BUITENLAND. De Engelsche tariefplannen. STA TEN- GENERAAL. Pachtwetgeving nog aan de orde. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAC 5 FEBRUARI 1932 TWEEDE BLAD Neville Chamberlain's uiteenzetting in het Lagerhuis. 10 percent ad valorem op den invoer. Uitzonderingen voor enkele arti kelen. Ook de producten uit koloniën, pro tectoraten en mandaatgebieden vrijgesteld. Sir Herbert Samuel tegen de heffing. De strijd om de Woesoengforten nog onbeslist. Regeeringsverklaring van Dr. Buresch. EERSTE KAMER. De beslissing nog niet gevallen. De span ning dus nog niet verminderd. Voor- en tegenstemmers. Vooral het continuatierecht wordt aangevallen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Donderdagmiddag deelde Neville Chamber lain naar VD. meldt, in het Lagerhuis mede, welke plannen hij heeft voor de nieuwe douanepolitiek. De dag is thans gekomen, aldus ving Ghamberlain zijn uiteenzetting aan, dat de regeering de moeilijkste kwestie, waarvoor zij is gevormd, zal in behandeling nemen. Haar vroegere maatregelen ter beperking van den wareninvoer zijn een volkomen suc ces geweest. Dank zij het patriottisme en de offervaardigheid van den Engelschen belas tingbetaler zijn de ontvangsten uit de ver keersbelasting en de belastingen op de groo- tere inkomens met 50 pet. vermeerderd in vergelijking met verleden jaar. Indien de belastingen voor het overige deel van dit kwartaal op de zelfde wijze zullen binnenko men, zullen verdere verliezen kunnen worden genivelleerd en de Engelsche staatsbegrooting zonder deficit kunnen sluitend gemaakt worden. De buitenlandsche handel toont wel- is waar zekere aanwijzingen voor een verbe tering doch de principes der herstel- en oorlogsschulden zijn nog niet besproken cn de jongste gebeurtenissen in het Verre Oosten hebben opnieuw reden gegeven tot bezorgd heid. De belangrijkste industrieën in Enge land kunnen slechts uiterst moeilijk op gang worden gebracht. De ijzer- en staalindustrie verkeeren nog steeds in een toestand van stilstand. De scheepvaart en de landbouw staan nog steeds op het laagste punt. Het Engelsche pond is wel is waar sinds langen tijd wonderlijk stabiel geweest, doch de re geering gelooft dat het vertrouwen niet ten volle kan worden hersteld, zoolang de han delsbalans ongunstig zal zijn. Het invoeroverschot heeft in de jaren 1929 tot. 1931 meer dan 200 millioen pond be dragen. Li verband hiermede moet de regee- ring maatregelen nemen om de handelsba lans te verbeteren. Tegelijkertijd wil de re geering de financiën van het land consoli- deeren en door maatregelen, welke in geen geval de bevolking een bijzonder zware last mogen opleggen nieuwe bronnen van inkom sten scheppen waarmede ook een soort verze kering zal verbonden zijn tegen een verhoo ging van de kosten voor levensonderhoud. De regeering stelt derhalve voor door een matig beschermend recht, welke van weten schappelijk oogpunt aangepast is bij den toe stand van industrie en landbouw, de Engel sche fabrieken werk te verschaffen dat tot nutoe elders werd verricht. Tegelijkertijd neemt zij de gelegenheid te baat den landen van het Britsche Rijk bijzondere voordeelen te bieden. De basis der voorstdïenu is een algemeen recht van 10 pet, ad valorem op allen invoer naar Engeland, met zekere uitzonderingen, zooals, tarwe, ruwe katoen, wol en thee. De belasting op tabak, suiker, de Mac Kenna duties en de safeguarding rechten, zoomede de rechten tegen abnormalen invoer blijven als tot nu toe bestaan- Voorts zal een onafhankelijke commissie van advies worden ingesteld. Deze zal sanc tie rechten verkrijgen. De commissie heeft tot taak aanbevelingen uit te werken, welke