ERFTEMEIJER'S KWALITEITS-TABAK Groot Half Ons 20 ct. - Een groote volle zak En heerlijke tabak HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 8 FEBRUARI 19^2 STADSNIEUWS WONINGEN VOOR R.-K. GROOTE GEZINNEN. 'INZEGENING EN INGEBRUIKNEMING DER WONINGEN AAN DE JAN GIJZENVAART. Zaterdagmiddag had in het Gymnastiek lokaal der R.K. scholen in Haarlem-N. de in gebruikneming plaats der woningen voor R.K. groote gezinnen aan de Jan Gijzen- vaart. Nadat de secretaris der Woningbouwver- eeniging St. Jozef 'welke vereeniging de wo ningen stichtte) de heer P. E. A. Strijbosch, bij afwezigheid van den voorzitter, den heer H. Houweling, de bijeenkomst had geopend en de aanwezigen, onder wie wethouder Mr. J. Gerritsz en Rector Timp, had welkom geheeten, had op het binnenplein der wo ningen de inzegening door den pastoor der parochie, pastoor W. Dessing, plaats. Toen allen weer in het gymnastieklokaal vereenigd waren, werden ververschingen rondgediend, waarna de heer Strijbosch het woord nam. Spr. zeidc dat de Vereen. St. Jozef er trotsch op is, dat dit bouwwerk nu tot stand is gekomen, met volle medewerking van B. en W. van Haarlem, inzonderheid van den wethouder voor volkshuisvesting, Mr. Gerritsz, die reeds zooveel heeft gedaan voor de volkshuisvesting in 't algemeen. Het denkbeeld voor het stichten van dit complex- is uitgegaan van den Haarlemschen R.K. Bond voor groote gezinnen, welks voorzitter, wethouder W. van Liemt, al zijn kracht en kunde, heeft aangewend, opdat het denk beeld verwezenlijkt zou kunnen worden. Zeer veel medewerking is ook onderVondcn van den Directeur van Bouw- en Woningtoezicht, Ir. D. Kruyf en van den chef der afdeeling Volkshuisvesting ten Stadhuize, den heer H. Meeusen. Hulde en dank bracht spr. ook aan den be kwamen architect,, den heer Jacques van Velzen en aan den opzichter en aannemer. Wethouder Mr. J. Gerritsz herinnerde in een uitvoerige rede aan het besluit van den Raad tot het samenstellen van een rapport over de uitbreidingen van Haarlem. Even wichtigheid tusschcn het Zuiden met zijn prachtigen Hout en de mooie weide daar vóór, èn het Noorden van Haarlem, bleek gewenscht. Spr. wenschte bestuur en archi tect geluk dat de woningen nog konden ge bouwd worden vóórdat de tijdsomstandighe den zich zoo sterk deden gevoelen als nu het geval is en sprak den wensch uit, dat de menschen in de nieuwe woningen prettig, goed en gezond zullen wonen, dat het wo ningcomplex zich zal ontwikkelen en aan het doel beantwoorden. Er bestaan nog meer wenschen op woningbouwgebied, maar het zal misschien geraden zijn den pas te mar keeren. Alle plannen zullen niet dadelijk uit te voeren zijn, maar zij moeten daarom toch niet opgegeven worden. Wanneer vol ver trouwen in elkaar door allen wordt samen gewerkt zal ook mogelijk in de toekomst voor de volkshuisvesting nog wel iets te be reiken zijn. Dc heer W. van Liemt, dankend voor de vriendelijke woorden tot hem gericht, zeide. dat het ook voor den Bond van groo'o ge zinnen een dag van vreugde was. Tal van conferenties zijn noodig geweest om het doel te bereiken. Wethouder Gerritsz heeft op buitengewoon royale wijze samengewerkt en ook de heer Meeusen verdient warmen dank voor al hetgeen hij met zooveel liefde voor de zaak en met veel sociaal gevoel heeft ge daan om het complex woningen, dat zij we dergade in ons land niet heeft, tot stand te doen komen. Pastoor W. Dessing sprak woorden van hulde en dank tot de besturen van den Bond voor groote gezinnen en van St. Jozef. 