De Pachtwetten in behandeling STA TEN- GENERAAL. Rubriek voor Vragen. HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAG 4 FEBRUARI 1932! EERSTE KAMER. Zullen zij worden aangenomen of verworpen Een beslissing op het kantje verwacht. Zullen zij worden aangenomen of verworpen? E«en beslissing op het k;vit je verwacht. De Senaat heeft vandaag een aanvang go tnaakt met de behandeling van de nieuwe regeling van de pacht. Er bestaat, bij de Senatoren heel veel be langstelling voor het onderwerp reeds onderscheidene sprekers hebben zich doen hoorcn en er volgen nog meer. Die belang stelling is mee daarvan gevolg, dat de be s'.issing over de regeeringsvoorstellen een be slissing op het kantje zal zijn. We wagen ons niet aan een voorspelling. Die is te moeilijk, Juist, omdat alles van één stem, van ook maar één stem afhankelijk kan worden. Naar welken kant zal de weeg schaal doorslaan? Vandaag scheen 't verwer ping te zullen worden. Maar: vrijwel alleen tegenstanders spraken. Morgen komen de voorstanders met hun tegenwichten. Wan neer we echter gaan cijferen, dan wordt dc indruk van verwerping versterkt. Immers uit de woorden van de heeren Gelderman. Die penhorst 'die vandaag de beste redevoering hield: hij is dan ook voorzitter der laatste staatscommissie voor de pacht geweest', van Wassenaer van Catwijck en v. d. Hoeven bleek, dat dc volledige liberale, anti-revolu tionnaire en chr. historische groepen tegen zullen zijn. Dc volledige fracties, d. w. z. 19 leden der Eerste Kamer. Nog zes andere Se natoren zijn dus noodig voor een absoluut zekere verwerping. Het zou heusch niet zoo verwonderlijk zijn, wanneer deze zes aan vullende tegenstanders zich onder de R.K, fractie lieten vinden: de heer Bloemjous b.v. was een volledig onverzoenlijk tegenstander Daarenboven: er gaat ook een gerucht, dat twee der vier vrljz. democraten tegenstan ders zullen zijn. Niet voor alle tegenstemmers wegen alle bezwaren even sterk. De heeren Blomjous, v d. Hoeven en van Wassenaer hebben tegen vrijwel alle onderdeden' van het ontwerp hunne bezwaren (tegen de regeling der ver goeding voor aangebrachte verbeteringen, togen het vemissierecht ook). Prof. Diepen horst niet, maar op verschillende punten op de genoemde zeker ls het rapport der Staatscommissie-Diepenhorst gevolgd. Maar op één punt vereenigen zich alle tegenstan ders: de opneming van het continuatie-recht zij het een beperkt continuatie-recht, is het concentratiepunt voor alle tegenstand, een principieel concentratiepunt. De continuatie is het struikelblok, in hinder verstokt door de daaraan verbonden prijsbepaling door den kantonrechter. Valt het ontwerp, dan Ls het hierom. Een nieuwe regeling van de pacht wordt niet afgewezen. Behalve de heer v. d. Hoeve, diei het pachtwezen van het oogenblik blijkbaar zeer ideaal vindt, wil Jeder wel wij ziging aanbrengen In toesUv.m*cn, waarvan Prof Diepenhorst met vele voorbeelden wel aantoonde, dat vernieuwing noodzakelijk is. Dat juridische omschrijving van verplichtin gen over en weer een elsch des tijds Ls. nu vele patriarchale verhoudingen langzamer hand zich oplossen, Ook was er in het alge meen geen bezwaar tegen een bespreking van het ontwerp tn deze tijden. Althans wanneer het continuatie-recht niet- was opgenomen. Dit continuatie-recht maakt het den kantonrechter mogelijk twee maal de pacht te verlengen lot een maxi mum van 10 jaren. Het continuatie-recht neemt oorsprong in het voor de crisis steeds oploopen van de pachtprijzen, wijl de vraag naar pacht grooter dan het