^"Abdijsiroop BUITENLAND. Polen schaart zich achter de Fransche voorstellen. Bestrijdt toch die Bronchitis! ONTBOEZEMINGEN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 13 FEBRUARI 1932 DERDE BLAD Benesj stelt den eisch van internationale veiligheid. Toch belangrijke wijzigingen in de ontwerp conventie. - Uit de Fransche Kamer: Motie voor actiet en passieS vrouwenkiesrecht aangenomen. Noorwegen verbreekt de han delsbetrekkingen met Sovjet Rusland. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Benesj. De laatste spreker op de zitt-rng van Vrij dag der Ontwapeningsconferentie was de Tsjecho-Slowaaksche minister van buiten- landsche zaken Benesj. Hij schilderde uitvoerig den huidigen ca- tastrophalen politieleen en economischen toestand van Europa én sloot zich aan bij het Fransche standpunt, doch motiveerde nauwkeuriger den Tsj echo-Slowaakschen eisch van een internationaal veiligheidssys teem als eenige waarborg voor de bescherming der kleine staten. De gebeurtenissen van ae laatste jaren hebben het vertrouwen van de publieke opinie in de internationale instel lingen, in de handteekenmgen van staatslie den en in de resultaten van het Volkenbonds verdrag, zwaar geschokt. Dientengevolge moet de Conferentie zekere principieele ver plichtingen scheppen. Het is de eerste taak om de totstandkoming van de eerste etappe van de lieperking der bewapening te verze keren. Over eenige jaren moet deze eerste etappe door een tweede gevoügd worden. Tot nog toe hebben de schulden- en herstelvraag stukken de tegenstellingen tusschen bepaal de groote mogendheden verscherpt en. de ontwapeningskwestie op een dood punt ge bracht. De tweede definitieve etappe der Ontwapeningsconferentie zou slechts bereikt kunnen worden wanneer overeenstemming over de groote politieke vraagstukken is be reikt Principieel staat de regeering van Tsjecho-Slowakije afwijzend tegenover de ontwerpconventie van den Volkenbond in haar geheel. Zij stelt verschillende wijzigin gen voor. o.a. het vaststellen van een duide lijke beperking der bewapening, doelmatige controle op de wapenfabricage en den handel in wapenen, verbod van den chemischen en bacteriologischen oorlog en van luchtaan vallen op de burgerbevolkng, ontwikkeling van een systeem van sancties tegen degenen, die gebruik maken van de verboden oorlogs middelen Met nadruk verklaarde Benesj. dat zijn re geering groote waarde hecht aan de Fran sche voorstellen en bereid is. deze aan te ne men. De Vrijdagmorgen om vijf uur aangevangen Kamerdebatten over de kiesrechthervorming duurden bijna zonder onderbreking door tot hedenmiddag 1 uur. Na tallooze stemmingen kon het Huis om 11 uur hedenmorgen overgaan tot de defini tieve stemming over het eerste artikel van het voorstel ..kiesrechthervorming". Op aandringen van den leider der rad. soc. partij, Herriot. verliet de oppositie op de oogen blik gesloten en demonstratief de zaal. Het ar tikel werd daarna met 311 stemmen van de meerderheidspartijen aangenomen. De tekst van het artikel luidt: De leden der Kamer worden bij enkele ver kiezing gekozen. De candidaat. die de meeste stemmen op zich vereenigt wordt als gekozen beschouwd. Ingeval van gelijkheid van stem men wordt de oudste candidaat gekozen ver klaard. Voorts nam de Kamer met 319 stemmen te gen 1 stem een motie aan van afgevaardigde de Monzie, waarbij vrouwen actief en passief kiesrecht verkrijgen. De 612 kiesdistricten wel ke tot nu toe bestaan, werden door de Kamer