1-Iet was voor hem, als pastoor der parochie, een voorrecht en een eer geweest, dc inzegening der woningen te mogen verrichten. ,,Mogc Gods zegen", aldus spr ,,in ruime mate op dezen bouw rusten en allen, die er aan heb ben medegewerkt zich ,tot in lengte van da gen voor al hun moeite beloond zien". Hierna wenschte de voorzitter van den Diocesanen Bond van R.K. Woningbouwver- eenigingen, de heef Van der Velden, de be sturen en de bewoners geluk, waarna dc heer W. Schoonebeek namens de bewoners hartelijk dankte voor de ruime, geriefelijk ingerichte woningen. Spr. noemde het com plex een monument voor den heer Van Liemt en gewaagde van de aangename samenwer king van het. gemeentebestuur. Ook voor de toekomst hoopte de heer Schoonebeek op de medewerking van den gemeenteraad want. zoo zeidc hij, het zou toch zonde zijn als de bewoners hun mooie badkamers niet zouden kunnen gebruiken door de hoogc tarieven van water, electricitelt en gas. Tenslotte bood spr. namens dc bewoners een gevelsteen aan. die zal worden geplaatst in het ronde gebouw aan dc Jan Gijzenvaart De heer J. van Daale, voorzitter van dc Woningbouwvereniging ..De Voorzorg", fe liciteerde tenslotte de besturen cn dc bewo ners en knoopte aan zijn felicitatie den wensch vast dat ook de 225 woningen van „De Voorzorg aan de Houtvaart tot stand zullen mogen komen. Vervolgens bezichtigden de aanwezigen verschillende woningen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Beukers, Acir. dc Jongcstraat 16, armband horloge. Hooidonk. Soutmanstraat 49. blazer. Kuyt, Kinderhuisvest 1 zw.. beursje mi Meulman, Spijkermanslaan 15, brieven. Jan sen, Soendastraat 34. ceintuur. A. v. Dam, Spaarnwouderstraat 146. turnschoentjes. De Munck, Zijlstraat 91, hond. Waalsdorp. Gen. Bothastraat 103, handschoen. Gouverneur. Olmenstraat 55, hondje. Lokersbcrg. Bakc- nessergracht 26, mandje. Bur. v. Politie, Sme- destraat. muts, nummerplaat, handschoen. Meppellnk, Brouwerskade 21 zw., portemon- naie. John. van Loostraat 10. portcmonnale. Hollekamp. Wouwermanstraat 5. riempje Vin tg es. Tematestraat 32, geldstuk, ir. v. Hemert, Doelstraat 43. ring. A. Dozlc. Kleine Houtstraat 89. ring. Vcrwer, Burgwal 58. rijwiel v. Bracht. Leidschcstraat 96a, sleutel. Toeset. Houtmarkt 59. gereedschap. De Lugt, Damaststraat 44. tasch. Bijnsdorp, Tcmpcliersstraat 46. abonne ment, Bureau van politic. Smedestraat, boek muziekvaasjes. De Jong, Teding v. Berk- houtstraat 36. notitieboekje, v. d. Laerschot. Voorzorgstraat 49. sleuteltje met fluitje. Broertjes. Ternatestraat 40. jurkje. Eyking, Fabriciusstraat 31, pakje koek. Ruitenberg. Eikenstraat. 54, kousje. Saeijs, Westergracht 81 zw.. muts. Huber, v. Oost Zanenlaan 17 Heemstede, potlood. Hoenderdos. Leidsche- vaart 92. portcmonnale. v. Tol, Westergracht 91rd.. idem m.l. Weijers, Schouwtjeslaan 21. schemerlamp. JUBILEUM Dinsdag 16 Febr. hoopt, de Brievenbesteller J. F. W. Lode wijk den dag te gedenken dat hij vóór 25 jaar in dienst is getreden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». par BiSBÜKE L- laiiiiEiiaaaM LOUIS DE VRIES BIJ ZIJN JUBILEUM GEHULDIGD. PORTRET ONTHULD IN AMSTERDAMS STADSSCHOUWBURG. Zaterdagmiddag is in den Stadsschouwburg te Amsterdam aan Louis de Vries het hul deblijk bij zijn jubileum als tooneelspeler aangebeden, het door Martin Mormickendam geschilderde portret van den acteur in zijn rol van Hendrik de Vierde in het gelijknamige stuk van Pirandello is onthuld en aan het stadsbestuur overgedragen. In tegenwoordig heid van een gToot aantal autoriteiten op iooneclgobiod en in de gemeente heeft de voorzitter van het Nederlandsen Tooneelver- bond dr. Tjebbo Franken uit Haarlem een rede gehouden,, waarin hU zei, dat het niet waar was, wat De Vries wel eens gedacht had, dat hij een vergeten tooneelspeler zou zijn. Een goed tooneelspeler kan nooit vergeten wor den. Dc secretaris-penningmeester van het comité, de heer N.H. Wolff, onthulde het doek waarna wethouder Boekman het namens de gemeente aanvaardde. De heer Wolff bood den heer De Vries een album met (handteekenin- gen aan, waarbij zich ook die van Prins Hen drik bevindt. Dc secretaris van het Nederlandsch Tooneel- verbond mr. J. de Vrieze huldigde De Vries namens dit verbond met een groot-en krans. Nadat nog de schilder Martin Monnicken- dam gesproken had, dankte de heer (De Vries waarbij hij zei ie hopen dn de gelegenheid te worden gesteld na afloop 'van zijn ujbi- leumstournee voor het Nederiandsche publiek nog verschillende rollen te zullen spelen. DE NIEUWE DRANKWET Dinsdagmiddag 9 Februari houden de ver vangers in het vergunningsbedrijf en de ver lofhouders in Haarlem en Omstreken een vergadering in het Haarlemsche Kegelge bouw. Sprekers zijn de heeren P. J.^J. Theunis- sen. uit Rotterdam en H. Heereyuit Amster dam, resp. Bondsvoorzitter en Rechtskundig adviseur van den Nieuw Nederl. Bond van Koffiehuishouders cn Slijters, welke zullen spreken over „De Nieuwe Drankwet en de houding der vervangers cn verlofhouders in deze". WERELDGEBEDSDAG CHRISTENVROUWEN Deze Gebedsdag is voor 1932 op 12 Februari uitgeschreven. 1-Iet bestuur der Plaatselijke Federatie van Christelijke Vereenïgingen van en voor Vrouwen en Meisjes te Haarlem, meent echter dit jaar niet een aparte bij - eenkemst te moeten organiseeren. om in den Gebedsdag te declen. Dit in verband met dc vele soortgelijke samenkomsten;die in deze weken belegd zijn. Zij moedigt intusschcn de verschillende vereenïgingen aan, dc onderwerpen voor den Gebedsdag op eigen verccnigingsavonden te overdenken. INBRAAK. Zaterdagavond is ingebroken in het per ceel Rijksstraatweg 299, bewoond door den heer M. Dc dief heeft zich toegang verschaft door het uitsnijden van een glasruit aan de achterzijde van het huis. Weggenomen zijn een colbertcostuum, een paar schoenen, een nieuwe portefeuille, een gouden vulpotlood, een damestasch en een portemonnaie met 13 gulden. In den tuin naast het huis is de portemonnaie teruggevonden, zonder geld echter. Verder lagen daar een oud colbert en vest cn een paar versleten schoenen. Ook een sigarenkoker, die daar blijkbaar al langer had gelegen en het eigendom is van den heer v. O., die ook op den Rijksstraatweg woont en bij wien op 4 Dec. 1931 was inge broken is gevonden. De politie heeft de zaak in handen. VERKEERSONGEVALLEN. Tc Haarlem. Zondagmiddag omstreeks half een, reed een verpleegster per rijwiel uit de Parklaan den Kruisweg op richting stad. zonder goed op het verkeer acht. te slaan. Van het station naderde op datzelfde oogenblik een auto. Om oen aanrijding te voorkomen wierp de chauf feur het. stuur om met het gevolg, dat hij tegen den lantaarn op den vluchtheuvel aan botste. die afknapte. De auto werd bescha digd. De chauffeur, de heer F. uit Beverwijk bleef ongedeerd, de passagier, de 25-jarige B. uit Wijk aan Duin is door glasscherven aan het hoofd gewond Hij werd verbonden door een lid van den Ongevallcndlenst. Tegen dc wielrijdster is proces-verbaal opgemaakt. RIJWIELDIEFSTALLEN. In de afgeloopen week werden ontvreemd: een rijwiel uit dc Slachthuisstraat, van de Bakcnessergracht, uit de Smedestraat en uit dc korte Margarcthastraat. CUR KINDERKOOR .ZANGLUST". Dczcr dagen hield bovengenoemd koor zijn Jaarfeest in de tulnzaal van het concertge bouw. De avond werd voor de pauze gevuld met voordrachten door meisjes en jongens van liet koor. „Daar is de dokter" werd heel aardig ge speeld en de verschillende padvinderliedjes werden heel aardig gezongen door een welp. die daarmede een daverend applaus ver wierf. Nu volgde een mooi zangspel: ..Lentebloe men" van Hille- Gaerthé, muziek van Cath. v. Hennes, geheel belangeloos ingestudeerd door mej. Romein. De uitvoering liet weinig te wenschen over. Ook de begeleiding door den heer H. Schouten viel zeer te prijzen. Dan volgde het wafelenmeisje, waarna twee