aanbod was. Maar daarvan is thans geen sprake. We hebben den indruk wel. dat de regee ring meer instemming zou geoogst hebben, wanneer zU de nieuwe regeling van de pacht partieel had ondernomen en in dezen crisis tijd. voorioopig genoegen genomen had met alles, behalve de continuatie. De positie van het ontwerp is ook verzwakt door het gebrek aan animo bij de regeering, eerst bij de ver dediging van het continuatie-recht, daarna bij de ontvangst van het amendement-Fles- kens, door minister Donner genoemd „een sprong in het duister". Het amendement- Fleskens doet bij continuatie der pacht door den kantonrechter bepalen. Daarbij komt nog. dat de regeering de ge dachte van den heer Ebels, die in plaats van het continuatie-recht een recht op schade vergoeding wilde stellen overeenkomstig dc staatscommissie! niet op krasse wijze heeft afgewezen. Zou men hierin ook heb ben te zoeken den tegenstand van een deel der v.d. fractie, waarvan de geruchten loopen. Vandaag hebben de heeren Blomjous. Gel derman. van Wassenaer. Diepenhorst, Steger en v. d. Hoeven het woord gevoerd. Zooals gezegd zienl allen, behalve de r.k. Prof. Ste ger, het continuatie-recht als onoverkome lijk. Onoverkomelijk om twee redenen, om dat de verpachter te veel in zijn eigendoms recht wordt beknot cn omdat hot continuatie recht een volledig nieuw beginsel in het con tractenrecht invoert. Men zag het eigendomsrecht geknot, wan neer de verpachter gedwongen wordt iemand als pachter toe te laten, gedurende 10 Jaren, wanneer dien pachter ongewcnscht ls. De tegenstanders verwachten van die in perking van rechten een afnemen van de lust om geld in land te beleggen, zeer tot schade van het platteland. Immers veel gron den zouden verkocht worden, wat het aan tal hypotheekboeren zeer zou doen toenemen. Aantasting van het eigendomsrecht zag men algemeen en in het algemeen niet als ver- koerd het gebeurt herhaaldelijk. Maar hier zag men d.e inperking veel te ver gaan. Prof. Steger verdedigde haar als sociaal ge boden, tengevolge van de zwakke positie van den pachter. Maar hier zette Prof. Diepen horst dan het tweede bezwaar sterk op den voorgrond: het. continuatie recht brengt een geheel nieuw beginsel in ons burgerlijk recht: het maakt een inbreuk op de contract-vrijheid. Zelfs aldus Pror. Diepenhorst bij de re geling van het arbeidscontract, waar de sociale ongelijkheid wel heel sterk op den voorgrond staat, wordt, er niet gesproken van een voortzetting der dlenstverhoudlng. wan neer één der partijen zulks niet wenscht. Waarom zoo vroeg Mr. v. d. Hoeven kent jnen winkeliers d:c een zaak tot bloei brach- ten in een bepaald perceel, geen continuatie- recht toe? Algemeen werd ingezien, dat het noodza kelijk Ls. een schadevergoeding toe te ken nen aan den pachter, wegens aangebrachte verbeteringen. Alleen ae heeren Blomjous. van Wassenaer en Gelderman hadden op meerdere punten der feitelijke regeling, juri dische bezwaren Men was van meening, dat de pachter tegen den zin van den verpachter verbeteringen zou kunnen aanbrengen, waar voor toch de verpachter zou moeten „op draaien". De heer Blomjous meende, dat ook ge leden schade zou kunnen vergoed moeten worden, wanneer de schade aan eigen schuld van den pachter zou te wijten zijn Dit is echter niet juist; het ontwerp schakelt dit zelfs met zooveel woorden uit. Ook had de heer Blomjous met den heer Van Wassenaer bezwaar er tegen dat de verpachter bij het streven van den pachter niet vrij is in de keuze van den opvolger, wanneer de pachter een gezin heeft. Prof. Diepenhorst tenslotte somde verschil lende feitelijke verhoudingen op. waaruit hij concludeerde, dat de tegenstelling pachtcr- proletariaat tegen eigenaar-kapitalist niet deugt. Tenslotte vreesde de heer v. d. Hoeven voor de geldelijke gevolgen von de pacht- wetgeving voor de schatkist door de uitbrei ding van de taak der kantonrechters. Vandaag was 't de dag der felle tegenstan ders. Morgen zal 't de dag zijn der voorstan ders. Heel dc Kamer ls benieuwd natuurlijk naar de woorden van den voorzitter der r.k.