jjmÈm aspirin i.°,s BUITENLAND. Vredesbetooging op de Ontwapenings conferentie. Bij Griep t RADIO! VERVERIJ EN CHEM. WASSCHERIJ J. LOTTGERING, ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Tuimeltje en Kruimeltje in het Kabouterland. HAARLEM'S DACBLAD MAANDAC 8 FEBRUARI 19321 Vertegenwoordigers der vredesorganisaties aan het woord. Rede van Emil Vandervelde. Lord Robert Cecil eischt afschaffing van duik- booten, bommeneskaders, tanks en zware artillerie. De meeningen over Tardieu's voorstel. Een politieke manoeuvre? Staatsgreep te Memel. Tsjapei geheel door brand verwoest. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De zitting der ontwapeningsconferentie van Zaterdag had het karakter van een be tooging der groote internationale bonden en organisaties voor ontwapening. Aan het woord kwamen vertegenwoordigers van de internationale vrouwenvereenigingen, van de internationale kerkelijke organisaties, van de studentenbonden, de int. soc. arbeiders en den wereldbond van Volkenbondsliga's. Een delegatie van -werscheidene honderden vrou wen betrad in gesloten marschcolonne de zaal en groeppeerde zich om den voorzitter heen. De presidente van de internationale wereld vrouwenbonden, Mary Dingrnan sprak uit naam van 45 millioen vrouwen uit 56 lan den, die in 50 internationale vrouwenorga nisaties aaneengesloten achter haar stonden, en mevrouw SteenbergheEngering (Neder land) uit naam van de 25 millioen leden van de Katholieke vrouwenorganisaties. Meer dan 8.300.000 handteekeningen werden op den voorzitterstafel neergelegd. Uit naam van de internationale kerkelijke organisaties sprak de secretaris-generaal Mueller. Groot opzien werd gebaard door de ver klaringen van den vroegeren Belgischen mi nister-president, Emilc Vandervelde, als voorzitter van de Socialistische Arbeiders Internationale, wiens opvattingen op prin- cipieele punten in overeenstemming zijn met Duitsche standpunt. Hij zette uiteen, dat een verdrag gesloten moest worden, dat onmid dellijk een grootsche vermindering der legers, van het oorlogsmateriaal in alle vormen en der militaire uitgaven verzekert en dat leidt tot volledige algemeene en gecontroleerde ontwapening. Verder eischte Vandervelde, dat de verklaring van Clemenceau op de conferentie van Versailles, waarbij de ont wapening van Duitschland als eerste stap tot een algemeene vermindering der bewape ningen tot werkelijkheid zou worden. Van dervelde verklaarde: het systeem der ont wapening kan slechts gegrondvest worden op de gelijkheid der rechten en plichten. Niets zou voor den vrede verwerpelijker zijn, dan de overwonnen volkeren op den duur volgens verschillend recht te willen behandelen. Het internationale socialisme eischt opheffing van het onderscheid tusschen overwinnaars en overwonnenen. Handhaving van de opge- dwongen ontwapening.maar uitbreiding daar van tot alle landen en ten slotte een inter nationale controle. Onder stormachtigen bijval van dc zaal be trad vervolgens Lord Robert Cecil de tribune als voorzitter van den wereldbond van Vol- kcnbondsliga's. Hij legde er onmiddellijk reeds den nadruk op. dat hij niet als ver tegenwoordiger van de Engelsche regeering sprak. Vervolgens eischte hij volledige gelijk berechtiging voor alle mogendheden in de ontwapeningskwestie en opheffing van het onderscheid tusschen overwinnaars en over wonnenen, 25% vermindering van alle be wapeningsuitgaven, algemeen verbod van die wapenen, die door de overwinnende mogendheden aan de overwonnen landen verboden