BUITENLAND. Het kabinet Laval afgetreden. 5714 TEN- GENERAAL. Het kortingswetje vindt weinig bijval. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 17 FEBRUARI 1932 TWEEDE BLAD De premier blijft met 23 stemmen in de minderheid. Verdaging der politieke de batten over de kiesrechthervorming het kritieke punt. Doumer aanvaardt het ontslag. Een moeilijke situatie geschapen. Wie wordt opvolger? Uit China: Japan- sche en Chineesche voorbereidingen voor het offensief bij Sjanghai. Opstand in Costa Rica onderdrukt HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Laval. PARIJS, 16 Febr. (V.D.) De regeering Laval werd hedenmiddag in den Senaat met 157 tegen 134 stemmen verslagen, nadat La- val de vertrouwenskwestie had gesteld den 19en Februari te bepalen als datum waarop de interpellatie Peyronaiet inzake de kies- rechthervorming zou worden gehouden. Aan de stemming ging slechts een kort debat vooraf over de orde. Bij het eerste voorstel de debatten te verdagen tot het ein de der conferentie van Genève had Laval niet de vertrouwenskwestie gesteld. Toen de eerste stemming een meerderheid van 21 stemmen tegen de regeering tot re sultaat had, wijzigde Laval het voorstel, waarbij hij een verdaging tot 19 Februari enschte, terwijl hij daarbij de vertrouwens kwestie stelde. Bij de daarop volgende stem ming bleef de regeering in de minderheid. Laval zal zich heden, vergezeld van de leden van het ministerie naar het Elysée begeven ten einde den president der Repu bliek de ontslagaanvrage te overhandigen. In de pers wordt Tardieu als opvolger van Laval genoemd, doch het is niet uitgesloten dat de linkerzijde zal trachten de regeering in handen te nemen. In dit geval zou Herriot met de kabinetsformatie kunnen worden be last. Nader meldt V.D.: Evenals het tweede kabinet-Tardieu onge veer een jaar geleden is thans het tweede kabinet-Laval ondanks de meerderheid in de Kamer door den Senaat verslagen. Hierme de is een gebeurtenis herhaald, welke zich in de Fransche parlementaire geschiedenis slechts uiterst zeldzaam voordoet. Laval is met niet minder dan 23 stemmen in de min derheid gebleven bij de stemming over een eenvoudige motie van verdaging zonder poli tiek debat en zonder redevoering waarin de motieven voor de verwerping werden uiteen gezet. Een half uur na den val der regeering zijn de ministers naar den president der republiek gegaan om officieel mededeeling te doen van het aftreden der regeering. Men kan den toestand slechts ten volle be grijpen indien men de toenemend slechte stemming van den Senaat tegen de Kamer in aanmerking neemt en het ontwcrp-kies- rec-hthervorming in het centrum der beschou wing plaatst.De in de Kamer verslagen oppo sitie onder leiding van Herriot en Léon Blum was zich bewust dat dit ontwerp-kiesrecht- hervorming voor de oppositie beslissend was. De politieke ervaring heeft Frankrijk geleerd dat steeds degenen die vroeger aan de reegering waren bij de nieuwe verkiezingen in het voordeel zijn en dat de kiesdistricten hun afgevaardigden bij de eerste stemming steeds een relatieve meerderheid verschaf fen. Thans is het de vraag hoe het nieuwe ka binet zal worden samengesteld. Een regeering Herriot schijnt volkomen uitgesloten, aan gezien de kamer geen radicaal-socialistisch regiem dulden. De mogelijkheid blijft een zakenkabinet bestaande uit senatoren- eventueel onder leiding van den vroegeren premier Barthou of een kabinet Tardieu. Zijn terugkeer op Woensdag wordt reeds ze ker genoemd. Voorts doet het gerucht de ronde dat een kabinet Tardieu-Paul