supplementaire rechten geheven zullen kun nen worden. Daarbij zal het algemeen be lang van handel en industrie steeds in het oog moeten worden gehouden. De com missie zal het recht krijgen of rechten aa valorem of bijzondere rechten, permanente of tijdelijke rechten aan te bevelen. Wat de Dominions betreft, de regeering heeft be sloten dat noch de algemeene rechten, noch de bijzondere rechten op de Do minions zullen kunnen worden toegepast vóór de conferentie van Ottawa. De regeering stelt voorts voor dat alle pro ducten der koloniën, protectoraten en man daatgebieden zullen vrijgesteld blijven van de algemeene en supplementaire douane rechten. De maatregelen welke genomen zullen kunnen worden tegen de landen welke rech ten heffen, die in het bijzonder tegen Enge land zijn gericht, zullen in het bijzonder worden overwogen. Het ministerie van Handel zal in overleg met het ministerie van Financiën worden gemachtigd tarieven te heffen tot 100 pet. boven de supplementaire tafteven op alle artikelen welke worden ingevoerd naar En geland door landen die tegen Engeland ge richte rechten heffen. De tarieven zullen in een bijzonder decreet kunnen worden vastgelegd De regeerings- voorstellen, aldus besloot Chamberlain zijn redevoering, vormen een zorgvuldig bestu deerd plan. Het kabinet is van meening dat heb in het belang der natie zal zijn en het beste" is aangepast bij de huidige omstandig heden in de andere doelen der wereld. De minister van Financiën beëindigde zijn rede onder luid applaus op de regeerings- banken. De voorstellen van Chamberlain nopens een algemeene verhooging van het alge meene e douanetarief met 10 pet. de instel ling eener douane-commissie en de prefe- rentieele behandeling der Dominions zullen in drie aparte ontwerpen bij het Lagerhuis word eningediend. Na de redevoering van Chamberlain begon het debat over de douanepolitiek. Majoor Atlee eischte namens de opposi tie de verklaring hoe het buitenland den En gelschen export zou kunnen betalen, indien het zijn waren niet naar Engeland zal kun nen uitvoeren. De oppositie beschouwt het gehecle systeem der beschermende rechten als wetenschap pelijk ongefundeerd. De vroegere minister van Binnenlandsche Zaken. Sir Herbert Samuel, die zooals bekend met zijn collega's Snowden, MacLean en Sin clair een andere opvatting heeft over de douanepolitiek dan de overige kabinetsleden, noemde het tarief van 10 pet. nadeelig voor Engeland zelf, aangezien het den uitvoer nauwelijks zal beinvloeden. Het plan van Sa muel Is geweest door een industriecommissie de industrie te rationaliseeren en financieel te steunen. China. Strijd om de Woesoengforten nog onbeslist. SJANGHAI, 4 Februari (Reuter) Een vuurmuur van bijna twee kilometer verlicht vanavond den hemel na een verschrikkelijk bombardement uit de lucht, waaraan de Japanners de Chineezenstad Sjapei gedu rende vier uur onderwierpen. De Chineezen bezetten nog steeds het station van Sjapei en hebben ook nog steeds de forten van Woesoeng in handen, in weerwil van de her nieuwing van het bombardement door de Japanners. De Japanners zetten om ongeveer kwart voor één in den morgen een intens bombar dement met zware artillerie in, dat daarna verslapte; om 5 uur werd nog slechts van tijd tot tijd gevuurd. De Japanners zouden geen enkele vordering hebben gemaakt in weerwil van alle bombardementen. V. D meldt nader: SJANGHAI. 