BUITENLAND. Bruening eischt algemeene ontwapening. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAC 10 FEBRUARI 1932 TWEEDE BLAD Een beroep op alle mogendheden. Bruening wijst de ontwerp-conventie af. Algemeene ontwapening een juridisch en moreel recht van het Duitsche volk. Het Chineesch-Japansche conflict nogmaals voor den Volkenbond. Scherpe verwijten van den Chineeschen gezant aan Japan. —Geen Amerikaansche en Britsche interventie: Toch nog een wapenstilstand? Nieuw directorium te Memel gevormd. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Dr. Bruening. Nadat Dinsdag de Amerikaansche ter ont wapeningsconferentie afgevaardigde Gibson zijn rede had uitgesproken, was het woord aan den Duitschen Rijkskanselier Dr. Brue ning. Deze zeide, dat het Duitsche volk reeds geruimen tijd had verlangd naar het uur, waarop de regeeringen bijeen zouden komen om gemeenschappelijk een rechtvaardig en uitvoerig plan voor ontwapening te ontwer pen op de basis van gelijke rechten en gelijke plichten. Het uur voor deze beraadslagingen was ongetwijfeld goed gekozen, want de op vattingen der geheele menschheid ten aan zien van de ontwapening waren ongetwij feld in de jongste periode zeer veel voor uitgegaan, Wat tot nog toe sommige gees ten bezig hield zal zich thans condensecren tot een volkenrechtelijk gebod: geen land alleen zal voortaan over zijn bewapening be slissen, doch de soort en de omvang der be wapening zullen door gemeenschappelijke onderhandelingen van alle staten worden vastgesteld. Indien deze conferentie zou mis lukken zou de menschheid pas te laat en door ondragelijk lijden leeren beseffen, dat zij zich schuldig had gemaakt aan het la ten voorbijgaan van een gunstig oogenblik. Het vredeswerk dat door de stichting van den Volkenbond is begonnen en door latere verdragen zooals het Kellogg-pact is ont wikkeld, eischt ook gebiedend de verwezen lijking van de ontwapeningsgedachte. Uitvoerig zette Dr. Bruening het Duitsche ontwapeningsstandpunt uiteen. De wereld heeft de moreele plicht op deze conferentie vrijwillig tot ontwapening over te gaan op de basis van gelijkberechtigdheid. Naast een liquideering van de financieele en economi sche overblijfselen van een oorlog is dit de grootste taak voor het oogenblik, waardoor de menschheid alleen tot nieuwe welvaart kan geraken. Met nadruk constateerde de Rijkskanselier, dat de oorlogsgeneratie op grond van haar persoonlijke ervaringen in den wereldoorlog in het bijzonder de taak heeft deze vraagstukken op te lossen. Hij ci teerde een vooraanstaand Amerikaansch staatsman, i.e. Hoover, die verklaard heeft dat het internationale vertrouwen niet op vrees, doch slechts op goeden wil kan wor den opgebouwd. Met nadruk wees Bruening op de bereidheid van Mussolini om elke ont wapeningsovereenkomst op den grondslag van wederzijdsheid te aanvaarden. Overal in de wereld heerschte een catastrophale noodtoestand, die echter nergens zulk een vreeselijke uitwerking had als in Duitschland wat ongetwijfeld in de eerste plaats het ge volg was van de politieke betalingen, doch ook van de overdreven en ongelijke bewape ningen. Dr. Bruening deed dan ook een be roep op alle mogendheden om den moed te vinden voor de verwezenlijking van de plech tig gegeven beloften. In het tweede deel van zijn rede zette de Rijkskanselier de Duitsche eisch van alge meene ontwapening, die een eisch van recht was, en de vervulling van de in het verdrag van Versailles aan Duitschland gedane toe zeggingen uiteen. Deze vervulling kon slechts geschieden door