zijn, internationale controle over dc bewapeningen. Met grooten nadruk eischte Lord Robert Cecil de volledige afschaffing der duikbooten, der bommeneskaders, der tanks, van de zware artillerie en van al die wapens, die in toekomstige oorlogen van be slissende waarde kunnen zijn. Tijdens de zitting van heden is het nog tot een incident gekomen, dat veel stof opge waaid' heeft. De Belgische spreker. Vander velde, die sprak uit naam van de S.A.I. zag zich gedwongen zijn redevoering te onder breken met de opmerking, dat hij op uit drukkelijk verzoek van het presidium van de conferentie helaas niet in staat was een deel van de door hem opgestelde verklaringen af te leggen. Hij zag zich echter genoodzaakt de conferentie mede te deelen, dat hij zijn redevoering reeds aan de internationale pers had doen toekomen, zoodat publicatie van dit gedeelte van zijn redevoering niet meer te verhinderen was. Het Fransche voorstel, dat Tardieu bij het Presidium van de Ontwapeningsconferentie te Genève heeft ingediend, wordt door een deel der Fransche pers met enthousiasme begroet. De rechtsche bladen en ook de ge matigde pers zijn algemeen van meening, dat Frankrijk door dit plan wezenlijk bij draagt tot het organisceren van de veilig heid en den vrede. De linksche bladen daar entegen critisecren het Fransche ontwerp als een plomp propaganda-object. De socialistische „Populaire" schrijft, dat het voorstel niet serieus genomen kan wor den. aangezien iedereen inziet, dat Frankrijk zich hierdoor wil onttrekken aan de ver plichting om te ontwapenen. Er wordt een zeer voorzichtige poging in gedaan het ge bruik van oorlogsvliegtuigen te regelen. Het doel van de geheele manoeuvre is echter slechts de ontwikkeling der Duitsche han delsluchtvaart te belemmeren, aangezien men vreest dat de Duitsche handelsvliegtui- gen op een kwaden dag als bombardements vliegtuigen gebruikt kunnen worden. Pcrtinax is van meening. dat men zich over het lot van het Fransche plan geen illusies moet maken. Het indienen ervan acht hij echter een zeer nuttige stap. In de „Daily Telegraph" schrijft hij. dat de Fransche delegatie instructie zou hebben wanneer het voorstel zou worden afgewezen, te verklaren dat het Fransche leger, de marine en de Fransche luchtmacht, onder de huidige om standigheden niet door internationale over eenkomsten gestabiliseerd kan worden. Van welingelichte zijde wordt medegedeeld, aldus een V.D.-bericht, dat President Hoover de Amerikaansche delegatie te Genève op- glxacht zal geven, zich te verzetten tegen het Fransche voorstel tot vorming van een inter nationaal politieleger. Men ziet in dit voor stel een poging om ontwapening of ver gaande beperking te vermijden. Naar men zegt heeft het indienen van een voorstel door Tardieu geen verrassing gewekt te Washing ton, aangezien men daar een dergelijk plan verwachtte. In een interview noemde Senator Borah het Fransche voorstel een poging om Europa een dwangbuis aan te leggen. Het voorstel vloeide naar zijn meening logisch voort uit het Verdrag van Versailles en de andere vredesverdragen, die noch op eerlijkheid, noch op gerechtigheid zijn gebaseerd en slechts door geweld gehandhaafd kunnen worden. Door hun voorstel willen de Fran- schen den status quo handhaven. Ook sena tor Borah gelooft niet dat vele regeeringen het Fransche voorstel zullen steunen. De Engelsche pers bespreekt in den-breede het voorstel van Tardieu tot oprichting van een Volkenbondsleger. De Daily Herald" acht het de vraag of Frankrijk wel