4 Februari. Donderdag ochtend hebben Japansche marine- en lucht strijdkrachten opnieuw een krachtigen aan val op de voorstad van Sjanghai. Tsjapei, gedaan. Te kwart voor tien Donderdagmor-i gen (pl. tijd) begon wederom een bombarde ment met het zwaarste geschut waarover de Japanners beschikken. Zij concentreerden hun aanval op het Noorderstation, waar de Chineezen nog steeds standhouden. De Ja panners schijnen te trachten, een omtrek kende beweging te maken ten einde de Chi- neesche verdediging te isoleeren. Naar het oordeel van Amerikaansche marine-officie ren zijn dc Chineesche stellingen echter zoo danig ingericht, dat zij het nog geruimen tijd tegen de Japansche strijdkrachten kun nen volhouden. Nog steeds blijven granaten in'de internationale nederzetting vallen Naar verluidt zouden ook Chineesche vrou wen, gekleed in uniform en mqt de volledige uitrusting der Chineesche soldaten, in de loopgraven aan de verdediging van T.-iapei deelnemen. LONDEN. 4 Februari (Reuter) Hedenmid dag ontwikkelde zich een hevig gevecht om dat de Japanners een nieuwe poging deden om de Chineezen in het Noorden van Tsjapei te verjagen. De Japanners hopen nog voor het vallen van den avond dc meeste ge bouwen te hebben vernield waarin de Chi neezen dekking vinden. De Chineezen sprei den een opmerkelijke vastberadenheid ten toon en bieden weerstand met geweren, machinegeweren en loopgraaf geschut. Ander wapentuig hebben zij niet. Veiligheidsmaatregelen voor de buitenlanders te Sjanghai. SJANGHAI. 4 Februari (V. D.) Gisteren is aan boord van het Amerikaansche slagschip Havana een conferentie gehouden van neu trale ambtenaren der internationale neder zetting, waarbij verdere maatregelen voor de veiligheid van de bewoners der internatio nale concessies zijn besproken. Verklaring van den Japan- schen ambassadeur te Washington. WASHINGTON, 4 Februari (V. DJ De Japansche ambassadeur te Washington, ver klaarde in een interview, dat Japan te Sjanghai zich zoodanig had beheerscht, dat het nog een gematigde houding had aange nomen. De nieuwbenoemde bevelhebber over de Japansche vloot Nomocra zou zich zeker ..aangenaam bezighouden"' met den Amcri- kaanschen admiraal Taylor. De ambassadeur verklaarde voorts dat de kwestie der Japan sche marine-soldaten, die in de internatio nale concessie opereerde, geregeld dient te worden en dat Japan verder geen soldaten naar Sjanghai zou zenden. Nieuwe protesten van Engeland en Amerika. Volgens een bericht uit Washington, meldt V.D.. hebben Engeland en Amerika opnieuw te Tokio geprotesteerd tegen het gebruik maken van de internationale nederzetting te Sjanghai als basis van militaire bescher ming. De ambassadeurs van Frankrijk. Italië en Duitschland hebben Donderdag met staats secretaris Stimson te Washington een be spreking gehad over den toestand in het Verre Oosten. Geen hara-kiri van Sjiosawa. SJANGHAI. 4 Februari. Van Japansche zijde wordt, aldus meldt de Un. Press, na drukkelijk ontkend, dat Sjiosawa. die door Nomoera als admiraal der Japansche vloot vervangen is, zelfmoord heeft gepleegd. CHARBIN. 4 Febr. (V. D.» Japansche troepenafdeclingen zijn heden te dezer riede aangekomen. Zij vermijden samenwerking f INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Barteljorisstraat 16 - Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 105- met andere troepen af deel ingen. daar zij al leen tot taak hebben hun landgenooten te beschermen. Medegedeeld werd, dat Japan niet voor nemens Is inbreuk te maken op de rechten van den Oost-Chineeschen spoorweg. Ook Frankrijk protesteert opnieuw in Tokio. PARIJS. 