Boncour zal kunnen worden gevormd. De politieke debatten in den Senaat welke eindigden met den val van "t kabinetLaval.heb ben alles bij elkaar nauwelijks meer dan een half uur geduurd. Nadat het Huis zich had uitgesproken te gen het voorstel van den premier, de debat ten te verdagen tot na de algemeene debat ten te Genève, besteeg premier Laval de sprekerstribune en verklaarde: Morgen zul len onze vertegenwoordigers te Genève het standpunt van Frankrijk inzake de Ontwa peningskwestie nauwkeuriger moeten defi- nieeren. Na de stemming van den senaat wend ik mij thans tot zekere collega's en verzoek ik hun de debatten over de interpellatie te ver dagen tot a.s. Vrijdag. Ik verbindt aan mijn verzoek de vertrouwenskwestie" Toen een senator bleef aandringen op de directe be raadslaging verklaarde Laval dat hij er recht op heeft zijn verzoek bijzonceren nadruk te yerleenen, omdat hij weet dat senator Peyronnet nog in den afgeloopen nacht in telefonische verbinding heeft gestaan met. Tardieu. Hij weet voorts dat de senator door de ver klaringen van Tardieu genoopt is de verda ging zijner interpellatie te verdagen. Indien men er niettemin heden op staat, betreft het slechts een manoeuvre van binnen- landsch politieken aard. De premier zag zich tenslotte door de in terrupties der linkerzijde gedwongen de ^pre kers tribune te verlaten. Na de stemming verlieten de ministers di rect te zaal. PARIJS. 15 Februari (V. D.) 150 afgevaar digden der verschillende groepen van de Ka mermeerderheid zijn na de stemming in den Senaat bijeengekomen ten einde de nieuwe politieke situatie te bespreken. In een resolutie wordt verklaard dat de verrassing dezer afgevaardigden des te groo- ter is aangezien de senaat het kabinet slechts over de kwestie van den datum heeft'ten val gebracht en dat op een oogenblik dat de Fransche belangen te Genève op het spel stonden en de regeering concreete voorstellen heeft ingediend voor de organisatie van den vrede. De meerderheid is derhalve besloten haar vertrouwen slechts te schenken aan een re geering welke zich door de politiek der na tionale eenheid zal laten leiden, zooals de meerderheid der Kamer onder de kabinetten van Poincaré, Tardieu en Laval. Het gerucht dat Tardieu reeds Woensdag morgen vroeg te Parijs zou aankomen, wordt niet bevestigd. Hij zal op zijn vroegst Don derdag uit Genève vertrekken. Naar verluidt zal Briand bij deze kabinets crisis geen rol spelen, aangezien zijn gezond heidstoestand hem thans niet veroorlooft ac tief op te treden. PARIJS, 16 Februari (V. D.) De president der Republiek, Doumer, heeft de ontslagaan vrage van de regeering Laval aanvaard. Tot dat de nieuwe regeering zal zijn sa mengesteld. zal het oude kabinet de loopen- de zaken afwikkelen. GENèVE. 16 Februari V. D.) De val van het kabinet Laval wordt hier druk bespro ken. Men is van meening, dat zijn aftreden geen invloed heeft op de buitenlandsche po litiek en vooral, dat hierdoor de houding van de Fransche regeering ter ontwapenings conferentie niet zal worden gewijzigd. In Fransche kringen wordt medegedeeld, dat Tardieu niet voornemens is uit Genève te vertrekken. China. Voorbereidingen voor het Japansche offensief. SJANGHAI, 16 Febr. (V.D.) Heden is het te Sjanghai en omgeving niet tot ernstige botsingen gekomen tusschen Japanners en Chineezen. De voorbereidingen voor een groot offensief en de versterking der stel lingen worden aan beide zijden voortgezet. De Japanners hebben bij Tsjapei en op de vrije terreinen buiten de stad een geheel systeem van loopgraven