'unp RAADSELS De raadsclprljzen voor de maand Januari zijn bij loting ten deel gevallen aan DU IN PIEPER REIN AARD, PRINSES MARIE en ORGELIST die ze Woensdag 10 Februari bij mij mogen afhalen. (Deze raadsels zijn ingezonden door Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot.) AFDEELING I (Leeftijd 10 jaar en ouder 1. (Ingez. door Bloemenfee.) Neem uit de volgende namen tel kens een letter, zoodat er een nieu we schuilnaam komt. Onze Jongste, Trickey Mouse. Man darijntje, Egeltje, Orgelist, Kerst- pop. Vergeet mij nietje, Directeurtje 2. (Ingez. door Kovacs Lajos.) ïk ben een plaats in Zuid-Holland van 5 letters. 2 3 4 Is een getal. 2 3 4 5 is een visch 1 2 2 3 hoort bij een boerderij. 3. i Ingez. door Korenbindstcrtje.) Strikvragen. a- Ik heb vader en moeder en toch pen ik hun zoon niet Hoe kan dat? b. Waarmee eindigt alles? c. Wie draaien ons den rug toe .Wanneer ze buiten dienst zijn? d. Welk land spelt men met drie meisjesnamen? e. (Ingez. door Ch. Waleveld). Hoeveel postzegels van 10. 3 en 1 2 cent kunt u koopen voor 1 gulden? Er moeten honderd stuks zijn f. Welke leeuwen leven niet in de .woestijn? g. Hoe schrijft men 1000 zonder nullen? h. In welken winkel en in welk artikel is 112 112 vier? 4 (Ingez. door Meiroosje Vul de puntjes in met klinkers, zoodat er een bekend spreekwoord komt. .Ik.n d.g ..n dr..dj. .s ..n h mdsm. ,w n ht J. .r. vriend.) Ik ben een plaats In Afrika van 14 letters, 6 2 5 geeft veel warmte. 1 9 3 13 5 ls een plaats in Noord- Holland. 14 7 8 4 10 Is een deel van 't Jaar. 12 is een persoonlijk voornaam woord. I 2 3 Ls van weinig waarde. II ls een vreemde medeklinker. 0. tlngez. door Duinroosje.) Mijn geheel is een plaats in Gel derland van 10 letters. 4 6 7 is een jongensnaam. 1 2 10 8 ls een zoet-watervisch. 1 6 4 is een dwaas. 7 9 9 10 gebruikt de bakker. 5 2 3 ls een rond voorwerp. AFDEELING II (Leeftijd 9 jaar en jonger) 1. (Ingez. door Cyclame.) Met M ben ik een eiland, met v ten viervoetig dier. 2. (Ingez. door Knipperdolletje a. Wie is Ka Proosjcl? b Wie is To Amber? c. Wie ls Ko Radjep? d. Wie is Jet Roeb? e. Wie is Loe Hem- tlerbejp? 3. (Ingez. door Polospeelstertje.) Ik besta uit 5 letters en ben een kleverige lekkernij, neem 2 letters weg en ik word een opening. 4. (Ingez. door Danseresje.) Neem uit de volgende schuilna men telkens één letter, zoodat er een nieuwe schuilnaam gevormd Wordt. Roodkapje Gelukspop, Cyc'ame, Klaproosje. Duifje. Strandjuttertje. 5. (Ingez. door Knipperdolletje i Verborgen beroepen. r. Wat doet An Biker? b. Wat doet Bas Huisa? c. Wat. doet Ka Arnetee? d. Wat doet Rie Vliegen? e. Wat doet Rie Koest? 6. (Ingez. door Duin roosje Welk vogeltje kun je maken uit de volgende woorden? dor bei ros Jo? Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorige Week zijn. AFDEELING I 1. a 9 9/9, b. 11 auto's. 2 Vondel, de Genestet. 3. Het ware te wenschen, Dat alle menschen Hun eigen gebreken, Wat beter bekeken, Dan zouden ze 't praten, Van andren wel laten. 4. Maagdenburg. 5. Applngedam. 