-fractie den heer van Lanschot, die het land nog niet verlaten heeft, hoewel hij lid is van de de legatie naar dc ontwapeningsconferentie. Om de Pachtwetten. Zijn woord heeft beteekenis. Ls hij voor, is hij tegen? Wij vermoeden, dat de voorzitter der R.K.-fractie de zijde der re geering kiezen zal. INTIMUS. VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING EN WERELD VREDE. Een kruistocht. INTERNATIONALE BIJEENKOMST HAARLEM. Door de Internationale Broederschap der Verzoening (Fellowship of Reconciliation; la Ré conciliation; Versöhnungsbund) die in meer dan 25 landen haar vertakkingen heeft, is een dringende oproeping gericht aan allen, „die van goeden wille zijn", om deel te ne men aan een kruistocht voor internationale ontwapening, dit wegens de buitengewone beteekenis, die de deze week geopende ont wapeningsconferentie heeft voor de Euro- peesche volken. De kruistocht, die door een ernstige en waardige demonstratie den wil der volken naar werkelijken vrede tot uitdrukking wil brengen, is gelijktijdig met de opening der conferentie, op 2 Februari j.l. ingezet in alle deelnemende Europeesche landen. Ze wordt geëindigd met een internationale manifesta tie in Genève in de week na Paschen. Aan de oproeping ontleenen wij het vol gende: ,.De strijd voor ontwapening is over de ge- heele wereld ontbrand. In twee groepen staan de strijders voor vrede en degenen, die in de oplossing van internationale geschillen door oorlog gelooven, tegenover elkaar. Nog slechts korte tijd scheidt ons van de Ontwapeningsconferentie. De oogen van mil- lloenen uit alle deelen der wereld richten zich naar Genève. Daarop vestigt zich de hoop van alle vredesvrienden. Er is echter ook het tegenspel van degenen die den oorlog willen en van hen. die verdienen met het maken van oorlogsmateriaal. Moeten in dezen beslissenden tijd alle vre- desvrienden zich nu niet vereenigen in geest, woord en daad tot een werkelijken kruis tocht voor Wereldvrede en Internationale Ontwapening? Tot een kruistocht naar Ge nève! Moeten niet eindelijk langs de heir- wegen van Europa, waar sinds eeuwen de le gers der oorlogvoerenden en veroveraars trokken, nu de kruisvaarders van den Vrede gaan. om door gemeenschappelijke symboli sche behandeling, den ontwapeningswil van het volk in eenvoudigen maar plechtigen orm voor de wereld te verkondigen?" Buitengewoon gewicht zal bij dezen tocht gelegd worden op de samenwerking tusschen Frankrijk. Engeland, Frankrijk en Duitsch- iand. De bedoeling is, dat uit de plaatsen, die gepasseerd worden, nieuwe trekkers mee gaan. Zij marcheren mede, tot zij weer door anderen vervangen worden of tijd en midde len hun niet langer veroorloven mee te gaan en reizen dan naar hun woonplaats terne. In de plaatsen, die doorgetrokken worden, zullen grootc bijeenkomsten worden belegd, terwijl speciale grensbijeenkomsten in voor bereiding zijn. in ons land in Heerlen. Door Nederland zullen een groep Engel- schcn en Duitschers trekken, aangevuld met Hollanders. Op 3 Februari zouden dezen te Vlisslngen aankomen. 