de in het Volkenbondspact neergelegde verplichting tot algemeene ontwapening. Wanneer deze ontwapeningsconferentie zou mislukken zou niets haar van haar verant woordelijkheid kunnen vrijspreken. De Duit sche regeering en het Duitsche volk eischen na de eigen ontwapening de algemeene ont wapening waarop Duitschland juridisch en moreel recht heeft. Bruening wees dan ook de ontwerp-con ventie als grondslag voor de besprekingen af, aangezien deze niet voldeden aan de ge ringste eischen van werkelijke ontwapening, en kondigde Duitsche voorstellen aan, die een practischen weg zullen openen voor een algemeene en daadwerkelijke vermindering der bewapeningen. Do Rijkskanselier wendde zich vervolgens indirect tegen fret Fransche voorstel, dat hij als een ontwijken van het doel der conferen tie beschouwde en dat op den plichtmatigen tegenstand van alle verantwoordelijke ele menten zou moeten stuiten. Dr. Bruening be sloot zijn rede met de plechtige verklaring, dat Duitschland als lid van den Volkenbond met alle rechten en alle plichten als zoodanig met klem zou ageeren voor een algemeene ontwapening, en dat Duitschland voor alle volken een gelijke mate van veiligheid eischte. Reuter meldt dat de rijkskanselier dr. Bruening gistermiddag uit Genève vertrok ken is. Bij een ontvangst der internationale pers voor zijn vertrek deelde hij mede, dat hij voornemens was in den loop der bespre kingen van de ontwapeningsconferentie nog eens naar Genève terug te keeren. GENèVE, 9 Februari (V. D - De Volken bondsraad is Dinsdagnamiddag bijeenge- gekomen naar aanleiding van een verzoek der Chineesche regeering. De zitting was met gesloten deuren. Niet aanwezig waren de vertegenwoordigers van Japan en China. Vervolgens werd de zitting openbaar ge maakt. De Chineesche gezant Yen verweet in deze openbare zitting opnieuw op zeer scherpe wijze de Japansche regeering in China een openlijken oorlog te voeren. China wordt ge dwongen nieuwe beslissingen te nemen, voor het geval dat de Volkenbondsraad thans niet ondubbelzinnig zijn houding bepaalt in het conflict. De Japansche ambassadeur Sato ver klaarde vervolgens dat de Japansche regee ring voornemens is in de naaste toekomst de vijandelijkheden te staken. De Japansche re geering heeft haar vertegenwoordigers te Sjanghai instructies gegeven met de ver tegenwoordigers der andere mogendheden te onde/handelen over de instelling eener neu trale zone. waarachter de wederzijdsche troepen moeten worden teruggetrokken. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon, verklaarde dat het streven der Britsche en Amerikaansche re geering geen succes heeft gehad. De onder handelingen nopens de instelling eener neu trale zon te Sjanghai gaan door. De verdere mededeelingen van Simon waren zeer vaag. zoodat algemeen de indruk bestond dat de Britsche regeering een verdere interventie in dit conflict van de hand wijst. De president van den Volkenbondsraad, Paul Boncour, verklaarde dat het principe der instelling eener neutrale zone te Sjang hai door de beide regeeringen was aanvaard. De rol van den Volkenbond moet zich der halve er allereerst toe beperken het resultaat der onderhandelingen over de instelling eener neutrale zone af te wachten. De urenlange onderhandelingen van den Volkenbondsraad inzake het Japansch-Chineesche conflict hebben met groote duidelijkheid den reeds bestaanden indruk versterkt dat de Volken- bondsraad het conflict tusschen Japan en China niet zal kunnen bijleggen. De af wijzende houding van den Raad is de laatste dagen steeds