aangelegd, waarin reeds een groot aantal troepen is gelegerd. Ook de Chinebzen van wie beweerd wordt dat zij door Duitsche adviseurs zouden wor den bijgestaan, treffen in koortsachtige haast verdedigingsvoorbereidingen en heb ben een groot aantal mitrailleurnesten aangelegd. In het gebied van den spoorweg Nanking Sjanghai is het vijfde legercorps onder op perbevel van generaal Feng geconcentreerd. Het is mogelijk dat de Japanners zich ge plaatst zullen zien tegenover totaal 100.000 man Chineesche troepen. Indien de vijande lijkheden ook zullen plaats hebben in de streek ten westen van Sjanghai, mits de Chi neesche versterkingstroepen daar reeds zul len zijn aangekomen. Eert kogel in ket Engelsche consulaat. SJANGHAI. 16 Febr. (V.D.) Een kogel is het Engelsche consulaat binnengedrongen, ging rakelings langs een secretaresse en ver nielde een schrijftafel. Er kon niet worden vastgesteld van welke zijde deze Kogel af komstig was. Sinds 28 Januari zijn in de Chineesche la zaretten opgenomen 3500 zwaar- en licht gewonde burgers en soldaten. Een groot aan tal kon reeds de inrichtingen verlaten. Krachtig protest tegen de Japansche actie. GENèVE. 16 Februari (V.D? Het beroep van de Twaalf Raadsleden, dat Dinsdagavond den Jaoanschen ambassadeur Sato Is over handigd ter doorzending aan zijn regeering, is in algemeene voorzichtige bewoordingen ge steld. De essentieele inhoud bestaat, in een verwijzing naar het feit dat de Chineesche regeering zich tot nu toe bereid heeft ver klaard de voorstellen en beslissingen var. d°" Volkenbondsraad aan to nemen, terwijl de Japansche regeering deze voorstellen steed- van de hand heeft gewezen. Tijdens de beraadslagingen der twaalf mo- zendheden heeft de vertegenwoordiger der Brïtsche regeering Lord Rondonderry den Ja- panschen ambassadeur krachtig den eisch onder het oog gebracht iedere verdere mili taire actie te Sjanghai te staken er. zoo spoedie mogelijk de troepen uit Sjanzhai terug te trekken. In het bijzonder werd do landing van Japansche troepen in do inter nationale nederzetting onioelaai*?a»r go- ING EZONDFN MEDEDEELING EN- a 60 Cts- per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorissfraat 16 - Tel. No. 10756 Alle merken Stofzuigers noemd. Sjanghai is in wezen een interna tionale stad reden waarin de bezetting van Sjanghai door de Japanners niet kan worden geduld. De beslissing inzake een bijeenroeping van de Assemblee ds voorloopig uitgesteld tot Donderdag. Britsch'ïndië Politie vuurt op een menigte Indiërs. PATNA, 16 Febr. (Reuter.) Op den ma gistraat Lee van het district Moughyr is een aanval gedaan. Een menigte Britsch-Indiërs viel de politie-post te Tarapur aan, waar de magistraat zich bevond, tezamen met den commissaris van politie en politieagenten. De politie zag zich gedwongen te schieten, zoodat acht aanvallers werden gedood en vijf gewond, waarna de menigte uiteen werd ge dreven. De magistraat en 24 agenten werden licht gewond. Miss Slade moet Bombay verlaten. BOMBAY, 16 Februari (Reuter). "De polltic heeft miss Slade verzocht binnen 24 uur Bombay te verlaten. Genoemde dame is, zoo als bekend, de dochter van een Engelsch ad miraal en een van Gandhi's getrouwste vol gelingen; zij vergezelde hem ook op zijn reis naar Europa. De uitwijzing van miss Slade geschiedt op grond van de ordonnantie, welke speciale bevoegdheden aan de politie geeft. Men gelooft, dat miss Slade zal weigeren Bombay te verlaten. Duitschland. De nationaal-socialisten weer in den Rijksdag. „Der Angriff" bevat volgens een Wolff-te- legram