Het Petitionnement van de Nederlandsche Dagbladpers. Potspel. De gezonken M 2. Het Belangrijkste. 49e Jaargang No. 14913 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Zaterdag 0 Februari 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week 0.05, per maand f 0.22, per 3 mnd. 0.65. franco per post ƒ0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëNj5 regels f 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 1l regels 10.60^ elke regel meer 10.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Ome Groentjes (iederen dag) 1—3 regels f 0.30. elke regel meer 70.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-. Duim f 250.-, Wijsvinger f 1 50.-, Elke andere vinger f 1 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f 30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. De aanbieding te Genève door Titulescu. Onze correspondent te Genève telefoneer de ons hedenochtend het navolgende: Titulescu heeft woord gehouden. Hij heeft de belofte, die hij in September aan de dele gatie van de Vereeniging De Nederlandsche Dagbladpers (bestaande uit de heeren J. W. Henny, voorzitter, Robert Peereboom, voor zitter der petitionnementscommissie en Mr. W. G. J. Veenhoven, secretaris) gegeven heeft, toen zij hem het petitionnement van het Nederlandsche volk aanboden, niet ver geten en vandaag op den grooten dag, waar op dè stem der volkeren aan de ontwape ningsconferentie werd overgebracht, onmid dellijk bij den aanvang der vergadering het woord gevraagd, om het petitionnement aan den voorzitter der conferentie Henderson aan te bieden. De heer Titulescu zeide onge veer het volgende: Als voorzitter der 12e Volkenbondsverga dering, en in haar naam, heb ik in Septem ber, in tegenwoordigheid van Minister Beelaerts van Blokland een petitionnement ontvangen van 2y< millioen burgers, dat een prachtig getuigenis is van den wensch van het Nederlandsche volk voor ontwapening. Het is het getuigenis van een volk, dat groot is door zijn verleden, door zijn strijd tegen de meedoogenlooze natuur, door zijn strijd tegen de crisis, die thans alle landen teistert, door zijn democratische instellingen, zijn voortreffelijk onderwijs, zijn koloniseerend vermogen. Een volk, dat men slechts bewon deren kan om zijn industriëelen arbeid en om zijn belangstelling voor de openbare zaak. Deze manifestatie van het Nederlandsche volk, die te danken is aan het initiatief van de Nederlandsche Dagbladpers, biedt het meest sprekende bewijs van de groote hulp, die de pers aan de ontwapeningszaak kan bewijzen, van den weldoenden invloed, die van de pers kan uitgaan. Dc taak der con ferentie is moeilijk, de gedelegeerden moe ten zich, om te kunnen slagen, omringd ge voelen door de sympathie van de volkeren. Als de functionaris, wien deze taak door de Nederlandsche Dagbladpers is opgedragen, verklaar ik, dat de conferentie thans reeds voor zich heeft het resultaat van de volks stemming van een der edelste volkeren van Europa. Het Nederlandsche volk is het eerste volk, dat aldus gesproken heeft: Legt de wapenen neer. Hebt vertrouwen in de vredesgezindheid en het solidariteitsgevoel van de menschheid. Een daverend applaus weerklonk na deze rede van Titulescu en nogmaals toen hij de oorkonde, die de delegatie van de Nederland- scne Dagbladpers in September aan Titulescu ovrhandigd had, thans aan president Hender son overreikte. JHR. MR. F. BEELAERTS VAN BLOKLAND, minister van Buitenlandsche Zaken. Onmiddellijk nadat Titulescu weer zijn plaats had ingenomen, heeft minister Bee laerts van Blokland hem hartelijk dankend de hand geschud. DE KETEL VAN DE „STANFRIES" OPGEHAALD. KETELONTPLOFFING NIET VOOR GEKOMEN. LIJKEN WAARSCHIJNLIJK IN DEN ZEEBODEM VERZONKEN. De bergingsvaartuigen van de firma Van der Taak hebben naar het Handelsblad ver neemt, Vrijdagmiddag den ketel van de „Stan- fries" opgehaald. De ketel was geheel gaaf. De hier en daar geopperde