duidelijker naar voren ge treden, aangezien naar verluidt, tusschen de Britsche en Amerikaansche regeering zou zijn overeengekomen dat eerst de verdere ontwikkeling van het conflict moet worden afgewacht en de beide groote mogendheden niet moeten intervenieeren. China. Japansche aanval op Woesoengforten afgeslagen. SJANGHAI 9 Febr. (VD.) Dinsdagmiddag hebben de Japanners opnieuw met geschut van verschillend kaliber de Woesoengforten gebombardeerd. Aan de beschieting werd eveneens deelgenomen door de Japansche oorlogsschepen en bombardementsvliegtui gen Onder dekking van artillerievuur wer den 400 mariniers en 2000 man aan land ge zet ter bestorming van de forten. Het is den Chineezen evenwel gelukt den aanval ook dit maal af te slaan. Een Japansch gevechtsvlieg tuig dat op geringe hoogte boven het dorp Woesoeng vloog kwam in aanraking met het dak van een huis, waarna het in de Woesoeng rivier stortte. Het Chineesche kruitmagazijn dat achter een der forten is gelegen, werd door een Ja pansche granaat opgeblazen. Te Sjanghai zijn Dinsdag ongeveer "00 man Japansche infanterie aangekomen, die onmiddellijk deelnamen aan de gevechten welke tusschen het Honkjoe-district en Tsja pei plaats vinden. Drie Chineesche bataljons hebben van het Noordstation uit het vuur heropend op het Honkjoe-district. Verscheidene granaten ziin ook in de internat ionale nederzetting terecht gekomen, waarbij in totaal 3 personen, o.m. een Engelsche dame, werden gewond. Een granaat is in de Fransche concessie terecht gekomen. Een Japansch-Chineesche Ronde Tafelconferentie? MOSKOU, 9 Febr. (V.D.) Volgens een bericht van het Telegraaf-agen.tschap der Sovjet-Unie. heeft de Chineesche minister van Financiën den Japanschen zaakgelas tigde te Sjanghai ten einde onder deelname van de gezanten der Vereenigtie Staten. Frankrijk en Engeland de geschillen bij te leggen. Ingeval deze conferentie tot een goed einde zal komen, stelt de minister voorts voor, een Ronde Tafelconferentie bijeen te roepen, om alle Japansch-Chineesche geschillen, waaronder ook de Mandsjoerijsche kwestie te behandelen. De Japansche zaakgelastigde antwoordde, dat hij niet gelooft dat dit voorstel te Tokio belangstelling zal wekken. Muiterij onder Japansche troepen te Sjanghai? MOSKOU. 9 Febr. Te Sjanghai doen de geruchten de ronde over ernstige onlusten •nder de Japansche soldaten, die kortgeleden te Sjanghai zijn aangekomen. Medegedeeld wordt dat tal van Japansche soldaten gewei gerd hebben deci te nemen aan dc vijande lijkheden. De militaire Japansche autoritei ten hebben ruim 2D0 soldaten gearresteerd en hen teruggezonden naar Japar.. waar zij zullen worden berecht door een krijgsraad, z Japansche oorlogsleening TOKIO, 9 Febr. (V.D.) Het Japansche kabinet heeft Dinsdag besloten ter dekking van de kosten van den veldtocht in Mand- sjoerije per 1 Maart een leening ten bedrage van 34 millioen Yen uit te geven. Toch nog een wapenstilstand? De commandant van de Aziatische vloot der V. S. heeft naar Reuter meldt aan het Amerikaansche departement van marine meegedeeld dat admiraal Nomoera, de Japar. sche bevelhebber in Sjanghai, verklaard heeft, dat de Japanners bereid zijn een wa penstilstand te aanvaarden, waarbij de Ja panners zouden terugkeeren naar het gebied van Hongkioe terwijl de Ohineezen zouden terugtrekken tot op 32 K.M. van Sjapei. Raadgeving van het Engelsche consulaat. Een Rcuterbericht uit Nanhing meldt, dat het Britsche consulaat den raad heeft ge geven de Britsche vrouwen en kinderen uit de stad te evacueeren. Litauen. Het