bevestigd en uitgebreid met den kieskring Se dan. Tenslotte werd een motie aangefiomen. waarbij voorzien wordt in herstemming, voor het geval geen enkele candidaat 25 pet. van het aantal uitgebrachte stemmen op zich ver- eenigd heeft. Het aldus uitgebreide en gecom pleteerde voorstel is aangenomen met 322 te gen 4 stemmen, bij afwezigheid van de leden der Oppositie. Noorwegen Verbreking der handels betrekkingen met de Sovjet. De handelsbetrekkingen tusschen Noor wegen en de Sovjet Unie zijn verbroken, om dat de Sovjet-regeering vasthoudt aan haar eisoh dat de leden der Sovjet-Russische han delsdelegatie te Oslo met voorbijgaan van de Noorsche wetgeving het recht zouden verkrij gen met iedereen in Noorwegen zaken te doen. Dit standpunt wordt door Moskou ge motiveerd met de opmerking dat de leden der Russische handelsvertegenwoordiging gelijk de gezanten exterritoriaal zijn en dien overeenkomstig niet onderworpen zijn aan de Noorsche wetten. Deze interpretatie is evenwel voor de Noorsche regeering onaan vaardbaar. (V.D.) China. Kingsford Smith adviseur der Chineesche luchtvloot. LONDEN, 12 Februari. De correspondent te Sydney van de „Daily Herald" verklaart uit zeer betrouwbare bron te hebben ver- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Als elk jaar opnieuw een bronchitis U komt waarschuwen dat het koude jaar getij is ingetreden, waarom dan geen Abdijsiroop genomen Menschen met sedert jaren telkens terugkeerende bronchitis vonden daarbij baat. Abdijsiroop is weten schappelijk samengesteld, verwijdert de taaie met tiektekieraen bezoedelde slijm en helpt Uw ademhalingsorganen. Sedert menschen-hengenls geprezen bij pijnlijk en veelvuldig hoesten. Bronchitis, vastzitten de kou. Kinkhoest. Influenza, Asthma. Voor de Borst" atom verkrijgbaar. Prijs PI. 1.50, FL 275. FL4.50 Gebruik builenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 cl). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) nomen, dat de bekende Australische vlieger Kingsford Smith een aanbieding zou heb ben gekregen het opperbevel over de Chi neesche luchtvloot op zich te nemen. Kings ford Smith zal dit aanbod echter waarschijn lijk afwijzen, doch wel de functie van ad viseur voor de Chineesche luchtstrijdkrach ten aanvaarden. Voorts zijn onderhandelingen gevoerd over den aankoop van Australische gevechts vliegtuigen door China, terwijl een groot aantal werklooze Australische piloten bezig zou zijn met de vorming van een speciaal eskade, dat den Chineezen hulp zou willen verleenen. Bij navraag naar de juiste van de ge ruchten betreffende Kingsford Smith ver klaarde het Chineesche luchtvaartbureau te Nanking, dat het „officieel geen kennis draagt" van een aanstelling van den Austra- lischen vlieger bij de Chineesche luchtvaart- macht, en evenmin van den aankoop van vliegtuigen der Australian Airways. (Reuter). Litauen. Toch nog een nieuw directorium. Reuter meldt, dat gouverneur Merkys zich tot den voorzitter van den Landdag heeft gewend met het verzoek iemand aan te wijzen, die een nieuw directorium kon vor men. De voorzitter heeft aan dat verzoek geen gehoor gegeven. Gouverneur Merkys heeft toen achtereen volgens aan drie bekende politieke figuren gevraagd, of zij geen directorium wilden vormen. Alle drie waren lid van de meer derheidspartij in den Landdag en toch heb ben zij voor de opdracht bedankt. Zij zijn, met de meerderheidspartijen van meening, dat het directorium-Böttcher rechtens nog bestaat, een opvatting, die ook gehuldigd wordt door de commissie voor quaesties, die in verband met de vrijheidsbeperking van Böttcher rijzen, een opvatting, die de com missie, zooaLs wij gisteren meldden, duide lijk aan Merkys heeft te verstaan gegeven. Aan dit telegram wordt nog een officieele me de deel ing ran het Litausche telegraaf- agentschbp toege%'oegd. dat de in de Duit- sche pers verspreide berichten over een op- marsch naar Memel, absoluut uit de lucht zijn gegrepen. Geen actie der Litausche bonden KOWNO. 