De Ontwapeningsconferentie. Uit het bloembollenbedrijf. Warmt elkander. Het Belangrijkste. 49e Jaargang No. 14918 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Vrijdag 12 Februari 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per weck 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 13.55, losse nrs. f 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. 0.65, franco per post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: i_5 regels f 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclame» 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60^ elke regel inecr 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (lederen dag) 13 regels ƒ0.30. elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand. Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f I 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f 600-. Verlies van Hand. Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f 30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. De groote mogendheden aan het woord. Bemoedigende stand van zaken. (Van onzen Geneefschen correspondent,) Genève, 10 Februari 1932. Het begin van de tweede week der Ont wapeningsconferentie bracht ons terstond met den aanvang der algemeene beschou wingen de redevoeringen der vertegenwoor digers der groote mogendheden. Zes van hen hebben reeds gesproken; de zevende, de Sov jet-minister van buitenlandsche zaken Lit- vinow, zal morgen aan het woord komen. Sir John Simon. Bepaalde verrassingen hebben de rede voeringen van Sir John Simon, Tardieu, Gib son, Bruening, Grandi en Matsudeira ik noem ze in dezelfde volgorde, waarin zij ge sproken hebben niet opgeleverd. Allen zijn zijn in groote lijnen de richting getrouw ge bleven, waarin de politiek hunner landen zich in de voorbereidingscommissie-Loudon in de jaren 19261930 had voortbewogen. Tardieu be pleitte natuurlijk voornamelijk de versterking van het veiligheidsgevoel, waar voor hij thans den menigeen sympathieker klinkende uitdrukking „betere organisatie van den Vrede" gebruikte. De Japanner leg de ook den nadruk op de noodzakelijkheid, dat men bij de bewapeningsvermindering met cïe nationale veiligheid der verschillende landen zou rekening houden. De Amerikaan- sche, Duitsche, Engelsche en Italiaansche ge delegeerden daarentegen beschouwden het als de eerste plicht der Ontwapeningsconfe rentie ervoor zorg te dragen, dat de bewa peningen der verschillende landen belang rijk zullen verminderd worden, waardoor vanzelf ook de veiligheid der verschillende landen zou versterkt worden. Zoo bleek, het geen zeker geen verrassing was, opnieuw het zelfde verschil van meening, of men eerst de veiligheid moest verhoogen en daarna ont wapenen, dan wel terstond behoorde te ont wapenen, omdat dan de veiligheid vanzelf verhoogd zou zijn. De Franschen hebben getracht de aan dacht van de Conferentie en die van de openbare meening van de eigenlijke ontwa peningskwestie af te leiden en de vraag van de „organisatie van den vrede" tot het hoofdonderwerp van beraadslagingen te maken. De plotselinge indiening aan het ein de van de vergadering van de vorige week Vrijdag van de Fransche voorstellen tot schepping van een internationale politie macht en van een internationale strijdmacht had zeker ten doel het veiligheidsvraagstuk tot het middenpunt der beraadslagingen te maken. De gedelegeerden der andere groote mo gendheden hebben zich echter niet op dit dwaalspoor laten leiden. Als bij afspraak hebben Sir John Simon en Bruening, Gib son en Grandi zich bepaald tot een toezeg ging van een onbevooroordeeld onderzoek var. de Fransche voorstellen, zonder verder in eenige bijzonderheden te treden. Met des te meer kracht hebben zij de conferentie voor oogen gehouden, dat de volkeren van deze ontwapeningsconferentie verwachten, dat als eerste, stap een belangrijke bewapenings vermindering zou worden tot stand ge bracht. Bruening heeft zich bij het verkondigen van het Duitsche verlangen naar de ontwa pening der andere landen ertoe beperkt den nadruk erop te leggen, dat daarbij het begin sel van de „gelijkheid" van methode" der ont wapening ten aanzien