4 Februari wordt een bijeenkomst gehouden in Rotterdam. 5 Fe bruari in Den Haag. 9 Februari in Haarlem. 10 Februari in Amsterdam. 11 Februari in Utrecht, 13 Februari in Arnhem en 14 Fe bruari in Maastricht. Overal zullen een Hol- landsche. Engelsche en Duitsche spreker het woord voeren. Te Haarlem wordt deze bijeenkomst ge houden Dinsdag 9 Februari a s. in de groote zaal van het gebouw van den Haarlemsehen Kegelbond, 's avonds om acht uur. Als spre kers treden op: Ds. van Peursen, te Uitgeest. Rev. L Maclachan (Engeland) en Dr. Nik, Ehlen (Duitschland). Moge bij alio actie, die reeds gevoerd is, ook deze een klein steentje bijdragen tot het Ideaal der menschheid: de internationale ontwapening. Laat ook de Haarlemmers niet achter blijven bij deze beweging en in groo- ten getale van alle gezindten en richtingen op dezen avond getuigen van hun reeds vele malen getoonden goeden wil cn dezen kra- nlgcn menschcn een gastvrije, enthousiaste ontvangst bereiden. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den Inzender niet teruggegeven. Geachte Redactie, Vermoedelijk hebt u ons met het ingezon den stuk van den heer Leo Meyers War moesstraat 12 eens hartelijk willen doen lachen, hetgeen in dezen tijd zeer prijzens waardig is. Genoemde heer ziet met Oosterse he ver beelding reeds een pogrom op Nederlandsen gebied ingeluid, zich manifesteerend in het afrossen van Joden, het vernielen van Israë litische begraafplaatsen, het schenden van bedehuizen, plunderen van winkels enz. Voor al dat ..enz." is om bang van te worden, mij dunkt dat het is zoo al wel! Geen nood echter, want mocht het. dc hemel beware ons. zco ver komen, dan zal men tegenover zich vinden: een zelfbewuste Joodsche generatie, welkezich niet rus tig op „zijn" gezicht zal laten slaan. Het is wel bar en dat nog al in ons vrije land! Onder zulk omstandigheden is het wel te begrijpen, dat de heer Meijers geen beroep wenscht te doen op ons medelijden, maar we op onzen rechtvaardigheidszin. Dat is r.iet aan doovemansoor gezegd. De heer M. wenscht geen namen te noe men, bescheiden als hij is, van dc honder den Nederlandsche Joden, welke het land „enorme, onschatbare diensten" bewezen hebben, dat is genoegzaam bekend. Dat is waar, eere wien eere toekomt. U kent zeker ook wel dieDuitsch-Nederlandsche heeren financiers, waaraan wij zulke sterke verplichtingen hebben, om niet te spreken van die weldoeners der menschheid, die daar ginds in Moskou, onder Russisch pseudoniem, ae lakens uitdeelen. Om wijlen dien braven Franschen minister van Financiën-, met <ien Duitsch-Joodschen naam Klotz, niet te ver geten. die het beroemde woord: ,Lc Boche payera" gelanceerd en de Amerikaansche le- gervoorraden tot „enorme, onschatbare be dragen" voor Frankrijk opgekocht heeft, ten gevolge waarvan dit land tot op heden diep in de schuld bij de Vereenigde Staten staat, met al de gevolgen van dien, waarvan ook wij h.t.l het „enorme, onschatbare voordeel" genieten. Hoe dan ook, het anti-semitisme h.tl be gint nu toch wel heel zongelijk te worden, het is de hoogste tijd, dat de laatste Christen wethouder in de hoofdstad zijn congé krijgt! Maar het ergste is blijkbaar toch wel, dat op die oprichtersvergadering der Nationaal- Socialisten, o.a. met eenige Hitlerianen, voor deze gelegenheid uit Duitschland overgeko men, generaal-majoor Schuurman, inspec teur der artillerie.... aanwezig was. Inderdaad is het onverdragelijk, dat iemand in ons vrije land als belangstellend toehoorder een open bare