11 Februari (Reuter) De te Riga resideerendo Engelsche en Amerikaanschc gezanten zijn gisteren te Kowno aange komen. Beiden hebben een langdurig onder houd met den Lltauschen minister van Bui- tenlandsche Zaken gehad. Vermoedelijk heeft de Engelsche diplomaat een voor Li tauen niet ongunstig standpunt ten aanzien van de afzetting van Böttcher ingenomen. Van de Litausche bevolking heeft zich een anti-Duitsche stemming meester gemaakt, ofschoon de censuur de pers een gematigde houding voorschrijft. In politieke Litausche kringen verklaart men. dat. indien de Vol kenbondsraad vaststelt, dat het optreden van Merkys in strijd Is met het recht, niet alleen Böttcher. maar ook Merkys zal moeten aftreden. Dan heeft Litauen in elk geval be reikt dat Böttcher zijn ambt heeft neergelegd. Elke veronderstelling, dat de Litausche bonden een actie zouden ondernemen, is ge heel ongegrond. De regeering zal orde en rust handhaven. Duitschland. Hindenburg's kansen. BERLIJN. 12 Febr. Wolff.1 Binnen oeni- ge dagen wordt een beslissing verwacht over de candidatuur van Hindenburg by de as. presidentsverkiezingenMorgen wordt een conferentie van het Harzburgsehe front ge houden. waartoe voorname1 ijk de Duitsch- nationalen en nationaal-soeialisten behooren en vermoedelijk zullen de leiders van een Stahlhelm morgen weer door den president worden ontvangen. Onder de leiders van den Stahlhelm bestaat nog geen eensgezindheid over de candidatuur, in elk geval zijn Seldie en Düsterborg voorstanders van een candi datuur van hun eerelid Hindenburg. Het zwaartepunt ilcht bij den machtigen bond van oud-strijders van allerlei politieke rischtingen en godsdienst, den Kyffhauser- bund. Zoodra deze zijn oproep heeft gepu bliceerd, is het tijdstip aangebroken, dat Hindenburg zijn beslissing neemt. Morgen komt ook de Duitsche volkspartij bijeen, die zich vermoedelijk onomwonden vóór Hindenburg zal uitspreken en in politie kringen wijst men er op. dat steeds duidelij ker de aanhang van Hindenburg grooter wordt. Er wordt aan herinnerd, dat ook graaf Bothmer een oproep namens de Beiersche- oud-officleren heeft gepubliceerd, ten gun ste van den veldmaarschalk. Ernstig bobslee-ongeluk in Duitschland. TRAUTENAU, 11 Febr. (V. D.) Tc Ober- holienelbe, waar kort geleden reeds twee ern stige bobslee-ongelukken plaats vonden, waar bij zes personen zwaar werden gewond, heeft thans een nieuw bobslee-ongeval zes gewon den gemaakt. Een slede met gymnasiasten, die op den beijzelóen weg geen macht meer over de siede hadden, botste tegen een steen cn sloeg om. De vijf gymnasiasten vlogen over dc langs den weg loopende heg en vielen in een diepte van vijf meter. Allen werden ge wond, twee hunner zwaar. Berlijn s politie-president waarschuwt Nazi's en Communisten. BERLIJN, 12 Februari (Wolff) De politie- president heeft heden het volgende schrijven aan de natlonaal-socialistische partij en de communistische partij gericht: De gebeurtenissen van de