het bericht, dat de fractie der N.S. D.A.P. den 23sten Februari bij de hervat ting van de zitting van den Rijksdag weer volledig aanwezig zal zijn. Zij zal deelnemen aan de beraadslagingen van den Rijksdag en ook daarna zoolang in het parlement blij ven als zij noodig oordeelt voor het voeren van haar parlementairen strijd. Hitier ageert tegen Hindenburg. MüNCHEN, 16 Februari (Wolff). In de „Völkische Beobachter" publiceert Hitier den volgenden oproep: „Als een laatste poging, om het noodlottige Weimarsche stelsel te redden, hebben de in de minderheid zijnde partijen der zwart- roode coalitie besloten generaal-veldmaar- schaik Von Hindenburg voor het president schap candidaat te stellen. Hierdoor wordt de politiek der ineenstorting voortgezet. Het nationale Duitschland zal daarop het eenige mogelijke antwoord geven: De n a tiona al -sodalistischc beweging moet overeenkomstig haar strijd tegen het stelsel die candidatuur verwerpen. Het uur van af rekenen met de November-mannen is ge komen. Wij betreuren het. dat generaal- veidmaarschalk von Hindenburg zich liet be wegen zijn naam in dien strijd te laten ge bruiken. Vier of vijf candidaten voor het presidentschap. Het aantal candidaten in den aanstaanden strijd om het presidentschap zal vermoedelijk vier bedragen. Het zijn: Hindenburg, die de candidaat is van alle middenpartijen tot de volksconservatieven en ook wel op de stemmen van de overgroote meerderheid der socialisten zal kunnen rekenen, de communist Thalmann, een nationaal-socialist (waarschijnlijk Hitler zelf) en misschien een Duitsch-nationaal, vermoedelijk de geheimraad Hugenberg zelf. Het sociaal-democratische partijbestuur, ai- dus de N.R.Ct. vergadert Donderdag en re verwachten is dat het bij deze gelegenheid officieel zal besluiten af te zien van het stel len van een eigen candidaat. In enkele poli tieke kringen rekent men op de mogelijkheid van een vijfde candidatuur. die van Seldte. den leider van den Stalen Helm. Hitier heeft het weekend doorgebracht bij dr. Schacht, den gewezen president, van den rijksbank. Enkele bladen achten het niet uit gesloten dat het Harzburger front op het laatste oogenblik toch nog zal trachten met een gemeenschappenjken candidaat aan den kiesstrijd deel te nemen. Voor oen dergelijke candidatuur zou dan dr. Schacht ernstig in aanmerking komen. Genève. Joego-Slavië stelt den eisch van veiligheid. GENcVE. 16 Februari (V.D.) In de p'.e- naire zitting der Ontwapeningsconferentie, verklaarde de Joegoslavische minister van buitenlandsche zaken Marinkowitsj, dat zon der voldoende waarborgen voor c> - ::'gheid ontwapening ondenkbaar was. Hij sloot zich in hoofdzaak aan bij het Fransche voorstel, en eischte bovendien afschaffing van alle groote slagschepen. Indien de chemische en bacteriologische oorlog werd afgeschaft, zou den militaire sancties mogelijk moeten zijn tegen mogendheden, die ingeval van oorlog toch van dergelijke middelen misbruik zouden maken. Oostenrijk, Dr. Buresch zoekt economische toenadering. WEENEN. 