4 Febr. (VX>.) Do Fransche ambassadeur te Tokio, die zich reeds Dinsdag aangesloten had bij den stap van de Ameri kaansche en Engelsche ambassadeurs, heeft opnieuw een bezoek gebracht aan den plaats- vervangenden minister van buitenlandsche zaken te Tokio om te protesteeren tegen het feit, dat verscheidene Japansche schoten gevallen zijn in de Fransche concessie. Genève. De Ontwapeningsconferentie. De Ontwapeningsconferentie heeft giste ren slechts een korte formeele zitting gehou den, terwijl verder de „voelingneming" tus- schen de delegaties is voortgezet. Men neemt aan, aldus de Tel., dat het al gemeen debat a s. Maandag zal worden ge opend door Sir John Simon, den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken. Direct daarop zou dan Tardieu het spreekgestoelte bestijgen. Naar verluidt zal de Fransche ge delegeerde de volgende stellingen ontwik kelen lo. de ontwapening is veeleer een politiek dan een technisch vraagstuk: 2o. de veilig heid moet de grondslag van de ontwapening zijn: 3o. de politiek van Frankrijk zal even als in het verleden het Volkenbondsspoor blijven volgen. Dinsdagmiddag zal het woord worden ge voerd door den vertegenwoordiger der Ver. Staten. In afwachting van de groote politieke rede voeringen heeft de conferentie de rapporten der drie commissies aangenomen. Op voor stel van de reglementscommissie heeft de conferentie besloten 14 vice-presidenten te benoemen. Nu vast staat, dat een Japanner vice-voor- zitter zal worden, wordt er stemming ge maakt voor de keuze van een Chineeschen vice-voorzitter. Ook uit de groep staten, waartoe Scandinavië en Nederland behooren, zou een vice-voorzitter worden gekozen. De verkiezing der vice-voorzitters en van den president der groote politieke algemeene commissie zal Vrijdagmiddag in een voltal lige conferentiezitting plaats hebben. Het ..Journal des Nations" noemt- voor deze laat ste functie twee namen, die op algemeene instemming zouden kunnen rekenen. nJ. Benesj. den Cechischen minister van Buiten landsche Zaken, en Politis, den Griekschen gezant. Bovendien spreekt het blad van het streven om Titulescu. die reeds tweemaal voorzitter van de Volkenbondsassemblée is geweest, tot den eersten vice-president te benoemen. Frankrijk. Dreigende stopzetting van fabrieken. De fabrikanten in de voormalige verwoeste gebieden, die reeds meermalen om verlich ting in de belasting hebben verzocht, hebben nu besloten, indien niet binnen een maand verlichting van de belastingen is verleend, geen belasting meer te betalen en hun bedrijf stop te zetten. (Reuter). Zuid'Amerika 4 Februari. De voorgesteld© nieuwe pachtwetgeving is ook vandaag, den geheelen dag in discus sie geweest. Voor en tegen is gepleit- Tegen nog het meest. Maar hoeveel man staan er achter de sprekende tegenstanders? Alleen de eindstemming, die spannend zal worden, kan daarop het antwoord geven. Veel nieuwe argumenten voor en tegen zijn vandaag niet aangevoerd. Van betec- kenis was uiteraard de rede van Mr. van Lanschot, den voorzitter van de R.K. fractie die op de wip zit. Van beteekenis ook de rede van den v. d. senator Westerdijk. van wlen immers het gerucht ging. dat hij tegen zou zijn. Nu, ai zal de heer Westendük voorstem men. voor het gerucht was ook reden. De lieer Westerdijk zal voorstemmen, maar on der het motto: „In 's hemels naam dan maar!" D - heer Michiels van Kcssenich was met zijn partij genoot van Saxse van Usselt tegen het ontwerp. Zij erkenden wel voordeelen, maar de nadeelen wogen toch zwaarder. Vooral woog zwaar het continuatie-recht, waardoor h i. de eigenaar in zijn eigendoms recht werd beperkt. Hij zou tegen zijn wil 10 jaren lang op zijn goed een ongewenschten pachter moeten toelaten. De beide heeren be toogden. dat het eigendomsrecht niet onaan tastbaar was. maar in het onderhavig geval ging de inperking wel wat heel ver. Zij slo ten zich ook aan bij Prof. Diepenhorst, die de verwachtig uitsprak, dat men bij een be perkt continuatie-recht niet zou