6. Sneeuwklokje. AFDEELING II 1. Begonia. Anjer. Sering. 2. Gentiaantje. 3. Ansepans. 4. De haren. De wijzers van de klok. Schoorsteenveger- Matrozen. Een bever. Zeestraat. Een kam. Lucht Sneeuw. Alva. Prinses Maria Ko vacs Lajos. Duinroosje. Smilde. 5. Roodborstje. 6. Boertje. Goede raadseloplossingen ontvan gen van: Vaders Jongen 6 Wim 6 Betsy E. 6 C. E. 6 Juffertje Zwemgraag 6 Prin ses Zonneglans 6 Admiraal de Ruyter 4 Mandarijntje 6 Korfballer 6 Mei- roosje 6 Zwemstertje 6 Zilverschoon 5 Wenda 6 Duinpieper 5 Bloemen meisje 5 Optimist 5 De twee Blond jes 5 Tamboer 5 D? looze Vos 0 Moeders Oogappel 5 Moeders Help stertje 5 Handballertje 5 Vaders Jongen 6 De kleine Vogelvriend 6 Christiaan W. 6 Lucifer l Duin- roosje 5 Reinaard 6 De kleine Kok G Rit meester 5 Gentiaantje 6 Schrikkel- kindie 6 Hannie Koppen 6 De looze Vos 6 Konijntje 6 Kleine Ulbo 6 Bruintje Beer 6 Prinses Marsepein- tje 6 Slaapmutsje 5 Bruinoogje 5 De tijgerkat 6 Nachtegaaltje 6 Klein Duimi-je 6 Bellefleur 6 Madeliefje 5 Een naamlooze 6 Bokstertje 5 Prin ses Maria 5 Prins Maurits 4 Babbel kousje 3 Prinses Zonneglans 4 Goud lokje 5 Goudhaartje 5 Moeders Krul- lebol 4 Duimeliesje 4 Danseresje 4 Ansepans 6 Moeders Beste 6 Zomer- bloempje O Bloembollenkweeker 6 De kleine Hardrijder 5 Strandjutter tje 3 Kerstpop 6 Zonneschijn 6 Zon- neke<6 Boschnimf 4 Vaders Hulp 6 Jan Pleizier 4 Gouden Regen 5 De kleine Bouwer 6 Haarknipstertje 6 Haakstertje 5 Blauwoogje 6 Poppen- verpleegstertje 6 Orgelist 6 Iris 0 Roodkapje 5 Puckie 5 Poesenmoe dertje 5 Croeusje G Kerstroosje 6 Leeuwenbekje 5 Roodborstje 5 Koe koek 5 De katuil 6 Een naamlooze 5 Waterrotje 0 De kleine Boemelaar 3 De kleine Gymnast 3 Roosje 5 Gras pieper 4 Duifje 6 Duinviooltje 0 Jong Nederland 5 Nevada 6 Uitlooper 6 Bijenprinsesje G Gelukspop 6 Prochel 6 Hand werkster tje 6 Bosch viooltje 5 Directeurtje 0 Prikkebeen 6 Admi raal rie Ruyter 6 Trickie Mouse 0 Roosje 6 Rubriekertjes-lijst Betsy Eikerbout. oud 11 jaar, Ca trien Elkerbcut, oud 13 jaar, beiden Oüvier traat lü. Haarl-Nrd. Frar.s Stccnkist, oud 13 Jaar, Oli- vierstraat 9 IJaarlem-N Jar.nie van Gog, oud 6 jaar, Kerk- hofstraat 19. RUILRUBRIEK A. GRCSNENDAAL. Koninginne weg 2 heeft 06 Verkade-Zeewater 2 Paddenstoelen. 15 Droste, Duifjes, Delta Sunlight, Vim. Quick, Amstel, Haas, Hille en v. Nelle. Hiervoor vraagt zij Verkade's cactussen. G. DE BIE. Nijlstr. 12 heeft Rood- band Haka- Voetbal. (1ste. 2de en 3de serie'. Funke, Verdel, Pirate. Turmac, Amstel, Victoria. Busslnk (nrs. 43 en 55) v. Houten. Karne melk. Llncol, Coelingh, Hoe heet die vogel? Kiazim-Emin. Veka. Pleines. Haust. Rakker en zijn makker. Ka merplanten. Utrecht. Gelderland. Postzegels, Sickesz. Kwatta. Weeg schaaltjes, Hiervoor vraagt hij Cac tussen (Verkade) Fllos, Voetbal 3de serie. v. d. Linden. KORFBALLER Dahliastraat 7. heeft postzegels te rullen voor Utrechtbonnen Ook heeft hij nog 11 Miss Blanche, 20 Voetbal. 3 Pirate. 1 Xanthia, 22 Koorn, 5 Leven der Zee, 1 Mijn aquarium. 2 Franken. 1 Ma- vrides, 7 Kwatta. l D. E. 24 Nie mandsverdriet. 6 Kwiek. 