kleine zusjes „Oude en nieuwe tijd" aller aardigst voordroegen. ..De geleerde koekepan" is een heel leuk stukje en het werd goed gespeeld. Jammer dat. de rollen er niet. beter in zaten. In de pauze werden de kinderen onthaald op li monade en gebak er.z en daarna kwam Jan Klaasen met. de poppenkast, waar de kinde ren als altijd veel plezier in hadden. Tot slot werd het avondlied gezongen, waarna allen zeer voldaan huiswaarts gingen. DUBBELMANNENKWARTET „INTER NOS". Als bewijs, dat de medewerking van dit kwartet, onder leiding van den heer Nico Hoogerwerf, het vorige jaar te Solingen (D.) een buitengewoon succes moet zijn geweest, kan medegedeeld worden, dat thans weder om zijn medewerking is verzocht door het „Oberbarmer Mannerchor" op 10 .«pril a.s. te Wuppertal-Barmen 'D.) JUBILEUM FIR«A TII G. VAN DUSSEL- DORP. Zooals wij gemeld hebben vierde de dames- en heerenkleermakerij van de firma Th. G. van Dusseldorp in de Barteljorisstraat Zon dag haar 25-jarig bestaan. Er was groote belangstelling voor dit jubi leum. Verscheidene telegrammen «varen in gekomen, ook uit het buitenland. Voorts waren er ongeveer 25 bloemstukken. Zondag tusschen 5 en 7 uur kwamen zeer velen de jubileerende firma gelukwenschen. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. Dezer dagen werd m Hotel Lion d'Or de jaarvergadering gehouden van de Roodc Kruis Transport Colonne voor Haarlem cn Omstreken. Uit het uitgebreide jaarverslag bleek de bloeiende toestand der Colonne. In 956 gevallen werd hulp ingeroepen en verleend. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren C. Nel en Ph. P. Romeyn, werden met algemeene stemmen herkozen. De Voorzitter der Afdeeling Haarlem van het Nederlandsche Roode Kruis, Jhr. Mr. E. H. E. Teding van Berkhout reikte de behaalde diploma's als helper (ster) uit. De ploegcommandanten Th. J. G. van der Kort en F. Joh. Rohlfs en de helpers J. II. A. Burgers, J. II. Fischer, C. Jansen, J. N. van der Linde, J. A. Viergever en P. C. Westera moch ten in ontvangst nemen de onderscheiding- met oorkonde, de bronzen medaille voor 10- jarigen trouwen dienst. De in 1931 behaalde lauweren bij de wed strijden in Eerste Hulp bij Ongelukken te Oisterwijk en Dordrecht werden door den heer v. d. Kort uit naam der winnende ploegen overgedragen. Na afloop der vergadering werd nog ver toond de groote, door Tuscihinsky opgenomen Roode Kruis Film. NED. ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP Dezer dagen hield de afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Onderwijzers Genoot schap in Lion d'Or haar eerste huishoude lijke vergadering in 1932. Mededeeling werd o.a. gedaan van den steun, dien de Raad van Zandvoort verleent aan de salarisbeweging. Deze betreft het steeds groeiend verschil in salaris met ge meente-ambtenaren. Het jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurd. Ook de re kening en verantwoording van den penning meester- Het eindcijfer was ruim f 1243. Van de gelegenheid tot het inleveren van het stembiljet voor de hoofdbestuursverkie zing werd door velen gebruik gemaakt. Voor dc herstemming had het bestuur den heer P. Krabbendam van Wognum. voorzitter der afdeeling Hoorn aanbevolen. Maandagavond 15 Februari zal door het bestuur de uitslag der stemming worden opgemaakt. V,oorden van dank werden gewijd aan den afgetreden hoofdbestuurder G. Hollem, van Alkmaar. Haarlem doet aan de huldiging mee. Besloten werd Haarlems Raad te verzoe ken bij de Tweede Kamer op verwerping van art. 28 van het wetsontwerp-Terpstra (de 45 leerlingenschool) aan te dringen, zooals ook in Amsterdam gebeurde en dit op financieele en paedagogische gronden. De volgende motie en dc verdere voorstellen voor de Algemeene Vergadering te 's Gra- venhage werden ingediend en aangenomen. a. De alg. verg. v. h. N. O. G., van oordeel, dat het actief deelnemen van jongere leden aan ons vereenigingsieven van groot belang is voor den bloei van onze organisatie^ spreekt de verwachting uit. dat zoowel hoofd bestuur als redactie bij het be- en veroor- deelen van uitingen dier leden hiervan steeds doordrongen zullen zijn en gaat over tot de orde van den dag. b. Art. 40 der N. O. G.