kunnen blijven staan het zou worden uitgezet cn dan zou het pachtstelsel ln zijn wezen worden aangetast. En dat achtten zij verkeerd en ten nadeele van het platteland, dat een pachtstelsel noodig heeft. De heer van Lan schot betoogde hetzelfde maar kon dat gevolg toch aan het beperkt continuatierecht niet verbonden zien Evenais de heer Westerdijk zouden ook de heeren Michiels en van Sasse aan het door de Staatscommissie-Pacht niet geheel ver worpen stelsel der schadeloosstelling we gens onredelijke huuropzegging de voorkeur willen geven. Hoewel, zij 't dan aarzelend, de heer Westerdijk om het verwerpen van het amendement-Ebels in de Tweede Kamer (dc schadeloosstelling bedoelende) zich niet te gen het wetsontwerp verklaarde, nu de Tweed? Kamer de ontwerpen met een flinke meerderheid had aanvaard. De voorstanders waren vandaag in de meer derheid. De heer Westerdijk was meer voor stemmer, dan voorstander. Hoewel hij na tuurlijk wel vernieuwing in de pachtwetge ving noodzakelijk achtte. Die vernieuwing wordt wel algemeen aanvaard er zijn weinig Senaten, die de pachtwetgeving willen laten zooals zij is. Het is noodig zei ook de minister van Binnenlandsche Zaken, die nog aan het woord kwam (morgen komt minister Donner» het Is noodig. dai in dezen tijd. nu de figuur van den ..monarch- landheer" onbestaanbaar is. de pacht-partij on een richtsnoer krijgen tot- zuiverder fur.dec- rlng van hun rechtsverhoudingen. Dc heer Westerdijk voorziet, dat het con tinuatie-recht op den duur niet te hand haven zal zijn. Met vele r.k. sprekers. In r.k. kring is ever de noodzakelijKheld van de al of niet aanvaarding van het continuatie recht een diepgaand verschil van mecning. Men gebruikt daar nog al scherpe woorden De heer Van Lanschot poogde de golven ia kracht te verminderen met de uitspraak, dat het continuatie-recht niet tot de Essen tieel r.k. beginselen behoort. Dc inperking van het eigendomsrecht is een kwestie van meer of minder. Ook de heer Westerdijk verwacht een ver mindering van den animo om geld in land te beleggen. Op zijn vraag, wat er gebeuren zal. wanneer het ontwerp verworpen wordt, heeft h»j van den premier geen antwoord bekomen Dat is wol te begrijpen. Is de be windsman inderdaad voornemens bij ver werping de oplossing der schadeloosstelling wegens onredelijke pachtopzegging alsnog aan de Kamers voor te leggen, dan zou hij uiteraard dc kansen van het ontwerp ver zwakken door de oplossing alvast toe te zeggen. De heer Rugge verklaarde namens de s.<^- fractie te zullen voorstemmen, als was 't ook niet met Innigheid. Voor zijr. fractie gaat de nieuwe wetgeving te weinig ver. cn brengt zij niet genoeg sociale verbeteringcn.Hij aan vaardt het ontwerp gaarne als een beperking van het eigendomsrecht, als een stap verder naar de socialisatie, ten bate van de ge meenschap. van den bodem. Thans ziet hU veel te groote macht gelegd in de handen vna particulieren. Het ontwerp waardeert hij als middel tot ondersteuning van het landbouwend proletariaat. Hij kenschetste de tegenstanders als terugverlangende naar de lijfeigenschap. En betoogde, dat, wan neer een regeering komt met sociale wetten, zij steeds bij de rechtschc groepen op den meesten tegenstand stuit Overigens bleek de heer Rugge eer. krachtig voorstander van het remlssle-rccht. Met deze zienswijze was de heer Van Lan schot het allerminst eens. Evenmin met hen, die den gebruiker tot eigenaar willen maken. De heer tVan Lanschot verdedigde het ont werp als mogelijkheid tot voorkoming van excessen Hij wil de ontwerpen aanvaarden, wijl verandering noodzakelijk Is. Worden de ontwerpen verworpen, dan is het z.L niet waarschijnlijk, dat