theorie, dat het Schip door een ke telontploffing zou zijn vergaan is daardoor gebleken volkomen onjuist te zijn. Voorts zijn opgehaald de schoorsteen, de reserveschroef en een pak drijfriemen, als mede enkele andere stukken van de lading. Al deze dingen lagen vlak bij elkaar en moeten daar ter plaatse van het schip zijn gevallen, zoodat het nu wel vast staat, dat de scheepsromp, na de kanteling, door den stroom nog 'n honderd Meter naar het Noor den is gesleurd. Van de opvarenden is nog mets gevonden. Daar alle voorwerpen volgeraakt waren met klei en de ketel reeds half verzonken was, neemt men aan. dat de lijken onder de steeds bewegende klei in den bodem geraakt zijn. SLAG VOOR ONZEN LAND- EN TUIN BOUW GEVALLEN. ENGELSCH BESCHERMEND RECHT AANGENOMEN. Het Britsche Lagerhuis heeft Vrijdagmid dag het voorloopig artikel, waarbij land bouwproducenten mef honderd procent van de aangegeven waarde worden belast, be krachtigd. ,.Bnc Minister Gilmoren zelde door het thans goed werkende bemarktingssysteem de En- gelsche boer tegen denzelfden prijs leveren kan als de buitenlander, die zijn vrachten in rekening mo§t brengen. Het artikel is aangenomen met 203 tegen 31 stemmen. HET CONTRACT IN DE HAVEN. Ultimatum van de reeders aan de organisaties. VióR 15 FEBRUARI ANTWOORD VERZOCHT Het bestuur der Reedersvereenigiug heelt hedenmorgen een brief gezonden aan de be sturen van den Christelijken Bond van Fa- brieks- en Transportarbeiders en de IJmui- der Federatie, aangesloten bij den Centralen Bond van Transportarbeiders, welke wij hieronder in extenso laten volgen: Wij berichten-U hierbij, dat in onze giste ren gehouden algemeene ledenvergadering mededeeling is gedaan van de gevoerde on derhandelingen inzake de afsluiting van nieuwe loon- en arbeidsovereenkomsten voor de vischlossers en het reglement op het los sen van visch, alsmede van het besluit, dat Uw algemeene vergadering terzake heeft ge nomen. Krachtens eenpang besluit onzer alge meene vergadering deelen wij U hierbij mede. dat de reedersvereeniging niet bereid is ver der aan de wenschen Uwer organisatie tege moet te komen dan de voorstellen. U door tusschenkomst van de commissie uit ons be stuur gedaan en U hierbij nog in de gelegen heid stelt, om de in die voorstellen vervatte voorwaarden bedoelde overeenkomsten af te sluiten. Aangezien niet langer kan worden doorgegaan met het stilzwijgend verlengen van de per 31 December 1931 vervallen over eenkomsten. wachten wij Uw bericht dien aangaande in voor 15 Februari a.s.. daar onze algemeene ledenvergadering op dien datum opnieuw bijeenkomt en in die vergadering de nood'ge besluiten zullen worden eenomen d° te nemen maatregelen, bij- -.Irflon Uw° We*"-l—'ncr de 0DS ge- a r?„f 5,"'-"rt. voor 15 Februari a.s. Uw bericht met de be slissing Uwer vergadering. CRTSISCOMlTé- D. V. B. 5.— 1.— Hoover wil niet dat wij potten, Potten, zegt hij, is een kwaal. Die alleen leidt tot verstijving Van het wereldkapitaal. Geld moet rollen, altijd rollen, Als het goed zijn taak vervult. Potten voert naar dc potage, En dan is het eigen schuld. Potverteren is je ware. Elkeen profiteert er van. Ieder mag een potje breken. Hoover moedigt het zelfs an. Koop van alles, koop geregeld. Zegt de anti-potentaat, Als je wilt, dat het de wereld Niet steeds slecht en slechter gaat Ach, we zijn wel van de wijsheid Van die woorden overtuigd. Maar zelfs Hoover moet berusten, Hoe hij klopt, hij veegt, hij zuigt. Als hij in de meeste potten. Uiterlijk nog dik en rond. Weinig vindt dat nog kan rollen. Weinig anders dan— de hond. Duikers op onderzoek uit. Donderdagavond hebben de duikers bij hun onderzoek naar de M 2 geconstateerd, dat de duikboot in hellenden stand op den zeebodem ligt. waaruit men opmaakt, dat het vaartuig met den achtersteven vooruit is ge zonken. De duikers konden onder den boeg van de duikboot doorloopen. hetgeen het vastmaken van trossen rondom het