oprecht is. Het instellen van een internationale gewapende macht beteekent niets anders dan de hand having van de verdragen van Versailles, St. Germain en Trainon. Het blad geeft het voor stel echter zoo weinig kans, dat het de be handeling ervan niets anders dan tijdver lies kan noemen. Bovendien heeft het voor stel niets met ontwapening te maken. De ..Daily Herald" meent er tevens een poging in te zien om bij de komende verkiezingen in Frankrijk een opschuiving naar links te voorkomen. De „News Chronicle" verklaart, dat Frank rijk de leiding van de Conferentie heeft ge nomen en de deelnemers thans dwingt de be sprekingen op den grondslag van het Fran sche voorstel te voeren. Het blad acht het niet onmogelijk den Volkenbond te maken tot een souvereine macht boven de staten, maar dan zijn voorstellen op breeder basis en' daaraan voorafgaande uitgebreide onderzoe kingen noodzakelijk. De Fransche voorstellen te Genéve worden in de Berlijnsche bladen uitvoerig besproken. De Germania zegt, naar wij in de N.' R. Ct. lezen, dat de Fransche regie te Genève voor treffelijk is en legt er den nadruk op. dat de door Frankrijk geëischle machtsbevocgdhe den slechts aan een Volkenbond kunnen ge geven worden, welks leden in alle opzichten gelijkgerechtigd zijn en niet onder den invloed staat van een groep van mogendheden. Do tegenwoordige Volkenbond mist die eigen schappen. De Tag noemt de Fransche voorstellen een memorandum tegen de ontwapening en zegt. dat nog nooit op een stuk papier zooveel drieste onwaarheden gedrukt zijn. De Lokalanzeiger schrijft, dat het geheele systeem van Frankrijk hierop neerkomt, dat de Volkenbond een machtsfactor van de Fransche politiek moet blijven en dat deze machtsfactor ter instandhouding van het dictaat van Versailles onder gebruikmaking van militaire middelen met een schijn van recht voor Frankrijk gebruikt moet worden. titanen. Een staatsgreep in Memel. KONINGSBERGEN, 6 Febr. (Reuter). Hedenmorgen liepen er geruchten van een staatsgreep in Memel en van de afzetting van den president van het Memeldirecto rium Böttcher en zijn vervanging door een Litauer. Doordat de telefonische en telegrafische verbindingen waren gestoord, kon eerst geen bevestiging van deze geruchten verkregen worden. Thans blijkt echter dat zij juist zijn. De ..AUgemeine Ztg." van Koningsbergen meldt, dat de gouverneur van het Memelgc- bicd Merkys een groot-Litauschen Landraad hoeft gevormd, nadat hij het directorium had afgezet. President Böttcher werd door twee Litau- sche gendarmen in een auto weggevoerd en naar de kazerne gebracht. Gouyerneur Merkys verscheen in het direc torium en verklaarde, dat hij gehandeld had op wensch van de centrale regeering te Kowno. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regei. <n Iniluenza, Rhcumatische pijnen, gevatte Koude, Hoofdpijn, Kiespijn, Aangczichtspijn en vastzittende Hoest, zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist Het allernieuwste op dit gebied verkrijgbaar bij N.v. Keiler Macdonald JANSWEG 42, TEL. 14049 Toen. een der leden van het directorium weigerde voorloopig de leiding der zaken op zich te nemen, werd een tijdelijke Litausche Landraad ingesteld. In Berlijnsche politieke kringen heeft het gebeurde in Memel groote verrassing veroor zaakt. meldt het W.B. Duitschland is niet bevoegd naar aanlei ding van den staatsgreep maatregelen, te ne men. Dit is de taak der vier mogendheden (Groot-Brittannic. Frankrijk Italië en Japani die de in 1924 gesloten conventie van Memel