14 Faam, 1 v. Asselt, 2 Amstel. 43 Gelderland- Voor dit alles vraagt hij Hille-Utr. en Leupen serie A. ADMIRAAL DE RUVTER, Sfrlus- straat. 9 zwart heeft 1 Koopman, l Sneeuwwit, 1 Rademaker, 1 Bobbie 3 Hecker. 4 Scholten. 1 Vlinder, 1 Kleederdracht, 1 Hoe heet die vogel? 2de deel 140, 40 Wallekers, 1 Dik Trom, 1 Weegschaaltje, 5 Kwatta. 2 Victoria, 1 Indiaantje, 1 Niemands verdriet, Hiervoor vraagt hij Leupen, Pleines, Amstel, Siriusstraat bevindt 5. (Ingez. door den Kleinen Vogel- zich eind Juno-plantsoen Ook heeft hij nog een Roodband-Album gevuld met 150 kleine en 7 groote platen. Hiervoor vraagt hij 80 Droste (Indic) of 80 Verkade (Cactussen). Admiraal de Ruyter bedankt de Firma Leupen hartelijk voor het ge zondene. CHRISTIAAN WALEVELD. v. Ma- rumstraat 24 r., heeft 1 Allen Cinter 40 Meco, 1 Caravellis 4de serie 1 Ko ningsvogel, 1 Clysma, 2 Niemeyer, 1 Mickey Mouse. 1 De Reszke, 5 Lon don caramel. Hiervoor vraagt hij Rootle Ster en Weegschalen. SETTA DUIKEL, v. Keulenstr. no. 0 heeft 3 Taminiau, 3 Coelingh. 3 Droste, 3 Hagenbeek, Hille (Utrecht) en Kiazlm. Hiervoor vraagt zij Ver kades Zeewater. Ruiltijd na 6 uur. KAPSTERTJE, Bilderdijkstr, 1 rd. heeft 3 Hille (Gelderl.) 2 Hille (Utr.) 2 Verkade-cactussen, 7 Weegschaal tjes. 1 Roodband. l Kwatta, Daar voor vraagt ze 1 kettinkje uit de cigaretten. of 2 armbandjes, of 4 broches, of 2 ringetjes. Ruiltijd van 46, behalve Woensdag en Zaterdag JAC- HEZEMANS. Rollandslaan 43 bij Rampenlaan, Overveen. heeft 1 Pleines, 4 Duifjes. 2 Wijbert. 9 v. Dijk. 2 Indiaantjes. 2 Benlto. 2 Kwat ta, 8 cents-bonnen. 1 Droste, 1 Reis- bon, 2 Hoe heet die vogel? 1 Fran ken. 1 Vader Haas. 3de Album nr. 23 1 Weegschaaltje. Hiervoor vraagt hij gekleurde voetballers, liefst 1ste klas. T. VERHAGEN. Leidschevaart 20, heeft 2 Funke, 5 Roodband. 20 Wa pens, 7 Sickesz, 1 Verkade. 2 Ca- vanders. 4 sigarenbandjes. 8 Meco. Hiervoor vraagt ze Weegschaaltjes. Tevens verzoekt ze vriendelijk om leege lucifersdoosjes. PECHVOGELTJE. Soerabajastraat 12. Haarlem-N. heeft 1 Meco. 1 Lux, 1 Weegschaaltje. 2 Leupen. 1 Victo ria, 4 Hille (Gelderland!. 1 Turmac 4 Erdal 2 Roodband, 1 Wijbert. l D. E. Hiervoor vraagt ze Hille (Utr.) MIENTJE HAVENAAR, Pres. St.eyn straat G6. Haarlem-N. heeft G Weeg schaaltjes, 1 Wapen. 1 Sickesz. Hier voor vraagt ze Kwatta. JAN VAN WAARDE, Brouwers vaart 64, heeft 3 Sickesz. 7 Amstel, 9 Riemvis, 3 Kwiek, 1 Elftal nr. 337, 2 Stereoscoop, 87 Roodband, Weeg schaaltjes, de Wereld in beeld. Voor dit, alles vraagt hij Leupen. CATRIEN VAN WAARDE. Brou wersvaart 64, heeft 2 Haka, 80 H. O. 1CD Dobbelman. 24 Pelikanen, 9 Mijn aquarium, 3 Kamerplanten, 30 Zeewater, 7 Amstel, 8 Erdal. 1 Duif je, 17 Miss Blanche. 27 Paddenstoe len, 11 Sunlight. 7 Hille (Gelderl.) 14 Reisbonnen, 35 Hille (Utrecht) 41 Bloemen en Vlinders. 7 Turmac. Voor dit alles vraagt ze Droste. Te vens dankt ze Mickey Mouse voor de ontvangen Hille-bonnen (Utrecht). ALI VAN NORDEN. Olycanstraat 11 heeft 76 Hille )Geldj 23 Rood band, 24 Hille (Utrecht), 30 Donzel- man, 17 Weegschaaltjes, 12 Miss Blanche. 