van overwinnaars en overwonnenen zou moeten worden in acht genomen. De Amerikaansche. Engelsche en Italiaansche gedelegeerden gaven echter ook in min of meer preciese termen aan, welke methoden van bewapeningsverminde ring men zou hebben te volgen. Het verblijdende verschijnsel deed zich hierbij voor, dat tusschen Gibson, Simon en Grandi een groote mate van overeenstem ming bleek te bestaan en dat de door hen bepleite methode ook aan den Duitschen gelijkbeidswensch grootendeels bevrediging zou schenken. Het bemoedigende resultaat van de eerste drie dagen algemeene be schouwingen is hierdoor geworden, dat een Angelsaksisch-Duitsch-Italiaansch een heidsfront tot het verkrijgen van een waar lijk gunstigen afloop der ontwarjeningsbe- sprekingen waarschijnlijk is gebleken. Sir John Simon heeft de goede uitdrukking voor he* gemeenschappelijke doe! dezer sta- tengroep gevonden. Het resultaat der Ontwa peningsconferentie moet volgens hem tweeër lei worden: 1. een kwantitatieve verminde ring van bewapening, 2. een kwalitatieve ver mindering van bewapening door afschaffing van die oorlogswapenen, die het meest voor aanvalsdoeleinden dienen, zooals tanks, zware kanonnen, groote oorlogsschepen, onderzee booten en vliegtuigen voor het werpen van bommen. Het bezit van deze agressieve oor logswerktuigen moet geheel en al verboden worden, waardoor een kwalitatieve bewape ningsvermindering zou verkregen worden. Bo vendien zouden dan ook belangrijke vermin deringen in de sterkte van het personeel der strijdmachten en van hert voor defensieve doeleinden dienende materiaal der land-, zee- en lucht-macht moeten worden overeengeko men. i Kwantitatieve bewapeningsverminde ring). Daar de kwalitatieve bewapeningsver mindering de algemeene afschaffing zou met zich brengen van juist die wapenen, wier be zit aan Duitschland en de andere overwonnen staten verboden is, zou de aanvaarding van het Angelsaksisch-Italiaansche plan t-evens de vervulling van den Duitschen wensch naar .gelijkheid van methode" met zich brengen. De groote vraag is nu natuurlijk, hoe de an dere staten en wel voornamelijk de aanhan gers van de Fransche veiligheidsschooi. hier over zullen denken. Tardieu heeft in dit ver band reeds een belangwekkende verklaring afgelegd. Deze komt hierop neer: Frankrijk is bereid tot een bewapeningsbeperking (dit wil dus zeggen: stabiliseering van de bewapening op het tegenwoordige peil. waardoor althans een nieuwe bewapeningswedloop zou verme den worden), ook al zouden de Fransche voor stellen niet worden aangenomen. Daarentegen is Frankrijk bereid ,tot bewapeningsverminde- ring, indien door aanneming van het Fransche plan betere veiligheidswaarborgen verschaft zouden worden. Een betere organisatie van den vrede is voor Frankrijk en. naar men mag aannemen, ook voor Polen, de Kleine Entente en Be.'gic dus de conditio sine qua non voor het verleenen van toestemming tot iets in den geest van het Angelsaksisch-Duitsch-Italiaan- sche plan. Anderzijds verklaarde Grandi vanochtend, dat Italië bereid zou zijn tot een versterking ijan den Volkenbond mede te werken, mits een belangrijke, doeltreffende bewapeningsver mindering daarvan het gevolg zou zijn. Het komt er nu natuurlijk op aan, hoe groot de prijs aan bewapeningsvermindering zou zijn, die Frankrijk voor Italië's steun aan het plan voor een betere organisatie van den vrede zou willen betalen. En omgekeerd, hoe vèr Italië aan deze Fransche wenschen zou willen tege moetkomen (en of Engeland en Amerika ook op dezen weg Italië zouden willen blijven vol gen!), indien Frankrijk voldoende bewape ningsvermindering zou bieden. Een antwoord op deze vragen zullen wij voorloopig nog wel niet krijgen.. Het woord is thans eerst nog aan de vertegenwoordigers van Sovjet-Rusland en van de kleinere staten, die ongetwijfeld nog heel wat min of meer verstandige woorden zullen doen hooren. doch wier houding vermoedelijk toch niet van bc- slissenden invloed op den gang der beraad slagingen zal kunnen worden. Eerst wanneer na de algemeene beraadslagingen het eigen lijke werk in de commissies zal beginnen, zul len wij beter kunnen