16 Februari (W.B.) Bondskan selier dr. Buresch heeft heden de gezanten van Duitschland. Engeland, Frankrijk en Iiaüë. alsmede van andere staten ontvangen en hun medegedeeld, dat Oostenrijk een uit breiding van zijn economisch arbeidsveld on voorwaardelijk noodig heeft. De Oostenrijksche regeering verklaart der halve dat zij met alle naburige staten en met alle staten, welke daartoe bereid zijn, in onderhandelingen over een economische toe nadering wenscht te treden. De bondskanselier vroeg de gezanten hun regeeringen daarvan in kcnni.s :e stellen er. te verzoeken om dit streven der regeering te steunen. TWEEDE KAMER. Alleen de liberalen het er mee eens. „Aantasting der autonomie niet zoo erg". Meer verzet tegen de saiarlsdwangIntrekking onmogelijk. Portefeuillekwestie voor minister De Geer? De heer Wijnkoop wil dc Kamer er toe brengen het aantal interpellaties te vermeer deren. Hij wil den minister van Justitie vra gen stellen over het sterven op 22 September van een kind in het gesticht St. Jan te Soest. Morgen wordt over de aanvrage beslist. De Kamer heeft zich vanmiddag uitge sproken over het bekende wetsontwerp-178, het ontwerp tot korting op de uitkeeringen uit het gemeentefonds aan de gemeenten, een korting, welke de uitgesproken bedoeling heeft de gemeenten te dwingen tot verlaging der ambtenaarssalarissen, nu ook het Rijk daartoe moest overgaan. Men weet. hoeveel oppositie tegen dat dus genaamde „scheerwetje" is gerezen niet al leen van de zijde van de gemeentebesturen. Het kan nog wel eens gebeuren, dat scherpe oppositie buiten de Kamer geen weerklank vindt in de Kamer. Ditmaal was de oppositie in de Kamer in overeenstemming met wat er buiten voorgevallen was: de geheele Ka mer, behalve de liberalen, die Dr. Bierema als woordvoerder hadden, heeft zich tegen het ontwerp verklaard. De woordvoerders waren niet „de mindere goden" uit de Kamer maar vooraanstaande leden: de heeren Go- seling. Marchant. van Vuuren. de Wilde. Rut gers van Rozenburg, v. d. Tempel. Alleen de a.-r. Smeenk scheen ook wel wat voor het ontwerp te gevoelen. Het algemeen aspect is voor Jhr do Geer niet aangenaam. Wanneer hij morgen aan het woord komt, zal hij een heel zwaren dob ber hebben, om de reis te halen, al is hij nog zoo scherpzinnig. In de Memorie van Ant woord heeft hij medegedeeld het ontwerp niet te kunnen intrekken wijl verschillende Kamerleden met de rijkssalaris-verlaging medegingen, toen de minister toezegde ook voor de gemeente-ambtenaren salarisverla ging te zullen bewerken. Die groep Is de libe rale fractie, welke zich vandaag duidelijk vóór het ontwerp heeft uitgesproken. Zoodat ook thans, na zijn antwoordrede b.v. de minister tot intrekking van het ontwerp niet zal kunnen overgaan. Zal de bewindsman buitengewoon getrof fen zijn door verwerping van het ontwerp? We geiooven 't niet. En evenmin gelooven we voorshands, dat de bewindsman voor Finan ciën de portefeuille-kwestie zal stellen. De s.-d. woordvoerder, Dr. v. d. Tempel be toogde. dat de regeering niet het recht- had met het ontwerp voor de Kamer te verschij nen, nu de wet op de financieele verhouding toch voor 5 jaren uitkeeringen uit het ge meentefonds vastlegde. Dr. v. d. Tempel deed ook uitkomen, dat op die vijf-j aren-uit kee- ringen de gemeentebegrootingen berusten en dientengevolge de stabiliteit in het gemeen- tebeheer. Wel had, meende hij, de wetgever hot formeele recht tot vermindering der uit keer in g. maar niet het moreele recht. En Mr. de Wilde meende, dat elke wijzigingswet de bedoeling moet hebben om een wet- te ver beteren. Daarvan zag hij in casu gcenerlel bewijs. Ook zag Dr. v. d. Tempel de gemeentelijke autonomie aangetast. Een zienswijze, mee door Mr. de Wilde gedeeld. Niet echter door de andere sprekers. Wanneer zcide de heer Rutgers van Rozenburg, die op dit punt het uitvoerigst was wanneer het algemeen be lang inperking eischt van de gemeentelijke autonomie, dan is daartegen geen bezwaar. Maar al zag men dan in het ontwerp geen aantasting van de gemeentelijke autonomie, er werd menig bezwaar