schip zeer zal vergemakkelijken, zoodat men het dan naar de oppervlakte zal kunnen trekken of naar ondieper water sleepen. Zoodra het getij gunstig is zullen de duikers trachten de trossen aan de duikboot vast te maken. LONDEN, 5 Februari (Reuter) De admi raliteit heeft medegedeeld, dat duikers die naar den gezonken onderzeeër M 2 zijn afge daald, de deuren van dc ruimte, waar het vliegtuig wordt opgeborgen, alsook het boven ste toegangsluik in den observatie tor en. open hebben gevonden. De andere toegangsluiken waren gesloten. De bergingswerkzaamheden worden voortgezet. Note gaie in den Franschen Senaat. Geketende suffraoette op de publieke tribune. In den Franschen Senaat ontstond dezer dagen, aldus een V.D.-bericht een vroolijk incident, toen tijdens de behandeling van een wetsontwerp met voorstellen inzake de Fransche SDOorwegen een vrouw, die op de publieke tribune had plaats genomen, een bundel propagandabiljetten voor het vrou wenkiesrecht naar beneden in de zaal wierp. De Senaatsvoorzitter schorste terstond de zit ting en gelastte de ontruiming van de pu blieke tribune. Hoe groot was echter de ver bazing van de boden toen zij merkten, dat de vrouw door een zwaren ketting, die tweo- maal gesloten was, aan haar zitplaats geke tend was, zoodat men eerst een gedeelte Van de bank moest doorzagen om haar te bevrij den. Onder algemeen gelach werd zij met den ketting om haar middel naar het bureau van den Senaat gebracht, waar zij van den ket ting bevrijd werd. Naderhand bleek, dat de vrouw het hangslot aan den ketting zelf ge sloten had en den sleutel in een gesloten en veloppe aan den voorzitter van den Senaat, had verzonden. In de enveloppe bevond zich tevens een kort schrijven, waarin de afzend ster den voorzitter verzocht zich aan te slui ten bij den elsch van vrouwenkiesrecht dat tot nog toe geweigerd was. De bevrijding van haar ketting zou een symbool moeten wor den van de bevrijding van de tot nog toe onderdrukte vrouwen. TENTOONSTELLING BIJ KLEIJKAMP SLUIT MORGEN. REEDS EEN OPBRENGST VAN 10.000. Naar het Vad. verneemt, trekt de ten toonstelling van werken dei Koningin nog bu'tengewoon veel bezoekers. Het bedrag der ontvangsten dat ten goede komt aan de werklooze kunstschilders, heeft de f 10.000 reeds overschreden. De tentoonstelling is voor het laatst Zon dag van 10 tot 4 uur geopend. Zondagmiddag te 4 uur wordt de ten toonstelling onherroepelijk gesloten. De Nederlandsche Handels- en Landbouwbank. De onderhandelingen om tot een accoord te komen geen resultaat. Wat thans aangeboden was. Zooals men weet was door eenige crediteu ren hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van de Haarlemsche rechtbank, waar bij aan de te Haarlem gevestigde Neder landsche Handels- en Landbouwbank sur séance van betaling toegestaan was. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft de behandeling van het hooger beroep ver traagd, om het resultaat af te wachten van de onderhandeligen die gevoerd werden over een eventueele overneming van het bedrijf. In de laatste zitting van het hof werd medegedeeld, dat hij een aanbod ontvangen had van een maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen, vertegenwoordigd door den heer Kloppenburg te Haarlem. Dit aanbod bestond hierin: 75.000 in geld: 75.000 in 5 pet. hypothecaire obligaties; betaling van het salaris van den bewind voerder en reserveering van 25.000 in obligaties voor nog onbekende claims op dc bank. Indertijd was reeds uit een rapport van den bewindvoerder gebleken, dat de schulden ge baseerd waren op f 594.000. de baten op f 259.000, zoodat de crediteuren volgens zijn raming zouden kunnen rekenen od een uit- keering van ongeveer 35 net. In zijn raooort dat op 31 December 1931 aan het hof over gelegd Ls deelde de bewindvoerder mede. dat hij zich toen voorstelde dat bij overne ming van het bedrijf door den overnemer een bedrag betaald zou moeten worden