hebben geteekend, welke in art. 17 bepaalt, dat de president door <ien gouverneur wordt benoemd en in functie blijft, zoolang hij het vertrouwen van den landdag bezit. De te Koningsbergen verschijnende „Har- tungsche Zeitung" heeft naar het W.B. meldt in regeeringskringen te Kovno ophel dering gevraagd omtrent het gebeurde in het Memel land. Men verklaarde daar, dat er geen sprake is van een staatsgreep. De laatste weken was er een en. ander voorgevallen, dat den gouverneur had ge noopt president Böttcher schriftelijk te ver zoeken af te treden, waarop deze had geant woord slechts voor geweld te zullen wijken, zoodat men hem nu met geweld had wegge voerd. Aanleiding tot den stap was, dat Böttcher aan onderhandelingen met de Duitsche re geering had deelgenomen, hetgeen Litauen als een strafbare daad beschouwde.. GENèVE, 9 Febr. (V.D.) De Rijksrc- geering heeft besloten met het oog op de schending van de Memelconventie door de regeering van Littauen aan den secretaris generaal van den Volkenbond het officieele verzoek te richten den Volkenbondsraad onverwijld bijeen te roepen voor een bijzon dere Raadsbijeenkomst, ter behandeling van het geval. Zuïd'Airicrika,, Ex-president Leguia overleden. Uit Lima seint Reuter, dat Legina, ex-pre sident van Peru, overleden is. Augusta Leguia werd in 1908 voor het eerst tot president van Peru gekozen en heeft zijn hooge functie vervuld tot Augustus 1930, toon de militaire revolutie oen einde aan zijn bestuur maakte. Hij oefende tijdens zijn presidentschap een dictoriaal bewind uit. In vele opzichten heeft Legina de welvaart van het land be vorderd. Bij het uitbreken eer revolutie trachtte hij met het oorlogsschip „Almirante Gran" naar Panama te vluchten, doch de op standelingen achterhaalden hem en zetten INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Gr. Houtstraat 5a Tel. 10771 Verven, stoomen. Hoeden stoomen en vormen. Tegen Lot op don oranjo band on hol Bayorkruis. Prijs 75 cts. hem gevangen in het marine-hospitaal te Callao, waar hij tot aan zijn dood bleef. Communistische opstand te Uruguay verwacht. MONTEVIDEO, 6 Febr. (Reuter). In verband met een communistisch complot, dat de volgende week tot uitbarsting moet ko men heeft de regeering strenge maatregelen getroffen. De politie nam pamfletten in be slag op het bureau van een communistisch blad en ging ovor tot de arrestatie van veer tien agitators. Britsch'ïndië Nieuwe botsingen in Kasjmir. JAMMOE (Kasjmir), 7 Febr. (Reuter) In verschillende plaatsen zijn nieuwe onge regeldheden uitgebroken welke door de poli tie werden onderdrukt. Te Srinagar werd het hoofd der politie zwaar gewand; hier had den 72 arrestaties plaats. Te Oerl werden twee personen gedood en zes gewond als ge volg van het feit. dat de politie zich gedwon gen zag, op <ie menigte te vuren. Te Hand- wara werd de markt door een gewapende menigte geplunderd, waarbij een agent door een schot werd gedood. De troepen vuurden terug: de verliezen der betoogers zijn echter niet bekend. Aanslag op den gouverneur van Bengalen. Reuter meldt uit Calcutta dat er schoten zijn gelost op den gouverneur van Bengalen, Sir Francis Jackson. Hij werd niet gedeerd. De man, die een aanslag heeft geploegd op den gouverneur van Bengalon, is eon student oio direct werd gearresteerd. HU loste vijf schoten op den gouverneur. Rusland Aanslag op Litwinow in voorbereiding? MOSKOU, 6 Febr. <VXM Naar officieel wordt medegedeeld, heeft heden de plaats vervangende commissaris van buitenlandsche zaken der