er een andere wetgeving komt. En dan is er niets bereikt. De heer Van Lanschot ziet al evenmin als de minister groote gevolgen aan de werking van het continuatie-recht verbon den. Hij gelooft niet aan vele processen. HIJ gelooft niet. dat vele pachters naar het con-' tinuatie-recht zullen grijpen, omdat een proces hen weinig aanvaardbaar zou maken bij een volgende verpachter. Het recht op zich zelf verdedigde Mr. Van Lanschot. Om twee redenen, Allereerst omdat een lang contract in het belang ls van den bodem. Ook omdat een goede pachter aanspraak heeft op verlenging, moreele aanspraak De kracht van het recht voelt de heer Van Lanschot vooral in zijn preventieve werking. Minister Ruys verdedigde in het algemeen de regeling van de vergoeding voor aange brachte verbeteringen en het remisslerecht. Minister Donner zal morgen den Juridi- schen kant der dingen belichten. En dan de spannende stemming! Vermelden we ten slotte nog. dat de pre mier het continuatlc-recht zag als het sluit stuk. de sanctie op de naleving van het remisslerecht.' INTIMUS. INGEZONDEN MF.DFDEF.LINGEN a 60 Cts. per regel. ROSE GOUD. Ja, Mevrouw, het te juist ..Rose Goud". Dit nieuwe metaal wordt hoofdzakelijk gebruikt voor brillen. Gewalst op een kern van niet edel metaal, wordt het rose goud doublé ge noemd. Van dit rose doublé worden brillen van nieuwe vorm vervaardigd, die harmonl- eeren met Uw gelaatskleur cn vorm. Brillen die Uw gelaat dat pittige aanzien geven. Ze zijn werkelijk anders dan de tot dusver ge dragen brillen. Aantrekkelijker. In de bekende Opticiënzaak KEIP, Gr. Houtstraat, naast Luxor. zagen wij deze laatste snufjes op dit gebied. De prijzen, zult U vragen? Modern laag zooals alles bij Kcip. AGENDA Heden: VRUDAG 5 FEBRUARI Stadsschouwburg: Marionetten-Theater „De Olijl-Tack": Dr. Joh. Faust en „Diver tissements". 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: Centraal Töoneel. ,.Van 't een komt 't ander". 8.15 uur. Romonstrantenhuls: Herdenkingsdienst Soefibeweging. 7.30 uur. Luxor Sound Theater: Trader Hom 8.15 uur. Palace: „Feestredenaar op bestelling". Tooneel: 3 Arizona's. 8 15 uur. Rcirbrandt Theater: „3 Tage Mittelarrest" Tooneel: The Armour Boys. 7 en 9.15 uur. APOTHEKEN' (AVOND- EN NACHTDIENST) Firma C. G. Loomeyer en Zoon. Barteljo risstraat 11. tel. 10175. Pork apotheek, Kleverparkweg 13, telef. 11793 ZATERDAG 6 FEBRUARI Gebouw Protestantenbond: Volksuniversi teit. Declamatie-avond Charlotte Kohier. „Stenend Europa". Gemeentelijk Concertgebouw: Bal masqué G. J. de Lange. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16 Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) P. Th. A. van Rijn, KI. Houtweg 15. TeL 10539. Fa C. G. Loomeijer Zn, Zijlweg 34. Tel. 12495. Schoterbosch Apotheek, Rijksstraatweg n De opstand in Noord-Ecuador onderdrukt. GUAYAQUIL, 4 Febr. (V.D.) TUdens den opstand in Noord-Ecuador werden volgens mededeelingen van de regeering honderd personen gedood en eenige honderden ge wond. De regeering verklaart, de orde weer geheel te hebben hersteld en den voornaam- sten leider van den opstand te hebben gede porteerd. Amerika. Mellon neemt zijn benoeming aan. Volgens een Reuter telegram heeft de tegenwoordige minister van Financiën Mel lon het verzoek van Hoover om ambassadeur der Vereenigde Staten te Londen te willen worden, aanvaard. Mills volgt Mellon op. Reuter telegrafeert dat, zooals men al gemeen vernachtte, de onder-minister van financiën, Mills, den pas benoemden ambas sadeur te Londen. Mellon, als minister van financiën opvolgt. Oostenrijk. Regeeringsverklaring van Or. Buresch. In de gisteren gehouden zitting van den Nationalen Raad legde