is voor de quaestie der schoolkleeding? D0 heer Peper (communist) keurde het af. dat B. en W. het verzoek van den Bond van Ned. Onderwijzers niet willen inwilligen Mej. van Vliet heeft gezegd, dat or dezen winter niet veel meer kan komen van een reorganisatie, maar waarom zou men de schoolvoedlng alleen in de wintermaanden verstrekken. In de zomermaanden is er ook behoefte aan. Spreker diende een voorstel in om aan het verzoek van den Bond te voldoen. Deze motie werd niet gesteund. De heer Visser (C.H.) is principieel tegen schoolvoedlng. Het middagmaal moet ln het gezin gebruikt worden. Er moeten zoo noodig maatregelen genomen worden, dat school voedlng niet noodlg is. Dc heer We us tl n k (R.K.) achtte het landpunt, dat, schoolvoedlng een deel van het. onderwijs moet rijn. niet te handhaven is. Bij dc behandeling der L.O.-wct is indertijd I gezegd, dat de voedsel verstrekking zooveel mogelijk buiten de gewone schoollokalen moet I Til-TiC Li;" 7-i "i -.-7 ril .77 :i| geschieden. De verstrekking hier ter stede is goed, spreker heeft de lokalen bezichtigd en van het voedsel gegeten. Het zou evenwel aanbeveling verdienen als de onderwijzers het op zich zouden willen nemen, de kinderen te begeleiden naar de lokalen waar het voedsel verstrekt wordt. Verstrekking in de schoolgebouwen zou ellende geven voor hei- onderwijs. In Utrecht waar alles gemeente lijk gaat, kost de voeding en de kleeding f 44.000, terwijl er f 16.000 gebruikt wordt voor administratiekosten. Nu kost. de schoolvoedlng f 11.000 aan de gemeente Haarlem. Als het voortaan gemeentelijk zou gaan. zou er zeker f 3000 a f 4000 aan administratiekosten weggaan. Men kan dat geld beter gebruiken voor het voedsel zelf. De afdeeling Haarlem van den Bond heeft, in haar adres gezinspeeld op de mogelijkheid om de onderwijzers voor het, toezicht bij de schoolvoedlng te betalen. Dat is spreker onsympathiek geweest. De heer Boes (VD.) was in beginsel voor schoolvoedlng van gemeentewege. Maar de overweging dat het nu te Haarlem goed gaat met hulp van vrijwillige krachten, heeft spre ker er toe geleid om voorloopig genoegen te nemen met het voorstel van B. en W. Het aantal lokalen moet vermeerderd worden. De -heer Joosten (s.d.a.p.) verdedigde de vorosteilen van mej. van Vliet. Er kan nie mand op tegen zijn om een commissie te be noemen om de zaak eens te bestuöeeren. Ver strekking van voedsel in de schoollokalen is te verkiezen boven de verstrekking in speciale lokalen. In arme-optochten trekken de .kin deren dan naar de lokalen. Dat doet pijn. De heer Scholl (s.d.ap.) -was voor de in williging van het verzoek van den Bond. De heer Weustink ontkende -dat schoolvoedlng een verlengstuk van het onderwijs is, maar hij wil nu zelf de onderwijzers in het toezicht betrekken. De heer R o o d e n b u r g (CJH.)wethouder van onderwijs, verzekerde, d:at verschillende leden van B. en W. tegenwoordig zijn ge weest bij de verstrekking van het voedsel in de lokal-en. Er is veel verbeterd. Mej. Van Vliet heeft oude klachten opgesomd, maar zij zelf erkende, d'at in d-ie klachten voorzien is. Er zijn geen klachten over den tegen- woordigen toestand gehoord. De kinderen op de Haarlemsche scholen moeten geen honger lijden. B. en W. zijn daarvan zoo doordron gen, dat zij veel gedaan hebben om tot ver betering te komen. De maaltijden die ver strekt worden zijn uitstekend. Bereiding en kwaliteit is goed. De -kinderen kunnen zoo veel eten aLs zij willen. B. en W. willen nu de verstrekking tot een derde lokaal uitbrei den. Als wij voedsel geven op de scholen, zul len er meer kinderen -vair gebruik maken, omdat het