nagaan, of wij eenige hoop op een goed einde mogen koesteren. Het eenheidsfront (voorloopig natuurlijk nog slechts in de hoofdlijnen) van die groote mo gendheden, die een belangrijke bewapenings vermindering wenschen, over de methoden tot bereiking van dit doel en daarnaast de niet gansch uitgesloten mogelijkheid voor loven en bieden tusschen deze groep en de staten der Fransche veiligheidsschooi zijn de niet on bevredigende uitkomsten van deze eerste pe riode der algemeene beschouwingen. B DE JONG VAN BEEK EN DONK. OUDE VROUW GEKNUPPELD TOT ZIJ DOOD WAS. MOORDENAAR TE HEMMEN REKENT VOLLEDIG. MEESTE GELD BIJ DE HAASTIGE VLUCHT LATEN LIGGEN. Het Handelsblad verneemt, dat de 32-ja rige vischventer uit Opheusden Dor.tierdag morgen voor den rechter-commissaris tè Arnhem, na een verhoor van ruim twee dagen bekend heeft den moord op de weduwe te Hemmes op de Betuwe te hebben gepleegd. De man was Zaterdagavond om halfacht ten huize van de weduwe verschenen, met wie hij bevriend was en die tweemaal per week visch van hem kocht. De venter ver keerde den laatsten tijd in financiee'.e moei lijkheden en ging met den vooropgezette be doeling diefstal te plegen. Hij plaatste zijn rijwiel voor het raam en zijn klompen voor de deur. De vrouw ontving hem hartelijk en gaf hem koffie, waarna hij een gesprek c-.ver koetjes en kalfjes begon. De man had een knuppel onder zijn kleeding verborgen en wachtte op een gunstige gelegenheid om zijn slag te slaan. Omstreeks half tien heeft hij de vrouw onverhoeds een geweldigen slag op den schedel gegeven. De oude vrouw stortte op den grond, doch was niet dood. Hij heef: haar daarna met den knuppel op het hoofd geslagen tot het slachtoffer geen teeken van leven meer gaf. Uit een hoekkastje heeft hij vervolgens een bedrag van ongeveer f 50 ge stolen en is daarna overhaast gevlucht. Op den weg naar Opheusden heeft hij den knuppel weggeworpen, waar deze Donderdag middag op aanwijzing van den misdadiger, die daartoe naar Hemmen was overgebracht is gevonden. De man heeft zich na het plegen van den moord zoo snel mogelijk uit de voeten ge maakt, waardoor het te verklaren is, dat twee portemonnaies met geld onaangeroerd op de tafel werden gevongen. Spanje sluit zich bij de Ontwapeningseischen aan. Verwondering dat men niet verder gaat. Deensch afgevaardigde ondersteun! Bruening's pleidooi. GENèVE, 12 Februari (Reuter) In de heden gehouden zitting van de Ontwapeningscon ferentie voerde de Spaansche afgevaardigde Zulueta het woord. Evenals verscheidene van zijn voorgangers verlangde hij de afschaffing van zware aan valswapens, linieschepen en militaire vlieg tuigen. Verder zag hij gaarne de internationalisa tie van de civiele luchtvaart en het verbod handelsschepen voor militaire doeleinden te gebruiken. Verder uitte hij zijn verwondering er over, de conferentie tot beperking der bewapening geen ontwapenings-corlferentie is geworden en zich meer toelègt op de humaniseering van den oorlog. GENèVE, 12 Februari (Reuter) Na den vertegenwoordiger van Spanje sprak de Deensche minister van Buitenlandsche Za ken Munch, die zich aansloot bij de rede van dr. Bruenine, ten aanzien van de gelijk gerechtigdheid voor alle staten. Ook ver klaarde hij zich een voorstander van de af schaffing van de aanvalswapenen. Het Fran sche voorstel van een Volkenbondsleger is op zich zelf wel logisch, doch moeilijk te verwezenlijken, aangezien eerst de regeling van de sancties nader bepaald moet worden. ERNSTIGE TOESTAND IN URUGUAY, ALGEMEENE STAKING AFGEKONDIGD. NEW-YORK, 12 Februari (V. D.) De com munisten in Uruguay hebben de algemeene staking afgekondigd, die tegen middernacht zou ingaan. De regeering overweegt den staat van beleg af te kondigen. De onderhandelingen over het nieuwe arbeidscontract. Aan vele arbeiders ontslag aangezegd. Onze correspondent te Hillegom schrijft: Het is bekend, dat het arbe'dscontract in het bloembollenbedrijf met 1 Maart a.s. af loopt. Er worden door de organisaties nog onder handelingen gevoerd over een nieuw con tract. Er kan als vaststaand worden aange nomen. dat met 1 Maart onder de zooge naamde vaste arbeiders een groot