laatste dagen hebben bewezen, dat door uw partijleden openbare politieke vergaderingen van ande re partijen worden verstoord en het houden van die vergaderingen deels onmogelijk ts gemaakt. Mochten deze voorvallen zich her halen. dan zie ik mij genoodzaakt ter hand having van de orde. veiligheid en rust. de openbare vergaderingen, die door uw partij georganiseerd worden, te verbieden, daar verwacht kan worden, dat het houden van die vergaderingen gevaar oplevert voor de openbare veiligheid. België. Mobilisatiegeruchten officiéél tegengesproken. Drie weken geloden stelde het Vlaamsch- nationale Kamerlid Romsec aan den minis ter van landsverdediging de vraag, op welken grond dc uit zekere officierskringen komende mobilisatlegcruchten rustten, terwijl de nieuwsgierige afgevaardigde ook nog gaarne had vernomen, of het juist was, dat dc mi nister met zijn departement over een te ver wachten nieuwe bezetting van Duitsch grondgebied zou hebben geconfereerd. Minister Dens. die. volgens de N.R.Ct.. een eerste maal in het officieel bulletin van parlementaire vragen en antwoorden liet weten, dat hij later antwoord op deze vragen zou geven, heeft nu het volgende medege deeld; „Mijn departement weet niets van een eventueele wederbezetting van een deel van Duitschland. Het heeft geen kennis van de geruchten waarvan sprake en kan dan ook geen inlichtingen over hun ontstaan verstrekken". Frankrijk. Laval optimistisch over Frankri/k's toekomst. De Fransche premier Laval, heeft, naar Havas meldt, op een banket een rede ge houden. waarin hij o.a. zcide, dat Frank rijk van het begin der crisis af niet werke loos is gebleven en hij herinnnerdc aan ver schillende maatregelen. De crisis is echter steeds grooter geworden: na de landbouw producten. kwamen de grondstoffen, toen dc industrie-producten en vervolgens tastte de crisis het crediet aan. De koopwaarde van den franc ls onaangetast gebleven, waar door do buitenlandsche export werd aan getrokken. Hij herinnerde aan dc voor de werkloozen genomen maatregelen o.a. door het plan der nationale outillage. Binnenkort zal eer. accoord worden gc- teekend voor de instelling van compensatie kas met Oostenrijk, en andere landen zullen volgen. Met verscheiden landen onderhan delde de regeering over de herziening der handelsverdragen, om deze aan te passen aan de huidige omstandigheden Frankrijk moet er in deze duistere tijden zorgvuldig op letten, dat zijn economisch evenwicht niet wordt verstoord, maar kan de toekomst, optimistisch tegemoetgaan. Ten slotte zeidc hij. dat uit het Fransche voor stel op de ontwapeningsconferentie blijkt, dat Frankrijk nog steeds steun wil geven aan edelmoedige initiatieven, in verband waarmede hij hulde aan minister Tardieu bracht. Geen bijeenroeping van de V olkenbondsvergadcring. GENéVE. 12 Febr. (V.D.) Dc Volkcnbonds- raad heeft Vrijdagavond in een zitting welke eenige uren duurde het Chineesche voorstel besproken inzake directe bijeenroeping van de Volken bondsvergadering. De Raad staat op het standpunt dat de directe bijeenroeping van de plenaire vergadering voorloopig niet doelmatig is, aangezien de tot nu toe van de Enquêtecommissie in het Verre Oosten ont vangen berichten geen voldoende basis vor men voor een onderhandeling tot definitieve regeling van het conflict. van een Optimist. Ter Inleiding De Scheppende Kracht der Gemeentelijke Overheid. Nederland' s algemeen-erkend - neutrale zender Churchill cn het Congres der Dieren. Wij