gemakkelijk is. Maar het is de vraag of er dan meer kinderen zullen komen die het inderdaad noodlg hebben. De commissie voor de kindervoeding ver diend lof voor de wijze waarop zij haar taak vervult. Al het werk wordt- door de leden gratis verricht. Distributie in de schoollokalen zou veel meer geld kosten. Daarom stond spreker afwijzend tegenover het, vorostel van mej. v. Vliet. Het voorstel van mej. van Vliet (verstrek king in de schoollokalen werd verworpen met 25 tegen 12 stemmen. Voor de s.d.a.p. en dc heer Peper. Daarop werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Het voorstel van mej. Van Vliet om een commissie te benoemen voor een onderzoek, werd eveneens verworpen met 25 tegen 12 stemmen. Verbouwing tot winkelhuis. B. en W. stellen voor af te wijzen hefc ver zoek van A. Ph. Romeyen om hem vergun ning te verleenen voor verbouwing van het perceel Zaanenlaan hoek Icpenstraat tot winkelwoning. De beer Van Te te ring (R.K) vond het billijk om het verzoek in te willigen. Men moet in dezen moeilijken tijd zoo soepel mo gelijk zijn. ALs er toestemming gegeven wordt om het bedoelde perceel tot winkelhuis te verbouwen, kan het verhuurd worden. De uiterlijke welstand der omgeving zal daardoor niet geschaad worden. Spreker diende daarom een voorstel in om de bedoelde vergunning te geven. Mr d c R ij k e (C.H.) betoogde, dat het hier een quaestie van smaak betreft. Waar door wordt de welstand geschaad? De raad kan daarover anders oordeelen als B. en W. Spreker meende, dat de omgeving door de verbouwing zal winnen. Het perceel waarover het nu gaat is blijkbaar te groot- voor woon huis. Daarom wil de eigenaar het verbouwen tot winkel, in de overtuiging, dat het dan productief kan worden. Onlangs heeft de raad ook goedgekeurd, dat een perceel in het Kenau park het karakter van woonhuis verloor. De heer Wolzak (A.R.) was ook voor in williging van het verzoek. Als geen vergunning tot verbouw gegeven wordt, is er toch kans dat er een winkel in gevestigd wordt. Het is wel verboden om zonder toestemming een huis dat ais woonhuis gediend heeft tot winkel te bestemmen, maar dit perceel is nog nooit bewoond geweest. De heer He ids tra (V.Dsteunde dit voorstel om de gevraagde vergunning te ver leenen. De heer Loerakker |R.K.) wees er op, dat de gemeente indertijd den grond ver kocht heeft onder voorwaarde, dat er geen winkel gevestigd zou worden. Het is dus te verdedigen, dat de voorwaarde gehandhaafd blijft. Als men het punt in aanmerking neemt is er alles voor te zeggen, om hier een winkel te weigeren. Dc heer Klein Schiphorst- (R.K.) was ook overtuigd, dat daar een winkel on- gewenscht is. Mi'. Gerritsz (s.d.a.p.wethouder, zei dat B. en W. op hetzelfde stand-punt staan als de heer Loerakker. Men moet niet goed vinden dat overal winkels gevestigd wor den waar belanghebbenden dit willen. Een gemeentebestuur moet een plan voor stads uitbreiding voor oocen houden. De eigenaar zou door do gemeente ln rerh'er. aange sproken kunnen xord?n om een ze.- 7 7 van f 5000 te betalen ais hij zonder m- ming in het woonhuis een winkel vestigt-. De andere omwonenden hebben er belang bij, dat het bedoelde perceel woonhuis blijft. Het voorstel van B. en W. om de gevraagde vergunning niet te verleenen werd aangeno men met 2 tegen 10 stemmen. Automaten en tabaks- artikelen. B en W stellen voor. ten bate van de ge zondheid der Jeugd, de Politieverordening aan te vullen met een artikel om den verkoop van tabak door middel van automaten te verbie den. De heer Bijvoet (R.K.) was tegen het voorstel ran B. en W. Men zou de moeilijk heid kunnen ondervangen door te bepalen, dat