-wet als volgt te le zen. De Hoofdbestuursleden, die den 65-ja- rigen leeftijd bereiken tijdens hun zittings periode treden af aan het einde van het ka lenderjaar. waarin zulks geschiedt en zijn niet meer herkiesbaar. Hoofdbestuursleden, ouder dan 65 jaar. treden af aan het einde van hun zittingspe riode cn zijn dan niet meer herkiesbaar. c. Aan art. 6 der Wet van het N O- G. toe te voegen: Waar in deze wet van stemge rechtigde leden wordt gesproken, worden daarmee bedoeld algemeene leden. d. Voor het huishoudelijk gedeelte der Alg. Vergadering wordt voortaan als agendapunt vermeld: ..Beleid Hoofdbestuur en redactie". Afgevaardigden, die bepaalde punten wen schen te bespreken, vermelden deze onder werpen minstens drie dagen vóór de alg. ver gadering aan het Hoofdbestuur. o. Het minimum-subsidie van het Hoofd bestuur voor de gezamenlijke afdcelingsorga- nen worde bepaald op f 1000. f. Dc algemeene vergadering besluit, dat het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap zich zal aansluiten bij de C. N. O P SCHILDERIJEN VAN DE KONINGIN NAAR AMSTERDAM. TENTOONSTELLING IN DEN HAAG BRACHT f 11.500 OP. De thans gesloten tentoonstelling van schilderijen cn teekeningen van do Koningin ten bate van de noodlijdende kunschilders is gisteren den laatsten dag, nog door ruim 1000 betalende bezoekers bezichtigd. In het geheel heeft deze expositie aan entreegelden en catalogi f 11.500 opgebracht, waarbij even wel de opbrengst der gesloten bussen nog niet is inbegrepen. Hedenochtend zijn alle 87 werken door de Kon. Meubeltransport Mij- Do Gruyter en Co.. afgehaald voor de overbrenging naar het Stedelijk Museum te Amsterdam waar zij wederom ten ba te van de noodlijdende kunst schilders zullen worden tentoongesteld. De Fa. de Gruyter heeft dit transport ge heel belangeloos aangeboden. LIBERALE STAATSPARTIJ „DE VRIJHEIDSBOND" De afdeeling Haarlem van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond hield haar Jaarvergadering. Na afloop van het huishoudelijk gedeelte hield het bestuurslid de heer Lubberink, een voordracht over het onderwerp: Quantiteits en qualiteitsconflicten in het socialisme". Spreker begon zijn betoog met te wijzen op dc verschijnselen van crisis, die waarneem baar zijn in de socialistische beweging van Europa. Hij achtte die verschijnselen van het allergrootst belang. In een zeer beknopt gehouden betoog gaf spreker een overzicht van de ontwikkeling van de socialistische beweging sinds het tijdperk van de Fransche Revolutie en gaf als zijn meening dat wanneer de socialisti sche theorieën ontdaan worden van alle phraseologie, cr slechts een negatieve in houd overblijft, namelijk critiek van dc be staande, op den grondslag van het privaat bezit, opgebouwde maatschappelijke orde. Marx, de geestelijke vader van het moderne socialisme heeft in zijn economisch wijsgec- rig stelsel weliswaar dc onverrj^ndelijkheid van het socialisme gesteld; aangetoond dat uit het kapitalisme zich noodzakelijk de so cialistische orde ontwikkelt-, maar ook hij heeft zich niet ingelaten met de inrichting van de toekomstige orde. Zoo lang het socalisme als beweging was een louter verzetsbeweging, er geen daad werkelijke Invloed uitging van de socialisten in het publieke leven, met andere woorden, zoolang in het maatschappelijk leven de ver antwoordelijke posten niet bezet werden door socialisten, was de vaagheid