Nobel Volk en Schrandere Financiers. Dit is een nieuwe, wekelijksche rubriek. Zij heeft een vermaarde voorgangster gehad. Ik bedoel de Haarlemmer Halletjes (Een Zater dagavondpraatje) van Fidelio. Sinds hij ons ontviel, door allen betreurd als een der besten onder ons, heeft dit blad geen rubriek bezeten, bijzonderlijk en alleenlijk aan den optimisti- schen kijk-op-het-Leven gewijd. Dit hiaat mocht niet langer blijven bestaan, zeiden ze aan de krant, en droegen mij op het te vullen. Ik doe dat zonder overmoed, want eerbied en bescheidenheid jegens mijn voorganger ver vullen mij. Maar wél met blijmoedigheid. Hoe zou een optimist anders kunnen? „In een tijd als deze", zeiden ze (alweer die „ze" aan de krant) moeten wij zeker een eigen optimist hebben. Noodiger dan ooit. Dit zijn sombere dagen Ik wees op de winterzon, die straalde. „Sombere dagen", herhaalden ze hardnek kig. „Die gaan spoedig voorbij", zei ik. ,JEn moet dan de nieuwe rubriek weer verdwijnen? Neen!" zeiden ze „Als jij je best doet, mag je blijven. De wereld heeft altijd behoefte aan optimisten". Dit heb ik dankbaar aanvaard. En zoo roep ik, bij mijn eerste optreden, uw vriendelijke belangstelling in. Ik zal mijn best doen, en van harte. Te Haarlem is het toevallig een erg stille week geweest. Maar er zullen er nog wel meer zoo komen. Het Stadhuis gaat niet, zooals in vroeger jaren, zwanger van vele ambitieuse plannen Bij den ontvanger keeren ze elk dub beltje liefderijk om. voor ze het uitgeven. En dat moet wel heioen. De oude spreekwijze beweert het tenminste. Wethouder Siingen- berg trekt grimmiger dan ooit aan de koor den van de beurs, en kan eenige genoegdoe ning vinden in het feit. dat er veel meer raadsleden zijn dan vroeger, die zijn zuinig heid toejuichen. Wat ons belastingbetalers be treft wij hebben daar altijd wel het een en ander voor gevoeld. Dc begrooting is nu als een keurslijf, waarin politici cn vooral be drijfsdirecteuren zich met moeite gewrongen hebben. Het valt ze niet mee Maar hoe gaat het met zoo'n gemeente? Zij schept ondanks zichzelf. Het creatieve in haar ziel laat zich niet onderdrukken. Er moet iets nieuws komen. Geen duizend Slingenbergen zouden haar scheppingsdrang ganschelijk kunnen fnuiken. Die worstelt en ontzwemt.... Daaraan danken wij thans het monument voor Piet Paaltjes. Wat? Wist u dat niet? Wist u werkelijk niet dat Haarlem, sinds onheugelijke tijden in het bezit van standbeelden voor Frans Hals en Lourens Janszoon Coster, plus een vierkant blok steen (eveneens voor laatstgenoemde) voorts sinds korten tijd bogend op een borst beeld van den grooten Icorentz.tenslotte sinds tal van jaren in blijde en onuitputtelijk- spreidt zich als Guus Weitzel's stem in den etherdagelijks nieuwe vrienden winnend. Dit mogen Vara. Kro en N.CiR.V. mij ver geven. Bij volgende gelegenheden zal ik hun omroepers ook wel eens noemen. Laat er nu niet dadelijk een verontwaardigd lezer naar de pen grijpen en schrijven: M. de R„ Uw medewerker Optimist schrijft altijd over Guus Wei teel en nooit over andere omroepers, Bedoelt hij daarmee te insinueeren dat die pessimisten zijn'' M. de R„ dan heeft hij ze nog nooit gehoordmag zooiets bestaan? enz. Neen, dat niet. Wel moet mij van het geduldige afwachting van een Hiidebrand-ge- denkteekenwist u. herzeg ik, héusch niet dat Haarlem een monument voor Piet Paal tjes rijker is geworden? Dan geef ik u hierbij de foto. die niet liegt Zooals de gemeentelijke fantasie, in haar