vergadering bijwoont. En nog wel een ambtenaar, die „zijn salaris" opstrijkt mede van de Joodsche belastingcenten. Je moet maar durven! De naaste toekomst zal beslissenten ik vrees "'t ergste voor den heer Leo Meijers Warmoesstraat 12 ondanks het slotwoord welwillend door hem gelaten aan het vrije, eerlijke Nederlandsche volk, dat zeker ge rechtigd is een dergelijk snood vermoeden hem persoonlijk kwalijk te nemen. Doch nu in ernst: De heer M. kan, mee- neni wij hem te kunnen verzekeren, gerust zijn. Hij zal voorioopig nog niet onder zijn bed naar anti-semitische aanranders behoe ven te zoeken. De ergste uiting van Neder landsch anti-semitisme ons bekend, is de pijnlccze vermaning indachtig te blijven, dat het Joodsche ras in ons land gast vrijheid geniet De heer Meijers kir. daar waarschijnlijk geen andere on dervinding tegenover plaatsen, dus bestaat c'.e rest alleen in zijn verhitte verbeelding cn het is dan cok dwaas zich daarbij kunstma tig. onder het gebruik van dikke woorden, op te gaan winden. In ons tolerante Nederland bewijs het opnemen van een dergelijk ten dentieus ingezonden stuk is iets derge lijks als de heer M. durft te veronderstellen, eenvoudig onbestaanbaar. Overigens zijn wij er allen van overtuigd, dat de Joden een zeer intelligent, en begaafd ras vormen, waaraan de heele wereld, en speciaal ook ons lar.d. veel goeds te danken heeft. Het zou ondankbaar zijn. dit niet- ten volle te erkennen en het is misschien nuttig het den heer M. nog eens uitdrukkelijk te verzekeren. Hoogachtend, Uw dw. RADIOSTORING. Geachte Redactie, Langs dezen weg wil ik de aandacht vra gen van vele luisteraars uit de omgeving Leidschevaart. Leidschestraat. Westergracht, en Jan Nieuwenhuizenstraat welke des avonds om ongeveer 10 30 verrast worden, door een geweldige storing, welke veroor zaakt wordt hoogfrequent apparaat of een electromotor, gebezigd door een particulier bedrijf. Gaarna verzoeken wij aan den eige naar. deze storingen vrij te laten maken, hetgeen met weinig kosten kan geschieden. Eventueel gewenschte inlichtingen wil geteckcnde gaarne geven. Met dank voor de plaatsing. J. LOTTING Jan Nieuwenhuizenstraat 35rd. Haarlem. Voor den Kantonrechter. Aanrijding. Het was op 30 December 's avonds, dat een auto in Benncbroek een met paard be spannen wagen van achteren aanreed, waar- dooi het 1-aard op hol sloeg en tegen een andere auto aanliep, zoodat het wegens de daarbij opgeloopen wonden moest worden afgemaakt. Verder kwamen persoonlijke on gelukken niet voor. De chauffeur, iemand uit Wassenaar, stond daarvoor terecht. Hij beriep zich op den gladden weg en zijn gedimde lichten, wat den ambtenaar de opmerking ontlokte, dat je vaart moet minderen als je dimt om op alles voorbereid te zijn. Hij achtte het ge beurde niet, wat in den volksmond een on geluk genoemd wordt, doch oordeelde ver dachte wel degelijk schuldig: in verband met de gladheid van den weg en het dimmen had hij eer. te groote snelheid gehad, dan dat hij onmiddellijk maatregelen kon nemen. Ernstig was het geval niet. de schadever goedingskwestie bleek geregeld en de man werd veroordeeld tot f 15 boete subs. 10 da gen hechtenis. LANGS DE STRAAT. Waf vormt een De droomer. Dc Kalverstraat om 4 uur in den middag. Lange, nauwe bedompte pijpenla, vol met menschen. Zo schuiven er in, wringen en wroeten cn draaien zich om mekaar hoen. wippen stoep op en stoep af. hebben haast of geen haast, plezier of geen plezier en can schuiven ze er weer uit om plaats te maken voor nieuwe, steeds weer nieuwe. Er hangt