bondskanselier dr. Buresch de regeeringsverklaring af. Hij zeide, naar het W. B. meldt o.a.: De handhaving van het evenwicht op de staats begrooting zal ons hoogste gebod zijn. Wij moeten er echter op rekenen, dat het inkrim pingsproces in het economische leven ver mindering van sommige inkomsten op de grooting van 1932 ten gevolge kan hebben. Een verbetering der begrooting zullen wij bereiken, als de politieke partijen bij hun propaganda-arbeid hun gezond verstand ge bruiken en zich matigen. De bondsregeering is vastbesloten mot het oog op de handha ving van den binnenlandschen vrede tegen elke dergelijke actie met kracht op te treden De circulatiebank zal met steun van den staat alles in het werk stellen om de valuta te handhaven en te versterken. De regeering betreurt, dat van vele zijden in buiten- en binnenland steeds weder be richten omtrent een moratorium worden verspreid, hetgeen volkomen in strijd is met de voornemens der regeering. De bescherming van onze valuta en onzen landbouw noopt ons evenzeer tot krachtige maatregelen. Buitengewoon moeilijk zijn de toestanden op de arbeidsmarkt. Ter verlichting der begrooting ls de regec- rir.g voornemens een voorstel in te dienen, waarbij de werkloozenverzekering wordt ge reorganiseerd. De regeering is vastbesloten dc buiten landsche politiek der republiek Oostenrijk voort te zetten, in den gelukkig meer en meer gebruikelijk geworden zin van het on derhouden van vriendschappelijke betrek kingen tot alle staten, natuurlijk in de eerste plaats tot het stamverwante Dultsche rijk. De regeering zal aan de onwankelbare grondstelling van de handhaving der vol komen politieke onafhankelijkheid van Oos tenrijk vasthouden en geen politieke verbin tenissen aangaan, maar op reëelen zakelijken grondslag met eiken staat onderhandelen, die beseft, dat men slechts kan exporteeren als men ook invoert De regeeringsverklaring werd door de re geer ingspar tij en levendig toegejuicht. Duitschland. Het succes van het Hindenburg Comité. Het Hindenburgcomité deelt mede. dat op den eersten en den tweeden inteekeningsdag voor de candidatuur-Hindenburg 277.000 personen de lijsten hebben geteekend. waar van te Berlijn 63.000. Dit is evenwel nog niet het totale aantal der beide dagen. Het dagelljksch bestuur van dc Staats partij heeft naar de Tel. mededeelt in zijn laatst gehouden zitting besloten alle leden en vrienden der partij op te wekken de can didatuur-Hindenburg te steunen. Onderzoek naar Hitler's naturalisatie. Uit Berlijn wordt door het Wolffbureau ge meld, dat het onderzoek naar de naturali satie van Hitler nog niet afgeloopen is. Vast gesteld moet nog worden of dr. Frick een oorkonde voor zijn staatsburgerschap heeft laten toekomen. Hat Rijkministerie van Binnenlandsche zaken heeft nooit een wensch tot naturali satie van Hitier bereikt. Een dergelijk ver zoek zou. indien een landsregeerlng ermee accoord ging, door haar met een vragenlijst bij het Rijksministerie van Binnenlandsche Zaken moeten worden ingediend. Uit Weimar wordt medegedeeld dat in de zitting van heden van het Thüringsehc kabi net een verklaring zal worden opgesteld en gepubliceerd betreffende inzake Hitler's na turalisatie door dr. Frick gedaan. De overval op den Kurfürstendamm. BERLIJN, 4 Febr. (Wolff). In Terband met den nationaal-socialistischen overval op den Kurfürstendamm te Berlijn, is tegen graaf Helldorf twee jaar gevangenisstraf ge- eischt. Tegen vijf andere beklaagden werd van een tot anderhalf jaar gevangenisstraf gevraagd en tegen vier negen maanden. Dc behandeling van het proces wordt Zaterdag voortgeaet.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5