3 Haka, 5 Droste. 2 Sickesz. 2 Soldaatjes, 7 Sopla. 1 Niemeyer, 1 Pette-cactus. Hiervoor vraagt ze Er dal en Amstel. Ruiltijd van half 6— half 7 Vrijdag, Zaterdag, Maandag en Dinsdag. ERNST NILANT. Wiihelminapark 27' heeft 44 Hag, 2 Kwatta, Tieleman en Dros 34 Droste. 2 Paddenstoelen, 5 Zoetwater, Hille. Erdal, Hagen beek. Vlaggen. Coelingh. Franken, v Delft. Meurslng, Zwaardemaker, de Zeeuw, Leupen, Hiervoor vraagt hij Pette-cactus, Indiaantjes en Verkade-cactus. Ruiltijd hedenavond van 7—7.30. DIRECTEURTJE, Pres. Steynstr. 66, Haarlem-N. heeft 5 Weegschaal tjes. 5 Turmac. 1 Kiazim. 1 2 Shell. 3 Effendi, 6 Xanthia. 5 Batschari. 3 Bramha, 1 Sopla, 1 D. E., 2 Oude Meester. 3 Clysma, 11 Pirate. 11 Fox, 4 Bobbie. 7 Indiaantjes. 2 Sickesz. Voor dit alles vraagt hij Erdal en Amstel ADMIRAAL DE RUYTER. Sirius straat 9 heeft een Filos-Album, waarin eenige pl. Hiervoor vraagt hij 20 Amstel of 10 Leupen. DUIFJE. Gen. Cronjéstraat 28, heeft 13 Kwatta. 12 Scholten. 4 Pet te-cactus, 43 Weegschaaltjes. 50 Sickesz, 5 Amstel, 4 Erdal. 3 Hille (Geld.) Hiervoor vraagt ze Roodband ROODKAPJE. Ruichhavenstraat 28 rood. heeft 35 Sickesz, 25 Kwatta 3 Roodband, 9 Veka, 1 Film. 1 Nie meyer. 20 Meco 5 Indiaantjes 14 Scholten, 6 Weegschaaltjes. Daarvoor vraagt ze Dubec. Kiazim of D. E. GERRIT OTTER, Leidschestraat 96B. heeft 104 Kwatta, 4 Weeg schaaltjes, 1 Effendi, l Haust. 18 Funke, 1 Carl Hagenbeek, 2 Voetbal, 3 Klok. 12 Meco, 3 Dubec. 2 Miss Blanche, 10 Victoria, 6 Vlinders. 17 Koopman, 37 Dijkstra, 5 Sopla. 2 Hoe heet die Vogel? 2 Pette-cactus, 35 London-caramel. Hiervoor vraagt hij Turmac, Batco, Hille «Geld. en Utrecht). POESENMOEDERTJE, 2de Vooruit gangstraat 21, Haarlem-Oost heeft 2 Klokjes. 2 Indiaantjes, 2 v. d. Linden I v. Delft. 7 Leupen, 3 Sickesz, 1 Hoe heet die Vogel? 19 Cactus 9 Rood band, 1 Taminiau. 7 Hagenbeek, 7 Zeepfabrieken de Haas, 4 Bataaf. 2 Droste, 1 Amstel, 1 Benito, 12 D. E., II van Nelle, Voor dit alles vraagt ze Turmac en Haka Nog al een verschil. In de Ver. Staten van Noord-Amerika heeft op elf inwoners er 1 een auto en in de Neger-republiek Liberia 1 op de 250.090 inwoners. ONZE BIBLIOTHEEK Opgericht 2 Oct. 1928. Gevestigd Klein Heiligland 66 Ruiltijden: Woensdags 5 -6 uur en Zaterdags 1—2.30 uur. Lidmaatschap: 15 ets. per maand. Seizoenkaarten: 30 boeken 50 ets. Seizoenabonnementen: f l 40 «voor het geheele seizoen Inschrijving: 12 ets. per deelnemer 'waarvoor wordt verstrekt: de vol ledige catalogus en een opbergmap) Correspondentieadres O. B.: Gr. Houtstraat 155z. (Op enveloppe O.B.) EEN MISVERSTAND Door een misverstand is de vorige week een lettergreepraadsel onder de rubriek van O. B. verzeild geraakt Dit behoorde natuurlijk in de raad selrubriek thuis. De oplossing was daarbij heel gemakkelijk te vindsn, want die stond eronder. Ik beloof jullie echter, binnenkort een ander raadsel, maar dan in de raadselru- brlek en zonder oplossing. DE RUILTIJD Daar ik het kleine deelnemers aantal toeschrijf aan een te bekrom pen ruiltijd, zal ik