van de theorie geen belemmering voor den groei van de be weging. Hoe het er in de socialistische maat schappij zou uitzien, was een mooi onder werp voor bespiegelingen, maar men be hoefde er voorloopig nog niet aan te den ken alles wat de massa beloofd was ook te verwezenlijken. Thans zijn de toestanden anders. In dc eerste plaats nemen in dc publieke organen de aanhangers van het socialisme een kwantitatief sterke plaats in. In de 2e plaats wordt het economisch leven sterk be ïnvloed door de vakvereenigingen met haar socialistische doelstellingen. En in de derde plaats is de massa, die ja renlang hare leiders vertrouwd heeft geko men met den eisch. dat dan nu eindelijk eens een begin gemaakt moet worden met den ombouw van de maatschappelijke orde. Een tiental jaren geleden, deden de lei ders van de officieele socialistische partijen her, ook voorkomen alsof wij stonden voor het begin van de socialistische periode van de geschiedenis. Het kapitalisme was ten on dergang gedoemd. Zoo leerde men ook in ons land. Doch thans moeten wij ervaren, dat de leiders de massa voorhouden, dat ter bestrij ding van de crisisverschijnselen, het vóór alles noodzakelijk is allereerst het kapita lisme weer op gang te'brengen. De wissel van het socialisme wordt geën dosseerd aan het nageslacht. Hier zag spre ker dc bron, van wat hij noemde: de kwali teitsconflicten ln het socialisme, waarvan hij er eenige noemde. Er is evenwel nog een andere bron van conflicten in de beweging. De massa, die de vaan van het socialisme volgt, is in hooge mate heterogeen. De ont wikkeling is niet zoo gegaan als Marx die voorspeld heeft. Niet een klassebewust pro letariaat bestrijdt op het oogenblik de bour geoisie. Een veelheid van ideologieën vult de vage cn zeer ruime interpretaties toela tende geloofsbelijdenis, waarop de massa wordt, bijeen gehouden. Tusschen den Marxist en den rooden predikant bestaat niet de minste geestesgemeenschap. De of ficieele partijleiding heeft, wilde zij de kwantiteit van de massa vergroot zien, het op een accoordje moeten gooien met de principes Ook de socialistische beweging bleek onderworpen te zijn aan de sociologi sche wet, dat naarmate een groep van ge meenschappelijk handelenden grootcr wordt men het minder nauw moet nemen met de principen, waarop die groep bijeen wordt gehouden. Na hierover te hebben uitgeweid sloot spreker zijn voordracht met het uitspreken van de hoop, dat in den nood der tijden, lie den. die tot nog toe gescheiden optrokken naar een en hetzelfde doel :een betere cn steeds beter wordende mcnschelijke samen leving, elkander zouden weten te vinden. BRANDJE. Zondagmiddag half 6 brak brand uit in den kelder van perceel Lange Veerstraat 15. waar een lampenwinkel is gevestigd. De brandweer blusehte het vuur met, 1 slang op de water leiding. Het brandje dat in den keider was uit gebroken, is vermoedelijk ontstaan, doordat twee kinderen in dc Berkenrodestraat boven het kelderrooster een vuurtje stookten. Er is geen noemenswaardige schade aan gericht. HET BAL-MASQUé VAN DE LANGE In het bescheiden carnaval, dat wij Noor derlingen vieren. iets bescheidener nog dit jaar door de weinig tot feesten gezinde stemming neemt het bal-masqué van De Lange in onze stad een plaats van betee- kenis in. Het heeft een reputatie van lange jaren, van het drukste te zijn van h<>el Haar lem en wij gelooven zonder te kort te willen doen aan de beteeken is van andere gemas kerde bals. dat het deze naar evenredigheid gehandhaafd heeft. Het was door ongeveer 700 menschen bezocht, genoeg om volte te brengen in alle zalen van het gemeentelijk concertgebouw. Natuurlijk was het gemas kerde bal wat ingetogen dit jaar, wij zou den e.