al- tijd-levendige grilligheid, ons indertijd ver rijkte met een Stadslillekerd, als apotheose van het stadsgas, zoo heeft zij ons thans ge zegend met het monument voor den grooten Piet Paaltjes. Op den ronden vluchtheuvel op het Plein kwam het vanzelf, ongewild als 't ware, in prachtige spontaneïteit tot stand. Het telt niet minder dan elf paaltjes, in een kring. Het is uit het gemeentelijk onderbewustzijn, dat gevoeld moet hebben: „Voor dezen man moeten wij alsnog iets doen'" verrezen. Zonder comité, zonder prijsvraag, zonder Bronner. zonder publieke inschrijving, zonder officieele onthulling. Kunst- als spontane Overheidszaak. Het is er, het staat er, en zijn naam ver hart dat Luistervinken erg overgevoelige vogels zijn. altijd vermoedend dat er iets kwaads tegen hun eigen speciale broedplaats beraamd wordt. Jammer. De ether is zoo groot- Kan het daar nou niet eens wat vrediger in worden? Aan ..plaats in de zon" is er toch zeker geen gebrek. Maar de eenige zender, die er ooit door iedereen als volmaakt neu traal in is erkend, was O. T. G. 4. te Gouda gevestigd. En die was geheim .brr! .wat zeg ik?: clandestien. Nog erger! De Goudsche politie heeft hem gedemonteerd toen zij zijn drie ontwerpers, bouwers en exploitanten betrapte op het uitzenden van „Ic'n bin ja heut' so glückllch-, op Truusje's verjaardag. Jammer, jammer, jammer. O. T. G 4's kort bestaan was de glorie tijd van den eenigen algemeen -erkend- neutralen zender, van den zender die geen „andersdenkendenkende, die de gaasche volière vol vaderlandsche luistervinken ver blijdde, als zij hem per bof inschakelden en die tenslotte in het juichend uiitzingen van zijn geluk ten val kwam. Moest dat niet het beeld des waren Luister- vinks zijn: de vogel, die zijn levensgeluk uit zingt (zij het dan in het Duitsch) gelijk de leeuwerik, de lijster, ja de nachtegaal zei ven? Het korte, blijde bestaan van O. T. G. 4 moge u, Luistervinken, tot een snaveliwijzing strekken. Ik spreek natuurlijk figuurlijk In deze week heeft overigens de Ontwa peningsconferentie te Genève het wereld nieuws beheerscht. Zij zal dit hopelijk, tot haar blijde uitcomste, blijven deen. En uit de beschouwingen van anderen in deze krant heb ik wel gemerkt dat i'k gelukkig niet de eenige optimist ben, die eraan verbonden is. Winston Churchill denkt er anders over. Hij is onlangs in New York door een auto aangereden en ernstig gewond. Dat kan zijn internationale t blijmoedigheid niet bevorderd hebben, al is-ie nu zoowat hersteld, Maar waarom moet hij de Ontwapeningsconferentie nu vergelijken mei een congres van dieren, waarin elk pleit voor de wapens, die de natuur het heeft gegeven? Het is we! grappig, en je pen kietelt even om dat congres te gaan be schrijven. De Leeuw en de Tijger, achtereenvolgens het woord voerend, achten de organisatie van den vrede alleen mogelijk bij behoud van den klauw. Zij worden hierin gesteund door de Entente der Kleine Roofvogels. De Olifant. als grootste der mogendheden, protesteert. Hij is vóór afschaffing van alles, behalve den grooten slagtand. In elk geval, zegt de veldmuis, moeten wij do stekels afschaffen. Maar net bijtijds doei de egel zijn protestcerend geluid hooren. Waarop de Vlieg opmerkt, dat het hap- vermogen van den Deenschen dog alle perken te buiten gaat, en dat hieraan paal en perk, of liever gezegd muilkorf, gesteld moet worden Dit is politiek van de Vlieg, want zij tracht zich hiermee der. steun te verwerven van den