gelijk staande aan 40 pet. der vorderingen, plus f30.000 voor kosten en ook garantiestelling voor nog met verschenen crediteuren. Het bedoelde aanbod, dat ter sprake kwam in ce zitting van het gerechtshof van 26 Januari 1932. was dus belangrijk lager dan de bewindvoerder zich indertijd had voorge steld, Daarom meende de bewindvoerder niet op dit aanbod te mogen ingaan temeer ook, omdat de aangeboden f75.000 in contanten in termijnen gestort zouden worden en voor de andere f75.000 slechts obligaties onder hy pothecair verband zouden worden gegeven. Zooals men weet adviseerde de bewindvoer der tenslotte aan het hof om nu de onder handelingen over overneming van het bedrijf mislukt waren en er geen reden meer was om de surséance te verlengen, tot het uitspreken van het faillissement over te gaan. Woensdag 10 Februari zal het hof daarover beslissen. Na de zitting van het hof van 20 Januari is zooals wij mededeelden hier ter stede een vergadering gehouden van verschillende crediteuren, die meer gevoelden voor de aan neming van het aanbod dan voor het uit spreken van een faillissement. Op die ver gadering werd een commissie gevormd die de zaken nader zou onderzoeken om daarna een vergadering van alle crediteuren bijeer. te roepen, zoo mogelijk nog voor het vonnis van het gerechtshof. Bij informatie hoe het nu met die pogin gen tot onderhandelingen stond, werd ons door den heer Kloppenburg de volgende mede deeling gedaan: ,.De commissie uit crediteuren van de Ne derlandsche Handels- en Landbouwbank, die zich gevormd had om alsnog te pogen een faillissement van deze bank te voorkomen. door het tot stand brengen van een on- derhandsch accoord, heeft besloten af te zien van het bijeenroepen van een vergadering van crediteuren, aangezien het ingezonden reorganisatievoorstel niet in die mate de goed keuring van den bewindvoerder heeft kun nen verwerven, als noodig was om het te kunnen doorvoeren. Desniettemin zal het oog gevestigd blijven op de mogelijkheid van ae aanbieding van een accoord in het faillissement, dat thans on getwijfeld uitgesproken zal worden". Tenslotte vernemen wU nog ter aanvulling van deze mededeeling, dat het aanbod van bovenbedoelde maatschappij in den loop der onderhandelingen veranderd was. Er zou ten slotte door deze maatschappij geen 30 pet. van de vorderingen betaald worden, maar 25 pet., maar dan geheel in contanten (dus niet de helft in obligaties). Die 25 pet. zouden evenwel in eenige ter mijnen gestort worden voor het niet onmid dellijk te betalen gedeelte zou hypothecaire zekerheid gesteld worden. De heer Kloppenburg deelde ons nog mede dat hij den indruk had. dat de bewindvoer der verlangt, dat de contanten in eens op tafel komen. Aangezien dat in dezen crisis tijd niet mogelijk bleek, hebben de onder handelingen niet het gewenschte resultaat opgeleverd. BOTSING OP DEN OCEAAN. AMERIKAANSCHE TRAWLER VERGAAN. LONDEN. 5 Febr. Llyods meldt, dat het Belgische st tomschip „Jean Jadot" van de Compagnie Maritime Beige, dat op weg is van Antwerpen naar New-York, heeft gete legrafeerd. dat het op onge -ear 43 gr. N.B ;n 63 gr. WL. In botsing is gekomen met den Amerikaarschen trawler „Eleanor Nicker- son". Laatstgenoemd vaartuig zonk. Zes leden van de bemanning zijn gered, terwijl er 21 worden vermist- De ..Eleanor Nickerson" behoort aan ie firma A L Parker te Boston. Het was in 1927 gebouwd. Het petitionnement der Ncderl. Dagbladpers. Dc aanbieding te Genève door Titulescu. (Ie blad. Ie pag.) Fransche ontwapeningsvoorstellen. (2e blad. Ie pag.) Japansche troepen bezetten de forten van Woesoeng. (2e blad. Ie pag.) Een tarief over eenkomst met Engeland? (2e blad. Ie nag.) De ramp van dc M 2. Duikers op onderzoek uit. (Ie blad, le pag.) Het contract in dc havens. Ultimatum tan de reeders aan dc organisaties. (le blad, le pag.) Dc Nederlandsche Handcis- cti Landbouw bank. De onderhandelingen voor een ac coord geen