in die Kalverstraat een sfeer van materialisme, van koele zakelijkheid, van handelsmenschen tuk op elk winstje, erop bedacht zich door niemand de kaas van het brood te laten eten. die ganseh en al niet past bij een droomer. De winkels begonnen de eerste grelle lichten in hun étalages aan te steken, en de kleurige dingen er achter begonnen steeds brutaler op te lichten, schreeuwerig, pronkend met hun witte prijskaarten. „Groo te verbouwingsuitverkoop!" „Van twintig gul den voor vijf gulden negen en zestig!" „Nou veauté!" „Wegens opheffing sterk verlaagde prijzen!" „Slechts een gulden vijftig!" „Nog drie dagen opruiming!" Voor de étalages drommen van dringende menschen. vooral vrouwen, en allemaal staan ze stilletjes te re kenen, te wikken en te wegen, en de witte kaarten met prijzen er op fluisteren verlei delijk. argumenteeren nadrukkelijk, over schreeuwen ten langen leste brutaal en dwin gend alle andere stemmen, en ze gaan naar binnen en komen weer naar buiten met glimmen ae oogen en kleppende harten. Ach nee, die Kalverstraat. die nauwe pijpenla, waar alle menschen begeerig, hebberig en materialistisch worden, zoo ze het nog niet zijn, is heclemaal geen plaats voor een droo mer Toch liep er zoo één. en voelde zich als in een eenzame woestijn. Hij sdenterde, met dc handen landerig diep in de zakken gegraven, en keek naar al die vrouwen, die zoo onnoe melijk ver van hem af stonden, die hem har de. ongevoelige, luide wezens leken, in wier ziel geen klein hoekje over was voor een ar men.hunkerenden drommel als hij .Hij zag hoe ze opgewonden voor de ramen stonden te wijzen naar een mantel een hoed, en hy gromde in zich zelf, want het herinnerde hem aan anderen. Hij zag, hoe ze allemaal hun lijd, die ze zooveel beter hadden kunnen besteden, verloren en verknoeiden in die overdadige Kalverstraat, hij stootte zich aan hun oppervlakkigheid, ergerde zich aan al die afschuwelijke eigenschappen, die hij steeds weer in hen terugvond, en waar hij zich niet bij neer kon leggen. En hij trok zijn hoed met een vooruitgestoken onderlip die per in zijn oogen, en draaide zich om, en ter wijl hij wegbeende met groote, resolute stap pen, vlogen zijn oogen opeens naar een meisjesfiguur, dat voor hem uitstapte, kittig, vief, dat, zonder een blik te werpen op één van de étalages ter weerszijden, bijna met een air van hooghartig nonchalance ze ne- geerend, zich oen weg door de trage men schen baande, om een dikken meneer wip pend, nog net een gaatje tusschen een paar langs elkaar schuivende menschen te baat nemend om er tusschen door te glippen, zig zaggend door de straat om maar door te stappen. Er was iets ongelooflijk aantrekke lijks in dat gaan van haar, luchtigjes, lenig, doelbewust door die heele trage menschen - massa. die geen weerstand kon bieden aan die lokkende Kalverstraat, en de droomei, die zich net zoo baloorig van dat alles afge wend had, werd er zco door gepakt, dat hij, voor hij het wist, achter haar aan liep, en als een baken slechts die ééne figuur in het oog heild: die van het meisje, dat al dat opper vlakkige gedoe zoo als vanzelf sprekend, ne geerde. Zijn hart klopte opeens sneller, en zijn beenen draafden, draafden! om die kit tige voetjes maar bij te houden. Hoep! hoep! hoep! daar ging ze wip! de soep op, wip.de stoep af! zonder opkijken, zonder omkijken, bijna tegen een dikke dame op, een lenig sprongetje, daar stopte ze al weer. Hij draaf de zoo. dat hij begon te hijgen en toen hij haar eindelijk in had gehaald, greep hij haar driftig bij een mouw. Ze