nieuwe directorium te Memel samengesteld. In het gisteravond te Memel verschenen staatsblad heeft landraad Tolischus de sa menstelling van het nieuwe directorium be kend gemaakt. Nadat ik. schrijft Tolischus. op bevel van den gouverneur van Memel het presidium van het directorium op mij heb genomen, heb ik de oudste landraden, Talei- kis en Vongehr met de waarneming van de zaken van het landsdirectorium belast. De Duitsche staatssecretaris von Biilow heeft gisteren, naar Reuter meldt, aan den secretaris-generaal van den Volkenbond een nota gezonden, waarin leedwezen wordt geuit over het feit dat de zaak van Memel niet in de raadszitting van gisteren kon behandelt worden daar er geen gevolmachtigd verte genwoordiger van Litauen te Genève aanwe zig was. De Duitsche regeering acht de zaak zoo belangrijk en urgent, dat zij geen uitstel meer lijden kan. Mocht daarom de quaestis van de deelneming van een gevolmachtigd vertegenwoordiger van Litauen niet onver wijld in het reine gebracht worden dan be houdt Duitschland zich voor de noodige voorstellen te doen inzake de verdere be handeling der zaak. MEMEL, 9 Febr. (V.D.) Naar verluidt zouden Jong Littauers, leden van Schaula Sajunga, den 11 Februari een grooten op- marsch naar Memel organiseeren. Te dien einde zouden hun, naar verluidt, van Kowno uit extra treinen ter beschikking worden ge steld. KOVNO. 9 Febr. (V.D.) Van officieel? Lithausche zijde wordt medegedeeld, dat voorbereidingen worden getroffen om tegen den Memelschen landspresidentBoettcher een vervolging in te stellen wegens landverraad. Totdat het vooronderzoek geëindigd is zal Boettcher zijn woning te Memel niet mogen verlaten. Aanslag op een oud-minister. NEW-YORK. 9 Febr. (Reuter.) —Uit To kio komt het gerucht, dat de vroegere Ja pansche minister van financiën Snoeje het slachtoffer is geworden van een moordaan slag. Reuter meldt omtrent den moordaanslag op den oud-minister van financiën Inoeye nader, dat op hem drie schoten werden gelost en dat hij gedurende het vervoer naar het ziekenhuis bezweek. Hij was op weg naar een politieke bijeenkomst. De aanvaller werd gearresteerd. Genève. Henderson president der Hoofdcommissie. GENèVE. 9 Febr. (V. D.) De hoofdcommissie der Ontwapeningsconferentie, bestaande uit de vertegenwoordigers van alle delegaties is Dinsdagmiddag voor de eerste maal in zitting bijeengekomen om over te gaan tot de ver kiezing van den president en den vice-presi dent. Henderson werd tot president gekozen cn Politis, de Grieksche gezant te Parijs, tot vice- president. Deze wordt, hiermede lid van het bureau der conferentie. Biieenroeping herstel conferentie in Juni? GENcVE. 9 Febr, (V. D.i Van welingelichte Britsche zijde wordt medegedeeld, dat dc be sprekingen van Dr. Bruening met Simon. Tar- cieu en Grandi. welke Maandag hebben plaats gehad, de kwestie van dc bijeenroeping der herstelconferentie betroffen per medio of ultimo Juni. Er zou prïncipieele overeenstemming zijn bereikt nopens dezen datum. Voorts is over wogen dat tijdens de aanwezigheid van Mac- Donald te Genève (binnen enkele weken) een voorbespreking zal plaats hebben ter voorbe reiding der conferentie. Aan deze bespreking zullen behalve Bruening en MacDonaid, moge lijk ook Laval en Grandi deelnemen. Noorwegen De aanslag op minister Quisling. De geneesheeren die den Noorschen minis ter van defensie, op wien onlangs een aan slag is gepleegd en wiens zenuwen daardoor waren geschokt, heden nogmaals hebben on derzocht, conslateeren. naar Het Handels blad mededeelt, dat hij bij die