deze Zaterdags met een half uur verlengen en kun je dus tot half drie ruilen. Wanneer dit de gewenschte vol doening geeft is uitbreiding van de zen ruiltijd nog mogelijk. Het ruiluur van Woensdags kan ik helaas niet verder uitbreiden, zoodat dit voorloopig zoo moet blijven. Laat jullie leuze zijn: Bedenk, dat een groot aantal deel nemers de Bibliotheek in stand houdt en het boekenaantal uitbreidt Zorgen jullie voor de deelnemers, van mijn zijde zal het dan niet aan medewerking ontbreken. BOEKENLIJST (Nieuwe boeken in den loop van het vorige seizoen) 267. Rosa, E. de Pressencé. 221. Suikeren Pietje, M. Schmitz. 205. De Katjangs. 243. Hoe de Katjangs op de kost school van Buickie kwamen, beiden van J. B. Schui'. 220. De Uruquees. K. Spierings. 265. Een schaap in 's levens woes tenij. M. v. d. Staal. 228 De Negerhut. H. B. Stowe 252. Een Kerstvacantie in de sneeuw, A. B. v. Tienhoven 246. Clubgenooten, E. Vémor. 216. De Zouaaf van Malakoff, H. Verwey. 241 De stad van karton, A. de Vletter. 270. Schillekeren e. a. verhalen. 273. Anneke van den dokter, bei den van N. v. Wehl. 224. De vrooiijke jaren van Dolf Hazewind. J P. Zoomers-Vermeer. In de volgende rubriek begin ik de nieuwe boeken van dit seizoen '31—"32 te vermelden. Eveneens wordt dan de deelne merslijst vervolgd. W. LASSCHUIT. Gr. Houtstraat 155z. POSTZECELRUBRIEK. FRANKRIJK XV /CA 7 t/Cr. '■Tc ■f ro c- Spc? /fl J'O Ter gelegenheid van de Marseiller vliegweek verschenen in 1927 twee vliegzegels Op de koerseerende 2 franc (oranjerood en blauwgroen) en 5 franc (blauw en geel) van de serie 1900—06 (Zie fig. 9' is overge drukt „Poste Aérienne" en de af beelding van een vliegtuig. Grootte van de vakjes 2.8 bij 4 2 c M. Ter herinnering aan den honderd sten geboortedag van den geleerden Pierre E. N. Berthelot. verscheen in 1927 een frankeerzegel in de waar de van 90 centimes karmijn-rood). Berthelot was een bekend scheikun dige Grootte van het vakje 2.8 bij 2 3 c.M. Ook weiden in 1927 nog een paar zegels uitgegeven ter gelegenheid ,van het bezoek van het Amerikaan- sche legioen aan Frankrijk. De zegels geven de beeltenis weer van George Washington en Jean Paul Lafayette, Fransch generaal en politicus, die met eerstgenoemde samenwerkte in den Ameiikaanschen vrijheidsoorlog. Voorts zien we op de zegels afge beeld het vliegtuig van Lindberg ,.The Spirit of St. Louis" en het Fransche stoomschip „Paris" bij den ingang van de haven van New York. Onderaan staat vermeld „Legion Americalnc-Septembre 1927" De waarden zijn 90 centimes (rood) en 1 fr. 50 (ultramarijn). Grootte van de vakjes 2.8 bij 4-2 c M. Ter delging van de staatsschuld verschenen in 1927 nog eenige ze gels met de opdrukwaarde als toe slag. Bovendien is het doel van de uitgifte aangegeven door den op druk „Caisse d'Amortissement". Het zijn: 10 c. op 40 c. 'bauw zaaier), 25 c. op 50 c. 