keek om, licht ver baasd. „Pardon!" zei hij verontschuldigend, „par don! Maar ziet u... ziet u... ik wilde u iets nogal geks vragen.waarom hebt u hier in de Kalverstraat nog naar geen één étalage gekeken?" Ze monsterde hem verwonderd, schatte hem snel en begon opeens te lachen. Die lach! met haar hoofd achterover en haar mond open. zoo frlsch, zoo schaterend, zoo aanstekelijk! Zijn hart klopte roeriger en roeriger. „Omdat" zei ze. omdat ik ze vandaag al driemaal bekeken heb, en ze al uit mijn noofd kert. Daarom." Het was hem of de valbijl van de guillotine op zijn hals neerkwam en zijn hoofd afhakte. Hij nam schutterig zijn hoed af, draaide zich om, en verdween, weer de Kalverstraat in met haar sfeer, die hij haatte, en waarin hij zich eenzaam veelde. En hij dacht bitter, dat het zijn noodlot wel zou zijn. Zooals alle menschen hun noodlot hebben. W. T. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Uw 7pniiwpnkomen totrustikal- UW &.GIIU VVGII „,eercn en worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij apoth. en Drogisten PERSONALIA. De heer L. A. Boeré, geboren te Heemstede is te Amsterdam bevorderd tot arts. WILLY DERBY LIT INDIë TERUG. Zooals bekend komt de humorist Willy Derby" na zijn tournee in Indlë hier Zondag 7 Februari in dc de groote zaal van het Gem. Concertgebouw. Hij komt met zijn variété- gezelschap. Zijn nieuw repertoir. waarbij vooral zullen inslaan zijn praatjes en liedjes over Indié, zal vele vercerdeers weer naar het Concertgebouw trekken. Bij zijn terugkomst uit Indië heeft Den Haag. Willy Derby met buitengewone be langstelling ontvangen. ENGELSCHE ONDERSCHEIDING VOOR Dr. H. P. BERLAGE. Reuter seint uit Londen, dat het bestuur van het Royal Institute of British Architects dr. H. P. Berlage, honorair correspondent van het instituut voor Nederland, heeft ge kozen cn aan don Koning zal voordragen als in aanmerking komend voor de Koninklijke gouden medaille voor bouwkunst voor 1932. Lezen, waarnemen, nadenken, zegt Wallace. Edgar Wallace, de Engelsche auteur van zoovele spannende detective-geschiedenissen, die thans in Hollywood vertoeft om filmsce- narios te schrijven, heeft aan een verslagge ver van de Toronto Star zijn liefde voor al- gemeene bekendheid onthuld. ,Jk hou ervan, dat mijn naam op ieders lippen ligt", zei hij, „en dat men mij om mijn handteekening vraagt. Ik weet natuur lijk wel. dat vele beroemdheden hun afkeer van zooiets uitspreken, maar ondertusschen, zij stellen het op even hoogea prijs als ik doe. Edgar Wallace, door den interviewer een „romanfabnek op beenen" genoemd zeicle, dat de drie factoren, vereischt om een. schrij ver te vormen zijn: lezen, observeeren en na denken. „Observatievermogen plus de macht van uitdrukking en je hebt een schrijver." De jornalist is volgens Wallace het mooiste vak ter wereld. ,Jk ben een verslag gever" zegt hij „en geen romanschrijver hoeft een edeler naam te begeeren.IIet instaat zijn te zien en te vertellen, dat maakt de meesters in de beide vakken. Dat instinct van den verslaggever is bij mij steeds levend gebleven." Zijn twee hobbies, zijn paardenrennen en vrijhandel. In zijn opinie berust de toe komst van de wereld bij de liberalen. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dag'olad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan.de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. BELASTINGZAKEN. VRAAG: Ik woon te Heemstede en heb eeh kind van 12 jaar. Hoeveel belasting moet ik be talen van een inkomen van 3420? 2. Hoeveel van een vermogen van 61 000. 