aantal met ontslag zal worden getroffen. Zeer zeker zul len verschillende hunner wel weder als los- arbeider in dienst worden genomen, maar door dezen maatregel worden natuurlijk de inkomsten onzeker, terwijl het in dienst nemen zoo zuinig mogelijk zal geschieden. Bij een drietal firma's is reeds aan respec tievelijk 32, 9 en 10 vaste arbeiders ontslag aangezegd, terwijl bij een vierde het geheele personeel, in totaal 13 man. met 1 Maart uit vasten dienst is ontslagen, doch gelijktijdig als los arbeider weer is aangenomen. Bij ver schillende firma's zullen nog wel crisis slachtoffers vallen. doch bij navraag wenschte men ons daarom nog geen nadere inlichtingen te verschaffen. In de Zilk zijn bij verscheidene kleine kweekers, die met 1 of 2 man werken, deze arbeiders ontslagen en als los aangenomen. Waar de officieele op zegtermijn 14 dagen is, zullen bijzonderheden daarover de volgende wsek wel bekend wor den. Dat onder de arbeiders groote teleurstel ling heerscht over de door de patroons voor gestelde verlaging van het loon tot f 18.25 per week behoeft seen betoos. De drie werk nemersbonden hebben unaniem het voorstel van 7 18.25 loon verworpen. De onderhandelingen duren evenwel nog voort. Elders in dit nummer doelen wij mede dat de R.K. Landarbeidersbond zich bereid ver klaart. verder te onderhandelen over een loon van 22. Het is een feit, dat het bloembollenvak een ernstige crisis doormaakt, zoowel wat het cultuur- al het exportbedrijf betreft en dat dus ernstig moet worden sestreefd naar be zuiniging om het schip drijvende te houden. Maar de arbeiders betwisten, dat dit moet gaan ten koste van het levenspeil der arbei dende bevolking. Ook onder het kantoorpersoneel zijn tal rijke ontslagen gevallen zoodat het cijfer der bij de arbeidsbeurs te Hillegom ingeschreven werklooze kantoorbedienden van 10 veel te laag is. Uit eigen omgeving zijn ons zeker 25 mannelijke en vrouwelijke werklooze kan toorbedienden bekend. Zij die werkzaam ble ven hebben voor een groot deel hun salaris belangrijk verlaagd gezien, welke verlagin gen loopen tot 25",'. Te Lisse hebben wij een firma hooren noemen waar reeds in Septem ber 1930 een verlaging van 30% was inge treden. CRISIS-COMITé. H. H. H. I 2.50 N. N. 2.— Collecte feestavond Corps leerlingen M. T. S. 86.97 Nou. daar is ie dan, de winter, 't Wordt nog even stevig kil. En het heeft cr allen schijn van, Dat. hij nog wat blijven wil. Er is hoop in vele harten Op een ritje op de schaats, Maar helaas, in vele andre Is slechts voor een rilling plaats. Op de schaatsen rond te zwieren In een dikke winterjas. Of een ruige wollen sporttrui. Dikke wanten, wollen das. Is een bron van frisscha vr*ugde. Dat is alles goed en wel, Maar wanneer je kleeren dun zijn Is het niet zoo n vroolijk spel. Onze fotograaf ontdekte Op zijn speurtocht langs de straat. Dit tooneeltje, dat hij aanstonds Vastgelegd heeft op een plaat, 'k Wou er enkel dit van zeggen. Dat je van dit plaatje leest: Er is dikwijls echte, warme Vriendschap tusschen baas en beest En dan geeft ons deze voerman Met zijn zorgzame idee, Zij 't misschien ten overvloede, Nog een vriendlijk wenkje mee. Ja maar. zult u mooglijk zeggen, Zie je, ik bezit geen paard Goed. rnaar u hebt medemenschen, Die zijn 't toch niet minder waard0 Nu ls 't tijd om nog eens even In uw huizen rond te z'en, Of er dekens zijn, of kleeren. Die u missen kunt misschien. Daarmee wordt vn armen stakker Bitter koudeleed bespaard. Ziet het voorbeeld van dien voerman Met zijn jekker op zijn paard. P. GA6US. Het Duitsche ontwapeningsprogram. Voor stellen gebaseerd op het verdrag van Ver sailles. (2e blad le pag.) Memelkwestie Zaterdag voor den Volken bond. (2e blad, le pag.) Moordenaar te Hemmen bekent. (le blad. le pag.) De onderhandelingen over het nieuwe ar beidscontract in het bloembollenbedrijf. (le blad. le pag.) Prof. Bolland herdacht. (4e blad. le pag.) Ticeede Kamer: Het lot der Zuiderzee nog niet beslist. (4e blad. le pag.) Voetbal: De strijd tegen de Belgen. (4e blad. le pag.) ARTIKELEN ENZ. R. P.: Bemoediging. (le blad. le pag.) Jhr. Mr. B. de Jong van Beek en Donk: De