Sovjet-Unie. Krestinski, den secre taris-generaal van den Volkenbond, sir Eric Drummond, het volgende telegram gezon den: De regeering der Sovjet-Unie heeft berich ten ontvangen, volgens welke de Wit-Russen- groep Sjatllov-Miller een aanslag wil plegen op den commissaris van buitenlandsche zaken Litwinov. die op het oogenbiik te Genève vertoeft. Deze aanslag zou worden gepleegd door den voormaligen vertegen woordiger van het Russische keizerlijke Roo- de Kruis in Zwitserland, Ladisjewski. Daar tusschen de Sovjet-regeering en Zwitser land geen diplomatieke betrekkingen be staan, verzoek ik u, mijnheer de secretaris generaal. de Zwitsersche regeering hiervan onmiddellijk in kennis te stellen, teneinde de noodzakelijke maatregelen ter bescherming van den commissaris van buitenlandsche zaken en van de Russische delegatie te doen nemen. China. De bezetting van de Woesoeng- forten. SJANGHAI, 7 Febr. (V.D.) De bezetting en de verwoesting van de Woesoeng-forten wordt thans bevestigd. Dc gevechten bij Tsjapei duren voort, Tsjapei is Zaterdag ge heel afgebrand. De schade wordt geraamd op een milliard guldens. De Chineesche troepen hebben versterking ontvangen en willen den strijd voortzetten. Zaterdag zijn ongeveer 3000 Japansche in fanteristen en 800 marinesoldaten te Woe- soeng gedebarkeerd. Alle forten werden ver woest. De Japanners trachten thans de Chi neesche troepen bij Tsjapei te omsingelen. Tsjapei geheel door brand verwoest MOSKOU, via Kowno, 7 Febr. (V.D.) Vol gens een officieel Russisch bericht uit Sjang hai zijn dc gevechten bij Tsjapei rog niet ten einde. Zaterdag is de stad Tsjapei geheel af gebrand. De schade wordt geraamd op on geveer een milliard gulden. De Chineesche troepen hebben versterkingen ontvangen en willen den strijd voortzetten. Een nieuwe Japansche ver klaring te Genève. GENéVE, 7 Febr. (V.D.) De secretaris generaal van den Volkenbond heeft heden een nieuwe Japansche verklaring ontvangen waarin de Japansche regeering nogmaals haar reeds bekende standpunt inzake het conflict in het Verre Oosten uiteenzet, Dc Japansche regeering herhaalt, dat zij te Sjanghai een politieke bedoelingen na streeft, en dat zij dc belangen der andere mogendheden niet schaden wil. Versterking van de Ameri kaansche Aziatische vloot. WASHINGTON. 7 Febr. (V.D Er Is be- sloten de in Manilla gestationeerde Azia tische vloot te versterken met twee kanon- neerbooten en een kruiser, welke uit de Cen traal Amerikaansche wateren zullen worden gezonden. De voorgenomen terugroeping van 13 oorlogs schepen van dc Aziatische vloot naar de htm bases is voorloopig uitgesteld. Een korte wapenstilstand te Sjanghai. SJANGHAI. 7 Febr. (V.D.) Zaterdag middag trad te Sjanghai een volledige wa- pelstilstand in. die werd toegeschreven aan het feit, dat de Japanners op versterking wachten, terwijl het voor dc Chlncczen Nieuwjaarsdag was. Dc rust was echter slechts van korten duur. want reeds vroeg in den morgen >egonnen de Japanners Zondag ochtend weer met de beschieting die door de Chineezen beantwoord werd. Frankrijk. Veertig stemmen meerderheid voor Laval. PARIJS, 6 Febr. (V.D.) Li den afgeloopen nacht werd in de Fransche Kamer een voor stel inzake de werkloosheid van een lid van de rechterzijde aangenomen met een meer derheid van veertig stemmen, nadat Laval de vertrouwenskwestie had gesteld. Tegen stem den de radicaal-socialisten, de socialisten cn communisten, zoodat het voorstel werd aan genomen met 307 tegen 267 stemmen, Engeland. Voortzetting der staking in de Londensche havens. LONDEN, 6 Febr. (Reuter). Met oen meerderheid die dc duizend verre te boven gaat, hebben de schuitenvoerders in de Lon densche havens, die al weken in staking zijn, besloten de staking voort te zetten. Het nieuwe Engelsche douanetarief LONDEN. 