resultaat. (lo blad, le pag.) H.D. Puzzles. (4e blad. 3e pag.) ARTIKELEN ENZ. Jhr. Mr. B. dc Jong van Beek en Donk: De opening der Ontwapeningsc(\nferentie. (le blad. 3e pag.) A. Steup: Het groote trans-continentale luchtverkeer. (4e blad. le pag.) J. B. Schuil: Het TooneelHet vijf en twin tig jarig jubileum van Eduard Verkade. (4e blad, 3e pag.) L. SZwitserschc impressies. (4e blad. 2e pag.) Biographieën in een notedop: Franz Grill- parser. (4e blad. le pag.) Karei de Jong: Radiomuziek der Week. Een voorbespreking. (4e blad. 3e pag.) K. Pk.: Interview met een goochelaar. (4c blad. 2n nag.) Willy van der Tak: Historisch vrouwen figuren:: Ninon.de Leticlos. (4e blad, le pag.) L. S.: H D. Vertelling. ,JMist'' (4e blad. 2e Dag.) Het Haarlemsche Stadsbeeld Bij de Zijlbrug. (4e blad, 2e pag.) NEDERLAND CONTINGENTEERT VERDER. Schoeiseltricot bleeding, manufacturen, stoffen, bovenkleeding. VIER BESLUITEN HEDEN IN WERKING. De Staatscourant van Vrijdag bevat een aantal nieuwe Kon. Besluiten tot contln- genteering van den invoer in Nederland. Het eerste besluit bepaalt. dat gedurende het tijdvak van 1 Januari J.l. tot en met 1 April as. verboden is de invoer tht ieder land van: a. schoenen, laarzen, en pantoffels, geheel of voor het grootste deel van leder, voor zoover deze meer bedraagt dan 50 ten hon derd van het gemiddelde aantal paren dier goederen, dat uit dat land per drie maanden in de jaren 1928. 1929 en 1930 is ingevoerd. b. schoenen, laarzen en pantoffels, niet geheel of yoor het grootste deel van leder, caoutchouc, gomelastiek of rubber, voor zoo ver deze meer bedraagt dan 75 ten honderd van het gemiddelde aantal paren dier goede ren. dat uit dat land per drie maanden in de jaren 1928, 1929 en 1930 is ingevoerd. b. schoenen, laarzen en pantoffels, geheel of voor het grootste deel van caoutchouc, gomelastiek of rubber, voor zoover deze meer bedraagt dan 100 ten honderd van het ge middelde aantal paren dier goederen, dat uit dat land per drie maanden in de jaren 1929 en 1930 is ingevoerd. Het tweede besluit verbiedt gedurende het tijdvak van 1 Februari JJ. tot en met 1 Mei as. den invoer uit ieder land van boven kleeding en onderkleedlng. gebreid of uit !ri- cotstof vervaardigd, zonder rubber (geen kousen of sokken), voor zoover deze meer bedraagt dan 60 ten honderd van hetgeen gemiddeld per drie maanden in do jaren 1929 en 1930 van die goederen uit dat land is ingevoerd, berekend naar de waarde dier goederen. Het derde besluit verbiedt gedurende het tijdvak van 1 Februari j.J. tot en met 1 Mei as. den invoer uit ieder land van manufac turen, stoffen en weefsels van wol of van •halfwol, voor zoover deze meer bedraagt dan 62.5 ten honderd van hetgeen gemiddeld per drie maanden in de jaren 1928. 1929 en 1930 van die goederen uit dat land Ls ingevoerd, berekend naar de waarde dier goederen. Het vierde besluit bepaalt, dat gedurende het tijdvak van 1 Februari j.l. tot en met 1 Mei as. de Invoer uit leder land is ver boden van: a. bovenkleeding voor mannen en jongens, vrouwen, meisjes en kleine kinderen, geen gebreide en tricotgoederen en niet vervaar digd van weefsels met caoutchouc (gomela stiek of rubijer) en dergelijke, voor zoover deze meer bedraagt dan 50 ten honderd van hetgeen gemiddeld per drie maanden in de jaren 1928, 1929 en 1930 van die goederen uit dat land is ingevoerd, berekend naar de waarde dier goederen; b. bovenkleeding voor mannen en jon gens. vrouwen, meisjes en kleine kinderen, vervaardigd van weefsels met caoutchouc, voor zoover deze meer bedraagt dan 100 ten honderd van hetgpen etmiddeld per drie maanden ln de jaren 1929 en 1930 van die goederen uit dat land ls ingevoerd, berekend naar de waarde <her goederen. De besluiten treden heden in werking. In de Staatscourant kan men de bijkomen de bepalingen voor het aanvragen van ver gunningen enz. vinden.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1