Ontwapeningsconferentie. (le blad, le pag.) HAARLEM, 12 Februari. Bemoediging. Wij vragen vandaag uw bijzondere aan dacht voor het artikel van onzen correspon dent te Genève, Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk. De meening van „den man ter plaatse" is altijd van bijzondere beteekenis. Hy alleen kan de sfeer, de stemming ter conferentie precies aanvoelen. Een man als onze correspondent, die al sinds vele jaren als „Volkcnbonds-journalist" te Genève woont en zich vóór alles objectief waarnemer voelt, die er iederec-n kent bovendien, is vol komen gequalificeerd voor die taak. Wie zyn inleidende brieven voor deze Con ferentie heeft gelezen zal de zwartgalligheid hebben gevoeld, waarvan de Geneefscho sfeer bij den aanvang vervuld was. Wie het artikel van heden leest, zal de nieuwe moed erin voelen stijgen, door de betoogen van de ver tegenwoordigers der groote mogendheden 'Tardieu. Simon. Gibson. Bruening, Grandi) gewekt. De kennelijke en ver-gaande over eenstemming tusschen Simon, Gibson en Grandi, waarnaast de mogelijkheid op v< ree- niging van Fransche en Italiaansche Inzich ten optreedt, en waarbij ook hot Duitsche standpunt tc benaderen blijkt, opent nieuwe verschieten. Men voelt dat men niet aan een hopelooze veelpraterij bezig is, maar dat cr recele mogelijkheden in den toestand zitten. Dat is de winst een groote winst van dc laatste dagen. Er zijn andere gunstige tcckcnen. De Fransche minister voor de Staatsbegroo- ting. Plétri. heeft gisteren in de Fransche Kamer medegedeeld dat het nadeelig saldo op de begrooting 1700 millioen francs is, en dat de door de verschillende departementen aangevraagde credieten met 5800 millioen moeten worden verminderd. Hij heeft erop gewezen dat Frankrijk van zijn inkomen 30 belasting betaalt, Italië 27, Engeland 22 1. 2, Duitschland 20 en Amerika 10 1/2, cn dat verlichting van de zware lasten der natie slechts kan geschieden door internationale overeenkomsten en gemeenschappelijke po gingen. Dit alles is zeer duidelijk. De Fransche financiën staan er niet best voor; de fiscale schroef heeft haar verste punt van aandraaiïng bereikt men kan zoo niet doorgaan. Nuchtere overwegingen, zon der een grein idealisme, maar gunstig voor de Ontwapeningsconferentie, en vooral gun stig voor den groei van het zakelijke besef: Er is aan oorlogen geen geld meer tc ver dienen. Zoo staat Frankrijk er nu voor, 12«4 jaar na „de overwinning"! En het is er econo misch nog aanmerkelijk beter aan toe dan Engeland, Amerika, Italiëdan al zijn groote oude bondgenooten. Hymans, dc Belgische minister van Bui tenlandsche Zaken, heeft er te Genève op gewezen dat de organisatie van den vrede niet slechts een politieke en juridische taak is, doch tevens een psychologische. Dat is wel héél waar. Zóó waar. dat Hymans beter had kunnen zeggen: in de eerste plaats is het een psychologisch werk. Men kan zich even wel in Genève moeilijk gaan begeven ln aca demische debatten over massa-psychologie. Het psychologische effect moet verwekt en versterkt worden „van buiten af" door de pers, door de vredesvereenïgingen. door alle denkbare propaganda-midöelen tegen den oorlog. De petitionnementen-dag te Genève was er een hoogtepunt in. Het is een lang durig en geweldig omvangrijk werk. Maar het groeit met den dag. Piêtri's rede over de Fransche begrooting zaHnlllioenen lezers over de geheele wereld even doen denken: „Zoo. Is de sterkste der overwinnaars er dus zóó aan toe. Zeventien honderd millioen tekort. Departementen zwaar besnoeid. En waar las ik dat laatst ook weer de salarissen der ambtenaren reeds verlaagd tot beneden het vooroorlog- sche poll. Belastingen? ongekend hoog! Wat kan men met een modernen oorlog bereiken? Alleen en uitsluitend verlies! Verlies op alle manieren, in alle richtingen. En dat was toch in den ouden tijd niet zoo Meneer Piétri heeft weer een aardige bij drage tot het psychologische werk geleverd. ELLY BEINHORN TE BATAVIA. BATAVIA. 12 Febr. Reuter.) De Duitsche aviatricc Elly Beinhorn is om 13.45 «plaat selijke tijd. d.i. 7.45 Hollandschc tijd) alhier aangekomen.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1