gelegenheid een hersenschudding heeft gekregen, waaruit zijn ietwat zonderling optreden sin<fc dien tijd valt te verklaren. Men had zich nl. algemeen verbaasd, dat de minister niet had getracht de wacht te alarmeeren. dat hij zor.der iemand iets van het gebeurde te vertellen zijn bureau had verlaten, vele straten te voet had afgelegd, tot hij een taxi had genomen, waarmee hij naar huis was gereden. Hij had daarna ör:e dagen op zijn bureau gewerkt, zonder op het voorval terug te komen. Het scheen, alsof hij zijn werk automatisch verrichtte en zich niet kon herinneren, wat er op den dag van den aanslag en daarvoor was gebeurd. Zuid-Amerika, Ecuador heft den gouden standaard op. NEW YORK. 9 Febr. (V.D.) Naar uit Guayaquil wordt gemeld, heeft de regeering van Scuador besloten den gouden standaard prijs te geven. Italië. Mussolini's bezoek aan den Paus. ROME. 9 Febr. iV.D.) Officieel wordt medegedeeld dat het bezoek van Mussolini aan den Paus is vastgesteld op Donderdag 11 Februari a.s., den verjaardag van den lateraanschen vrede en den vooravond van het tienjarige kronigsfeest van Paus Pius XI. Mussolini zal begeleid worden door den Mi nister van Justitie Recco. den ambassadeur bij het Vaticaan De Vecchi. den onderstaats secretaris bij het Ministerpresidium Giunta. den onderstaatssecretaris van het Ministerie van buitenlandsche zaken Vani en nog eenige ambtenaren van de Italiaansche ambassade bij het Vaticaan. Amerika. Groote verduisteringen ten nadeele van Chicago. Dezer dagen zijn, naar het Handelsblad weet mede te deelen. te Chicago vier politici veroordeeld wegens verduistering van 5.000.000 ten nadeele van den gezondheids dienst der stad, o.w. de bekende democra tische „boss" Timothy Crowe. Meer dan 700 getuigen waren gedagvaard. Hun verklaringen vormden een aaneenscha keling van mededeelingen omtrent het ver- valschen van rekeningen en rapporten en van omkooping. Crowe en zijn handlangers bleken contracten te hebben gesloten in ruil voor geschenken, zij hadden goede sier ge maakt van het geld van den dienst, hadden duizenden dollars weggegooid aan volmaakt nuttclooze uitgaven en hooge salarissen be taald voor werkzaamheden, die nimmer waren verricht. De rechtbank achtte het gepast den vier heeren den eerstvolgenden tijd eenige be perkingen ten aanzien van hun genietingen op te leggen. Toelichting op Gibson's rede WASHINGTON. 9 Febr (Reuter). Op het Amerikaansche departement van Buiten landsche Zaken wordt naar aanleiding van de rede van Gibson opgemerkt, dat zij geen krachtig program beteekent, maar dat zij ir. tegenstelling tot andere voorstellen een po ging is om bij te dragen tot de practische oplossing van de beperking der wereldbewa pening. Met betrekking tot het vlootvraag- stuk zou Amerika het toejuichen-, als thans te Genève de voorstellen van Gibson verwe zenlijkt worden, zoodat de bijeenroeping van een nieuwe wereldconferentie in 1934 of 1935 overbodig wordt. Indien Frankrijk en Italië bereid zijn toe te treden tot het Londensche vlootverdrag en besloten zou worden tot af schaffing van de duikbooten dan is Amerika bereid accoord te gaan met verlaging in de overige categoriën. Wat dc landmacht betreft, het Amerikaan sche leger is reeds onder het minimum voor grensverdediging. maar Amerika geeft toe. dat de kwestie van de verdediging van de landgrenzen slechts relatief en niet absoluut kan worden beslist. Amerika's voorstel inzake tanks en verplaatsbaar zwaar vèrdragend geschut slaat op den aanvalsoorlog en heeft dus geen betrekking op Frankrijks stelsel aan de Duitsche grens, daar het vestingge- schut- niet voor den aanvalsoorlog wordt ge bruikt. Duitschland. Uit het Sklarek-proces. BERLIJN. 