'olijfgroen zaaier met zom en 50 c. op 1 fr. 50 (oranjerood Pasteur). Op deze zegel is „Caisse d'Amortissement afgekort met C A. Grootte van de vakjes 2.8 bij 23 c.M. Zie voor de indeeling 't schetsje. Nieuwe deelnemers: No. 38. Anton de Graaf, Klever laan 241. No. 39. Johan Kastercum, Schre- veliusstraat 10. Deze week zijn alle zendingen weer rond gegaan. Zorgen Jullie voor vlugge doorzending. In sommige groepen loopt 't nog te langzaam. Rustenburgerlaan 23. Hoe maak ik zelf mijn Postzegelalbum? z Het verzamelen van postzegels ls voor vele kinderen een aardige lief hebberij. Wie er evenwel mee be gint. moet 't dadelijk zoo goed mo gelijk doen De zegels moeten netjes gerangschikt ingeplakt worden. Nu is een goed postzegelalbum zeer duur, terwijl de meeste kinderal bums zóó onvolledig en vaak een paar Jaar ten achter zijn, dat de kinderen er niet veel aan hebben. De zegels, die ze juist krijgen, wor den vaak niet of zeer onvolledig in het album aangegeven, zoodat ze hier of daar maar een plaatsje krij gen, Leg daarom zelf een album aan, daar heb je veel meer plezier van. Dit behoeft niet zoo uitvoerig te zijn en ook niet te kostbaar. Een blanco schrift kan al goede diensten bewijzen. Beschik je over ruimer middelen, dan koop Je een dik schrft met harde kaft en nog mooier Ls, als je een losse klemband aan schaft, waarin je losse blanco blaad jes legt. Je kunt ook een portefeuille ma ken. waarin de losse bladen gelegd worden. We bepalen daarvoor eerst 't formaat der vellen, waarop we de zegels zullen plakken, b.v. 28 bij 23 c.M. We snijden nu 2 stukken karton van 28 5 bij 23 5 We beplakken belde stukken aan één zijde met een stuk krantenpapier van dezelfde grootte. Denk er om. dat bij het verder af werken deze zijde de binnenkant van je portefeuille wordt. Allicht zul Je vragen, waar is dit voor noodig. Een stuk karton van niet al te kleine af metingen gaat bij 't beplakken altijd eenigszins gebogen staan en altijd hol naar de zijde, welke 't eerst be plakt is. Als je dus de binnenzijde eerst beplakt, gaan de punten naar binnen staan. De portefeuille sluit dan best, terwijl ln 't tegenoverge stelde geval de punten naar bulten staan en je portefeuille altijd gaapt. Met boekbinderslinnen beplakken we de rugzijden en de punten van ieder karton. Je kunt 't natuurlijk ook alleen met papier doen; dit ls veel gemakkelijker, maar niet zoo sterk. Je zorgt dan. dat 't papier aan alle zijden 1 c.M. oversteekt, knipt de hoeken af en vouwt de kanten om. We zullen hier bespre ken, hoe 't met linnen moet geschie den. Voor den rug nemen fce een strook van 2 a 3 c.M. breed en 2 c.M. langer dan de lengte van het karton. We besmeren de strook met dextrine en leggen het karton er op zóó dat het linnen overal 1 c.M. oversteekt. (Zie fig. 1). De hoekjes <op de teekening gearceerd) knippen we af. Denk er om dat je een paar m.M. 