de automaten alleen na 's avonds 9 uur in gebruik gesteld mogen worden. De heer Rood en burg (C.H.) wethouder, nam het voorstel-Bijvoct namens B. en W. over. Het voorstel zal in handen gesteld worden van de rechtsgeleerde commissie. Onderwijzeres in nuttige handwerken. B. en W. stellen voor over te gaan tot wij ziging (verlagen) van de salarieering van het vak-onderwijzend personeel voor nuttige handwerken. De heer Peper (communist) was tegen de voorgestelde loonsverlaging. De heer Scholl (s. d. a. p.) vond het ver keerd, dat B. en W. alleen advies gevraagd heeft aan de organisaties, hoewel spreker op overleg had aangedrongen. Willen B. en W. het voorstel nog aanhouden en alsnog over leg plegen met de organisaties, ingevolge het door spreker ingediende voorstel om het overleg met dc organisaties op onderwijsge bied in het algemeen te regelen? De heer Roodenburg (C.H.) wethou der van onderwijs, deelde mede, dat de hand werkonderwijzeressen hooger in salaris kun nen komen dan de gewone onderwijzeressen. De positie is evenwel onzekerder, doordat niet alle 26 lesuren hebben. Aan den heer Scholl antwoordde spreker, dat overleg niet steeds mondeling behoeft te geschieden, het kan ook schriftelijk. Er is evenwel geen aanleiding om hier nog monde ling overleg te houden. Het voorstel Scholl tot aanhouding werd verworpen met 27 tegen 10 stemmen. Daarop werd het voorstel van B. en W. aangenomen. De s. d. a. p. en den heer Pe per stemde tegen. Wachtgelden. B. en W. stelden voor de 7 pet. korting in liet vervolg ook ine, te passen op personen die op wachtgeld gesteld worden. Dc personen die reeds wachtgeld hebben, willen B. en W. buiten de korting laten vallen. De heer Peper (communist.) was tegen dat voorstel omdat de wachtgelden boch al laag zijn. Het voorstel van B. en W. werd aange nomen. De losse werklieden van voormalig Schoten. B. en W. handhaven hun indertijd gedaan voorstel om geen gratificatie te geven aan A. A. de Gauw. Th. Konijn cn H Bosman, overgenomen losse arbeiders van het voor malig Schoten, die wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd den gemeentedienst zullen verlaten en geen recht hebben op pen sioen. B. en W. hebben de consequenties aan het geven van een gratificatie aan deze men schen nagegaan. Met de raadscommissie voor Arbeids- en Pensioenzaken meenen B. en W„ dat het verzoek niet ingewilligd kan worden. ALs de gemeente het inwilligde zouden daar aan consequenties verbonden zijn ten aan zien van hen. die in dienst der gemeente werkzaam zijn krachtens een arbeidsovereen komst naar burgerlijk recht. De heer Van Kessel (r.k.) was teleur gesteld door de conclusie van B. en W, om deze menschen aan hun lot over te laten. Aanspraken en rechten hebben de betrokke nen niet. maar het is toch onbillijk als deze menschen verwezen worden naar het Burger lijk Armbestuur. Uit de stukken is gebleken, dat er meer gevallen zijn. Als aan al die be trokkenen uitkeering gedaan zou worden, zou dat een ton kosten. Maar het is sprekers bedoeling aan deze drie menschen geen pen sioen maar een gratificatie te geven. Elk an der geval kan de raad dan afzonderlijk be kijken Spreker stelde voor aan deze 3 men schen f 100 uit te kecren voor elk jaar dat zij in gemeentedienst van Schoten en Haar lem zijn geweest. Deze gratificatie geldt slechts voor één keer. Dc heer Peper (communist) zei, dat die ton van B. en W. over vele jaren verdeeld is. Het, voorstel van Kessel komt neer op een fooi. Alle 40 gevallen die er zijn kunnen hoogstens f 15.000 per Jaar kosten. In elk geval moet het voorstel Van Kessel aange nomen worden. Mr. Gerritsz (s.d.a.p.)wethouder, wees op de consequenties die aan deze zaak vast zitten. B. cn W. kunnen niet voorzien, dat er aanleiding is om voor deze menschen een speciale regeling te maken. De hulp die de heer Van Kessel wil geven is bovendien niet afdoende. De heer Castricum (r.k.) meende, dat er bij de betrokkenen cenige verwachtingen gewekt zijn. Daarom is het billijk iets te doen. Dc heer Van Kessel (r.k.) nu moet de gemeente toch steun aan de betrokkenen ge ven in den vorm van een uitkeering van het Armbestuur? Kunnen B. en W. de zaak nog wel eens overwegen? De heer Van Liemt (r.k.), wethouder, vond voor dit verzoek van den heer Van Kessel voel te zeggen. De heer Peper (communist) stelde voor om aan de betrokken 3 arbeiders een jaar- lijksche gratificatie van f550 te verleenen. Dit voorstel werd niet gesteund. De heer Van Kessel (r.k.) stelde voor om het. voorstel van B cn W. ann f<* houden, cm aan raadrieden de g-tegenh^ld te geven cn nieuw voorstel in te dienen. Mr. dc Rijke (c.h>: dan krijgen dc be trokkenen weer nieuwe verwachtingen. Mr. Gerritsz (s.d.a,p.) wethouder: als het voorstel van B. en W. wordt aangenomen kunnen raadsleden later altijd nog met een voorstel komen. Het voorstel van B. en W. (afwijzing) werd aangenomen met 22 tegen 15 stemmen. Ingekomen stukken. Ingekomen was een verzoekschrift van de Afdeellng Haarlem van den Algemeenen Bond van Overheidspersoneel In Nederland om wijziging te brengen in de uitvoering van het raadsbesluit tot tijdelijke korting met. 7 pet. van de loonen en salarissen van het ge meente-personeel. Gesteld werden in handen van Burgemees ter en Wethouders om prae-advies: een voorstel van den heer J. A. Scholl ea. om B. en W. uit te noodigen spoedig een ont werp-verordening tot regeling van het over leg met de organisaties van onderwijzend personeel in te dienen. een verzoekschrift van de besturen van den Haarlemschen Bestuurderstoor.d, van den R.K. Volksbond, van den Christelijker. Bestu renbond, van den Besfcuurdersbond Haarlem van de Nederlandsche Vakcentrale om de betaling van de premie, bedoeld in artikel 73 der Ziektewet, voor werklooze arbeiders voor rekening van deze gemeente te doen. ge schieden. Benoemingen. Benoemd werden: Tot lid (raadslid) van dc Commissie van Toezicht op de Haarl. Orkestvereeniging M. H. Groenendaal (aftredend). Tot leden van de Commissie van Toezicht op de Stadsbibliotheek en Leeszaal: mevr. M. E. Elzinga-Berlijn (aftredend) en Dr. J. F. M. Sterck (aftredend). Tot Gedelegeerde in het Bestuur der Haar lemsche Huishoud- en Industrieschool mevr. Elzinga. Tot Commissie van plaatselijk toezicht op het Lager Onderwijs; A. Meilink, mevr. J. v. d. BergVermeer, E. H. Dik, H. A. Reith en M. I. Pezon. Tot- tijd, leeraar Gem. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs: M. D. van Dijk. Tot onderwijzeres school Voorbereidend Lager Onderwijs No. 5 (Leidscheplein) mej. S. Duba. Tot tijdelijke leerares aan de Middelbare School voor Meisjes met 5 j. c.: Mej. N. H. J. te Kiefte. Tot onderwijzeres School 39 (Pol 18 v. m. Spaarndam) mej. A. M. P. Balma. B. en W. deelden mede, dat zii tot vrijwil lig armbezoeker bij het Burgerlijk Armbe stuur hebben benoemd den heer P. G. Die- persloot (vroeger lid van het Burgerlijk Armbestuur te Schoten, die deswege wacht geld geniet). Kwart voor zeven werd de ver gadering gesloten. Onder de landen, die tot de regelmatige afnemers van onze tomaten gerekend kunnen worden, toehoort in de eerste plaats: Enge land. Daaraan zal waarschijnlijk een einde komen. Immers, kortgeleden is het verwach te Engelsche invoerrecht op tomaten afgeko men, Gedurende de