- eerder over hebben moeten klagen als het niet zoo was; ae feestversiering in de groote zaal was achterwege gelaten en er trad geen looporkest op. Er waren ook min der uitgebreide groepen dan anders, al zullen wij niet zeggen, dat er niet evenveel zorg was besteed aan de costumes als andere jaren. Wat ons trof was het groote aantal matro zen en militaire tenues, waarom dat in de dagen der Ontwapeningsconferentie? Watt en half Watt waren een paar leuke figuren, Micky Mouse zeer goed getypeerd. Natuurlijk gaf de afdeeling actueele personen en groepen het Crisiscomité te zien. maar de groote collectebus was dan ook een beetje het symbool van alles wat op het oogenblik actueel is. In dat opzicht zagen wij verder niet zooveel. Een groot orkest „The Rascals" zat in het midden van de zaal op een podium en ver goedde veel van het gemis van een tweede muziekgezelschap door een uitgebreid klank volume en een ware onvermoeibaarheid. Maar dat het draaiorgel uit de carnavalssfeer is gelicht, daar kunnen wij zoo makkelijk nog niet overheen komen. In dc zijzalen dansten de ongemaskerden, die zich na middernacht bij de ontmasker den mochten voegen en dansen tot vijf uur in de aangename stemming, de gezellige en gemoedelijke vroolijkheid, die het gemaskerd bal van De Lange van oudsher kenmerkt. Groepsprïjzen: 1. Landloopers, 2 Pierrots zwart en wit, 3. Rumba girls, 4. Geluksgroep. 5 Wintersport. Paren: 1. Watt. en Halfwatt, 2. Zigeunerpaar, 3. Revuegirls geel-zwart, 4. Bloemenmeisjes Rose-Wit. Dames: 1. Harem dame, 2. Rococodame, 3. Noordh. Boerin (eierenvrouw), 4. Russische dame (Don Ko- zakke), 5. Molen ,,de Adriaan". Heeren: 1. Sheik, 2. De sterren van het Witte doek, 3. Micky Mouse, 4. Crisisbus (opbrengst f20,75), 5. Watervrees. De Jury bestond uit de heeren H. Meeuwig, Joh. Meeuwig, G. Hooning en H. Schornagel Jr. FEESTAVOND VAN E. H. S. Ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan hield de voetbalvereeniging E. H. S. een feestavond in het gebouw van den Haarl. Kegelbond. Verschillende bloemstukken wa ren ontvangen, o a. van den H. V- B-, de voet balvereeniging „Damlaten" en nog eenige telegrammen, o.a. van R. C. H.. E. D. O., Droste, enz. Nadat de oud-voorzitter, den heer G. Hurk- mans, een korte rede had uitgesproken, werd het verdere gedeelte van den avond gezellig doorgebracht. Het duo Klaare en Flora hield de stem ming er in en toen de heer G- Zwanenburg met zijn beide dochters heel verdienstelijk eenige soli ten gehoore bracht, heerschte er in de zaal een groote vroolijkheid. Met een prettig bal onder leiding van den heer A. Boesen werd het feest gesloten. INFORMATIEKOERSEN Londen 8.538.60. Eerlijn 58.8058.95. Parijs 9.739.81 Brussel 34.55—34 70 Zurich 4835—48 50. New York 2.48—2.48 1 2. VERGADERING VAN WERKLOOZEN. Men deelt ons mede, dat „de Haarlemsche werkloozen" in het Brongebouw een verga dering gehouden hebben. Daarin is een motie aangenomen waarin er tegen het willekeu rig optreden van de Haarlemsche politie tegen de werkloozen op Donderdag 4 en Vrij dag 5 Februari geprotesteerd wordt. Kame raad Blom werd, zoo wordt er bijgevoegd, bij dit optreden op dusdanige manier verwond, dat hij in het gasthuis moest worden ver bonden. Verder is een motie aangenomen waarin geprotesteerd wordt tegen een bewering, die van sociaal-democratische zijde geuit zou zijn. dat de oproeping tot de betooging der werkloozen op Donderdag j.l. geschied is door „onder communistischcn invloed staande duisterlingen". Verzekerd wordt verder in deze motie, „dat de oproeping gedaan is door klasse bewuste arbeiders, die georganiseerd zijn in den modernen bond, welke strijd wil len en zullen voeren". Bij het kruispunt ParklaanKruisweg reed een luxe wagen den vluchtheuvel op, bij welke manoeuvre een lantaarnpaal hel ontgelden moest.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 6