'ongeveer de dikte van het karton) van den hoek afblijft. We vouwen nu eerst de stukjes a naar binnen en daarna de lange zijden. Om de punt netjes te krijgen, duwen we 't kleine overstekende hoekje, dat ontstaat als we a omvouwen met den nagel tegen de lange zijde izio flg. 2 b). Als je dit nalaat, steekt 't lin nen op den hoek iets naar buiten. Knip Je 't linnen vlak langs 't kar ton af. dan wordt de punt niet ge heel bedekt. Voor de hoeken neem Je stukjes linnen, zooa's fig. 1 aangeeft. Wan neer je beide stukken karton zoo met linnen hebt bewerkt, beplakken we de buitenzijde met een of ander sierpapier. Je kunt natuurlijk ook effen papier nemen en zelf een kleine versiering aanbrengen. Dit laatste is nog wel zoo aardig. Vóór Je gaat plakken, maak je eerst Jc pa pier pasklaar 'zie fig. 3). 't Met linnen beplakte Ls gearceerd. We zien dat we 't papier overal eenige m.M. over 't linnen plakken. De zijden a, b en c plakken wc naar binnen. De binnenzijde wordt afgewerkt met een stuk olifantsl of kaft»apler, overal 2 e 3 m.M. van den kant. Hebben we beide stukken karton zoover plaar, dan moeten ze nog aan elkaar worden verbonden. We doen dit door middel van groen of zwart band. zooals fig. 4 aangeeft (portefeuille opengeslagen). In elk karton snijden we 4 keepjes ter breedte van 't band. Op den buiten kant teekenen we ze eerst af. We snijden van buiten naar binnen, niet omgekeerd. Met een stomp mesje of vouwbeen duwen 't band door de keepjes. Op de teekening is 't ge stippelde gedeelte'aan den buiten kant van de portefeuille. Je kunt in deze portefnuille net zooveel bla den opbergen als je wilt. UIT DE NATUUR. Koning Winter laat ons dezen keer laten we maar zeggen gelukkig, in de steek. We kunnen nog wel heel wat kou krijgen, dat hebben we 3 Jaar geleden gezien, maar toch gaat dc natuur langzaam maar zeker voort. Vele boomen beginnen reeds teekenen te vertoonen, dat 't voor jaar nadert. Ik weet niet of jullie wel eens wandelen. Sommigen be oefenen deze sport nimmer of alleen in den zomer bij heel mooi weer. Een wandeling echter in dezen tijd van 't Jaar. wanneer we het geluk heb ben, dat de zon schijnt, ls heerlijk. Op zoo'n zonnige zwerftocht dooi den Hout of onze prachtige duinen ontdek je allerlei schoons, als je tenminste Je oogen de kost geeft. Voor een paar weken werden een paar vrocgbloeiers uit de planten wereld behandeld. Zoo'n vroege on der de boomen of heesters is de hazelaar. Deze struik komt hier ln de omgeving tamelijk veel voor, maar Je moet haar zoeken. Voor een paar weken vond ik reeds bloeiende hazelaars. Nu moot Je niet denken, dat 't zoo gemakkelijk is deze te vinden. Bekijk echter de teekening maar eens goed. Eigenlijke bloemen zooals we die 's zomers in den tuin plukken, zie je niet- Ze draagt even wel 2 soorten bloemen en wel wan- nclijke en vrouwelijke. De manne lijke bloemen (a) zitten bij een groot aantal in de staartjes, die we katjes noemen. Mijn kleine meid mocht mee den Hout in om katjes te zoe-- ken. Toen *t haar te lang duurde, vroeg ze: „Papa. wanneer gaan we nu poesjes zoeken? Als ze maar geen ruzie krijgen met de groote poes." Ze begreep echter al heel gauw wat wij onder katjes verstaan. Die katjes hebben alleen meeldra den, Deze hebben licht-ele helm knoppen. zoodat ze wanneer ze bloeien lichtgeel gekleurd zijn. Dich ter tegen den stengel zien we kleine groenachtige knoppen zitten. De