8 Febr. (Wolff). In het Skla- rekproces bleek heden o.m., dit de gebroe ders Sklarek een groot gedeelte van hetgeen zij voor eigen gebruik uit de kas namen, had den geboekt onder den naam van den hande laar Kunstcin, die in het geheel niet met hen in financieele relaties stond. Later hadden de Sklarek's hiervoor geen rekeningen meer ge fingeerd. maar kasbewijzen geschreven. Een deskundige heeft dergelijke bewijzen tot een totaalbedrag van 2.139.000 mark overgelegd. Volgens den voorzitter bedroegen de sommen, die de Sklareks voor hun persoonlijke be hoeften aan het bedrijf onttrokken, in het jaar 1924 1.420.000 mark. In 1928 waren zij echter reeds tot 2.464.000 mark gestegen en in de eerste negen maanden van 1929 be droegen zij niet minder dan 2.632.000 mark. In het geheel hebben de Sklareks elf millioen rijksmark, hoofdzakelijk gelden van de stads bank, aan het bedrijf onttrokken. Aan den anderen kant waren de Sklareks echter volstrekt geen ijverige betalers. Zelfs kleine belastingschulden werden niet door hen voldaan. Zoo waren b.v. in het jaar 1925 500 mark belasting voor het Jaar 1923 nog niet gestort, terwijl zij in 1925 verzoch ten de inkomstenbelasting ten bedrage van 2000 mark in vier termijnen te mogen be talen en een belastingschuld van 15.000 mark In tien termijnen wilden afdoen. Zooals ge woonlijk verklaarden Leo en Willy SklareK, dat al deze geldkwesties alleen door hun broer Max werden behandeld. Ruim 6 millioen werhloozen. Volgens een bericht van het Rijksbureau voor werkloosheid te Berlijn nam het aantal werkloozcn In de tweede helft van dc maand Januari 1932 veel langzamer toe dan in de eerste helft der maand en in de vorige maan den. Echter overschreed het aantal werkloozen voor het eerst de zes millioen. Het aantal werkloozen. dat zich aangemeld heeft bij dc arbeidsbeurzen bedroeg, aldus het Handelsblad, op 31 Januari 6.041.000. De stijging van 15 Januari—31 Januari be droeg 75.000. terwijl zij in de eerste helft van Januari 298.000 bedroeg. Uitspraak in het Kurfiirstendammproces. In het Kurfiirstendammproces zijn graaf Helidorf en de chef van de Sturmabteilungs- stab. Ernst wegens beleediging ieder tot 100 mark boete veroordeeld.De hoofdaar.geklaag. do Meede kreeg 10 maanden gevangenis straf. 18 beklaagden 0 maanden en de aan voerder van de Jung-Stahlhelm Brandt 4 maandety. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts- per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstraat 16 - Tel. No. 10756 Alle merken Stofzuigers Griekenland. Venizelos vraagt een voorschot van 2Vz millioen pond. ATHENE. 9 Febr. (Reuter). Venizelos heeft aan dc leiders der verschillende par tijen verslag uitgebracht over zijn besprekin gen in Parijs en Londen in verband met den economischen toestand van Griekenland. De internationale situatie maakt het sluiten van een leening bezwaarlijk. Griekenland vraagt daarom een voorschot van ongeveer 2 1 2 millioen pond Sterling, hernieuwbaar, tot op het tijdstip, waarop een leening moge lijk zal zijn. Britsch-Indic Bomaanslag te Azamgarh. ALLAHABAD. 9 Febr. (Reuter). Tenge volge van de ontploffing van een bom te Azamgarh. op 100 mijl afstand van Allaha bad, werden drie politieagenten cn vijf voor bijgangers ernstig gewond. De bom werd ge worpen door een totnogtoe onbekend geble ven persoon, die niet kon worden gearres teerd. Boycot der Engelsche goederen verscherpt. LONDEN. 