foxterrier. den tekkel, den keeshond, het schippertje en andere kleine leden van de groote honden-natie. Zij poogt verdeeldheid te stichten bij haar erfvijanden, maar faalt Want de mopshond staat op en verklaart kortaf: dieneer de voorzitter, wij hebben till voorzien. Wij hadden het al bij voorbaat dóór. Wij honden staan poot aan poot in deze zaak. Unaniem eischen wij de afschaffing van den katten-nagel, zonder te veel aan te dringen op vernietiging van den daaraan verwanten tijgerklauw, waarvan verreweg de meesten onzer door oceanen gescheiden zijn Enzoovoorts. Gaat u zelf maar door, Het is wel een grappige vergelijking van meneer Winston Churchill, maar zij gaat niet op. Dc dieren hebben die wapens noo- dig om te kunnen blijven leven. Wij men schen moeten ze juist afschaffen om te kun- nen blijven leven. Dat ls de meest volstrekte tegenstelling die zich denken laat. De Na tuur heeft het trouwens zoo gewild Wat wij aan lichamelijke middelen tot zelfverdedi ging noodig hadden, heeft de Natuur ons niet onthouden. Vraag het maar aan meneer Car- nera en meneer Dempsey. Maar het kanon, de duikboot, de vlammenwerper, de zec- mijn, het gifgas zijn geen strijdmiddelen, ons door de Natuur toebedeeld. WIJ hebben ze zelf gemaakt en zijn hun uitwerking al lang niet meer meester. Wij redden het eigen leven niet door een oorlog., wij vernieti gen het. Dit alles heeft Winston Churchill natuur lijk ook wel bedacht. Maar hij hoort tot een vorig tijdperk, hij gelooft niet in wereld- hervormingen. hij is zelf een oude ijzervre ter. en als hij een „bon mot" tapt rekent hij erop dat de meeste menschen er niet ver der over nadenken. Erg laakbaar van hem. Zoo zijn die demagogen. Met meer plezier heb ik gelezen hoe Titu- lesco, de Roemeensche staatsman, ons land en volk in de hoogte stak bij de overhandi ging van ons nationale petitionnement. En kele dagen later riep koning Carol hem naar Boekarest, waar hij hem blijkbaar zal op- drager. een nieuwe regeering te vormen. Wij hebben dus wel geboft, dat net gedurende zijn korte verblijf in Genève die aanbiedings dag viel. De Engelsche minister Runciman heeft ons, in het Lagerhuis, ook lof toegezwaaid. Wel ging het niet zoover als bij Titulesco, die ons „een der nobelste volken van Europa" noemde en daarbij door de vertegenwoordi gers van vierenzestig naties werd toegejuicht wij hadden wel met z'n acht mülioenen tegelijk mogen opstaan en buigen in dank voor zoo'n compliment! maar Runciman noemde ons toch in elk geval „schrandere financiers". Dat is een pluim waaraan we ook wat heb ben, en die ons ten zeerste kan bemoedi gen. vooral in dagen als deze. Tot dusver be schouwde ik alleen de heeren van het Heilig land. die handlangers van koning Fiscus, als bijzondere schrandere financiers. Maar nu zwelt mij de borst. Ook ik behoor tot de genen, door mr. Walter Runciman ten over staan van de Moeder der Parlementen zoo eervol vermeld. Jammer dat gij allen blijkbaar even schrander zijt. Dit overwegende, zal ik maar In de Journalistiek blijven en mij niet op het bankwezen werpen. Het hoeft trouwens niet. De Gulden leeft nog. met gouden standaard en al. En lees ik vanavond niet boven dc beursoverzichtcn de tooverwoordenVaste Markt? Die blijde taal zal, hoop ik, velen uwer aan een exlra-prettigen Zondag helpen. Als Nederland, zonder Gejus, nou maar van België wint Ondanks de bedenkelijke handicap rekent daarop Uw OPnMXBli

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 9