3. Hoeveel als hoofdsom en verdedigingsbelas* ting? ANTWOORD: 1. Rijksinkomstenbelastingi 76.24. Gem. fondsbelasting 66. 2. 131.76. 3. Hoofdsom rijks ink.bel. 58.2 0; hoofdsom gem. fondsbel. 6Choofdsom vermogensbel. 61. Deze bedragen zijn in de onder 1 en 2 opgegeven getallen begrepen. De Verdedigingsbelasting is afgeschaft. RECEPTEN. VRAAG: Gaarne zou ik vernemen, hoe men satinet achter een antieke wollen sjaal kan plakken. ANTWOORD: Maak het satinet op de grootte van de sjaal en maak het door een klein zoom pje, of doordat gij het laat ajouren vrij van ra felen. Span het met den verkeerden kant naar boven op een plank of tafel en strijk het met een kwastje met kokend water, waarin Arabi sche gomkristalletjes zijn opgelost en plak er vlug en voorzichtig de sjaal op. nadat gij eerst dc punaises hebt verwijderd. Laat stil drogen. Veel beter kunt gij het echter tegennaaien op de manier als overgordijnen gevoerd worden. VRAAG: Hoe verwijdert men vetvlekken (ver moedelijk van oliebollen) uit een lichtbruin eiken dressoir? ANTWOORD: Maak fijn zand goed warm en leg dit op dc vlekken. Laat een nacht zoo liggen. Herhaal dit, tot de vlekken er uit zijn. Is het een opstaande kant. waar de vlekken zitten, wrijf het dan dagelijks af met een zeer schoonen warmen doek en houd die er met do hand een poosje tegen. Als de vlekken er uit zijn met was na wrijven, VRAAG: 1. Hoe maak ik een vetgeworden kraag van een gabardine regenjas schoon? 2. Hoe verwijder men bruingrijze vlekken uit een groen zijden japon, vermoedelijk ontslaan aoor wrijf was van een rugleuning eener stoel? 3. Hoe uit dezelfde japon zwarte vlekken, ver moedelijk met mayonnaise of advokaat? ANTWOORD: 1. Leg de kraag enkel en glad- uit en wrijf haar stevig af met een in spiritus dllutus gedoopten doek. 2. Vouw een stuk wit filtreerpapler in vieren en drenk het in terpentijn. Leg hier de verf- viekken met den rechten kant enkel op en leg daarop een droog, in vieren gevouwen stuk fil treerpapler. Druk hierop stevig met een koude strijkbout en herhaal deze handeling eenige keeren. 3. Wij zullen veronderstellen, dat het mayon- naisevlekken zijn. daar advokaat geen zwarte vlekken maakt. Leg de vlek enkel en glad uit en wrijf haax stevig af met een schoon, in pc- troleumaether gedoopt doekje. Dl; moet buiten in de schaduw geschieden cn vooral geen vuur. of licht in dc nabijheid! DIVERSEN. VRAAG: 1. Van een broeder in Amerika krij gen wij. ook na herhaald schrijven, geen ant woord. zoodat wij vermoeden, dat htj naar een andere plaats vertrokken is. Hoo kunnen wij zijn adres te weten komen? 2. Hoeveel kosten zijn daaraan verbonden? ANTWOORD: 1. Wend U tot het Departement van Buitenlandsche zaken te den Haag. ter bc- koming van een vragenlijst tot het opsporen van personen in de Ver. Staten. Deze moet d in ingevuld aan het Departement teruggezonden worden, waarna de opsporing ter hand wordt genomen. 2. Hieromtrent kunnen wij u niet inlichten. VRAAG: 1. Hoeveel inwoners heeft Nederland! 2. Hoeveel inwoners heeft iedere provincie? 3. Hoeveel inwoners hoeft Amsterdam? 4. Hoeveel inwoners heeft Rotterdam? 5 Hoeveel inwoners heeft Den Haag? ANTWOORD: 1. Op 1 Januari 1030: 7.S32.175 inwoners. 2. Noordbrabant 881.509. Gelderland 818.709. Zuidholland 1.920.500. Noordholland 1.4S3.7S3. Zeeland 247.910. Utrecht 399.103. Friesland 402.051. Overijl! :,l3.lso. Groningen 301.5j6. Drenthe 221.603. Limburg 543.251. 3. 749.459 inw. 4. 5*2.507 inw. 5. 452.6i>Q inw.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 6