maanden: Juni en Juli zal dit recht ongeveer f 16 per 100 K.G. be dragen; gedurende de maanden Augustus, September, en October ongeveer de helft, dus f 8.De itoeteekenis van den Nedcrlandschen tomaten-uitvoer heb reeds meer dan eens In deze kolommen vermeld. De totaal uitvoer, d.w.z. die van alle producten tezamen, naar Engeland, is tusschen de jaren 1923 en 1931 voortdurend omhoog gegaan, met uitzonde ring van het jaar 1930, toen een kleine in zinking was vast te stellen, vergeleken bij 1929. Bedroeg dit totaal-uitvoercijfer in 1923 circa 19.500 ton, geleidelijk is dit apgeloopen en in 1931 was het gestegen tot pl.m. 84.300 ton. De waarde van den export naar Enge land is tegelijkertijd zeer sterk vooruitge gaan en bedroeg in 1923 circa 6 1/2 millioen, in 1931 ongeveer 17 1/2 millioen gulden. Van al onze afnemers van tomaten is Engeland onze beste klant. Meer dan 50 pet. van dezen uitvoer wordt naar dit land gezonden, tot een waarde van circa 91/2 millioen gulden. ZooaLs ik reeds eerder schreef: bij het ver liezen der Duiteche markt was het van het grootste belang voor onzen tuinbouw, dat wij in Engeland nieuw afzetgebied konden vin den. met name voor tomaten. Geruimen tijd hebben wij daarvan kunnen profiteeren, thans is het uit. Het tweeledige Engelsche invoer recht heeft natuurlijk zijn bijzondere beteeke nis en hangt nauw samen met de beide perio des, waarin tomaten worden uitgevoerd. Voor zoover mogelijk heeft men ten onzent be rekend. hoeveel Engeland van onze vroege- en hoeveel het van onze late tomaten af nam. Daaruit blijkt dan. dat. de Juli-tomaten uitvoer door het Invoerrecht van f 16 per 100 K.G. het zwaarst zal worden getroffen en dat in die maanden. Juni en Juli, dit Engelsche invoerrecht ongeveer het vijfde deel van onzen totalen tomaten-uitvoer treft, terwijl het Engelsche invoerrecht van f 8 per 100 K.G., ruim 40 pet. van den totalen to maten-uitvoer treft. Indien in 1932 de uitvoer van tomaten naar Engeland, gedurende de maanden Juni en Juli, eens even groot zou zijn, als in 1931, dan zal daarvoor in dit jaar aan invoerrecht betaald moeten worden een bedrag van bijna 3 millioen gulden. Een dergelijke belasting zal de tomaten-utvoer ook treffen, welke plaats heeft tusschen de maanden Augustus tot - en met- October 1932, daarbij aannemend, dat deze uitvoer even groot zou zijn, als in 1931. Bijeengenomen is de belasting, welke zoodoende in dit jaar door ons opgabracht zal moeten worden, voor den uitvoer van onze tomaten naar Engeland, bijna 6 millioen gul den: dat beteekent ongeveer 70 pet. van de totale waarde. Onder die omstandigheden mag wiel bijna met volstrekte zekerheid worden gezegd, dat de tomatenexport naar Engeland m d:t- jaar onmogelijk zal blijken te zijn. De Engelsche tarieven, die een beperking van den invoer van luxe-artikelen beoogen. gaan voor dit geval toch wel veel verder. De tomaat kan im mers voor den Engelschman tocfn zeker niet als luxe-artikel gelden. Welke verdere gevol gen dit nieuwe obstakel zal veroorzaken is moeilijk te zeggen. Zal men de Con tin gen- teeringswet ter hand nemen? Zal men dc Engelsche steenkolen en manufacturen op deezelfde wijze gaan behandelen, als het Deensche vleesch? En moeten daarvoor dan weer nieuwe groepen van producten direct in moeilijkheden gebracht worden, of het zwaard van Damocles boven hun hoofd gehangen zien? Het Is wel onmogelijk, daarop direct oen antwoord te geven, maar hot ergste is te eren Zoo rolt. de sneeuwbal voort en zal -n i" eerst gestuit worden, wanneer het erstand bij de menschen terugkeert. MOLLERUS,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 14