geopperd tegen de inbreuk, die de regeering maakte op het eigen oordeel der gemeentebesturen. Hier raakte de Kamer aan de feitelijke en practise he bezwaren. Wel spraken de heeren van Vuuren (natuurlijk Dr. Bierema) en de Wilde er hun leedwezen over uit. dat de ge meenten zelf niet reeds algemeen de richting, door de regeering gewezen, waren uitgegaan, n.l. die van bezuiniging op de ambtenaars salarissen. Maar, wanneer dan do regeering eenig ingrijpen noodzakelijk achtte, waarom heeft zij dan niet, vroegen de heeren Goseling de Wilde, Marchant, beter en gemakkelijker wegen kunnen volgen? Waarom heeft de re geering niet den weg van bestuurlijk overleg gevolgd, niet den weg van dwang-uitoefenen op de gemeenten, niet den weg van art. 126 van de Ambtenarenwet, welk artikel vrijwel de geheele Kamer toepasselijk achtte. In het huidige middel zagen de heeren de Wilde en Van Vuuren niet anders dan verzwakking van het verantwoordelijkheidsgevoel der gemeen ten. De regeering had gekoppeld het besparen op de rijksstorting in het Gemeentefonds aan het dringen der gemeentebesturen tot het aanbrengen van besparingen op de ambte naarssalarissen. Die samenkoppeling noemde Dr. v. d. Tempel gekunsteld, dc heer Marchant ontkende, dat de gemeenten mooi weer speel den met rijksgeld" en noemde het ontwerp eenvoudig een salariswet. De heer Goselin? zag geen enkel causaal verband tusschen de noodzakelijkheid van rijksgeldbesparing en de ambtenaarssalarissen. De heer Goseling, ondersteund door dc heeren van Vuuren en Rutgers van Rozenburg konden we! begrijpen, dat de regeering. nu er een rijksbijdrage noodig is. een groote rijksbijdrage in deze donkere tijden, om het gemeentefonds aan zijn verplichtingen te laten voldoen, die rijksbijdrage wilde vermin deren. Maar waarom daaraan salarisverlaging verbinden? vroegen bijna alle leden. Kunnen de gemeenten niet andere bezuinigingen de voorkeur geven? Dc gemeenten hebben onders rer-ptcn vooral dc heeren Marchant en de Wilde zoo geheel anders.geconstru- eerde salarisregelingen, dan het Rijk: de groepeering is anders, de functies zijn anders de werkzaamheden zijn anders. Dc heer de Wilde zeide „de Kamer heeft quaütate qua geen oordeel over de salarissen, over de vraag of dc bedragen daarvan te hoog of te laag zijn. De heer Goseling, hoewel hij dan de klacht over aantasting van de gemeentelijke auto nomie niet geheel onderschreef, geloofde toch. dat de regeering. door haar beslissing op klachten van gemeenten, welke betoogen zouden dat de korting ten onrechte was toe gepast. omdat er reeds voldoende opvoering van belasting had plaats gehad, zou kunnen ingrijpen in de gemeentelijke huishouding. Is dat regeeringstaak vroeg Mr. Goe- feg. De wet kent verschillende uitzonderingen Dat zou tot buitengewoon groote moeilijk heden leiden, meenden de heeren Goseling. de Wilde en Marchant. De heer de Wilde sprak van een wespennest. Dr. Bierema opperde geen bcawairen. HtJ gelooft aan de noodzaak van besparing op de uitkeeringen uit het gemeentefonds en evenzeer aan de noodzaak van verlaging der ambtenaarssalarissen in de gemeenten. Die kunnen met rijksgeld niet op peil worden gehouden zei de liberale spreker. De heer Marchant opponeerde tegen het ontwerp vooral als treffende, zonder recht, ook de provinciale bevoegdheden. Wanneer de regeering op de gemeentelijke begrootin gen invloed wilde oefenen, waarom gebruikt zij dan niet liet vernietigingsrecht wilde de V.D.