6 Febr. (V.D.) Het nieuwe Engelsche douanetarief zal op 1 Maart as. in werking ireden. De regeerlng wil de lijst van goederen, die van het nieuwe tarief zul len worden vrijgesteld, pas bekend maken na de indiening van het wetsontwerp. BEJAARD WINKELIER OVERVALLEN. WINTERSWIJK. 6 ÏVïbruar» (V. D.) Vrij dagavond hebben twee plat Duitsch spreken de. ongeveer 30-jarige mannen, die zich eenigszins vermomd hadden, den bejaarden grenswinkelier Rauwerdingh in het Woold onder Winterswijk in zijn woning overvallen. Terwijl zij hem met hun revolver bedrljgden lichtten zij de winkellade waarin slechts pl.m. f 20. grootendeels Duitsch geld, was. Hiermede hebben zij zich tevreden gesteld. Zij verdwenen toen naar Duitschland. Hun signalement is bekend. De politic stelt c'cn onderzoek in. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. LAKEROL verzacht in de keel! 30 »n 50 cH. bij Apoth. «n Drog. AGENDA Heden: Stadsschouwburg: N.V. Het Schouwtooncel „Onze beste vrienden". 8 uur. Gebouw ..De Nijverheid": Algemeene ver gadering Floralia-Vcreenlglng voor Haar lem en Omstreken, 8.45 uur. Volksuniversiteit: .Momenten uit dc le vensbeschouwing van den modernen mcnsch" door Ds. A. R- dc Jong uit Bussum. Lange Margarcthastraat 13: Algemeene vergadering Haarlcmsche Hulpbank. 4 uur. Luxor Sound Theater: Trader Hom 8.15 uur. Palace: ..Feestredenaar op bestelling". Tooneel: 3 Arizona's. 815 uur. Rembrandt Theater: „3 Tage Mittclarrest" Tconeel: The Armour Boys. 7 en 9.15 uur. DINSDAG 9 FEBRUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Volks voorstelling van ..Dc Duivel" door het Gezel schap Verkadc. 8 uur. Gebouw Haarl. Kegelbond, Tempeliersstraat Kruistocht naar Genève. Ontvangavond. 8-15 uur. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) P. Th A. van Rijn, KI. Houtweg 15. Tel. 10539. Fa. C. G. Loomcijcr Zn.. Zijlweg 34. Tel. 12495. Schoterbosch Apotheek, Rijksstraatweg 19. Tel. 12711. „Ik ga weer in de doos zitten,'* zei Kruimeltje, „ik ben zoo raar" en hij wilde naar het vertrek terug gaan, waar de doozén stonden, waarin ze het kasteel binnen waren gebracht. Maar nu was er iets wat hen met schrik vervulde. Ze waren zoo dik, dat ze niet meer door de deur konden en hoe ze ook probeer den, hun maag gal* niet het minste toe. Toen Tuimeltje na een paar uur het weer wilde probeeren. lukte dat evenmin als de eerste keer cn ten einde raad zou hij den kok. die heel den tijd in de provisiekamers in en uit liep om van alles tc halen, maar eens om raad vragen. Maar dc arme kok. die niet beter wist o{ Tuimeltje was dood. liet van ang-t de soepterricn met borden vallen en hoe Tuimeltje hem ook verzekerde, dat hij levend voor den kok stond, de kok gelooide het niet, want daar was hij vcd tc dik voor. Maar toen dc kabouterbaas er zelf bij te pas kwam cn deze op het smeeken van Tuimeltje cn Kruimeltje toestemde, dat al dc kaboutertjes zouden komen kijken, gingen deze in een rij achter Tuimeltje staan en probeerden hem door hei deurgat te krijgen. Na een hcelebocl moeite was hij er eindelijk door en toen huilde hij zoo verschrikkelijk cn Kruimeltje was zoo bleek, Hat de kabouterbaas maar niets meer zei cn hun stil naar bed het gaaa.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7