9 Febr. (V. D.) Uit Bombay wordt gemeld, dat in Ahmedabad de boycotbeweging met hernieuwde intensiteit wordt voortgezet. Het congrescomité te Gujerat heeft, openlijk inbreuk plegend op de ordonnanties, een schrU ven gericht tot in aanmerking komende fir ma's waarin werd medegedeeld, dat het con gres den boycot aanvaardt togen Britsche goederen en machinerie, als tijdelijke „oor logsmaatregel". De dreigementen van het congres hebben dc verschillende firma's zoodanig in verwarring gebracht, dat zij zich niet durven beklagen. Engeland. Minister als vredes-propa- gandist. De Engelsche minister van onderwijs, de bekende liberaal Sir Donald Maclean, aldus lezen wij in Het Handelsblad, heeft, tot alle Engelsche onderwijzers een boodschap ge richt betreffende de ontwapeningsconferentie en -den Volkenbond. Hun werd verzocht deze boodschap op 2 Febr. bij de opening van de ontwapeningsconferentie, in de scholen voor te lezen, waarbij de onderwijzers de vrijheid zouden hebben, verdere verklaringen te geven al naar gelang van de plaatselijke omstan digheden en den leeftijd der kinderen. In de boodschap staat o.a.: Dc kans op een vreugdig en nuttig leven in de toekomst zal tot zekere hoogte wellicht afhangen van de vorderingen, door dc Ontwapeningsconfe rentie gemaakt, en die welke daarop volgen. Hetzelfde is waar voor de Jonge menschen in andere landen. Dit is dc roden waarom dit oogenblik zoo belangrijk is voor de jeugd der geheele wereld. Ik weet. dat sommigen uwer vriendschap hebben gesloten met jongens en meisjes ln het buitenland en dat gij hebt geleerd, hen te waardccren en te begrijpen, ïk verheug mij daarin, omdat vriendschap tusschen de jeugd van verschillende landen het pad makkelijker maakt voor hen. die thans teGenèvc zijn vergaderd. Er blijft ech ter nog veel voor u te doen. omdat de vrede der wereld afhangt rüet slechts op wat de staatslieden thans overeenkomen, doch wat gij denkt en hoe gij u gedraagt in de toe komst." De boodschap dringt er voorts bij de jon gens en meisjes dl,e spoedig dc school verla ten op aan. om door de internationale vraag stukken te bestudeeren on het instandhouden van rechtschapen betrekkingen met andere volken een geestesgesteldheid te verkrijgen, die bestand zal zijn tegen de aanvallen van. het vooroordeel. Engelsche vrijhavens. LONDEN. 9 Febr. (Reuter). De „Daily Herald" weet mede te deelen. dat de rogee- rign zal voorstellen o.m. de volgende havens tot vrijhavens te maken, waar de goederen bestemd voor wederuitvoer, vrij van alle in voerrechten aan land kunnen worden ge bracht: Londen, Southampton, Ncw-castle. Huil cn Lcith. AGENDA Heden: WOENSDAG 10 FEBRUARI Stadsschouwburg: Tweede voordracht avond van leerlingen der Muziekschool van de Mij. tot Bevordering der Toonkunst- 7.15 uur. Remonstrantenhuis. Wilhclminastraat 22: Psycho Synthese. B. v. d. Meer: „Optimisme" 8.15 uur. Luxor Sound Theater: Trader Hom 2.30 cn 8.15 uur. Palace: „Feestredenaar op bestelling". Toonccl: 3 Arizona's. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „3 Tage Mittelarrest" Toonccl: The Armour Boys. 2.30, 7 en 9.15 u. DONDERDAG 11 FEBRUARI Broedcrkerk, Parklaan 34: Opwekkingssa menkomst. J. A Monsma: „Dc toekomststad van den Antichrist". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaamc 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) P. Th. A. van Rijn, KI. Houtweg 15. Tel. 10539. Fa C. G. Loomeijer Zn., Zijlweg 34 Tel. 12495. Schoterbosch Apotheek, Rijksstraatweg 19. Tel. 12711, -

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5