-leider weten. De heeren Van Vuuren en Rutgers van Rozenburg hadden er geen bezwaren tegen, dat op do uitkeeringen uit het fonds wordt gekort. Maar dan als algemeene maatregel met eenige degressie voor zwakke gemeenten. Korting zonder meer, buiten verband met de ambtenaarssalarissen. We gelooven niet. dat de Kamer met amen dementen zal komen. De heer dc Wilde noemde dat onmogelijk. INTIMUS. Spanje. Overal stakingsonlusten. Naar het B. T. A. meldt, had te Saragossa een schietpartij plaats tusschen stakers en de guardia civil, die langer dan een uur duurde. Een lid der guardia civil werd gedood en drie werden zwaar gewond. Het gerucht gaat. dat er nog veel meer slachtoffers zouden zijn. Op een andere plaats in de stad beschoten de stakers uit een hinderlaag een autobus van de civiele garde. Het treinverkeer van Barcelona was gedu rende eenige uren op sommige lijnen ge stoord, daar de syndicalisten de rails op vele plaatsen hadden opgebroken. De schade kon spoedig worden hersteld, zoodat heden het verkeer weer op normale wijze plaats <dndi. Te Parase trachtten, aldus meldt Het Han delsblad te melden, de opstandelingen de kazerne der guardia civil in brand to steken, waarbij meer dan tweeduizend schoten wer den gewisseld. Van do honderd rebellen, die het raadhuis hadden bezet, werden er 32 ge arresteerd; men vond bij hen talrijke vuur wapens. afkomstig uit do verwoeste wapen winkels. Twaalf personen werden gewond. De gouverneur maakte gisteravond be kend. dat in de haven opnieuw een schip lag. waarmee do revolution na iron naar Spaansch Guinea zullen worden overgebracht- Hij verklaarde alle syndicaten van Parase en Sabaden te zullen ontbinden. Te Gcrona zijn 26 arrestaties verricht. De werkstakingen mislukt? MADRID. 16 Febr. (Reuter.) De minister van binncnlandsche zaken deelt mede. dat de werkstakingen, die gisteren vrijwel overal uitbraken, voor het meerendeel geëindigd zijn. Zuid'Amerika. De opstand in Costa Rica. Uit San José wordt volgens Reuter geroeid, dat dc regeering van Costa Rica medegedeelt den opstand volkomen te hebben onderdrukt. AGENDA Heden: WOENSDAG 17 FEBRUARI Hotel Royal: Tweede Bijeenkomst Ancient Order of Foresters. J. J. Mölman: „Broeder schap cn Ethiek". Haarl. Kegelbond: Lezing met lichtbeelden „De Vervaardiging van Triplex". 8 uur. Statenzaal Prinsenhof: Poppententoon.stel- ling voor de Kinderbewaarplaats Haarlem- Noord. 10—6 en 810 uur. Oosterkerk: Samenkomst van de Iïaarlcm- schc Predikantenvereeniging. Spr, ds. G. J. Duyvendak, ds. P. A. E. Sillevis Smitt. 8 uur en samenkomst in het Wijkhuis Leidsche- straat. spr. ds. A. N. Boeylnga en ds J van der Schors. 8 uur. Onderwerp: Over de tijds omstandigheden. Rembrandt Theater: Wie is Moreno? Op het tooneel: „Pintero's", menschcn of dieren? 2.30 7 en 9.15 uur. Palace: ..Der Draufganger". Op het too neel: 3 Borchardts. Rek-sensatic. 2.30 en 8.15 uur. Luxor Sound Theater: Trader Horn (ge prolongeerd). 2.30 en 8.15 uur DONDERDAG 18 FEBRUARI Stadsschouwburg: De klop op de Deur, abonn.voorstelling. 8 uur. Brocderkerk, Parklaan: Toestanden in Rusland cn Polen, pred. B. Götzct Warschau) 8 uur. Doopsgezinde kerk: lezing mr. H. F. W. Jeltes. 8-15 uur. Zaal Ged- Oude Gracht 79; lezing ds. G. J. Waardenburg over Ons zoeken naar waar heid. 8.15 uur. Statenzaal. Prinsenhof: Poppen tentoon stelling 106 en 810 uur. Biosc oop voorstellingen Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Firma Grijseels en Van Hees, Lange Veer- straat 14. Tel. 11000. L. Schoor], Frans Halsplcin 1. Tel. 11180 Boschen Vaart-Apotheek. Bosch cn Vaart- straat >6. Tei. 13200.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5