meeste zijn geheel dicht, doch som mige hebben een vuurrood kopje. De eerste zijn de bladknoppc-n. de laat ste de stamper of vrouwelijke bloe men (b). Deze zijn niet zoo groot in aantal en steken hun donkerroode stempels naar buiten. Wanneer nu de mceldraadblocmen bloeien, dan beginnen ze te stuiven. Het stuif meel van de helmknoppen laat bij 't minste zuchtje los en verspreidt zich door de lucht. De stempe s van de stamperkatjes zijn wat kleverig, zoodat gemakkelijk stuifmeel blijft hangen. Na de bloei vallen de man nelijke katjes af, de vrouwelijke echter groeien door tot we in den zomer de ons allen bekende hazel noten kunnen plukken (c), als ten minste de eekhorens ons niet voor geweest zijn Dc bloei kun je in de huiskamer natuurlijk sterk bevorderen. Een paar afgesneden takjes in een vaas je geeft steeds veel voldoening. Denk er om, dat ik niet bedoel, dat je heele bossen takken moet aftrekken; één of twee voorzichtig afgesneden is voldoende om alle mogelijke bij zonderheden op te merken. DOOLHOF. Vroolijk leefden de visschen in de slootjes van het uitgestrekte bouw land. Ze dartelden en spee'den krij gertje en hadden een heerlijk on bekommerd bestaan. Toen, opeens, verspreidde zich het gerucht onder het watervolk, dat er mannen ge komen waren, met hooge waterlaar zen aan en die hadden in de ver schillende slooten fuiken uitgezet. Een oude baars stelde voor een groote vergadering te houden en daarop werd besloten, dat men zich onder zijn leiding zou stellen, om uit het levensgevaarlijke water weg te komen naar de rivier, die een eindje verderop stroomde Zoo ge zegd, zoo gedaan. De oude slimme baars bracht de heele school veilig in de breede rivier. Wie kan uitvinden hoe hij dat ge daan kreeg? Een gelukkige schaakpartij. Mo hammed IV was koning der Mooren ln Spanje geworden door zijn' broer Jozef van den troon te stooten en in de gevangenis op te sluiten. Daar Mohammed wilde dat zijn zoon hem zou opvolgen, beval hij zijn broer Jozef in de gevangenis te onthoof den. Toen Jozef het bericht hiervan ontving, was hij juist bezig met een schaakpartij en verzocht eerst de partij te mogen uitspelen voor het vonnis voltrokken zou worden. Dit werd hem toegestaan, doch voor de partij uitgespeeld was. kwam een bode het bericht brengen dat Mo hammed gestorven was en Jozef tot koning was uitgeroepen, die nu po-? 15 jaren regeerde. Een groot direnvriend. De be roemde Fransche schrijver Alexan der Dumas was een groot liefhebber van dieren. Hij begon met een hond en een kat; toen volgden sijsjes en papagaaien, daarna kwamen witte muizen, schildpadden en eek hoorntjes. Zoodra zijn bewonderaars merkten dat Dumas dieren verza melde. ontdeden zij zich van eigen huisdieren, die ze wel kwijt wilden of die te lastig werden én stuurden die aan den schrijver. Daar kwamen apen. wolven, condors en een vriend die uit Afrika kwam, verraste hem mot een jongen leeuw. Dumas schijnt zich met al dat gedierte uit stekend te hebben geamuseerd.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 16